BUITENLAND. Sneeuw te Parijs. Ingezonden Stukken. Réclames. Zeet ij dingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Lijfstraffen bij de zeemacht. den koninklijken grafkelder te Delft overgebracht. Met weemoed zag men den somberen stoet daar henen trekken, die den hoogvereerden en ge liefden vorst naar zijne laatste rustplaats geleidde. Eerbiedig medegevoel met den rouw van het koninklijk gezin over het smartelijk verlies, waarin het gansche volk van Nederland zoo innig deelt, vervulde aller hart. Op treffende wijze werd aan het algemeen gevoel uitdrukking gegeven in de volgende aanpraak van dr. Koetsveld. (Volgt de reeds medegedeelde aanspraak) buitenland. Calcutta. De Afghaansche troepen worden uit Kaboel verwijderd om aan de desertie perk te stellen. Konstantinopel. De ontruiming van Pod- goritza is aangevangen (Van 1926 Jan. 1879.) Middelburg. OndertrouwdA. P. Geelhoed, jm. 21 j met C. J. Wiessner, jd. 24 j. F. B. J- Good jm. 22 j. met J. C. J. van der Horst, jd. 22 j. BevallenM. M. van Schelven, geb. Dekker, z. ,J A. Bolt, geb. Keijner z. M. Barendse, geb. Koster, z. K. Switink, geb. van Keulen, d. M. H. K. de Wit, geb. Loekemeijer, z, A. S. de Vroome, geb. Petiet, d. A. Boom, geb de Koning, d. E. Verhoeff, geb. Paulusse, d. A. M. C. Broeder, geb. van de Kamer, d. C. Vijgenboom, geb. J. Ver wijs, d. (levenloos) J. van Houte, geb. E. Meeuse, d. (levenloos.) Overleden: M. A. J. van den Berg, d. 2 m. T. Marinissen, d. 3 m. J. C- Jaquet, d. 63 j H. van Stein Callenfels, z. 21 j. P. Gij vat, man van P. W. Pleijte, 56 j. B. M. van Lodensteijn, man van L. Beukers, 64 j. A. It. Butz, z. 9 m. J. D. Thibaut Mathijssen, man van J. van der Yen, 68 j. M. A. van Gestel, wede. van I. Snoep, 54 j. J. A. Scherppingh z. 2 j. en 6 m. (Van 1825 Januari 1879.) Vlissingen. GehuwdN. G. Leenhouts, jm. 28 j. met F. Schaartzmans, jd. 21 j. Bevallen: P. Plansoen, geb. Jobse, z. C. Hen- drikse, geb. de Kan, z. J. M. Hageman, geb. Fagg, z. J. Beijè, geb. Monjé, d. D. P. Bijleveld, geb. Landmeter, d. J, Barremans, geb. van Migo, d. M. J. Korff, geb. Collin, z. E. van Zoelen, geb. Willeboordse, z. J. de Rooij, geb. Schenk, d. Overleden B. Oosterman, wed', van M. A. van de Gehugte, 89 j. A. van Driel, wede. van D. M. Eapijn, 79 j. M. Schmidt, wed8, van P. J. Badart, 62 j. V. S. M. Demeijne, d. 9 w. Goes. Gehuwd G. A. Weede, jm. 25 j. met L. Van der Does, jd. 25 j. BevallenW. E. Wijting, geb. de Graaff, z. S. van Veen, geb. Knieriem, d. T. Vervaet, geb. de Meij, d. OverledenB. van Sprang, z. 5 j. A. C. Visser, d. 7 m. C. Dronkers, wed8, van M. A. Corbeel, 79 j. E. de Blok, jm. 54 j. M. H. P. Kolenbran. der, d. 2 j. G. J. Nagelkerke, z. 9 d. Zierikzee. GehuwdJ. M. D. Westholz, wede. 34 j. met L. Plaating, jd .41 j. BevallenJ. van den Ende geb. Meijs, d. Overleden: C. van Tilburg den Boer, wed'. 78 j. M. L. Manni, d. 11 d. A. van Maanén, d. 6 w. J. C, Schillemans, d. 30 j. A. P. Wierka, z. 9 m. K. Slierendregt, vrouw van M. Snaphaan, 70 j. J. van Schendel, z. 11 m, J. J. Timmerman, d. 7 m. P. Arnold, z. 22 d. D. de Blok, z. 7 m. 25 Jan. 's ar. 11 u. 31 gr. 26 's morg. 8 u. 31 gr. 's midd. 1 u. 34 gr! 's av. 6 u. 34 gr. 's av. 11 u. 34 gr. 27 's morg. 8 u, 33 gr. 's midd. 1 u. 33 gr. 's av. 6 u. 34 gr. De Rumeensche regeering schijnt de administra tie van haar nieuw grondgebied, de Dobrudscha, flink aan te vatten. Twee derden dei bevolking aldaar zijn Turksche of Tataarsche Muzelmannen, die tijdens de bezetting van het land door Rus sische troepen de slachtoffers geworden zijn van de toen almachtige Bulgaarsche bewoners der Dobrudscha, die hen eenvoudig verdreven hebben uit alle betrekkingen in gemeentebesturen en andere administratiën, en wat erger is hun ook huis en hof hebben ontroofd. Deze nieuwe be zitters, van het gierige en inhalige ras der Bulgaarsche boeren, meenden nu rustig van het slecht verworven goed te zullen genieten doch hebben buiten den Waard, in casu buiten het rechtsgevoel en de verstandige politiek van vorst Karei en zijne regeering gerekend, die verordend hebben, dat alle grondbezit zou hersteld worden op den voet, zooals het vóór den oorlog bestond. De Muzelmannen hebben thans slechts hun titel voor den dag te brengen om aanstonds in hun bezit te worden hersteld. Natuurlijk klagen de Bulgaren nu over berooving en achteruitzetting, maar de regeering laat hen klagen en ziet met voldoening tengevolge van haren maatregel dui- zende uitgeweken landbouwers in het land terug- keeren, die volop werk vinden om den volgenden oogst voor te bereiden. De, eerste indruk, welken deze lieden vau hunne nieuwe regeering krijgen is uitnemend, en deze staat van zaken doet het beste hopen voor den invloed welken de aanwinst van de Dobrudscha op Rumenië zal uitoefenen. Indien de regeering van dit land thans volledige uitvoering geeft aan de verplichtingen om belijders van alle godsdiensten gelijk te stellen voor de wet en in dat opzicht geene achterdeurtjes tracht open te houden, zal men de verdere ontwikkeling van het land met genoegen kunnen volgen als die van een eerlijken en in vele opzichten sym pathieken staat. De sultan is ziek, zegt een telegram. Het i8 dan ook om ziek van te worden, zooals de heeren diplomaten te Konstantinopel aan het onderhan delen zijn. Nog steeds is het Russisch-Turksche verdrag niet geteekend, en nog steeds weet men volstrekt niet met zekerheid te zeggen, wat er aan de overeenstemming hapert. Eene gissing is wellicht te wagen. Dit verdrag moet onder meer een vasten datum bepalen voor de ontruiming van het Turksch grondgebied door de Russen. Deze hebben er echter nog belang bij eenigen tijd in het Balkanland te blijven, totdat Bulgarije eene grondwet en een vorst heeft. Een groot deel der Bulgaren begint zich nu reeds los te maken van Russischen invloed, en dat kan er niet beter op worden, als zij de Russische bajonetten en kanonnen niet meer zullen zien. Het wekt diepe verontwaardiging, dat de Rus sische autoriteiten verplicht zijn geweest in den laatsten tijd nu en dan eens* recht te laten weder varen aan een door Bulgaren bestolen Muzelman. Te groote zachtmoedigheid voor de Turken is het zeker niet verwachte verwijt, dat thans de Russen treft. Daarbij komt nog de quaestie van den constitutioneelen regeeringsvorm. De Bul gareu willen op zijn westersch grondwetje gaan spelen en meenen niet zonder reden, dat dit spel door de Russen met leede oogen zal worden aan gezien. De met gejuich ingehaalde bevrijders van vroeger kunnen thans wederom best gemist worden. Het Fransche ministerie is begonnen gevolg te geven aan den drang der openbare meening en aan den wenk der kamer, door verandering te maken in het personeel der ambtenaren. De be sluiten betreffende het departement van financiën zijn Zaterdag geteekend en zullen spoedig door andere, voornamelijk van justitie eu oorlog wor den gevolgd. In Engeland wordt de zitting van het parlement, die binnen drie weken zal geopend worden, door een actief politiek leven voorbereid. Overal leest men van meetings en maaltijden, waar regeerings- mannen en oppositie om strijd hunne meeningen verkondigen over binnen- en buitenlandsche poli tiek, over den werknood, over Afghanistan, over Turkije, Cyprus en wat al niet meer, dat thans de aandacht trekt op het wereldtooneel en waarin Engeland geroepen is zijn invloedrijk woord mede te spreken. Veel nieuwe argumenten leest men niet: de voorstanders van Beaconfields regeering meenen, dat er niet beter voor Engelands belang kan worden gezorgd, dan door de stuurlui, die thans aan het roer staan, terwijl de oppositie van oordeel is, dat de regeering bestaat uit een troep samenzweerders, die in het duister allerlei booze plannen uitbroeden tot vernietiging van de wel vaart en het geluk der onderdanen van koningin Victoria. Geen van beide partijen spaart hare tegenstanders de meest krachtige qualificatiëa. Door elkander genomen lag de sneeuw te Parijs Vrijdag twee voet dik, terwijl op sommige plaatsen groote hoopen opgezameld zijn. Men berekent, dat er ongeveer 10 millioen kubieke meter sneeuw in 24 uren i3 gevallen. De straatreiniging is nergens zoo goed als in Parijs, nergens heeft men daarvoor meer menschen in dienst, doch voor dezen rijkdom aan arbeid staat alle werkkracht stil. Overal waar handen leeg waren, zijn ze door het stedelijk bestuur in beslag genomen om de sneeuw op te hoopen tusschen de straten en de trottoirs, om een behoorlijk pad voor voet gangers te maken en den rijweg zooveel mogelijk bruikbaar te houden. Indeeenigszins heuvelachtige wijken Montmartre en Belleville wordt niet meer geredenin de vlakke wijken maken de koetsiers er het publiek zeer beleefd maar dringend opmerkzaam op, dat uit deze buitengewone omstandigheden wel een buitengewone fooi mag voortvloeien. Buitendien moeten zij zoo langzaam rijden, dat de meeste mensohen liever loopen. Dat geeft bij menschen, die zich voor hunne zaken veel moeten verplaatsen en gewoon zijn te rijden, terwijl ze nu groote afstanden loopen, eene stijfheid in de dijspieren, door de gladheid veroorzaakt, die naar een Parijsch blad meldt, eene ware epidemie gewor den is, waarvan alleen de renteniers, die in het hoekje van den haard blijven zitten, vrij zijn. De posterijen te Parijs ondervonden niet het minst den last van de sneeuw. Alles circuleert langzamer, postkarren, treinen, bestellers. Buitendien zijn van deze laatste vele ziek ge worden door den buitengewoon zwaren arbeid, zoodat eene bestelling daags heeft opgehouden. De boulevards en de Champs Elysées zijn vol sierlijke Bieden; voetgangers echter wagen zich niet buiten de place de h Concordebehalve om ie gaan zien naar de tentoonstelling der prijzen van de groote loterij in het Pal ns de VIndustrie. Voor de kamerleden, die trouw hun mandaat willen vervullen, is het ook erg wêer. Zj moeten dagelijks te Parijs naar het station St. Lazare gaan om in den trein te komen, die hen naar Versailles brengen moet. Dan komt echter het ergste, want daar zijn zij aan het station nog een kwartier van de vergaderzaal. Er heerschte dan ook een saaie geest. Discussie was er bijna niet, en sprak er al eens een enkele, dan trappelden zijne collega's met hunne koude voeten de maat er by. „Het is de terugtocht uit Rusland! zegtde Figaro. Het is de BeresinaDat zal leiden tot eene epidemie van longtering. Geen schande lijker heerendienst, dan die de grondwet de afge vaardigden oplegt. Siberië is een tropisch gewest, vergeleken met Versailles." In de kamer is men ook geheel onder den iuvloed van de sneeuw. Iemand sprak van de gevaren van de phylloxera. „Houd u toch stil, riep men van verschillende zijden, de sneeuw zal ze beter dooden dan uwe woorden." Dugué de la Fauconnerie bestijgt de tribune en begint uit te varen tegen de staatsregeling, die de afge vaardigden doemt tot zulke reizenLaroche Jou- bert stelt voor om de vergaderingen voorloopig te Parijs te houden; alleen Grévy houdt zijne ge wone bedaardheid. Niemand denkt er aan om Dufaure naar zijne wetten te vragen: de sneeuw beheerscht alles en allen. De eenige wet, die nu opgang zou maken, zou eene wet zijn tegen de koude voeten. Neen, mijnheer de redacteur, die onderofficier, bootsman of hoe zoo iemand dan ook heeten moge, welke U in uwe aanteekeningen op mijne mede deeling in uwe courant van 23 dezer, als een kueukelslaanden schoolmeester uit den ouden tijd voorstelt, had niets van een beul. Hij „piepte slechts zt oals zijn ouwe fluitte Waarschijnlijk was de man met slagen groot gebracht, en hij bracht groot met slagen. En ook de officieren der Nederlandsche marine wensch ik niet als heulen te betitelen, dat zij verre. Allen die ik ken verdienen de algemeene hoogachting Ik deed, om hen te treffen, dan ook geen sensatie-verhaal, zooals U het noemt. Als ik ooit tot het schrijven van zoodanig verhaal overga, versnijd ik scherper mijne pen. Ik maakte in mijn opstel onderscheid tusschen lastgever en beul. In den ouden tijd bestond daartusschen ook verschil; hij die vonniste, de rechter, gaf last op grond van de wet, de ander, hij die geeselde brandmerkte, worgde, noemde men beul; ik ken geen anderen titel voor deze functie. Er waren zelfs beulsknechten. Maar waarom te herinneren aan wat in 't burgerlijke verleden is? Intusschen, bij de Kon. Nederlandsche marine bestaat nog zoo iets. Daar is een krijgsraad, de rechter. Gij kent, mijnheer de redacteur, te goed den invloed van sommigen in zoodanigen raad, om te gelooven aan volkomen onbevangen oordeel van alle leden. Bovendien, militairen hebben soms eigenaardige denkbeelden over humaniteit, adres aan Fabins c. s. Daar is een beul of liever daar zijn zes, zeven of meer beulen, naar gelang van omstandig heden, want die lui mogen niet vermoeid worden van 't slaan op éen corpus. Ze wisselen elkander af. Ik zou weigeren den geesel te doen zwiepen op 'tzoo goed als naakte lichaam van mijn mede- mensch die in 't gewone leven zou worden be schuldigd van eenvoudig verzuim. En U ook mijnheer de redacteur, zoudt weigeren. En zij die de lijfstraffen trachten te vergoelijken, zouden er geheel afkeerig van worden, als ze maar een enkele maal hadden gestaan voor het rooster, of ontkneukeld waren zelfs, bij 't leeren roeien. Over dit onderwerp is te veel te zeggen om er langer bij stil te staan. Dat Cornelissen te Nieuwediep niet doodgesla gen is, doch slechts voor 1 7n> zooveel U wilt ten doode gemarteld, met inachtneming al tijd van alle mogelijke formaliteiten, misschien wel met een reukje onder den neus voor t flauw vallen, is geen reden om te zwijgen, zooals som migen zouden willen, over het ergerlijke feit dat bij de Kon. Ned. marine in de XIX' eeuw op oniüeusc.ielijke wijze wordt gestraft. Zij die zulks doen loopen kans op minachting of mede lijden van het publiek. Op minachting als zij, door de wet tot straffen genoopt, v r ij vv i 11 i g in dienst blijven, op medelijden als zij straffen moeten zonder den dienst te mogen verlaten. Men zou haast wenschen dat de barbaarsche wet onuitvoerbaar wierd door gebrek aan dienaars en slachtoffers. Peter Simple. (De geachte schrijver brengt thans de zaak rp het terrein waar zij thuis behoort, door op te komen tegen de wet, die onze zee-officieren dwingt tot barbaarsche handelingen, in strijd met den geest van onzen tijd;- handelingen die reeds lans zouden opgehouden hebben, indien het be- leedigde rechtsgevoel van ons volk, in plaats van zich nu en dan, bij opwellingen, dikwijls op on juiste wijze, te doen hooren, zich met de kracht, welke eene vaste overtuiging schenkt, daartegen eenparig verzet had. Op dit terrein, reeds herhaaldelijk door ons be treden, zullen wij den schrijver nu niet verder volgen. Hij verlaat trouwens dat goede terrein weder, door te spreken van „den (ongewettigden) invloed van sommigen in den krijgsraad", die dan tot het toepassen van lijfstraffen aanleiding zou geven. Zoodanige invloed is volstrekt on- noodig. Nauwkeurige toepassing van het verou derde en onmenschehjke strafwetboek, tot welke toepassing de leden van den krijgsraad door hunnen eed verplicht zijn, geeft tot de strafoefeningen aanleiding, welke de verontwaar diging van onzen schrijver opwekken. De Redactie.) (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Vele menschen beklagen zich, dat zij des mor gens bij 't wakker worden eene groote belemme ring gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te geraken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen, die aan deze onaangename kwaal lijden, bewijst men een waarachtigen dienst door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost te wor den. Dit middel nu is de leer, waarvan het ge bruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee a drie kapsules te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dikwijls of vergeefs zocht in een menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwij nen, wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teerkapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren dat elke flacon zestig teerkapsules bevat om de goedkoopte van dit geneesmid lel te bewijzen. Deze behandeling kost den geringen prijs ran zes a acht centen daigs. Heeft dit geneesmiddel, door zijn verbazend succes en debiet, talrijke namaaksels in het leven geroepen, de heer Guyot kan echter alleen instaan voor de goede werking der kapsules in die fla cons, op wier etiquette zijne handteekening in drie kleuren gedrukt is, welke flacons in de meeste apotheken te verkrijgen zijn. Vlissingen 26 Januari. Binnengekomen het stoomschip Drenthegezagvoerder Boon, van Batavia, laatst van Brouwershaven, waar het wegens het ijs niet kon blijven. Aan boord wa ren de volgende passagiersSchorerman en bediende, de familiën Waeldere, Mulder en Baboe, de heeren Genger, Budding echtgen. kind, 5 onderofficieren, 27 mariniers en schepelingen bene vens 17 veroordeelden. Binnengekomen het Deensohe stoomschipF7;«», gez. Form,van Nieuwediep gesleept wordende door 2 stoom booten, hebbende in zee de schroef verloren. Als bijlegger om orders Duitsche bark Kosmos gez. Bruns van Wilmington, en de Duitsche brik Fortuna gezagv. Warten van Hemelvan de reede in het dok gekomen het Zweedsche stoomschip Alex Leijler, gezagv. Mabius. Vertrokken het stoomschip Flamingo gezagv. Hannagan naar Liverpool en Emerald gezagv. Scot naar Sunderland. Vlissingen, 27 Januari. Binnengekomen het Spaansche stoomschip Gurtabay, gezagvoerder Zabada, van Rotterdam en de Russische bark Hermesgezagvoerder Sornie, beide in het dok gekomen. Ter Ufeuien, 25 Januari. Heden morgen is nog eene Engelsche stoomboot van Gent aige- komen en heden namiddag alhier aangekomen, welke onmiddellijk naar zee is vertrokken De vaart op het Noordzeekanaal is geens zins voor ijzeren stoomschepen gesloten. De Hullstoomschepen zetten de vaart regelma tig voort en de European die Zaterdag namiddag om balf twee uur arriveerde, vertrok Zondag morgen om 8 uren en was om half twaalf in zee. Indien de vorst niet nog veel heviger wordt, behoeft er aan staking der vaart niet te worden gedacht. De Leith en Liverpoolbooten kwamen eveneens aan, evenzoo de Berenice der Koninkl. Ned. St. Maatschappij. (Hbl.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3