Telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Graanmarkten enz. Frezen van Effecten. Opmerkelijk is, dat hier in het Oosten Europee- sche ambtenaren van tijd tot tijd gevaar oopen in Oostersche zog van profijtjes ten lkoste van den minderen man te verzakken. Onlangs heeft het hooggerechtshof de presidenten der landraden moeten wijzen op misbruiken van dien aard, die hun griffiers zich ten nadeele der rechtzoekenden somtijds veroorloven. Terecht werd den presidenten voorgeschreven in zulke gevallen hun griffiers gerechtelijk aan te klagen. Vergeeflijker, in zooverre alleen de staat er bij benadeeld, werd, was de praktijk om dure reisrekeningen te laten fiatteeren. De gewezen ass.-resident van Meester-Cornelis, in wiens reisrekeningen dergelijke onregelmatig heden voorkwamen, en die van hetgeen hij ten deze gedaan had de verantwoordelijkheid heeft op zich genomen, zal den 17in dezer voor den raad van jns itie terecht staan. De persoon d. G., wiens arrestatie wij gisteren mededeelden, is heden naar Zierikzee overgebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. Gisteren avond te ongeveer 9 uren ontstond in een pakhuis op den hoek van het Domburgsche Schuitviot een schoorsteenbrand, die echter wei nige oogenblikken nadat hij ontdekt was werd gebluscht. Axel, 14 Jan, Onder de gemeente Moes- beke is een jongen van 12 jaar die zich op het ijs begeven had er door gevallen. Eerst twee dagen daarna is zijn lijk gevonden. Naar wij vernemen is gisteren zekere J. K., gewezen brievengaarder te Kruiningen, gearresteerd; hij wordt verdacht van verduistering van gelden. Eene lichter, beladen met ijzer, komende van 'sHage en bestemd naar het Nieuwediep voor het stoomschip Conradis op de hoogte van de Zjjperslüis door de stoombooot Eduard aangevaren en gezonken. Naar men verneemt is de heer W. E. van A., lid der firma A. en van A., te Amsterdam, krachtenis bevel der arrondissements-rechtbank aldaar gearresteerd, verdacht van valsche getuigenis ten voordeele van zyn compagnon, M. Alvarez, onlangs door het gerechtshof te Amsterdam tot eene cellulaire gevangenisstraf van 18 maanden veroordeeld. Het uithakken van de steenkool in de mijnen schijnt ook langs werktuigelijken weg te kunnen geschieden. De groote Siemens, uit Berlijn, heeft er eene dynamo-electrische machine voor uitgedacht, die onlangs op eene bijeenkomst van mijn-deskundigen in Engeland besproken en beproefd werd en aller goedkeuring mocht weg dragen. Allicht geeit dit eene verbetering, in het lot der mijnwerkers, die nu vaak heele dagen geknield moeten zijn of op den rug liggen om de kool los te hakken. Volgens het U. D. is een plan ontworpen, om in den loop van dit jaar een samenkomst yan'apothekers te Nijmegen te houden. Het vindt aanvankelijk Veel bijval. -i-'Den 17en December is te Leiden een gulden met het jaartal 1846 en den daarop volgenden dag te Middelburg een gulden met het jaartal 1847, beide met de beeltenis van koning Willem II, als verdacht van valschheid, in beslag genomen. Die muntstukken zijn bij uitspraak van het muntcollege verklaard te zijn valsch en vervaar digd in nabootsing eener echte rijksmuntspecie. Een nieuwe uitvinding is gedaan, welke de torpedo's weldra tot ouderwetsch kinderspeelgoed zal maken. Volgens den Petersburger correspondent Van de Köln. Ztgzijn de Russen zeer ontevreden over het onvoldoende van torpedo's, tegen welke oorlogsschepen zich vrij goed kunnen verdedigen. Men heelt daarom proefnemingen gedaan met ontplofbare gevaarten, die niet onder water maar door de lucht het schip naderen, en veel grooter en ontzettender zijn dan bommen. Ten laatste heeft een dynamiet-granaat aan alle eisehen vol daan. Op een afstand van 204 pas kan dit gedrocht op een oorlogsschip geworpen worden en wanneer het de zijden van het schip of zelfs het water bij het schip raakt, vernielt het gedeeltelijk het sterkst gepantserde vaartuig. Het vuren dezer dynamiet-granaten is minder gevaarlijk dan een aanval met torpedo-booten. De Russen stellen zich in een volgenden oorlog veel genoegen voor van het gebruik dezer lucht-torpedo's. Het Leidsch Dagblad schreef eergisteren Heden is het 72 jaar geleden dat Leiden door het springen van het kruitschip door zulk een ramp getroffen Werd, dat wij er thans nog de ruïne van hebben, terwijl andere gedeelten mettertijd weer, doch in anderen staat, werden herbouwd. Van hen, die uit de puinhoopen der vernielde woningen werden gered, zijn nog slechts twee personen in leven, nl. Visser, thans wonende op de Haven, alsmede Levison bij van Rees en als leerling van D. Hagens der Israëlietische school onder het puin bedolven geweest. Evenwel zijn er nog andere stadgenooten, die zich nog als den dag van gisteren den slag herinneren, welke over de stad zooveel onheil bracht. (L. D.) Toen Zaterdag een extra-veetrein van Zwolle naar Utrecht reed, sloeg een stier een deur uit een der wagens en sprong er uit. Hij begaf zich daarop op den spoorweg, waar hij met de loco motief van den volgenden trein in aanraking kwam, die hem in de langs den weg loopende sloot smeet, zonder dat het dier letsel bekwam. Hij is daarop gevat en naar Utrecht getranspor teerd. Ook zijn Donderdag 11. uit een veewagen tus- schen Staphorst en Dedemsvaart drie kalveren gesprongen, die later echter, zoover bekend is, in goeden staat zijn teruggevonden. Zaterdag had in de nabijheid van Aalten, even over de Pruisische grenzen, een treffend ongeluk plaats. Twee broeders, zonen van een landbouwer, waren op de jacht en terwijl zij over eene sloot wilden springen, waarbij de een den ander het geweer aaugaf, ging het schot door een toeval af, met het gevolg, dat hij, die het geweer aannam, getroffen werd en onmiddelijk een lijk was. Te Liverpool heeft de rechtbank dezer da gen te beslissen gehad aangaande een beschuldiging, door de commissie van koophandel ingebracht tegen zekeren kapitein Ricker, die met het schip Kate Kellock, van San Francisco naar Liverpool op reis zijnde en door storm overvallen, naar zijn kajuit ging om te bidden, den uitkijk en het commando overlatende aan anderen, die op het dek waren. Het schip had door den storm zware averij bekomen. De advocaat van den kapitein voerde tot zijne verdediging o. a. aan, dat waar schijnlijk het behoud van het schip het gevolg was geweest van het gebed van den kapitein. De rechtbank, ofschoon kapitein Ricker geheel onge schikt voor zijn post achtende, was van oordeel, dat zijne nalatigheid geenszins bewezen was te hebben bijgedragen tot de averij, die het schip bekomen had. Zij kon hem daarom zijn recht om als kapitein te varen niet ontnemen. binnenland. Eerste kamer. Verschillende begrootings- verslagen der eerste kamer zijn verschenen. Eenige leden achtten het niet overbodig zich bereid te verklaren tegenover van andere zijden geuitte misprijzing, hun steun aan het kabinet te biijven verleenen, omdat bijzondere verschilpunten geen grond geven tot verzwakking eener regeering, welke tot dusver volgens zuiver constitutioneele begrippen de uitdrukking was van, en steun vond in de meerderheid der vertegenwoordiging. Yele leden achtten eenige uitbreiding van het kiesrecht noodig, in verband met de aangekondigde belas tingplannen, waaromtrent echter een groot aan tal leden zich nog niet bepaald wilde uitlaten. Jierste kauier. {Zitting.) De voorzitter opent de zitting met eene toespraak tot herden king van het overlijden van prins Hendrik. In hem zag Nederland zoo schoon vereenigd de deugden van den staatsburger met de schitterende hoedanigheden van den vorst. In hem verliest Nederland onuitsprekelijk veel. In afwachting dat de kamer geroepen worde op meer vormelijke wijze hare gevoelens uit te spreken, heeft de voorzitter zich geroepen geacht dit kort woord van hulde over 's prinsen nagedachtenis te spre ken. Morgen te 3 uren beraadslaging over de begrootingen voor Suriname en CuraQao. buitenland. Luxemburg;. De toestand van prins Hendrik acheen Zondag in den voornacht nog vrij wel te zijn. Tot 2 uur was de prinses bij haren gemaal. konstantlnopcl. Belangrijke finaucieeie hervormingen zijn ontworpen. De Russische ge zant heeft alle artikelen van het ontwerp-tractaat goedgekeurd, uitgenomen twee, waaromtrent door hem instructies gevraagd zijn. 13 Jan. 's av. 11 u. 36 gr. 14 's morg. 8 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 38 gr 's av. 6 u. 37 gr. De legerafdeeling van generaal Stewart is den lldn Januari zonder slag of stoot Kandahar bin nengetrokken. Weder is dus een deel van het plan de campagne der Engelschen vervuld. De voortgang van dezen linkervleugel heeft wat lam ger geduurd, deels door den langeren afstand, dien hij had af te leggen, deels door moeilijkhe den van klimaat en van terrein. Dat was dan echter ook allesdeze kolonne schijnt geen schot gelost te hebben, althans zij leverde geen enkel ernstig gevecht, en de gouverneur van Kandahar heeft zich bij de aankomst der Engelschen gehaast de stad te ontruimen eu met zijne troepen noord waarts terug te trekken. Nu wordt de vraag of het in de plannen der Engelschen ligt hunne ver overingen nog verder voort te zetten, of dat zij zullen wachten of het reeds verkregene de Af- ghanen tot toegeven zal nopen. Men vergete daarbij niet, dat het veroveren van een land, als Afghanistan, het behouden en beheeren van zulk eene uitgestrektheid na de overwinning, geen kleine zaak is, zelfs voor een staat als Engeland. Het zou eene troepenmassa en geldsommen ver- eischen, waartegen zelfs Beaconsfield met zijne levendige fantazie zou opzien. Tot nu toe heeft men dan ook eigenlijk Afghanistan niet aange raakt, men heeft slechts het gebied der grens- stammen veroverd en nog nergens een krachtig leger van den emir aangetroffen. Zu k een leger heeft toch bestaan, men weet het zeker; waar is het dan gebleven? Dat weet men niet: men beweert wel, dat het land geheel in maatschap pelijke en staatkundige ontbinding verkeert, maar de mogelijkheid blijft tocli bestaan, dat dit de Engelschen, bij verder doordringenerg zou tegenvallen. Wij moeten daaromtrent onze nieuwsgierigheid nog wat geduld laten oefenen. Eveneens omtrent het karakter van het gezag van Yakoeb Khan, den plaatsvervanger zijns vaders. Dit gezag staat volgens vele Engelsche berichten zeer onvast, toch aan die berichten hechten wij geen onvoorwaardelijk geloof. De Times is vrij gerust op de zaak en meent te weten, dat Yakoeb reeds op de hoogte is van de voorwaarden, waarop Engeland den vrede zou willen sluiten, voorwaarden, die hij met eere zou kunnen aannemen. „Wij hebben krijgskundigen en soldaten genoeg in Indië", zegt het City blad in volle bewustzijn van waardigheid en kracht, - om onze gewijzigde grenzen, hoe die dan ook zullen loopen, met ernst te kiezen en met kracht te verdedigen, om die nieuwe grenzen te doen strekken tot verzekering van de veiligheid des lands en tot beëindiging van de oude Af- ghaansche quaestie. Dat wij onze nieuwe bezit tingen verstandig zullen kunnen besturen, dat wij vrede en rust zullen doen heerschen in streken, die slechts regeeringloosheid en bloedvergieten kenden, en dat wij woeste bergstammen zullen weten te verkeeren in ordentelijke Britsche onder danen daaraan kan niemand een oogenbhk twij felen". Niemand voorzeker,die als de Timesin blinde vereering voor alles wat het tegenwoordig kabinet doet, alles rooskleurig inziet en in het vaste besef verkeert, dat er geen verstandiger, geen rijker, en geen gelukkiger mensch op aarde bestaat, dan hij die in de hooge positie van onderdaan van koningin Victoria geboren is. Zulk eene zelfvol doening geeft voorzeker hem, die er mede omgaat, zeker kleingeestig genotzij heeft echter ook eene kwade zijde, daar zij stemt tot zorgeloosheid en onbezonnenheid; vooral, in de dagbladpers, wier taak cridek is, kan het voors pellen van zulke lnchtkasteelen eene gevaarlijke zijde hebben In Duitschland is weder eene commissie benoemd tot onderzoek van fiuancieele aangelegenheden, thans echter eene commissie, welker werkkring aangenaam, huezeer moeilijk, moet zijn. Zij heeft de opdracht te onderzoeken op welke wijze de uitgaven des rijks kunnen verminderd worden. Het antwoord is voor een gewoon mensch vrij eenvoudig: bij dezen zou het budget van oorlog het moeten ontgelden. Zoo echter wat wel te denken is de commissie hieraan niet zal mogen tornen, schijnt hare taak bijzonder zwaar. Voortdurende vermeerdering van uitgaven toch wordt overal waargenomen, en de pogingen tot bezuiniging, die men nu en dan ziet, grijpen meestal voorbij het groote en afdoende in het kleine. Behalve het ministerieele programma is te Ver sailles nog eene gewichtige quaestie aanhangig. Het is de keuze van een president van den senaat. De heer d'Audiffret-Pasquier is een man van de rechterzijde en kan dus in een republikeinschen senaat geene aanspraken meer doen gelden. Men schijnt over te hellen tot de keuze van den heer Martel, oud-minister in het kabinet Jules Simon en vice-president van den senaat. Gisteren avond zouden de verschillende groepen der lin kerzijde omtrent dit punt tot overeenstemming geraken. De officieuse Norddeutsohe Allgemeine Zeitung verdedigt het ontwerp van een parlementair strafwetboek van prins Bismarck. Wij komen op dat curieuse stuk terug. Brussel12 Januari 1879. Er zijn zwarte stippen aan den ministerieelen horizon. De minister van justitie heeft een aller ongelukkigst denkbeeld gehad door te eisehen of zelfs maar toe te laten, dat een ambtenaar van zijn departement, het hoofd der afdeeling Süretê publiqueeene actie instelde tot het bekomen van fr. 50,000 schadevergoeding tegen de Chronique, wijl deze zelfs nog na tegenspraak heeft blijven volhouden, dat de heer Berden een HoJlandseh ingenieur gedreigd had hem over de grenzen te zullen zetten, indien hij gevolg gaf aan zijn plan om eene brochure uit te geven, waarin het onvol doende en de volkomen nutteloosheid der Ant- werpsche vestingwerken zou worden bewezen. In beginsel zijn die civiele acties tegen de dagbladpers inconstitutioneel. De heer Bara, de minister van justitie, heeft het vroeger zelf erkend in den senaat bij de discussie over den lijfsdwang. Doch aan een klein blad fr. 50,000 te vragen, was deze actie nog ver overdrijven; dat deed vooronderstellen dat men met de vervolging de opheffing zelve van het blad op het oog had. De gematigde liberale bladen veroordeelen dan ook eenstemmig het proces en het ministerie vindt ter zijner verdediging slechts den Écho du parle ment, zijn orgaan, en de katholieke bladen. Het Journal de Bruxelles zegt: „Wij kunnen niet instemmen met de klachten, welke de meeste liberale bladen doen hooren naar aanleiding van het ongeluk, aan de Chronique overkomen. Het „vervolgde" blad zal toegelaten worden om voor de rechtbank het bewijs te leveren, dat de verwijten, die het tegen een amb tenaar richtte, gegrond zijn. Waarover beklaagt het zich dan Gij hebt beschuldigdmen laat u toe uwe beweringen te bewijzen en gij beklaagt u over vervolging.... Neen, nu is het juist de gelegenheid om voor den dag te komen...." Prins Bismarck zeide eens tot dé oppositie: „Uw grommen maakt mij niet ongerust. Den dag eerst, wanneer gij mij zult toejuichen, zal ik mij afvragen: welke fouten heb ik begaan?" De minister Bara behoeft zich zelfs deze vraag niet te stellen. Het eerste het beste liberale blad zal hem er van overtuigen. Den WelEerw. Heer Predikant Nonhebel. Waarde Collega! Laat ook mij ons openbaar geschrijf beëindigen. Na al het verhandelde kan het een woord van geruststelling en vrede zijn. Onze grondwet eischt dat het openbaar onder wijs dienstbaar zij aan de opleiding tot maat schappelijke en Christelijke deugden. Hiermede wordt natuurlijk de „opgeblazenheid" buitenge-- sloten Gij hebt u bezorgd gemaakt, dat op de genoemde twee openbare scholen wel iets kon geschieden „in tweespraak" met het Christelijk onderwijs, dat aldaar van kerkei aadswege gegeven wordt de wet gebiedt uitdrukkelijk de eerbiediging der geloofsbegrippen ook van andersdenkenden Ik kan u de verzekering geven, dat ook aan dit artikel de hand gehouden wordt, in de eerste plaats door de ook van u hooggeachte onderwij zers zelve. Daaromtrent is, zooveel wij weten, dan ook nooit van iemand eenige klacht inge komen. Voorts betreurt gij het, dat niet alle kinderen der Hervormde gemeente op die scholen het Christelijk onderricht der godsdienstonderwijzers er komen bij wonen. Welnu onze kerkeraad kon en moest dan reeds lang maatregelen beraamd hebben, opdat de ouders werden aangespoord hieromtrent beter hunnen plicht te betrachten. Wanneer gij het niet doet als voorzitter der commissie voor godsdienstonderwijs, zal ik zelf in de eerstvolgende kerkeraadsvergadering daar toe een voorstel indienen. Eindelijkindien desalniettemin door u of an deren dan nog eene nieuwe school wordt ver langd geen levende ziel zal u een stroo- breed in den weg leggen. Slechts kome niemand zijne kracht zoeken in de vernedering of verdacht making van inrichtingen en personen die, zij het dan ook in verschillende vormen of op andere wijze, toch geheel hetzelfde bedoelen en najagen als gij en ik: t. w. de verstandelijke, zedelijke en godsdienstige ontwikkeling en veredeling van ons goede Middelburgsche volk. Steeds Uw Dw. Sibmacher Zijnen. Goes, 14 Januari. Tarwe 20 cent lager. Kleinen aanvoer van alle artikelen. Het aanwezige ruimde langzaam op. Rotterdam, 14 Januari. Ter markt van heden waren aangevoerd 750 runderen114 vette, 11 nuchtere kalveren; 66 schapen; 470 varkens; 6 biggen; runderen le qual. 86, 2= qual. 68, 3e qual. 50; kalveren 1" qual. 110, 2e qual. 90; schapen 90 cent. Vlissingen, 14 Januari. Boter per kilogram f 1.15 a f 1.05. Eieren 6.80 per 104 stuks. Bergen op Zoom, 14 Jannuari. Boter per stuk f 0.90, per l kilo 0.65. Eieren per 26 f 1.40. Amsterdam12 Jan. 13 Jan. STAATSLEENINGEN, Mcderl. Cert. N. W. Sch. 2j pet. 63 62 dito dito dito. 3 75-& 7ö| dito dito dito. 4 97j 97| België. Certificaten2J Frankrijk. Origin. Inschr. 3 75 Hongarije. Obl. Goudleen 56 - Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 52^ 52j dito Febr.-Aug. 5 52 dito Jan.-Juli.5 54 54j

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3