7 Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzak e n. Koloniën. I Volgens het Dagblad zal Z. M. de koniug 24 Januari a. s. het stoffelijk overschot van Z. K. H. prins Hendrik, dat dien dag uit Luxemburg herwaarts zal worden gevoerd, tot aan de gren zen van ons land te gemoet reizen, oin het ver volgens langs den Rijnspoor tot deu Haag te begeleiden. Van daar zal het lijk per Holland- sehe spoorlijn naar Helft worden overgebracht. Den volgenden dag, Zaterdag, zal de ter aarde bestelling in de nieuwe kerk te Delft plaats hebben. Bij de tweede kamer is ingekomen eene ko ninklijke boodschap, waarbij in den gebruikelij ken vorm wordt kennis gegeven van het overlijden op den 138" dezer van konings beminden broeder, Z. K. H. prins Hendrik. Te 's Gravenhage is aangekomen de minister van staat, president der Luxemburgsche regeering, de heer F. Bloehausen, vergezeld van eenige hooge staatsambtenaren van het groothertogdom. Ge noemde bewindsman zal namens het gouvernement van Luxemburg aan Z. M. den koning-groothertog het rouwbeklag overbrengen wegens het overlijden van den prins-stedehouder. r De kamer van koophandel en fabrieken te Am - sterdam beef't besloten tot het indienen van adres sen van rouwbeklag naar aanleiding van het overlijden van Z. K. H. prins Hendrik, en om aan den gemeenteraad voor te stellen op den dag der begrafenis van het stoffelijk overschot van den diep betreurden vorst de Arasterdamsche beurs te sluiten. Omtrent het verloop der ziekte van Z. K. H. prins Hendrik, wordt aan de N. P. Z. Kreuzzei- tung) gemeld, dat Z. K. H. zich reeds op 4 Jan. ongesteld gevoelde. Hij meende toen zwaar ver kouden te zijn en zag zich genoodzaakt naar Arolsen te seinen, dat hij niet tegenwoordig zou kunnen wezen bij het huwelijk van zijn broeder. Daags daaraanvolgende, toen hij aan het ontbijt kwam, bespeurde de prinses onmiddelijk, dat hij de mazelen had. Eenige dagen te voren had hij met zijne gemalin bezoeken gebracht in sommige ziekengestichten, en daar tegelijk met Z. K. H. een zijner kamerheeren en eene hofdame ongesteld werden, meent men tusschen zijne ziekte en dit bezoek verband te mogen onderstellen. Bij de mazelen kwam nu de belroos. Tweemaal daags ontving men te Berlijn een telegram van de prin ses, maar eerst in dat, hetwelk Zondag avond werd ontvangen, straalde door dat ernstige be zorgdkeid was ontstaan. Toen werd gemeld, dat de prins zich buitengewoon zwak gevoelde. Maan dag in den vroegen ochtend overleed de prins plotseling, naar men onderstelt tengevolge van eene uitstorting van bloed in de hersenen. Door het hoofdbestuur der vereeniging Eigen Hulp zijn de districten uitgenoodigd, aan de commissarissen der onderlinge levensverzekering van Eigen Hulp eene opgave toe te zenden van de personen in hun district, die naar hun oordeel de geschiktheid bezitten en genegen zijn om als agenten voor die verzekering werkzaam te zijn. Hoewel het eigenaardig is, dat die personen lid der vereeniging zijn, is dat echter niet bepaald noodig. i Men gaat tot dien maatregel over, omdat op den duur de levensverzekering van Eigen Hulp even als ieder ander levensverzekering-genootschap^ de tusschenkomst van bezoldigde agenten niet ontberen kan. De reden hiervan ligt in den aard van het contract van levensverzekering. De voor- deelen van dat contract eischen in den regel mon delinge toelichting en het is ondenkbaar dat er steeds personen bereid zullen worden gevonden, om zonder honorarium adviezen te geven enz. „Waarom hebt gij u dan aan. onze laatste ver gaderingen onttrokken „Omdat ik opgehouden heb de oogmerken van dit genootschap goed te keuren." Er ging een dof gemompel door het vertrek. „Striep Cramoiseau en stampte met den voet om stilte te gebieden. „Gij zegt dat gij onze oogmerken afkeurt, maar gij weet dat volgens onze statuten een afwezig lid gehouden is aan de besluiten van het comité. Nu dan, wij hebben besloten dat er een zekere daad moet verricht worden om onze zaak te bevorderen." Hier zette hij eenigszins breedvoerig, doch in duidelijke, welgekozen bewoordingen uiteen wat die daad was. De andere broeders luisterden plechtig en knikten toestemmend. „Gij waart afwezig toen we over dit besluit gestemd hebben," zei hij ten slotte. „Des te erger voor u. Maar nu zullen wij loten wie het werktuig zal wezen in deze groote onderneming en gij moet met ons mede loten. Ik beveel u naderbij te komen en een der papieren uit dezen hoed te trekken." „En ik weiger dit te doen,' antwoordde Paul en stond op met over elkaar geslagen armen. „Weigert gij?" „Ja, omdat hetgeen gij voor hebt een misdaad is, waarmede ik mijne handen niet wil be zoedelen." Opnieuw verhief zich het gemompel en de meeste der broederen sprongen met dreigende gebaren op; maar wederom bracht Cramoiseau hen tot zwijgen. omtrent de inrichting eener zaak waarbij zij geen persooulijk belang hebben. Weldra zal het tijdstip zijn aangebroken, dat het hoofdbestuur uitvoering zat kunnen geven aan art. 3 der statuten van Eigen Hulp. In het Handelsblad vau 31 Dec. werd een uit voerige correspondentie opgenomen uit Djeddah (Arabië), over de vrees, die aldaar in het begin dier maand bestond wegens de houding der Be- douinen. De regeering heeft thans medegedeeld, dat van den Nederlandschen cousu), den heer Kruy t, wiens bureel in staat van verdediging was gebracht als bolwerk voor alle consuls, sedert geen nader be richt is ontvangen zoodat geen verandering schijnt te zijn gekomen in den gunstigen stand van zaken, in weiken door de houding der con suis, het zenden van troepen uit Mekka en de tegenwoordigheid van eenige vreemde oorlogs schepen, de zaak op 13 Dec. verkeerde. Het Ne- derlaudsche schroefstoomschip 4e kl. Padang, in het begin van deze maand naar Oost-Indië ver trokken, zal Djeddah aandoen om aldaar de Ne- derlandsche vlag te vertoonen en zoo noodig eenige dagen te vertoeven. Het Handelsblad acht het, met het oog op de in de tweede kamer ontstane leemte op krijgs kundig gebied tengevolge van het overlijden der heeren Stieltjes en De Roo, gelukkig dat de aandacht der kiezers te Leeuwarden gevestigd is op den majoor der genie H. Eland, die in eene kiezersvergadering aldaar de meeste stemmen ver kregen heeft. De heer Eland heeft zich door zijne geschriften een zeer goeden naam verworven. Zijne cursussen omtrent de veld- en duurzame versterkingskunst, zijn werk Het gebruik van spoorwegen en telegra fen tot militaire doeleinden, enkele boekbeoor- deelingen in den Tijdspiegel en militaire tijd schriften, worden op inrichtingen van onderwijs gebezigd en hebben zijn naam gevestigd. In een tijd, dat wetsontwerpen van technisch belang, als die tot aanleg van nieuwe scheepvaartkanalen enz. aanhangig zijn, kan de kamer bovendien veel nut hebben van het oordeel van een hoofd officier bij bet wapen der genie. Met velen zijner kameraden in het leger is hij, zijn wij wel onder richt, voorstander van den verplichten persoon lijken dienst, doch geenszins van algemeenen dienstplicht. Als kapitein van den generalen staf was hem ruimschoots de gelegenheid geopend tot nadere kennismaking met het leger, aan welker eigenlijke belangen technische officieren anders meestal vreemd blijven. Vroeger leeraar, thans directeur van de krijgsschool voor officieren, is hij geheel bevoegd tot het geven van adviezen omtrent de regeling van het militair onderwijs. In de St.-Ct is opgenomen een kon. besluit tot wijziging en aanvulling van het kon. besluit van 17 Augustus 1878 (St.bl. n° 128) houdende vast stelling van nadere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee. De rijks-eommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het kon. besluit van 5 Mei 1877 (.S7.W. n° 98), zal, aanvangende 10 Februari a. s., ten 9j ure 's morgens, zitting houden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toege laten te worden, moeten daarvan vóór 3 Februari schriftelijk en vrachtvrij aan den voorzitter der commissie, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats, kennis geven. „Weet gij welk gevaar gij loopt door ons te trotseeren, Paul Brun vroeg hij met gedwongen kalmte. „Ik zet wellicht mijn leven op het spel; maar voor gij mij veroordeelt moet gij mij aanhooren," zei Paul Brun en zijn blik was zóo stout, zijn taal zoo fier dat deze dweepers er voor het oogenblik door beheerscht werden. „Luister. Ik kwam tot u toen ik jong was en in uwe leer stellingen geloofde. Mijn verstand heeft mij sedert geleerd dat gij ongelijk hebt. Moet ik dus, om u te behagen, iets doen wat mijn verstand ver oordeelt? Zoo ja, met welk recht noemt gij u dan apostels der vrijheid? De dwingelandij welke gij uitoefent is even erg als die wélke gij zoudt willen fnuiken." „Tucht is geen dwingelandij," viel Hardreich in; „in elk leger moeten er eenigen zijn die bevelen en soldaten om te gehoorzamen." Wordt vervolgd.) Voor nadere inliejhtingen verwijzen wij naar de Staats Courant. Bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid is L. Kuiler, na voor afgaand vergelijkend onderzoek, benoemd tot opzichter van 's rijks waterstaat 4e klasse. De St.-Ct bevat het begin van een statistisch overzicht van het schoolverzuim op de dagscho len voor lager onderwijs, in de maanden Januari Februari en Maart 1878. De minister van waterstaat heeft op de opmer kingen der eerste kamer, betreffende het vervoer over den spoorweg Boxtel-Wezel, het volgende geantwoord „Doorloopende tarieven. Men wenscht een doorloopend tarief tusschen de stations derKöln- Mindener Eisenbahn en de verdere Duitsche spoor wegen en die van het Ned. staatsspoorwegnet langs de lijn BoxtelWezel. Art. 32 der wet van 1875 schrijft voor, op welke wijze zoodanig tarief door de regeering aan biunenlandsche -spoor wegen voor binnenlandsch verkeer kan worden opgelegd. Diezelfde handelwijze wenscht men voor het internationaal verkeer toegepast te zien. Krachtens welk recht In het voorloopig verslag wordt de meening geuit, dat de buitenlandsche maatschappij verklaard zoude hebben, zich aan een regeling van doorgaand vervoer met Neder- landsche maatschappijen te willen onderwerpen. Van zoodanige verklaring is den minister niets bekend. Wel is hem in afschrift een briefwisse ling medegedeeld, waaruit zoude blijken, dat de Köln-Mindener Eisenbahn genegen is doorgaande tarieven over de lijn BoxtelWezel te maken. Maar tusschen deze bereidverklaring en een on derwerping aan het gezag der Nederlandsche re geering, wanneer deze de cijfers en verdeelings- tabellen van doorgaande tarieven voorschreef, is een aanmerkelijk verschil. „De minister zou betwijfelen of de Duitsche spoorwegmaatschappijen zich in dit opzicht aan het ge,mg der Nederl. regeering zouden willen onder werpen. Nog meer of de Duitsche regeering haar, zoo zij er al toe genegen waren, zulks zou toe staan. Naar de meening van den minister zou de Nederlandsche regeering, wanneer zij trachtte in deze richting hare bevoegdheid uit te breiden, zich aan machtsoverschrijding schuldig makeu en den staat noodeloos in netelige twistvragen met het buitenland wikkelen." Het advies van den raad van state over het Nederlandsch strafwetboek is sedert 18 December 11. in banden van den minister van justitie. De tijddien de studie van dat advies en de arbeid, aan den uitslag daarvan verbonden, zullen vorde ren, kunnen door den minister nog niet worden bepaald. ridderorden. Verlof verleend aan mr. W. F. H. von Weckherlin, minister-resident op nonacti. viteit, tot het aannemen van het kommandeurs- e> kruis le kl. van de orde der Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Vergunning verleend aan jhr. -G. J. G. Klerck, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der militaire orde van de Heilige Maagd of der Ontvangenis van Yilla Vigosa, hem door den koniDg van Portugal geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te Am sterdam mr. J. W. Mees, thans griffier bij het kantongerecht te Ridderkerk. belastin gen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ridderkerk c.a. M. H. F. Pichot du Plessis, thans ontvanger derzelfde middelen te Steenwijk c. a.te Meppel O. H. L. Nilant, thans ontvanger te Steenbergen c.a. Eervol ontslag verleend als ontvanger dei- directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Makkum c. a., aan L. A. A. Crommelin. Eervol ontslag verleend, op verzoek, behoudens aanspraak op pensioen, aan J. W. Dnmon, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te OlstJ. F. Soer, als ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Wijhe; opgeheven het kan toor der directe belastingen en accijnsen te Olst, en de gemeente van dien naam toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Wijhe. Op den 2en Februari a. s. hoopt de heer H. Q. Janssen, te St. Anna ter Muiden zijne éOjarige ambtsbediening als predikant te herdenken. In plaats van op Woensdag 22 Januari zal de gewone wekelijksche godsdienstoefening te Sluis gehouden worden op Donderdag den 23c°, en zal die bijeenkomst gewijd worden aan de herdenking van de Unie van Utrecht. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Padang, onder bevel van den luit. ter zee Ie kl. D. M. G. de Swart, den 16en dezer te Lissabon aangekomen, en zou den 22'° daaraanvolgende de reis na4r Oost-Indië voortzetten. Aan boord was alles wel. - ;i *f Zoo als onze lezers zich zullen herinüferen is voor de rechtbank alhier door de firma Etfas te Tilburg eene procedure ingesteld tegen de maat schappij Zeeland, waarbij deze als vervoerder werd aangesproken tot vergoeding der schade, geleden wegens niet uitlevering van bij den brand van 5 Augustus 1877 vernielde goederen. De maatschappij liet aan de bewering, dat zij niet aansprakelijk kon gesteld worden voor dezen brand en de daardoor veroorzaakte schade, hetgeen voor haar force majeure was, de stelling vooraf gaan: dat zij de goederen, waarvan sprake is, vóór den brand reeds had overgegeven aan de Exploitatie-maatschappij, die deze had overgenomen en tijdens den brand in haar bezit had. De maatschappij meende alzoo reeds dade lijk niet meer te zijn vervoerder maar expediteur, in welke laatste hoedanigheid zij niet was aan gesproken. Na de pleidooien, waarbij mr. van Eijk, advocaat te Breda, voor de eischende firma optrad en mr. van Hoek, advocaat alhier, voor de gedaagde maatschappij, en na het honden van eene enquête en contra-enquête, heeft de rechtbank aangenomen dat door de gedaagde maatschappij was bewezen, dat de overgave en overneming der goederen door de Exploitatie maatschappij had plaats gehad en dus de gedaagde maatschappij Zeeland niet als veryoerder aangesproken kon worden. De vordering der firma Eras werd alzoo afgewezen. Den 20en December 11. is het Engelsche schip Philosophervan Paramaribo naar Calcutta ver trokken met 476 naar Indië terugkeerende koelie immigranten (mannen, vrouwen en kinderen), die aan hunne contracten in Suriname voldaan hadden. Zij hebben van hun aldaar verdiend loon aan opgespaarde penningen een bedrag van ruim 44,000 aan geld en bovendien aan diverse waarden nog voor omstreeks 6000, dus in het geheel nagenoeg 50,000, medegenomen. (St.-Ct.) De kantonrechter te 's Gravenhage veroor deelde gisteren een schoenmaker, G. J. Batteljeé, voor de vijftigste maal tot straf, wegens openbare dronkenschap. Een ander habitué van het kantongerecht heeft het reeds tot zijn 28® vonnis, om dezelfde reden, gebracht. Den tegen standers van repressieve strafbepalingen tegen deze volkszonde, kunnen deze gevallen een niet onwelkom argument leveren. Het bestuur der Amstel- Hotelmaatschappij heeft besloten, geen vergoeding of schadeloosstel ling te vorderen voor de kamers, die voor de feestweek besproken waren. Dit is zeer te waar deren, daar de maatschappij een bijdrage aan de feestviering heeft toegezegd en niet onaanzienlijke kosten heeft gemaakt voor het talrijk bezoek, dat verwacht werd. Jacob Wolff, wegens zijne handelingen met de Overijsselsche bank tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, heeft van den koning 1 jaar gratie gekregen en zal dus 12 Februari in vrijheid wor den gesteld. (Arnh. Ct.) De kunst stelt hare priesters in Frankrijk al thans in staat om behoorlijk te leven. Voor het opvoeren der nieuwe opera Etienne Marcel van Saint-Saëus gaf de staat eene subsidie van 20.000 franken. Paladilhe verkocht de partituur van zijne nieuwe opéra comique, Susanna, aan den uit gever Egrot voor 40.000 franken. Toen onlangs mad"° Jouassin van de Comédie Frangaise gekozen werd tot aandeelhoudster met vol aandeel in deze onderneming, werd gemeld, dat ieder vol aandeel in het vorige jaar 82.000 franken had opgebracht. Niet alleen in Frankrijk echter betaalt men ook levende kunstenaars behoorlijk. De schilder Man- caczy ontving onlangs 200.000 marken voor zijne schilderij Milton zijne dochters het F er lor en Paradijs dicteerende. Milton zelf ontving voor zijn Ver loren Paradijs slechts 5. Twee echtelieden, vrij bedaagd, de vrouw echter met dichterlijke neigingen, wandelen door een bosch. De vrouw ziet een ouden, majestueuzen eik en roept uit: „Ach wat houd ik van dien ouden eikHoe dikwijls heb ik in zijne schaduw gezeten en heerlijke uren doorleefd. Levendig herinnert hij mij aan mijne jeugd, aan den tijd toen. „Toen je hem geplant hebt", zei de man droog weg. Het Kölner Domblatt geeft eene lijst van allen, die sedert 1838 door testamentaire beschik king sommen hebben vermaakt tot voortzetting en voleindiging van den Dom. De lijst bevat 140 namen, die eene gezamenlijke som schonken van 74,612 Thaler, 18 Qroschen of f 134,301.68. De ondernemers der kolenmijnen in York shire gaven vóór eenigè dagen kennis aan hunne arbeiders, dat zij, om het werk in het geheel te kunnen voortzetten 12£ pet. minder werkloon zouden uitbetalen. De werklieden dreigden het werk te staken, meenende, dat hunne werkgevers misbruik maakten van de door het kapitaal ver kregen overmacht. De werkgevers antwoordden, dat zij zich wilden onderwerpen aan het oordeel van arbiters, en dat zij het bewijs op zich namen, dat zij zonder de bepaalde verlaging van loon

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2