N°. IT, 122e Jaargang. 1879. Dinsdag 21 Januari. Rosa Gherru Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien-, 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6 L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren ElsbAch en Jones. Epidemische ziekte. MAZELEN. Middelburg 20 januari. FETJÏLLBTON". Cramoiseau haalde de schouders op, nam het Ofschoon Cramoiseau een ongedurig mensch H .-v;j Ay De burgemeester van Middelburg, Gelet op art. 21, alinea 2, der wet vs cember 1872 Staatsblad n° 134), Maakt bekend, dat in de week van Zondag 12 tot en met Zaterdag 18 Januari jongstleden bin nen deze gemeente een persoon aan de mazelen is overleden. Middelburg, den 20™ Januari 1879. De burgemeester voornoemd, N. C. LAMBEECHTSEN VAN EITTHEM. L. B. Heden morgen omstreeks 4 it. 30 m. kwam het koninklijke Engelsche stoomjacht Victoria and Albert ter reede van Vlissingen, aan boord hebbende Z. K. H. den prins van Wales, zijn broeder prins Leopold van Engeland en gevolg. Te twaalf uren kwam het jacht aan de ponton te Vlissingen aan en te half twéé vertrokken de prinsen en twee heeren van hun gevolg, kolonel Teesdale, equerry van den prins van Wales, én sir Arnold Boger, vergezeld van den vice-consul van Engeland, den heer'P. L.de Bruijne, in een opeu rijtuig, over Koudekerke naar Middelburg. Aldaar aangekomen begaven zij zich eerst naar de sociëteit St Joris. De prinsen met bun gevolg gebruikten daar eenige ververscking.' Twee commissarissen der sociëteit, aldaar aanwezig, werden aan de beide prinsen voorgesteld en hadden een kort on derhoud met hen, waaruit wij een en ander kunnen mededeelen. De prins van Wales uitte een gevoelig woord over den dood van prins Hendrik, zeide, dat hij bet genoegen had gehad onzen prins te ont moeten, en dat hij begreep welk verlies Nederland door zijn dood had geleden. Van prins Hendrik ging het gesprek zeer natuurlijk over op de maatschappij Zeeland. De prins herinnerde zich met genoegen de reis, onlangs met een der schepen der maatschappij gemaakt, en meende, dat deze lijn een groote toekomst zou hebben voor het verkeer tusschen Engeland en het vasteland. Hij toonde op de hoogte te zijn van wat prins Hen drik voor, dien dienst had gedaan en te weten, dat het passagiersvervoer gaandeweg vermeerdert. Met blijkbare belangstelling vernamen de vorste lijke gasten, dat de sociëteit in vroeger dagen een SSSSfei -jTSEflé sa 9 GB3 0f de liefdesgeschiedenis van een balling. „Wij zijn geen soldaten die in het open veld strijden, maar menschen die in 't verborgene samenspannen," antwoordde Paul. „Ieder onzer kan slechts gehoorzamen zoover zijn geweten het toelaat, en het mijne verzet zich tegen uwe uit spraken. Ik wil mijne handen niet met bloed bevlekken, sedert ik tot de overtuiging ben ge komen dat onze zaak door dergelijke middelen niet bevorderd kan worden. Ik heb gevochten, zooals gij weet; het is dus geen lafhartigheid die mij doet terugtreden. En ik ben geen ver rader, anders zou ik hier niet voor u staan. Ik wensch niet minder hartelijk dan gij het welzijn van het volk, maar ik voel dat dit alleen bevorderd ban worden door vreedzame middelen en door den tijd, die deze zonderlinge wereld ■veilig en zeker van den eenen vooruitgang tot den anderen zal voeren." Hier hield Paul Brun op en zag de tafel rond. De oogen der broeders waren meer medelijdend jlan toornig op hem gericht, als dachten zij dat Boele was geweest van voetboogschutters. De onlangs nog door ons besproken gedreven St. Jo- ris-beker en nog een in hout gesneden beeld van St. Joris met den draak, beide eigendommen..der sociëteit, werden door de prinsen met belangstel ling bezichtigd. Wat wellicht ons Middelburgers genoegen kan doen, was, dat de prins zeide, dat hij niet geloofde, dat in Engeland eene stad van gelijken omvang als Middelburg eene zoo com- /ortable sociëteit bezat. Vervolgens maakten de hooge reizigers eene wandeling door de stad. Na een bezoek gebracht te hebben aan den goud- en zilversmidswinkel van den heer B. Meijer, in den Langendelft alhier, waar door den prins een tiental met goud gemon teerde flacons weiden aangekocht, werd ook de vleeschhal bezocht. Daarna begaven de prinsen en bun gevolg zich naar het raadhuis, waar zij ontvangen werden door de wethouders en den secretaris. Hier werd de raadzaal bezichtigd, en gedurende geruimen tijd verbleven de vorstelijke personen op de oudheidskamer. Eindelijk werd nog een bezoek gebracht aan het magazijn van antiquiteiten van den heer W. G. Bal, waar ook aankoopen werden gedaan. Met den trein van 5.20 zijn de vorstelijke rei zigers weder naar Vlissingen vertrokken. Aan de Standaard wordt „van geachte zijde' uit den Helder geschreven 'dat iu het hospitaal aldaar een jong oorlogsmatroos is overleden, die daags te voren op het wachtschip met 75 3lagen gestraft was De man zou, zoo verhaalt men, - aan heimwee geleden en eenige malen te vergeefs verlof verzocht hebben om zijne ouders te be zoeken eindelijk had hij zich heimelijk naar zijne ouders begeven, doch na eenige dagen werd hij door militairen teruggehaald. De hem opgelegde straf zou eigenlijk meer dan 75 slagen geweest zijn, doch bij den 75'n slag durfde men, uit vrees voor zijn leven, niet verder te gaan. Een dag na zijne opname in het hospitaal overleed hij. Om verschillende redenen houden wij dit ver haal voor een der sensatie-praatjes, welke nu en dan, naar aanleiding der helaas nog niet afge schafte lijfstraffen bij de zeemacht, opgedischt worden. Zulke vertelsels doen aan de afschaffing dezer barbaarsche straffen, welke wij uit al onze macht wenschen en meer dan eens, tegen conser vatieve redeneeringen in, verdedigd hebben, meer kwaad dan goed. Onderzoek en toelichting van het Standaard bericht zijn echter dringend noodig. Zaterdag heeft eene onderzeesche oeverafschui- hij aan verstandsverbijstering leed. Voor deze lieden was elke redeneering die ingegeven werd door 't gezond verstand alleen, niets dan zotte klap, tenzij de redeneering in hun geest viel. De blikken welke Paul ontwaarde stuitten den vloed der welsprekendheid welke hij bereid was geweest los te laten. In plaats van te spreken haalde hij de lijst, die hij in zijn zak gestoken had voor den dag en wierp haar op tafel; maar ongelukkig vielen te gelijkertijd de bloem en de verzen neer. Hij greep er terstond naar om ze op te pakken, maar de Pool was hem te vlug. Meenende dat alles wat naar schrift geleek een compromitteerend stuk moest zijn, greep deze het papier, en was zeer teleurgesteld toen hij zag wat het bevatte. „Verzen," zei hij verachtelijk. „Laat zien," riep Hardreich. „Gij wordt te sentimenteel, Paul," merkte de Bus aan. „Geef' mij dat papier wat ik u bidden mag," zei Paul, vuurrood van verlegenheid en geheel van zijn stuk gebracht door den glimlach dien hij hier en daar opmerkte, „Neen: tot uw straf zult ge ze hooren voor lezen," zei de sarcastische Duitscher. „Zij kunnen ons den sleutel geven tot uw gemoed, dat het ingewikkeldste is, 't welk ik ooit heb aangetroffen een gemoed vol afdeélingen. Cramoiseau gij zijt een Franschman, wees zoo goed en lees die verzen voor," ving plaats gehad aan den polder Burgh en Westlaud, gelegen aan de Zuidzijde van het wes telijk eind van Schouwen. De oeverafschuiving hfieft'»zich nog/ niet binnen de laagwaterlijn uit gestrekt. De N. Rott. Ct. bevat een ingezonden stuk van den heer J. A, Th. Krol, te Utrecht, lnidendeals volgt. „Donderdag ochtend 11. 8 uur arriveerde ik aan het havenstation te Vlissingen en gaf een hand koffer af om als bestelgoed naar Utrecht verzonden te worden. Daar aan het havenstation geen be stelgoed boven de 5 kilo schijnt aangenomen te worden, zou de beambte iemand er mede belasten om den koffer naar het station stad Vlissingen te bezorgen, waarvoor ik hem betaalde. „Doch- daar ik gisteren, 18 Januari, het be stelde nog niet ontvangen had, informeerde ik herhaaldelijk aan het kantoor en kreeg den raad te telegrafeeren. Ik vernam toen, dat abusief mijn handkoffer aan het station (stad Vliss.) was blijven staan en eerst dien avond 5.30 verzonden was, zoodat ik dien eerst 19 Januari kou ont vangen. „Van restitutie der gemaakte kosten is natuurlijk zonder grooten omhaal geen sprake." Het prov. blad n° 7 bevat het besluit van den commissaris des konings in deze provincie, bepalende dat te beginnen met middernacht tusschen vijftien en zestien dezer, het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk wordt beperkt in dier voege als bepaald is bij het besluit van 27 December 1869, prov. blad n° 130, gewijzigd bij dat van 18 Eebruari 1876, prov. blad n°. 23; alsmede bij dat van 1 Februari 1871, prov. blad w.ié De volledige uitslag der stemming van de centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden is als volgtUitgebracht 207 stemmen, waarvan op de heerenEland 106, Kerdijk 77 en Lieftinck 24, terwijl 1 blanco biljet werd ingeleverd. De majoor Eland is derhalve tot candidaat geproclameerd. ©oes, 20 Januari. Het onderwijs aan de mid delbare school voor meisjes alhier, dat twee dagen werd gestaakt omdat een kind van den concierge door de mazelen was aangetast, is thans door genomen maatregelen weer hervat kunnen worden. De hardrijderij op schaatsen, die door den dooi en het overlijden van prins Hendrik werd uitge steld, zal nu aanstaanden Woensdag plaats hebben De centrale liberale kiesvereeniging in het kies- papier ter hand en begon te lezen, meer om Paul te ergeren dan om het gezelschap te believen. Paul verzette er zich te vergeefs tegen en twee sterke armen weerhielden hem toen hij Cramoiseau het papier uit de hand wilde rukken. Hij moest dus weer gaan zitten en zich laten welgevallen dat zijne ontboezemingen tot algemeen vermaak ten gehoore werden gebracht. Ziehier de dichtregelen welke Cramoiseau las A. ROSE. Des lèvres parfuméeg Que j'ai tant, tant aimées Et que j'adore, Mille, mille, baisers Ce m'est 4 peine assez. J'en veux encore. Et si je t'effarouche C'est ta petite bouche Qui en est cause Au frelon, ma mignonne, II faut bien qu'on pardonne D'aimer la rose. Vois tu cette hirondelle Qui s'envole a tir d'aile Vers la ramée, Pour chanter tout le jour Douces chansons d'amour Sur sa couvée? Vois-tu aux champs la fleuft' Splendide de fraicheur distriet Amersfoort heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de tweede kamer den heer H. C. Van der Houven van Oordt, te Apel doorn. Het officieele programma voor de lijkplechtig- heid te Luxemburg op Woensdag 22 dezer is in het groothertogdom afgekondigd. Onder de op gave voor den lijkstoet merkt men een groot aantal afgevaardigden van verschillende corpora- tien op. Des middags te 12 uren verlaat de stoet het kasteel Walferdange. De onderofficieren, die zich in den stoet aan beide zijde der lijkkoets hebben bevonden, plaatsen bij aankomst in het spoorwegstation, de lijkkist op de daartoe opgerichte estrade in de rouwkapel. Na afloop der godsdienstige plechtigheid aldaar blijft de eerewacht belast met den dienst bij de katafalk. De toegang tot de rouwkapel voor de circulatie rondom de lijkkist zal voor het publiek geopend zijn op Woensdag na afloop der godsdienstige plechtigheid en Donderdag den geheelen dag. In den ochtend van Vrijdag zal het lijk langs den Noordelijken spoorweg naar Nederland worden overgebracht. De commissie uit den gemeenteraad van Luxem burg, benoemd om het lijk naar Delft te bege leiden, bestaat uit de heerenServais, burge meester Fischer, lid van het college van schepenen Deny, lid van den raad. Het officieel orgaan bevat een besluit van den regeerings-president, inhoudende le. dat aan alle militairen, alsook alle burger lijke en militaire ambtenaren van het groother togdom, wordt gelast rouw te dragen, en wel vier weken zwaren, vier weken halven en vier weken lichten rouw 2e dat van 16 tot en met 30 dezer de klokken van alle kerken in het groothertogdom driemaal daags zullen worden geluid 3e dat alle openbare vermakelijkheden gedurende al dien tijd gesloten blijven. Aanstaanden Donderdag worden de koning en de koningin in den Haag verwacht. Volgens het Dagblad zullen HH. MM. den rouwtijd in den Haag doorbrengen, en is ook prinses Hendrik voornemens aldaar, na de begrafenis, haar vast verblijf te vestigen. Z. M. de koning heeft het verlangen te kennen gegeven, op zijn reis naar 's Hertogenbosch, om het stoffelijk overschot van wijlen prins Hendrik daar te ontmoeten en naar Delft te begeleiden, vergezeld te worden door vier vlag-offieieren, en daartoe aangewezen de vice-admiraals Bijl de Vroe, Pels Saluer l'auror'? Vois-tu le papillon Secouer snr le sillon Soil duvet d'or La nature est en fête, Tout nous dit et repète -/Aimer c'est vivre." Le prmtemps, plein de sève Inspire le beau rève, Qu'il faut poursuivre. Je le tiens; car je t'aime Et au Paradis même Je n'envie rien: Non, je ne connais guère De bouheur sur la terre Égal au mien. Je ne veux ni richesse Ni gloire; ta teDdresse C'est mon désir Te voir et puis entendre Ton doux rire, ta voix tendre Est mon plaisir. Puis amoureusement Te presser, murmurant Mots bienvenus, Et mettre au cou le soir, Comme un collier d'ivoir', Tes beaux bras nus!

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1