N°. LI. 122e Jaargatig. 1879. Dinsdag 14 Januari. Rosa Cherril Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prils per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Epidemische ziekte. M Z G t E JV. Middelburg 13 Januari COURANT. In den vroegen ochtend trof Neder land een zware slag. Een bericht uit Luxemburg bracht de droevige tijding van het overlijden van prins WILLEM FREDERIK HENDRIK DER NEDER LANDEN, broeder van Z. M. den koning en sedert den 24en Augustus van het vorige jaar echtgenoot van prinses Maria van Pruisen. Eene beroerte nam hem op 58jarigen leeftijd weg. Nog slechts enkele dagen geleden werd het bekend, dat de prins door mazelen was aangetast, en deze ziekte wekte in het land geene ernstige bekommering, daar de berichten omtrent den toestand dagelijks gunstig luidden. Des te harder trof heden de slag, hoe minder men er op voorbereid was. Eene jeugdige echtgenoote, een koninklijke broeder, voor wien de tegen stelling der pas gevierde feestdagen groot is met dë dagen van rouw, die zullen volgen, het gansche vaderland, dat zoo menige reden had om den over leden prins lief te hebben, dat andere land, dat hij in zijns broeders naam be stuurde en waar men hem op de handen droeg, die allen zien den immer te vroeg verloren man weemoedig na Er is. eene plaats opengevallen in Nederlands volk, die eene groote, moei lijk aan te vullen leegte achterlaat, GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 15 Januari 1879, des namiddags ten half 2 uren een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 11™ Januari 1878. De burgemeester voornoemd, SCHORER. J=»oXltie De Burgemeester van Middelburg herinnert de ingezetenen aan artikel 115 der verordening van algemeene plaatselijke politie binnen deze ge meente, dat luidt als volgt „Kinderen lijdende aan hoofdzeer, schurft, gra- nuleüze oogontsteking, roodenhond, windpokken of kinkhoest mogen niet naar de scholen gezon den of daar toegelaten worden, vóór dat de ziekte FETJILLHTOISr. Of de liefdesgeschiedenis van een balling. II. De kamer waarin zij zich bevonden, was een armoedig, met kalen opschik gemeubeld vertrek, zooals men er veel in kosthuizen voor den min deren rang vindt, en waar ballingen het gemis der huiselijke geriefelijkheden zoo sterk gevoelen. Het bevatte harde, hoekige paardenharen stoelen de lijst van den kleinen spiegel boven den schoor steen was met geel katoen omwoeld, teneinde de vliegen te weren en de wanden waren bedekt met goedkoope, leelijke platen uit geïllustreerde tijd schriften. Maar door het open venster hadden de samenzweerders een mooi uitzicht op de Theems, die er langs stroomde, met al zijne stoombooten, schepen en veersehuitjes. Het zonlicht deed het grijze water blinken als gesmolten metaal en verleende een kristallen glans aan het schuim dat van het kielwater omhoog spatte. Nu en dan gleed er een stoombarkas voorbij, als een zwaan, met een bemanning van feestvierenden die hooger op aan de rivier waren gaan pick nick houden geweken is, volgens schriftelijke verklaring van den geneesheer. Middelburg den 13eo Januari 1879. De Burgemeester voornoemd, SGHORER. De burgemeester van Middelburg, Gelet op art. 21, alinea 2, der wet van 4 De cember 1872 Staatsblad n° 134), Maakt bekend, dat in de week van Zondag 5 tot en met Zaterdag 11 Januari jongstleden bin nen deze gemeente 3 personen aan de mazelen zijn overleden. Middelburg, den 13en Januari 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Even vóór het afdrukken van ons blad ont vangen wij de mededeeling, dat bij den burge mëester alhier heden avond per telegraaf van wege het ministerie van binnenlandsche zaken het verzoek is ontvangen om te willen zorgdragen voor het sluiten van t.ooneel voorstellingen enz. wegens het overlijden van prins Hendrik. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag den 15 Januari a des namiddags ten half 2 uren, eene openbare zitting houden, ter behan deling der volgende zaken. Ingekomen brieven; verzoek mej. Timmer, ontslag als hulponderwij zeres school Dsuppletoire kohieren inkomsten en hondenbelastingrapport en voorstel van burgemeester en wethoudersa. adres bestuur der godshuizen aan ged. staten verbouwing armwees huis enz.; b. brief plaatselijke schoolcommissie wij ziging toezicht gijmnastiekschool; c. brief kamer van koophandel tekort administratie over 1878; d. verzoek burgerlijk armbestuur verhooging toe lage voor het schoonhouden der stratene. rege ling der jaarwedde van den beambte ten kantore van den gemeente-ontvangerf. wijziging der gemeentebegrooting voor 1879. De telegraafkantoren van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij te Buitenhuizen, Hembrug en IJmuiden (telegraafkantoor en kustpost) zijn thans voor het algemeen verkeer geopend. De St.-Ct. bevat de wetten tot kwijtschelding aan A. Smit en aan Christie, Nolet en de Kuij- per van den lande aankomende vorderingen en nu al zingende huiswaarts keerden; en de onbezorgde stemmen der knapen die in gieken leerden roeien, vermengden zich lachend met het geluid der riemslagen. Het Engelsche leven in zijn drukste, vroolijkste gedaante vertoonde zich daar aan het oog dier vreemdelingen, die, onder de bescherming der Engelsche vrijheid, plannen zaten te beramen voor duistere daden, in de ijdele, hersenschimmige, dwaze hoop, van een nieuwe wereld te vormen in overeenstemming met hunne zonderlinge dfoomen. De beraadslaging der vergadering duurde lang, maar over het hoofdpunt dat van de misdaad die volvperd moest worden waren zij het allen eens. De eenige quaestie was of zij het konden wagen te handelen, zoolang ze in 't onzekere waren aangaande de getrouwheid van Paul Brun. Hij kende al hunne geheimen. Volgens de statuten van het genootschap was hij gehouden om deel te nemen aan de loting, die beslissen moest wiens hand den slag zou toebrengen, die ten algemeenen nutte vallen moest; maar indien Bruu een ver rader ware, dan verkeerden al de broeders in gevaar en dan was het zaak het zwarte schaap te verwijderen voor en aleer zij een onderneming op touw zetten, waarvan hij af wist en die hij bij hunne vijanden kon gaan aangeven. De kleine Franschman Cramoiseau was de hevigste aan klager van Paul en h;j voiderde dat hem geen genade zou betoond worden. „En toch," zei hij en het kon. besluit tot vernietiging van het -besluit van den gemeenteraad van Waarden burg, van 28 Augustus 1878, betrekkelijk de benoeming van mr. W. C. baron van Pallandt tot wethouder dier gemeente. Bij ministerieele beschikking is de aan directeuren der Keulsche stoomsleepvaart te Utrecht verleende vergunning voor eene stoomsleepdienst op de Keulsche vaart, den Nederrijn en de Lek, overgeschreven op naam der naamlooze vennoot schap De sleepdienst Keulsche vaartgevestigd te Utrecht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch Indië door middel van het stoomschip Hampton, waarvan het ver trek uit Rotterdam op den 16c" Januari aanstaande is bepaald. Behalve naar Batavia, wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwa ren behooren uiterlijk iu den voormiddag van den 15™ Januari en de brieven 's avonds vóór zeven uur te Rotterdam aangekomen te zijn. De werkelijke bevolking der gemeente Middel burg bedroeg "op 1 Januari 16064 personen, 7298 mannen en 8766 vrouwen. In den loop van het jaar 1878 vermeerderde dit aantal met 1031 per sonen, die zich in de gemeente vestigden nl. 482 mannen en 549 vrouwen, en met 519 geborenen waarvan 279 van het mannelijk en 240 van het «rouwe}ijk geslacht; het verminderde daarentegen tengevolge van vertrek naar elders met 1091 per sonen, zijnde 519 mannen en 572 vrouwen, en door het overlijden van 459 personen, 235 man nen en 224 vrouwen. Het totaal der vermeerde ring zoowel als dat der vermindering is 1550 personen; zoodat de bevolking op 1 Januari 1879 weder 16064 zielen telde en op dat tijdstip uit 7305 mannen en 8759 vrouwen bestond. Onder de geboorten kwamen tien paar twee lingen voor 31 kinderen werden buiten echt ge boren en het aantal levenloos ter wereld gebrachten bedroeg 32. 141 huwelijken werden gesloten, waarbij negen kinderen erkend werden, en 2 echtscheidingen werden ingeschreven. Het mag zeker als een bewijs van vooruitgang beschouwd worden dat onder de huwelijksacten er slechts éen voorkomt die niet door den man en tien die niet door de vrouw zijn geteekend; 3.9 pet. konden dus niet schrijven. Volgens het Weekblad van het Begt bedraagt het getal militairen, die geheel of gedeeltelijk op zijne nagels bijtende, „ik heb hem laten be spieden en niets verdachts aan hem gemerkt. Hij geeft les; hij schrijft leerboeken, en brengt een groot gedeelte van zijn dag door in een meisjes- schóól te Richmond. Hij heult met geen vijanden van onze zaak." „Zijn er mooie meisjes op die school?" vroeg de Duitscher, wiens naam Hardreich was, in on welluidend Fransch. „Er is een mooie secondante, geloof ik r een Miss Cherril," antwoordde Cramoiseau heen en weer dribbelende. „O, daar heb je het al," hernam Hardreich, groote rookwolken uit zijn lange pijp blazende „Als Paul Brun geen verrader is, is hij verliefd." „Dat komt op hetzelfde neêr," riep de Pool met zijn apengezicht uit. „Hebben wij niet allen gezworen vrouwenliefdeevenals alle andere genoegens die ons zwak maken en aan het leven doen hechten, te laten varen? Wij zijn soldaten bij het leger van den vooruitgang en moeten steeds bereid zijn ons leven te geven, zonder ons te laten weerhouden door de tranen van vrouweB of kinderen. Wie onder ons dit gebod overtreedt, is geen echt lid van onze broederschap, maar een hinderpaal en hij moet sterven „Gij heb;, gelijk, Haezki," zei Hardreich kalm. „Trouwen monniken en priesters? en toch be- heerscben zij de halve wereld. Kan een man een geheim bewaren als vrouwenlippen trachten bet hem te ontlokkenHercules was een dwaas in gratie hebben gekregen van Z. M. de koning,'on geveer 300 en' dat der burgerlijke gevangenen ongeveer 100. Door gedeputeerde staten dezer provincie is aan de colleges van burgemeester en wethouders in Zeeland, de volgende circulaire gericht „De geneeskundige raad voor Zeeland vestigt onze aandacht op den toestand waarin krankzin nigen verkeeren vóór zij in een geneeskundig gesticht worden opgenomen. Die opneming kan bij een gevaarlijk krankzinnige binnen éen a twee dagen geschieden, maar meermalen ook duurt die tijd acht dagen eu langer. De ondervinding leert, dat die eerste tijd dikwijls de meest belangrij ke is, zoodat somtijds zieken reeds vóór de opne ming in een geneeskundig gesticht voor krankzin nigen genezen zijn. „Het is daarom van hooge waarde te weten, hoedanig in die voorloopige verpleging voorzien wordt. „Niet zelden toch wordt, zoo als gebleken is, zeer ten nadeele van den lijder, bij eene verple ging aan huis ruw en onmenschelijk te werk gegaan, en is dikwerf het schadelijke dwangbuis of het binden niet te vermijden. „Het belang dier lijders eischt alzoo eene spoedige en doeltreffende verpleging, en het is niet te ontkennen, dat de behoefte aan eene gelegenheid om krankzinnigen voorloopig in bewaring te stellen over het algemeen zeer sterk gevoeld wordt. „Wij hebben de eer uwe aandacht op het voren - staande te vestigen en u uit te noodigen ons te willen mëlèdeelen, hoe in gevallen van krankzin nigheid gehandeld wordt, en of in uwe gemeente eene doeltreffende gelegenheid aanwezig is, wanneer de toepassing van de laatste zinsnede van art. 10 der wet van 20 Mei 1841, Staatsblad no. 20, gevorderd wordt." Men schrijft uit Leeuwarden aan het Handelsblad Behalve de ijsclubs bereidt zich een ander soort van vereenigingen in Friesland mede tot den strijd voor. Het zijn de. kies vereenigingen in bet hoofdkiesdistrict Leeuwarden, waar in deze maand moet worden voorzien in de vacature voor de tweede kamer, ontstaan door het overlijden van den heer J. K. H. de Roo van Aider werelt. De heer Hennequin, burgemeester van Hoogezand, wil het den kiezers gemakkelijk maken. Hij heeft zichzelf kandidaat gesteld in een ingezonden stuk in de Pr. Fr. Ct. Maar evenmin als elders in Nederland, is men in Friesland gediend van der gelijke aanbiedingen van eigen persoou Reeds zijn onderscheidene zeer geschikte mannen uit ons midden gevraagd, of zij genegen zouden zijn eene candidatuur aan te nemen, maar van allen de handen van Omphale, en Simson was geen man meer nadat hij Delila ontmoet had." „In mijn land," sprak de Rus, „hebben wij vrouwen die een man kracht zouden verleen en als hij verflauwde, en hem toonen hoe hij een slag moet toebrengen, als zijn eigen moed wan kelde. Er bestaan geen mannen die onze vrou welijke Nihilisten in dapperheid evenaren. Maar knnt gij die mannelijke deugden verwachten van deze zachte Engelsche meisjes, die niet weten wat het zeggen wil onderdrukt te wórden „De monden der Engelschen vloeien over van vrijheiden zij,zijn er oververzadigd van," sprak de Italiaan bitter. „Men kan even goed trachten eeD .pater goed leven, die zooeven van tafel komt, te treffen met een verhaal van honger, als sympathie voor onze zaak bij dat volkje op te wekken. Zelfs hunne werklieden begrijpen ons niet; hoe zouden hunne vrouwen het dus kunnen?' „De vrouwen zijn meer dan honderdmaal den ondergang van samenzweringen geweest," riep Cramoiseau uit, zijn haar opstrijkende en koorts achtig aan zijn baard trekkende. „Maar misschien honden wij het al te spoedig voor uitgemaakt dat Paul Brun verliefd is. Ik heb van die mooie secondante gehoord, maar men vertelde mij dat Paul haar niet het hof maakte. Misschien ontstaat zijn lauwheid uit zijne verbeterde omstandigheden men zegt dat hij'rijk begint te worden? „Hij streed dapper aan onze zijde, gedurende de

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1