*23«rtrijt«n. Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Landbouw. Marine en leger Rechtzaken, verlieten het gesticht 156 mannen, 43 vrouwen 23 jongens en 16 meisjeszoodat op 1 Januari 1879 de bevolking bedroeg 20 mannen en 5 vrouwen. De gemiddelde bevolking was 21 mannen, en 9 vrouwen. Onder de 263 personen, die bij afwisseling in het gesticht zijn geweest waren 19 vreemdelingen 187 konden bij opname lezen en schrijven76 niet; 7 personen werden wegens onbehoorlijk, gedrag in de gevangenis disciplinair gestraft3 niet veroordeelde kinderen, die niet van de moeder konden gescheiden worden, werden in het gesticht opgenomen; 3 personen werden wegens handels schuld gegijzeld, terwijl er 3 tot de pistole werden toegelaten. 198 personen ondergingen hunne straf in het huis van arrest, daaronder waren er 56 die reeds vroeger met de gevangenis kennis hadden gemaakt; de misdrijven waren als volgt: 3 valschheid in geschrifte, 24 bedelarij, 15 overtre dingen van bijzondere wetten, 10 beleedigingen en bedreigingen, 59 mishandeling, 1 meineed, 5 hoon en laster, 65 diefstal, 8 oplichting, 3 misbrui k van vertrouwen, 5 verbreking van afsluiting. 115 personen ondergingen hunne straf in eenzame opsluiting; 48, personen werden tot het school onderwijs toegelaten. Het arbeidsloon der gevangenen heeft bedragen f 617.15, en daarvan is ƒ215.97 in 's rijks kas gestort; het bedrag der bij ontslag uitbetaalde uitgaanskassen was 401.45J en het bedrag, toekomende aan de bij het einde de3 jaars aan wezige gevangenen, f 214.13j. In het huis van bewaring werden opgenomen 84 aangehouden personen, 16 door kantonrechters van elders veroordeelden, 240 door den kanton rechter alhier veroordeeld, 2 gegijzelden voor gerechtskosten in strafzaken, 45 doortrekkende gevangenen, 6 ter overbrenging naar een bede laarsgesticht, 3 om over de grenzen te worden gebracht, te zamen 395 personen, die gezamenlijk 933 dagen verbleven, waarvan er 303 door diverse gemeenten vergoed worden. Op ultimo December bleven in het gesticht aanwezig 1 aangehouden persoon en 8 passanten, makende met de 25 in het huis van arrest 34 personen. Het zielental der gemeente Kloetinge bedroeg op 31 December 1877 1175, dat op 13 December 1878 verminderd was tot 1167, zoodat de bevolking 8 zielen minder werd in het vorige jaar. Onder de 22 overledenen in 1878 waren 4 personen, 3 vrou wen en 1 man, van de vorige eeuw. Het totaal der bevolking van Goes is in het vorige jaar met 2 mannen vermeerderd en met 22 vr. verminderd, zoodat zij op 31 Dec. 1878 20 per sonen minder bedroeg dan op 1 Januari van dat jaar, zijnde 6039. De bevolking der gemeente Arnemuiden bedroeg op 31 December 1878 831 mannen en 944 vrouwen, samen 1775, zijnde 14 meer dan op 31 Dec. 1877. In 1878 werden 95 kindëren geboren. Overleden zijn 50 personen, terwijl 13 huwelijken voltrokken werden. Definitief aangesteld als leeraressen aan de M. school voor meisjes te Leeuwarden de dames mejl C. E. Brunne en mej. A. E. Collard. Aardenburg, 7 Januari. Gisteren avond hield de heer G. A. Vorsterman van Oijen zijne eerste landbouwvoordracht in dit jaargetijde alhier voor een vrij talrijk opgekomen publiek. Spreker begon met te zeggen, dat er dikwijls van verge lijkingen gebruik gemaakt w.ordt om toestanden of zaken duidelijk te maken. Een enkele spreek waartoe zij behoorden. Het waren ieder op zich zelf opmerkelijke menschen denkers, schrijvers, samenzweerdersbekend als vrienden der mensch- heid wat de leer betrof, maar meêdoogenloos in de middelen om die leer in toepassing te brengen. Zij vormden het hoofdcomité van een dar tallooze vertakkingen der „Marianne" en waren vergaderd ten huize van den „hoofdagent", een Pranschman, Cramoiseau genaamd, teneinde middelen te be ramen voor een van die politieke misdaden, die nu en dan het vasteland doen ontstellen, maar die in hunne oogen mensehlievende ondernemingen schenen, strekkende tot bevrijding van het mensch- dom. Zij hadden nu echter nog een bijoogmerk, bestaande in het „oordeelen" over Paul Brun, die lid was van hun genootschap. In de taal der geheime genootschappen heeft dat woord „oordeelen" een vreeselijke beteekenis. Indien iemand verleid wordt om toe te treden tot een genootschap met revolutionnaire bedoe lingen, waarvan de wapenen bestaan in bedrog, geheimzinnigheid en moord, en waar het contract luidt: gehoorzaamheid, onderwerpt hij zich aan een wetboek, waarbij de dwingelandij van despoten zachtheid is. Hij moet rekenschap geven van zijne gedachten zoowel als van zijne daden; hij moet geen koele trouw, maar gloeienden ijver aanbrengen om een zaak te steunen, welke hij gezworen heeft te dienen, met verzaking van alle andere belangen; en zoodra hij hiermede ophoudt, wordt hij verdacht van verraad. Menschen die hunne hoofden in de hand dragen en weten dat wijze doet soms het karakter van een geheel volk kennen. Ons volkdat hoofdzakelijk van landbouw en zeevaart leeft, ontleent aan beide bedrijven èen aantal spreekwoorden,die we telkens hooren gebruiken. Twee dier spreekwijzen, voor zoover die in verband te brengen zijn met den landbouw en de veeteelt, wilde spreker juist dezen avond als grondstof kiezen en wel: „Men moet de koe goed bij de horens vatten" en „als 't tij verloopt, verzet men de bakens." Niet hoofdzakelijk en alleen moet in de min gunstige weersgesteldheid de oorzaak gezocht worden van slechte jaren voor den landbouwer, maar dikwijls schuilt de kwaal bij hem zelf' en is hij zelf de oorzaak dat zijn land niet genoeg op brengt of dat de resultaten, die hij verkrijgt, niet aan zijne verwachtingen beantwoorden, 't Is helaasnog maar al te waar dat veel landbouwers te veel aan de practijk en te weinig aan de theorie hechten, dat zij niet gemakkelijk kunnen breken met den ouden sleur. En toch als 't tij verloopt, verzet men de bakens. Intusschen is ook voor den landbouwer het wachtwoord: Vooruit! maar men handele met verstand, niet met overijlingwant dit juist is de oorzaak dat men slechte of halve uitkomsten verkrijgt. Spreker wilde gaarne in den wisselbouw kunstweiden zien opgenomen. Wie uit zijn land wat halen wil moet er nood wendig ook wat inbrengen. De plant trekt voedsel èn uit de lucht èn uit den grond, en de mest moet het laatste geven. De beste mest i3 volgens spreker stalmest, en kunstmest mag alleen en hoofdzakelijk als aanvulling gebezigd worden. Daarenboven houdt stalmest den grond open en de kunstmest, voortdurend aangewend, slaat den grond dicht en werkt dus schadelijk. Als voordeelen van het aanleggen van kunstweiden geeft spreker aan, dat men minder land onder den ploeg heeft, dat dus veel beter kan bewerkt worden. Ten andere heeft men meer mest en eindelijk heeft men minder paarden Doodig. Dit laatste geeft voordeel, aangezien de paarden van de 365 dagen misschien 160 dagen op den akker werken en toch in dien tijd moeten eten. Wil men kunstweide aanleggen, dan moet zulks niet geschieden op uitgeput land maar op goeden grond en bezaaid worden met grassen en klaver spreker gaf het volgende recept op: Eoode klaver4J kilog. Witte 4 Zwèedsche 3 Hopperiips 7 Eng. raijgras3£ Ital. raijgras4$ Thimothygras 7§ Kropaar3J Beemd langbloem4fc 42 kilog. tegen een prijs van 34 per bunder of f 16 per gemet. Deze verschillende zaden moeten afzon derlijk gezaaid worden om alles geregeld door elkander te hebben. De moeite die men heeft wordt ruim beloond. Vooral spoorde spreker aan tot het zaaien van Hopperups klaver. In het 2e gedeelte zijner voordracht sprak spre ker over en drong hij zeer aan op uitbreiding van den veestapel. Het aanleggen van kunstwei den staat natuurlijk hiermede in verband. Uit breiden alleen zegt spreker te recht, is lang niet voldoende: hij moet tevens veredeld wor den. Veel beter kan men voor de voortteeling goede dan slechte koeien koopen: beiden eten maar de baten zijn zeer verschillend. Als eenig middel om den veestapel te verbeteren geeft spreker aan de vermenging met andere rassen; maar zulks geschiede met verstand en men lette er voornamelijk op, dat de rassen niet te ver van elkander liggen. Vooral ziet spreker veel heil in de vermenging van ons ras met het Noord-Hol- hun kracht alleen bestaat in hun eenheid, kunnen geen lauwheid in hun midde i gedoogen. Nu was het in den laatsten tijd opgevallen dat Paul Brun, die zich blijkbaar niet met onbedwing bare geestdrift bij de revolutionaire beweging had aangesloten, eenigszins verflauwd Was voor de goede zaak. Hij verontschuldigde .zich van het bijwonen der vergaderingen, ontweek het gezelschap der broeders, had eens of tweemaal een bevel vergeten dat hem ten dienste der propaganda gegeven was en dit alles op een tijd stip dat de plannen van het genootschap rijp waren om tot daden over te gaan. Het scheen lafhartigheid, maar het kon iets ergers zijn en de leden van het comité, die op hunne hoede dienden te zijn, hadden besloten hem te straffen, zoo hij zijn gedrag niet veranderde. Zooals zij daar om de tafel in een beneden vertrek zaten, schenen het twaalf onschadelijke mannen, maar ze hadden alle dien rusteloozen blik, die aan samenzweerders en gejaagde dieren eigen is. Cramoiseau zelf, wiens officieele betrek king die van wissel-agent was, was een klein zwart mannetje, dat geen oogenblik stil kon zitten. Hij nam alles op en lei het weer neer, beet op zijn nagels, keek uit het raam, sprak vóór zijn beurt en sloeg toch altijd den spijker op den kop, terwijl zijne gezegden de uitwerking deden van spelden die het gesprokene als het ware aan elkaar hechtten. Naast hem zat een magere Duitscher met een onaangenaam gezicht, die zijne opmerkingen uitte in dogmatische be. landsche, omdat de streken, waar zij gevonden worden, zooveel punten van overeenkomst hebben. De vermenging met Durhamsch ras keurde spreker geheel af, aangezien dit de bergstreken bewoont er er dus veel verschil bestaat met onze klei streken. Vooral wijst spreker ook op de verzorging van het vee. Wie bij 't uitbreiden van zijn veestapel en het aanleggen van kunstweiden een tuig paar den kan missen, zou een knecht meer kunnen houden; niet langer moest de verzorging van 't vee aan kinderen zijn opgedragen. Verder wijst spreker op de behandeling en opkweeking van 'tkalf. Men moet het kalf melk geven zoo veel het lust; de maag is nog lang niet geschikt voor vaste spijs.v Indien men later de te geven melk afroomt, dan geve men in de melk oliekoe ken of geperst lijnzaad tot aanvulling van het ontnomen vet. Door teekening maakt spreker verder een eenvoudig werktuig om een kalf te doen zuigen, duidelijk. Ook beweging is ver- eischte voor een kalf dat men aanfokken wil. Veel meer moet op spier- dan op vetvorming gelet worden. Beendermeel of geschrabt krijt in de melk bevordert het eerste zeer. Om aan te kweeken is het le en 2e kalf bepaald af te keu ren; het 3e, 4e en 5% en vooral de beide laatsten, geven de beste resultaten. Ook de reiniging der kalveren wordt zeer aanbevolen. Lang haar is nadeelig voor den groei, bevordert het ongedierte en is niet gemakkelijk schoon te houden. Spreker dringt aan op het scheren der kalveren. Eén middel tot verdrijving van ongedierte, nl. de kwikzalf, is zeer af te keuren. Vervolgens handelt spreker over de wijze van voederen. Men diene het voedsel aan de koeien in tamelijk groote stukken toe, opdat het te beter met het speeksel vermengd worde. Ook zorge men voor afwisseling van voedsel. 'tGaat meestal volgens een vaste spijskaart: rapen met rapen toe of klaver met klaver of soms stroo met stroo tot dessert. Dit is zeer af te keuren. Spreker geeft een recept op voor voedering van het rundvee, zooals die in den Landbouw-almanak van 't vorige jaar vermeld worden. Na hierover breedvoerig te hebben gesproken op een duidelijke en voor ieder bevattelijke wijze, dringt spreker ten laatste met kracht aan op een zachte behandeling van het vee. Slagen, soms onverdiend toegediend, maken het dier boos ep zulks heeft reeds dadelijk invloed op het melk- geven. Nadat nog door sommigen der aanwezigen eenige vragen gedaan en door den spreker beantwoord werden, eindigde hij deze belangrijke voordracht met den wensch dat het uitgestrooide zaad vruch ten, rijke vruchten moge dragen. In de vorige week was te Goes door den landbouwer J. W. van 's Gravenpolder een middel tot vernietiging van het ongedierte bij het rundvee gekocht, en daarmede had hij de huid van achttien stuks mestvee ingewreven. Eenige uren daarna bemerkte men, dat al het vee min of meer ongesteld was, waarop spoedig een veearts werd gehaald die constateerde dat de dieren vergiftigd waren. Door dadelijk aangebrachte hulp herstelden zestien stuks spoedig, maar éen moest de kuur met den dood bekoopen, terwijl een ander nog herstellende is. Ct.) Met den len Februari aanstaande wordt de offi. van admin. der 3" kl. F. J. Olivier geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Wenschende te voorkomen, dat een graad worde verleend aan miliciens, die rechterlijk ver oordeeld zijn geweest wegens diefstal, bedriegelijke oplichting, misbruik van vertrouwen of een ander de goede trouw of eerlijkheid krenkend misdrijf woordingen, in dikke rookwolken gehuld; daarna kwam een net gekleede Pool, wiens linnengoed en tanden even blank waren, maar die een gerimpeld gelaat had als een aap, vervolgens twee Italianen, een Kus met zachte oogen en een treurigen glim lach, nog een Duitscher met een spitse kin en grijsachtig haar, dat over zijn kraag hing, en de overigen waren Franschen. De meesten dezer broederen rookten, maar zij waren zeer matig en hadden niets naast zich staan dan koud water, waarvan zij dronken wanneer hunne keelen droog werden van het praten. (Wordt vervolgd.) en die op dien grond onwaardig moeten worden geacht bij het leger met eenig gezag te worden bekleed, heeft de tijdelijke minister van oorlog bepaald, dat voortaan een milicien, om tot kor poraal of tot onderofficier te knnnen worden aangesteld, moet overleggen het bewijs van goed gedrag, dat vereischt wordt voor het aangaan van eene verbintenis als vrijwilliger. Dagbl De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan in zake de Limburgsche processen. Overeenkomstig de conclusie van den procureur-generaal zijn de beroepen van den procureur-generaal bij het hof te 's Bosch in zake Corten, kapelaan te Maastricht, en van pastoor Sij ben te Maastricht, tegen een arrest van het hof van Noord-Brabant verworpen, zoodat Corten van alle rechtsvervolging ontslagen en Sijben veroordeeld blijft. In beide arresten is bet beginsel gehandhaafd, dat uitoefening van den openbaren godsdienst ot het houden van proces- siën op de openbare straat niet geoorloofd is, dan waar dit volgens wetten of reglementen vroeger geoorloofd was. Pastoor Sijben is veroordeeld in de kosten. - m%mmaBEaeow Heden bieden de officieren der dienstdoende schutterij alhier hunnen luitenant-kolonel-komman- dant en den burgemeester dezer gemeente, in eene der bovenzalen van de sociëteit St. Joris een diner aan. Aan de net ingerichte en verwarmde Skating rink op de Balans alhier, waar gisteren avond door het muziekgezelschap Accelerando een concert gegeven werd, viel een druk bezoek ten deel. Zoowel zij die van de baan zelve gebruik maakten, als die zich met toekijken vergenoegden konden daar een paar genoeglijke uren door brengen. Teylers godgeleerd genootschap heeft op de vraag: „Hoe moet, met het oog op den heden- daagschen strijd onder de staathuishoudkundigen, over de onderlinge verhouding van staat en maatschappij worden geoordeeld volgens de be ginselen der christelijke zedeleer?" éen antwoord in het Duitschen op de vraag naar „de toepassing van de conjecturaal-kritiek op den tekst van de schriften des nieuwen testaments" vier antwoorden in het Nederlandsch ontvangen. Door tusschenkomst van de heeren Leuve- ningh Willink en C° heeft de afdeeling Amsterdam der Maatschappij van Weldadigheid de belangrijke gift van f 4000 ontvangen. Het Ned. stoomschip Schiedamkapt. E.M. Chevalier, dat den 8"» December uit Maassluis naar New-York vertrok, en waarover men zich zeer bezorgd maakte, is 9 dezer behouden op de bestemmingsplaats aangekomen. Dat het geloof aan kwakzalvers nog niet verdwenen is, zag men eergisteren weder ter correctioneele terechtzitting der rechtbank te Zwollewaar terechtstond zekere vrouw uit Meppeldie aan verschillende personen te Zwartsluis geneeskundigen raad had verleend. Ook nu weder bleek, dat genoemde vrouw groo- tendeels gebruik maakte van huismiddeltjes en die als medicijnen deed voorkomen. Bij sommigen had zij eenig succes, bij anderen minder of in het geheel niet, en toch gingen velen te Zwartsluis naar die vrouw of lieten haar voor hun rekening overkomen. Volgens mededeeling van het open baar ministerie ter terechtzitting houdt zich ge noemde vrouw ook bezig met kaartleggen en waarzeggen. Londen beslaat eene oppervlakte van 180.000 hectaren. Iedere 4 minuten wordt er een kind geboren, iedere 6 minuten sterft er iemand. De bevolking vermeerdert dagelijks met 205personen. De straten zijn samen 11.270 kilometer lang, waarbij jaarlijks nog 25 kilometer wordt aange bouwd. Jaarlijks worden 73.000 menschen ge vangen genomen. De stad telt meer katholieken dan Rome, meer Joden dan Palestina. Alle Londensche bierhuizen naast elkander gezet zouden bijna 12 uren gaans beslaan. Niettegenstaande de strenge Zondagsrust in Londen zijn er iederen Zondag nog 108 kilometer winkels open. Eene correspondentie uit Zuid-Afrika aan de Indépendance, meldt, dat de heer Burgers, de oud-president van de Transvaalsche republiek, van de Engelsche regeering een jaargeld van 500 geniet en niet ver vaD Kaapstad eene hoeve be woont, waar hij struisvogels kweekt. BINMEWLAlfD. Zlertkzee. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Noordgouwe de heer Walraven van de Garde, thans hoofdonderwijzer te Grijpskerke. Amsterdam. De kamer van koophandel en fabrieken heeft in eene heden namiddag gehouden vergadering, voornamelijk belegd ter beantwoor ding van eene missive van burg. en weth., houdende verzoek om advies betrekkelijk het sluiten van de groote Koopmansbeurs op 20 Januari a. s., ter gelegenheid van den feestelijken intocht van den koning en de koningin in de Hoofdstad, be sloten te adviseeren, op het verzoek van eenige belanghebbenden bij den handel om dien dag geen beurs te houden, gunstig te beschikken. Amsterdam. Burgemeester en wethouders

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2