BÏÏITENLASnT lêm<§Uu, Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. U n d e r w ij s. Marine en leger Kunst nieuws, Landbouw. Rechtzaken. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. 4 Voor het gerechtshof te 's Gravenhage zou ge beurd zijn door hem wederlegd of, juister gezegd, ontkend wordt. De hoofdstrekking van het schrijven der A. Ctde wenschelijkheid, dat een lid van ons hoogste rechterlijk college zich ont- houde van zijn naam te leenen aan dergelijke financieele inrichtingen wordt door den heer B. niet aangeroerd. Het Rotterdamsch Nieuwsblad meldt, dat de betrekking van den heer Mrd Cohen Stuart (hoofdredacteur) tot dat blad met 1 dezer is geëindigd. De opbrengst der Exploitatie-Maatschappij per dag en per kilometer was in 1878 f 21.64, tegen f 20.89 in 1877. Men schrijft uit Utrecht aan de Raarl. Ct. Yan alle plaateen hoort men de klacht over het slechte in omloop komen der nieuwe éencents stukken en zelfs dat vreemde muntstukken wor den in omloop gebracht. Het publiek schijnt het echter bij klagen te laten en niet te handelen, althans bij de betaalmeesters worden weinig oude centen voor nieuwe ingewisseld en in het daartoe bestemde lokaal aan 's rijks munt is eene zeer groote voorraad voorhanden, waarvan be trekkelijk weinig wordt afgenomen. Vele koop lieden alhier hebben zich dan ook voorgenomen, oude centen wel te ontvangen en die niet meer uit te geven, maar te wisselen tegen nieuwe. Men hoopt, dat velen dit voorbeeld zullen volgen en niet minder de kerkelijke diaconien, die in den regel velen centen ontvangen en daarmede hunne bedeelden uitbetalen; zij toch zouden het in ge bruik komen der nieuwe munt zeer kunnen be vorderen. Bij gelegenheid van het gisteren gesloten huwe lijk van Z. M. den koning is aan verscheidene gevangenen vermindering van straf verleend. 't Vooruitzicht bestaat, dat in de hoofdstad des rijks eene maatschappij zal worden opgericht tot het vervaardigen op groote schaal en in gebruik stellen van electrisch licht. Het maatschappelijk kapitaal zal aanvankelijk bedragen 2§ ton. In het comité hebben zitting uit Amsterdam dehh. Hoeufft van Velzen en Schadd, uit Utrecht mr. 0. A. van Hall. De heer Maju is als tech nicus aan de maatschappij verbonden; later zal hem een Fransch of Engelsch ingenieur ter zijde staan. Vermoedelijk zal elk aandeel 100 bedragen. (V. D De bezoldiging van den hoofdcommissaris en van de commissarissen van politie te 's Graven- hage isbij kon. besluit, nader geregeld in dier voege, dat zij, te rekenen van den l'D Januari jl., zal bedragen: voor den hoofdcommissaris ƒ3500 en voor ieder der drie commissarissen 3000. CIKQUE CORTY. Nu de op de groote markt alhier opgerichte tent hare voltooiing nadert en Zaterdag avond het gezelschap P. Corty daarin met hare reeks voorstellingen zal aanvangen, meenen wij onzen lezers geen ondienst te doen wanneer wij het een en ander omtrent de inrichting der tent mede- deelen. Het zeer groote cirque, door den heer van Pagé alhier gebouwd, dat door zijn dubbele wanden en goede dakbedekking de bezoekers zoo voor tocht als regen zal vrijwaren, is uitstekend inge richt. De zitplaatsen op een vasten vloer, amphi- theatersgewijze aangebracht, zijn ruim en gemak kelijk en door verschillende ingangen te bereiken. Ongeveer 400 gaspitten zullen de tent verlichten, en 4 groote kachels eene behagelijke warmte ver spreiden. In de tent zelve bevinden zich ook de stallingen voor de paarden, die evenals de geheele inrichting een bezoek overwaard zullen zijn. Bovendien vindt men er, behalve een aantal kleedkamers voor het heeren- en dames-personeel, magazijnen voor costumes, harnachementen, fourage, enz. benevens eene flinke restauratie. Eene sterke electriscke batterij zal bij enkele deelen der voorstelling dienen tot electrische verlichting. Ter geruststelling van hen, die voor een of ander onheil bij de voorstellingen mochten vree zen achten wij het niet ongepast aan te teekenen dat de manege zich op voldoenden afstand van de eerste rij der zitplaatsen bevindt, en dat het ver laten der tent, door de vele uitgangen die zijn aangebracht, gemakkelijk geschieden kan. Over de voorstellingen zelve zal natuurlijk eerst eigen aanschouwing ons kunnen doen oordeelen. Wij durven echter het beste voorspellen. In de verschillende steden, waar de heer Corty met zijn gezelschap den herfst doorbracht,*was het oordeel eenparig gunstig. Wij wenschen en vertrouwen, dat het publiek een druk gebruik van zijne voor stellingen moge mak^n. onderscheidingen. Bij kon. besluit is, als blijk van Z. M. goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, n° 64, alsmede een loffelijk getuigschrift, toege kend aan M. C. Teves, te Harlingen, wegens zijne krachtige hulp en zijn moedig voorbeeld bij de redding van twee personen uit de mast van een ballastscheepje, dat in de nabijheid der haven aldaar was gezonken. Verder werd de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan: K. F. van Eek, 2en stuurman aan boord van het stoomschip Graaf van Bylandt, toebehoorende aan de Ned.- Ind. stoomvaartmaatschappij, wegens de redding van twee personen uit eene hevige branding in de monding der rivier van Segli, op de noordkust van Atjeh; den slaaf Isidro, te Rio Grande do Sul, voor de redding van een Nederlandsch onder daan uit het water aldaar, en W. Heeren, te Breda, die eene vrouw uit de rivier de Mark op het droge bracht. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Oudenbosch J. J. B. de Klijn; van Oirschot J. N. H. M. van Baar; van Klundert C. W. Maris jr.; en van Avereest H. van Barneveld, met toekenning van eervol ontslag aan laatstge noemde als burgemeester van Vriezen veen. Goedgekeurd de benoeming van W. K. Verbeek, burgemeester van Giethoorn, tot secretaris dier gemeente. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per- 8oneel van den geneeskundigen dienst der land macht, tot off. van gezondh. 3e kl., de student voor den genoemden dienst (arts) J. E. L. Kraft. Door den gemeenteraad van Zutfen zijn tot leeraren aan de H. burgerschool en het gymna sium (gecombineerd) benoemd de hh. B. Dingemans, leeraar aan de H. B. school, voor de Engelsche taal en J. J. Balland, leeraar aan het gymnasium te Leiden, voor de Fransche taal. Benoemd tot leeraar in de oude talen en letterkunde en in de geschiedenis aan het gymna sium te Doi'drecht, de heer. J. Kiewiet de Jongej doctorandus in de letteren en leeraar aan de H. B. S. aldair. De minister van koloniën maakt in de St.ct. bekend, dat voor den dienst in N.-I. noodig zijn een veertiental onderwijzers der derde klasse, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer, bij voorkeur ongehuwd en voorzien van aanteekeningen voor het Fransch. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de Staats-courant. De 2e luitenant G. J. C. Verkuyl, van het 2e reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie bij het leger in Ned.-Indië. Met 31 dezer worden op nonactiviteit gesteld de luit. ter zee 1» kl H. van Broekhuyzen de scheepsklerken D. G. Krol van der Hoek en J. Langereis, en de off van admin. 3 - kl. W. A. Le Rutte, respectievelijk dienende, de eerste als eerste officier, aan boord van Zr. M». opleidingschepen Admiraal van Wassenaer en Anna Paulowna, en Zr. M". wachtschip te Willemsoord. De drié eerstgenoemden worden vervangen, respectievelijk door den luit. ter zee le kl. C. Hoffman en de scheepskl. S. Hummelinck en W. S. van der Noordaa. Gisteren ochtend werd op de marinewerf te Amsterdam Zr. M®. stoomschip de Ruijfer, inge volge 's konings verlangen, herdoopt in Emma, koningin der Nederlanden. De schout bij nacht J. van Gogh deed de plechtigheid, die door na genoeg alle te Amsterdam aanwezige officieren en het geheele personeel der werf bijgewoond werd, van eene toespraak voorafgaan. Na onthulling van het nieuwe naambord werd de kiel gelegd van het nieuw aan te bouwen nchroefstoomschip, dat, zooals men weet, den naam de Ruijter zal voeren. Bij het bezoek van deu koning en de koningin aan den stads schouwburg te Amsterdam zal de jongeheer Schultz, leerling der tooneelschool, een kleine rol vervullen in het stuk van den heer Schimmel, Oranje en Nederland, terwijl in den Haag bij dezelfde gelegenheid in het stuk van den heer Gram zal optreden mej. Tonia Poolman, insgelijks leerlinge der tooneelschool. De vergadering der afdeeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en Vee teelt in Zeelandheeft den heer A. G. V. Homback tot voorzitter en den heer L. van Waesberghe Janssens tot secretaris herkozen tot bestuursleden werden benoemd de heeren P. Fruytier te Hon- tenisse en P. Verhaegen, burgemeester te Graauw. Verkozenen bedankten voor het in hen gestelde vertrouwen en verklaarden de betrekking te aanvaarden. Ter civiele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage van eergisterenwerd o. a. uitspraak gedaan in de zaak van J. J. B., tegen den officier bjj de arrond.-rechtbank te Middel burg, waarbij het betreft de stuiting van een huwelijk door dien ambtenaar gedaan en waarvan de appellant bij de rechtbank te Middelburg de opheffing had gevraagd. Het hof heeft zich met de grondenwaarop de vordering door de recht bank werd afgewezen, vereenigd en mitsdien het vonnis bevestigd. Westkapelle, 7 Januari. Ter gelegen heid der huwelijksvoltrekking van Z. M. den koning wapperde heden hier de vaderlandsche driekleur niet alleen van den toren en 't gemeente huis, maar ook uit menige woning. In een Fransch dorp in het departement Saöne is een verzameling van 55.000 kleine zilveren muntstukken gevonden, alle uit den tijd van 1108 tót 1137. Omtrent den hoogen waterstand van de Maas worden van verschillende zjjden treurige berichten ontvangen. Niet alleen dat verscheidene bouw en weilanden geheel onder water staan, maar het water is ook op sommige plaatsen in de woningen en stallen doorgedrongen. De buitengewone rivier-correspondentie langs de Maas is op 6 dezer ingesteld. Ook in het benedengedeelte der stad Nijmegen ziet het er, tengevolge van den hoogen water- stand van de rivier de Waal in de laatste dagen weder treurig uit. Het grootste gedeelte der Waalkade is door het water overstroomd, zoodat de Waalbewoners hunne huizen niet kunnen ver laten, tenzij zij het geluk hehben een achterdeurtje te bezitten. De werkzaamheden aan den strek dam, die tot verandering van den stroom der Waal aan het bovengedeelte van de stad wordt aangelegd, zijn moeten gestaakt worden tot niet geringe teleurstelling van den aannemer, die zich reeds met eene spoedige aflevering had gevleid. Het veer naar Lent moet door eene schroefstoom boot bediend worden. Bij monde van den heer mr. J. H van Roijen, als lid van het Thorbecke-comité, is eer gisteren, namens dat comité, aan het gemeente bestuur van Zwolle een portret van dien staatsman aangeboden. Het portret zal in de vergaderzaal van den raad geplaatst worden. Door een jager onder Barneveld, zijn in het afgeloopen seizoen, behalve vele eenden en water snippen, geschoten 250 hazen, 214 hoenders en 48 houtsnippen. Volgens een bericht van het met. instituu t van de New-York Herald is het stormachtig op den Oceaan. Tusschen den zevenden en negenden kan harde wind, vergezeld van sneeuw en koude, op de Engelsche en Noorweegsche kusten ver wacht worden. Windrichting van Zuid-Oost tot Noord-West. Aan het postkantoor te Amsterdam waren Nieuwjaarsdag zóóveel brieven en pakketten in gekomen, dat het onmogelijk was meer dan het allernoodzakelijkste dien dag te doen bezorgen. Ver scheiden naamkaartjes en briefkaarten hebben vier dagen moeten wachten, eer ze aan hun adres terechtkwamen. Op het postkantoor te Amsterdam wa gisteren middag iemand zoo verdiept in het schrijven van een brief, dat hij een zakje met f 200, door hem medegebracht en zoolang neder gezet, geheel uit het oog verloor en ook niet bespeurde, dat iemand, na links en rechts te hebben rondgekeken, als zocht hij den eigenaar, bedaard den schat opnam en zich daar mede verwijderde. Toen 't groote werk was afgeloopen, bespeurde de man zijn verlies en was natuurlijk wanhopig. Hij ging gedrukt naar huis en vertelde het on derweg aan een vriend, en deze weer aan een vriend, en die weer 's avonds in een koffiehuis, totdat het verhaal eindelijk kwam tot een kennis van den postambtenaar want dat was de „iemand" van daar straks die het geld gevon den en, daar hij het onbeheerd meende, gebor gen had. De man kreeg zijn 200 gulden behoorlijk terug. (N. v. D. dag) In de afgeloopen week zijn vier mans- en even zoovele vrouwenzitplaatsen in het kerkge bouw der Herv. gem. te Oüdeschoot bij palmslag verkocht voor de aanzienlijke som van f 1763, of, met inbegrip van 11 pet. onkosten, ongeveer t 1956. De statistiek der Duitsche naamlooze ven nootschappen is niet zeer bemoedigend. In Duitsch- and hebben weder 6 banken met 46 millioen mark kapitaal in 1878 opgehouden te bestaan, in Oostenrijk-Hongarije 3 met 6 millioen florijnen. De dividenden van de bestaande instellingen zijn grootendeels gedaald. Van 90 soorten van spoor- wegaandeelen hebben 44 over 1877 geen uitkee- ring kunnen doen; 22 gaven 5 pet. of meer. Van 44 Oostenrijksche spoorwegaandeelen ontvingen 26 geen dividend en 24 5 pet. of meer. Van de nijverheidsondernemingen gaven onder 100 Duit sche mijnmaatschappijen 60 geen dividend, 18 5 pet. of meervan 21 Oostenrijksche konden slechts 2 een uitkeering doen, éen van 3 en éen van 7 pet. Van de 20 voornaamste Duitsche reederijen op aandeelen gaven 6 geen dividend, waaronder zijn de stoomvaart op Amerika, de Duitsche stoom- vaartreederij te Hamburg en de Lloyd te Bremen; 7 keerden 5 pet. of meer uit. Italiaansche bladen berichten, dat de micro- phoon, een der vindingen van Edison, bruikbaar zou zijn tot het waarnemen van onderaardsche vulcanische werken. De toepassing zou gevonden zijn door den heer de Rossi, die er onmiddellijk prof. Palmieri, den directeur van het Vesuvius- observatorium mede in kennis stelde. Deze laatste was verrukt over de resultaten. De onderaard sche bewegingen maakten door den microphoon zulk een vervaarlijk leven, dat de omstanders wegliepen van schrik. In Amerika spaart men tegenwoordig de honigbijen arbeid uit. De raten worden door middenpuntvliedende kracht machinaal ledig ge maakt en daarop weder in de korven gebracht, waar de bijen dan weder onvermoeid aan den arbeid gaan. Een broeder van den beruehten Tropmann is te Mühlhausen gevangen genomen. Ook deze stond naar het eigendom van anderen; zijn mid del, valsche munt slaan, was echter niet zoo kras als van den moordenaar van Pantin. Te Lausanne is eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt de verschillende Romaan- sche dialecten, welke dreigen uit te sterven, althans voor de wetenschap te bewaren. Deze vereeniging zal beginnen met zich voornamelijk aan het patois in Waadtland te wijden en zal trachten daarvan een volledig woordenboek samen te stellen. Ook zal spoedig een courant verschijnengetiteld Journal des patois Vaudois. Uit Astrakan bericht men dat in het district Jenotajeu spoedig na den terugkeer der kozakken uit Aziatisch Turkije eene epidemische ziekte is uitgebroken, welke door dokters voor pest ge houden wordt. Eer men quarantaine-maatregelen nemen kon, verbreidde de ziekte zich over verschei dene dorpen. De sterfte is zeer groot. buitenland. Londen. Generaal Stewart is op vier a vijf dag- marscben van Kandahar aangekomen. De gouver neur van Kandahar houdt de posities aan de Tarrakrivier bezet. Stewart en Biddulph zouden gezamenlijk op Kandahar aanrukken. Lord Beaneonsfield is nagenoeg hersteld. 7 Jan.'s av. 11 u. 25 gr. 8 's inorg. 8 u. 24 gr. 's midd. 1 u. 28 gr. 's av. 6 u. 26 gr. De Engelsche pers neemt het telegram van den correspondent van den Netv York Herald omtrent zijn onderhoud met generaal Kaufmann zeer ernstig op. De morgenbladen van gisteren waren hoogst ontevreden over de bewering van den Russischen krijgsoverstedat de behaalde voordeelen der Engelschen van geringe beteekenis zijn, en dat zij gepaard zijn gegaan met ernstige nederlagen, die zorgvuldig voor het publiek zijn verborgen ge houden. Bij beide partijen moet zulk een bewe ring misnoegdheid wekken de ministerieelen houden het voor een staaltje van Russischen laster en naijver, terwijl de oppositie naast hare teleurstelling er voedsel in vindt om der regeering verwijten te doen. Wie recht heeft moet nog blijken, en het schijnt onmogelijk daarover nu reeds op eenigszins goede gronden eene gissing te wagen. Intussehen rust de oppositie niet. De heer Forster, een der uitnemendste leden der minderheid in het lagerhuis, hield te Bradford eene redevoering, waarin hij onder meer betoogde, dat het ministerie eenvoudig den oorlog met den emir had uitgelokt met het doel van uitbreiding der grenzen. Hij loochent, dat men voor een staat van zaken geplaatst was, waarin handelend optreden noodzakelijk was voor de koloniale belangen. Denkt de heer Forster, zegt de Times, dat de vestiging van Russischen invloed te Kaboel geene gevaren in zich sloot voor Indië, dan is hij consequent. Erkent hij echter met de meeste hoofden van zijne partij dat gevaar wel, dan sluit zijne redeneering niet. Dan moge hij de genomen maatregelen, de wijze van uitvoering als verkeerd brandmerken; doch dan ware het tevens zijn plicht geweest te erkennen, dat hun doel, verzekering eener vreedzame toekomst aan Indië, goed was. Daily News daarentegen vindt des heeren Forster betoog over de Oostersche zaken machtig en veel omvattend, „inderdaad volmaakt". Ainsi va le mondeieder heeft of beweert althans zijne meening te hebben en zwaait lof toe aan degenen, die gelijk met hem denken. Dat streelt tevens de eigenliefde. Indien de betrekkingen tusschen het Vaticaan en de Pruisische regeering niet langzamerhand beter worden en het conflict niet wordt opgeheven, zal dit zeker niet zijn omdat de pers haar best niet doet de zaak levendig te houden. Onophou delijk volgen geruchten in verschillenden zin elkander op, die niettegenstaande hunne tot heden magere resultaten, de aandacht in hooge mate blijven trekken. Het geldt toch groote belangen. Moge al het streven naar machtsuitbreiding van den pauselijken stoel door zijne weinige kans tot slagen bij zachten passieven weerstand der regee ringen al niet veel vrees meer kunnen inboezemen, in Pruisen zelf zijn aan het al of niet vasthouden aan den Kulturkampf groote belangen verbonden.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2