N°. 5. I22e Jaargang, Dinsdag 7 Januari. HET SKELET IN HUIS. MAZELEN. Middelburg 6 Januari. Nederland bij 't begin van 1879. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentieni 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Schuldvorderingen ten laste der gemeente. Epidemische ziekte. F ETJIIaLBTON. i in i ■-■■I.- i De burgemeester en wethouders van Middel burg noodigen de ingezetenen, die eenige schuld vorderingen hebben ten laste der gemeente, over het. dienstjaar 1878, uit, om die met de noodige bewijsstukken vóór of uiterlijk op den 15 Fe bruari a., in te zenden ten kantore van den gemeente-ontvanger terwijl deze, bij niet nakoming daarvan, be houdens de bepalingen bij art. 228 der gemeente wet, het zichzelven zullen te wijten hebben, wan neer hun later geene levering van wege de ge meente meer mocht worden opgedragen. Middelburg, deu 6 Januari 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De Secretaris G. N. DE SlOPPELAAR. De burgemeester van Middelburg, Gelet op art. 21, alinea 2, der wet van 4 De cember 1872 Staatsblad n° 134), Maakt bekend, dat in de week van Zondag 29 December 1878 tot en met Zaterdag 4 Januari 1879 binnen deze gemeente 3 personen aan de mazelen zijn overleden. Middelburg, den 6en Januari 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De blik, dien wij bij het intreden van een nieuw jaar rondom ons werpen, kan, voor zooveel het buitenland betreft, niet veel meer dan een terugblik zijn. De tijd dat Nederland op beduidende wijze zijn gewicht in de schaal der wereldgebeurtenissen voelen deed, is voor bij. Wij slaan het tooneel gade als belang stellende toeschouwers, omdat wij van het schouwspel niet vervreemden willen en ons niet onttrekken kunnen aan de mogelijkheid, van door een zwaai van het rad der fortuin, ter onverwachter ure nog eens weder met de bewegingen der anderen medegesleept te worden. Zelf nemen wij echter aan de handeling weinig deel en op oudejaarsavond uit de lessen van 't verleden onze plannen voor de toekomgt te heramen, is voor ons vrij overbodig. Letten 22 doob FRIEDRICH SPIELHAGEN. ACHTSTE HOOFDSTUK. Asjeblieft, na u„Na u, wat ik u bidden maganders hadden ze niets gezegd, berichtte Nebelow, die met verwonderlijke vlugheid zijne boodschappen gedaan had en nu den dokter en mijnheer von Franck, op last van mevrouw, die bij juffrouw Uelzen in de eetzaal was, in mijn- heers kamer gelaten had. Nebelow, die door al het vreemdsoortige, dat hij in de laatste tien minuten gehoord en gezien had, geheel nuchter geworden was, kon ook inderdaad niets berichten. Maar zoodra de oude man de kamer verlaten had, begon de afgebroken strijd op nieuw „En ik zeg en herhaal," riep de advocaat op zachten, doch zeer duidelijken toon, „dat ik niets gedaan heb of doe dat gij in mijn plaats ook niet zoudt gedaan hebben. Dat deze zaak mij buitengewoon interesseert, ontken ik volstrekt niet, maar noemt gij een ziekte, die een schijn- wij op de mate van welvaart en tevredenheid, die door de wereld-besturende staatslieden en vorsten van onzen tijd over hun volken wordt uitgestort, dan schijnt er niet veel reden te bestaan om over onze onbeduidendheid in dit opzicht een klaaglied aan te heffen, al is zij misschien in strijd met hetgeen idealistische en vurige gemoederen zich van hun vaderland liefst voorstellen. Iets anders is het met de lotgevallen van ons eigen land. Hier behoort de hoogte, welke wij beklommen, ons niet slechts rugwaarts, maar vooruit te doen zien. De weg die vóór ons ligt, moet verkend worden aan de merk palen van hem dien wij doorliepen. Een jaar lang- heeft Nederland zich gekoes terd in de stralen dér „liberale zon" en reeds verneemt men klachten dat haar gloed Maar laat ons op ons overzicht niet vooruit- loopen Zes verkiezingen, het gevolg der herzieningswet van de kiestabel, welke de lev kamer in Januari aannam, versterkten de liberale meerderheid nog met- 5 stemmen. Een paar partieele herzieningswet)es (op het nota risambt en de bedelarij) deed de minister van justitie in April door de 2e kamer aannemen. In Mei wierp de minister van binnenlandsche zaken de statistiek zijne deur uit. In Mei schoot de heer van Kerkwijk zijn pijl af op zijn vriend, den minister van waterstaat, wegens de overeenkomst met de meente Rotterdam inzake de Koningshaven. In Mei hechtte de kamer, door het toestaan van een begrootingspost, in beginsel haar goedkeuring aan de invoering van nieuwe Indische belastingen. In Mei nam zij met 64 tegen 15 stemmen het ontwerp aan tot het sluiten eener leening van 43 millioen, en met 48 tegen 32 stemmen dat tot invoering eener successiebelasting in de rechte lijn, tot dekking van de rente dier leening. In Mei...... stak de Willem Barents in zee, om voor 't eerst sinds eeuwen de driekleur te midden van het ijs der Poolzee te vertoonen. Is het slechts een gril, een jagen naar effect, wanneer wij behoefte voelen om de blanke zeilen van het Poolscheepje op ons doek te brengen Of is inderdaad dat kenteeken van opgewekte geestkracht en ondernemingszucht niet overbodig, om het door de liberale zon beschenen tafereel niet al te grauw en kleur loos te doen voorkomen Maar de Juni-maand nadert. Reeds was in baar gezond mensch zóo geweldig aantast, dat anderen de haren er van te berge rijzen of een verraderlijk sleepende ziekte, die met uwe weten schap den spot schijnt te drijven, ook geen inte ressant geval? Is het dan niet nw plicht en tevens uw last om elk verdacht verschijnsel op te merken en te onderzoeken en baseert gij uwe gevolgtrekkingen over den aard der ziekte niet op deze waarnemingen Zijn de verschijnse len, die ik u van dit geval heb medegedeeld, niet verdacht genoeg? Zijn zij niet van dien aard dat elke rechter dien man terstond in hechtenis zon nemen Het jonge mensch is niet levend uit dit vertrek gekomen, - dat staat bij mij zoo vast als de zon aan den hemel. Waar hij gebleven is? ja, mijn waarde, daarover zit ik reeds vijf weken te peinzen, totdat mij van avond die aangifte gedaan werd, welke gij een brutale mystificatie gelieft te noemen. Goed! wij zullen zien wat er van aan is. Men werpt een lijk niet in een kast en laat het daar zes weken liggen Toegegeven, op meer dan éen grondIk ge loof ook niet aan den onderaard3chen gang maar ik ken, door een oud bestek dat de stads architect voor mij opgescharreld heeft, de inrich ting van dit huis zeer nauwkeurig de muren zijn dik genoeg dat er achter of onder die kast, die mij bovendien reeds lang verdacht voorkwam, zeer goed een geheime bergplaats kan wezen; daar in dien vooruitspringenden hoek bij het venster, gij ziet dat ik goed georienteerd ben, - moet die kast zijn. En op dit oogenblik Maart het herzienings-ontwerp der schoolwet ingediend, reeds had de anti-revolutionaire partij hij gemeenschappelijke nota barer kamerleden JfeAj pfotest. daartegen ingediend, reedshad de vereeniging Volksonderwijs van haar kant haar „onvoldaan en nauwelijks dankbaar" over het ontwerp doen hooren, toen het den 17ea Juni bij de 2e kamer in behandeling kwam en den 18en der volgende maand door haar met 52 tegen 30 stemmen aangenomen werd. Op hare beurt volgde de V kamer den 7en Augus tus, met 26 tegen 10 stemmen. Hier was dan toch, zou men zeggen, zonnewarmte en zomer vrucht. De herziening der wet op het lager onderwijs, zoolang de wrijfpaal onzer partijen, het bederf van onze politiek, in éene maand tot stand gebracht! En de nieuwe wet niet, als een of ander wetsontwerp-Heemskerk, een compromiseene vrucht van geven en nemen tus- schen kabinetregeeringspartij en oppositie, maar zoo onveranderd het werk der regeering zelve, dat zelfs wie het ontwerp in haar eigen geest wilde verbeteren, daarvan afzag teneinde geen wanklank in het koor der algemeene instemming te mengen. Beeldspraak ter zijde. De schoolwet van Juli 1878 is zóo weinig de daad der tegen woordige liberale gedachte, dat de minister Kappeijne heeft kunnen verklaren dat zijn ont werp van dat des heeren Heemskerk slechts voornamelijk verschillen zou door het minis- terieele contre-seign, dat het in het Staatsblad dra gen zou. Het is eene in vele opzichten verbeterde uitgaaf der wet van 1857, - indien althans de uitlegging, dezer dagen door De Tijd aan hare bepalingen betreffende het subsidieeren van scholen gegeven, geen kracht van officieele wetsverklaring krijgen mag. Yoor 't overige dankt zij het relief, dat haaf ten slotte nog ten deel viel, slechts aan de beweging welke er naderhand over haar gemaakt is. Alle provin ciën des lands afgevaardigden tot den -koning zendend, met een eerwaardig staatsman tot woord voerder, om Z. M. er op te wijzen dat 304,179 zijner onderdanen hun handteekening gezet hebben als blijk dat hun gewetens door de nieuwe wet gekrenkt wordenDe eer eener „zoo lang, reeds voor de aanneming van het ontwerp door de tweede kamer, met zorg voorbereide, staatkundige demonstratie" wedervaart slechts zelden eene wet. Het jaar zet nog eenige maanden zijn loop wat komt iemand op de plaats zelve toch op zonderlinge denkbeeldenwaar is het uithang bord gebleven het uithangbord, dat onder het venster hing tot op dien avond en in dienzelfden nacht verdwenen is „Wat drommel, heeft dat er nu mee te maken riep de dokter uit. „Ik weet het niet," zei de advocaat; „ik weet alleen, dat ik, toen ik hier kwam, tot mijn niet geringe verwondering, voor het eerst hoorde dat er een winkel in dit huis bestondiets waarvan tijdens mijnheer Nudel in Keulen zijn hof maakte, volstrekt geen gewag gemaakt was, zeer geluk kig voor mynheer Nudel; want voor zoover ik de familie en vooral de mama ken, zou deze verborgen omstandigheid het huwelijk bepaald onmogelijk ge maakt hebben. Dat jonge mensch was zijn in tieme vriend dat jonge mensch en het uithang bord zijn gelijktijdig verdwenen waarlijk dat brengt mij op zonderlinge gedachten ge heel nieuwe combinatiën. Lacht gij natuurlijk „Ik lach nietriep de dokter, die zich aan het andere einde van het vertrek bevond. „Maar er werd hier gelachenzeï de advocaat, die vlak voor de kast stond. „Dan zal de booze zelf gelachen hebbenriep de dokter. Hij was niet tot lachen gestemdhij worstelde met een sterke verzoeking om dezen duivelschen mensch bij de keel te grijpen, als ware hij een dolle hond, die over eenige minuten met zijne giftige tanden zou bijten naar degenen die hem voort, doch zijne staatkundige geschiedenis is hiermede geschreven. De kamer vond hij de hervatting barer zittingen niets te doen dan de staatsbegrooting en met deze wachtte zij zoo lang mogelijk, om haar in de laatste na jaarsdagen, bijna zonder discussie, met schier eenparige stemmen aan te nemen. Z. K. H. prins Hendrik legde in Augustus, door zijn huwelijk met eene dochter van het Pruisische koningshuis, een band welke hem zoo mogelijk nog nauwer met het volk van Nederland ver- eenigde. In October nam de Atjeh-oorlog eene gelukkige wending, door de onderwerping van het meest invloedrijke hoofd, met wiens vertrek uit 'svijands land, naar het zich laat aanzien, de kern van den wederstand gebroken is. Tegen het einde des jaars werd aan de natie nog het vooruitzicht geopend van op den troon van koningin Sophia, aan de zijde haars ge maals, eene prinses in den eersten bloei van jeugd en schoonheid te zien plaatsnemen, Op den voorlaatsten avond van het jaar eindelijk werd na lang lijden, in de kracht van zijn mannelijken leeftijd, een minister door den dood weggenomen, van wien Nederland met reden verwachtte wat het sinds jaren vruchteloos verlangdede verzekering zijner weerbaarheid, door de goede regeling van zijn krijgswezen. Deze zijn de gebeurtenissen welke wij door leefd hebben. Wat hebben ze ons te leeren Zullen wij ons mengen in het koor der teleur- gestelden, die omdat de liberale zon niet aan hun hoog gestemde verwachtingen voldeed, alweder naar een ander hemellichaam beginnen uit te zien, ja onzen geheelen staatkundigen dampkring zouden willen onderst boven keeren, in de hoop dat uit die beroering iets goeds mocht voortkomen Of zullen wij trachten de waarheid te verbloemen, beweren dat er geen reden is van ontevredenheid Het laatste allerminst. Wij leven in een tijd van onbewimpelde, haast ongemanierde rondborstigheid tegenover hen die ons regeeren. Een minister, die met een grein van zelfge noegzaamheid zijne taak aanvaardt, moet niet verlangen te hooren wat de menschen van hem zeggen, wil hij niet, door de overmaat der critiek, die dagelijks over hem wordt uitgestort, alle zelf vertrouwen spoedig verliezen. De ministers zullen er dus wel tegen geharnast zijn, indien ook wij instemmen met hen die getuigen, dat hun vertrouwen in het ministerie-Kappeijne, als het liefst op de wereld waren. Lieve hemel, waar moest dit heen Als de jonge vrouw geen gebruik had gemaakt van den sleutel dien hij haar gezonden bad, als zij zijn stilzwijgende vermaning niet begrepen had; of, wel begrepen, maar den moed niet gehad had er gevolg aan te geven, en had hij niet zijn best gedaan om haar dien moed te benemen als die verschrik kelijke man, die met zijn zwarte, doorborende oogen alle geheimen als glas scheen te doorzien, maar een bebloeden doek of pet, die aan Hans toebehoorde, vond, of iets anders als hij, 't geen niet kon uitblijven, dat ongelukkige bord in de kast vond, en daar daar kwam een rijtuig aan halt het hield voor de deur stil, dat waren zij Daar luidde de huisschel hij hoorde haastige schreden in den gang de trap af de trap op stemmen door elkander hoe zou dat afloopen „Ik geef u nogmaals mijn woord," zei de ad vocaat zacht, „dat ik, alle persoonlijke grieven ter zijde stellende, met zooveel mogelijk verschoo ning zal te werk gaan. Het zal van den tact der jonge vrouw en van het gedrag van mijnheer Nudel afhangen of ik het zal kunnen volhouden. „Waarde mijnheer Nudel, vergeeft gij een oud vriend der familie in Keulen, dat hij op aandrang van onzen voortreffelijken dokter de vrijheid neemt u nog heden avond te komen begroeten en den wensch uit te spreken aan uw familiefeest deel te mogen nemen Lebrecbt, die juist binnengekomen was, wierp

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1