Het paardenspel, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger Rechtzaken. kwam een ontkennend antwoord. Voor de meesten is het ook hoogst bezwaarlijk, met het oog op het meer afgelegene van Friesland, zoo langen tijd van het jaar te 's Hage te moeten vertoeven^ verwijderd van het huisgezin. Men is dan ook reeds bezig naar elders wonende mannen om te zien. De heeren mr. Kerdijk en mr. Levyssohn Norman, oud-raad van Nederlandsch-Indië, schijnen veel kans te hebben in aanmerking te komen". Amsterdam, 12 Jan. Onze bloeiende Maatschappij voor den werkenden stand herdacht gisteren avond in het Park feestelijk haar 25jarig bestaan door het geven van een prachtig concert aan de leden, waarbij de heer W. C. Deckers uit 's Hertogenbosch als solist optrad. De voorzitter der Maatschappij, de heer J. M. Leliman, mede oprichter, hield de feestrede, waarin hij een kort overzicht gaf van hetgeen in het afgeloopen tijdvak door de M. voor den werkman was gedaan. Zeven kapitale atdeelingen waren gevormd, n. 1. straatrei niging, ambachtschool, kosthuizen, industrieschool, werkverschaffing aan vrouwen, hulp aan personen, ongelukkig geworden in de uitoefening van hun beroep, en volksvoordrachten, die alle op hare wijze ten nutte van den werkman gezegende vruchten afwerpen. De Maatschappij telt thans 900 leden. Het concert werd afgewisseld met toespraken, alsmede door de voordracht van een toepas selijk gedicht door den heer W. J. Hofdijk. Amsterdam, 12 Jan. Hoe uitmuntend onze brandweer is ingericht en werkt is waarlijk nooit zoo goed gebleken als de laatste drie dagen, gedurende welken korten tijd niet minder dan 45 branden, meest schoorsteen- en binnenbranden, doch waaronder ook vijf groote uitslaande bran den voorkwamen, in zeer korten tijd gebluscht werden. In den afgeloopen nacht bluschte zij een hevi- gen brand in de Nes, waar 2 perceelen verbrand den, een op de O. Z. Kolk bij den Zeedijk en een in de Oostenburger Middenstraat bij welken laat- s en brand eveneens twee perceelen door de vlammen verteerd werden. De cellulaire gevangenis te Amsterdam is overbevolkt, en dagelijks neemt het getal van hen, die óf wegens misdrijven moeten worden opgenomen, óf van hen die wenschen geplaatst te worden en tot dat einde alsdan zich aan een kleinen diefstal voor het aangezicht der politie schuldig maken, toe, zoodat thans eenige gedeti neerden in het hulphuis (Heiligenweg) zijn ge plaatst. (Stand.) Door de commissie van uitvoering uit de hoofd commissie tot viering van den gedenkdag der Unie van Utrecht, wordt medegedeeld dat door verschillende omstandigheden de feestelijke en plechtige herdenking der Unie van Utrecht voor eerst blijft uitgesteld. Bij koninklijk besluit van den 6en Januari jl. is aan vier alhier gedetineerde gevangenen ver mindering van straf verleend als aan J. v S., M. J. B., J. A. E. elk drie maanden en aan J. M. 6 weken. De Landbouw-almanak of volgens den titel Almanak voor het jaar 1879. Jaarhoekje uitgegeven door de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeelandis weder verschenen. Het boekje, ingericht als zakboek, is wederom net van vorm, rijk en practisch van inhoud. Tegenover den kalender is een wit blaadje opengelaten voor de boekhouding, terwijl ook opgaven omtrent week markten, veemarkten, watergetijen enz. niet ont breken. Dit deel, van belang voor ieder, wordt gevolgd door opgaven, die meer bijzonder bestemd zijn voor landbouwers. De maandelijksche werk- commune en ruineerde zich daarmeê," merkte een der andere Franschen aan, wiens manieren zoo v kalm waren als die van een dokter in een zieken kamer. „Ik hield zijn belangeloosheid geheel buiten twijfel.." „Hij was jong toen hij zich die opofferingen getroostte," merkte de sombere Hardreich aan, terwijl hij de asch uit zijn pijp klopte. „Nu er jaren over heen zijn gegaan, kan zijn ijver wel bekoeld zijn. De menschen verachten eerst de fortuin en jagen haar later na. Het is moeilijker om in zelfverloochening te volharden dan er mede te beginnen en gemakkelijker op een gegeven oogenblik edelmoedig te zijn dan na rijp beraad." „Maar Brun is toch geen kind, hij weet waartoe hij zich verbonden heeft, toen bij onzen eed aflegde," riep de Pool Eaczki. „Hij was eenige maanden geleden ijverig ge noeg voor onze zaak," verkondigde een der Italianen. „Als zijn hand naar goud jeukt, zal hij zich nooit vast om een degengevest sluiten, en dan is hij geen makker voor ons," lispelde de zachte, weemoedige Eus. „Dus het komt hier op neder dat wij hem op de proef moeten stellen," riep Cramoiseau onge duldig uit. „Als hij zich kan rechtvaardigen, als hij met ons wil werken tot het einde toe, is het goedzoo niet, dan weet hij wat hem te wachten staat." zaamheden op den akker, in den moestuin, in den bloemtuin en in den boomgaard, opgaven omtrent rundvee en andere huisdierenzeer bruikbare herleidingstafels voor maten en gewich ten, opgave van het administratief bestuur der provincie, wegwijzer in het gebruik van post en telegraaf, eene opsomming der inrichtingen ter bevordering van land- en tuinbouw in Nederland (waaronder uitvoerige opgaven betreffende het proefstation te Wageningen) vormen een geheel, dat waardig besloten wórdt door eenige zeer leerzame korte opstellen over land- en tuinbouw, waaronder wat vorm en inhoud betreft, vooral Het recht van den sterksteons aantrok. Eene ledenlijst van de Maatschappij, die haren leden het boekje aanbiedt, eene agenda voor iederen dag van het jaar en een bundel wit papier vol tooien deze nuttige uitgave, die voor menigen landbouwer als zakboekje een trouw en dienst vaardig gezel belooft te zijn. Men moet al vrij somber zijn van nature of ge heel en al ingenomen door de dingen des geestes om zich een avond in een paardenspel niet te vermaken". En dat is hier te meer het geval, omdat bij het opwekkende dat er steeds in zulk eene voorstel ling ligt, nog al het ongewone, het zeldzame van het genot komt. Toen wij dan ook gisteren avond naar de voorstelling van den heer Corty gingen, was onze verwachting hoog gespannen, en het is ons aangenaam er te kunnen bij voegendat Wij in geen enkel opzicht werden teleurgesteld. Wij zullen met een enkel woord de voorstelling nagaan om ook onzen lezers, die er niet waren, een denkbeeld te geven van hetgeen bij den heer Corty te zien is enwaarom het niet gezegd om hen op te wekken er eens een kijkje te gaan nemen. Want wij gunnen den ondernemer van harte, dat hij goede zaken moge maken. Wat men behoeft het op de markt voor enkele weken opgeslagen gevaarte maar aan te zien niet wel mogelijk kan zijn, indien zijne voorstellingen niet een trouw bezoek zullen lokken. Niet alleen Middelburg, maar ook het platteland en de naburige steden zullen hun contingent moeten leveren. Twee deelen vullen elkander immer aan in de voorstellingen der Cirqueszooals wij daaraan door Carré en zijne voorgangers gewend zijnde hetzij in vrijheid vertoonde, hetzij beredene, in de hooge school gedresseerde paarden en een mengsel van gymnastiek, dansen, pantomime, dat voor den echten paardenliefhebber slechts bijwerk is, voor het groote publiek dikwijls hoofdzaak. Zoo wordt met ieders smaak rekening gehouden. De heer Corty heeft die traditie ook trouw ge volgd. Het schoolrijden werd gisteren avond, geopend door een jong meisje, dat met teedere liand een prachtigen Arabischen hengst geheel naar haren wil wist te buigen. In geen geval komt de dressuur zoo uit, als wanneer de berijd ster haast een kind is. Ziet men een forschen, athletisch gebouwden man rijden, dan dringt zich meer de voorstelling aan ons op, of daar een strijd plaats heeft tusschen man en paard, en bewonderen wij de overwinning. Deze voorstel ling valt echter geheel weg, als een edel en sterk paard gehoorzaamt aan den lichten druk van eene kinderhand. Daar is geen strijd meer, daar is slechts blinde gehoorzaamheid. Yóor de pauze kregen wij van hooge dressuur nog een uitne mend springpaard in vrijheid te zien en het rijden van twee schoolpaarden door Mile Martha Schu mann en den heer Ernest. Dit nommer, dat wij gaarne een der glanspunten van den avond willen noemen, werd bijna vlekkeloos uitgevoerd. Na de pauze reed de heer Ernest een springpaard, waarbij wij met genoegen opmerkten, dat de heer Corty niet houdt van den gewonen bluf, om de barrières hooger te maken dan de sprong van het paard en het meerdere dan door afbuigen Er werd dus besloten dat Paul pp de proef gesteld zou worden. Van hetgeen er gebeuren zou als hij haar niet kon doorstaan werd niet eens gesproken. Niemand onder hen zou er iets in vinden het vonnis te vellen over een verrader lijken makker en zij wisten dat zij zich op eikaars eeuwigdurende geheimhouding konden verlaten. Hun zwijgen zelf was veel beteekenend. „Morgen om twaalf uren zullen wij wederom vergaderen," zei Cramoiseau op zijn stoel heen en weer schuivende. „Ik zal Brun gelasten hier te zijn en wij zullen in zijn tegenwoordigheid loten. Hij moet mede loten." „Als hij zich verzet of aarzelt, mag hij dit huis niet levend verlaten," zei de Pool Eaczki. „Neen. Het huis is leeg," zei Cramoiseau. „Ik heb hier geen bedienden om ons te bespieden." „En die rivier daarginds brengt niets uit," stemde Hardreich in en stopte zijn pijp nog eens. „Zie hoe zij stroomt, het ware symbool, van de machtige leer die kracht verzamelt in haar loop en zich door geen hinderpalen laat weerhouden ten minste niet door die welke de mensch haar in den weg stelt. Moed, mijne vrienden onze beginselen zullen ons overleven, evenals die rivier. Maar mij dunkt dat het nu tijd is om heen te gaan." Het was donker geworden; de Theems was bezaaid met roode lichtjes op de schepen, en de volle maan wierp hare zilveren stralen op het water. De samenzweerders verlieten twee aan der barrière in te winnen. De hindernis bleef rechtop staan. De heer Althoff had een ten volle verdiend succes met zijne vijf Arabische hengsten in vrijheid gedresseerd. De dressuur liet weinig te wenschen over en de paarden, het oog op den meester gevestigd, gehoorzaamden iederen wenk regelmatig en, wat wij vooral gaarne zagen, zeer bedaard. Tot slot der voorstelling werd eene manoeuvre gereden door 6 dames en 6 heeren, die goed slaagde. Dit volgens paardenliefhebbers en kenners meer edele deel der voorstelling werd afgewisseld en aangevuld door hetgeen wij straks bijwerk noem den. Springen te paard en over "paardeneen equilibrist een travail gracieux, die zijn naam ten volle verdiende; grappen en gymnastiek der clowns; de bekende entrée musicale, waarbij de heeren Dianta toonden niet te behoeven te wijken voor de gebroeders Price van vroeger, en waarbij de Carnaval de Vénise het veld had moeten ruimen voor de populaire melodieën van de Fille de Mad. Angoteen electrisch verlichte bal- letdans; de onbetaalbare verschijning van den clown in zwarten rok en hooge boorden, die overal in den weg loopt en steeds onhandig is: dat zijn enkele grepen, die wij doen in een geheel, dat ons beurtelings bewondering afperste voor kracht en vlugheid, beurtelings een gullen lach ontlokte om de grappen, waardoor men zich, al zijn ze nog zulke oude bekenden, onwillekeurig voelt medesleepen. Alles samengenomen be zorgde onze gang naar de voorstelling in het Cirque Corty ons een hoogst genoegelijken avond. kantongerechten. Benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Bergen op Zoom B. B. Poulie, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Heusden aan J. A. Gerlaeh. militie-commissarissen. In gelijke betrekking overgeplaatst naar het tweede district van Gel derland de militie-commissaris in het eerste district van Friesland, luitenant-kolonel K. H. O. van Bennekom, en benoemd tot militie-commissaris in het eerste district van Friesland de met den rang van generaal-majoor gepensioneerde kolonel W. A. Beek. schutterijen. Toegekend het eereteeken tot belooning van eer vollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij aan A. Hazebroek, serg.- majoor bij de schutterij te 's Gravenhage. gemeentebesturen. Bekrachtigd de benoeming van J. Eppens, burgemeester van Nieuwolda, tot secretaris dier gemeente. ridderorden. Vergunning verleend aan de na te noemen personen tot het aannemen en dragen der versierselen van de ordeteekenen achter hunne namen vermeld, als: W. J. A. Jonekbloet te 's Gravenhage, officier; E. L. Bischoffsheim te Parijs, ridder; L. A. H. Hartogh te Amsterdam, ridder; m'. W. O. Th. van Oudheusden te 's Gravenhageridder dr. L. Mulderte 's Gravenhage, ridder; P. F. L. Waldeck te Loosduinen, ridder; L. S. J. van Kempen te Voorschoten, ridder; jlu. C. Hartsen te Amsterdam, commandeur; allen der orde van het Legioen van Eer van Frankrijk; D. Henri- ques de Castro Mz. te Amsterdam, ridder der militaire orde van de Heilige Maagd of der Ont vangenis van Vi§osa van PortugalM. graaf van Limburg Stirum te 's Gravenhage, commandeur met de ster der orde van de Wendische kroon van Mecklenburg-Schwerin, commandeur 1® kl. der Dannebrogs orde van Denemarkendr. J. G. Metzger, te Amsterdam, ridder der orde van de Wendische króón van Mecklenburg-Schwerin; Th. Stangh te 's Gravenhage, ridder der orde van St. Olaf van Noorwegenjhr. H. F. M. E. Sand- berg, ridder 2e afd. der orde van de Waakzaam- twee het huis en begaven zich zwijgend op weg naar hunne verschillende woningen in de groote stad. Cramoiseau ging het laatst en sloot de voordeur achter zich dichtwant hij woonde niet in dit huis, waar het genootschap zijne ver gaderingen hield. Hier woonde niemand. Cra moiseau woonde te Soho, en toen hij in een omnibus daarheen gezeten was zond hij den zoon zijner hospita met een couvert naar Brun, die kamers te Bloomsbury had. Dat was veiliger dan per post. Er was geen brief in dat couvert, maar alleen een klein eindje geknoopt koord. Hij die het ontving wist wat dit beduidde. Wordt vervolgd.) heid of den Witten Valk van Saksen-Weimar- Eisenach L. graaf van Limburg Stirum te Soest- dijk, ridder 1" afd. der orde van de Waakzaam heid of den Witten Valk van Saksen-Weimar- EisenachP. W. Scholten te Amsterdam, commandeur der militaire orde van Jesus Christus van Portugal. Benoemd totr commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw de sultan van Djokjokarta, Hamangkoe Boewono de VIIe. belastingen. Benoemd tot ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Hillegersberg e. a. jhr. G. B. de Sigers ther Borch, thans ontvanger der zelfde middelen te Peize c. a. Amsterdam De hoogleeraren dr. I. M. J. Valeton en dr. J. Forster zullen hun betrekkingen bij de litt. en med. faculteiten onzer universiteit aanvaarden op 14 en 17 Jan. Het geruchtmakende ministerieele besluit, waarbij van de onderwijzers verlangd werd, dat zij de oorzaken van het schoolverzuim der leer lingen zouden opgeven volgens bepaalde rubrie ken, is door den minister ingetrokken. Al de tijd en het papier, in 1878 aan de nakoming van het dwaze besluit gegeven, is dus verspild maar beter half gekeerd dan heel gedwaald. Was dit het eenige maar, dat van den arbeid des on derwijzers verloren ging. (Arnh. Ct.) t Wooadgouwe, 11 Januari. Tot hoofd onderwijzer aan de openbare school alhier is door den raad met 4 van de 7 stemmen benoemd de heer M. Walraven van de Garde, hoofdonder wijzer te Grijpskerke; de overige 3 stemmen werden uitgebracht op den heer Tuitel te Zevenaar. [In hoofdzaak reeds onder Telegraphische berichten in ons vorig nommer vermeld.} Kil e wout-d ijk12 Januari 1871. Heden werd het nieuwe orgel in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente ingewijd, waarbij de ge meente zeer talrijk was opgekomen. Ds. C. Eeijers hield eene toepasselijke rede naar aanlei ding van Gen. 4: 21, terwijl het fraaie orgel bespeeld werd door den hoofdonderwijzer J. P. de Groot. De luit. ter zee der 2« kl. A. Seret en de off. van admin. der l6 K. J. Adams, van het eskader in Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit gesteld. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Dinsdag den 28en dezer, 's morgens te 10 uren, eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bind tenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De te Amsterdam liggende ijzeren stoomkanon- neerbooten Ulfr, Vali, Vidar, FjordTyr en Bra- ga worden, na aldaar van geschut te zijn voorzien in conservatie naar de rijkswerf te Willemsoord opgezonden. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage, werd Zaterdag 11. een niet onaardig lasterproces be handeld. In hooger beroep stond terecht, zekere T. S., landbouwer en lid van den gemeenteraad te Bruinisse. De zonen van dezen appellant schenen zich nogal dikwerf aan jachtovertredingen schul dig te maken en verkeerden tengevolge daarvan niet op een al te goeden voet met den rijksveld wachter van der L., want deze had niet minder dan zevenmaal proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Evenmin als zijne zoons was de vader hierover bijzonder gesticht en dit gaf hij den veldwachter herhaaldelijk te kennen. Op den 31en October jl. stond hij met iemand bij de haven zijner gemeente te praten en toen hij den veldwachter in de nabijheid zag, zou hij, volgens dezen, hem toe gevoegd hebben de woorden: „Zoo ben je daar, meineedige veldwachter"! Deze had zich hierop omgewend en gezegd: „Ja, ik ben het, maar meineedig ben ik niet". Waarop de appellant zeide: „Ik kan het je bewijzen, dat je tegen mijn zoon Cornelis valsch getuigd hebt". Te dier zake was proces-,verbaal opgemaakt en de rechtbank te Zierikzee veroordeelde den ontevreden vader wegens laster tot tien dagen eenzame opsluiting. Van dit vonnis kwam de veroordeelde in hooger beroep. Nadat de veld wachter opnieuw als getuige was gehoord, werd de verdediging voorgedragen door mr. Jac. van Gigch. Pleiter begon met aan het hof over te leggen twee vonnissen, waarbij beklaagden waren vrijgesproken, niettegenstaande dezelfde veld wachter van der L. hunne schuld had volgehouden. Nu zag pleiter hierin wel geen reden, waarom de gebezigde woorden straffeloos konden geuit wor den, maar wel een grond voor het bof om te onderzoeken of het bezigen der woorden wel overtuigend bewezen was. De veldwachter kon zich nu even goed vergist hebben als vroeger, en geen enkel getuige was er nevens hem. De appel lant ontkende de woorden gebezigd te hebben en, zoo hij dit al deed, dan was nog niet zeker welke woorden het waren, en of die dus wel laster opleverden. Op deze gronden hoopte

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2