N°. 10 122e Jaargang. 1879. Maandag 13 Januari. Rosa Gherril Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentienj 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6 L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 11 Januari FETJILLBTON". of de liefdesgeschiedenis van een balling. De in 1865 alhier opgerichte afdeeling van de Schippers vereeniging Schuttevaer telde in 1872 246 leden en bestaat thans niet meer. Dat is een opmerkelijk feit in verband met den staat der binnenschipperij alhierdoch een onderzoek naar de oorzaken daarvan ligt thans niet in onze be doeling. Door een viertal ingezetenen van Mid delburg is echter de vraag aan de orde gesteld moet de afdeeling weder opgericht worden en deze vraag beantwoorden wij met hen volmondig in bevestigenden zin. Al is de kleine vaart hier geringer dan vroeger, zij zal toch nooit beneden een zeker minimum komeu, en kan voor sommig vervoer voorloopig nog niet door concurrentie verdrongen worden. Er blijven dus schippers op Middelburg varen, en deze blijven zekere gemeen schappelijke belangen hebben, die nu en dan ver dediging behoeven, en welke zij en andere belang hebbenden met meer kracht kunnen voorstaan, wanneer zij zich aansluiten aan eene bestaande vereeniging, welker goede naam eene aanspraak te meer is op overweging van tot autoriteiten te richten verzoeken of klachten. Wat op dat tér- rein zoo nu en dan te vragen en te klagen is, leert ons een boekske, door den heer Schutte vaer in 1876 uitgegeven, waarin hij opgeeft, wat sedert 1848 door samenwerking van schippers zoo al is gevraagd en dikwijls verkregen. Dat is eene lange reeks van verzoeken aan ministers, pro vin ciale staten, gedeputeerde staten, hoofdingenieurs, gemeenteraden, betreffende betonning, beba- kening en verbetering van verschillende vaarwa ters, verwijding van bruggen, verwijdering van beletselen voor de scheepvaart, grieven omtrent haventarieven en bruggegelden, eene reeks, die beter dan iedere redeneering het bewijs levert, dat de schipperij gemeenschappelijke belangen heeft' die zij door samenwerking het krachtigst kan bevorderen. Buitendien levert dit boekje nog een bewijs, door den bescheiden schrijver zeker allerminst bedoeld. Het bewijs namelijk, dat de thans tach tigjarige Willem Jan Schuttevaer is een man van groote verdienste; dat hij, die gedurende al dien tijd de ziel was van al wat de naar hem genoemde vereeniging tot stand bracht, een man is geweest, die tót hoogen leeftijd toe zich onvermoeid en met een benijdenswaardig vuur heeft gewijd aan de eens gekozen levenstaak; eene beminnelijke figuur, zooals reeds uit de vluchtige inzage zijner brieven blijkt, die wanneer zijn uur zal slaan 3 II. „Zooals gij wilt," zei Miss Smalway zeer ge raakt, „maar in dat geval trek ik er nu mijne handen van af; ik heb mijn best voor u gedaan, laten wij nu over iets anders spreken." Zij sprak op eens op geheel anderen toon en ging voort: „Ik wilde dat gij het een en ander voor mij gingt bestellen bij den suikerbakker en bij den bloemist voor onze pnjsuitdeeling; er moet ijs besteld worden en nog allerlei dingen, zooals gij op deze lijst zult zien. Gij hebt er toch niets tegen om een kleine wandeling te doen?" „Neen, ik wil zeer gaarne," zei Rosa. „Moet ik alleen gaan „Ja. Indien het uw beurt is om met de eerste klasse te wandelen, moet gij Miss Boundy ver zoeken in uw plaats te gaan. Na hetgeen er heden voorgevallen is zult gij, denk ik, van avond liever alleen üijn, niet waar?" Rosa was ook van dit gevoelen, want haar hoofd bonsde geweldig. Maar de directrice werd piet door eenig medegevoel gedreven om haar zoo gaarne de vereeniging, die zijn werk, zijne schepping en zijn léven is, in vollen bloei zou verlaten. Want Schuttevaer zelf is het die naar herstelling der Middelburgsche afdeeling wensebt. En hoezeer voor een gezond leven der vereeniging andere motieven voor toetreding moeten bestaan, dan persoonlijke gevoelens voor haren stichter, gelooven wij toch, dat deze ook hunne plaats zullen bekleeden onder de redenen, die naar wij hopen, een aantal leden zullen doen toetreden tot de herboren afdeeling Middelburg van de Schip- persvereeniging Schuttevaer. Voor herinnering zij gemeld, dat de zaak hier ter hand is genomen door de heeren mr. G.N. de Stoppelaar, H. J. Domenie, W. Appel en Izaac Dhont, bij wien men zich voor het lidmaatschap kan aanmelden. De St.-Ct bevat de wet houdende vaststelling der begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen voor 1879, en de wet houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apothekers-bediende. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt in de St.-Ct ter kennis van belang hebbenden Ter opleiding tot de betrekking van opzichter bij den rijkstelegraaf kunnen, na vergelijkend onderzoek, in de maand Juni aanstaande, twee aspirant-opzichters worden toegelaten, aanvan kelijk op een maandgeld van 50 gulden. Deze aspirant-opzichters kunnen, na een dienst tijd van minstens twee jaren en na voldoende blijken van geschiktheid te hebben gegeven, dingen naar de betrekking van opzichter der tweede klasse bij den rijkstelegraaf, aan welke betrekking aanvankelijk eene jaarwedde van 800 gulden is verbonden. Heeft een asspirant-opzichter na verloop van vijf jaren aan het examen voor opzichter der tweede klasse niet voldaan, dan wordt hij uit 's rijks dienst ontslagen. Verdere inlichtingen vindt men in de Staats courant. De gemeenschap op den telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is hersteld. St.Ct De St.-Ct bevat het verslag der commissie, die van 1 Augustus 1878 tot 1 Augustus 1879 belast is met het afnemen der geneeskundige en tandmeesters- examina. In de St -Ct wordt door den minister van financiën bekend gemaakt, dat de recepissen, uitgegeven voor stortingen in de bij de wet van vrijaf te geven. Het was haar alleen te binnen geschoten dat Paul Brun wellicht in de buurt van Richmond zou doleu in de hoop van Rosa toe vallig te zien. Mannen, die vernomen hebben dat ze teeder bemind worden door het voorwerp hunner liefde, maken zich gewoonlijk niet uit de voeten, zonder te trachten nog éen laatst onder houd te hebben; en Miss Smalway redeneerde bij zich zeiven dat zoo Kosa en de Mosier elkaar ontmoetten, het geheim wel zou uitlekken en zij (Miss S.) het uit de tweede hand van de secon dante zou kunnen vernemen. Zij had er bijzonder slag van om iets uit iemand te krijgen, vooral als die persoon afhankelijk van haar was. Maar eensklaps kreeg. Rosa ook een voorgevoel dat ze wellicht Paul Brun zou kunnen ont moeten. Terwijl zij zich kleedde en een stroohoedje op haar glanzig zwart haar zette, dacht zij er over na dat Paul zeker niet weg zou gaan zonder te trachten haar vaarwel te zeggen. Zij ontroerde zoo bij die gedachte dat hare vingers beefden toen zij haar handschoen dichtknoopte. Zij begon te twijfelen of het wel goed was dat zij uitging en zou het niet hebben durven doen als zij er geen last toe gekregen hadwant wat zou zij zeggen en hoe zou zij antwoorden als ze elka&r ontmoetten? De tu88Chenkomst van Miss Smalway had zeker geen goed gedaan misschien was Paul boos ge worden door hetgeen zij tot hetn gezegd had en wellicht zou hij denken dat het van Rosa kwam. den 5en Juni 1878 (Staatsblad n". 87) vastgestelde 4 percents geldleening ten laste van den staat, ten kantore van den agent van het miuisterie van financiën te Amsterdam kunnen worden verwisseld tegen schuldbekentenissen dier leening, voorzien van twintig halfjarige rentecoupons, waarvan de eerste verschijnt 1° Juni 1879, en van een bewijs ter bekoming van nieuwe coupons na 1°. December 1888. Bij ministerieele beschikking is de aan W. J. Visser vei leende vergunning voor den aanleg en de exploitatie van een paardenspoorweg tusschen Utrecht en Zeist, overgeschreven op de naamlooze vennootschap de Sticlitsche Tramwaymaatsuhappij gevestigd te Utrecht. Het Nieuws v. d. D. deelt een gerucht mede, dat eene Amerikaansche maatschappij voor een tiental jaren de exploitatie der VlissiDgsche ha venwerken zou aangevraagd hebben. Z. K H. prins Hendrik heeft een goeden nacht gehad. Koorts en uitslag nemen steeds af. De algemeene toestand is bevredigend. (Fad) Amsterdam, 10 Jan. Een der prachtigste en meest kostbare geschenken, die onze koningin nog zullen worden aangeboden, zal voorzeker het album zijn, dat.de eigenaardigheden van het Ne- derlandsche volksleven weerspiegelt in voort brengselen van kunst, letteren en wetenschap, door hare waardigste beoefenaars bijeengebracht. Bij de commissie, die, zich met dat doel heeft geconstitueerd, zijn reeds meer dan 200 kostbare bijdragen van dichters, schilders, graveurs, beeld houwers, toonkunstenaars enz. ingekomen, waar onder etsen en teekeningen zijn, die meer dan een a twee duizend gulden kunstwaarde bezitten, zooals mij althans uit goede bron werd medegé deeld. Hieruit zal H M. zien wat het Nederland- sche volk door stift, schrift of penseel vermag, en terstond met de edelste vernuften en talenten van haar volk bekend worden. Deze kostbare verzameling van kunstschatten, die dagelijks nog toeneemt, zal in een prachtige kunstkast, ter waarde van f 2500 a 3000, aan H. M. worden aangeboden. Driewegen, 9 Januari. In de laatste raads vergadering werd onze onlangs benoemde burge meester, de heer D. Mulder, tot gemeente-secre taris benoemd. Behoudens goedkeuring des konings, overeen komstig de gemeentewet, is nu in de geruimen tijd bestaan hebbende vacature voorzien. 0! wat zou het een boel beter geweest zijn als Miss Smalway er zich niet mede bemoeid had Deze denkbeelden bestormden de arme Rosa en maakten haar bevreesd om den Franschman te ontmoeten, terwijl zij in het volgende oogcnblik huiverde bij de gedachte hoe eenzaam en verlaten haar leven voortaan zou wezen, als zij die stem die haar zoo vaak bekoord had, niet meer hoorde; indien haar niet door een handdruk, een glimlach of een laatsten blik te verstaan werd gegeven dat Paul, evenzeer als zij, het noodlot betreurde dat hen scheidde. Rosa Cherril was zoo wel lief als mooi; als jongste dochter van een dorpsdominé die ver scheiden kinderen had, was zij de wereld in ge zonden om zoo goed zij kon voor zich zeiven te zorgen, en zij wist dat zij niets bezat dan hare talenten en haar vlijt om in haar dagelijksch brood te voorzien Zij mocht geen enkele domme streek begaan, want hare ouders waren te arm om haar te helpen; maar van den anderen kant was zij onafhankelijk, want zij zouden zich niet verzetten tegen een huwelijk met iemand dien zij lief had. Rosa was geduldig, knap, vol zelfver trouwen en nauwgezet en zij was dus niet iemand die veel leiding behoefde en voor wie schoonheid een gevaar is. Zij was wel eens in verzoeking gebracht, maar in de kracht harer onschuld was zij er ongedeerd afgekomen, ofschoon /e toch volstrekt niet preutsch was. Weelde en vermaak zouden haar te vergeefs gelokt hebben, want haar smaak was niet wuft; maar zij bad haar hart Gaarne plaatsen wij de ons toegezonden stati stiek van de schoolspaarbank te Stavenisse. De spaarbank is 1 Februari 1877 opgericht door den hoofdonderwijzer W. C. Crucq, dié onlangs ook in eene door hem gehóuden volksvoorlezing den grond legde voor eene volksspaarbank. De cij fers der schoolspaarbank wijzen op een goed succes 1 Juli 1877 24 deelnemers, f 77.28*. 1 October „43 131.28 1 Januari 1878 43 156.38*. 1 April „43 180.32. 1 Juli „53 225.01. 1 October „55 308.07. De koning en de koningin hebben gisteren de reis gemaakt van Arolsen naar het Loo. Te Oldenzaal werdén zij door den commissaris des konings in Overijssel ontvangen. Alle stations hadden een feestelijk aanzien; terwijl te Apeldoorn op het perron van het Loo door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij eene sierlijke kiosk was opgeslagen, waar het gemeentebestuur den koning en de koningin ontving. Men heeft zich wel eens wij3 gemaakt, dat ons land geen onderscheid meer kende tusschen adel lijken en niet adellijken en dat het schrijven der titels eene onschuldige zaak was geworden, waar aan niemand aanstoot kou nemen, daar zij toch niet wijzen op een maatschappelijk standverschil, en dit verschil in onzen tijd door andere factoren wordt beheerscht. De residentie leert het ons anders. Als zij bij den intocht van den koning en de koningin h^re hooge ingezetenen hulde zal brengen, zal zij dit doen in twee streng afgeschei den klassen. De adel zal vertegenwoordigd zijn in eene eerewacht, in blauwen galarok, blauwe broek met goud, steek met goud en degen, en met een vaandel van kardinaals-fluweel. De burgers, een voudiger gestemd, zullen zich kleeden in paarl- grijze broek, zwarte frak en steek met zilver. Hun vaandel is van satijn, en de eer van den degen schijnt hun ontzegd te zijn. Er ware der jonge koningin beter voorstelling te geven van onze maatschappij en van onze zeden, dan door dezen adel in blauw en goud en deze burgerij in zwart en zilver. Zij zal zich verplaatst achten in een Junherthum, dat zij wellicht meende achter zich te hebben gelaten. De volgende stat stieke opgaven ontvangen wij omtrent het huis van arrest alhier over 1878 Op 1 Januari 1878 waren aanwezig in het huis van arrest 14 mannen 4 vrouwen en 1 meisje bijgekomen zijn 162 mannen, 44 vrouwen, 23 jongens en 15 meisjes, in den loop van het jaar aan Paul Brun geschonken, omdat hij goed, braaf en zachtmoedig scheen te zijn. Het was de oude, bekende geschiedenis. Hij had geen andere too- verkracht gebruikt dan dit eenvoudige Engelsche meisje te doen gevoelen dat hij alleen op de wereld stond, en zij had hem bemind, lang vóór zij wist dat de gevoelens welke zij jegens den balling koesterde haar in staat zouden stellen om alles voor hem op te offeren en hem te volgen waar heen hij wilde. Kan men het haar nu kwalijk nemen dat zij haar best deed om er zoo lief mogelijk uit te zien? De strik dien zij op haar licht kleedje stak was van de kleur die hij het mooiste vond; ze plukte een zijner lievelingsrozen in 1t voorbij gaan af en stak die in haar ceintuur. Zoo ging zij op weg als het beeld der bekoorlijke, lieftal lige jeugd, in dien heerlijken zomeravond, terwijl de vogeltjes zongen en de lucht vervuld was van den gouden glans der ondèrgaatide zon. III. Ongeveer op hetzelfde oogenblik waarop Rosa haar wandeling begon, werd er in een huisje aan de rivier, eenige mijlen van Richmond te Chelsea een geheimzinnige vergadering van vreemdelingen gehouden. De twaalf mannen, waaruit deze vereenig'ng bestond, waren Paul Brun zeer goed bekend, evenals aan de politie der verschillende landen

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1