N®. 21 122e Jaargang. 1870. Zaterdag 25 Januari. Nationale Militie. Nationale Militie. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke^nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiens 20 Gent per regel Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére 6 L. Daubr en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Waarschuwing tot inschrijving 1879. Middelburg 24 Januari Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken, MIDDELRURGSCHE COURANT. PCilMCATIE. De burgemeester en wethouders van Middel burg gelet op art. 26 der wet van den 19 Augustus 1861 (staatsblad n° 72) brengen bij deze ter kennis van belanghebben den dat het register van de in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijst, voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 25 Januari tot en met den 3 Februari a. dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den commissaris des konings in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstuk ken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, .onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift zal moeten worden overgebracht bij den burgemeester tegen bewijs van ontvang. Middelburg, den 24 Januari 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. v De secretaris. G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, Gelet op hunne publicatiën van den 2en en 20 B December 1878.; herinneren de belanghebbenden, dat het register van inschrijving voor de nationale militie, inge volge de wet, op den 31en dezer maand des na middags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten, weshalve de militieplichtigen, die in het jaar 1860 zijn geboren en zich nog niet hebben doen inschrijven, worden aangemaand, om zulks alsnog vóór dien tijd te doen, waartoe ter gemeente-se cretarie dagelijks, met uitzondering van den Zon dag op de gewone uren gelegenheid is, terwijl zij die verzuimen de inschrijving vóór het hierboven genoemde tijdstip te doen plaats hebben, verval len in eene boete van 25 tot f 100. Middelburg, den 24 Januari 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Z. M. de koning heeft heden ochtend te 11A uur de residentie verlaten en is te 3 u. 50 m. aldaar teruggekeerd met den trein, die het vor stelijk lijk overbracht. Na aankomst van den trein aan het Rijnspoorwegstation, is Z. M. met gevolg uitgestegen, waarna de trein den tocht naar Delft voortzette. Gedurende het oponthoud tusschen de aankomst in den Haag en het vertrek naar Delft, bevonden zich alle officieren en het geheele garnizoen in groot tenue aan het station De groothertog van Saksen-Weiinar is Woens dag avond in den Haag aangekomen. Bijzondere vermelding, schrijft de Luxem- burgsche briefschrijver, die in het Roit. Hll. van de begrafenisplechtigheid verslag geeft, verdient 4e deputatie van de Luxemburgers uit Parijs. De leden der deputatie hadden een in den volsten zin des woords vorstelijken krans medegebracht, die voor den lijkwagen werd gedragen. Hij is onge veer 1 m. 20 centimeter bij 80 centimeter groot, en bestaat geheel uit zwarte en witte paarlen. Op den binnensten, het medaillon omgevenden rand, leest men in witte letters de woorden: „A notre regretté Prince Henri le Bien-Aimé, les Luxem- bourgeois a Paris." Het medaillon prijkt met een bouquet van rozen met groene bladeren. De bladeren zijn uit paarlen, de rozen, naar het schijnt, uit was gevormd en gelijken volkomen op natuurlijke. Zulke bewijzen van genegenheid zijn zeker geschikt om de nagedachtenis van een prins te eeren Z, K. H. prins Alexander is gisteren ochtend te 5 uren per extra-trein uit Parijs, via Antwerpen, in de residentie aangekomen. bad plaats in alle stilte. Het was algemeen bekend, dat HH. MM., wegens de treurige om standigheden waaronder deze aankomst plaats had, den wensch hadden te kennen gegeven, niet verwelkomd te worden. Evenwel was er op het stations-plein een talrijke schare Haagsche inge zetenen bijeengekomen. Allen hielden zich terug getrokken op een eerbiedigen afstand en stonden stil en sprakeloos; slechts éen beweging werd door allen te gelijk gemaakt: in weerwil van de nijpende koude ontblootten zich aller kruinen en de hoofden bogen bij het voorbijgaan van het koninklijk paar. Ons dunkt dat het trelfende van dezen zwijgenden welkomstgroet, in weerwil van de velerlei uiteen- loopende gewaarwordingen, welke op dat oogenblik de koningin ongetwijfeld hebben bestormd, door Haar moet zijn opgemerkt geworden en niet kan hebben nagelaten een diepen indruk teweeg te brengen. (Dagblad.) Volgens het Vaderland zijn verschillende per sonen, blijkens bij dat blad ingekomen brieven, van meening dat ieder Nederlander het recht heeft, door het nederleggen van een krans op de lijkkist van Z. K. H. prins Hendrik, eene laatste hulde te brengen aan den vereerden over ledene, en dat niemand bevoegd is de uiting van die hulde te verbieden. Zij gelooven daarom, ten aanzien van het verbod van den opper-ceremonie- meester waarover wij gisteren meer uitvoerig spraken, aan een misverstand. Misverstand is, gelooven wij, hier het juiste woord niet. Onverstand ware beter. Van de koninklijke vereeniging Het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen heeft eene deputatie van den opper-ceremoniemeester ver gunning gekregen om de lijkplechtigheid van Z. K. H. prins Hendrik in de kerk te Delft bij te wonen. Op het verzoek van het bestuur der Nederlandscht Werkliedenvereeniging, om van al hare afdeelingen afgevaardigden in den stoet toe te laten, gezamenlijk ten getale van 80, is geant woord dat alleen de president en een paar leden van het bestuur kunnen toegelaten worden. Deze laatste beslissing is zeker niet in den geest van wijlen prins Hendrik genomen. Zijn staats- mansblik zou de gewichtigebeteekenis gevoeld hebben van in den tegenwoordigen tijd afgevaar digden der werklieden uit alle oorden van Neder land in gemeenschappelijke hulde aan een vorstelijk graf te vereenigen. Maar' ceremoniemeesters. Tusschen IJmuiden en Amsterdam is de vaart geheel gesloten, daar zelfs ijzeren stoomschepen niet meer door het ijs kunnen boren. Tengevolge van de massa's drijfijs op de Schelde is de provinciale stoomboot verplicht ge weest op hare reis van Vlissingen naar Ter Neuzen terug te keeren en de vaart daarheen tot nadere aankondiging gestaakt. De aankomst van HH. MM. de koning en de koningin Woensdag namiddag in de residentie In het eerste blad der N. Rott. Ct van gisteren vindt men onder de Laatste berichten de volgende geheel ongegronde opgaaf: „Vlissingen, 21 Jan. Tengevolge van de vorst is het voor de schepen zeer gevaarlijk op de reede te blijven liggende administratie van het loodswezen heeft de gezagvoerders geraden in het dok te halen." Ongetwijfeld is hier alleen aan eene drukfout te denken, terwijl misschien in plaats van Vlis singen, Antwerpen gelezen moet worden. Het is echter jammer dat in het meest door den handel gelezen wordende blad van ons land zulke, erger dan „zinstorende," fouten gemaakt worden. Gedurende de week van 16 tot en met 22 Januari zijn te Vlissingen aangekomen met de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 229 en vertrokken van daar naar Engeland 332 passagiers. Omtrent de scheepvaart van Vlissingen naar Antwerpen wordt het volgende medegedeeld: Van het fort Bath tot dicht bij Antwerpen, zijn beide oevers van de Schelde in die mate met ijs bezet, dat de oudste schippers zich zoo 'n oeetand niet kunnen berinneren. De schepen, uit zee komende en voor Antwerpen bestemd, moeten dus te Vlissingen binnenvallen om d&ar te worden gelost. Om nu zoo veel mogelijk het lossen, opbergen en het verzenden der vrachtgöe deren per spoor te bespoedigen en te verzekeren, hebben eenige reederijen te Antwerpen gebruik gemaakt van de gelegenheid om, zoolang die toestand voortduurt, ledigstaande rijksloodsen voor dat doel uitmuntend geschikt en gelegen," in pacht te nemen. In verband hiermede zal eerstdaags een twaalftal kantoorklerken van Antwerpen naar Vlissingen tijdelijk. ver plaatst worden, om de makelaars in hunne werk zaamheden bij te staan en in sommige gevallen inlichtingen te verschaffen. Dat de Antwerpsche reederijen door dezen toe stand verplicht worden ontzaglijke kosten te maken, zal wel voor ieder duidelijk zijn. (Hbl.) De portefeuille van oorlog is in den laatsten tijd twee malen aangeboden aan den tegenwoor digen gouverneur der kon. mil. academie te Breda, den luit.-kol. der artillerie M. C. F Simon; deze heeft echter voor de eervolle onderscheiding bedankt. (Yad) Bergen op Zoom, 23 Januari. De beer A. Asselbergs alhier heeft zijn ontslag genomen als lid der provinciale staten van Noord-Brabant. Eerstdaags wordt het uitschrijven eener verkie zing in dit district verwacht. Woensdag is te Breda in het huis van arrest overgebracht M. S., van beroep koopman, wonende te Esschen, België, die den ld""11 Oct. jl. door de arrond. rechtbank te Breda tot 14 dagen gevan genisstraf was veroordeeld. Door de maréchaus- sée onder Bergen op Zoom herkend volgens het uitgegeven signalement, is hij Maandag gearresteerd óm zijn straf te oudergaan. Rilland Bath, 24 Jan. Ook in onze ge meente vertoonen zich thans de mazelen. Som mige huizen te Rilland zijn reeds van de bekende plakkaten voorzien. De minister van waterstaat enz. heeft aan de provinciale besturen statistische opgaven gevraagd omtrent de scheepvaartbeweging in 1878, op de niet aan het rijk behoorende kanalen en tevens den vorm aangegeven, waarnaar ten behoeve eener dergelijke statistiek, voortaan op alle eenigszins belangrijke punten geregelde aanteeke- ningen zullen moeten worden gemaakt. Uit Nieuwediep schrijft men van den 22en Jan. Gisteren morgen is aan boord van het wacht schip weder een marinier afgestraft met 47 slagen, omdat hij zich in weerwil van veelvuldige en onophoudelijke straffen aan de subordinatie ver greep. Dergelijke sujetten zijn ongevoelig voor onteerende straffen. Voor veertien dagen is er een matroos met het maximum (99) slagen afge straft. De kerel deed geen mond open. Sedert is hij als een onverbeterlijke weggejaagd. (U.D.) New-York profeteert er maar- altijd op los. Tusschen 13 en 15 zou er storm worden verwacht: hij is weg gebleven. Tusschen 16 en 18 Januari werd er een voorspeld: hij moet nog komen. Tusschen 20 en 22 werd er een aangekondigd, die zich kenmerkte door zijn afwezigheid. Ook moest men er een verwachten tusschen 22 en 24 Januari. Hij heeft zich echter laten wachten. Zelfs in de meteorologische voorspellingen is de Amerikaansche geest geslagen. (Arnh. Ct.) De Staats-courant bevat een vergelijkenden staat der in de jaren 1877 en 1878 van Amster dam direct naar den Rijn verscheepte en van den Rijn aldaar aangebrachte goederen. Die staat is zeer in het voordeel van 1878, immers terwijl in 1877 met Rijnschepen uit de hoofdstad werden verzonden 18.15 millioen KG. en daar aangebracht 68.2 mill. KG., waren die bedragen voor 1872 32.5 en 112.6 mill. KG. De vermeerdering van verzonden goederen komt vooral voor bijbeenderen, hars, chemicaliën, ertsen, bouw- en werkhout, buiden en vellen, meel en meelfabriekaten, suiker, tabak, vruch ten, granen, lijnolie en ruw ijzer. De belangrijkste"artikelen van invoer of door voer, die vermeerderd zijn, waren afval (puin), hars, steenkolen, chemicaliën, loodwit enz., pot- asch, verfwaren, glaswerk, wijn, zout, metaal werken (behalve ijzer), lood, zink, mineralen, cement, dakpannen enz., steen, gerst, boomolie vet, ijzerwerk, spoorstaven. geneeskundige dienst. Voor den tijd van vijf jaren benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij het leger in Nederlandsch-Indië, de heer dr. L. Weiss, praktizeerend geneesheer te Nittenau, koninkrijk Beijeren. De afdeeling Amersfoort van Volksonderwijs heeft haar bestuur gemachtigd, om met de be stuursleden van het ./Vwis-departement en der afdeeling van de Vereeniging tot Bevordering van /abrieks- en handwerksnij verheidde door deze laatste vereeniging voorgestelde oprichting te bespreken van eene herhalingsschool voor volwas senen. Tevens is een reglement vastgesteld, waarin o. a. de bepaling is opgenomen, dat op spaar bankboekjes van kinderen, die door vorderingen, vlijt en gedrag uitmunten en tot hun 12jarigen leeftijd nimmer ongewettigd schoolverzuim gepleegd hebben, een bedrag van f 20 ten hoogste wordt ingeschreven, welke som in den regel eer3t wan neer zij 18 jaren oud zijn en bij voortduring zich goed gedragen, met de verschenen rente ten hunnen behoeve wordt aangewend. De gele genheid daartoe is opengesteld voor de kinderen der openbare kostelooze scholen, der Herv. diaco nieschool en voorts van alle andere bijzondere scholen, wier bestuurders het verlangen kenbaar maken, dat leerlingen hunner school mededingen. Het Zuiden maakt de opmerking dat de in ons nommer van 22 dezer medegedeelde „Christelijke liefelijkheid" van broeder Nahuijs aan broeder Cannegieter onjuist is voorgesteld. De heer Na- huys zond de ovatie van prof C. niet aan he na zei ven met het hatelijke citaat uit deu Wands- becker Bote, maar ontving die zelf, met het aan gehaalde bijschrift voorzien, van een vriend terug. Daar het Wag. Wbl. ons niet onder de oogen komt en wij 't geval aan een ander blad ontleend hebben, is 't zeer wel mogelijk dat onze voor stelling niet juist is geweest, in welk geval die onjuistheid ons leed doet. Wat de uitlegging betreft, die de heer Nahuijs aan het in den Wandsbeoker Bote gebezigde woord haten geeft, namelijk dat hij daarmede alleen bedoelt „het haten van datgene in iemand, wat het rijk van Christus in den weg staat," daar mede late mep ons liefst met rust. Heeren god geleerden „haten" elkander nooit anders dan op die manier. Wat niet wegneemt dat theologen- haat de felste aller vijandschappen is. Ook de inquisiteurs „haatten" hunne slachtoffers niet, en Calvijn zou zeker „broeder" Servetus liever be keerd dan verbrand hebben De luit. ter zee 2e kl. J. D. baron van Wasse- naer tot Catwijck, laatstelijk adjudant bij wijlen zijne koninklijke hoogheid prins Hendrik der Nederlanden, wordt, met den Ln Februari a. op nonactiviteit gesteld. De off. van gezondh. 1 kl. M. Steensma wordt, met den 1 n Maart aanstaande, geplaatst aan boord van Zr. Ms, instructiebrik Zeehond. Toegekend de gouden medaille voor 50 jaren eerlijken en trouwen militairen dienst aan den opperstuurman in het vaste korps dek- en onder officieren J. P. Valter. Het hof van assises van Brabant heeft in de zaak André Langrand (Langrand—Dumonceau) verworpen de conclusies van bet openbaar mini-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1