Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger Kunst nieuws. bewind van hervorming, gedurende het jaar 1878 harde schokken ondergaan heeft. Maar aan den eenen kant zien wij in dit kabinet nog te veel werkkracht om voor de toekomst de hoop reeds op te geven. Aan den anderen kant wenschen wij dat men rekening houde met de omstandigheden. Een bewind, dat in éen jaar tijds te kampen heeft met aanzien lijke financieele tekorten hier en in Indië, waardoor al zijne bewegingen verlamd en de invoering van impopulaire belastingen noodza kelijk gemaakt wordenmet eene volksbewe ging als het petitionnement tegen de sehoolwet, door welke de hartstochten werden opgezweept tot eene heftigheid, waarbij de geringste verdere prikkeling eene uitbarsting had kunnen veroor zaken; met eene ramp als de ziekte en het overlijden van den minister van oorlog, door welke de verwezenlijking van een belangrijk deel van zijn program feitelijk onmogelijk ge maakt werdeen kabinet, dat aan het roer geweest is in dit jaar 1878, waarin geheel Europa door oorlog, armoede en gebrek aan welvaart gedrukt en door de aanslagen van moordenaars en volksoprniers ontsteld en in voortdurende prikkelbaarheid gehouden werd, zulk een kabinet mag men, gelooven wij, de gunst der verzachtende omstandigheden niet ontzeggen, wanneer het, op de vraagwat hebt gij gedaan mocht antwoorden met Siéyès antwoord op de vraag wat hij onder het schrikbewind had uitgevoerd„Ik heb geleefd." Allerminst gelooven wij dat het de roeping der liberale partij kan zijn, ten opzichte van het ministerie-Kappeijne deze verzachtende omstandigheden over het hoofd te zien. In het jaar 1878 werden te Middelburg 523 kinderen geboren en zijn 507 personen overleden; 111 huwelijken werden gesloten, terwijl 2 huwe lijken door echtscheiding ontbonden zijn. In de heden namiddag gehouden zitting der kamer van koophandel en fabrieken alhier werd, nadat de installatie van de herkozen leden en van het nieuw gekozen lid had plaats gehad, herbenoemd als voorzitter de heer mr. W. C. Bor- sius en als vice-voorzitter de heer mr. G. N. de Stoppelaar. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. De minister van binnenlandsche zaken heeft de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaaldie in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden moet plaats hebben, tengevolge van het overlijden van den heer J. K. H. de Roo van Alderwerelt, bepaald op Dinsdag 28 Januari 1879 en de herstemming, zoo die noodzakelijk is, op Dinsdag 11 Februari aaustaande. De Staats-Ct. bevat de wet, houdende aanwij zing van de middelen en inkomsten ter goedma king van de uitgaven, begrepen in de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1879 (Hoofdstuk I. Middelen en inkomsten in Neder land). In de Staats-Ct. is opgenomen het programma van de internationale tentoonstelling van kunst werken van levende meesters, te houden te Mün- chen in 1879. De St.-Ct. bevat de statuten der Vereeniging van assuradeuren te Amsterdam. een somberen blik op den armén dokter, die als een waanzinnige met ellenlange schreden op en neder liephij nam echter de hand aan, die de advocaat hem toestak en zei „De gastvrijheid, mijnheer von Franck, is voor ons, Pommerschen, een even onschendbaar gebod als voor u, Rijnlanders. Dus heet ik u welkom. Mijn vrouw heeft mij reeds ter loops van uw aanwezigheid kennis gegeven. Zij laat zich nog een oogenblik verontschuldigen, totdat zij hare ouders begroet heeft. Neem intusschen plaats. Wilt gij oek niet gaan zitten, Adalbert „Dankje," zei de dokter zonder zijn wandeling te staken. Het schoone gelaat van Lebrecht verried de onrust die hem kwelde. Niemands tegenwoordig heid kon hem op dit oogenblik ongewenschter zijn dan die van den advocaat. Op weg naar het station was hem, bij de herinnering aan de waarschuwende woorden van zijn vriend en den bekommerenden blik van zijn Anna, al het dwaze der positie, waarin hij zich geplaatst had, duidelijk geworden en op datzelfde oogenblik had hij een besluit genomen. Hij zou, als zij allen bij elkaar waren, in tegenwoordigheid van Bertram, aan wiens achting hem meer gelegen was dan aan die van alle andere menschen, - behalve Anna, zeggenzoo en zoo is het ge gaan. Maak er nu uit op wat gij wilt en wat gij kunt! Wat de ouders er van zouden denken wat Anna zelve hij boog zijn hoofd met ware deemoed en vond dat hij elke straf verdiend had Bij koninklijk besluit zijn het reglement en de tarieven waarop aan de leden der te Rotterdam gevestigde vereeniging van kantoorbedienden eene geldelijke uitkeering na overlijden wordt verze kerd, goedgekeurd. g De heer m\ F. B. Coninck Liefsting, reed sedert eenige jaren commissaris der Twentsche Bankvereeniging en sedert het vorige jaar vice- president van den Hooge'n Raad, is blijkens de in de Staats-courant opgenomen statuten thans opgetreden als lid van den Raad van beheer der Wissel- en Effectenbank te Rotterdam. Dit feit geeft de Amsterdamsche courant aanleiding tot de volgende opmerkingen: „Het is niet de eerste maal, dat wij onze stem verheffen tegen het feit dat rechterlijke ambtenaren hun naam leenen aan financieele ondernemingen, vooral aan dezulken, waarvan het hun onmogelijk is om als commissaris de operatiën en den stand van zaken zoodanig te controleeren, dat zij zeker zijn, dat èn niets nadeeligs of compromitteerends voor haar èn niets ongeoorloofds door haar ge daan worde. „In het algemeen moeten rechterlijke ambtenaren staan buiten en boven dergelijke financieele onder nemingen, waarmee zij in hunne landsbetrekking ieder oogenblik te doen kunnen krijgen, 't zij in' burgerlijke, 't zij in strafrechtelijke gedingen maar vooral is het afkeurenswaard, dat een lid der hoogste rechtbank in ons land tevens optreedt als lid van den Raad van beheer eener bank, waarvan een der directeuren zeer kort geleden uit den mond van den voorzitter en den advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage in 't openbaar heeft moeten hooren, dat zijn houding als zeer slecht diende gebrandmerkt te worden. Dat was den heer Coninck Liefsting zij het perinnerd, hoewel het hem noode kan ontgaan zijn bij het strafgeding tegen een effectenhandelaar te Rotterdam, die op 13 Dec. tot 7 jaren tucht huisstraf is veroordeeld „Wanneer wij nu op den éenen dag dien direc teur der Wissel- en effectenbank zoo geweldig zien kastijden door een president en een advocaat- generaal van een gerechtshof, enden anderen dag dienzelfden directeur zien dekken door den persoon van den vice-president van den Hoogen Raad, die als mede-beheerder naast hem gaat zitten, dan meenen wij te mogen vragen, of dergelijke tegenstrijdigheden wel geschikt zijn om het prestige der rechterlijke macht te verhoogen." Sluis. Naar men met zekerheid verneemt zal het postkantoor te Sluis vereenigd worden met het telegraafkantoor aldaar. Rilland-B ath. Het afbreken van gebouwen in de vroegere gemeente Bath is weer in vollen gang. Een der grootste en fraaiste huizen bij den ingang van het dorp, alsmede een deel van de gebouwen, die nog herinneren aan de vroegere garnizoenplaats, zullen weldra met den grond gelijk zijn gemaakt. Aan het Handelsblad werd Zaterdag uit Arolsen geseind dat yolgens een aldaar uit Luxemburg ont vangen telegram, prins Hendrik, wegens onge steldheid, niet bij de huwelijksplechtigheid tegen woordig zal kunnen zijn. Dadelijk na eenige bijzonderheden betreffende het aanstaande huwelijk van den koning leest men in het Handelsblad het bericht, dat de prins van Oranje zich uit Parijs naar Nizza zal begeven om daar eenigen tijd te vertoeven. Wij vernemen, dat morgen (Dinsdag) bij gele genheid van het huwelijk van Z. M. den koning en hij betwijfelde of hij ooit rust voor zijn ge weten zou vinden Hoe hij het zou kunnen dragen dat mocht hij volstrekt niet vragen. En nu moest het toeval hem dezen mensch in den weg voeren, dezen man voor wien hij, van het eerste oogenblik af, een ouverwinnelijken afkeer gekregen had, van wiens bijtend vernuft hij genoeg bewijzen ontvangen had, van wiens vijandschap hij volkomen overtuigd was en die in de oogen van Anna 's ouders zeker, en wel licht ook in de hare in hoog en welverdiend aanzien stond. Hij had het reeds zeer onaangenaam gevonden toen Bertram zei dat von Franck te Woldom was, en nu zat hij daar tegenover hem, aan zijn eigen haard. Zou het ook een welverdiende ver zwaring zijner straf zijn? zou bij thans, in tegen-' woordigheid van dezen man, moeten zeggen, het geen hij zelfs zijn vriend niet had durven beken nen Zwaarder straf was er voorwaar niet voor hem te bedenken geweest Terwijl deze gedachten hem door het hoofd gingen en aan zijn gelaat een nog somberder uit drukking verleenden, zat mijnheer von Franck zeer op zijn gemak over Keulen en Woldom, over koetjes en kalfjes te praten en bleef dokter Bertram peinzend de kamer op en neder loopen. Opeens werd hij echter in zijn wandeling ge stoord door het opengaan der deur en het binnen treden van een deftigen bejaarden heer, in een zwarten rok en stijve boorden, die een lange gezette dame aan den arm hield, met een grooten van alle openbare gemeentegebouwen de nationale vlag met Oranjewimpel zal worden uitgestoken. Naar men „meent te weten", is door het ge neeskundig staatstoezicht een onderzoek ingesteld betreffende de verspreiding van de geneeskundigen hier te lande en het gebrek aan geneeskundigen op sommige plaatsen, en zouden de uitkomsten daarvan eerlang worden publiek gemaakt. (DU.) Het vertrek der pakketbooten van Liverpool naar de Westkust van Afrika heeft tot ultimo Juni a. eiken Zaterdag plaats. De verzending der brievenmalen uit Londen geschiedt eiken Vrijdag avond. De correspondentie voor Madeira, Teneriffe, Grand-Canary, Sierra-LeonaGrand-Bassa, Cape Palmas, Cape-Coast-Castle, Accra, Addah,Quittah, Lagos, Bonny, Old-Calabar, wordt met elke brie venmaal verzonden. Voor Little-Popo met die van Vrijdag 3, 17 en 24 Januari, 7, 14 en 28 Februari, 7, 21 en 28 Maart11 en 18 April ,2,9, 23 en 30 Mei, en 20 Juni. Voor Monrovia met die van Vrijdag 3, 10, 24 en 31 Januari, 14 en 21 Februari, 7, 14 en 28 Maart, 4, 18 en 25 April, 9, 15 en 30 Mei, 6, 20 en 27 Juni, Voor Goree, Bathurst (Gambia), Salt-Pond, Whydah, met die van Vrijdag 17 Januari, 7 en 28 Februari, 2:- Maart, 11 April, 2 en 23 Mei, 13 Juni. Voor Isles de Los met die van Vrijdag 3 en 24 Januari, 14 Februari, 7 en 28 Maart, 18 April, 9 en 30 Mei, 20 Juni. Voor Half-lack en Winnedah met die van Vrijdag 10 en 3L Januari, 21 Februari, 14 Maart, 4 en 25 April, 16 Mei, 6 en 27 Juni. Voor Fernando-Po met die van Vrijdag 24 Januari, 21 Februari, 21 Maart, 18 April, 16 Mei, 13 Juni. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Leeuwarden D. van Marle, thans directeur van het postkantoor te Almelo. Aan dr E. O. Houtsma is door den minister van binnenlandsche zaken een eervol ontslag ver leend als conrector aan het gymnasium te Gro ningen. Bij beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken, is benoemd tot tijdelijk eersten hulponderwijzer aan de Bijksleerschool alhier J. van Breen, te Amsterdam. Tothulponder wijzer aan die inrichting zijn benoemdJ. A. van Driel, te Katwijk a/d*Rijn, en C. Timmermans, te Groede. Dr. L. Posthumus, leeraar aan de middel bare scholen te Dordrecht en benoemd tot leeraar in de natuurlijke historie aan de hoogere burger- school voor meisjes te Amsterdam, heeft voor die benoeming bedankt. Te Breda heeft zich een zonderling geval voorgedaan. In de jongste zitting van den ge meenteraad kwam aan de orde een verhooging van jaarwedden van leeraren bij het middelbaar onderwijs. De heer Rikkers maakte toen bezwaar om die verhooging ook toe te staan aan den leeraar den heer A. Sassen, omdat de jaarwedde van dezen vroeger reeds afzonderlijk verdubbeld zou zijn. De heer Sassen schreef toen aan de Bred. Ct., dat die bewering met de waarheid volkomen in strijd issedert zijn aanstelling in 1869 is zijn jaarwedde nimmer verhoogd. De heer Rikkers heeft thans in hetzelfde blad vooruitstekenden neus en zware, donkere wenk brauwen. Tusschen de zwarte schouders van dit waardige paar door zag de dokter een-schoon gelaat, dat, terwijl de zwarte schouders links af draaiden, nog een oogenblik in de deur bleef staan om hem uit een paar van geluk stralende oogen een enkelen allerliefsten, schalkschen blik toe te werpen, en alle aanwezigen de ad vocaat niet uitgezonderd werden verschrikt door een zonderling geluid, zoo wat gelijk aan. het schreeuwen van een mensch en ook eenigszins aan het kraaien van een haan, een geluid, dat niemand anders dan de dokter kon voortgebracht hebbenofschoon hij nu met het ernstigste ge zicht van de wereld op mijnheer en mevrouw Schmitz toetrad en zich in goed gekozen bewoor dingen als de oudste en beste vriend van Le brecht voorstelde. Wordt vervolgd.) geantwoord, dat zijn opmerking steunde op een (in geheime zitting) „tot drie- en viermaal toe be weren des voorzitters, die ten antwoord aan de voorstellers der verhooging van het tractement des heeren Sassen bij herhaling in herinnering bracht, dat de heer S. oorspronkelijk was aange nomen tegen een jaarwedde van f 500, welke jaarwedde later op f 1000 was gebracht." Zulk een verschil over de feiten tusschen een leeraar, die toch wel weten zal hoe de loop van zijn bezoldiging is geweest, en den burgemeester (mr. E. de Man), tevens voorzitter der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, is zeker hoogst opmerkelijk. (Hb.) Tot leeraar in de natuurkunde enz. aan de H. B. S. te Gorinchem is benoemd dr. van Nieu- wenkuizen Kruseman te Delft, die vervolgens tevens benoemd werd tot directeur van gezegde inrichting. Beroepen tot predikant der hervormde gemeente te Meliskerke de heer Kromzigtthans predikant te Kortgene. Bedankt voor het beroep als predikant bij de hervormde gemeente te Axel, de heer J. J. Ploos van Amstel. RillandBath. Bij de op Zondag 5 Jan. gehouden stemming voor vijf notabelen der N. H. gemeente alhier kwamen van de ruim 100 stemgerechtigden slechts 22 op. Niet éen der aftredenden werd herkozende meerderheid was aan de zijde der confessioneelen. De luitenants ter zee 2' kl. jhf. H. M. Speel man en L. R. Koolemans Beynen, behoorende tot de rol van 'Lr. M'. wachtschip .te Amsterdam, worden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. De geestige dierensehilder B. te Gempt is Zaterdag overleden. 'O--" 1 -- De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland hebben een adres van gelukwensching tot den koning gericht. Ook de Centrale com missie voor het Ned. Israel, kerkgenootschap zond een dergelijk adres. Een inzender in de Huisvrouw wil alles wat alcohol bevat ook uit de keuken bannen. Weg dus met de rumsaus, geen vlammende podding meer op tafel, de sherry geweerd uit de schild padsoep De redactie van het weekblad wijst den radicalen inzender op de waarheid, dat gebruik geen misbruik is, en dat ook op dit gebied over drijving schaadt. De heer J. H, Breijer te 's Gravenhage geeft, als middel tot keering van het misbruik van sterken drank, in overweging om aan alle branders, slijters, tappers en kroeghouders en die hun op directe of indirecte wijze de behulpzame hand bieden, de burgerrechten te ontnemen en de uit oefening van eenig ander bedrijf te verbieden. Boven elk huis waar drank verkocht wordt moet, op kosten van den betrokkene, van overheidswege een doodshoofd met twee kruislings liggende sleutelbeenderen met duidelijke kleuren worden geschilderd. Eindelijk bevlijtige zich de regeering om te weten, welke personen huizen bezoeken waar sterke drank wordt verkocht en geen dezer mag in aanmerking komen voor openbare be trekkingen of ondersteuning. (Arnh. Ct.) Haast u langzaam. Aan de leden van den Amsterdamschen raad zijn gisteren rondgedeeld eenige stukken, die eerstdaags zullen behandeld worden. Daaronder zijn er twee die reeds dag- teekenen van 1872. Tot scheepsdiepgangmeter te Nieuwediep is benoemd D. de Wit, een der matrozen van de Willem Barents. De te Arolsen aangehouden Hollander was, naar hij zelf opgaf, een timmerman uit Delfs- haven of Rotterdam; hij sprak allerlei wartaal en werd ten slotte onder toezicht naar de Neder- landsche grenzen gebracht, waar men hem, daar hij volstrekt geen geld bij zich had, genoeg gaf om huiswaarts te keeren. B. en W. van Amsterdam zullen Woensdag a. s. met de leden van de kamer van koophandel een vergadering houden tot het bespreken van de verbouwingsplannen voor de groote Koop mansbeurs aldaar. De onlangs te Peterborough in Engeland gehouden verkiezing voor een zetel in het parle ment kostte den liberalen candidaat Fitz William 1,595 7 s. 8 dden tweeden liberalen candidaat Raper 784 2 s. 2d. en den conservatief Law rence 1,070 1 s. 10 d. Samen 3,449 11 s. 8 d. binnenland. Goes. De mazelen zijn alhier uitgebroken. Ongeveer twintig biljetten werden heden aange plakt, 's Gravenhage. Over 1879 wordt in Zeeland geheven f 469,529 grondbelasting.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2