N®. 2. 122e Jaargang. 1879. Vrijdag 3 Januari. 1878. HET SKELET IN HUIS. "v Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adver ten tien; 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor h|t^Buitenlandde Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 2 Januari, II. vT t r ïH- Behalve door bet Berlijnsche congres zal het afgelocpen jaar in de geschiedenis zekere ver maardheid blijven behouden door de reeks aanslagen op het leven van vorsten en verte genwoordigers van het staatsgezag, waarvan Europa de verbaasde getuige was. Deze misdaden met hare ware of voorgewende motieven hebben aanleiding gegeven tot be schouwingen over den maatschappelijken toe stand in verschillende landen, welker slotsom alles behalve geruststellend kon luiden, terwijl in het oog van velen de vooral in Duitschland genomen maatregelen niet van een aard zijn om die ongerustheid te verminderen. De kreet van verontwaardiging, die door Europa weerklonk na den eersten aanslag op den Duitschen keizer, ligt nog ieder versch in de gedachten. Het was een man nit de on derste lagen van het volk, een man van ge ringe verstandsontwikkeling en zooals in zijn proces bleek van nog minder ontwik keld gemoedsleven, die den llden Mei Unter den Linden op den grijzen vorst zijn slecht gemikte schoten richtte. Doch hij was sociaal-democraat. Den 2aea Juni weder een aanslag Unter den Lindenthans met beteren, hoezeer gelukkig niet met den bedoelden uit slag, en wederom gepleegd door een sociaal democraat, ditmaal een man van opvoeding en ontwikkeling. Bij de instructie der zaak van beide misdadigers werd het mogelijke en haast het onmogelijke aangewend om op het spoor te komen van een uitgebreide samenzwering, die volgens menig verhit brein in het hoofd van den staat de geheele maatschappelijke orde zou hebben willen treffen. Beide keeren zocht men vergeefswant hoewel de stukken van het proces Nobiling nog niet zijn openbaar gemaakt, mag men gerust aannemen, dat éi- niéts is aan den dag gekomen, dat op een uitgebreid complot kan wijzen, vermits zulk eene vondst voor de Duitsche regeering een te welkom wapen van discussie zou geweest F ETJILLiHTON. i» DOOR 3FRIEDRICH SPIELHAGEN ZEVENDE HOOFDSTUK. „En nu, mevrouw, terwijl ik zoo bij Mar tin op den loer lag en het oogenblik des we- derziens en der verzoening met mijn patroon afwachtte hoorde ik tot mijn grootste ver maak, door vriend Martin, welke zonderlinge verhalen er over mijn verdwijnen in omloop waren en dat men zelfs dien fabelachtigen gang, hier uit mijnheers kamer naar den Galgenberg, weer opgedolven had om dat verdwijnen te ver klaren en dat de nieuwe politie-commissaris Jan en alle man, die iets van de zaak kon afweten, in het verhoor nam en daardoor de heele stad in rep en roer bracht, zoodat iedereen bezwoer, dat mijnheer Hans doodgeslagen, uit zijn kamer, door den onderaardschen gang naar den Galgen- berg gesleept en daar onder de dennen begraven had. Alleen zijn laarzen nietdie had hij op de een of andere manier vergetenen jawel eergisteren heeft de advocaat ze ook gevonden 1 zijn, om het lang in de scheede te laten. Toch meende de regeerihg deze gelegenheid te moeten aangrijpen om zich aan te gorden tot den strijd tegen de sociaal-democratie, die volgens haar een staat in den staat begon te worden en dus, evenals de katholieke kerk door de Meiwetten, buiten het gemeene recht be hoorde te worden gesteld. De ziel der Duitsche regeer ing, prins von Bismarck, wien men nimmer heeft kunnen ten laste leggen, dat hij lang draalt met de uit voering van een eenmaal opgevat plan, ging ditmaal met zulk een spoed te werk, dat reeds. 13 dagen na den aanslag van Hödel het eerste artikel van een wetsontwerp tot beteugeling der sociaaldemocratie in tweede lezing door den rijksdag werd afgestemd met de verpletterende meerderheid van 251 tegen 57 stemmen. De rijksdag gevoelde, dat hij zijn zegel niet kon hechten aan eene redeneering, waaraan een schakel ontbrak. Een sociaaldemocraat heeft het toegelegd op het leven des keizers, zeide de regeering, ergo moet de sociaaldemocra tie worden uitgeroeid. Neen, antwoordde de rijksdag in zijn votum, om tot die con clusie te geraken hadt gij het bewijs moeten leveren, dat de sociaaldemocratie, de politieke richting, aansprakelijk kan geacht worden voor Hödels misdrijf. Het votum werd eenigszins verzacht door de verklaring, namens de nati- onaal-liberalen, die den doorslag bij de stemming gaven, door den heer von Bennigsen afgelegd, dat zijne partij, hoewel niet kunnende mede gaan met deze uitzonderingswet, bereid was met de regeering in overleg te treden, welke veranderingen in het gemeene strafrecht zouden kunnen geraden zijn, om der regeering kracht te geven tegen alle der maatschappij gevaar lijke woelingen. Dit kon echter Bismarcks rekening niet maken, en het is nog een raadsel, tot welk middel zijn vindingrijke geest zijne toevlucht zou hebben genomen, als niet enkele dagen na zijne nederlaag in den rijksdag de aanslag van Nobiling het terrein voor zijne operatiën eensklaps in den gunstigsten zin had gewijzigd. De keizer was gewond, en hoewel reeds aan stonds de wonden zelve niet gevaarlijk voor zijn leven schenen, vreesde men toch, dat de moreele smart, die de hoogbejaarde man moest ondervinden, zeer ongunstig op zijne genezing zou werken. Er ontstond eene al- Wij, Martin en ik, hadden ze daar voor hein neergelegd, moet gij weten, onder den laatsten steen bij de zee, op het Hunnebed, en de advo caat kon volstrekt niet misloopen, want iemand die van de zaak afwist begrijpt gij wel, me vrouw en wiens geweten niet heel zuiver is had hem de plaats heel precies aangewezen in een brief, die waarschijnlijk ten gevolge van bet slechte geweten zoo slecht gespeld en geschreven was. Het was allergrappigst, mevrouw, zooals ze daar met die oude laarzen aftrokkenwij stonden er vlak bij, achter een paar dikke hoo rnen en stikten bijna van 't lachen. Daar hoorde Martin, die zoo in 't voorbijgaan eens op het kantoor aanliep, dat gij van avond met den sneltrein komen zoudten diezelfde ongelukkige met zijn slecht geweten ik moet het tot zijn schande bekennen schreef weer in een even slechten stijl aan den advocaat dat er nu pericitlum in mora wasmaar als hij de advocaat den moed had om met den te rugkeerenden patroon gelijktijdig het huis te be treden en zijn onderzoek onmiddellijk bij de kast in de kamer van mijnheer te beginnen, dan zou hij niet lang behoeven te zoeken om het ske ietin huis te vinden." „Het skeletriep Anna„het skelet „Die uitdrukking was wel wat kras, mevrouw, dat geef ik toe, en zou daarom licht de heele geschiedenis hebben kunnen verradendat akelige woord kwam den schrijver onwillekeurig in de pen, omdat hij het zoo vaak gehoord had gemeene paniek in Duitschland, die zeer ver klaarbaar was. Eveneens verklaarbaar, hoezeer niet ie billijken, was het gebruik door de segepring .van die paniek gemaakt. Zij hield haai* levendig en wakkerde haar aan door het ontbinden van den rijksdag en door het ex- ploiteeren op groote schaal van demoraliseerende processen wegens majesteitsbeleediging, waarhij de rechterlijke macht dikwijls gevaar liep dupe te worden van om de laagste persoonlijke be doelingen ingebrachte beschuldigingen. Wan trouwen werd gekweekt tusschen vroeger vreedzaam naast elkander levende burgers, en tot na de nieuwe verkiezingen werd door het gansche rijk eene agitatie levendig gehouden, die ten deele haar doel niet miste. De gele deren der liberalen toch in den nieuwen rijks dag waren aanmerkelijk gedund ten bate dei- conservatieve elementen. Ook met deze samenstelling echter van den rijksdag zou de regeering haar ideaal van politieregeering, dat zij in haar tweede socia listen-ontwerp belichaamde, niet hebben kun nen bereiken zonder de hulp dei' nationaal- liberalendaar het ultramontaansche centrum om zeer geldige redenen zich tegen het beginsel eener uitzonderingswet bleef verzetten. De gewenschte hulp bleef niet achterwege. Wel moest de regeering eenige concessies doen, waaronder de belangrijkste is, dat de werking der wet bepaald is binnen den termijn van twee en een halfjaar, doch het pleit zelf werd den 19<len October door de aanneming der wet gewonnen. Negen dagen te voren had de heer von Bennigsen weder eene verklaring afgelegd namens zijne partij, in welke hij zich niet veel meer scheen te herinneren van de beginselen, vóór enkele maanden door hem verkondigd. Was deze omkeer gerechtvaardigd Had het schroot van Nobiling heter dan Hödels kogel het bewijs geleverd, dat de sociaaldemocratie leidde tot koningsmoord? Wij gelooven het niet en hopen, dat men ons niet voor al te doctrinair zal houden, wanneer wij het betreuren, dat eene aanzienlijke politieke partij zich door omstandigheden laat medesleepen om eensklaps verre at te wijken van nog kort te voren schijnbaar met overtuiging verkondigde begin selen. „Enkel bestrijding van voor de maat schappij gevaarlijke elementen door het des noods aan te vullen gemeene strafrecht", was de leuze in Mei; „berechting van wat al te uit den mond van dokter Bertram dien gij zeker reeds hebt leeren kennen, mevrouw. Maar het was daarom toch mogelijk dat de rat in den val liepen de man met het slechte ge weten, die den heelen avond, sedert het donker werd, om het huis heendoolde, en n met uw echtgenoot zoolang voor den bepaalden tijd had zien thuiskomen en mijnheer weer zag wegrijden, zeker naar het station om iemand af te halen 1 „Mijne ouders." „Dat dacht ik welen terwijl ik nu zoo bij de huisdeur stond en uit een gesprek tusschen den dokter en Kabelmann het was om om te vallen van het lachen, maar de tranen kwamen er mij toch bij in de oogen begreep dat de advocaat niet eens over dat woord skelet ge vallen was ja, mevrouw, toen popelde mijn geweten wezenlijk en toen zag ik in dat ik de grap te ver gedreven had en dat het, wel bezien, toch een leelijke grap was, des te leelijker, omdat iemand, die om vergiffenis wil vragen, volstrekt geen grappen mag maken. En toen sehoot mij in dat de jonge vrouw, op wier voorspraak ik zoo vast rekende, toch misschien, al had haar man haar ook van dien mallen twist op den avond voor zijn vertrek verteld, en hoe wij dat ding afgenomen en in de kast gezet heb ben „Wat is ,dat voor een ding vroeg Anna, en zag voor het eerst naar die lange zwarte plank, die, toen zij de kast open deed, bijna op haar driftige sociale hervormers door de politie", sprak men in October. De uitvoering der wet zou loyaal zijn, ver zekerde prins Bismarck na afloop der beraad slaging, en de rijksdag zou door die loyauteit wel zoo geroerd worden, dat hij later willig zou zijn de wet aan te vullen, waar dat noodig zou blijken. Waarschijnlijk wel. Die nood zaak bleek echter nog niet. De wet schijnt scherp genoeg te zijn, en de klopjacht op andersdenkenden in Duitschland wordt onbe lemmerd en met kracht uitgeoefend. Lange lijsten van verboden tijdschriften, courantenen hoeken opgeheven vereenigingen gesloten drukkerijen, uit hunne woonplaats verbannen werklieden en parlementsleden leveren het bewijsdat de Duitsche politie het handwerk verstaat. Wij vergaten daaarbij nog te voegen, dat de hoofdstad sedert bijna eene maand in halven staat van beleg verkeert. Men heeft tot rechtvaardiging dezer maatre gelen gewezen op het gevaar, dat de maat schappij schijnt te loopen van eene in alle landen verspreide partij van ontevredenen, die voorloopig niet anders willen dan omverwer ping van den bestaanden toestand, zonder dat zij zelve eenig uitvoerbaar plan ter reorgani satie aan de hand kunnen doen. Wij willen het bestaan van dit gevaar allerminst loochenen. Staat en maatschappij verkeeren nog steeds in het ontwikkelingsprocesdat in het laatst der vorige eeuw is aangevangen, en zij, die den loop van dat proces onverstandig willen verhaasten en door plotselingen schok willen verwerven, wat de geschiedenis leertdat slechts de vrucht van langzame ontwikkeling kan zijn, leveren een werkelijk gevaar op, al is het dan ook, dat de storing, die zij teweeg kun nen brengen niet dan tijdelijk kan zijn. Immers de samenleving laat zich niet met geweld eene wijziging opdringen,waarvoor zij nog niet rijp is. Wat wij daarentegen met overtuiging blijven ontkennen is, dat eene machtige beweging van den geest, als het sociale hervormingsstreven onzer dagen zich zou laten aan banden leggen door een systeem als dat van de Duitsche socialisten-wet. Opheffing van den waarborg der rechtspraak, haast onbegrensde macht der- van de regeering afhankelijke administratieve autoriteiten voeren ons terug naar den tijd der lettres de cachetlokken tot reactie en doen den vrij denkenden man, wiens maatschappelijke hoofd gevallen was en nu nog voor hare voeten tusschen haar en Hans in lag. „Weet gij dat niet, mevrouw „Nu ja, een plank zei Anna, lachende over de grappige uitdrukking op het gezicht van Hans. „Weet gij dan niet wat er aan de andere zijde van die plank staat?" „Ik kan er immers niet doorheen zien „Ach, lieve Hemel!" riep Hans„ach, lieve tijdhoe is het mogelijk heeft hij er u dan tot op den huidigen dag nog niets van verteld „Wat is het dan toch?" vroeg Anna, die, on danks de opgewektheid van Hans, toch een wei nig bang werd; „ik wil het weten!" „Wilt gij het inderdaad weten Nu, mevrouw, wees dan zoo goed een paar schreden achteruit te gaan, anders geniet gij niet het ware perspec tief, waarop gerekend is Hier kniel ik neder, nu niet meer voor mij zeiven, maar voor mijn dierbaren patroon o beklagenswaardig lot der koningen! thans ziet gij door mijne hand den sluier voor de geheimen der Majesteit wegrukken." Hij had, terwijl hij op de knieën lag, het bord in de dwarste opgezet. „Wat beteekent dit?" „Mij dunkt, de letters zijn toch groot genoeg," prevelde Hans tusschen zijne witte tanden. „Ik meenwat beteekent die grap Hans liet het bord achterover vallen, zoodat het opschrift boven lag, sprong overeind en riep uit

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1