TèmttyUu. Benoemingen en besluiten. li n d e r w ijs. Marine en leger. Kunst nieuws. Landbouw, is met veel voldoening beloond. Wij hopen althans dat ze ons „tot weerzien" niet onbeantwoord zullen laten voor een volgenden winter. Oostburg, 24 Jani De op jl. Woensdag door de commissie voor het ijsvermaak alhier uitgeschreven ringrijderij op schaatsen is goed afgeloopen. Ongeveer een 40tal jongens van 1216 jaren namen er deel aan. Ieder ontving een prijs van meer of minder waarde, naar gelang van het getal ringen dat men had gestoken. De prijzen bestonden uit dekens, kleedingtukken, sigarenkokers, portemonnaies enz. Voor velen kwamen de beide eerstgenoemde soorten van prijzen zeer goed te pas. De voorgenomen hard rijderij op heden is niet tot stand gekomen, bij gebrek aan voldoende deelneming en mindere ingenomenheid met dat soort van vermaak. Gisteren zijn te Ter Neuzen, in tegenwoordig heid van het dagelij ksch bestuur der gemeente en enkele andere autoriteiten, de nieuwe lokalen voor het kantongerecht in gebruik genomen en met eenige toespraken ingewijd. In het Haagsche Dagblad wijst een inzender op de noodzakelijkheid om in de vijvers van het Bosch bijten te hakken, ten einde te voorkomen dat de visch stikt, waarvan voorbeelden schijnen te bestaan. Te Middelburg mag wel eens gewezen worden op het volstrekt gemis van bijten in verscheidene kaaien. In geval van brand zouden groote ram pen hiervan 't gevolg kunnen wezen. Door het Handelsblad en de N. Rott. Ct wordt eenparig verzekerd dat het te Vlissingen opge richte expeditie-kantoor der Londensche firma Davies Turner en c° uaar Keulen zal worden overgebracht. Niet altijd wordt door groote dagbladen zulk eene belangstelling getoond in de oprichting of verplaatsing van handelskantoren. De burgemeester van Amsterdam doet in deze dagen van scherpe koude en van stilstand der scheepvaart een beroep op de liefdadigheid der ingezetenen van Amsterdam, en vraagt een bui tengewone gift voor de behoeftigen der gemeente, die aan zoovele ontberingen zijn blootgesteld. Hij verklaart zich bereid om de gelden, die tot dat einde zullen worden beschikbaar gesteld, in ont vangst te nemen en die te doen uitreiken in overleg met het burgerlijk armbestuur. (Hbl De roomsch-katholieke kiesvereeniging te Leeuwarden heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer mr. L. G. Verwer, advocaat, aldaar. Door de anti-revolutionaire partij is besloten geen candidaat te stellen. De verkiezing van den heer Eland, majoor bij de genie te 's Hage, mag men verzekerd achten. Noch de heer Lieftink, noch de heer Kerdijk, is, na het besluit der Centrale Kiesvereenigingals mededinger te duchten. Laatstgenoemde had onlangs reeds uit eigen beweging zichterugge- trokken, voor het geval de Centrale Kiesvereeniging een ander tot candidaat mocht aanwijzen. {Hbl y De dichter J. J. L. ten Kate heeft bij den dood van Z. K. H. prins Hendrik zijne gevoelens ont boezemd in een gedicht, In Memoriam getiteld, dat bij den uitgever D. B. Centen te Amsterdam in het licht verschenen is. De indruk, door dat gedicht gewekt, zal het best gekend worden door het volgende telegramdat door den oppcr- dat ik dientengevolge eenige geheime karreweitjes te doen hebben gekregen. Dit is ook weer een geheim karreweitje dat ik nooit zou gekregen hebben zonder dat eene, waarbij gij mij geholpen hebt. Gij hebt mij om zoo te zeggen naam doen maken en wilt gij mij nu in den steek laten Gij zult er toch niet van bederven als ik u mijne aanteekeningen voorlees." „Welaan dan, het schijnt dat gij het er op gezet hebt dat ik u moet aanhooren, er blijft mij dus niet anders over dan mij te onderwerpen. Ga uw gang! „Asjeblieft," zei hij met een zegevierenden glimlach, terwijl hij een notitieboek" uit zijn zak haalde en begon te lezen. 1 De inhoud zijner mededeeling was, als volgt: De heer Willem Jordan, in Blankstreet, Chelsea, is iemand die eenige jaren geleden om redenen van gezondheid zijne zaken quitteerde. Zijn vrouw leeft nog en tot voor vier weken woonde zijn zoon bij vader en moeder in huis. In de laatste vier weken is die zoon, voor zoover vader en moeder bekend is, door niemand gezien en het doel van dit onderzoek is om nasporingen naar dien zoon, Edward genaamd, te doen. De voortvluchtige is bijna twintig jaren oud, vijt voet en zes duim, breedgeschouderd, heeft bruin haar, bruine oogen, een bleeke gelaatskleur, dikke lippen, een Romeinschen neus en zware ineenloopende wenkbrauwen. Hij draagt geen baard en is gemakkelijk te herkennen aan een diep litteeken op de linkerwang; een wond-die 4. ceremoniemeester des konings tot den dichter gericht is „Uwe treurtonen, die in lof klanken zijn over gegaan, hebben ons verkwikt in deze vadermndsche rouwe. Dank daarvoor." Bij beschikking van den mhfister van kolo niën is de heer J. C. Tichelman fksteld ter be schikking van den gouverneur-gpnertial van Ned.- Indië, om te worden benoemd ïo t derden stuur man bij de gouvernements-marine daar te lande. Serooskerke 25 Jan. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad alhier werden van de 49 uitgebrachte geldige stemmen uitgebracht 37 op den heer P. Melis Pz.di^alzoo verkozen is, en 11 op den. heer J. de Wolff. 'JTliolen, 23 Januari. Beoosten den goed onderhouden grintweg, die Poortvliet verbindt met het gehucht Strijenham ofp*Nieuw-Strijen ligt een poldertje, dat in zijn.,bestuur nog een overblijfsel is van vroegere toestanden, die, waar ze nog bestaan, steeds tot moeilijkheden aanlei ding geven, Steenlandspolder zoo is de naam van het ongeveer 20 H. A. groote stuk grond behoorde vroeger, zegt men, aan Scherpenisse. Om de eene of andere reden werd de dijk, die het tegen de aanvallen van de Ooster-Schelde moest verdedigen, zoo verwaarloosd, dat bestuur ders van het waterschap Poortvliet, op eigen behoud bedacht, op herstelling aandrongen. Na velerlei onderhandelingen kwam men over een, dat Poortvliet den dijk zou in orde brengen en houden, dat liet daarvoor dijkgeschot zou heffen, maar dat Steenlandspolder, hoewel aan alle zijden omgeven door Poortvlietschen grond, en beschermd door een dijk, nu feitelijk ook het eigendom van Poortvliet, eigendom bleef van Scherpenisse. Zoo zijn de zaken gebleven tot op den huidigen dag. Hoe beter Poortvliet den dijk onderhoudt, en voor eigen veiligheid moet het dat doen, hoe ge ruster de gemeente Scherpenisse zijn kan omtrent de opcenten van eene en andere belasting, die natuurlijk haar, als eigenaressen goede komen. Dat er geen gebouwde eigendommen in zijn, zoodat bijv. het voor de gemeenten vastgestelde quantum der personeele belasting op 'toogenblik niets oplevert, doet niets ter zake. Yan „hooger hand" is men zich met de quaestie gaan bemoeien, zoodat dezer dagen bij beide belanghebbende besturen Steenlandspolder „aan de orde" is. Men zal nu dienen uit te maken aan wie Steenlandspolder behoort te worden toe gewezen, maar dan met alle baten en lasten. Voor wie met eenige oplettendheid de kaart beschouwt, kan de uitslag niet twijfelachtig zijn. Hij zal dan voor Steenlandspolder aangewezen zien een afgescheiden hoekje gronds, waar de Seherpenissenaren niet in of uit kunnen zonder Poortvlietschen grond te betreden, en dat door het waterschap Poortvliet onderhouden wordt. De verslaggever van het Rott. Nbl. meldt dat de trein, die het lijk van Z. K. H. prins Hendrik zou overbrengen, gisteren morgen te half zes, in het station te Luxemburg vóórreed. Hij bestond behalve uit den locomotiof en tender, uit den lijkwagen, twee personenwagens, een salonwagen der directie en een gewonen bagagewagen. Zoo dra de kist in den lijkwagen was geplaatst, ver trok de trein onder het doffe dreunen van het geschut en het spelen van treurliederen. De lijk wagen was gedekt met een zwart laken, waarop een groote zilveren kroon rustte. De trein werd vergezeld door den Luxemburgsehen minister president, den heer von Bloekhausen, in ambts gewaad, en eene deputatie uit de Luxemburgsche hij vijf jaren geleden bekomen heeft door het springen van een kanonnetje, dat de knaap uit een eind gaspijp vervaardigd had. Op den dag waarop hij verdwenen is droeg hij een licht grijs wollen pak, een zijden hoed en knooplaarzen. Zijn vader is vermogend en zou hem zoodra hij er den geschikten leeftijd voor bereikt had een aandeel in de een of andere zaak bezorgd hebben. Twee jaren geleden werd de voortvluch tige geplaatst op het kantoor van het handels huis, waarin zijn vader zijn leven gesleten had. De jongeling genoot ten volle het vertrouwen zijner patroons en werd inderdaad meer beschouwd als aankomend deelgenoot dan als gewonen kan toorklerk, ofschoon hij» in naain de betrekking had van jongsten klerk en een salaris van 14 in de week genoot. Op den 17eu November, werd hem om half twaalf een open wissel van vijfduizend p. st. overhandigd, met bevel om dien te gaan ont vangen bij de bank der firma en de vijfduizend p- st. in Engelsche banknoten uit te betalen aan het tolkantoor, waar dat geld verschuldigd was voor ingevoerde waren. De bank lag ten noorden van het kantoor en het Tolkantoor ten' zuiden, zoodat hij van de bank naar het Tolkantoor gaande zijn handels huis voorbij moest! Het weder was mooi en dus deed hij, toen hij naar de bank ging, zijn overjas niet aan, maar liet die op de gewone plaats han gen, achter de deur van het voorvertrek, vlak bij de copiëerpers. Hij ontving het geld voor kamer van afgevaardigden. Overal langs den weg bevonden zich tal van belangstellenden, ter wijl ook op de Belgische stations de militaire eerbewijzen aan den doode werden gebracht en de autoriteiten zich op het perron bevonden. Te 2 uren te 's Bosch aangekomen, werd de trein aldaar opgewacht door Z. M. den Koning, die een half uur te voren aldaar was aangekomen met een trein, bestaande uit een gewonen baga gewagen, den koninklijken salonwagen, twee pas sagierswagen3 en een koninklijken bagagewagen. Z. M. droeg de tenue van opperbevelhebber der marine en was vergezeld door den tweeden chef van het militaire huis, schout-bij-nacht jhr. van Capellen, de vice-admiraals Pels Rijcken en Uh- lenbeck, den luit.-kol. graaf Dumonceau, adjudant en baron van Heeckeren van Molecaten, ordon- nance-officier. Z. M. was bij zijne aankomst te 's Bosch door den commissaris des koning3 in de provincie Noord-Brabant en den burgemeester van 's Her togenbosch ontvangen in de wachtkamer eerste klasse, die gedrapeerd was met vlaggedoek, waar- tusschen rouwfloers is gestrengeld. Het portret van den koning en het borstbeeld van koning Willem II waren eveneens met vlaggedoek en "rouwfloers omgeven. Een voor deze gelegenheid in crayon geteekend portret van wijlen prins Hendrik was onder een immortellenkrans opge hangen en met rouwfloers omstrengeld. Het geheele garnizoen was rondom het station opgesteld, terwijl de officieren zich op het perron bevonden en het muziekkorps der infanterie treur liederen uitvoerde. Op de ijsvlakte tegenover het station was eeu talrijke menigte aanwezig. Toen de trein uit Luxemburg voor het station te 's Bosch aankwam kon de koning ternauwer nood zijn gevoel bedwingen.'Onder het spelen van een treurmarsch door de muziek bracht Z. M. een bezoek aan den lijkwagen. De indruk van het oogenblik was overweldi gend die sombere trein, dat met rouwteekenen getooide station, die plechtige muziek, die met rouwfloers omwonden brandende lantaarns, die diep bewogen menigte en eindelijk die treurende vorst bij de lijkkist van zijn broeder dit oogenblik is nimmer te vergeten. ministerieele departementen. Bevorderd bij het departement van buitenlandsche zaken tot commies, de adjunct-commiesen D. C. van Duysberg en W. de Lorm. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Roermond, ter standplaats de ge meente Venlo, A. F. J. J. Beekman, thans notaris te GulpenM. J. Jansen, candidaat-notaris, thans griffier bij het kantongerecht te Sittard ter standplaats Reuver, gemeente Beesel, J. S. H. Brouwers, candidaat-notaris te Gronsvelden aan M. J. Jansen bovengenoemd verleend eervol ont slag uit zijne betrekking van griffier bij het kantongerecht te Sittard, met bepaling dat dit ontslag en zijne benoeming tot notaris zullen ingaan den 15™ Februari a. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Putte, P. J. Dries. Op verzoek eervol ontslag verleend aan K. El ders, als burgemeester van Bergen, met dankbe tuiging voor de vele in die betrekking bewezen diensten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Sneek c. a W. de Timmerman, thans ontvanger derzelfde middelen te Uithuizen a. a. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester te Sneek, J. J. Paëhlig, thans surnumerair voor den dienst van 's rijks schatkist. 's rijks schatkist. Benoemd tot surnumerair f den wissel in vijftig banknoten van honderd p. st» en kwam op het kantoor terug om zijn jas aan te trekken, voordat hij naar het Tolkantoor ging. Hij vertrok daarheen omstreeks twaalf uren en daar een zaak gelijk die welke hij aan het Tol kantoor te verrichten had, gewoonlijk een paar uren duurt, verwachtte men hem niet vóór tweeën terug. Om half vier was hij er evenwel nog niet en de klerken en patroons begonnen zich onge rust te maken dat hem een ongeluk was overkomen. Zij zonden iemand naar "het Tolkantoor en ver namen dat alhoewel hij daar dien dag gezien was, hij het geld niet uitbetaald had. De klerk die daarvoor uitgezonden werd was een trouw vriend van Edward Jordan en hij ontstelde hevig op dit bericht. [Wordt vervolgd voor den dienst van 's rijks schatkist, J. C. van Hasselt, thans commies der posterijen van de 3e klasse te Haarlem. kabinet des konings. Benoemd tot adjunct commies bij het kabinet des konings, mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nyevelt. consuls. Op den voet van Nederlandsch onder daan erkend en toegelaten als consulair agent van Duitschland te Hellevoetsluis, de heer A. Gallas jr. Op den 23™ dezer is te Utrecht eene vergade ring gehouden van afgevaardigden der plaatselijke comités voor het volkspetitionnement en verdere belangstellenden, en is eene vereeniging tot stand gekomen tot bevordering van eene „school met den bijbel," genaamd De Unie, in navolging en ter herinnering van de vóór 300 jaren gesloten Unie van Utrecht. De heer de Savornin Lohman bekleedde het voorzitterschap. De statuten van de Unie werden, na breedvoerige debatten, vast gesteld. Tot eerevoorzitter werd benoemd de heer Elout van Soeterwoude en tot bestuursleden de heeren mr. B. J. baron de Geer van Jutfaas, dr. A. Kuyper, jhr. mr. A. F. de Savornin Loh man, J. Voorhoeven HCz., dr. J. A. Gerth van Wijk, H. Beuker, dr. A. W. Bronsveld, dr. M. Noordtzy, en H. Pierson. De luit. ter zee 2e kl. H. J. van Bisselick en de off. van gezondh. 2e kl, dr. T. Abrahamsz, respectievelijk in Nederland teruggekeerd van het eskader in Oost-Indië en van Zr. Ms. schroef- stoomscbip Aruba te Paramaribo, zijn op nonac tiviteit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Padang, onder bevel van den luit. ter zee 1" kl. D M. G. de Swart, den 23™ dezer van Lissabon vertrokken, tot voortzetting zijner bestemming naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Benoemd tot voorzitter der commissie, voor welke eerstdaags het examen voor onderofficieren der artillerie, tot het verkrijgen van den rang van 2™ luitenant-magazijnmeester der artillerie, zal worden afgelegd, de kolonel J. H. Kretzer, kom- mandant der afd. vest.-art.; tot leden dier commissie, de kapitein J. J. de Greve, van de le afd. vest.-art., en de 1" luitenant-magazijn meester der artillerie J. H. van Aanholten tot lid en secretaris, de le luitenant-magazijnmeester der art. C. J. Hafkemeijer. De 2e luit W. Vervoorn, van het 3e reg. infanterie, heeft aanvrage gedaan, om bij het O. I. leger voor 5 jaren gedetacheerd te worden. Tengevolge der dezer dagen genomen besluiten dat noch te Lyon noch te Toulouse een opera gezelschap zal worden aangehouden, hopen de Haagsche liefhebbers op een gunstige toekomst voor hunne opera. Bij verminderde „vraag" ver wacht men namelijk „daling" van het artikel „goede artisten" op de markt, en daar hopen de Haagsche makelaars hun voordeel mede te doen. De minister van binnenl. zaken heeft de com missarissen des konings in de provinciën gemach tigd tot het verleenen van vergunning aan belanghebbenden tot doorvoer van schapen uit Duitschland naar Engeland, alsmede tot invoer van schapen voor de slachtbank bestemd, uit Duitschland, onder de door hen te stellen voor waarden, mits elk vervoer gedekt zij door eene verklaring van een Duitsch gouvernements-veearts, dat ter plaatse van afzending of herkomst geene besmettelijke veeziekte in de laatste drie maanden heeft geheerschl. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om Dinsdag avond te half 12 ure een extra trein naar Goes te laten loopen, van welke gelegenheid bezoekers van het cirque Corty gebruik kunnen maken om huiswaarts te keeren. Axel, 24 Jan. De zoon van den landbouwer, J. B., onder de gemeente Ter Neuzen, heeft zich van het leven beroofd door zich den hals af te snijden, Zekere Jan de Smidt alhier, zich vermakende met het rijden op een prikslede op het ijs in de groote kreek voor deze gemeente, gleed in zijn vaart in een nog open zijnde plaats in het water en zou verdronken zijn, indien hij niet door Jacobus Wolfert, landman alhier, ware gered. De afslager van de visch te Rotterdam, welke tot nu toe ongeveer 3000 'sjaars ontving, is door den gemeenteraad op een inkomen van 2000 gebracht. De directeur der gemeente werken aldaar geniet 6000 'sjaars, benevens f 1000 voor huishuur. Gemeente-ambtenaar schijnt te Rotterdam geen kwaad baantje te wezen, althans als men in den goeden hoek zit* Op de Amsterdamsche beurs loopt in den Effectenhoek dagelijks iemand rond, die, om welke

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2