BUITENLAND. tèmtitgbe "MmrJjtva. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. U n d e r w ij s. Kerkni e uws. Marine en leger Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Bee. jl. uitgenoodigd is geworden zich andermaal met de voorbereiding en uitvoering van dien tweeden tocht te willen belasten, de leiding daarvan op zich genomen, in het vertrouwen dat door de ijverige bemoeiingen der plaatselijke comités de middelen spoedig verschaft zullen worden om de Willem Barents tijdig gereed te kunnen maken tot vertrek in de maand Mei e. k. De voor dezen tocht strikt noodige uitgaven worden geraamd op ƒ20,000. In de vergadering van 21 Dec. jl. is het denk beeld geopperd of het niet wenschelijk zou zijn een vereeniging tot stand te brengen, waarvan de leden, hetzij door jaarlijks een kleine contributie te betalen, hetzij door in eens een som gelds te schenken, jaarlijksche ondernemingen naar de Noor delijke IJszee zouden bevorderen. Het zou, dacht men, de verzameling van gelden gemakkelijker maken, beter getuigen van meer opgewekte deelneming en zoo deze bestaat, er toe kunnen leiden om langzamerhand een kapitaal te vormen tot het aanbouwen of aankoopen van een stoom schip, dat voor latere tochten gevorderd zal worden. Het comité heeft bij het inroepen van de hulp van belangstellenden tot het verkrijgen van de benoodigde gelden voor deu tweeden tocht, hun tevens bovenstaand denkbeeld in overweging gegeven. Wanneer de benoodigde gelden spoedig inkomen, waarop gewacht wordt om met het aanschaffen van de uitrusting ie beginnen, dan stelt het comité zich voor de Willem Barents weder voor 18 maanden uitgerust een zomertocht naar de Barentszee te doen maken onder bevel van den zelfden kommandant, den luit. ter zee le kl. A. de Bruijne. Het doel van dezen tocht zal weder zijnhet doen van natuurwetenschappelijke waarnemingen in het hooge noorden, het vermeerderen van onze kennis van ijstoestanden in de Barentszee, het verbeteren van de' kustlijn op de kaart van NovayaZemlya en zoo mogelijk het oprichten van gedenksteenen op plaatsen waaraan voor Nederland nationale herinneringen verbonden zijn. Dagblad.) ministerieele departementen. Benoemd bij het departement van financiën tot hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, de heer mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, thans raad-adviseur voor de handels- en consulaire za ken aan het departement van buitenlandsche zaken tot hoofdinspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, de heef W. van Ko nijnenburg, thans referendaris; tot adjunct com mies J. A. de Bergh en C. E. Lans, thans eerste klerken. Verleden Dinsdag is aan den heer A. Meskes, hoofdonderwijzer te Kadzand, in tegenwoordigheid van den wethouder Eisseeuw de burgemeester en de andere wethouder waren verhinderd voor zijne vijftigjarige ijverige en getrouwe dien sten als openbaar onderwijzer, de zilveren medaille vanwege den koning door den schoolopziener met eene toespraak plechtig uitgereikt. Eergisteren avond is te Haarlem geopend de teekenschool voor kunstnijverheid, opgericht en bestuurd door de commissie over het Museum van Kunstnijverheid, in het leven geroepen door de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. De school heeft ten doel, de beoefening der teeken kunst te bevorderen en haar toepassing op de nijverheid in haar geheelen omvang. Het onder wijs wordt gegeven overeenkomstig het Belgische systeem, speciaal zooals dat te Gent bestaat, liever wilden wandelen en praten. Het was een vroolijke, gezonde troep meisjes, wier vroolijk gesnap het voorhuis vervulde, terwijl zij hare hoeden ophingen, de hamers en volants wegborgen en met de handen het haar glad 3treken, Eenigen er van waren reeds bijna volwassen meisjes die haar schooltijd weldra achter den rug hadden; maar er waren ook nog kleine kleuters bij wie een springtouw achterna sleepte en wier rozige wangen verhit waren door het springen in de warme Augustus-zon. Het was eigenlijk veel te mooi weer om te leeren, maar de vacantie was zoo na ophanden dat de heele school in een opgewekte stemming verkeerdedaarenboven was voor diegenen die les kregen van mijnheer Paul Brun het vooruitzicht om een middag in huis te zitten zoo heel naar niet, Het twaalftal dat dien dag de teekenklasse uitmaakte, begaf zich naar een groot vertrek dat in den tuin uitzag en legde hare potlooden en cartons klaar, in afwachting van den meester. M. Paul Brun, of „de Mosierzooals de meisjes hem noemden om Miss Smalway in haar uitspraak van het woord Monsieur na te doen onderwees teekenen en muziek beiden en hij was de lieveling van allen. Hij was begonnen met alleen Fransch te onder richten, maar zachtjes aan was het uitgekomen dat hij zeer goed pianospeelde en teekende, zoo- dat Miss Smalway, wellicht door zuinigheid ge dreven, geëindigd was met hem alle drie die vakken toe te vertrouwen. Hij kwam viermaal in de week, bleef telkens twee a drie uren en hoewel eenigszins gewijzigd. Het leergeld bedraagt voor eiken leerling ƒ10 'sjaars. Benoemd te Deventer tot leeraar aan de openbare scholen van hooger en middelbaar on derwijs de heer G. J. Landweer. Beroepen naar Woudsend de heer J. van den Bergen, pred. te Oostkapelle, die tevens toezeg ging van beroep ontvangen heeft naar Kralingen. De commandant van het algemeen depot van discipline is Dinsdag uit Naarden naar Vlissingen gekomen teneinde een der kazernen aldaar voor het korps, dat met Mei a.s. te Vlissingen in gar nizoen komt, ia gereedheid te doen brengen. De afdeeüng Utrecht van de Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft een plan ontworpen, om wat de ambachtschool voor de bouwkundige vakken doet, in beperkte mate al thans, voor a.s. tuinlieden en bloemisten te doen. Tegen betaling van 1.50 kunnen jongelieden, den leeftijd van 13 jaar bereikt hebbende, lessen bekomen in de plantkunde, toegepast op tuin bouw. Deze lessen zullen gegeven worden door den leeraar aan 'a rijks veeartsenijschool, den heer L. J. van der Harst. De lessen zullen gegeven worden in een der lokalen van 's rijks veeartse nijschool, daartoe bereidwillig beschikbaar gesteld door den directeur dier inrichting. Uit de lijst van stoomwerktuigen voor droogmaking van polders blijkt, dat hun aantal sedert 1873 in geheel Nederland tot 204 geklommen is, die met bijna 10^000 paardenkrachten het water in de verschillende polders op een behoorlijk peil trachten te houden en dit in den regel ook doen. Als men nagaat, dat in 1871 nog slechts 28 stoomgemalen, met nog geen 3000 paardenkracht, in Nederland aanwezig waren, dan is groote ver betering in dit opzicht niet te ontkennen, hoewel zeer zeker nog op veel plaatsen groote behoefte aan beteren afvoer van Overtollig water bestaat. Naar wij vernemen is gisteren avond in eene woning onder de gemeente Biggekerke ingebroken tijdens de bewone s afwezig waren, en circa 100 ontvreemd. Door den oudsten burgemeester in Zuid- Beveland, den heer P. van Wingen, te Oudelande, is Dinsdag een telegram van gelukwensching ge- zonden aan Z. M. deu koning, bij gelegenheid van zijn huwelijk te Arolsen. Eigenaardig, dat de zelfde heer de eerste burgemeester is, die door Z. M. op Zuid-Beveland werd benoemd. Ct.) Op last van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn 11. Zaterdag door de h.h. Bottemanne en Noorhoek Hegt 10.000 jonge Ca- lifornische zalmen losgelaten. Dit geschiedde in de Maas nabij Venlo, onder Blerick. Niettegen staande de verre réis zij kwamen uit Amsterdam uit de kweekerij Artis en het daardoor veroorzaakt langdurig verblijf in een bekrompen ruimte, was niet éen vischje bezweken. Men zegt, dat het voornemen bestaat om de volgende week, ter zelfde plaatse, 20 000 los te laten. In het St. en Prov. Oron. Advertentieblad werd dezer dagen in een gezin zonder kinderen gevraagd „een dienstmeid, die niet kan lezen.'' Blijkens informatie van de P. O. en Ziv. Crt. is dit geen drukfout. De huishoudster te Arnhem, die een Duit- trachtte met veel geduld en opgewektheid zijne lessen zoo nuttig mogelijk te maken. Hij speelde nooit iets van zijn eigen compositie, dat ongeluk kige zwak van sommige meesters, maar na school tijd was hij altijd bereid om nog een half uurtje te blijven en de nieuwste operadeuntjes ten beste te geven, waarbij hij nu en dan met een aller aangenaamst barytongeluid een romance zong. Ilij teekende ook wel eens caricature^, ten pleiziere der kleinste meisjes, en als hij toevallig binnenkwam onder de dansles bood hij zich aan om met de achterlijkste èlèves te walsen, die dan zeer snelle vorderingen maakten; maar hij wei" gerde den post van dansmeester op zich te nemen, die Miss Smalway hem nog bij zijne overige plichten had willen opdragen. Paul Brun was een knap, welopgevoed, net gekleed man, met zwart krulhaar, donkere oogen vol vuur en een zwaren korten baard, die zijn bleeke gelaatskleur zeer voordeelig deed uitkomen. De uitdrukking van zijn mond was gewoonlijk eenigszins spottend, doch die veranderde spoedig in een glimlach, wanneer zijne oogen de oogen dergenen met wie hij sprak ontmoette. Zijn humeur was zeer ge lijkmatig dag aan dag hetzelfde, wat er ook gebeurde en zijne manieren waren als die van een hoogst beschaafd, fatsoenlijk man, uiterst beleefd tegen menschen met wie hij op een def- tigen voet omging, kalm en vriendelijk tegen hen die hij meer van nabij kendejegens zijne leer lingen gedroeg hij zich eenigszius als een oudere broeder, doch zonder familiariteit. Het was be- schen leeraar aan de H. B. S. aldaar uitschold voor „leelijke mof" is wegens deze wandaad tot 50 cent boete veroordeeld. In de gemeente Buren is bij het delven van een graf op het kerkhof aldaar een steenen kist ontdekt. Na de opening bleek het een doodkist te zijn, waarin een geraamte lag, vermoedelijk van eene jeugdige vrouw. De steen waaruit de kist gehouwen is, is rood van kleur en heeft veel overeenkomst met onze gewone baksteen. De wanden van de kist en het deksel zijn ongeveer een decimeter dik, terwijl de kist, van onderen smal, breed uitloopt. Aangeffen zelfs de oudste bewoners zich niet kunnen herinneren, dat daar ter plaatse een kerkhof heeft bestaan, en men daaromtrent ook niets beschreven vindt, mag men aannemen, dat de kist vele jaren oud is. Het bepalen van den rechten tijd waaruit zij dag- teekent, is echter moeilijk, dewijl de kist geenerlei inscriptie draagt. De afdeeling Zutfen der vereeniging Eigen Hulp heeft tot ontbinding besloten. In de Gezondheiduitgegeven door eene „ver eeniging van voorstanders der gezondheidsleer" vindt men het volgende: „De meeste lezers van de Gezondheid, weten vermoedelijk dat men een warm, licht en goed koop winterdek verkrijgt door tusschen het laken en de wollen deken een paar groote couranten of dergelijke vellen papier te leggen. De geweldige warmte, die wij op sommige dagen van den zomer zoowel 's nachts als op den dag te verduren hadden, deed mij aan een toepassing van papier voor het tegenovergestelde doel denken. In plaats nl. van door een papieren isoleerlaag de lichaams warmte van de buitenlucht af te scheiden, heb ik getracht het broeien van veeren-, paardenharen-, of kapokmatrassen door een papierlaag als onder dek tegen te gaan. Het resultaat was allergun stigst en ik acht het daarom niet ondienstig voor hen, die eenvoudige, goedkoope en doeltreffende middelen gaarne aanwenden, hier mede te deelen, dat men door eenige couranten op de matras te leggen en .ze daar door het laken te dekken en op hun plaats te houden, een bed vrij maakt van de hinderlijke warmte, die onze nachtrust zoo dikwijls stoort en menigmaal onmogelijk maakt". Gisteren nacht zijn alle dijkwachten langs den linker-Maasoever betrokken. Gevaar is er echter tot nu toe niet. Het weder is fraai, de wind Noord-Oost en de barometer aanmerkelijk verbe terd. De duizenden heet. wei- en bouwland, die, in de traverse van de Beersche Maas gelegen, thans overstroomd zijn, worden door het water niet slechter; integendeel, dit laat een vruchtbi slib na. Alleen de bewoners van 's HertogejCposch zullen indien de overlaat door demf»hoogen waterstand in den linker-Diezedijk qe j£osma. lensche sluis begint te werken^r vrellicht nu reeds tiet geval is bij het gezicht der over stroomde vlakte, waarin dan per sto-aonde 600 a 800 kub. M. water wordt gestort, zich nog -oenjgen tijd de werking der Beersche overlaten kunn»^ herinneren. Men begint zich bezorgd te maken omtrent het stoomschip Maas, gez. Chevalier, van de stoom vaartmaatschappij Nederland. Terwijl genoemd schip de reis van Botterdam naar New-York gewoonlijk in 12 a 14 dagen volbrengt, is het thans de 22e dag sedert zijn vertrek, zonder dat er iets omtrent het schip vernomen is. In een Limburgsch dorp had de burgemeester een verordening uitgevaardigd, waarbij verboden werd s' avonds na 10 uur bij het naar huis gaan uit de herberg straatrumoer te maken of te zingen. Ondanks dit verbod had een grappen maker na het verboden uur, het dorp doen weer galmen van zijn gezang, waarvan het refrein steeds luidde: „En ik ga nog niet naar huis, nog lang niet, enz." Na vruchteloos door den veld- kend dat hij officier bij het Fransche leger was geweest en zich ingelaten had met de commune maar dat was al wat de meisjes van hem wisten, want hij sprak nooit over zijne eigen zaken, al had hij ook zijne antecedeuten voor Miss Smalway moeten blootleggen, ter wille van den lieven vrede. Maar de rechtvaardigheid gebiedt mij te zeggen, dat zij zijn bekentenissen geheel voor zich hield. Op het oogenblik was Paul Brun ongeveer dertig jaren oud en had hij zes jaren in het land zijner ballingschap doorgebracht, zoodat hij zeer vloeiend Engelsch sprak, niette genstaande zijn eenigszins vreemde uitspraak. wachter vermaand te zijn, werd hij in hechtenis genomen. Bij zijn verhoor verontschuldigde hij zich met de opmerking, dat de verordening sprak van „'s avonds bij het naar huis gaan", en hij had, blijkens zijn eigen woorden, volstrekt geen plan daartoe. De burgemeester lachte om deze opvatting van zijne verordening; verontschuldigde zich dat deze door den secretaris was opgemaakt, beloofde haar te zullen wijzigen en liet den zanger naar huis gaan. Koning Lodewijk II van Beieren schijnt zich op onschuldige wijze te kunnen amuseeren. Hij heeft eene groote vereering voor Lodewijk XIV en gaf ter eere van dien lang overleden monarch dezer dagen een diner, waarbij hij alleen aan tafel zat en zijne fantazie zoo bot vierde, dat hij zich verbeeldde in gezelschap te zijn van den Fransehen koning en de beroemdste mannen en vrouwen uit zijn tijd. Dit zonderlinge vermaak van den vorst heeft het voordeel, dat het niemand schaadt. buitenland. Londen. Generaal Eoberts heeft zon^er tegenstand de vesting Khost bezet. De limes meldt dat zoo door Tunis vodr den 9 Januari aan Frankrijk geen voldoening'j3 g6. geven, onmiddellijk een Fransch eskader der waarts zal vertrekken. Berlijn. Bij den bondsraad is Am ontwerp ingediend betreffende het strafrecht, yan (jen rjjk3- dag tegen zijne leden. Gisteren werden alhUgr te koop aangeboden Een huis en erf in de/ st. Geertruidstraat alhier, wijk H n' 87, verkocht voor f ioi9; een huis en erf op de Hoogstag^ aihier, wijk I n° 135, ver kocht voor 69Oj een huis en erf in de Lange Breedstraat alhis^ -wijk. O n" 182, verkocht voor f 2076een I/uis en erf in de Simpelhuisstraat alhier, wijk W; n° 164, verkocht voor 610een huis en erf ifo Je Lange Singelstraat alhier, wijk N n° 205J verkocht voor f 19IQ. Een huis en erf met jn de Koepoortstraat alhier, wijk N n° 28, w^Crd. opgehouden op 4200. 8 Jan.'s av. 11 u. 24 gr. 9 's morg. 8 u. 26 gr. 's midd. 1 u. 29 gr. 's av. 6 u. 26 gr. (Wordt vervolgd.) De handelstractaten van Frankrijk met andere lanvjen van Europa zijn deels en zullen voor het ander» deel worden opgezegd tegen 1 Januari 1880, o\q! aan de kamers volledige vrijheid te laten in dc^ vaststelling van de grondslagen voor Frankrijks taivievenp0iitiek, die in dit jaar onder werp zal zijn va» de discussie. Deze maatregel, die wel wat onverwacht schijnt, steunt volgens den Parijschen correspondent van de Times op zeer gewettigde redenen. Het onlangs door prins Bismarck gepubliceerd^ economische programma dwong de Fransche règeering zoo te handelen, en wat ook de uitslag^ der beraadslagingen van de kamers moge wezën, Frankrijk moet althans gedurende eenigen tijd de handen vrij hebben om zich te kunnen regelen naar wat zijn voordeel het raden zal tengevolge van maatregelen door andere staten genomen, Er is dus geen sprake van en dit stelt de Times-correspondent vooral in het licht dat de opzegging van het trac- taat met Engeland, die 31 Januari plaats had, in eenigen zin zou kunnen wijzen op slechte ver standhouding tusschen beide staten. Naar de pers te oordeelen is alles tusschen Frankrijk en Engeland koek en ei, en het minst, dat er maar een schijn van een wolkje aan de lucht komt, haasten de toongevende bladen in beide landen zich dien onwelkomen gast met kracht van argumenten weg te blazen. De victorie, door de republikeinen den 5™ Januari behaald, werd in alle Engelsche bladen zonder onderscheid van richting met de meeste vreugde begroet. Een Engelsch conser vatief staat dan trouwens ook nog ver van een Fransch legitimist of Bonapartist. Deze laatsten zijn natuurlijk alles behalve te vreden, en een der niet-herkozenen; de maarschalk Canrobert, beklaagt zich in een voor openbaar making bestemden brief aan een vriend er over, dat hij, dogen der maarschalken van Frankrijk (de beide andere maarschalken, Mac-Mahon en Leboeuf, zijn later benoemd), bij de verkiezing is moeten wijken voor een eenvoudig vrederechter, die vroeger de bescheiden en nuttige betrekking van veearts bekleedde. De maarschalk begrijpt zulk eene voorkeur niet en schrijft van zijne kiezers met weinig verholen ironie: Je prie Dieu, qu'il leur donne raison. De kiezers hebben echter den ouden maarschalk niet zoozeer willen treffen, als het regime, dat hij voorstond. Hij vertegen woordigde op zijn senatorszetel het keizerrijk, de schepping van den coup d'état, waarvan Can robert een actief werktuig is geweest. Wanneer

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2