V Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Rechtszaken. TSmdjfru. zich reeds 80 fabrikanten, waaronder zelfs uit Amerika, aangemeld. Dezer dagen is te Bergen op Zoom opgericht eene Nederlandsche maatschappy tot bevordering der oestercultuur. Het doel dezer maatschappij is, om de belangen der oestercultuur zoowel op wetenschappelijk als op handelsgebied te bevorderen. Het bestuur der maatschappij is opgedragen aan jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort als voor zitter en aan de heeren C. de Meulenmeester en C. H. Kakebeeke als bestuursleden. Vad De St.-Ct bevat de wet houdende machtiging tot den onderhandschen verkoop aan de gemeente Groningen vanegnigeperceelen vestinggrond aldaar, en de wet houdende vaststelling van het tweede hoofdstak der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1879. Behalve de gisteren reeds medegedeelde zeven, zijn in de loterij der Parijsche wereldtentoonstel ling nog de volgende groote prijzen gevallen 7 904590 IJzeren Serre, waarde 12000 10 952364 Paviljoen van smeedijzer 10000 10 749585 Oorknoppen. 10000 11 877468 Diamanten broche 8000 4 381825 Ameublement 8G00 3 789923 Gauymedes (brons) 7500 5 145181 6250 6 109665 6200 11 410977 Napolit. visscher (marmer) 6000 8 768309 Toilettafel 6000 7 164565 Paviljoen 6000 5 999532 Porceleinen vaas 5750 3 418289 5750 5 350763 Tien meters kant 5500 11 820864 Oorknoppen 5000 3 069668 Zilveren lampetkan 5000 5 Ö03488 Bayeux-kant 5000 8 107489 .5000 2 785173 Ameublement 4500 7 109235 Zilveren theefontein. 4500 7 205154 Diamanten broche 4500 8 485657 Geëmaileerdjuweelkistje 4300 11 287517 Likeurkelder 4125 4 939282 Groote bronzen vaas 4000 2 060673 Gaine (om een lamp vast te bonden) 4000 6 448987 1 canapé, 2 stoelen en 2 fau teuils, Aubusson 40C0 11 110190 Valet de Chiens, van gegoten metaal 4000 5 347576 Kristallen lampetkan 4000 1 121930 2 gedamasquineerde vazen 4000 1 348224 Broche van saffieren 4000 7 145035 Een victoria 4000 2 591719 Pendante de cou 3800 9 226786 Oorknopjes 3500 2 901709 Diamanten diadeem 3500 11 848277 Grieksche bronzen vaas 3500 10 586122 Theeservies 3500 3 951959 Stuk huisraad 3500 10 266918 Twee bronzen vazen 3500 6 573041 Medaillons (diamanten). 3300 2 121701 Porte-boqquet 3200 4 079201 Pendant de cou 3100 3 803385 Kind met kreb, in brons 3000 6 450396 Geweer van Damaskus-staal. 3000 In de Werkmansbode zijn een paar artikelen gewijd aan de inrichting der spiritus-gistfabriek te Delft, van den heer Van Marken. Met groote ingenomenheid wijst het blad o. a. op het regle ment eener vereeniging van die fabriek, welke den naam van De Kern draagt. Die vereeniging bestaat uit den directeur der fabriek, met de hoofd- en verdere beambten, de vonden, daar dezelfde sleutel op de twee horloges paste en dat den avond voor het verdwijnen van den jongeling deze grap op nieuw te berde was gekomen, toen de zoon zijns vaders sleutel te leen vroeg om dit horloge op te winden." „Dus had hij den zestienden 's avonds geen eigen sleutel, maar vroeg dien van zijn vader te leen." „Ja." „Hoe laat was dat „Bij twaalven, toen de oude man naar bed ging-" „Ik geloof ook niet dat dit ons veel licht zal geven. Wacht even. Misschien toch wel. Laat ik eens even nadenken. Is er in het geheel niet aan dit horloge geknoeid nadat het gevonden is „Volstrekt niet. De man van Lambeth heeft het mij gegeven, zeggende dat hij er niet aan geraakt had. Hij had het zelf gevonden bij het uitscheppen van de boot." „Zwaanders, laat ons eens een proef nemen. Daar valt mij iets in." „Volgaarne," riep de ander opgeruimd uit. Ik haalde mijn eigen horloge uit dat veel over eenkomst had met dat van Jordan. „Zie eens, Zwaanders," zei ik „mijn horloge is gisteren avond bijna op hetzelfde uur opgewonden als dat van den jongen man, tegen middernacht. Zooals gij ziet is het nu op mijn horloge half negen en het zijne staat op zes uren. Als ik het vliegrad weg neem loopt mijn horloge met een meesters, den portier en 3 leden, te kiezen uit en door het personeel. Allen, die minstens een jaar aan de fabriek werkzaam zijn, ^zijn kiezers en verkiesbaareen der drie leden treedt jaar lijks af en is niet terstond herkiesbaar. De di recteur is voorzitter der vereeniging. De ver eeniging houdt den eersten .Maandag van elke maand, des avonds te zes uren, vergadering. Het doel van De Kern isdoor gedachtenwis- seling en onderlinge bespreking van de belangen van het personeel, den directeur voor te lichten omtrent hetgeen bevorderlijk kan zijn voor het personeel en het welslagen der onderneming. De besprekingen en besluiten der vereeniging hebben echter een uitsluitend raadgevend karakter; zij mogen den directeur niet binden in zijn volkomen vrijheid van handelen. Alle stemmingen hebben plaats met gesloten briefjes. De directeur be houdt zich het recht voor: zulke besprekingen af te wijzen, die naar ,zijn oordeel niet tot de bevoegdheid der v èreeniging behoorenniet-leden tot de bijeenkomsten toe te laten en te allen tijde de veranderingen in het reglement van De Kern te brengen, die hij wenschelijk oordeelt. De Werkmansbode acht het natuurlijk en zelfs voordeelig voor de werklieden, dat de directeur op deze wijze geheel het heft in handen houdt. Het juicht de vereeniging toe, wijl zij' hefeigen- lijke euvel uit den weg ruimt, dat door de toe passing der groote industrie meer en meer wordt opgeworpen, nl. de verwijdering tusschen den patroon en zijn werklieden. In kleinere zaken kent de patroon zijn volk niet alleen bij naam, hij kent ook hun karakter, hun gezin, hun familie enz., en kan dan een oog houden op hun behoef ten en hulp verleenen, waar zulks noodig blijkt te zijn. Niet alle kleine patroons doen dit, maar zij kunnen het doen, en dit is niet het geval met een groot fabrikant. Zoo iemand weet somtijds alleen, dat hij b. v. 900 werklieden heeft en berekent het cijfer der werkkrachten, zonder meer. Langs den weg, door den heer Van Marken ingeslagen, is echter de gelegenheid opengelaten, om ook den directeur bekend te maken met de bijzondere behoeften enz. van zijn personeel. Amsterdam27 Jan. Schooner voort brengsel van borduurwerk, dan het geschenk dat de Nederlandsche pauselijke zouaven voornemens zijn aan HH. MM. den koning en de koningin aan te bieden bij gelegenheid van hun huwelijk, werd nog zelden gezien, en het is dan ook voorname lijk om de artistieke bewerking dat wij er mel ding van maken. Het geschenk bestaat in een vuurscherm, in den vorm van een licht-blauw fluweelen vaandel, waarvan blauwe zijden koorden met zilveren kwasten afhangen.Op het midden prijkt een medaillon, rondom hetwelk op den fluweelen grond bloemen met zilverdraad zijn gestikt, en dat omgeven is met een gouden rand en relief bewerkt, die tot randschrift heeft: „Aangeboden door de Nederl. Pausel. Zouaven 7 Januarij 1879." Op dit medaillon zijn bet Nederl. wapen en het geslachtswapen der koningin allerprachtigst op een hermelijnen mantel, alle figuren en relief, ge borduurd in de oorspronkelijke kleuren. De wa pens zijn schuins tegen elkander geplaatst, en gedekt door éen zware gouden koningskroon. Boven dit medaillon zijn het wapen der zouaven, twee kruiselings over elkander liggende sleutels met den myter daarboven, alsmede hun eeretee- ken, een zilveren kruis daaronder, aangebracht, te midden van lichtblauwe en zilveren franje, de kleuren der broederschap. Op den ebbenhou ten standaard prijkt de koningskroon op een zijden kussen. Het geheel is keurig bewerkt en mag inderdaad een kunststuk van borduurwerk genoemd worden. Het werd ontworpen door onzen stadgenoot de Vries, die thans zijne studiën vaart af. Kijk", zei ik, en hield de wijzerplaat omhoog waarover de wijzers met groote snelheid ronddraaiden. „Gij ziet dat de wijzers twaalf uren rondgeloopen hebben en op half negen zijn blijven staan. Dat wil zeggen dat mijn horloge, zonder dat het van avond opgewonden werd, tot ongeveer dien tijd morgen ochtend zou doorge- Ioopen hebben. Het horloge van Jordan loopt niet als ik alleen het echappement weg' neem. Ik moet er nog meer uitnemen. Kijk daar begint het eindelijk te bewegeD, maar hoe langzaam Daar staat het alweer stil! Er beweegt geen tandje meer. En toch zijn de wijzers slechts twee uren verder gekomen. Het is afgeloopen. Nu Zwaanders, dat is een heele ontdekking die wij gemaakt hebben „Ja", antwoordde de ander, terwijl hij mij het horloge van Jordan uit de hand nam en te ver geefs trachtte de radertjes te doen draaien. „Hij heeft niet bij ongeluk dat horloge in de boot achtergelatendat is met opzet geschied. Hij wilde den vinder en een ieder die in deze zaak betrokken is in den waan brengen dat hij de boot verlaten heeft een half uur nadat hij van London Bridge wegroeide, terwijl hij er veel langer in geweest moet zijn, of er minstens twaalf uren later nog bij kon komen." „Dat schijnt nog niet heel veel licht in de zaak te geven," merkte Zwaanders somber aan. „De bedoeling die hij hiermede had is duidelijk. Hij wilde den vinder misleiden ten opzichte van aan buitenlandsche teeken-academiën en aan inrichtingen voor onderwijs in tapisserie en bro derie, volbracht heeft, en die met dit werk een uitmuntende proef van zijn;bekwaamheid heeft gegeven. onderscheidingen. Als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid is de bronzen me daille alsmede een loffelijk getuigschrift toegekend aanden scheepsjongen R. Bristow, van het En- gelsche schip Hesperia, wegens de redding van een Nederlandschen zeeloods, die in de Noordzee van dat schip over boord was gevallen; en G. Visscher, te Sliedrecht, wegens de redding van een jongen uit het ijs. marine. Eervol uit den zeedienst ontslagen, op verzoek, de scheepsklerk W. A. Bakkers, die nende bij het eskader in Oost-Indië. geneeskundigen dienst. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Oost-Indië tot officier van gezondh. 2- klasse, de studenten voor genoemden dienst (artsen) D. Wafelbakker en H. J. Hubert. Zaterdag is in de zitting van den gemeenteraad te Breda, de bekende quaestie omtrent de jaar wedde van den heer A. Sassen behandeld, naar aanleiding van een adres van dezen leeraar. De burgemeester erkende dat hij zich vroeger vergist had bij de bewering, dat de jaarwedde reeds voor eenigen tijd is verdubbeldde verhooging was reeds vóór de benoeming van den heer Sassen geschied. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft 11. Dinsdag vonnis geveld in de volgende zaak: Den 3en Nov. 11. had de te Heerlen ge- stationneerde rijksveldwachter Smallegang een strooper, zekeren B. uit Ubagsberg, vervolgden hem op 50 passen afstands in den rug een schot toegebracht, dat door de borst uitdrong. De getroffene, hoewel hersteld, is sedert dien tijd verminkt gebleven. Voor bedoeld feit stond nu Smallegang in de vorige week terecht. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat de beklaagde niet uit noodweer had gehandeld en er hoegenaamd geen aanleiding voor deze laakbare daad had bestaan, weshalve het 0. M. een celstraf van 183 dagen requireerde. JÏ. Dinsdag uitspraak doende, heeft de recht bank den beklaagde tot twee jaren eenzame opsluiting veroordeeld. Van dit vonnis is hooger beroep aangeteekend. Heden morgen omstreeks half 11 ure is zekere H, die over de vest tusschen de Dam- en Koe poort alhier liep, in een windgat gevallenhij werd door een in de nabijheid zich bevindend werkman gered. Gisteren middag begaf de justitie zich van hier naar Heinkenszand, naar aanleiding van een gerucht als zou een der inwoners dier gemeente reeds sedert eenigen tijd zijne vrouw op den zol der opgesloten houden, haar mishandelen en hon ger doen lijden. De justitie is 's avonds weder hier teruggekeerd en wij vernemen dat de uitslag van het onderzoek is geweest, dat wel is waar bij den bedoelden persoon de vrouw op een zolder verblijf houdt, doch dat van mishandeling of onthouding van voedsel geen sprake is. De de plaats waar hij de boot verlaten heeft. Het eenige wat ik niet begrijpen kanis dat hij openlijk voedsel koopt en toch zooveel moeite doet om iedereen te overtuigen dat hij zich van kant gemaakt heeft. Wat denkt gij van deze onge remdheid „Ik weet het nog niet. Maar zooveel is zeker dat gij, alhoewel gij de aanwijzing van dat gekochte voedsel, hebt er toch nog niet in geslaagd zijt om zijn spoor te ontdekkeD. Hij zal in zijn overijling niet bedacht hebben dat gij of iemand anders die vleeschpasteien tot leiddraad zoudt nemen. Of het is hem op het laatste oogenblik ingeschoten en toen zal hij op het denkbeeld ge komen zijn om zijne veiligheid te verhoogen door de vermoedens dat hij zich verdronken had te versterken, met hetgeen hij met zijn horloge heeft uitgevoerd. In allegeval, Zwaanders, is het uit; gemaakt dat hij een zeer veilige schuilplaats heeft, hooger op dan de Tower." „Hooger op dan de Tower zei hij voorzich tig, als ware hij ongeneigd iets aan te nemen dat niet geheel bewezen was. „Ja daar kunt ge zeker van zijn. Het was dien morgen veertig minuten over éenen hoog water en waarschijnlijk is het tot acht uren blijven afloopen. De boot werd om acht uren bij den Tower gevonden; hij is tot zes uren in de boot geweest, of heeft er bij kunnen komen, om zes uren of daarna moet hij de boot verlaten, weg geduwd, of baar gebracht hebben waar men vrouw lijdt aan verstandsverbijstering en de man; die een groot gezin heeft, beweert dat hy de kosten, aan de Opname in een geneeskundig ge. sticht voor krankzinnigen verbonden, niet bestrij den kan. Biervliet, 27 Jan. Bij den landbouwer M. v. d. H. onder deze gemeente zijn des nachts kippen, eenden en kalkoenen gestolen. Om alle gerucht bij den diefstal te voorkomen was een bedwelmend middel toegepast, wat daaruit bleek dat de overige kippen des morgens nog half be wusteloos waren. Van een en ander is aangifte gedaan bij de politie. Men schrijft aan het Rott, Nbl. uit Goes Terwijl in de afgeloopen week de Middelburg- sche en spoorbooten den dienst gestaakt hadden, tengevolge van ijsgang, durfde de wakkere gezagv. van de stoomboot Admiraal de Ruiter 2, varende tusschen Goes en Rotterdam, de reis herwaarts nog te ondernemen, tot groote vreugde van han delaren en neringdoenden, wier goederen in de boot geladen waren. Ofschoon met vele moeielijk- heden te kampen hebbende en vooral in de haven van Goes (éen uur gaans) door het ijs moetende breken, kwam de stoomboot behouden aan de kade. Te Oudelande heeft men bij eene boedelbe schrijving de niet onaardige ontdekking gedaan van eene som van f 8000 aan geld in eene lade en van eene hoeveelheid effecten, ter nominale waarde van f 24,000 in een hoop oude tarwe. Te Bommel is eene nieuwe courant ver schenen, de Figarodie vooral om den grondslag waarop zij gevestigd wordt, vermelding verdient. De abonné's worden deelgenooten in de zaak; althans de eerste abonné's. Zoodra hun aantal zoo groot is dat de abonnementsgelden de dage- lijksche uitgaven der courant dekken, worden geene abonné's-deelgenooten meer aangenomen, en op die wijze kan het zeer goed gebeuren, dat een abonné op de courant, behalve zijn exem plaren, nog eene som ontvangt, zijn abonnement van f 4 overtreffende. Dr. J. van Vloten zal aanstaanden Vrijdag in een buitengewone vergadering der kiesver- eeniging Haarlem optreden met een „vaderlandsche opwekkingsrede naar aanleiding van den 300n jaardag der Unie van Utrecht". Het Vaderland deelt bijzonderheden mede omtrent den moord op eene bordeelhoudster in de Beulingstraat te Amsterdam. Het blijkt dat de misdaad met voorbedachten rade gepleegd is door zekeren Van S. K., oud 22 jaren, agent van bui tenlandsche huizen. Hij stond tot de vermoorde vrouw, die 25 jaren oud was, in ongeoorloofde betrekking, had onaangenaamheden met haar gehad en schoot haar, Woensdag avond,na eenige koffiehuizen bezocht te hebben, in haar salon in koelen bloede door het hoofd. Een der weinige nog overgebleven oud strijders van Waterloo, genaamd Aldert Steensma, is gisteren in het gesticht voor arme oude lieden en ouderlooze of verlaten kinderen te Dokkum overleden. Hij had den leeftijd van 84 jaren bereikt. Zaterdag kwamen te Delft van den kant van Rotterdam en den Haag 57 spoortreinen aan met 6000 personen. Vertrek en aankomst der passagiers liepen in de beste orde af. Binnen weinige dagen zal bij G. Theod Bom eene medaille worden uitgegeven ter nagedachte nis van wij len prins Hendrik. Zij wordt vervaar digd aan de fabriek van decoratiën van Joh. F. v. d. Horst c°. Te Maastricht heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat iemand uit Heerlen, door de rechtbank tot 15 dagen eenzame opsluiting veroordeeld, die straf door een ander, tegen ver goeding van een gulden per dag, liet ondergaan. Reeds had de plaatsvervanger 13 dagen in zijn cel doorgebracht, toen de justitie, van het bedrog haar gevonden heeft. Het is hoogst onwaar schijnlijk dat hij na veertien uren in een boot doorgebracht te hebben, eenigen lust zal gevoeld hebben om noodeloos te roeien, zoodat ik geloof veilig te kunnen aannemen dat hij de boot ergens in de nabijheid van den Tower, tusschen zes en acht uren 's morgens, verlaten heeft." „Gij hebt de zaak bepaald beperkt. Wij hebben nu alleen met die twee uren te doen", zei hij blijkbaar opgewonden. „Vertel mij nu eens wat gij alzoo gedaan hebt en maak het zoo kort als gij kunt." „Daar de vader mij gezegd had dat hij alle kosten voor zijn rekening nam, meende ik een zoo volledig mogelijk onderzoek te moeten instellen en dat heb ik gedaan. Ik heb nog vijf anderen aan bet werk gezet en door hunne bemoeiingen ben ik, zooals ik u zooeven gezegd heb, tot de volkomen zekerheid gekomen dat de boot niet aan wal geweest is nadat hij dien avond London Bridge verlaten had. „Ik zal u zeggen hoe ik die zekerheid „Neen," viel ik hem in de rede „dat behoeft niet, gij verstaat uw beroep grondig. In al die soort van zaken volg ik u blindelings." Hij boog glimlachend. „Ik ben evenzeer overtuigd dat hij zich niet verdronken heeft." Ik wenkte hem dat hij voort zou gaan. „En ik ben er ook achter dat hij geen schuilplaats in eenig ander vaartuig gevonden heeft." [Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2