N°. 4. 122e Jaargang. 1879. Maandag 6 Januari. 1878. HET SKELET IN HUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Gent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voojf het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 4 Januari PETJILLETOlsr. MDDËLBUR IV. Getrouw aan ons uitgedrukt voornemen om den terugblik, dien wij op het afgeloopen jaar werpen, in de laatste plaats te doen rusten op een tot blijdschap en tevredenheid stemmend schouwspel, zullen wij heden besluiten met een woord over Frankrijk. Zoo er ooit aan ge twijfeld is, dat zelfs de edelste hoedanigheden eener natie kunnen krachteloos worden ge maakt althans tijdelijk door wanbestuur, zullen de twijfelaars wel overreed zijn door eene vergelijking tusschen het Frankrijk, dat lijdzaam de dupe werd van de avontuurlijke politiek van Napoleon III, en het Frankrijk, zooals het thans levend geslacht dat zich heeft zien herstellen in de verloopen acht jaren. De niet geringe, grootendeels door eigen schuld ondergane tegenspoed heeft bij het Fransche volk de goede eigenschappen tot groote hoogte ontwikkeld, de min goede uit nood tot zwijgen gebracht, wellicht slechts, totdat de zorgen weder verdwenen zijn. Het schouwspel, dat Frankrijk op dit oogenblik aanbiedt, is echter te vol lichtpunten om nu reeds bij voorkeur op de zwarte stippen te wijzen. Het was op den len Januari 1878 nog slechts enkele dagen geleden, dat maarschalk Mac Mahon tot inkeer was gekomen en, juist in tijds den weg verlatende, waarop hij geleid was door de avonturiers van 16 Mei, zich gebogen had voor den wil des volks en aan Dufaure het mandaat had opgedragen om naar eigen goedvinden, dat wil in deze zeggen in overeenstemming met de meerderheid der kamer, een kabinet te vormen. De nieuwe dageraad was pas aangebroken, en er was nog niets van te zeggen, of het ook een schoone dag zou worden. De keuze van ministers deed evenwel reeds dadelijk het beste hopen: de namen Dufaure, de Marcère en Waddington waren allerminst geschikt om schrik in te boezemen en te doen vreezen voor eene ontijdige heer schappij der radicale republiek. De hoop werd niet teleurgesteld. Het ministerie toonde in 21 door FRIEDBICH SPIELHAGEN. ZEVENDE HOOFDSTUK. Maar daa- ,.ond mevrouw reeds op den drem pel, met een gezicht zoo vroolijk als de lieve lente, en riep op goedigen, doch tevens bevelenden toon „Nu moet ik u op het laatste oogenblik nog heel wat drukte bezorgen, goede mensehen Zooeven laat de dokter mij weten, dat de jonge lieden, die bij heet zij niet Ihlefeldt juist, moeder Ihlefeldt gij weet wel NebelowNu, loop daar eens dadelijk heen en zeg, compliment van den dokter, dat hij hen verschooning laat vragen dat hij hen zoo lang moest laten wachten, en of zij nu over een half uurtje willen komen en dan brengt gij hen heel stil in de eetzaal, daarna zal ik u wel verder zeggen. En breng meteen die lepels weer terug, dat is immers jeen groote omweg want gij moet heel spoe- iig terug komen, zooEn gij, juffrouw Jelzen, dekt onderwijl voor vijftien personen dit jaar te kunnen regeeren en heeft den naam republiek ook in eere gebracht bij velen, wien de geschiedenis wellicht niet ten onrechte een heilzamen schrik had ingeboezemd voor de toepassing van dat systeem in Frankrijk. Men heeft het betreurd, dat de Fransche kamer zooveel tijd heeft zoek gemaakt met het onderzoek naar de geldigheid der verkie zingen van de officieele candidaten der mannen van 16 Mei. Dit schijnt echter slechts ten deele waar. De lange tijd, daaraan besteed, is de oorzaak dat de wetgevende arbeid in den eersten tijd na het doorworstelen der gevaar lijke crisis nog nagenoeg geheel gerust heeft, en dat op enkele uitzonderingen na loopende zaken den tijd hebben in beslag genomen, die overschoot van de invalidatie-zittingen. Hoe zeer uitstel dikwerf gevaarlijk zijn kan in de materie van wetgevenden arbeidschijnt het bij den zeer hijzonderen toestand van Frankrijk niet kwaaddat men een jaar tijd gehad heeft, om elkander goed te leeren kennen en om te gewennen aan de thans niet meer be twiste oppermacht van allen, die geen heil ziende in de opdracht der regeering aan eene der voor de hand liggende dynastieën, zich vereenigd hebben tot het eenige redmiddel, de gematigde republiek. Buitendien heeft de geringe werkzaamheid ook menig conflict ver hinderd met den nog steeds in meerderheid antirepublikeinschen senaat. Ook dat is een voordeel, dat met het oog op den korten levens tijd van den senaat in zijne tegenwoordige samenstelling, niet gering was te achten. - Rechtstreeks hadden de invalidatiën om den technischen term te bezigen zeker het nadeel van iedere over personen loopende discussie in eene parlementaire vergadering. In niet geringe mate waren zij er op berekend om kwaad bloed te zetten. Vervalt dit nadeel echter niet eenigszins, waar men overtuigd is te staan tegenover eene partij van onverzoen- lijken, die toch in geen geval te overtuigen zijn En staat het in omvang niet verre achter bij de handhaving der politieke eerlijk heid die het hoofdmotief was van het streng onderzoek naar de verkiezingen De knoeie rijen hadden zulk eene uitbreiding verkregen, zooals o. a. bleek uit de stukken in de zaak van de Fourtou, dat recht doen noodzakelijk was, al was het ook maar alleen om de groote kiezerskudde van het algemeen stemrecht door in plaats voor vjjf, zooals gij reeds gedaan hebt zoover gij het brengen kuntlater kan Nebe low u helpen, en ook mijn Lisette, die kan het voortreffelijk, wat gij van zilver noodig hebt, moet gij maar uit het buffet nemenik heb ook een kleine verrassing voor mijnheer, ga nu maaren gij, mijn kind, Doortje, niet waar hoe ver zijt gij met het avond-etèn en wat hebt gij een, twee stukken vleesch nu, dat zal wel genoeg zijn." Mevrouw had den oven opengedaan en er in gekeken; maar Doortje, die, terwijl de anderen de keuken verlieten, geen blik van haar had af gewend, zag dat, niettegenstaande zij zoo vroolijk hare bevelen uitdeelde, hare groote oogen vol tranen stonden. Dat was te veel voor haar ge voelig hart. Zij liep naar den haard, viel voor mevrouw op de knieën, en riep al snikkende uit „Ach! mevrouw, houd u maar zoo niet! het is nu immers toch alles uit 1" „Gij ook al, Doortje?" „Ach, mevrouw wat moet een mensch doen, als Kabelmann komt en zegt: de advocaat zal zelf komen „Dan zal hij ook wel weer heen gaan, Doortje." „Maar met wien met onzen goeden mijnheer ach, mevrouw weet niet half hoe goed hij is „Hoe kent gij hem dan zoo, Doortje maar sta eerst eens op - en gij behoeft ook niet zoo hard te schreeuwen." „Ik ben een Woldomsche van geboorte, me vrouw," snikte Doortje, opstaande, „een stuur- eene indrukmakende discussie te overtuigen, dat haar nog wat anders vrijstaat, dan in den leiband loopen van pastoors of hoofdambtena ren. Doch wat daar ook van zij, de kamer heeft het zuiveringsproces tot het einde toe doorgezet en is daar ternauwernood mede klaar gekomenzoodat ook nu nog eenige zetels van afgewezen leden moeten vervuld worden. De groote krachtsinspanning van het Fran sche volk was echter in 1878 niet gericht op parlementairen arbeidzij had grootscher en vooral schitterender doel. De tentoonstelling was voorbereid, en moest gelukken. Parijs moest voor de honderduizenden vreemdelingen, die het zouden bezoeken, weder de oude stad zijn, waar kunstgenot en veelsoortig vermaak zich den verbaasden vreemdeling bij iederen voetstap als het ware opdringen. De tentoon stelling moest alles wat vroeger van dien aard gezien was overtreffen. En men bereikte dat doel in alle opzichten. Tentoonstellingsge bouwen, inzendingen, de serie van speciale tentoonstellingen vormden een geheel, dat alle verwachtingen overtrof, en terwijl Waddingtons advies te Berlijn in menig opzicht gold, kon Frankrijk, den 3Ó»n Juni een ontzaglijk volks feest vierende, er akte van nemen tegenover bet bewonderende Europa, dat bet zijn rang in de rij der staten had hernomen. Wij staan thans aan den vooravond van een dag, die voor het behoud van dien Frankrijk toekomenden rang beslissend kan geacht wor den, Morgen zullen de kiescolleges in een derde deel der departementen 75 nieuwe se naatsleden te verkiezen hebben, waardoor naar alle waarschijnlijkheid de meerderheid in den senaat van rechts naar links zal verplaatst worden. Een Parijsch blad vergeleek onlangs de beide deelen der vertegenwoordiging bij twee ossen voor een ploeg, waarvan de eene wilde trekken, de andere nietna de verkie zingen zullen beide gelijk willen werken en met inspanning het veld van Frankrijk be ploegen. Pessimisten zijn. wel eenigszins be vreesd, dat zij, door die ongekende samen werking van hun stuk gebracht, gevaar zullen loopen op hol te gaan. De ploeg beeft echter voor het oogenblik bedachtzame bestuurders, en ook van Gambetta, den man, die wellicht in de naaste toekomst zal gedrongen worden als actief regeerder op te treden, is hoe lan- manskind, mevrouw, van een van zijne schepen mijn vader is over boord geslagen en mijn moeder had nog zes kinderen, allemaal jongens, en wij zouden allen van honger omgekomen zijn, als de oude heer niet zoo voor ons gezorgd had; hij liet de jongens leeren of voor schippers opleiden, zij zijn nu allemaal wel af en vier er van zijn al getrouwd, en ik was het neste kuiken en veel jonger, net zoo oud als hijen wij hebben zoo dikwijls samen gespeeld toen wij klein warenhier op de plaats en op de Markt en op de ballastkisten aan de haven, en dan vocht hij met de jongens dat het zoo 'n aard had, dan was er geen verschil van stand alleen was hij altijd de sterkste, maar dat kon hij niet helpen doch ons meisjes nam hij altijd onder zijne bescherming en eens zei hij tot mij Doortje, trouwen kan ik niet met jémaar als ge trouwt zal ik je een uitzet geven. Ik dacht dat hij bet lang vergeten had; maar toen ik nu met Paschen met Christiaan Schuiten verloofd was die is ook stuurman en op dit oogenblik in Amerika en als hij in 't voorjaar terug komt, trouwen wij toen zei hij tot mij Doortje, ik zal voor je uitzet zorgen, en toen hij voor zes weken op reis zou gaan, zei hijDoortje, ik wilde zoo graag, als mijn vrouw komt, dat zij een goede dienstmaagd vond, op wie zij zich verlaten,kan en ik heb al met moeder Ihlefeldt daar diende ik sedert driejaren gesproken. Ach, mevrouw, het is niet dat ik er mij op be roemen wil, want er is in heel Woldom zeker ger hoe minder waar te achten, wat de Mazade nog geen jaar geleden in de Revue des deux Mondes van hem zeidequ'il flotte trop sou vent entre sa passion et sa raison. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier zal eene openbare vergadering worden gehouden op Maandag den 6-" dezer, te 3 uren, ter behandeling van ingekomen stukken. De St.-Ct. bevat de wet houdende vaststelling der begrooting van Nederlandsch Indië voor het dienstjaar 1879 (Hoofdstuk II. Uitgaven in Ne derlandsch Indië). In de St.-Ct. zijn opgenomen de statuten der Fereeniging voor Evangelisatie te Hansweert, ge meente Kruiningender vereeniging Groen van Prinsterer-school te Doetinchem en van de Fer eeniging tot instandhouding der algemeene lewaar- school te Rheden. De St.-Ct. bevat de statuten van de Arnhemsche tentoonstellingvereeniging r De heer Fransen van de Putte, die met 31 December jl. heeft nedergelegd de betrekkingen welke onvereenigbaar waren met het lidmaatschap van gedeputeerde staten, heeft heden in dat college zitting genomen en is ingedeeld in de 2e afdeeling, waterstaat, wegen enz. In de vorige week werd te 's Heer Arendskerke eene vergadering gehouden door de afgevaardigden der verschillende polders, die betrokken zijn bij de uitwatering door de sluis in de Piet, waarop o. m. de verzoeken werden behandeld van de Breede Watering en de Perponeher, om in het waterschap van dien naam te worden opgenomen, de Breede Watering voor wat betreft een gedeelte van den Poel en den Goescben polder. Onder zekere bepalingen werd het verzoek van den polder de Perponeher toegestaan, terwijl op dat van de Breede Watering nog geene beslissing is gevallen. Ct.) Een Nederlander heeft zich gisteren morgen met geweld toegang tot Z. M. den koning te Arolsen willen verschaffen, om eerherstelling en geld te verkrijgen, dat hij uit Oostlndie meende te kunnen vorderen. Deze dwaas is uit Waldeck gezet. Veere, 3 Januari. Dat te eeniger tijd ver schillende beschouwingen over den havenmond alhier zich zouden doen gelden, kon niemand ver geen mensch dien hij niet geholpen heeft en meer dan eens ookwant zoo 'n tweede man is er op de wereld niet, gij moogt het gelooven of niet, en nu, en nu „Ween niet, kindlief!" zei Anna. „Gij weent immers ook," snikte Doortje weer. „Ik ween van blijdschap," zei Anna. Doortje streek met hare roode handen over hare oogen. „Ja zeker, alleen van blijdschapen ik zal nooit uwe tranen vergeten, zoolang ik leef, nooit maar maak nu dat het eten klaar komt, goed, trouw meisje Doortje stond midden in de keuken en wist niet of zij waakte of droomde, en of mevrouw haar inderdaad een kus gegeven had of niet, en daarna de keuken uitgevlogen of gegaan was. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1