N*. 9. 1879. 11 Januari. 122e Jaargang. Rosa Cherril Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke (nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6 L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 10 Januari FEUILLETON". 0 n d e r w ij s. MIDDELBURG De eerste kamer der staten-generaal hervatte gisteren, Donderdag avond, hare werkzaamheden. Bij afwezigheid van den voorzitter nam de heer Hein het presidium waar. Een ingekomen brief van mevrouw de weduwe de Roo van Alderwerelt, bevattende kennisgeving van het overlijden van haar echtgenoot, zal met een brief van rouwbeklag worden beantwoord. De verschillende begrootingswetten zijn ter fine van onderzoek naar de nieuw samengestelde afdeelingen verzonden. De St.-Ct. bevat de wet houdende aanwijzing van de middelen en inkomsten ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de begrooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1879 (hoofdstuk II. Middelen en inkomsten in Ned. Indië). In de St.-Ct. zijn opgenomen de statuten van Twentsohe boter/abrieh, gevestigd te Oldenzaal. Een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, van 7 dezer, bevat de mededee- ling, dat in Atjeh een benting, met 8 stukken geschut is genomen en dat de aanhoudende regen en nieuwe banjirs verdere operatiën tot dusver hebben doen uitstellen. Tevens bericht dat tele gram, dat de gezondheidstoestand gunstig is en dat de politieke toestand op de westkust van Atjeh heter wordt. Reeds in een gedeelte onzer oplaag van gisteren, onder de Tel. ber. medegedeeld Volgens het Vaderland blijft de algemeene toe stand van prins Hendrik voldoende; koorts en uitslag verminderen. Bij de verkiezing voor een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort komen van liberale zijde in aanmerking mr. W. baron van Goltstein en H. C. van der Houwen van Oo dt. De kiezersvereeniging te Amersfoort zal den laatstgenoemde steunen. Voor de vacature in plaats van wijlen den heer de Roo te Leeuwarden stelt zich de burge meester van Hoogezand candidaat, de heer Henne- quin, gepensioneerd majoor van het Indisch leger, ridder van de Mil. Willemsorde en drager der volgende staatkundige beginselen. „Ik wensch, zegt hij, in een verkiezingsmani fest, een neutrale school - vrijheid, beperking of de liefdesgeschiedenis van een lalling De leerlingen hadden reeds een minuut of tien in de teekenkamer gezeten en de Mosier was een beetje over zijn tijd. Eindelijk kwam hij met haastige schreden over het grasveld aanstappen maar hij zag er neerslachtig uit. Nu hadden de leerlingen van Miss Smalway slim zooals alle meisjes reeds opgemerkt dat Paul Brun sedert een paar weken bedrukt keek en dat hij, als hij bij haar kwam, een soort van vroolijkheid aannam, alsof het een masker was dat hij voor deed. Jongens zouden zich niet bekommerd hebben over de gemoedsbezwaren van zulk een onbeduidend wezen als hun Franschen meester; maar meisjes moeten altijd babbelen en er waren veel conjecturen gemaakt over hetgeen den Mosier toch zou scheien. Zou hij verliefd zijn op zijn hospita of kon hij zijn waschvrouw niet betalen? De ouderen die hare dartelheid den vrijen loop lieten, verzonnen allerlei dwaasheden en hadden er pleizier in eiken dag wat nieuws te bedenken zij gingen zelfs zoover van te beweren dat het van drank verkoop, die pest van onze nationale deugd een klein, goedkoop, goed leger. Onze wallen en weerbaarheid gereed om ons morgen, niet overmorgen, te kunnen verdedigen, een goed afgerond programma met Indië, niet uitzuigen, niet afhalen, maar leven en laten leven daar moet politie zijn en bescherming voor den Euro peaan tegen de afzetterij en diefachtigheid van den inlander, daar moet een burgerlijke stand komen, in éen woord, orde en regelmaat, welke nu geheel ontbreken." De kamer van koophandel.te 'sHertogenbosch beeft de aandacht van ged. staten gevestigd op het onlangs door de Belgische regeering gedane voorstel, om op het Belgisch gedeelte der Zuid- Willemsvaart, bij de heffing der rechten, de wer kelijke lading tot maatstaf te nemen, in plaats van den tonneninhoud der vaartuigen. Zij verzoekt ged. staten aan de regeering voor te stellen, het zelfde stelsel ook voor het Nederlandsch gedeelte van genoemde vaart aan te nemen. Gedurende de week van 2 tot en met 8 Januari zijn te Vlissingen aangekomen met de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 211 en vertrokken van daar naar Engeland 357 passagiers. Amsterdam, 9 Jan. De inschrijvingen voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de ko ningin hebben ongeveer f 32,000 bedragen, doch er worden nog uit enkele rijke bronnen bijdragen tegemoet gezien, waarom het hoofdcomitê de le vering van het hoofdsieraad, voor dat doel ge- koze,n, voor den prijs van 45 mille aa§i twee leden van onzen gemeenteraad, Jitta en Mendes, chefs van twee voorname handelsfirma 's in edele steenen, heeft opgedragen. Het bal, dat bij gelegenheid van het verblijf van den koning en de koningin ten hove zal worden gegeven, belooft inderdaad schitterend te zullen worden. Ongeveer duizend van de 1600 genoodigden zul len er aan deelnemen. Onze juweliers varen daar goed bij want als ik goed ingelicht ben moeten bij een onzer eerste firma 's in goud- en diamant werken niet minder dan 10 hoofd- en balssieraden in bewerking zijn ter gezamenlijke waarde van f 150,000 tot f 200,000, om van andere kleinoo- diën niet te gewagen. Ook de kappers ontvangen uit alle oorden des lands grootebestellingen. ingetreden vorst, bepaald dat schepen van grooter diepgang dan 20 voet voorloopig niet naar Ant werpen mogen opgeloodsd worden. Oostelijk Zecuirach Vlaanderen, 9 Januari. Ook in deze streken heeft het water in de polders eene buitengewone hoogte bereikt en komt er tevens veel afvoer van water uit Oost- Vlaanderen. Onafgebroken wordt er getapt door het kanaal van Ter Neuzen, waarmede bij ieder getij eene groote watermassa door de twee sluizen wordt afgevoerd. De scheepvaart op dat kanaal is voor eenigen tijd gestremd, daar te Sas van Gent niet kan geschut worden. Bij aanhoudenden oostenwind en droog weder denkt men, dat eerstdaags de aftappingen, zullen worden gestaakt, en de vaart zal kunnen worden hervat, althans wanneer het ijs daarin geen verhindering brengt. De opzichter van den waterstaat 3C klasse J. B. J. Loeff, is met 1 Februari) e.k. overge plaatst van Sas van Gent naar Roermond. De Vereeniging voor volksvoordrachten en volks vermaken te Vlissingen heeft tegen Zondag (van 1 tot 4 uren) en Maandag (van 2 tot 4 uren) eene tentoonstelling van teekeningen aangekon digd. De portefeuille is van het genootschap Kunstliefde te Utrecht. Tevens zal de schilderij ter bezichtiging worden gesteld, die onlangs door een ingezeten van Vlissingen uit de loterij van Arti et Amicüiae werd getrokken. Wij vertrou wen, dat de tentoonstelling een druk bezoek moge ten deel vallen. De gelegenheid om eene verza meling kunststukken bijeen te zien en door ver gelijking onzen smaak te oefenen komt in onze streken te zelden voor om ze niet telkens gaarne aan te grijpen. Vlissingen, 10 Jan. Door de administratie van het Belgische loodswezen is als maatregel van voorzichtigheid,met bet oog op de menigte sche pen, die -voor Antwerpen ter reede liggen, en de alleen kwam, omdat hij te nauwe laarzen droeg. Dergelijke praatjes waren streng verboden in de klasse waar de oudste secondante het toezicht hadwant Miss Birkel was iemand met een zuur gezicht, die wars was van alle vroolijkheid; maar op den dag waarover wij nu spreken was de teekenles onder toezicht van Miss Boundy, een eenvoudig meisje uit Essex, wier eenige manier van protesteeren tegen de ondeugendheid der kinderen bestond in den uitroep „Ach, praat toch niet zulke malligheid", gevolgd door een gegichel dat er allen prikkel aan ontnam. Zoodra de niets vermoedende Mosier het gras perk owerstak, vergezelde een loopend vuurtje van kwinkslagen de beweging der potlooden op het papier, doch die werden opeens gesmoord door een on verwachten aanblik, die diepe stilte veroorzaakte. Miss Smalway kwam statig het huis uit, begroette hem, en daarna wandelden zij samen voort -onder de boomen. Het gezicht van Miss Smalway alleen was meestal genoeg om alle vroolijkheid bij hare leerlingen te doen verstijven, want zij Was zeer streng; maar er was op dit oogenblik iets in haar manier van den Franschman aan te spreken dat de nieuwsgierigheid gaande maakte. Haar houding was bijzonder stug en zij zagen Mosier allerlei gebaren maken. Zij wandelden eenige malen dezelfde laan op en neder en schenen met elkaar te twisten en anders bestond hun omgang slechts uit wederzijdsche beleefdheden Wat zou er toch wezen? Zelfs de onverschillige Miss Boundy hield op met pot- J De bevolking der gemeente Eede, die op 31 December 1877 1209zielen bedroeg, is in den loop van 1878 met 10 verminderd en telde alzoo op 31 December 11. 1199 personen. Als bijzonderheid meldt men ons van daar dat van de 20 huwelijken die er gesloten werden slechts bij 9 de akte door beide comparanten, bij 3 door den man alleen, bij 1 door de vrouw alleen en bij 7 door geen der partijen geteekend werd. Te Oostburg bedroeg de bevolking op ultimo December 1919 zielen. In het afgeloopen jaar werden aldaar 14 huwelijken gesloten. De bevolking van Bergen op Zoom bedroeg op 31 December 1877 4871 mannen en 5134 vrouwen totaal 10,005 zieleu. Dit getal vermeerderde ia 1878 met 115 mannen en 28 vrouwen, zoodat het op 31 December 11. 4986 mannen en 5162 vrouwen, dus te zamen 10,148 zielen bedroeg. looden aanpunten en overlegde bij zich zeiven of de Franschman wellicht om verhooging van salaris zou gevraagd hebben. Er verliep een vol half uur en de verbazing ging over in een soort van verslagenheid, toen zij zagen dat Mosier zijn hoed afnam voor Miss Smalway, die na een stijven groet zonder hem naar binnen ging terwijl hij. met een vuurrood gelaat, haastig den tuin uitstapte. „O wee! zij hebben gekibbeld!" riepen ver scheidene meisjes te gelijk uitmaar het volgende oogenblik was alles weer stil, want Miss Smalway kwam de kamer in en toen zat ieder weer over haar werk gebogen. „Meisjes gij moet van daag maar werken zonder Mosier Brun," zei de juffrouw en bleef in de deur staan, blijkbaar in zeer opgewonden stem ming; „voor den volgenden cursus zal ik een anderen muziek- en teekenmeester engageeren." „Waarom gaat Mosier Brun weg Hij is toch niet ziek?" vroeg Miss Boundy verbaasd. „De Mosier heeft mij formeel de lesseD opge zegd," zei Miss Smalway plechtig, „en ik wensch te dat ik er bij kon voegen dat we in der minne gescheiden zijn; maar dat kan ik niet." De twaalf meisjes zaten onthutst. In Paul Brun verloor elk van haar een vriend en toen Miss Smalway weg was barstte haar verontwaar diging los in bewoordingen die niet zeer vleiend voor de schooljuffrouw waren. „O die leelijke oude kat! Ze heeft zeker een lagen streek met het geld uitgevoerd," merkten de slimsten aan; In het afgeloopen jaar werden in die gemeente 70 huwelijken gesloten. Van de gehuwden kon den 113 of ongeveer 80.7 pet. hun naam teekenen. Onecht werden geboren 15 kinderen. Bij den gemeenteraad van Haarlem is een verzoek ingekomen van J. L. J. Jansen te Hille- gom, om vergunning tot het leggen van rails in de aan de gemeente Haarlem behoorende straten en wegen, voor een stoomtramweg van Haarlem over Heemstede, Benne'oroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest naar Leiden, vice versa. De arrondissements-rechtbank te Zwolle heeft de navolgende alphabetisch gestelde voordracht opgemaakt voor de betrekking van kantonrechter te Kampen mr. Ermerins, gewezen kantonrechter te 's Gravendeel, mr. Gratama, kantonrechter te Terborgh, en nu. Du Puy, griffier bij het kanton gerecht te Gouda. Bij het bestuur der Vereeniging Uit het volk voor het volk alhier bestaat het voornemen dezen winter, ijs en weêr dienende, eene hardrijderij op schaatsen te organiseeren, gelijk hot laatst heeft plaats gehad den 15 11 Februari 1870. Voorloopig zal daartoe, met vergunning van het gemeente bestuur, afgezet worden een gedeelte der vest tusscheu de Seisbarrière en de buitenplaats de Griffioen. Dezer dagen zal eene lijst eirculeeren voor het bijeenbrengen van gelden ter bestrijding der kosten en voor de uit te loven prijzen en premiën. Van de opbrengst dezer lijst zal het al of niet doorgaan van bet plan grootendeela afhankelijk zijn. Een der Nestors (rectors zegt het Handelsblad) van ons lager onderwijs, de heer H. van Put, hoofdonderwijzer teOttoland,is,na ööjarigen dienst tijd, overleden. Alle ingezetenen dier gemeente behalve twee, dankten hem hunne opleiding. Dinsdag middag is het nieuwe gymnasium te Leeuwarden met eenige plechtigheid geopend. Cioes, 10 Januari. Van de 20 aspiranten die hebben deelgenomen aan het toelatingsexamen voor de oefenschool ter opleiding van halponder- wijzers, werden tot heden 12 toegelaten, te weten 9 jongens: G. Wessels, F. de Dreu, M. J. O ver weel, M. de Mol en J. M. Bartelse, allen te Goes, M. Schipper te Kapelle, J. Kousemaker te Nisse, A. den Herder te Kruiningen en J. W. Happee te 'si-leer Arendskerke; en 3 meisjes: N. de Koning en G. de Koning te KrabbendLjke en S. Blanker te Wilhelminadorp. anderen spraken er van dat ze hare ouders zouden vragen haar van Acacia House af te nemen, nu die prettige Mosier er geen les meer gaf. Er heerschte gedurende het verdere van den dag een oproerige stemming iri de school, en zelfs Bickei was niet in staat om orde te houden in haar klasse Hoe veel te minder dus Rosa Cherril in de hare! Het was haar beurt om de zang klasse te leiden en toen miss Smalway in de muziekzaal kwam om dezelfde bekendmaking te doen als in de teekenklasse, werd bet gelaat der jeugdige secondante doodsbleek en het was een groot geluk voor haar dat de meisjes zoo be gonnen te babbelen dat er geen sprake van zingen was. Hoe had zij kunnen zingen met zulk een onuitsprekelijk leed in het hart! II. Toen de middagschool uit was en de leerlingen van Acacia House in do eetzaal slappe thee met boterhammen nuttigden, riep Miss Smalway Rosa Cherril in haar kamer, teneinde haar verontwaar diging lucht te geven. Zij zat vnet gefronste wenkbrauwen in een armstoel achter een tafel, overdekt met schriften en rekeningenhaar eerste gezegde werd gemikt als een bom in een gevecht. „Voor ik verder ga, moet ik u verzoeken nooit meer in mijn tegenwoordigheid den naam van dien Franschman te noemen, Rosa Cherril." Dit was des te onzinniger, omdat Rosa den

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1