Telegraphische berichten. BUITHILAB.P. Marine en leger Kunst nieuws* Thermometerstand. Algemeen Overzicht. wonderen. Het is uit de publiek gemaakte stukken feitelijk gebleken, dat de toestand niet aan het primitieve idee beantwoordt. Dat alleen beteekent reeds veel, te meer daar ook hier niet zelden zaken onder woorden en voorstellingen bedolven worden, die met de werkelijkheid niet3 gemeen hebben. Inzonderheid is dit het geval met het groote kerkgebouw. Had men zich vroeger zoo door bepaalde feiten op de hoogte gesteld als men zich blijkbaar door persoonlijken invloed heeft laten leiden, het gebouw zoude zeker nu reeds aan de gemeente in eigendom toebe- hooren. Wij vernemen derhalve met genoegen dat kerkvoogden en notabelen eene nieuwe poging in het werk zullen stellen om, met overlegging van offièieele stukken en aanwijzing van bepaalde feiten, het goed recht der hervormde gemeente als eigenares te bewijzen. Gedurende deze week zijn de verschillende vischsloepen niet naar zee gegaan. Ofschoon het weder ongunstig is, brengt men dat stil blijven liggen toch in verband met de bekende voor stellen van HH. reeders, die bij het meerendeel der visschers geen gunstig onthaal schijnen ge vonden te hebben. Naar men ons meldt zal eene nadere vergadering in vereeniging met de schip pers plaats hebben. Het is te wenschen, dat de maatregelen zóo doelmatig getroffen worden, dat niet alleen scheepstimmerlui en touwslagers, maar ook de kapitalist zich een vischsloep kan en durft aanschaffen. De Arnemuidsche visschers hebben daarvoor nog niet veel oog. Wij achten het niet overbodig, te herinneren, dat wij, door het opnemen van beschouwingen onzer corre spondenten, geenszins geacht willen worden daarmede in alle opzichten overeen te stemmen. Red. Colljnsplaat, 3 Januari. Met buitengewone hartelijkheid werd heden de nieuw benoemde burgemeester onzer gemeente, mr. L. A. Bybau, alhier geïnstalleerd. Eene eerewacht van 60 ruiters, door rijtuigeD gevolgd, waarin de leden van den gemeenteraad en andere corporatiën plaats hadden genomen, ontving hem op de grens dei- gemeente. In optocht begaf men zich nu naar het met eerepoortea en vlaggen rijk versierde dorp, terwijl het fanfaren-gezelschap Concordia door zijne muziek de feestelijkheid verhoogde. Op het raadhnis had de installatie op plechtige wijze plaats, waar het niet aan recht vriendschappelijke en hartelijke toespraken ontbrak. Blijkbaar wilde men in den heer Bybau ook zijn vader eeren, wiens aandenken als burgemeester nog steeds in de gemeente algemeen geacht wordt. Ook de schoolkinderen namen deel aan het feest, dat des avonds eindigde in eene partij, door den burge meester op het raadhuis gegeven. Den 660 heeft de installatie van den heer Bybau te Cortgene eu den 7-n die te Cats plaats. Den 2ea dezer had te Sluis de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer T. J. Jansen, in leven postdirecteur, vroeger griffier van het kantongerecht. De leden der vereeniging van 't Motalen kruis, ter plaatse aanwezig, begeleidden hun voormaligen krijgs makker ter laatste rustplaats. De heer J. Bekaai- bracht aan zijne nagedachtenis als zoodanig hulde, terwijl ook de heer Knottenbelt, predikant, en de heer Hennequin, burgemeester, de verdiensten van den overledene als ambtenaar, burger en mensch in hartelijke en vriendschappelijke taal herdachten. De inspecteur der posterijen te Breda legde, in een brief van rouwbeklag aan de nage laten betrekkingen, ten opzichte van den overleden 85jarigen ambtenaar het volgend getuigenis af „De administratie verliest in uwen vader haar oudsten ambtenaar en daarbij tevens een directeur, die door zijne kennis van zaken, zijn onkreukbare trouw, nauwgezetheid en zorg in het hem opge dragen beheer, een sieraad van ons vak mocht genoemd worden." Te Wemeldiuge is tot lid van den gemeente raad gekozen de heer M. van Oosten, met 45 stemmen, tegen 22 op den heer A. de Broekert. Het aantal kiezers bedraagt 77. In de plaats van den onlangs overleden rechter jhr. mr. P. I. F. Rethaan Macaré heeft dearron- dissements-rechtbank te Amsterdam een drietal opgemaakt in alphabetische orde, bestaande uit de heeren mrs. van Deicse, president der voor malige rechtbank te Bxielle; jhr. B. de Bosch Kemper, rechter-plaatsvervanger, en H. Meinesz» substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam. In sommige bladen worden geruchten vermeld, die er loopen over bezwaren van allerlei aard, waarop de uitvoering zou stuiten van de tegen Mei a. s. bevolen garnizoensveranderingen. Wij kunnen op goede gronden die geruchten logen straffen. Zooals te verwachten was, zijn voorde uitvoering van den bevolen maatregel in tijds de noodige voorzieningen getroffen. {N. BoltCl.) Gisteren avond had in de groote zaal van het Schuttershof alhier de tweede algemeene vergade- jng van den Zangersbond Walcheren plaats, Tal van leden en begunstigers der verschillende zangvereenigingen, voor het meerendeel landlieden, hadden zich stadwaarts begeven en vormden met nog enkele genoodigden een talrijk publiek. De voorzitter van den bond, de heer A. Wal raven, hield eene krachtige toespraak waarin hij vooral deed uitkomen dat niet met de zucht naar eer en lof, niet voor een lauwerkrans en ook niet voor geldelijk loon deze voordrachten plaats hadden, maar dat het streven van den bond is, om den volkszang te verbeteren door een edelen ouderlingen nap ver. Nadat het feest door een gemeenschappelijk lied van al de zangeressen en zangers was geopend, hadden achtereenvolgens de voordrachten plaats van de zangvereenigingen Nut en Uitspanning van Nieuw- en St. Joosland, Nut en Vermaak van St. Laurens, Eensgezindheid van Grijpskerke, Harmonie van Serooskerke en Oefening en uit spanning van Kleverskerke. Door iedere vereeni ging werden in twee afdeelingen twee nominers ten gehoore gebracht, sommige met pianobegelei ding. In plaats van de op het programma voor komende nommersbestemd om gezongen te worden door de vereeniging Vooruitgang zij ons doel van Gapingedie verhinderd was tegen woordig te zijn, werd door een der vrouwelijke leden van de Nieuwlandsche vereeniging beide malen een solo ten beste gegeven. Bij het begin van iedere afdeeling en tot sluiting der bijeen komst werd een gemeenschappelijk lied gezongen. Het bleek uit de algemeene instemming in een luid hoera, dat de heer m'. C. J. Pické, die na den tusschenzang het woord nam, zeker de tolk was van alle aanwezigen, toen hij een warm woord van waardeering bracht aan den ijverigen directeur en een woord van hulde aan de zangers en zangeressen. Alvorens de vergadering gesloten werd, voerde de schrijver van den bond nog het woord en bracht hij den zangers dank voor den lust en den ijver, waarmede zij zich aan deze taak gewijd hebben, terwijl hij allen aanspoorde steeds naar vooruit, gang, naar hooger te streven. Wij wenschen den Zangersbond Walcheren, met welken wij zoo gaarne de dezen zomer gemaakte kennis hernieuwden, kracht en lust, toe tot ver dere ontwikkeling, en blijven ons verheugen in het feit, dat onder goede leiding de kunstzin onzer plattelandsbewoners wordt ontwikkeld op eene wijze, die tevens geacht kan worden eene uitnemende gelegenheid te bieden voor gezond vermaak en aangename afwisseling van ver- moeienden arbeid. De heer Walraven zeide in zijn woord tot opening, „dat hij niet had verlangd, dat deze uitvoering in de dagbladen onder de rubriek Kunstnieuws zou worden bekend ge maakt". Hij houde ons ten goede, dat wij na hij woning van het feest niet meer aan zijn wensch kunnen voldoen en met overtuiging deze mede- deeling over de uitvoering van den Zangersbond Walcheren eece plaats geven onder ons Kunst- nieuws. Vlisslngen, 4 Jan. Uit de onlangs ge houden verloting van schilderijen en teekeningen van de vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten Arti et Amicitiae, is aan een onzer stad- genooten den heer C. A. Kalbfleisch, ten deel gevallen de schilderij, voorstellende een Hoefsmid, van Coen Metzelaar. Aanstaande week zal het stuk ter bezichtiging gesteld worden bij gelegenheid van de tentoonstel ling van teekeningen, die alsdan van wege de Utrechtsche vereeniging zal plaats hebben. Aan den heer mr. W. C. de Jonge van Elle- meet te Middelburg is eene schilderij van Joh. Paling, voorstellende het strand te Zandvoort ten deel gevallen. Door het fanfaren-gezelschap Eensgezindheid te Vlissingen is, naar wij vernemen, tot directeur benoemd de heer J. Opitz, solo trompettist bij het stedelijk muziekkorps der dd. schutterij alhier- Te Axel zijn dezer dagen weder twee „zoogenaamde" bankbiljetten ter verwisseling aangeboden. Het eene, dat voor ƒ100 is ver wisseld, was een bon voor 100 sigaren en het andere, dat bij de aanbieding ontdekt werd, een veerligvoudige wensch. Op Nieuwjaarsdag is te Brouwershaven door het omvallen eener petroleumlamp in eene woning brand ontstaan, waarbij spoedig het bed en ver der huisraad in vlam stonden. Men is er echter in geslaagd den brand tot het woonvertrek te bepalen. De schitterende optocht bij fakkellicht, Maandag avond 20 dezer te Amsterdam te hou den, zal geordend en opgesteld worden in het Paleis voor Volksvlijt en op het terrein daarachter, en van daar den volgenden weg nemenUtrecht- schestraat, Rembrandtplein, Reguliersbreestraat, Sophiaplein, Rokin, Dam. Bij het naderen van den stoet verlaten de zeshonderd zangers, die den koning en de koningin eene serenade zullen brengen, hunne verzamelplaats, de beurs, en begeven zich voor het paleis. Gedurende de uitvoering staat de optocht stil op den Dam, en wel indiervoege geschaard, dat zooveel mogelijk het geheel te overzien zal zijn. Van den Dam is, bij gunstig weder, de weg be paald als volgttusschen bet paleis en de Nieuwe kerk (de Mozes en Aaronstraat) door, achter het paleis heen, langs het paleis Z. Z. om, Kalverstraat, Sophiaplein, Singel Z. Z., Oude Spiegelstraat, Wolvenstraat, brug over, Keizersgracht, Huiden straat, Heerengracht W. Z., Spiegelstraat, Keizers gracht Z. Z., Amstel stille zijde, Magere brug, Kerkstraat, Weesperstraat, Sarphatistraat, Hooge- sluis, Paleis voor Volksvlijt, alwaar de stoet ontbonden wordt. Mocht het weder onverhoopt minder gunstig zijn, dan wordt de terugtocht van den Dam naar het Paleis voor Volksvlijt verkort. De gemeenteraad van Harlingen heeft den heer F. van Gelder, officier van gezondheid T kl. bij het N.I. leger, een prachtigen zilveren bokaal aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor de belangelooze diensten door hem bij het heer- schen der typhus in die gemeente bewezen, door welke de omvang der epidemie in groote mate beteugeld is. De toevloed van vreemdelingen bij 's konings intocht in Amsterdam zal zeer talrijk zijn. Nu reeds is in de voorname hotels geen kamer meer beschikbaar. Ook het Belgisch gezantschap meldde zich te laat hij het Amstel-hotel aan. Velen zullen in Haarlem een onderkomen moeten zoeken. Voor kamers, waar de stoet langs trekt, wor den zeer hooge prijzen, men zegt zelfs f 400 be taald. Geen privilege in zake belastingen! Te Leens, (Groningen) was door den raad een belasting op de honden ingevoerd van f 2.50, maar voor windhonden van f 7 50. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich tegen dat besluit verzet, op grond dat een zoodanig privi lege in zake belastingen niet geoorloofd is. {Vad.) 1878 gaf ons 102 droge en 263 natte dagen. December gaf dagelijks regen of sneeuw. April en Juni 15 natte en 15 droge dagen. Niet êen maand, waarin het getal droge dat der natte dagen overtrof. Donderdag morgen, toen bij de firma Brix von Wahlberg te Amsterdam het bureau van plaatsbespreking voor het Ullman-concert geopend werd, bewoog zich een groote menigte in de Kalverstraat en het plaatsbureau werd als 't ware bestormd, zoodat de politie op haar post was om de orde te handhaven. Hoewel nu te. yporzien was dat velen zich zouden aanmelden, was deze buitengewone aandrang toch opmerkelijk en spoedig werd de zaak opgehelderd. Een grappen maker had nl. in zijn buurt verspreid, dat dit concert een der gratis-avonden was, bij het huwe lijk des konings voorgenomen. Als een loopend vuur deed dit bericht de rondte, en ieder die het wist haastte zich er bij te zijn. In Oost-Pruiseh vervalscht men de snuif met gestampt porselein en glas, wat voor de snuivers niet zeer aangenaam kan zijn. Zekere heer Hahn te Magdeburg heeft zijn keizer als blijk van belangstelling in zijne gene zing, een vaatje zuurkool gezonden. De keizer liet den afzender voor zijne vaderlandsliefde hartelijk bedanken en liet er bij schrijven, dat hij wel is waar zelf nog geen zuurkool mocht eten, volgens verbod der dokters, doch, dat het heer lijk gerecht toch aan de keizerlijke tafel zou verorberd worden. De man, die onlangs den aanslag pleegde op den koning van Spanje, zou heden ochtend ter dood gebracht worden. Aan boord van het Engelsehe pantsersehip Thunderer, een der schepen, die nog steeds in de Zee van Marmora de Turksche hoofdstad bewaken, is bij de schietoefeningen eergisteren een kanon van 38 ton gesprongen. Zeven menschen werden gedood en veertig gewond. Wie herinnert zich den eersten brief niet, dien hij aan zijn eigen adres ontving, en het trot- sehe bewustzijn, dat hem doortintelde, toen hij daar op den omslag in duidelijke letters las, dat er eene zelfstandige persoonlijkheid bestond, die zoo en zoo heette. Engelsehe kinderen krijgen dat gevoel gewoonlijk met Kerstmis, wanneer het gewoonte is tusschen kinderen onderling en van onderen aan de kinderen Christmas-cards, te zenden kaartjes met aardige teekeningen en lieve versjes. Een Londensche firma, die deze kaartjes in groote massa in den handel brengt, is op het denkbeeld gekomen om dat genot van een eigen brief, dat Master en Miss in de gegoede standen zoo ver heugt, ook door armere kinderen te doen smaken. Zij liet zich de namen opgeven van alle kinderen, die te Londen in hospitalen en armhuizen waren, en zond ieder onder couvert een Christmas-card. De uitwerking van dit denkbeeld was als men verwachten kan. Er viel een zonnestraal binnen in de zalen der hospitalen, toen aan ieder bedje een „eigen brief" werd gebracht. Eene nieuwe toepassing van het electrisch licht is aan de hand gedaan door een Franschen kapper. Ou diablezou men geneigd zijn te zeg gen, Vesprit va-t-il se nicher De vernuftige haarkunstenaar wil bij spoorwagens en gewone rijtuigen door de beweging van de as der wielen electriciteit opwekken, en beweert dan zonder verdere onkosten dan het maken van een een- voudigen toestel en het gebruik van een paar Jablochkoff-kaarsen, een trein te doen schitteren als een meteoor, terwijl eene gewone vigilante toch altijd nog meer licht zal afwerpen dan 60 gaspitten. BINNENLAND. 's CJravenhage De verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, ter vervanging van wijlen den heer de Roo van Alderwerelt, is bepaald op 28 Januari aanstaande. Zoo her stemming noodig is zal die geschieden op den 11 Februari 1879. buitenland. Londen. Volgens de Standard is een gedeelte der kolonne onder bevel van generaal Roberts staande, Khost binnengetrokken de inboorlingen boden geen tegenstand. Madrid. Moncasi is heden morgen ter dood gebracht. 3 Jan. 's av. 11 u. gr. 4 's morg. 8 u. gr. 's rnidd. 1 u. 40 gr. s av. 6 u. 38 gr. De Pruisische minister van eeredienst, Palk, heeft voortdurend kleine conflicten met de richting van den keizer en prins Bismarck, die beide zeer orthodox gezind zijn, wat vooral in dit jaar niet verminderd is. Onlangs weder maakte de minister bezwaar om zijne naamteckening te plaatsen on der de benoeming van twee zeer rechtzinnige protestantsche dominé's tot leden van den Ober- kirchenrath. Een dergelijk verschil van gevoelen deed den heer Falk reeds in de vorige lente zijn ontslag nemen, dat hij op aanhouden van den keizer weder introk, Ook ditmaal heeft hij toegegevenwat den keizer aanleiding gaf hem vóór Nieuwjaar een brief te schrijven, waarin hij Falk de verzekering gaf van zijn voortdurend vertrouwen en van zijne instemming met de wijze, waarop deze de zaken van zijn kabinet beheerde. Inderdaad moet men Palk ontzienhij is de vader van den Kulturkampfheeft dien opgekweekt en met vaste hand, doch ook niet zonder gematigd heid gevoerd, zoodat hij geheel thuis kan zijn in dezen strijd en bij uitstek geschikt is om door zijn geachten naam de allengs minder populair geworden zaak te schragen. Omtrent de zaak der Dnitsche katholieken vinden wij heden weder een bericht, dat hoezeer niet geheel en al onwaarschijnlijk, toch met voor zichtigheid dient gelezen te worden. Het Dnit sche kabinet zou aan het Vatikaan gevraagd hebben om pressie uit te oefenen op het centrum, teneinde dit aan de zijde der Dnitsche regeering te brengen. Zoo iets zou laten wij het niet vergeten uitnemend van pas komen bij de voorgenomen financieele hervormingendie zeker bij een groot deel der nationaal-liberalen oppositie zullen vinden. De paus zou daarop geantwoord hebben, dat het hem onmogelijk was zijne tus- schenkomst te verleenen in de zaken eener poli tieke partij, doch dat hij door middel van de Duitsche bisschoppen de inzichten van de keizer lijke regeeriDg zou steunen, teneinde het tot stand komen van een modus viveudi te vergemakkelij ken; dat wil zeggen, hij kan zich niet rechtstreeks wenden tot de hoofden van de Duitsche ultra- montanen, maar zal dat aan zijne bisschoppen opdragen. Dat is goede politiekdaar eene mogelijke weigering dan, officieel althans, den onfeilbaren kerkvorst zeiven niet treft. En zulk eene weigering behoort volstrekt niet tot de onmogelijkheden, daar de Duitsche ultramontanen eigen belangen te verdedigen hebben, die zeer wel in strijd kunnen zijn met de algemeene belangen der curie. De brief van den paus aan den aarts bisschop van Keulen schijnt eene eerste stap te zijn op den wegdien de paus zich in zijn ant woord aan de Berlijnsche regeering zou hebben afgebakend. Een telegram aan de Times meldde voor eenige dagen, dat er moeilijkheden zouden zijn ontstaan tusschen de Pransche en Duitsche regeeringen, daar de eerste er op aandrong een consul te plaatsen te Metz wat door de laatste werd ge weigerd. Noch het voorstel, noch de weigering behooren tot de onmogelijkheden; doch wat er ook gebeurd moge zijn, er bestaat geene officieele rancune, zooals blijkt uit de bladen, die geacht kunnen worden de meening van beide regeeringen uit te drukken. De Provincial-Correspondents, Bismarcks orgaan, ziet in een Nieuwjaars-artikel den toestand zeer rooskleurig iu. „In het begin van het nieuwe jaar, zegt zijis de politieke horizon zuiverder en helderder, dan hij in langen tijd geweest is. Daar de herleving van het algemeen vertrouwen afhangt van den stand der internationale betrekkingen, heeft het zijn nut te constateeren, dat wij de toekomst kunnen te gemoet zien met een vertrouwen, dat wij lang gemist hebben." De verzekering heeft ongetwijfeld groote waarde, daar wij er te eerder geloof aan mogen hechten, omdat Bismarck te veel in beslag genomen wordt door zijne financieele politiek, om veel tijd over te hebben voor buitenlandsche verwikkelingen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2