T&4n<§tm,- Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. iViarine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen Thermometerstand. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. J. F. Ale wijn, directeur van het kabinet des ko- nings, tot het aannemen en dragen van het onder- scheidingsteeken van het Ridderkruis 2e klasse met de Ster van de Kroonorde, hem door den koning van Pruisen geschonken. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat P. Incerti, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Italiaansche herinneringsmedaille, voor het bijwonen van den oorlog tegen Oosten rijk in 1866, en aan den bij het leger in Neder- landsch-Indië dienenden fuselier F. A. J. Davaine, tot het dragen van de Fransche medaille voor den veldtocht in Italië, die voor de expeditie in Mexico en van de Italiaansche zilveren medaille voor militaire verdiensten. pensioenen. Op zijne aanvrage op pensioen gesteld de kapitein F. G. Scharp, van het 8e regiment infanterie, en het bedrag van dat pen sioen bepaald op 1560 'sjaars. leger. Op zijn verzoek op nonactiviteit ge steld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de 2e luit. A. P. J. van Duuren, van het 4" regiment huzaren. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Almelo C. baron de Vos van Steenwijk, thans commies der postergen van de eerste klasse. consuls. De heer Ph. W. Stamm, buiten be zwaar van 's rijks schatkist benoemd tot consul der Nederlanden te Arequipa, is als zoodanig door de regeering der republiek Peru erkend. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is de heer R. Macalester Loup bevorderd tot doctor in de rechten, met een academisch proefschrift, getiteld Geschiedenis van het Ungelsche kiesrecht. Dr. J. L. van Goor, predikant bij de hervormde gemeente te Rotterdam, heeft het beroep naar die gemeente te Oud-Beierland aangenomen. De luit. ter zee le kl. C. A. Woldringh, le off. aan boord van Zr. Ms. ramschip Guinea, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. O. C. A. J. Moreau. Voorts wordt de luit. ter zee le kl. A. F. J. Frackers geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis. Mejuffrouw Josephine De Groot is Zondag en Maandag in den stads schouwburg te Amsterdam opgetreden in de titelrol van Legouvé's treurspel Adrienne Lecouvreur. Het aanwezige publiek was zeer talrijk en juichte de jeugdige kunstenares met geestdrift toe. Aardenburg, 28 Januari. Heden had alhier eene vergadering plaats der vereeniging Welbe grepen eigenbelang. De rekening van het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van f 22.80j. Er werden in 't afgeloopen jaar aangekocht: meststoffen ter waarde van f 2263,89 zaden f 445,12j te zamen 2709,01J zoodat deze jeugdige vereeniging in 't eerste jaar van haar bestaan al betrekkelijk groote zaken Ik dankte den man en ging weer naar voren bij Zwaanders, juist toen we onder de hangende brug doorstoomden. Ik wendde mij tot den gerechtsdienaar die mij uitvorschend aanzag en vroeg haastig, „Houdt gij van vogels „Ja." „Zijn dat musschen die ons navliegen." „Ja vier misschien." „Kunt ge mij ook zeggen of Londensche mus schen het in dezen tijd zeer hard te verantwoor den hebben „Neen, niet bijzonder. De noordoosten wind heeft den grond wel wat hard gemaakt, maar ik geloof niet dat de vogels nu veel honger lijden. Wat maakt u zoo belangstellend in het lot der vogels Ik beantwoordde die vraag niet, maar vervolgde „zou die jonge Jordan, in geval hij het wilde, vier pond lood, stijf in elkaar gerold, twintig voet hoog kunnen werpen „Dat weet ik niet zeker, maar ik denk het wel." „In alle geval zou hij het, als het aan een eind touw gebonden was, twintig voet hoog kunnen zwaaien, werpen of slingeren, niet waar?" „Ja dat houd ik voor zeker." „En de musschen lijden nu geen honger!" „Neen. Zeg mij dan toch wat gij denkt." „Welnu" zei ik en stak mijn kijker in den zak. „Ik denk dat gij het bij het rechte eind hebt met alles wat gij tot dusver gegist hebt- heeft gedaan. Het bestuur, bestaande uit de heeren C. F. Lievens, te Heille, voorzitter, Jac. de Bruinede Die, te Heille, penningmeester, en G. A. Vorsterman van Oijen, te Aardenburg, secretaris, werd met acclamatie herkozen. Daarna werden hulpmeststoffen aangekocht voor dit jaar en wel 13000 K.G. Guano, 6000 K.G. superphosphaat en 1100 K.G. chili salpeter, ter waarde van f 2593. In de maand April zal eene tweede vergadering gehouden worden tot aankoop van nog benoodigde meststoffen en zaden. Eergisteren heeft de arrondissementsrechtbank te Breda uitspraak gedaan in de zaak tegen A. P., postconducteur op de spoorweglij n Vlissingen Roosendaal, beschuldigd van het ontvreemden van gelden uit brieven, die hem waren toever trouwd, en hem veroordeeld tot 180 dagen celstraf en f 7.50 boete subsidiair. De eisch was 1 jaar cellulair. Acht schaatsenrijders zijn tegelijk in het Kromme Gat door het ijs gezakt, doch alle weder uit het water gekrabbeld. Een hunner, een jon geling van 23 jaren, uit Tien Gemeten, is echter aan de gevolgen overleden. De toestellen voor de electrische verlichting te Amsterdam, bij gelegenheid van het koninklijk huwelijksfeest te ontsteken, zijn naar Parijs teruggezonden. Een gezin in^het West-einde te 'sHageliep eergisteren gevaar twee zijner leden op éen dag te verliezen, en wel door vuur en water. Des morgens geraakte een der kinderen, te dicht bij den kachel komende, terwijl de moeder afwezig was, in brand en werd door de toegesnelde buren, niet zonder deerlijke wonden, van den vuurdood gered. Des middags werd een zoontje, al spelende, door andere jongens in een bijt van de Prinsen gracht geduwd en met moeite door de voorbij gangers uit het water gehaald. Door de Gebating-club der studenten te Delft is met 73 tegen 20 stemmen uitgemaakt dat het groen-loopen voor nieuw aangekomen studenten moet worden afgeschaft. 't Is te hopen dat dit besluit der Delftsehe studenten door die van onze universiteiten za gevolgd worden. 1 De stichting van het post- en telegraafkan" toor te Lekkerkerk op bqt terrein der vroegere begraafplaats, is bij besluit van den gemeenteraad voorloopig geschorst. Door ruim 300 ingezetenen is aan den minister van binnenl. zaken een rekest opgezonden, verzoekende de stichting op gezegd terrein fe verbieden. Voor de betrekking van gemeente-arts te Deventer zijn twee sollicitanten. De bezoldiging is f 1000. Te Arnhem was Maandag een stuitende vertooning te zieneen begrafenis met een aan tal rouwkoetsen en dragers, begeleid door hon derden joelende menschen, onder het zingen van Malbroucks bekend refrein: „En hij komt nooit weerom!" De politie kwam er bij te pas om de orde te handhaven, doch scheen buiten machte om het schandaal te beletten. De overledene, die de onschuldige oorzaak was dat de volksme nigte in eene van Nederland's voorname steden zich op deze wijze vergreep aan datgene, wat zelfs onder de ruwste volken heilig gehouden wordt: de majesteit des doods, oefende het beroep van bordeelhouder uit. Dit moge eene verklaring geven van het betreurenswaardige geval, eene verschooning is het zeker niet. Ik geloof niet dat Jordan aan wal geweest is sedert hij den 19t'Ii Dec. London Bridge verlaten heeft. Ik geloof ook niet dat hij zich verdronken heeft. En nu zal ik u zeggen wat ik denk, nu ik weet dat de musschen er niet slecht aan toe zijn, nu geloof ik dat Jordan er wel slecht aan toe is. Ilt geloof dat hij dood is." „Dood!" riep Zwaanders en greep mijn liand. „Wat brengt u op dat denkbeeld? ïk weet dat gij goede redenen moet hebben voor hetgeen gij zegt." Hij had zijn gelaat dicht bij het mijne gebracht en ik kon in zijne oogen diep medelijden lezen met den armen jongen, vermengd met de gretige nieuwsgierigheid van een man van het vak. „Wacht even. Ik moet nadenken over hetgeen er te doen valt. Ik ben geen groote athleet; gij wel „Nu ja, ik ben er wel niet bijzonder ver in maar een beetje athleet ben ik toch wel. Wat moet er gedaan worden?" „Kunt gij langs een touw van ongeveer twintig voet, naar beneden klimmen „Ja zeker." „Komaan dan," riep ik „hier zijn wij aan het Chelsea-Hoofd. Nu moeten we eerst dertig el touw zien te koopen sterk genoeg om iemand aan neer te laten. Weet gij of we dat hier dicht bij kunnen krijgen Jawel, dezen kant uit." „Goed, ga het dan zoo gauw halen als gij Vanwege 't hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw wordt Woensdag 5 Febr. e. k., in het stationskoffiehuis bij 't Rijn- spoor te ütrecht, des middags te twaalf uren, eene vergadering gehouden van belangstellenden uit verschillende provinciën, ter bespreking eener te houden internationale tentoonstelling van paarden. Hoewel dezen winter, vooral in het noorden des lands, veelvuldige klachten over armoede en gebrek voorkomen, werden dezer dagen groote sommen besteed aan prijzen voor hardrijdergen op het ijs. Als een voorbeeld daarvan zij slechts genoemd, dat het totaalcijfer der prijzen, uitge loofd bij de advertenties, voorkomende in de Leeuw. Ct. van 27 Jan., ruim 4600 bedraagt, de gouden en zilveren voorwerpen, waaruit ook enkele prijzen bestaan, niet medegerekend. Met de werkzaamheden op het tentoonstel- lings-terrein te Arnhem gaat het vlug vooruit. Het uitgestrekte park i3 afgeheind; eene bewaar plaats van ruw ijs is reeds gereed; men is nu bezig met het heien van palen voor een der front gebouwen. Dit heien ondervindt eenige vertraging, daar de grond bestaat uit velerlei soorten van bestanddeelen voornamelijk puin, dat daarin gestort is toen verleden jaar de gracht gedempt werd. De stoommachine, die het heiblok in be weging brengt, staat op dien betrekkelijk los sen grond en maakt tengevolge daarvan een oor- verdoovend dreunend geweld. Het is nauwelijks te verduren. De tentoonstelling belooft veel; de commissie voor de inzendingen is zeer tevre den; sommige artikelen zullen misschien te ruim vertegenwoordigd zijn. EaarlCt.) Op het jachtclub-gebouw te Rotterdam zal te beginnen met den lcn Februari a. dagelijks het oogenblik worden aangegeven, waarop het volgens den middelbaren tijd te Rotterdam, middag (12 uren) is. De liefdadigheidszin bij Amsterdam's ingeze tenen heeft zich weder niet onbetuigd gelaten. Op de oproeping van den burgemeester, om een extra gift ten behoeve der armen bij de heer- schende koude en de stremming der scheepvaart, is in een paar dagen tijds ruim f 13,000 bij een- gebracht. Door een hevigen brand in het Zuideinde te Delft op 7 Jan. 11. werden 3 huisgezinnen van alles beroofd. Nadat door eenige ingezetenen in de eerste behoeften was voorzien, werd eene in zameling gehouden, deels door circulatie van inteekenlijsten, deels door het in ontvangst nemen van giften ten huize van particulieren. Op die wijze is een bedrag van f 1900 bijeengebracht, dat door een commissie, onder voorzitterschap van den burgemeester, is verdeeld en voor de helft in geld, voor de helft in bedden en eenige meubelen aan de behoeftige personen is ter hand gesteld. Te Mekka zijn dit jaar voorzorgen genomen, om de ziekten te voorkomen, die gewoonlijk op den grooten toevloed van pelgrims volgden. Iedere pelgrim moet volgens zijn godsdienstplicht een bezoek van drie dagen brengen aan den heiligen berg Arafa, op drie uren afstand van Mekka, en daar op zijn minst éen lam offeren. De meeste echter offeren meer lammeren, zoodat bij een aantal pelgrims van bijna 100,000 men het getal geslachte lammeren wel op 150,000 mag stellen, waarvan vroeger eenvoudig den atval werd weg geworpen en bleef liggen. Thans zijn op den hei ligen berg 13 slachthuizen ingericht en groote kuilen gemaakt om den afval te verzamelen en dadelijk met kalk te desinfecteeren. Een corps van 500 man is met dezen gezondheidsdienst belast. Er worden tegenwoordig ongeveer twaalf honderd vaten Amerikaansche oesters dagelijks naar Europa uitgevoerd. Berthold Auerbach verhaalt op grond van kunt en kom dan terug. Ik zal u wachten." Zonder een woord te zeggen liep Zwaanders op een draf weg en ik ging in een herberg, vlak in de nabijheid, kocht een kwart pintje brandewijn, lengde het aan met water en nam dit grogje in een plat half fleschje mee; daarna riep ik een huurrijtuig aan en wachtte mijn metgezel af. Een oogenblik later was hij bij mij met het touw. „Stap in," zei ik en riep den koetsier toe„Chel sea Bridge, tweeden peiler. „Tweeden wat vroeg deze. „Tot midden op," gilde ik. „Te deksel,"'riep "Zwaanders, „gij hebt alweer gelijk. Nu hebben we hein." „Dat geloof ik ook; als hij nu maar niet dood is" „Doodriep hij „waarom denkt ge dat hij dood is? Hoe kwaamt ge op het idee dat hij daar is?" Wordt vervolgd.) mondelinge overlevering, hoe Mozes Mendelssohn, een der intiemste vrienden van Lessing, eene vrouw kreeg. Mendelssohn was in Pyrmont en leerde daar den koopman Gugenheim uit Hamburg kennen. „Rabbi Mozes, zeide deze op een goeden dag, wij eeren u allenhet meest echter eert u mijne dochter. zou mij een groot ge luk zijn u tot schoonzoon te hebbenbezoek ons eens in Hamburg". Mendelssohn was zeer ver legen en ook mismaakt, toch besloot hij eindelijk naar Hamburg te gaan, waar hij Gugenheim op zijn kantoor bezocht. Deze zeide: „Ga naar binnen naar mijne dochter, zij zal blijde zijn u te zien, want ik heb haar veel van u verteld". Mendelssohn brengt de dochter een bezoek, komt den volgenden dag terug bij Gugenheim en vraagt dezen, wat zijne dochter, een mooi meisje, wel van hem gezegd had. „Ja, geëerde Rabbi, antwoordde Gugenheim, moet ik u dat eerlijk zeggen?" „Natuurlijk." „Nu dan, gij zijt een wijsgeer en een groot man; gij zult het dus het kind niet kwalijk nemen; zij heeft gezegd, dat zij geschrokken is, toen ze u zag". „Omdat ik een bult heb?" Gugenheim knikte toestemmend. „Ik dacht het wel, maar ik wil toch afscheid van uwe dochter nemen". Hij ging nu naar de dochter, die in een binnenvertrek zat te naaien. Zij spraken goed en lief met elkander, maar het meisje keek niet op-van haar werk en vermeed het om Mendelssohn aan te zien. Ein delijk had deze het gesprek zoo handig weten te leiden, dat hij haar deze vraag in den mond had gegeven„Gelooft gij ook, dat de huwelijken in den hemel worden gesloten?" „Zeker, en mij is daarbij iets zeer vreemds overkomen. Bij de geboorte van een kind wordt in den hemel uit geroepen die en die zal trouwen met die en die. Toen ik geboren werd, werd ook mijne vrouw uitgeroepen, en er werd bijgevoegdzij zal helaas een bult hebben, een verschrikkelijken bult. Lieve God, sprak ik toen, een meisje dat vergroeid is, wordt allicht bitter en hardvochtig, een meisje moet schoon zijnlieve God, geef mij den bochel en laat het meisje slank zijn en bevallig." Toen Mozes Mendelssohn dit had gezegd, viel het meisje hem om den hals. Zij werd zgne vrouw, en zij leefden gelukkig met elkander. De Fransche Académie is bezig met het be oordeelen der gedichten voor den jaarlij kschen prijs ingekomen. Het onderwerp isDe poëzie der wetenschap. binnenland. 's Ciravcnhoge. De Staatscourant bevat een kon. besluit: „Wenschende de nagedachtenis en de 'verdiensten van Onzen beminden broeder prins Hendrik in blijvende herinnering bij de zeemacht te houden, wordt bepaald dat bij do marine steeds een schip van groot charter zal bestaan met den naamPrins Hendrik der Neder landen." Benoemd tot burgemeester van Wissekerke de heer Vader, van Hoedekenskerke de heer Kake- beeke. Amersfoort. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer werden op het aftredende lid, den heer Van Asch van Wyk,^ 1298 en op den heer Van der Hou ven 393 stemmen uitgebracht. Eerstgenoemde is alzoo herkozen. Leeuwarden. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer brachten, van de 2956 kiezers, 1436 hunne stem uit. Van onwaarde waren 16 biljetten. Op den heer Lieftinck werden 736, op den heer Eland 531 en op den heer Verwer 105 stemmen uitgebracht. De heer Lieftinck is dus verkozen. buitenland. Parijs. De heer Dufaure hield heden eene samenkomst met den maarschalk-preident, waar van de uitslag onbekend is. Men gelooft dat de maarschalk bij zijn besluit volhardt. Vóór de kamerzitting van morgen zullen de ministers over den toestand beraadslagen. De Siècle ver zekert dat de heer Dufaure den maarschalk de gevolgen zijner weigering, om de besluiten betref fende de militaire commandementen te ondertee kenen, onder 't oog heeft gebracht. Parijs. Later bericht.) De ministers hebben op eene bijeenkomst in het hótel Beauvau besloten om morgen de kamer van afgevaardigden bekend te maken met de weigering van den maar schalk-president om de besluiten voor de verwis seling der militaire commandementen te onder teekenen. Ook zal er morgen eene interpellatie tot het kabinet gericht worden. Op de beurs heerscht eene gejaagde stemming. De publieke opinie is zeer in beweging uithoofde van den ernstigen toestand. Moordgouwe, 28 Januari. Heden is alhier in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed het bouwen eener onder wijzers woning naast het schoolgebouw en is daarvan aannemer geworden de minste inschrijver de heer J. Vink timmerman te Noordgouwe voor de som van f 3498. 28 Jan. 's av. 11 u. 32 gr. 29 's morg. 8 a. 30 gr. 's midd. 1 u. 32 gr. s av. 6 u. 33 gr.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2