TSmtfytn. Telegraphische berichten. Boekaankondigingen, Nieuwe Uitgaven. Marine en leger Landbouw. Kunst nieuws. Thermometerstand. CJoes, 10 Januari. Tot hulponderwijzeres to Wilhelminadorp is, op een salaris van /"550, benoemd mejuffvrouw H. P. Wessel, thans hulpon- derwijzeres aan de bijzondere school alhier. Wlcuwerkerk, 9 Jan. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de afdeeling Duiveland der Maatschappij tot Nut van 'f Algemeen werd door den burgemeester van Ouwerkerk, den heer B. G. van der Have, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek, aan den heer S. de Graaf, hoofdonderwijzer te Bruinisse, eene gouden me daille uitgereikt, hem door de maatschappij, wegens 60jarige ambtsvervulling, toegekend. De plechtigheid werd opgeluisterd door de uit voering van eenigo zangstukken door het hulp onderwijzers-zanggezelschap van Zierikzee, terwijl de zaal feestelijk versierd was. Aan den jubilaris, die 81 jaren telt, is met Februari e. k, een eervol ontslag verleend. Binnenkort wordt te Breda verwacht de gene- raal-majoor P. M. Netscher, inspecteur over het militair onderwijs, ten einde in persoon na te gaan, welke maatregelen er zouden moeten worden genomen, om aan de K. M. Academie die uitbrei ding te geven, dat aan 300 en meer cadets be hoorlijke huisvesting verleend en onderwijs kan gegeven worden. N.) De off. van admin. 3e kl. F. J. Muller, dienende bij het eskader in Oost-Indie, is, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen met den laatsten der maand waarin het besluit ter zijner kennis zal worden gebracht. Aan de internationale landbouwtentoonstelling, die te Londen zal gehouden worden, zal een ver gelijkend museum van oude en nieuwere land bouwwerktuigen verbonden worden. Allen, die in staat zijn werktuigen uit vroegeren tijd te leveren, worden uitgenoodigd die in te zenden. Wigand en Busger deelen in het Bad. Landiv. JFochenblatt de resultaten mee van onderzoekin gen omtrent nieuwe granen. De Zweedsehe gerst verdiende de voorkeur boven de gewone tweerijige; zij kenschetst zich vooral door langer aren en dikker, lichter graan. Ook de Amerikaansche reuzenhaver voldeed bijzonder, en wel wegens het lange, sterke stroo, ea de talrijke, zware korrels. Bovendien is deze haver zeer vroeg. De Russische Irbithaver heeft niet bevredigd. De Amos Milton haver heeft alle verwachtingen overtroffen, zoowel met betrekking tot het graan als de stroo-opbrengst. Het stroo, dat eene lengte van 120130 centimeters bereikte, legerde niet, niettegenstaande het gewicht der pluimen, welke zoo rijk aan zaad waren, dat er in menige pluim 7095 korrels zaten. Deze haver rijpt mede zeer vroeg. LCt.) Dit jaar zal weder eene tentoonstelling van schil der teeken-, graveer-, beeldhouw- en bouwkunst door de academie van beeldende kunsten te Rotterdam gehouden worden. De duur der tentoonstelling is bepaald op 14 dagen, van 1 tot 13 Juli. Eene commissie uit het bestuur der academie, een ze vental kunstenaars en kunstkenners hebben de zorg voor deze tentoonstelling op zich genomen. Zoowel buitenlandsche als binnenlandsche kun stenaars kunnen mededingen. naam van Paul Brun nooit uit eigen beweging genoemd had (althans tegen Miss Smalway) be halve in betrekking tot de lessen. Maar Miss Smalway zei dit ook alleen maar om het vuur te openen. Rosa stond midden in de kamer, met haar hoofdje gebogen en blozende als had zij een berisping verdiend. Hetgeen er van daag gebeurd was had haar verschrikt en het was zeer pijnlijk voor haar kieschheid dat hare teederste, heiligste gevoelens zoo blootgelegd werden. Maar zij was een rechtschapen meisje dat zich met waardigheid uit deze valsehe positie wist te redden. „Ik vrees dat gij een onaangenaam onderhoud met Monsieur Brun hebt gehad," zei zij. „Ik weet dat gij het goed met mij mecndet, Miss Smalway, maar ik wenschte dat gij niet met hem gesproken hadt'" Ik deed het niet uit goedheid voor u," an twoordde de andere oprecht. „Het is mijn plicht alles te weten van de liefdeshistories die onder mijn dak plaats grijpen en daarom verzocht ik dezen Mosier mij als een man van eer te zeggen wat hij met u voor had." „Ik wist wel dat _hij niets om mij gaf," stamelde Rosa. „Maar de man houdt zóóveel van u dat hij de belachelijkste dingen tot uw lof zei." „Bemint hij mij herhaalde Rosa, wier oogen eensklaps een helderen glans kregen, terwijl haar heele gelaat straalde van blijdschap. „Ja, die zot! uit liefde voor u heeft hij al die Het gezelschap P. Corty is heden morgen te half tien uur per extra-trein van Rotterdam al hier aangekomen. Niettegenstaande het vroege uur had zich een aantal paardenliefhebbers en nieuwsgierigen aan het station verzameld om ge tuige van de aankomst te zijn. Van het station begaf de cavalcade, uit een GOtal paarden bestaande (een 20tal zijn met een lateren trein gekomen), zich langs de Kaden en Lange Delft naar het cirque. Heden middag is door het ijs weder een offer geëischt. Zekere H. S., oud 14 jaren, is op den Domburgschen watergang door het ijs gevallen en verdronken. Naar wij vernemen werd heden door verschil lende personen de lust tot schaatsenrijden met een nat pak betaald. Uit Colijnsplaat wordt aan de N. E. Ct. ge mold: Heden ochtend ten zeven ure ontwaarde men van hier een scheepje, ten anker liggende achter de plaat Vuilbaard Omstreeks half twaalf meende de schipper met den vloed zijne reis voort te zetten, doch door den stroom, de hooge zee en onvoldoende bemanning geraakte het scheepje op de plaat. Omstreeks half een zag G. de Jonge, vroeger schippersgezel, thans koffiehuishoudor alhier, dat de noodvlag vau den mast woei. Dadelijk waarschuwde hij de alhier wonende schippers en gezellen, van welke zich een tiental met name M. Merizon Mz. en zijn zoon, A. Kar- reman, Ad. Merizon J. de Hul, M. Koole, Joh. Schippers, G. v. d. Berge Pz., Jac. Koole en J. Bakker bereid verklaarden de poging tot redding te ondernemen. Deze wakkere mannen mochten daarin gelukkig slagen, en bij hunne komst aan het scheepje bleken de schipper en zijn knecht verkleumd en volslagen onmachtig te zijn iets tot hunne redding te beproeven, ofschoon zij de boot bij zich hadden. Het aanbod om hulp te ver- leenen werd dankbaar aangenomen, waarop A. Karreman als stuurman met Joh. Schippei'3 en Jac. Koole en J. Bakker aan boord overgingen en het scheepje met de geredden alhier behouden aan wal brachten. Het scheepje was redelijk dicht gebleven en aan schip noch lading is, zooverre na te gaan, schade. Ook de schokker, gestationeerd te Zierikzee, kwam uit om hulp te verleenen, doch de onzen waren hem voor. De geredde is schipper Matze. Hij kwam uit Rotterdam met eene lading petroleum, bestemd voor Vlissingen. Door het dagelijksch bestuur van Rotterdam is aan den raad aldaar voorgesteld het traktement van den directeur der gemeentewerken vast te te stellen op minstens 4000 en hoogstens 6000 gulden. In de Friesehe bladen komen talrijke adver- tentiën voor van hardrijderijen op schaatsen, waarvoor aan prijzen en premiën reeds meer dan f 10,000 is uitgeloofd De schipbrug te Deventer is weggenomen. De overvaart geschiedt per pont en aak. Men verwacht drijfijs. Twee Amerikanen, op reis naar Amsterdam, waarschijnlijk om bij den intocht der vorstelijke familie hun slag te slaan, hebben op hun door tocht te De ft gisteren morgen op de Koornbeurs getracht proeven van hun behendigheid te geven door een geacht ingezetene een portefeuille te ontfutselen Gelukkig werd het door de omstan ders dadelijk ontdekt. De vreemdelingen zagen kans zich te verwijderen, doch het is de politie gelukt een hunner te arresteeren en ter beschikking van de justitie te stellen. De koning heeft zich bereid verklaard de weken loopen pruilen en toch zegt hij dat ër een scheidsmuur tusschen u en hem bestaat dien hij niet kan wegnemen. Maar Rosa, zijt gij nu een flink meisje of zijt gij van plan u bedaard bij dien onzin neêr te leggen?" „Wat moet ik doen vroeg Rosa in een aangename verrukking over hetgeen zij zooeven gehoord had. „Doen Wel zoudt gij mij willen doen ge- looven dat het u niet schelen kan dat iemand die uw hart gestolen heeft zich als een krankzinnige aanstelt „Miss Smalway „Die Franschman houdt u voor den gek!" riep de toornige directrice. „Want hij zegt dat hij aiet getrouwd is en toch niet vrij om te trouwen ofschoon hij zich niet nader wil verklaren. Denkt gij dat ik, als een jong mensch mij beminde en ik had hem lief, zou dulden dat de een of andere onbeduidende reden, die mij niet verklaard werd, ons scheidde? Ik zou hem naloopen tot aan het einde der wereld en tot hem zeggen: „Voor den dag met uw geheim, mijnheer. Verbeeld u niet dat ik mij voor den gek laat houden. Ik ben een vrouw die weet wat haar toekomt Ieder derde die er bij was geweest zou pleizier gehad hebben in het vuur waarmede Miss Smalway haar stellingen over de plichten van een meisje in liefdesaangelegenheden verkondigde; maar Rosa vond het natuurlijk in 't minst niet om te lachen. Zij verdiepte zich in gissingen wat toch de reden kon zijn die Paul Brun belette om met ovatie te aanvaarden, die het comité, namens de Haagsche burgerij, aan Z. M. heeft aangeboden, en daartoe den avond van den 7en Februari a. s. bepaald. Dit feest zal gegeven worden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen aldaar. Zoowel het schilderkundig genootschap Pulchri Studioals onderscheidene zangvereenigingen zullen daartoe medewerken. Mevr. Oftermans Van Hove zal daaraan als soliste en dr. L. R. Beijnen als feestredenaar deelnemen. Op de werf Concordia van de hh. Meursing en Huijgens te Amsterdam, is de kiel gelegd voor een composite lichtschip, moetende dienen op de Demarary-Bar in de West-Indiën. Boven genoemd schip dit is vooral merkwaardig is besteld door de heeren Sandbach Tinne en C° te Liverpool. Ter eere van het huwelijk des konings had Dinsdag avond ten half 9 ure op den Grooten of St. Jacobstoren te 's Gravenhage de uitvoering plaats van de muziekafdeeling van het broederlijk genootschap Clio en Polyhymnia aldaar. Verschillen de vaderlandsche en andere stukken werden uitge voerd, tot groot genoegen van de talrijke menigte, die zich in den omtrek bevond. Mevr. Lina Schneider poogt ook te Keulen op 5 Febr. een herdenking van den sterfdag van Vondel tot stand te brengen. Door kolonel Mapleson, impresario van de Italiaanscbe opera te Londen, eenerzijds en den heer Carpenter, vertegenwoordiger van de Penn- sylvania-spoorwegmaatschappij, anderzijds, is een overeenkomst geteekend, krachtens welke het 'operagezelschap, uit 246 personen bestaande, zijn reis door de Vereenigde Staten zal doen met een extra-trein, die voor een som van 15,000 dollars geleverd zal worden. De wagon, die tot verblijf voor kolonel Mapleson is bestemd, is nieuw en zeer elegant ingericht. Hij bevat een ontvang kamer, een slaapkamer, rookkamer en badkamer. Achter dezen wagon 2al een andere worden aan gehaakt, die de eetzaal en de keuken bevat. Het geheele gezelschap zal tijdens zijn verblijf in Noord-Amerika domicilie „aan boord van den trein" hebben. Een afzonderlijke wagon is voor de vertegenwoordigers van de pers bestemdvan welke verscheidene van Nieuw-York uit, de ge heele reis zullen meemaken. Wij namen gisteren van het Vaderland over, dat men zich ongerust maakt over de Maas van de maatschappij Nederland. Deze maatschappij bezit echter geen schip van dien naam, terwijl de Maas van de Ned- Anterik. St. Maatschappij veilig te Rotterdam ligt. Men schijnt de Schiedam be doeld te hebben van dezelfde maatschappij, die een dag of wat over zijn gewonen tijd is. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft den torenwachter F. Schumacher ontslagen wegens het wenschen van nieuwjaar en daarvoor ont vangen van giften. Kapitein Boyton, de bekende uitvinder eener drijfkleeding, die gedurende drie jaren zijne uit vinding persoonlijk in Europa heeft vertoond, is thans te New-York teruggekeerd. Hij is zeer tevreden over zijne ontvangst en over de sympathie, die hij op zijne vinding genoot. Het meest was hij echter gevleid, omdat de eerste Turksche kannonneerboot, die in den Donau in de lucht sprong vernield was door een torpedo, aangebracht door een Russisch matroos in Boyton-costuum. Wij lezen in de Indépendance beige, dat de Belgische gevel, die terecht zoo de bewondering wekte op de Parijsche tentoonstelling, en die men behouden wilde zonder dat men eigenlijk wist wat ermede te doen, thans eene bestemming heeft gevonden. Een groot deel van het tentoonstellings gebouw wordt zooals men weet behouden, en voor het museum, dat in een deel daarvan gesticht iemand te trouwen en betreurde het zeer dat die reden bestond. Zij dacht meer aan het leed van den balling dan aan haar eigen leed en vreesde dat eenig groot verdriet zijn leven ver galde. Rosa wist weinig meer van Paul's ge schiedenis dan dat hij zich een zwaar vonnis op den hals gehaald had, door deel te nemen aan een opstandmaar zou het niet kunnen zijn dat de schaamte over die veroordeeling hem meer ter neer drukte dan hij wilde bekennen en hem huiverig maakte om een meisje een naam aan te bieden - die in de oogen van edele menschen bo- zwalkt was? Maar Miss Smalway verdreef deze bespiegelingen door hetgeen zij van haar onder houd met den Franschman mededeelde. „Ik vroeg hem of hij bang was voor de politie, maar hij zei „Neen." Hij vertrouwt dat een amnestie hem eenmaal zal veroorlooven naar zijn fraai land terug te keeren en intusschen schaamt hij zich volstrekt niet een vogelvrijverklaarde te zijn, want hij zegt dat hij slechts een strijder is voor een overwonnen zaak, die eenmaal zal zege vieren en nog meer zulke wartaal. Geld schijnt hij ook genoeg te hebben, want zijn leerboeken worden goed verkocht en hij bekent darbij de correspondent voor Londen is van een Parijsche courant. „Waarom kunt ge dan niet trouwen vroeg ik voor de tiende of elfde maalmaar hij schudde alleen zijn krullebol, zuchtte en verzekerde mij dat hij, als hij geweten had dat hij uw gemoedsrust verstoorde, al lang zou gemaakt hebben dat hij wegkwam. Hij nam deze gelegen- wordt wil men de voornaamste gevels van ver schillende natiën, die in de rue des nations prijkten, behouden. De Fransche regeering had daarom stappen gedaan om den gevel aan te koopen, doch de Belgische regeering was haar voor. Zij kocht van de verschillende eigenaren van deelen van den gevel, (waaraan o. a. praehtige en kolossale blokken marmer en anderen steen waren aangebracht) ieder afzonderlijk hun eigen dom af en gaf het geheel aan Frankrijk ten geschenke. Waar is onze Nederland3che gevel gebleven BINNENLAND. Amsterdam. De rechtbank, in raadkamer vergaderd, heeft de sinds lang sensatie wekkende suikerquaestie De Wit en Zonen (groote suiker makelaars alhier) verwezen naar de openbare terechtzitting. BUITENLAND. Calcutta. Generaal Roberts heeft dén vij and volkomen geslagen. De moreele uitwerking zijner overwinning is groot. Konstantinopel. Het eenig punt van verschil tusschen Rusland en Turkije is aan de beslissing der ambassadeurs onderworpen. 9 Jan. 's av. 11 u. 24 gr. 10 's morg. 8 n. 20 gr. 's midd. 1 u. 24 gr. 's av. 6 u. 22 gr. Mevrouw T. van den Berg, geb. Stomp heeft geschreven en de heer J. B. Wolters gedrukt eene Handleiding voor Pr ouwelijke Handwerken. Men zal ons wel op ons woord willen gelooven dat wij slechts op 't uiterlijk over dit boek kunnen oordeelen, en dat is flink, duidelijk en aan trekkelijk, zooats alles, wat van de vruchtbare pers des Groniugschen uitgevers komt. Het werk bevat 76 houtsneden, waarin men het onderricht in 't breien, naaien, verstellen, haken, borduren, knoopen en knippen op aanschouwelijke wijs kan voorgesteld vinden. Nu de schoolwet van 1878 het onderwjjs in de nuttige handwerken tot de verplichte vakken gebracht heeft, zal het nut dezer handleiding spoedig aan 't licht treden, welke door de schrijfster is samengesteld, dewijl zij, deel uitmakende van de commissie voor de akte-examens in Groningen, bij herhaling onder vonden had dat de examinandae over 't gemis van zulk een schriftelijken wegwijzer klaagden. Buiten het kader dezer korte aankondigingen liggen ook twee werken, bij denzelfden uitgever verschenen, van prof. dr. T. CannegieterDe zede lijkheid. Haar wezen, grondslag en doel, alsmede de rede over Kerk, kerkleer, kerkrecht, door den hoogleeraar bij de aanvaarding van zijn ambt te Utrecht uitgesproken. Men zal zich herinneren dat die aanvaarding, tengevolge der vijandige houding van een deel der studenten in de godge leerdheid eenig opzien heeft gemaakt. De beide geschriften hebben daarom, afgescheiden van hun wetenschappelijke waarde, recht op een succes d'actualité. Van meer practische beteekenis is eene derde uitgave van den heer Wolters, namelijk: Formu lieren van aangiften voor het recht van successie en van overgang. De wet tot invoering der successie belasting in de rechte lijn heeft in de meeste gevallen van overlijden eene specifieke aan gifte der boedels noodzakelijk gemaakt, welke in den regel tot onkosten aanleiding zal geven. De schrijver heeft getracht, door de samenstelling van 25 formulieren voor even zooveel verschillende gevallen ieder in staat te stellen, zelf zijne memorie van aangifte op te maken. Voorts bevat zijn boek een aantal bijzonderheden en toelichtingen, welke bij de verdeeling van erfenissen, de erfop- heid te baat om zijne betrekking aan mijn school op te zeggen, daar hij reeds sedert eenigen tijd gemerkt had dat het te hard voor hem was om u zoo dikwijls te ontmoeten, zonder u te mogen zeggen hoe lief hij u had. „Nu!" zei ik, gij moogt er u op beroemen dat gij wat fraais uit gericht hebt. Als gij van middag gezien hadt hoe zij hare oogen uitschreidde zoudt gij begrepen hebben dat een gebroken hart niet zoo gemakke lijk te lijmen is als een theekopje!" „O, Miss Smalway, hebt gij hem dat gezegd?" riep Rosa vol verlegenheid uit. „Natuurlijk en ik verzeker u dat hij er van ontstelde," hervatte de onverbiddelijke school meesteres. „Maar nu Rosa hebt gij zelve uw lot in handen. Als gij dezen Mosier wil toonen dat gij geen pop zijt waar hij meê spelen kan naar zijn welbehagen, zullen we morgen naar Londen gaan, hem in zijn woning opzoeken en dan kunt ge het in mijn tegenwoordigheid met hem uit maken." „Neen, dank u. Oalles liever dan zoo iets," antwoordde Rosavol ontzetting over dien voorslag. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2