1 Telegraphische berichten. Kerknieuws. Kunstnieu ws. Landbouw. Rechtszaken. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. Zaterdag avond werd in de kathedraal van St. Jan te 's Hertogenbosch het kroningsfeest van het zoogenaamde miraculeuse beeld van Maria met al den luister gevierd, dien de Roomsche kerk kan ten toon spreiden. De door duizenden kaarsen verlichte kerk bevatte misschien nog nooit zooveel menschen; meer dan 15,000 waren aan wezig. Voor het altaar was een breede schaar van geestelijken met den bisschop, die de kroning verrichtte, aan het hoofd. Oostburg, 27 Dec. Gisteren namiddag werd door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier in de kerk examen afgenomen van de sollicitanten naar de betrekking van voorlezer en voorzanger dier gemeente, tengevolge van het openvallen dier bediening op 1 Jan. a., door het aan den heer H. J. van Braambeek op zijn ver zoek verleend eervol ontslag. Volgens gerucht (want het examen was niet openbaar) werd daaraan door 4 van de 6 sollici tanten deelgenomen, en werd onmiddellijk na afloop van het examen door den kerkeraad met 5 stemmen benoemd zekere A. Somer Leijs, wo nende te Aardenburg, voormalig voorlezer en voorzanger bij de herv. gemeente aldaar (zie het Weekblad voor Zeeuivsch- Vlaaaderens Westelijk Deel dd. 15 en 22 April 1878. n°* 146 en 147). Op L. Maselee, wonende te Oostburg, werden 4 stemmen uitgebracht. De gedane benoeming schijnt niet zeer naar den zin van een aanzienlijk deel der gemeenteleden te zijn uitgevallen en dit zou reeds heden geble ken zijn, naar sommigen terecht of ten onrechte vermeenen, uit de verhuring der zitplaatsen in de kerk, die voor het volgende jaar naar het schijnt vrij wat minder zullen opbrengen dan voor 1878. De kerkeraad was, door deze zaak te behan delen gelijk hij gedaan heeft, in zijn volle recht, maar of hij in deze wijselijk heeft gehaudeld, is eene vraag waarop de tijd het antwoord zal moeten geven. Bij de gala-voorstelling in den Stadsschouw burg te Amsterdam op 23 Januari e. k., zal een cantate worden uitgevoerd van mevr. Heinze- Berg, muziek van G. A. Heinze. Den leeftijd aan de klok te hangen van dames, vooral wanneer zij de dagen der eerste jeugd voorbij zijn, geldt niet voor beleefd en strekt zelden tot genoegen van haar, die het voorwerp dezer ver melding zijn. Er zijn echter vrouwen, die door haar rang, haar talent, of hare op andere wijze verkregene algemeen gunstige bekendheid, boven dien regel verheven mogen geacht worden. Wij vertrouwen dat zulks het geval moge zijn met onze gevierde tooneelspeelster, mevr. KleineGartman en wagen het daarom te berichten dat zij op den laatsten dag dezes jaars haar 60,n verjaardag beleeft. Moge haar nog dikwijls het „al wat wenschelijk is" toegeroepen kunnen worden! Oostburg, 28 Dec. In de alhier op 24 dezer gehoudene vergadering van de afdeeling Oostburg der Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, zijn als leden van het afdee- lingsbestuur herkozen de heeren J. Otto Risseeuw, J. H. de Milliano en A. A. de Smet, de eerstge noemde tevens als onder-voorzitter en L. Theri Mz., als secretaris. Eene door het hoofdbestuur der Maatschappij voorgestelde wijziging of aanvulling van art. 27 der statuten, werd algemeen goedgekeurd, terwijl verder door het bestuur werd medegedeeld dat de landbouw-cursus in 1879 te Oostburg gehouden zal worden op den 2™ en 4™ Zaterdag van iedere maand, des namiddags van 5—7 uren, door den heer G. A. Yorsterman van Oijen, die tevens in de maanden Januari tot Maart a., in 8 verschil lende gemeenten dezer afdeeling, 11 landbouw voordrachten zal houden voor de f 125 die door het hoofdbestuur, met subsidie van de provincie, ter beschikking van de afdeeling is gesteld. Ook werd aan de vergadering medegedeeld dat de bekende landbouw-leeraar, de heer Gorten, in dezen winter, voor rekening van de kas der Maatschappij, op een nader te bepalen dag eene voordracht over den landbouw zal houden, name lijk in den voormiddag te Schoondijke en des avonds van dienzelfden dag te Oostburg. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur zijn, van wege deze afdeeling, aanbevolen om in aan merking te komen als leden der commissie ter voorbereiding en regeling der in 1879 te Haarlem te houden internationale tentoonstelling van paarden, de heeren M. Luteijn Mazure te Oost burg en F. van Maldeghem, welke beide heeren zich genegen verklaarden, bij eventueele verkie zing als leden dier commissie, die opdracht, zonder geldelijke vergoeding, aan te nemen, maar onder voorwaarde dat van wege de afdeeling gezorgd worde, dat door inzending van een paar flinke paarden, ook deze streek op'die tentoonstelling waardig zij vertegenwoordigd. Tengevolge hiervan werd door de vergadering eenstemmig besloten om die inzending te bevor deren, door uit de afdeelingskas eene tegemoet koming te verstrekken in de kosten van heen- en terugzending van 2 paarden, die uitverkozen zullen worden om naar die tentoonstelling gebracb V te- worden, voor het geval dat die paarden niet bekroond of verkocht werden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft uit spraak gedaan in het rebellie-proces tegen de bedevaartgangers van Onze Lieve Vrouwe van 't Zandt. Al de beschuldigden zijn aan verzet tegen de openbare macht schuldig verklaard en veroordeeld: vier tot een jaar, twee tot drie maanden en twee tot een maand cellulaire ge vangenisstraf. Vllssingen, 29 December. In den afge- loopen nacht is alhier bij den horlogiemaker v. D, door het stukslaan van een spiegelruit ingebroken. De dief heeft zich vergenoegd met vier zilveren horloges. Als men de ligging van dezen winkel in aanmerking neemt, moet deze diefstal een zeer vermetele genoemd worden. De eigenaar heeft er niets van gemerkt vóór hij des morgens gewekt werd. Tholen, 27 Dec. Wanneer men dezer dagen den straatweg van Tholen naar Scherpe- nisse langs gaat, dan wordt het oog pijnlijk ge troffen door de leegte, die zich begint te vertoonen op de plaatswaar tot voor weinige weken het „Groot Ferhé" zich verhief. De fraaie heerenhuizinge, in den zomer half verscholen tusschen statig geboomte, in den winter de eentonigheid van den weg en van de kale akkers vriendelijk brekende, zal weldra gevallen zijn onder de hand van den slooper- Reeds den aanstaanden zomer zal het graan golven, waar tot heden de trotsche boomen en de fraaie woning het oog bekoorden. Wie het schoon van welige akkers en grazend vee op den duur wat eentonig vindt, betreurt het dat dit laatste sierlijke landhuis in Tholens omtrek heeft moeten verdwijnen, en dat, naar het schijnt, in dit eiland steeds het schoone aan het nuttige moet worden opgeofferd. Zeelands rijke dreven worden wel arm aan fraaie gebouwenMaar „niets is op deze aarde bestendig van duur". Gelukkjg, dat Walcherens „Westhove" voor vernieling bewaard is gebleven. Trouwens, als monument van een grijs verleden, heeft het ook meer recht. Uit den Ham (prov. Groningen) wordt gemeld dat aldaar eene kraamvrouw met haar kind het slachtoffer geworden is van gebrek aan verlos kundige hulp. De in die buurt gevestigde ver loskundigen hebben hunne praktijk uit te oefenen over een omtrek van 2 a 3 uren, langs slechte wegen en in uitgestrekte gemeenten. Reeds vóór eenige maanden is door de ingezetenen van ver schillende dorpen een adres aan gedeputeerde staten gericht, om subsidie te verleenen voor het beroepen eener geëxamineerde vroedvrouw te Vroomshoopwaar drie gemeenten samenloopen. De bekende „admiraal Tom Pouce", de dwerg Hannema, is te Bergum in Friesland aan waterzucht overleden. De versiering, van het monument op den Dam te Amsterdam voor de Januarifeesten is opgedragen aan de heeren Stortenbeker en Frits Jacobs te 's Hage, naar de teekeningen des heeren Cuypers. Wij ontvingen de vorige week een telegram, waaruit men opmaken zou, dat een aanslag ge vreesd werd op het leven van den keizer van Oostenrijk, doch meenden van het onwaarschijn lijke bericht verder geene notitie te moeten nemen. En te recht. Gisteren meldde eene tegenspraak ons, dat men hier wederom te doen had met een overijverig politie-ambtenaar, die een geheel onschadelijk man op ongegronde vermoedens had aangehouden. Onder de prijzen in de Fransche tentoon stellingsloterij is veel mondkost. 4000 doozen ingemaakte vruchten prijken op de lijst, 2000 doozen beschuit, 79 vaatjes boter, 3 vaatjes azijn, 5 kisten Gruyère- en 8 kisten Roquefort-kaas, 15 vaten gewone wijn, 8000 manden fijne wijn en likeuren en 150 manden champagne. Ook het licht is niet vergeten. Twee honderd duizend waskaarsen van verschillende modellen liggen de gelukkige winners in 4000 verschillende verpak kingen te wachten. Ook edeler genot is niet vergeten. Er zijn 245 schilderijen en 200 beeld houwwerken. Het aantal muziekinstrumenten is legio. Zweden zal te Höganas, juist ten noorden van de Sond eene haven aanleggen, hoofdzakelijk voor de kustvaart en voor de exploitatie der nabijgelegen koleudistricten. 's Winters, als er veel ijs in de Sond is, zal de haven ook voor de meer algemeene scheepvaart een welkom toe vluchtsoord zijn. - De bekende diplomaat graaf von Arnim heeft weder eene politieke brochure uitgegeven, die getiteld is Quid /aoiamus nos, en in welke hij positieve voorstellen doet betreflende de verhou ding van kerk en staat ook na het onfeilbaar heidsdogma. De pauselijke nuntius te Parijs, mgr. Meglia, heeft bij den minister van buitenlandsche zaken eene klacht ingediend tegen alle geïllustreerde bladen, die in den laatsten tijd caricaturen van de geestelijkheid te zien gaven. Men weet nog niet of de regeering last zal geven tot vervolging, daar vertegenwoordigers van vreemde staten eigenlijk slechts het recht hebben eene klacht in te dienen, wanneer hun souverein beleedigd is, en de Fransche geestelijken ook Fransche burgers zijn, met welker bescherming een pauselijke nun tius niet veel te maken heeft. Een inzender in de Pall Mall Gazette be klaagt zich over de ruwheid der jongensspelen op de Engelsche gymnasiën public schools). Een van zijn jongens was thuis gekomen met een exemplaar van eene courant, die door de scholieren samen gemaakt werd, en het eerste waarop daarin papa's belangstellend oog viel, was eene opgave van lengte, gewicht, omvang om de borst, om den voorarm, om den bovenarm, om de dij en om de kuit van de beste football-spelers van de school. Om de maag werden zij nog niet gemeten, daar er verschil bestond of dit vóór of na het eten moest geschieden. Dit spel wordt tegenwoordig in Engeland zoo ruw gespeeld, dat niet zelden de jongens, die een bal tegen het hoofd krijgen, weken ziek te bed liggen. De hoofden der scholen moedigen het aan, en een dezer heeren gaf aan een vader, die hem een attest van een dokter zien liet, dat zijn zoontje te zwak was voor het spel, het volgende karak teristieke antwoord„Gij moet niet vergeten, dat ik op dit punt beslis en niet uw dokter". binnenland. Ter Wenzen. De gemeenteraad heeft beslo ten, ter zake van de opheffing van het garnizoen alhier, een adres tot den minister van oorlog te richten en bij onverhoopte afwijzing, nadere mid delen te beramen. Met Mei a. zullen twee detachementen artillerie en infanterie, ieder van 30 man, het garnizoen vervangen. buitenland. Brussel. De aartsbisschop en de bisschoppen hebben een gezamenlijken brief gericht aan de geestelijkheid en de geloovigen, waarbij de kamers in den naam van God en van de heilige schrift worden gesommeerd om, bij herziening der wet van 1842, den priester niet buiten de lagere school te sluiten. loonden. Yakoeb Khan 's komst te Jellalla- bad wordt niet bevestigdmet hem zijn onder handelingen aangeknoopt. Generaal Roberts heeft aan de bewoners van het Kurum-dal verklaard, dat zij voortaan de keizerin van Indië als hunne gebiedster hebben te beschouwen. (Van 2229 December.) Middelburg. OndertrouwdJ. P. Blom, jm. 23 j., met L. J. van Riel, jd. 28 j. N. J. Geijp, jm. 37 j., met M. E. Meijer, jd. 23 j. J. F. Meijer, jm 26 j., met W. F. Geijp, jd. 31 j. Bevallen: W. C. Sinke, geb. Alewijnse, d. A. Nederhand, geb. Kooij, z. J. Spinnock, geb. van der Reit, d. M. M. de Nood, geb. Kerssen, d. S. Hariot, geb. Behrens, z. J. J. Brakman, geb. Brakman, d. Cl W. Desfon, geb. Culverhouse, z. D. Metzon, geb. de Pree, z. en d. (tweel.) E. M. Stappers, geb. Klaassen, d. E. Post, geb. Joziasse, z. M. W. E. Hoogesteger, geb. du Mee, z. J. Franse, geb. van Tatenhove, z. J. L. Langejan, geb. Desfon, z. Een levenlooze dochter van H. G. Louterbak en J. C. van der Kuip. OverledenJ. M. de Kat, z. 2 j. L. Sanderse, z. 9 m. J. van Bove, wede. van J. Arend3, 67 j. S. F. M. Frederiks, d. 13 m. J. Philipse, man van A. van Wijnkelen, 55 j. E. M. Boeije, vrouw van J. Brakman, 79 j. E. van de Kop, d. 4 m. A. A. Fokker, man van A. A. Herklots, 68 j. J. W. Wedts de Swart, z. 8 m. E. Hups, vrouw van M. C. Kruff, 64 j. E. H. de Jong, 10 in- K. D. Sanderse, z. 2 j. M. Blom, wed'. van D. Huisman, 86 j. W. S. Kamermans, d. 17 m. G. Metzon, z. 2 d. H. J. Ludikuse, d. 2 j. F. van der Maat, z. 3 m. H. J. de Munck, wed», van S. A. Wanda, 69 j. A. Pagter, man van A. Stor- rnezand, 65 j. (Van 2128 December.) Vlissingen. Gehuwd L. van der Eyk, jm., 29 j. met N. Mommaas, jd., 24 j. Bevallen: D. de Poorte, geb. Smeerdijk, z. en d. (tweel.) J. Matthijsse, geb. Bosselaar, z. N. Blaas, geb. de Priester, z. A. Corveleijn, geb. Flor- schutz, z. N. Suurmond, geb. Bostelaar, d. M. T. Vollemaere, geb. Hoerens, z. OverledenP. J. Gillissen, d. 4 m. N. A. Van Goethem, wedr. van C. J. Limonard, 67 j. C. de Wolf, d. 10 m. Goes. BevallenM. A. Massee, geb. Arentz, z. J. M. Stigter, geb. Meijers, z. P. Kerpel, geb. vau Hoof, z. A. Kopmels, geb. Geudeke, z. C. E. Visser, geb. de Leeuw, z. OverledenJ. E. Samans, z. 16 m. J. C. de Schutter, wed', van K. Delzenne, 68 j. J. Jakobs, wed», van P. J. Boel, 63 j. J. Zandee, jm. 54 j. N. Kopmels, gehuwd met J. van den Boogaart 68 j. Zierikzee. Bevallen: J. Peute, geb. Bakker, d. W. Kister, geb. van Almenkerk, d. Overleden: A. van Dijk, z. 2 j. C. van Duiven- dijk, d. 2 j. 28 Dec. 's av. 11 u. 38 gr. 29 's morg. 8 u. 42 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 's av. 6 u. 46 gr. 's av. 11 u. 44 gr. 30 's morg. 8 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 6 u. 51 gr. Zitting van Vrijdag 27 December. {Vervolg). Voortzetting van de behandeling der verschil lende onderdeelen van het voorstel omtrent de wisselbank. Als punt I b. wordt voorgesteld: gelijke dank betuiging te richten aan den heer J. J. I. Spren- ger; waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. I e. Eervol ontslag te verleenen aan den concierge R. G. Lukou. Nadat door den voorzitter i3 opgemerkt, dat bij het ontslag van den concierge niet van dank betuiging sprake kan zijn met het oog op den korten tijd dien hij in de bank is werkzaam ge weest, wordt, eveneens zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het voorstel besloten. I d. Aan allen afzonderlijk te geven volledige décharge van het door hen gehouden beheer en opheffing van alle verdere verantwoordelijkheid, met machtiging aan B. en W. om de gestelde borgtochten terug te geven of te doen roieeren. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen, even als I e. Aan den heer J. W. de Raad een wacht geld te verleenen ten bedrage van f 66.67 voor het jaar 1879 en van 50 voor de drie volgende jaren. I f. Aan den heer ,K. S. Frederiks voor den tijd van vier jaren toe te kennen een wachtgeld van f 790 's jaars. Bij dit punt wordt door den heer Roetèrt Tak een amendement voorgesteld, strekkende om dat wachtgeld vast te stellen op f 824. Na voldoende ondersteuning van dit amende ment licht de heer Tak het door hem voorge stelde cijfer toe. Dat van het voorstel van B. en W. is gevonden uit 2/3 van het traktement en 2/3 van 135 die de heef Frederiks als emolu menten ontving. Spreker, die met genoegen en instemming gezien heeft dat die emolumenten werden berekend, zoude echter daar ook bij wenschen te voegen 2/3 van f 51, een bedrag dat de heer Frederiks voor het houden der zooge naamde contra-boekjes ontvingen ofschoon zou kunnen worden tegengeworpen dat dit bedrag van geheel anderen oorsprong is, valt het toch niet te ontkennen dat door het opheffen der wis selbank het genot er van gemist wordt. Buitendien stelt hij er prijs op zooveel mogelijk wachtgeld te verzekerenmen kan niet anders dan lof aan de ambtenaren der bank brengende heer Frederiks heeft gedurende zijn geheele leven de betrekking tegen een klein salaris vervuld en de gemeente op uitstekende wijze gediend, zoodat spreker met beide handen de gelegenheid wil aanvatten om die uitstekende diensten te beloonen. De voorzitter zegt dat B. en W. bij de berekening van het wachtgeld van den heer Frederiks, zich de vraag stellende wat als jaarwedde beschouwd moet worden, niet hebben geaarzeld de 135 daarbij te rekenen, dewijl die som wettig, volgens besluit der commissie goedgekeurd door den raad, daartoe behoorde. De f 51, door dien ambtenaar voor het houden der contra-boekjes genoten, wer den dat wel naar aanleiding, doch niet uit kracht zijner betrekking en hebben niets met de bank te maken. Wil de raad ze als traktement berekenen, B. en W. hebben er niet tegen, doch met de verordening in de hand bestaan er bij B. en W. geen termen voor. De heer Tak wijst er op dat die boekjes door niemand dan door de ambtenaren der bank ge houden konden worden en meent dat er wel degelijk termen bestaan om die som bij de berekening in aanmerking te doen komen. Op de vraag van den heer Snijders of de f 135 bij raadsbesluit is toegekend, antwoordt de voor zitter dat in vroeger jaren de beleeningen bij de bank alleen konden gesloten worden door tus- schenkomst van de ambtenaren der bank, die daarvoor courtage genoten. In 1863 of 1864 is daarin verandering gekomen, toen de makelaars en commissionairs in effecten verzochten dat ook door hunne tusschenkomst beleeningen mochten gesloten worden tegen genot van courtage. In het belang der bank werd dit toegestaan, doch het veroorzaakte natuurlijk een groot verlies aan de ambtenaren, weshalve hun toen het bedrag van f 135 als vast abonnement voor courtage is verzekerd. Het besluit door den heer Snijders

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2