BUITENLAND. Telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Zeet ij dingen. Handelsberichten, Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Misbruiken. Graanmarkten enz. Jf rijzen van Effecten. pleiter, dat het hof zijn cliënt hoogstens eene straf wegens beleediging zou opleggen. De adv.-gen. mr. Gregory kon zich met deze beschouwingen niet vereenigen en concludeerde tot volkomen bevestiging van het vonnis. Het hof deed denzelfden dag uitspraak. Het vernietigde het vonnis, waarvan was geappelleerd, omdat daarbij wa8 recht gedaan op onwettig bewijs, verklaarde den beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde, maar veroordeelde hem tot betaling eener geldboete van f 50. Op den l5eD dezer zullen voor de arrondis- Sements-rechtbank te Zwolle de pleidooien worden gehouden in zake M. W. Collin, te Amsterdam, Contra de notarissen Claassen aldaar en van der Gronden te sGravenhage, over den aankoop van het hotel Pays-Bas te Amsterdam. In de zaak treden de heeren Pinaer en Faber van Amsterdam en van der Gronden van 's Gravênhage als advo caten op. ---- Heden werd alhier gevankelijk binnengebracht de persoon van P. A. de G., vei dacht van misbruik van vertrouwen Deze persoon horlogemaker te Tholen, werd oudejaarsavond, wegens het niet betalen der verschuldigde huishuur, met vrouw en twee kinderen op straat gezet. Ongeveer 25 horloges, bij hem toen ter reparatie aanwezig, wordt hij verdacht verkocht of beleend te hebben. Naar Bergen* op Zoom en later naar Steenbergen vertrokken, werd hij in laatstgenoemde plaats gearresteerdzijne vrouw en kinderen zijn te Steenbergen zonder middel van bestaan achterge bleven. De geërfden te Harskamp, gemeente Ede, hebben besloten een commissie te benoemen tot verdeeling der maatschap van 3000 hectaren woesten grond. Bij gelegenheid van de viering van het lOjarig bestaan van den Gaiety-schouwburg te Londen heeft de bestuurder een overzicht uitgegeven van hetgeen gedurende dat tijdvak door hem voor de kunst is gedaan, en hij vermeldt daarbij, dat hij dankbaar is, dat hij, ofschoon met een verlies van 10,000 pd, alle bijkomende onkosten in zijn lokaal heeft aangeschaft. In het Lyceum volgt Irving denzelfden regel; programma's en tekstboekjes worden daar koste loos aan de bezoekers verstrekt en het publiek bewijst zijn dankbaarheid door bij voorkeur dien schouwburg te bezoeken. (Ned. Speet.) Langs de spoorlijn IiarlingenNieuweschans zijn verscheidene ambtenaren gedegradeerd, ver plaatst of bedankt; dit moet in verband worden gebracht met de ontdekking van diefstallen. K. C. K., die van Delfshaven naar Arolsen trok om zich bij den koning te beklagen, omdat zeker iemand, voor wien hij werkte, betaling weigerde, is aan de Deltshavensche politie afgele verd. Hij betoonde zich zeer onvoldaan over den Pruisiscben gendarme, die hem eenvoudig opsloot in plaats van hem den weg naar Z M. te wijzen. Het restant van het reisgeld, hem te Arolsen van overheidswege verstrekt, wierp hij bij de politie te Delfshaven op de tafel, zeggende dat hij er niets van wilde hebbendat het hem niet toekwam. Dat de man niet recht helder bij het hoofd is, schijnt geen nader betoog te behoeven. De tentoonstelling van schaatsen te Zaandijk zal Dinsdag avond voor de leden worden geopend en de daaraanvolgende dagen voor het publiek. De inzending overtreft de verwachtingalle be kende schaatsenfabrikauten in Nederland hebben schaatsen ingezonden. Uit Engeland, Amerika en Duitschland zijn belangrijke inzendingen ont vangen. Merkwaardig zijn vooral de schaatsen uit vroeger eeuwen. Een paar gouden miniatuur- schaatsen zullen niet het minst de aandacht van het publiek trekken. De jury, om de schaatsen theoretisch en practisch te onderzoeken, is benoemd en bestaat uit drie uitstekende rijders van de Zaanstreek. In een plaatsje bij Wiesbaden laat de bur gemeester streng toezicht houden op vergaderingen. De veldwachter echter is hoog bejaard en kan met het gure weder 's avonds niet meer naar de vergaderingen gaan, en daarom oefent zijn schoon zoon het politietoezicht uit. Deze is ook brie venbesteller en hief „uit naam der politie" dezer dagen eene vergadering op, omdat hij de post van 't spoor moest halen. binnenland. 's tïrarenhage. Wegéns het overlijden van prins Hendrik zijn alle feestelijkheden officieel voorloopig afgesteld. Heden is een buitengewone ministerraad gehouden. buitenland. Calcutta. Generaal Stewart's troepen zijn Kandahar binnengei rokken. De Times zegt, dat Yakoub Khan de voor waarden gevraagd heeft, waarop de vrede kan worden gesloten. Birmingham. Alhier is eene boekerij ver brand met de grootste bestaande verzameling werken op Shakespeare betrekkelijk. Parijs. In parlementaire kringen acht men voor het ministerieel programma den senaat stellig, de de kamer waarschijnlijk gewonnen. Vlissingen, 11 Januari. Heden middag te 2 uren heeft ten raadhuize alhier de aanbesteding der onderhoudswerken van de gemeente in het jaar 1879 plaats gehad. De uitslag was al3 volgt le perceel. De verschillende woningen, werk plaatsen, kantoren, enz., minste inschrijver L. H. Heyblom voor 640. 2e perceel. Onderhoud St. Jacobstoren, vlaggen, beer en mestputten, zeehondenwerf, plakborden, enz., C. Maters voor f1320. 3 perceel. Onderhoud van het raadhuis, C. Maters voor 305. 4e perceel. Uitdiepen der havens, J. van Male, Breskens, voor 832. 5e perceel. De kaaimuren, beschoeiingen, brug gen, enz., A. Monjé voor ƒ1590. 6e perceel. Straatwieden, banken, urinoirs, be graafplaats, vuilnisbakken en pompen, A, Monjé voor 610. 7e perceel. De schoolgebouwen, L. H. Heyblom voor ƒ803. 8e perceel. De beurs, L. H. Heyblom voor 170. 9C perceel. Schoolmeubelen, A. Loois voor f 447. 10e perceel. Levering van 20,000 Quenastkeyen, van Limburg Rotterdam, per 1000 voor 99.30. II8 perceel. Levering van zand, A. F. Khra- mer, per M8 0.94$. 128 perceel. Straatmakerswerk J. Tavenier, per M1, 13 cent. 13e perceel. Plantsoen en wegen, J. Huijbregtse, voor 180. 14e perceel. Vervoer van materialen, enz., F. Duyvekot, diverse prijzen. (Van 5 12 Januari 1879.) Middelburg. OndertrouwdM. S. Mossel, wed'. 54 j. met D. Spier, jd. 37 j. W. van Maale, jm. 28 j. met J. M. Bogers, jd. 25 j. Bevallen: M. C. Davidse, geb. Gideonse, z.W. Schmóutziguer, geb. Prager, z. M. van de Woes- tijne, geb, Lameijn, z. S. J Murk, geb. Siermans, d's. (tweelingen) J. Kostense, geb. van Broekho ven, z. A. de Buck, geb, van den Ende, d. T. Dekkers, geb. Bastiaanse, z. P. C. Riemens, geb. van Oost, d. D. Götte, geb. Geijsen, d. A. Will, geb. de Heer, z. A. Joosse, geb. Flipse, z. Overleden: J. J. Krijger, z. 10$ m. J. K. de Jong, z. 14 m. P. Luteijn, z. 1 m. E. van Wes ten 87 jr. wed8. J. Le Febre, L. P. Tismeer, d. 1 j. G. L. H. Koning, z. 3. w. T. Bosschaart, d. 3 m. W. F. A. Dekker, z. 1 m. A. L. Lauër, z. 10 m. B. J. Akkerman, z. 14 m. J. Akkerman, d 4 j. (Van 4—11 Jan. 1879.) Vlissingen. BevallenP. van Eek, geb. Pad mos, d. L. Pierens, geb. Bakker, z. C. De Rijke, geb. Bosschaart, z. A. L. de Kam, geb. de la Bie, d. D. van den Berge, geb. Looij, z. T. Maters, geb. Boshofï, z. M. J. Kramp, geb. Langenberger, z. E. van Rosevelt, geb. Verbergt, eeu levenlooze dochter. Overleden: J. van der Horst, z 9 m. P. van Hoeke, z. 13 m. D, J. yan den Berg, jm. 20 j. E. J. Ring, jm. 25 j. J. J. A. Baert, d. 4 m. A. J. Sla, z. 3 m. Zierikzee. BevallenK. Legemate, geb. Vis ser, z. S. Olderiks, geb. Bommel, z. D. C. Manni, geb. Verlinde, d. N. v. d. Boom, geb. Dijkgraaf d. M. T. Schouten, geb. Henning, z. T. Versteeg, geb. Heinseveldt, een levenlooze dochter. Overleden: M. C. Flipse, d. 1 m. A. Kaan, d. 4 m. 11 Jan. 's av. 11 u. 19 gr. 12 's morg. 8 u. 20 gr. 's midd. 1 n. 32 gr 's av, 6 u. 28 gr. 's av. 11 u. 26 gr. 13 's morg. 8 u. 30 gr. 's midd. 1 u. 34 gr. 's av. 6 u. 35 gr. Het Fransche ministerie zal, zoodra de kamers weder vergaderd zijn, met een programma voor den dag komen, dat niet in eene boodschap van den president zal uitgedrukt zijn, maar in eene verklaring van het ministerie zelf. Men meent, dat het ministerie wijzen zal op het belang der pas gehouden verkiezingen, die de republiek tot het onbetwist en definitief regime in Frankrijk hebben verheven. Daarom moeten alle ambte naren, alle dragers van eenig staatsgezag niet vergeten, dat zij hun gezag aan de republiek ontleenen, en wordt het de plicht van de regeering om er voor te waken dat de administratie der republiek in al hare takken in handen zij, niet van vijanden, die haar verdacht maken, maar van vrienden, die haar dienen met den vasten wil om haar bestaan te bestendigen. Met deze denk beelden tot grondslag zal de regeering eene wet op den raad van state indienen en de wet op de groote militaire commandementen toepassen. In de betrekkingen tusschen kerk en staat zal zij zich niet laten verleiden tot maatregelen van vervolging, die weinig strooken met de vrijheid van gewetendoch zij zal aan den anderen kant met kracht de uit de wetten spruitende réchten van den staat handhaven en die tegen iedere aanranding beschermen, vooral het recht van d< n staat op het onderwijs. Maatregelen van toege vendheid op ruime schaal, die beloofd worden, schijnen op eene aanstaande gcheele of gedeelte lijke amnestie te wijzen voor de misdr.jven tijdens de commune gepleegd Buitendien zal een politiek votum van vertrouwen in de regeerinc worden uitgelokt. Nu de overgangstijd doorworsteld is, zal het ministerie een debat openen over zijn geheel verleden en over zijne plannen voor de toekomst, waardoor de kamers in de gelegenheid zullen gesteld worden om met volkomen kennis van zaken en na de meest uitgebreide iulichtingen hare meening uit te spreken aangaande het al of niet wenschelijke van het aanblijven van dit bewind. De regeering speelt dus open kaart en neemt naar ons inzien eene zeer waardige houding aan. Doorstaat zij deze vuurproef, dan kan men Frankrijk begroeten als een land met schoone parlementaire toekomst, met eene samenwerk ng van regeering en vertegenwoordiging die krachtig en vruchtbaar blijken moet. Het ontwerp van parlementair strafrecht van prins von Bismarck heeft zelfs bij vrij oonserva- tieve lieden een gevoel gewekt, dat met het woord afkeuring niet sterk genoeg is uitgedrukt. Afkeer is het eerder. Men voorspelt het dan ook in den rijksdag geen gunstige ontvangstde sprong, welke de kanselier het overigens vrij wel gedresseerde parlement wil laten doen is te hoog, naar het schijnt. Bismarck heeft dus de keuze om of zijn plan op te geven, of te trachten met de zweep te verkrijgen, wat goede woorden ditmaal niet zullen vermogen. Doet hij dit laatste, dan is er wellicht eindelijk in het Duit- sche parlement eens een ernstig verzet te wachien tegen de reactie der tegenwoordige regeering. Omtrent den politieken toestand in Italië hoorden wij in de laatste dagen slechts zeer weinig. De crisis kan echter door het optreden van het ministerie Depretis niet opgelost heeten. De heer Cairoli heeft de leden der kamer, die den lltn December bij het belangrijk politiek votum voor hem en zijne vrienden hebben gestemd, bijeengeroepen om te overleggen, wat hun zij vormen éen derde gedeelte van de vergadering te doen staat. De uitslag van deze bespreking kan moeilijk zijn, dat men Depretis en de zijnen steunen zal. Deze hebben toch uit den moord aanslag op den koning, naar allen schijn met persoonlijke bedoelingen, politieke munt gesLgen en medegewerkt tot den val van een ministerie, dat in vele opzichten dezelfde beginselen in prac tijk bracht, die zij in theorie lang hebben ver kondigd. Dat is een staaltje van politiek geknoei, dat uu reeds knaagt aan het teedere leven van het jonge ministerie, dat ook niet lang steun kan vinden bij de rechterzijde, die de crisis mede in het leven riep. Het schijnt niet gemakkelijk het evenwicht te herstellen. Goes, 11 Januari 1879. Ook in de Goesche Ct. wordt door den heer Corty, bij advertentie de aandacht gevestigd op de in het cirque ten uwent te geven voorstellingen. Ongetwijfeld zal ook door vele Goesenaren en Zuid-Bevelanders geu enscht worden de zoo alom geroemde werkzaamheden van het talrijk gezelschap bij te wonen en zullen sommigen dan ook zeker van deze gelegenheid gebruik maken om het cirque Corty te bezoeken. In 't belang evenwel van de ingezetenen dezer gemeente en van de vele nabijliggende dorpen, alsmede in dat van den heer Corty, zou het wel wenschelijk zijn, dat de aanvang van een of meer voorstellingen zoo werd geregeld, dat, na afloop daarvan, de bezoekers uit Zuid-Beveland met den uit Middelburg te 9-7 vertrekkenden trein nog huiswaarts zouden kunnen gaan. Vooral zou eeu marktdag, daar dan zeer vele boeren, ook uit het oostelijk gedeelte van Zuid- Beveland, de stad bezoeken, voor dergelijke voor stelling zeer geschikt zijn. 'tls bekend dat de landlieden hier groote liefhebbers zijn van een paardenspelen 't zou ons dus niet verwonderen of velen, die nu tegen het overnachten te Middelburg opzien, zouden Corty s cirque bezoeken. Zeker zou dit het geval zijn, zoo er dan tevens maatregelen genomen werden, dat de laatste trein die slechts tot Goes loopt voor dien avond tot Rilland zou doorloopcn, waarna hij weer naar Goes zou kunnen terug stoomen. Wij schrijven dit met het oog op het belang der Zuid-Bevelanders en geven gaarne ons denk beeld voor beter. Mocht 't den heer Corty, door verschillende omstandigheden en belangen onmogelijk zijn, enkele voorstellingen vroeger te doen aanvangen, dan zou, 't spreekt van zelf, slechts aan een expres-trein kunnen gedacht worden. In het geschil tusschen de Exploitatie-maat schappij en de Boxtel- Wesel-maatschappij, beweert de eerste dat het publiek niet zou worden gebaat door het gebruiken van den korteren weg, terwijl de directie van dien korteren weg het tegendeel volhoudt. Hoe is het mogelijk dat de heer 's Jacob ge lijk heeft Indien eene spoorweg-maatschappij bij vervoer van goederen berekendezooveel kost mij het vervoer aan kolen, salaris van be ambten, slijtage aan weg en wagens en zooveel winst per mijl komt mij toe, dan zou wat voor het vervoer van personen geldt ook op het goe derenvervoer toepasselijk zijn. Maar wat geschiedt in werkelijkheid? Gesteld er is eeue zekere hoeveelheid kolen te vervoeren tuSfcChen twee plaatsen die door twee spoorweg- lijnen verbonden zijn. Dan komen de beide direc- tiën met elkaar oiereen: we zullen beiden even veel rek nee en ieder de helft van de kolen ver voeren. De voordeelen bij dat vervoer zijn natuur lijk het grootse voor de kortere lijn, die evenveel verdient als de andere die misschien twee malen langer is, terwijl de laatste toch ook wel niet met verlies zal vervoeren. In zeker opzicht is het dus voor.de kolenhandelaars hetzelfde, welke lijn de kolen vervoert. Maar wie betaalt de kosten van het langere vervoer in het eene ge val, van de te hooge winst in het andere? na tuurlijk de consumenten, d i. het publiek. Feitelijk heeft dus de heer 's Jacob recht te beweren, dat het publiek geen goedkoopere kolen zou krijgen, als van de Boxtel-lijn werd gebruik gemaakt. Maar daarmede bekent hij, dat zijne maatschappij door samenspanning als een paar arbeiders zoo handelden zou het voor de wet strafbaar zijn met andere maatschappijen ongeoorloofde winsten geniet, en eigenlijk het publiek benadeelt. Om dit en andere misbruiken te voorkomen heeft de staat zich het recht voorbehouden de tarieven der spoorwegmaatschappijen goed- of af te keuren. Van dit recht zou de regeering stellig gebruik maken, indien het personenvervoer gold. Inge val b.v. de Exploitatie-maatschappij in overleg met andere lijnen eens goed vond het vervoer van personen tusschen Venlo eü Rotterdam te stellen op 100. Deed zij het niet, het publiek zou wel voor zijne belangen weten op te komen. Maar met kolenvervoer, och, wie denkt daarom De minister heeft het te druk om te berekenen, hoeveel onkosten eene spoorwegmaatschappij daar voor te maken heeft en hoeveel winst daarop mag worden gemaakt. Hij keurt dus de hem voorgelegde tarieven goed en het publiek stookt duurder kolen. En als er dan ergens een kortere lijn tusschen twee plaatsen wordt aangelegd, die ook een deel van het vervoer wil hebben ofschoon het publiek belang zou eischen dat zij, diegoed- kooper vervoeren kan, ook alles vervoerde dan merkt de directeur van de langere lijn envoudig op: Beati possidentes. Het publiek heeft geen belang bij kortere lijnen. En het publiek stookt dure kolen en verheugt zich dat er in den Haag over zijne belangen gewaakt wordt. Vlissingen, 13 Januari. Zeilschepen kunnen wegens ijsgang de reede van Antwerpen niet meer bereiken. Verscheidene uit zee komende en naar die haven bestemde schepen zijn hier ter reede geankerd, ook de Nederlandsche schooner Odin, gezagv. Glemmenga, van Haïti. Op de reede is geen ijs te zien. Rotterdam 13 Januari. Niets aangevoerd. Van de zolders alleen zijn slechts enkele partijtjes tegen vorige p rij zen aan benoodigden verkocht. Amsterdam, 13 Januari. Raapolie op zes weken f 37$. Lijnolie f 28$. Amsterdam11 Jan. 12 Jan. STAATSLEENINÖEïï, Ncderl. Cert. N. W. Sch. 2$ pet. 63$ 63& dito dito dito. 3 75^ dito dito dito. 4 97 97$ België. Certificaten2$ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 75 Hongarije. Obl. Goudleen 56 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 70$ Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 52$ 52^ dito Febr.-Aug. 5 52$ 52 dito Jan.-Juli. 5 54 54 dito April Oct.53$ 53jk dito dito Goud 4 63 S*olen. Obl. Schatkist 1844. 4 j, 76$ 76 l'ortug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49$ 49$ dito dito 1876. 6 96$ Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 94$ 94$ Cert. Inschr. 58 Serie 1854. 5 56 56 dito dito 68 1855. 5 75$ 75$ Obligation 18625 80$ 80$ dito 1864 /1000 5 90 90$ dito 1864 1005 86$ 86ïk dito 1877 dito...5 85 85$ dito Oostersche 1* serie 5 55j% 55$

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3