Telegraphische berichten. De begrafenis van Z. K. H. prins Hendrik, BUITENLAND. Réclames. Z eetijdingen. Handelsberichten. AAvertentiSn. De Crediet-Vereemging, Uithoofde van de begrafenis van 1. K. D. prins Hendrik der Nederlanden, is heden geen benrs gehouden. Thermometerstand. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. AGENTSCHAP TE MIDDELBURG. oorzaken dan ook, steeds als steen des aanstoots wordt beschouwd en allerlei plagerijen moet verduren. Eergiaterenmiddag nam iemand, die zich zeker verbeeldt zeer geestig te zijn, den ouden man weder in het ootje: de geplaagde keerde zich omen viel op den plager aan, maar had, naar algemeen ver teld werd, het ongeval den verkeerden persoon te treffen; het gevolg was, dat hij er niet geheel zonder kleerscheuren afkwam en met een buil op het gelaat, een gekrabde hand en een totaal on- tramponeerden hoed het beursgebouw verliet. Zouden vraagt de Amsterdanische courant de deftige heeren in den Amsterdamscben effecten- hoek, die toch waarlijk niet gering in aantal zijn, tegen schandalen als 't beschrevene niet krachtig kunneu protesteeren? De beurs is immers geen plaats ook voor dergelijk kwajongensspel. De te Zwolle in garnizoen liggende infanterie heeft Woensdag exercitiën en manoeuvres op schaatsen gehouden, die zeer goed slaagden. Maandag jl. hield men te Hindeloopen op zee een wedstrijd met priksleden, waaraan 13 lief hebbers deelnamen; Dinsdag had er een hardrij derij op schaatsen door mannen plaats, eveneens op zee, waaraan 29 personen deelnamen. - Voor eenigen tijd weid te Botterdam eene weldadigheids-vereeniging opgericht, onder den naam van De kinderen van België, welke zich ten doel stelt, den behoeftigen onder de aldaar woon achtige Belgen ondersteuning te verleenen. Zij gaf reeds krachtige kenteekenen van leven en roept alle Belgen onder hare stadgenooten op, die ondersteuning mochten behoeven, zich tot haar te wenden. Tevens doet zij een beroep op allen, die genegen mochten zijn haar financieel in hare pogingen te steunen. Hun, die wel eens klagen, dat onze tijd arm is aan componisten, zij tot troost medege deeld, dat in het vorig jaar alleen in Italië 26 nieuwe opera's zijn opgevoerd. Hoeveel daarvan het volgend jaar nog zullen overleven, is eene andere vraag. Wij hebben de lijst voor ons van de 1277 groote prijzen (boven 1000 francs) van de nati onaal genoemde Fransche tentoonstellingsloterij. Bij het doorloopen van de opsomming van al die mooie en kostbare zaken, vallen toch enkele nommers in het oog, die niet iedereen in zijn huishouden zouden te pas komen. Het nut dat een burgerman van het model van een locomotief of van een kanten jurk kan hebben is vrij twij felachtig. Jonge meisjes zouden gaarne door het geluk bedacht willen zijn met de vele broches, braceletten, oorhangers, parfumeriekistjes, Yene- tiaansche spiegels, wellicht ook wanneer ze recht huiselijk gezind zijn met de elegante meubels, met een zilveren koffiekan, een chineesch kamerscherm of een opgemaakt tijgervel; zij zouden echter waarschijnlijk teleurgesteld zijn, als zij eene dorschmachine thuis kregen, of een schroefstoom- bootje, of een kerkorgel, of een omnibus, of een sabel met Toledaansche kling, of een kaart van den generalen staf. De man, die zeer in zijn schik zou zijn met een bronzen sigarenkist, een ge beeldhouwde schrijftafel, een paar schijfpistolen, wellicht als hij een paard heeft om er voor te zetten met een break of een victoria, zou niet gediend zijn met een satijnen wieg, een Gothisch wijwatervat of tien meter kant. Zoo is er iets voor ieders smaak, dat echter waarschijnlijk in de meeste gevallen door de blinde fortuin zal worden toegedacht aan iemand, die het volstrekt niet kan gebruiken. Morgen ochtend begint de trekking, waarnaar duizenden zenuwachtig hebben uitgezien, droomend van diamanten en juweelen, of van den prijs dien ze waard zijn. Een Engelschman schrijft oorlog, goddeloos heid, koningsmoord, wanbestuur, alle kwalen van onzen tijd toe aan het bloeddorstige- gebruik van vleesch eten. In den groentewinkel daarentegen ligt de hoop van het menscheüjk geslacht. Plan ten eten is de panacee voor alle menscheüjk leed. Laat onze misdadigers sinaasappelen eten en dop erwtjes, en zij zullen eerlijke lieden wordende bitterste tegenstanders zullen elkander de hand geven over een schotel snijboonen; de wolf en het lam ja zelfs moderne en orthodoxe theologen, zullen in selderij het middel vinden, dat de gansche wereld eensgezind maakt. Zoo beweert de heer William Gibson Ward, en hetmenschdom kan het slechts beklagen, dat het zoolang heeft moeten wachten, eer er een profeet opstond, die het verband aantoonde tusschen braafheid en bruine boonen, tusschen vrede en vroege tuin vruchten. De inventaris van het Engelsche admiraals- jacht Fire Queen te Portsmouth is vermeerderd met twee regenjassen van de beste soort ten ge- bruike van Engelsche ministers, die koningin Victoria op Wight gaan opzoeken. De admirali teit heeft streng verbod gezonden, dat iemand anders de jassen zou aantrekken. binnenland. Het stationsgebouw te Delft was, in overeen stemming met de treurige plechtigheid van heden, passende wijze versierd. In den doorgang tusschen de wachtkamer der 28 klasse en het plaatsbureau had de vorstelijke lijkbaar een plaats gevonden. Dit lokaal was behangen met zwart floers, omlijst met zilveren randen, waarboven zilveren franjes afhingen. In de vier hoeken waren luchters aangebracht, op ieder van welke zes kaarsen haar licht verspreidden. Alle aan plakbiljetten op het perron waren verwijderd en de muren donker geverfd. In de hofstad zelve ontwaarde men gisteren nog niet de teekenen van algemeenen rouw, door welke te Amsterdam allerwege het oog werd ge troffen. Tegen den avond werden echter de meeste winkels in de hoofdstraten gesloten, wat aan deze anders zoo woelige buurten een eigen- aardigen indruk van somberheid bijzette. De begrafenisplechtigheid te Delft heeft geheel volgens het officieele programma plaats gehad. In den stoet waren aanwezig de volgende verte genwoordigers van vreemde vorsten: Prins Hermann van Saksen-Weimargraaf Peroffsky, voor den keizer van Ruslandgraaf de Goffinet, voor België; baron von Gemmingen, voor Zweden; generaal-majoor von Muller, voor Mecklenburg-Schwerinbaron von Stockhausen, kamerheer en directeur van het kabinet van den vorst van Pyrmont en de Minckwirtz, adjudant van dien vorst; baron von Toll, als vertegen woordiger van den groothertog van Oldenburg en kapitein Edgerton voor den hertog van Connaught, graaf von Wedell, adjudant van graaf Peroffsky; graaf von Kanitz, hofmaarschalk van prins Frederik Karei; majoor von Borcke, adju dant van dien vorst; prins von Sayn-Wittgenstein, vleugel-adjudant van den groothertog van Saksen- Weimar en kapiteins Schenck en Palézienx, adju danten kapitein baron von Herdt, adjudant toegevoegd aan prins Hermann van Saksen-Weimar. Voorts de afgevaardigden der Luxemburgsche regeering, de ministers, de leden van het corps diplomatique, de voorzitters der kamers van de staten-generaal, de vice-president van den raad van state, de voorzitter van den hoogen raad, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag, een aantal zeeofficieren, de officieren van het Pruisische infanterie-regiment te Keulen, de ver tegenwoordigers van 26 verschillende Nederland- sche vereenigingen, waaronder de Weerbaarheids- bondhet Werkliedenverbond, de Amaliastichting de A/rikaansehe Handelsvereenigingde stoom vaartmaatschappijen Zeeland en Nederland, de stichting te Egmond enz. Z. M. de koning was diep bewogen tranen biggelden langs zijne wangen toen de kist in de groeve daaldebeladen met een 15 tal van de 124 kransen en bloemruikers, die uit Lusemburg waren medegekomen en waarbij nog gevoegd was een op varens gevochten bouquet, als persoonlijke hulde der prinses-weduwe. De koning wisselde hartelijke handdrukken met de aanwezige vorstelijke personen en omarm de prins Alexander herhaaldelijk. Door den hofprediker dr. Van Koetsveld werd eene lijkrede uitgesproken, hoofdzakelijk van den volgenden inhoud „Wij staan hier op een heiligen grond, den heiligsten van ons vaderland. Onder onze voeten spreekt het stof der dooden; van den edelen Zwijger af rusten hier Oranje's vorsten. Geheel die vaderlandsche geschiedenis in doodsbeenderen predikt ons de vergankelijkheid dezer wereld. Voor de zestiende maal sinds zestig jaar zijn deze kelders geopend om een der edelste Oranjezonen te ontvangen. Kloek, kalm, altoos zorgvol, werkzaam voor allen, goed en vroom, was hij een voorbeeld hoe de rijkdom des levens niet in de lengte maar in de breedte, vooral echter in de diepte schuilt. De prins was des konings trouwe broeder, zijn eerste en beste onderdaan. Hij besefte zijne roeping om naast den troon te staan in een land, gezegend en groot door de vrijheid, zooals hij onlangs tot zijne jeugdige gemalin zeide. „Alware het de armste der armen dien wij ten grave brengen, meer dan eene vorstelijke kroon is het, zoo, na een onvermoeid en onbe rispelijk leven, heengegaan te zijn, zonder een enkelen vijand achter te laten. „Waarom heeft dan de onverbiddelijke dood zoo vroeg, zoo plotseling hem ons ontrukt Duizenden bij duizenden in Nederland en Luxem burg zouden een deel huns levens aan hem heb ben willen afstaan. Lang ware hij dan bij ons en onze kinderen gebleven. Maar wij buigen het hoofd voor den Goddelijken wil. „Vaarwel Hendrik! gij goede en trouwe Oranje zoon, gij sieraad en vreugde van uw huis, gij zege nende engel voor de armen van gansch Nederland De nagedachtenis der dooden, die in den Heer ster ven, is de kracht der levenden en de tranen, door den rouw ontlokt, zijn als een vruchtbare dauw op hunnen akker. „Daardoor sterke God den koning, die van een drietal broeders nu alleen over is, maar wien veler liefde overbleef buiten en binnen het paleis. „Vrede zij op uwen levensavond, gij grijze vorst, die reeds zooveel overleefde, vrede te midden uwer dooden, die u wenken, en uwer levenden die u verblijden! „Gij vorsten en gezanten, brengt in uw land het getuigenis over, dat dit kleine Nederland nog groot is, zoo lang het zulke echte zonen tellen mag en zoo lang de liefde en de trouw des volks een eenige en onoverwinnelijke lijfwacht rondom den troon van Oranje-Nassau vormen. „God trooste de arme weduwe, die wij niet kunnen troosten, en die zoo diepen rouw te dra gen heeft na een zoo korten en zaligen levens droom." buitenland. Weenen. Op eene interpellatie in de kamer betreffeede de pest in Rusland, antwoordde de regeering, dat de ziekte buiten het door de Rus sische regeering getrokken cordon zich niet ver toond heeft. Binnen dat cordon vertoont de ziekte in de laatste dagen zich minder hevig. Pestb. De regeering zal een voorstel indienen tot het sluiten eener leening van 96 millioen. 24 Jan. 's av. 11 u. 28 gr. 25 's morg. 8 u. 27 gr. 's midd. 1 u. 32 gr. 's av. 6 n. 32 gr. Dagelijks hebben te Versailles vergaderingen plaats van den ministerraad, welke in die drukke opvolging-, naar men zegt, toch eene sprekende gelijkenis met elkander blijven houden. Vervan ging van ambtenaren is schering en inslag der discussie. Uit deze langdurige beraadslagingen kan men tweederlei gissing trekken óf er heerscht verschil onder de leden der regeering, en de heer Dufaure voert strijd tegen de meer hervormings gezinde leden van het ministerieóf de lijst der met ontslag te treffen monarchale hoofdambtena ren is zoo lang, dat men met de vaststelling in een dag of wat niet gereed kan komen. Het wordt tijd, dat er aan die beraadslaging een einde kome, doet de Temps opmerkenwant de ambtenaren, die gevoelen, dat zij "gevaar loopen door den maatregel getroffen te worden, verwaar loozen hun werk om invloedrijke vrienden en bekenden voor hunne belangen te winnen, en ook het ministerie wacht ander en dringend werk. Het moet om zijn prestige te bewaren met de door de meerderheid verlangde wetten spoedig voor den dag komen, vóórdat de kamerleden zelf het initiatief nemen en aan de regeering de plaats aanwijzen in de achterhoede van het parle mentaire leger, die werkelooze regeeringeu past. Wanneer Dufaure en zijne ambtgenooten het oogenblik thans laten voorbijgaan, nu gansch Frankrijk in zekere spanning wacht op daden, en wanneer het die verkrijgt ook in dit nieuwe tijdperk de armen wil openen voor de gematigde regeering, welke thans aan het roer is, - dan zijn hunne d^gen geteld. Er zijn trouwens reeds teekenen van leven te bespeuren, Gisteren konden wij vermelden, dat de begrooting voor 1880 was ingediend; heden lezen wij, dat de minister voor onderwijs, Bardoux, eene wet tot invoering van den leerplicht heeft ingediend. De verplichting voor vaders en voogden om te zorgen, dat hunne kinderen of pupillen lager onderwijs genieten, zal aanvangen den leE Januari 1881. Ook in Frankrijk acht men dus voorbereiding noodigdeze be hoefte echter leidt daar niet tot angst voor den maatregel zelf. De straffen, op verzuim gesteld, gaan van publieke aanmaning tot ontneming van zekere burgerschapsrechten. Het wetsontwerp betreffende de amnestie zal in de volgende week door de uiterste linkerzijde bij de kamer en den senaat tegelijk worden ingediendde ontvangst die het vinden zal, schijnt nog twijfelachtig. Maarschalk Mac Mahon doet weder van zich spreken, en dat is niet goed. De man, die voor Frankrijk niet veel meer dan een pis aller kan zijn, behoort dat te begrijpen, tevreden te zijn met zijn positie en moet verder het zwijgen er toe doen en geen invloed willen uitoefenen op het staatsbestuur. Pas nog wekte hij misnoegen door zijne inmenging in de keuze van een minister van oorlog, en nu wederom seint Havas de aarde rond, dat bij aan den heer Grévy gezegd heeft, te zullen aftreden, als het ministerie van 16 Mei wordt in staat van beschuldiging gesteld. Onder zulke omstandigheden kon wat eene bedreiging schijnt, wel eens Frank rijks wensch worden. Wij waren reeds' vroeger in de gelegenheid te wijzen op het weinig wenschelijke van een schandaal proces tegen die ministers, dat slechts de gemoe deren kan verhitten en de zoo gewenschte rust in Frankrijk kan verstoren, zonder veel dadelijk nut af te werpen. Qu'ils restent. seuls avec leur déshonneur zouden wij Frankrijk hun in koor willen hooren toezingen. Zoo het echter voor Frankrijk niet ge raden kan zijn zich nog met die leden bezig te houden, behoort voorzeker de president der re publiek niet in herinnering te brengen dat hij met hen is solidair te achten geweest. Het land wil gaarne die vlek op den „eerlijken degen" door de vingers zien, mits de drager dat zwaard zooveel mogelijk in de scheede verberge. Bij volslagen gebrek aan ander nieuws hon den de bladen zich nog bezig met het Turksch- Russische verdrag, dat, als zekere luchtversehij - ningen, zich telkens verder schijnt te verwijderen hoe dichter men zich er bij waant, en met het ont werp op de parlementaire discipline van prins Bismarck, dat thans in alle talen den eigenaardigen naam van muilbandwet heeft verkregen. Van geen van beide onderwerpen wordt Veel nieuws verteld. Omtrent het laatste willen wij enkele uitdrukkingen mededeelen uit het slot van Las- ker 's redevoering van eergisteren ter verdediging der gisteren medegedeelde gemotiveerde motie van orde. Hij zeide, dal het de bedoeling der voorstellers was de parlementaire vrijheid van spreken voor onschendbaar te verklaren, en dat zij iedere inkrimping daarvan beschouwden als eene ondermijning van het parlementaire stelsel. Het kwam hem voor, dat omtrent het lot van dit ontwerp geen twijfel meer kan bestaandat lot laat zich voorspellen uit de stemming der be volking. Men vertronwt er vast op, dat de rijks dag zijne grondwettige rechten niet alleen voor zich, maar voor het gansche volk en ten beste van dat volk zal handhaven en bewaren. Wie aan die gezindheid van den rijksdag twijfelt ver klaart meteen, dat er een einde gekomen is aan het parlementaire stelsel in Duitschland. Zie daar dan de quaestie zuiver gesteld en wel door een woordvoerder der nationaal-liberalen. Te Weenen is onder voorzitting van den pre sident-minister eene bijeenkomst gehouden van Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche deskundi gen om middelen te beramen tot wering van een dreigenden vijandde pest, die in Oost Rusland heerscht. De Russische grenzen zullen aanstonds in zekere mate, en bij het naderen van het gevaar geheel worden afgesloten. (Prijs der plaatsing 30 cent. per regel.) GENT. Oogziekten Dr. VAN DUIJSE Prudens» zoon, Oogmeester, Nederkouter 67 te Gent. Koste- looze raadpleging voor ooglijders, Maan- Woens- en Vrijdagen, van 8 tot 10 uren. Nlissingen, 25 Jan. In het dok alhier gekomen de Engelsche bark Navarch, gezagv. Lovitthet Duitsche schip Tredleif gezagv. S transen, de Eng. bark Transitgezagv. Owen, allen bestemd naar Antwerpen. Vlissingen, 25 Januari. Dezen middag zijn drie stoomschepen van hier opgevaren naar Ant werpen. Bergen op Zoom, 25 Jannuari. Boter per stuk f 0.87J, per kilo f 0.60. Eieren per 26 1.30. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvan gen bij het feest onzer Vijftigjarige Echlvereeni- ging, betuigen wij, ook namens onze kinderen, onzen hartelijken dank. Groede, 24 Januari 1879. J. HOUTZAGER. C. A. M. HOUTZAGER— Steuerwald, De COMMISSIE ter voorziening in de buiten gewone behoeften der Armen alhier, maakt dank baar melding van de ontvangst eener gift, groot f 3©, onder de letters S. A., haar door tusschen- komst van den heer M. VAN BOVEN te Middel burg heden ter hand gesteld. Veere, den 24en Januari 1879. De Commissie voornoemd, J. BRAAT. J. A. GELDOF. J. A. A. VAN TOMPUTTE. A. VOLKERS Jz. Sedert de laatste opgave zijn voor de armen te Arnenmiden bij den heer P. M. DE LIGNY ontvangen den 24 Januari 1879, van S. Af 3©. (Kantoor: Heerenstraat, Poort Leenbank.) Neemt gelden aan a deposito, 'tzij in eens 't zij in gedeelten opvorderbaar tegen ver goeding van rente, bedragende thans 3§ pet. Neemt aanvragen tot Crediet-verlee- ning in ontvangst van f 130© tot f 60,000. De Agent DE KANTER. Ctroote en kleine kapitalen zijn be schikbaar als Hypotheek op Land en op Gebouwen, ten kantore van J. A. TAK C* Agenten van de Rotterdamsche Hypotheekbank.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3