Telegraphische berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. n d e r w ij s. Kerknieuws» Marine en leger. Rechtszaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. aal daar, gelijk in alle kringen waar zijn naam bekend was, in eer gehouden worden. In het TJtr. Dbl. wordt medegedeeld dat zekere notaris B., in Limburg, van Gr. naar eene veel betere standplaats, V., is overgeplaatst, niettegen staande tegen hem een proces wegens valschkeid in geschrifte gevoerd wordt. Er wordt bijgevoegd dat de verplaatste „een oom in Den Haag heeft, die deel heeft uitgemaakt van een vorig kabinet." Wij nemen dit bericht over om er de aan dacht op te vestigen. Onder de rubriek Stads nieuws, waar het Utr. Dbl. het plaatst, zou men het misschien niet zoeken. En het is de aandacht van den minister van justitie overwaard. De modellen der drie opgeroepen inzenders op de prijsvraag voor de monumentale fonteinen te Soestdijk, uitgevoerd op 1/10 van de ware grootte, zijn thans opgeleverd en staan in een der zalen van het museum v. d. Hoop te Amsterdam. De ontwerper van Res Dubia (Stracké) heeft de ingezonden teekening niet geheel gevolgd. Het voetstuk van de fontein is gewijzigd en de man nen-figuren, die op de teekening den voet zetten op een dolfijn, hebben thans een paar kronkelende slangen aan de voeten. Ook het ontwerp Constantia is een weinig ge wijzigd. Eerstdaags doet thans de commissie uitspraak voor de bekroning. De heer Bochussen moet zich echter uit de jury hebben teruggetrokken. (N. v. d. D.) Het Nieuws van den Dag deelt de volgende bijzonderheden mede, welke, waarschijnlijk aan de meeste belanghebbenden reeds vroeger bekend waren „De leening door wijlen prins Hendrik, ten behoeve van de maatschappij Zeeland, gewaar borgd, was van persoonlijken aard en aflosbaar in 30 jaren. In twee gevallen hebben de obiiga- tiehouders recht dadelijke aflossing te vragen indien n. 1. de genoemde maatschappij in liquidatie verkeert, of indien bij overlijden van den prins niet binnen' 60 dagen na den dood door de erf genamen zakelijke zekerheid wordt verstrekt, tot betaling van interest en aflossing." Goes, 30 Januari. Heden avond hield de heer J. A. Kolpa, leeraar aan de H. B. S alhier, in de tweede Nutslezing het nog al talrijk audi torium aangenaam en nuttig bezig. Spreker had tot onderwerp gekozen de persoonsverbeelding, met de behandeling waarvan hij eene wandeling maakte door het uitgestrekte prachtige veld der vaderlandsche letterkunde. Voor de pauze werd de eerste en tweede en daarna de derde graad der persoonsverbeelding aangetoond. Ten slotte verraste de spreker het gehoor nog met 2 keurige bijdragen in poezie die, vooral wat de laatste betreft, tot groot genoegen van alle aanwezigen, zeer gelukkig werden voorgedragen. Wij vernemen dat de gemeenteraad van St. Anna ter Muiden en de commissie uit de in gezetenen daar ter plaatse zich eenstemmig voor de vereeniging van die gemeente met Sluis hebben verklaard.; doch dat de gemeenteraad van Heille en de benoemde commissie aldaar eenparig na drukkelijk tegen die vereeniging zijn opgekomen. (SI. Wbl.) Het bericht, door onze grootste handelsorganen met ijver opgenomen, dat een expeditie-kantoor van Vlissingen naar Keulen verplaatst zou worden, bezat de verdienste der juistheid niet. De firma Davies Turner O. schrijft aan het Handelsblad, dat haar kantoor reeds sedert eenigen tijd te Keulen gevestigd is en dat hare Vlissingsche filiaal verplaatst zal worden, niet naar Keulen, maar naar Antwerpen, onder toezicht van den heer van Oppen, chef der firma te Keulen. De N. Rott. Ct. schrijft, naar aanleiding van het plan om den heer Van Eek een blijk van hulde aan te bieden bij gelegenheid van zijn SOjarig lidmaat schap der tweede kamer, het volgende: „De heer Van Eek heeft gedurende zijne langdurige parlementaire loopbaan zich aanspraak verworven op aller hoogachting. Onder alle om standigheden, dikwijls zeer moeilijke, voed men hem steeds op zijn post, voor niemand onderdoende in vurigen ijver voor de volksbelangen, onwan kelbaar trouw aan de beginselen, die hij belijdt en waarin hij gelooft,; nooit ook maar verdacht van nevenbedoelingen, voor zich zelf op eer noch voordeel belust, altijd het oog gericht op dit éene doel: het heil des volks. Zóo heeft men Van Eek gekend, dertig jaren langthans, in 1879, dezelfde die hij was in 1849, maar zonder te verouderen, dat is: meegaande met den stroom des tijds. Van Eek behoort tot de roemrijke oude garde, maar menigmaal zag men hem strijden in de voorste gelederen der jongeren, vol geestdrift, als ware hij een der hunnen. Op zijn krachtigen, altijd frisschen geest vermocht de tijd geen strem- menden invloed te oefenen. Zóo heeft hij nog, even volkomen als dertig jaren geleden, aanspraak op den naam van liberaal man. „Dat zijne kiezers hem zoo langen tijd trouw gebleven zijn, door alle politieke stormen heen, en dat zij de behoefte gevoelen om den afgevaar digde, die eee zoo eervolle loopbaan achter zich heeft, nog op andere wijze dan door hunne stem biljetten blijk te geven van waardeering en erken telijkheid, het vereert hèn zoowel als hem." De vaart door het Suez-kanaal is, na twee dagen gesloten te zijn geweest, tengevolge van het vlot komen van de stoomboot Northbourne, weder geopend kunnen worden. Groede, 28 Januari. Bij de heden gehou den verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht op de heeren P. B. Geeraert 54, H. G. Hammacher jr. 18 én A. Risseeuw Pz. 12 stemmen. Eerstgenoemde is gekozen. De St. ct. bevat een kon. besluit tot wijziging van het kon. besluit van 17 Aug. 1877 Staatsbl n° 170), houdende vrijstelling van meting voor schepen van Denemarken en zijne koloniën. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, is, met ingang van den dag of de dagen waarop het gedeelte Roermond4— Gladbach van den spoorweg AntwerpenGladbach voor het openbaar verkeer zal worden geopend, het dagelijksch toezicht op den dienst van de op Nederlandsch grondgebied gelegen gedeelten van dien spoorweg, zoowel in de richting van Glad bach als in die van Antwerpen, opgedragen aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten J. J. F. Pennink, ter standplaats Maastricht. De kamer van koophandel te Breda heeft zich tot den minister van waterstaat enz. gewend, met verzoek de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor iveg en te verplichten, een overeenkomst te sluiten met de directie der lijn BoxtelWezel, betreffende het aansluitend internationaal vervoer. Men schrijft ons uit Den Haag: De Franschman zegt: „niets gebeurt zooals men het gelooft, hoopt of vreest." Zoo hadden we op 1 Januari ook niet kunnen denken dat we in het einde van Louwmaand onder treurige indrukken zouden schrijven en gewagen van een plechtige uitvaart, in stede van eene blijde in- kom3te. Zoo hadden de officieren der marine zeker niet verwacht, dat zij zich door het onverstand en de onhandigheid van den opper-ceremoniemeester aan een weigering vau hunne zoo gepaste en natuurlijke aanvrage zouden blootstellen. Zoo zullen zij, die op Zaterdag in Delft of 's Hage rondliepen, natuurlijk niet de bewoners dier steden, die wisten te goed wat ze deden of liever niet deden, gedacht hebben dat ze droomden, toen bijna geen uiterlijke teekenen van rouw te zien waren. Vrijdag, toen de koning met het lijk van zijn beminden broeder hier aankwam, was er een tal rijke menigte aan het station de bataljons gre nadiers en jagers waren opgesteld langs de per rons, de cavallerie en artillerie op het stations plein. Enkele huzaren en politie-agenten waren voldoende om eene te groote nieuwsgierigheid van het publiek te matigen. Toen we op het perron den trein zagen vertrekken om het einddoel der reize te bereiken en het ons in gedachten kwam wat we daar hadden aanschouwd nog geen half jaar geleden, toen werd het ons wonderlijk te moede. Wanneer we in aanmerking nemen, hoe de be woners van Delft zich in Den Haag té huis ge voelen, hoe de families zich des zomers trouw komen verlustigen bij de muziek in „de tent", hoe de dames haar aankoopen voor kleeding, voor een lekker beetje in den huisselijken kring, voor eeu gastmaal aan vrienden geboden, hier komen doenhoe de studeerende jongelingschap uit Delft een na ernstige studie zoo hoog noodige rust hier komt zoeken, dan nemen we voor ditmaal ook Delft in onze beschouwingen op. Dan wijzen we in de eerste plaats op het erbar melijke spoorwegstation, dat niet alleen bij bui tengewonen toevloed van reizigers geheel onge schikt is, maar op eiken Zondag onvoldoende blijkt. Dan willen we een enkel woord tot vergoelij king zeggen voor het gemis van uiterlijke teeke nen van rouw en het er voor houden dat de Delftenaren uiterst kalme menschen zijn, die niet houden van uiterlijk betoon van vreugde of droefheid. Immers bij de 35" algemeene verga dering der Maatschappij van Landbouw liet de burgerij ook niet merken dat zij de daardoor aan Me zoo stille stad verschafte levendigheid en het daarvan getrokken voordeel op prijs stelde. De geëchelonneerde manschappen waren bij de begrafenis velen een doorn in 't oog. Men had het in 's Hage op 20 Juni 1877 kunnen zien hoe rustig de lijkstoet van onze betreurde koningin daarhenen trok en het publiek, ten minste bij een begrafenis, zich ordelijk wist te gedragen. De dienstmeisjes in Delft zijn eenparig van oordeel dat de begrafenis van een hoofdofficier mooier is, omdat de soldaten dan ten minste mee doen en een mensch niet hinderen in 'tzien. Yelen zijn het dan ook hier eens met hetgeen in verschillende kranten, ook in uw blad, is ge schreven over den zooveel graden vorst aandui denden thermometer van het officieele, maar het meerendeel is hier in merg en been zoo officieel, dat men zich over dat kalme niet verwondert. De bevolking der residentie verdeelt zich niet in coterieën maar in kasten. Dit maakt zelfs het ijsvermaak hier niet zoo gezellig als in andere plaatsen van ons land. De Haagsche jufferschap is beducht voor den kame- raadschappelijken toon, dien het ijs wel eens doet ontstaan. In de stad zelf, met het luttel aantal grachten, ziet men weinig schaatsenrijders. De hofvijver, waarover men van af den Vijverberg zulk een schilderachtig gezicht heeft op de sier lijke, net onderhouden gebouwen van het Binnenhof, is bij vallen of rijzen van het water gevaarlijk, en daar houdt de politie, en dit strekt haar tot eer, dan streng toezicht dat er niet op wordt gereden. Het meest wordt gereden achter de buitenplaats Zorgvlied aan den Scheve- ningschen weg, kort bij den weg, over welks van-den-kadastralen-legger-afneming,zooveel woor den den nek zijn gebroken, en op de vijvers in het bos,ch. Daar was het Zondag zeer geanimeerd, zoo op het ijs als op de voetpaden. Ware nu maar de door mevrouw, o neen, door den minister van der Heijni ontworpen rijweg gereed geweest, zoodat de rij tuigen zich ook langs de vijvers hadden kunnen bewegen, men had zich in het Bois de Boulogne kunnen wanen. Zoo komt ons in eens de Parijsche tentoon stelling in de gedachten. Niet om maar op goed geluk at te vertellen, dat de Haagsche torenwach ter een ameublement trok, of een Scheveningsche „joei" een prachtig equipage met bespanning Zulke sensatieberichten zullen nu aan de orde van den dag zijn. Maar om er van te gewagen dat hier ter stede een twintigtal bezoekers der Parijsche tentoonstelling zijn teruggekeerd. We vreezen geen tegenspraak wanneer we beweren, dat geen onzer landgenooten zoo lang in die wereldbazaar is geweest, er zoo weinig geld heeft verteerd en zoo de aandacht heeft getrokken als dezen. Wij bedoelen de elf groepen voorstellende onze nationale kleederdrachten. Ze zijn goed overge komen, alleen de Amsterdamsche burger-wees meisjes hadden last van winterwangen. Allen zijn nu geplaatst in het Nederlandsch Museum voor geschiedenis en kunst op de Prinsengracht. De kern van dit museum wordt gevormd door de zeldzaamheden vroeger met de schilderijen te bezichtigen in het Mauritshuisdeze zijn rood genommerd, terwijl het door aankoop of schenking wordt uitgebreid. Doch terwijl men dus vroeger alle3 te zamen zag, schijnt na die zifting de:e verzameling nog niet genoeg bekend, althans zij werd in 1877 door 18,000 en in 1878 door 16,000 personen minder bezocht dan de schilderijen verzameling en toch is zij een bezoek even goed waard. Om nog even op die groepen terug te komen ze zijn zeer goed geslaagd en de houding der figuren evenals de vleeschkleur komen der natuur zeer nabij. Een groep kan ons niet bekoren en wel de bruidegom en bruid uit Nunspeet. Hun trekken zijn zoo dor en strak als de grond der Hooge Veluwe, en hun houding zoo stijf als de recht zinnigheid der bewoners dier streken. Konden we, even als Pygmalion zijn Galathea, die beelden het leven geven, we bezielden de beide Zeeuwsche boerinnetjes, we plaatsten ons achter de slede van de maagd uit Zuid-Beveland en reden haar naar de vijvers, en we vroegen het meiske uit Walcheren om op een schoonen voorjaars avond nevens haar op het bruggetje te mogen staan. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en aecijnsen te Woerden c. P. A. van Holthe, thans ontvanger derzelfde middelen te Bergum c. a. posterijen. Benoemd tot commies eerste kl. J. T. Canter Cremersthans commies der tweede kl.; tot commies tweede kl. H. J. Mahieu, thans commies der derde kl,, tot commies derde kl. P. H. L. Verweythans commies der vierde kl, tot commies der vierde kl. H. M. Greven, thans surnumerair der posterijen. lleinkenszanfl, 30 Januari. In de laatst- gehoudene raadsvergadering werd het salaris der hulponderwijzers alhier gewijzigd en bepaald op f 600. De heer J. v. d. Bergen, predikant bij de Ned. berv. gemeente te Oostkapelle, heeft voor het beroep naar Woudsend bedankt. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Padang, onder bevel van den luiteuant ter zee 1' klasse D. M. G. de Swart, den 30- dezer te Malta aangekomen en zou den 2"" Februari daaraanvolgende de reis voortzetten. Aan boord was alles wel. Door het gerechtshot te 's Gravenhage werd gisteren uitspraak gedaan in de zaak van P. J. L., die in 1874 in de provincie Zeeland eerst een koe en daarna een paard gestolen had. Yan laatst genoemden diefstal werd hij vrijgesproken, doch aan den eersten schuldig verklaard en veroordee ld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Wij vernemen dat op Dinsdag 4 Februari a. 's avonds weder een extra-treiu, thans tot Bergen op Zoom, zal loopen. De trein zal aan de verschillende stations ophouden en retourbiljetten zullen geldig zijn. Zonder twijfel zal door vele bewoners van Zuid- Beveland en Bergen op Zoom, van deze gelegen heid om de voorstelliug n het circus Corty te bezoeken gebruik worden gemaakt. Dezer dagen ontscheepte te Vlissingen een detachement koloniale militairen, komende van Java. Twee hunner werden, ten gevolge van een telegram der Vlissingsche politie, bij aankomst te Harderwijk, op het perron van het station, on middellijk door de politie ingerekend, als verdacht van diefstal onder verzwarende omstandigheden, in hun laatste of liever eerste nachtkwar tier te Vlissingen bedreven. Het bewijsstuk, een bos sleutels, werd nog in hun bezit gevonden. Zij zouden des anderen daags hun soldij ontvangen. (Hbl.) Men moet zich thans iu Friesland bevinden om te kunnen zien, hoe bijna alles er tegenwoor dig wordt ondergeschikt gemaakt aan het ijsver maak. Het is schering en inslag van de gesprekken bij jongen en ouden, rijken en armen, burgers en boeren, mannen en vrouwen, jongelingen en meisjes. Op de scholeu wordt vaeantie gegeven, en als er eene hardrijderij wordt gehouden is er geen houden aan de schooljeugd, en dikwijls ook aan de onderwijzers en leeraren. De ijs wedstrijden zijn van den meest verschillenden aard: mannen en vrouwen, jongens, schoolkinderen; ringrijderijen en wat al niet meer. Maar op vele plaatsen verbindt men er ook een goed doel aan, hier en daar noemt men ze „weldadigheidshardrijderijen". Het zijn die, welke geheel voor personen uit den minderen stand worden georganiseerd en waarbij de winners een goede portie eetwaren en ook al de overige mededingers op dezelfde wijze of met geld worden bedacht. Woensdag werd op de Gouwzee bij Monni kendam een zeilwedstrijd van ijsschuiten gehouden. De prijs, bestaande in een fraaie standaardvlag, werd behaald door de schuit De Arendde premie, zijnde een wimpel, werd verkregen door het vaartuig Be Hoop. Aan den wedstrijd namen 12 schuiten deel, alle van ingezetenen der gemeente. In den gevel van het pand op de Leliegracht te Amsterdam, waar Potgieter een reeks van jaren heeft gewoond, waar de dichter zoo gaarne aan zijn gastvrijen haard een uitgelezen kring van letterkundigen vereenigde, is een gedenksteen ge plaatst met het volgende opschrift: „E. J. Pot gieter woonde in dit huis van 1° Mei 1855 tot zijnen sterfdag op 5 Februari 1875." Op de wekelijksche Dinsdag-markt te Pur- merend is in 1878 aan vee, kaas, boter, vruchten en pluimgedierte eene waarde aangebracht, volgens nauwkeurige berekeniug, van 7,877,333. Geen wonder dat men daar reikhalzend naar een spoorwegverbinding uitziet —————B—A J— buitenland. Parijs. De zaken behoorande aan het presi dentschap zijn aan den kabinetchef van den heer Grevy overgedragen. Parijs. (Later berichtDe ministerraad, dezen morgen bij den heer Grevy vergaderd zijnde, heeft besloten dat het geheele ministerie zal aanblijven. Het officieele blad zal morgen de hierop be trekkelijke besluiten mededeelen. Londen. Wegens de dreigende houding der Mongals heeft generaal Roberts het fort Khost ontruimd. 30 Jan. 's av. 11 u. 32 gr. 31 's morg. 8 u. 28 gr. 's midd. 1 n. 30 gr. s av. ti u. 30 gr. Gisteren middag om een uur had de minister raad plaats te Versailles onder voorzitting van den maarschalk Mac Mahon, die aan de verga derde ministers kennis gaf dat hij zijne betrekking van president nederlegde. Met zeker vertoon van waardigheid moet dat geschied zijn; tnen meent zelfs te weten, dat het tooneel zeer aandoenlijk was. Aanstonds daarop werd door den maar schalk naar de presidenten van beide kamers een brief verzonden, dien wij hier laten volgen. Mijnheer de president 1V- Aanstonds na de opening van deze zitting heeft het ministerie u een programma voorgelegd van de wetten, die voldoende aan di;n eisch der openbare meening ook zonder gevaar voor de veiligheid en voor de goede admi nistratie des lands schenen te kunnen worden aangenomen. Alle persoonlijke denkbeelden ter zijde stellende had ik daaraan mijne geheele goedkeuring geschonken, want daarmede offerde ik geen enkel van de beginselen op,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2