N°. T. 122e Jaargang. 1879. Donderdag 9 Januari. HET SKELET IN HUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de publicité étrangére G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 8 Januari F EXJILIL,JB TOIST. MIDDEL - Omtrent de voltrekking van het huwelijk van Z. M. den koning met prinses Emma van Wal - deck-Pyrmont, die gisteren plaats had, ontleenen wij aan de iV. R. Ct. het volgende. Nadat 's middags ten half twee een déj euner- dinatoire ten paleize gehouden was, begaven de verschillende hooge personages zich naar hunne vertrekken, om zich op de huwelijksplechtigheid voor te bereiden. Da vorst van Waldeck haalde teri kwart voor zessen Z. M. den koning af en geleidde hem naai de vertrekken vim de vorstin, waar de bruid zich bevond en waar het burgerlijk huwelijk, door inschrijving in de registers van den burgerlijken stand, voltrokken werd. Daarop begaf zich het hooge bruidspaar dooi de roode en witte zaal, alwaar de daar aanwezige personen zich bij den stoet aansloten, naar de slotkapel. Deze kapel ligt in een der zijvleugels van het slot. Het is een hoog langwerpig gebouw,- zon der bijzondere sieraden dan de muurschildering in het plafond. Evenals in vele protestantsche kerken in Duitsch- land vindt men er een altaar, een Christusbeeld en een kruis. Dit kruis, van minstens 7 voet hoogte, staat achter het altaar en is geheel met roode en witte rozen overdekt. Daarboven is een tropee aangebracht: de Nederlandsehe en Waldecksche wapens vereenigd in een schildde Nederlandsehe en Waldecksche vlag (zwart, rood, goud) daarom heen. Dezelfde schi den zijn op meer plaatsen aangebracht. Guirlandes van palm en rozen be dekken de witte muren van de kapel. De lange gang, die er uit het eigenlijke paleis heen voert, is ter zijde smaakvol gedecoreerd met tapijten en langs het plafond met kronen en kransen van dennengroen. Z. M. de koning droeg de admiraals-uniform. De bruid was gekleed in wit satijn met goud geborduurd en met myrtenkransen versierd. Onder het plechtstatig klokgelui naderde de stoet de kapel. Zoodra het hooge bruidspaar het oostelijk portaal was binnengekomen, werd door het koor, dat boven op de tribune geplaatst was, de plechtigheid met gezang geopend (het heilig heilig, enz. van Spohr en het Domme sdlvurn jac regem). De hofprediker en consistoriaalraad Scipio, het officierskruis der Eikenkroon dragende, ontving het bruidspaar bij het binnentreden en geleidde het naar het altaar. 33 door FRIEDKICH 8P1ELHAGEN. ACHTSTE HOOFDSTUK. Mauvais sujet!" riep de dokter, „zult gij dan nooit wijs worden Ziet ge, mijnheer Schmitz, gij moet weten permitteer mij, mijnheer Schmitz En de dokter klopte mijnheer Schmitz weer op den rug, daar de goede man weer meende te stikken van het lachen over al die gekheid, waarvan hij geen woord begreep, en over dien koddigen jongen, die hem voorkwam uit een Keulsche Vasten-avond-grap overgewaaid te zijn. Toen hij een weinig tot bedaren kwam, fluisterde de dokter hem eenige ophelderingen in het oor, terwijl Hans het portaal over, naar de eetzaal snelde, waar hij eenige brommende stemmen vernomen had, die bezig schenen zich tot zingen gereed te maken, „Maar mijnheer von Franck, wat beteekent dit alles toch?" fluisterde mevrouw Schmitz den ad vocaat toe, die zich zoo lang mogelijk uitrekte De koning en de aanstaande koningin namen voor het altaar de aangeboden plaatsen in. Achter het hooge bruidspaar plaatsten Zich de prinsessen van Waldeck-Pyrmont. De overige vorstelijke personen schaarden zich daarachter in een halven kring. Daarnevens en verder rondom volgden in de aangewezen orde de overige genoodigden. Na een kort. gebed wordt door den hofprediker de 121e psalm voorgelezen. In eene hartelijke toespraak bad hij Gods zegen over het huwelijk af, waarna door hem het ge bruikelijke formulier voorgelezen werd. Vervolgens knielden de aanstaande echtgenooten neder. Zij wisselden de ringen. De predikant legde hun de handen op. Op hetzelfde oogenblik verkondigden honderd en een kanonschoten dat de plechtigheid voltrokken was, die vervolgens eindigde met het zingen van het „Looft den. Heer." 'sAvonds werden HH MM.'de koning en de koningin der Nederlanden door de vorstelijke personen en autoriteiten in vormelijke receptie {cour) begroet, waarna een diner de plech tigheid van den dag besloot. Prins Hendrik is door zijn koninklijken broeder tot veldmaarschalk benoemd. Aan de verschillende kamers van koophandel en fabrieken is toegezonden een exemplaar van betrapport der hij Zr. Ms. besluit van 7 Sept. 1877, n° 29 benoemde rijkscommissie tot het instelleh van een onderzoek naar den toestand der Nederlandsehe kunstnijverheid, uitgegeven door het departement van binnenlandsche zaken. De Staats-courant bevat de wet houdende vast stelling der begrooting van uitgaven voor. de rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1879. De Staats-courant bevat de wet, houdende vast stelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname over het dienstjaar 1875; en de wet, houdende goedkeu ring der overeenkomst betrekkelijk den onder- handschen verkoop aan de erfgenamen van A. Bemolt te Dordrecht van bestaanden en toe- komstigen aanwas aan het Hennepje in den Bevert onder de gemeenten Werkendam en Dassen. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat de commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen in het jaar 1879 zal houden drie zittingen te Am sterdam twee te Botterdamtwee te Leeuwar den en éene zitting te Dordrecht. en op de toonen ging staan om haar aan 't oor te zeggen „Het beduidt, mevrouw, dat gij een zeer ver standige dochter hebt en dat men al heel vroeg zou moeten opstaan om van haar een revanche- partij te winnen." Anna had haar man in hare armen gesloten en wilde hem niet loslaten. „Vergeef mij, Le- brecht „Ik- u „Zij hadden mij bijna krankzinnig, gemaakt, Lebrecht." „Dat zou ik gedaan hebben, zot, dwaas die ik benAnna, Annaik zal voortaan van uwe genade moeten afhangen „Van mijn liefde, Lebrecht! gelijk ik van de uweniet waar, dokter, goede, beste vriend De dokter kuste innig de hem toegestoken hand en riep uit „Ik weet niet waar gij het over hebt, maar ik weet wel dat er nog engelen bestaan, en dat het oog des dichters het voorrecht heeft die te aan schouwen; mijn oog heeft althans dezen engel aanschouwd, toen ik, den dag na uw vertrek, in mijn donker hoekje bij moeder Ihlefeldt zat en u, tot belooning dat gij mij verlaten hadt en ik het nu nog eenzamer zou hebben dan anders, de beste aller vrouwen toewenschte. Daar heb ik het gemaakt, waar blijven nu de jongens die het zingen moeten De groote dubbele deur, die naar de eetzaal leidde, werd geopend. Een verblindende lichtglans Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren door den voorzitter in de Staatscourant bekend gemaakt. Den 5tB Februari a. s. zal het tweehonderd jaren geleden zijn, dat Vondel is gestorven. Op het taal- en letterknridig congres te Kampen vereenig- den zich eenige vereerders van onzen dichtervorst om dien dag eene hulde te brengen aan zijne nagedachtenis en in zoo grooten getale mogelijk een krans te leggen op zijn graf. Anderen sloten zich later aan; een bestuur van 18 leden werd gekozen, en als resultaat zijner werkzaamheden ontvangen wij heden eene circulaire, waarin het volgende plan voor de feesten voorkomt. „Den 4en Februari zal door de Liedertafel Oefe ning baart Kunst,"{te Amsterdam) geheel van haren twege, een concert gegeven worden, waarop voor namelijk compositiën naar aanleiding van woorden van Vondel of op hem betrekking hebbende zullen worden ten gehoore gebracht. Prof. Dr. Schaepman zal daarbij op het verband van dit concert met de plechtigheid van den volgenden dag wijzen. „Den 5"° Februari zal in een nader bekend te maken lokaal een tentoonstelling van voorwerpen, op Vondel betrekking hebbende (handschriften, uitgaven, brieven, portretten) of van in zijn werken voorkomende tijdgenooten afkomstig, geopend worden en zal onmiddellijk daarna de plechtige opgang naar de plaats der hulde volgen. De heer W. J. Hofdijk zal daarbij de belangstellenden voorgaan en geleiden. „Aan den avond van den 5en Februari zal in den grooten Schouwburg een opvoering gegeven worden van Vondel's Leeuwendalersen daarna een gelegenheids-stukje vertoond, waarin de per soon van Vondel ten tooneele gebracht wordt. Dit dramatisch tafereel dankt de commissie aan de hand van prof. J. A. Alberdingk Thijm." Het bestuur wendt zich tot alle vrienden van Vondel en belangstellenden in Noord en Zuid Nederland en vraagt hun vooral om den 5a Februari 's middags om twee uren aan de plech tigheid bij het graf te willen deelnemen. Men zende éen gulden als bijdrage in de kosten aan den peuningmeester (den heer H. Binger te Amsterdam). Bij denzelfde kan men zich ook opgeven tot deelneming aan een gemeenschappe- lijken maaltijd. Wij behoeven bij deze vermelding niets ter aanbeveling te voegen. Vrienden van Vondel zullen zich ook zouder deze geroepen gevoelen deel te nemen aan de eenvoudige hulde aan 'smans nagedachtenis en het welgekozen programma mede te genieten. stroomde naar binnen van honderden waskaarsen, op kronen,kandelabers en zilveren luchters, over de rijk met zilver getooide tafel, en over de hoofden van acht of tien heeren, met zwarte rokken, witte dassen en witte handschoenen heen, die op een oude, welbekende melodie, het lied aanhieven waarvoor de dokter het gedicht gemaakt had .- Wen Amor zwingt in seine Bande, Dem wird zu eng die weite Welt; Da sucht er denn durch alle Lande Nach ihr, die ihm zumeist gefiillt. Und hat er endlich sie gefunden Und schliesst sie an die treue Brust, Er ist beglückt zu allen Stunden, Der Kummer selber wird zur Last. Denn was ihm anch der Himmel sendet, Er theilt mit ihr es, die ihm lieb, Und wenn es sich zum Bösen wendet, Er weiss, dass sie ihm hold verblieb: Die holde, gute, schone, reine, Sein süsser Trost, sein starker Hort, Allzeit nun die geliebte seine, Wie er der ihre fort und fort Auf allen ihren Lehenswegen Auch wir vertrauen Eurem Stern Und sifagen Freud und Fried und Segen Der Herrin jung, dem jungen Herrn „Vivat, hoera!" klonk de heldere stem van Hans Fliederbusch, die dapper meegezongen had, Utrecht, 7 Januari. Door de Stichtsche tramweg maatschappij zijn thans de bepalingen vastgesteld, waaraan de machines of stoomrijtui- gea moeten voldoen, om deel te kunnen nemen aan het concours. Aanvragen om aan het concours te kunnen deelnemen moeten voor 31 Januari a. ingekomen zijn bij de directie, die, daartoe uitgenoodigd, bereid zal zijn de noodige inlichtingen te geven betreffende de constructie van den weg en de rijtuigen enz. De jury zal bestaan uit deskundi ge niet tot de maatschappij in betrekking staande personen. De directie zal op voordracht van de jury kunnen uitreiken le prijs. Een gouden medaille benevens be stelling van locomotieven of stoomrijtuigen. 2® prijs. Vijfhonderd gulden en een vergulde medaille. 3e prijs. Twee prijzen van 250 gulden en zil veren medaille. 4P prijs. Vier prijzen van 125 gulden en bronzen medailles. Axel, 8 Jan. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December 1877 1478 mannen en 1540 vrouwen, totaal 3018. In den loop van 1878 werden geboren 81 kinderen van het man nelijk en 62 van het vrouwelijk geslacht, terwijl van elders 77 mannen en 84 vrouwen zich hier hebben gevestigd. Overleden zijn 31 mannen en 30 vrouwen en naar elders vertrokken 100 mannen en 103 vrouwen. De bevolking op 31 Dec. 1878 bedroeg dientengevolge 1505 mannen en 1553 vrouwen, totaal 3058. Het getal levenloos aan- gegevenen was 10, dat der tweelinggeboorten 3. Twintig' huwelijken werden voltrokken en éene echtscheiding had plaats. Csdzand, 7 Januari. Aan het naburig strand dezer gemeente is sedert Zaterdag een schoener gezonken; dit lokte 11. Zaterdag vele bezoekers, en wat, helaas! bijna regel is, het uitstapje ein digde in een jeneverpartij; het ongelukkig gevolg hiervan was dat een knaap, omstreeks 12 jaar oud, zooveel spiritualia binnenkreeg, dat hij nog denzelfden avond aan de gevolgen overleed. Een stuk in de Amsterdamsche courant in hoofdzaak eergisteren door ons opgenomen over het optreden als lid van den raad van be heer der Wissel- en EffectenbanJc te Rotterdam van mr. Coninck Liefsting, vice-president van den hoogen raad, geeft den voorzitter van dien raad van beheer, den heer B. W. Biijdenstein een brief in de pen, waarin de zinsnede omtrent het geen met een directeur dier financieele inrichting toen het lied uit was. Daarop opende zich de kring om het gezelschap te laten passeeren. Hans ging plechtstatig voorop met den konings bowl, daarna volgde mijnheer Schmitz, die zijn dochter aan den arm had en haar toefluisterde „Hoor eens, Anna, ik zal aan mama zeggen, dat ik bet ook geweten heb; mag ik?" Na die beiden kwam Lebrecht met mevrouw Schmitz, geboren von Klüngel-Putz, die hem vriendelijk verzekerde, dat zij natuurlijk geen woord geloofde van die wel wat ruwe grap, die Anna zich over dien winkel veroorloofd had. De dokter was een oogenblik achtergebleven, om zijne brillenglazen af te vegen, die in het laatste half uur gedurig vochtig geworden waren, en wilde toen den advocaat zijn arm aanbieden. Maar de advocaat was verdwenen. „Jammer mompelde de dokter terwijl hij zijn bril weer opzette, „hij heeft toch een flinken kop, en nu bet'van avond zoo bijzonder vroolijk belooft te worden, zou ik nog heel veel pleizier met hem gehad hebben. En wat dat andere be treft, ach, lieve hemelhij bevroedt niet hoe vergevensgezind en goedig menschen zijn die hun skelet goed en wel het huis uithebben."

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1