308. Dinsdag 31 December. Uithoofde Tan den Nieuw jaarsdag zal deze courant aanstaanden Woensdag ayond niet yerschijnen. I N Z E l E N. Dit blad «-verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zond en Feestdagen. Prijs per 3/idJ franco 3,50. Afzonderlijke nommers ^ijn verkrijgbaar 5 Cent. Advertentian: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20* Groote letters worden berekend naar- plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6, L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Epidemische ziekte. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg, 30 December. Benoemingen en besluiten. Onderwij s. Hf De burgemeester van Middelburg, Gelet op art. 21, alinea 2, der wet van 4 De cember 1872 Staatsblad n° 134), Maakt bekend, dat in de week van Zondag 22 tot en met Zaterdag 28 December jongstleden, binnen deze gemeente 6 personen aan de mazelen zijn overleden. Middelburg, den 30en December 1878. De burgemeester voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM. L.B. Dondérdag den 2en Januari 1879, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SOHORER, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Door den commissaris des konings in deze pro vincie is, op voordracht van den hoofdingenieur van den waterstaat, besloten dat te beginnen met middernacht tusschen 29 en 30 December 1878, de beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk wordt opge heven. In de Vrijdag jl. alhier gehouden vergadering der verschillende reeders van vischsloepen, was men eenstemmig van gevoelen dat het op den bestaanden voet niet dan met groote schade vol te houden was, de sloepen in de vaart te houden, om welke redenen de vergadering heeft gemeend de navolgende besluiten te moeten nemen 1". de bemanning van elke sloep zal voortaan bestaan uit 5 man en 1 jongen. Grootere beman ning is evenwel geoorloofd doch zonder bezwaar der reederij 2°. de verdeeling der opbrengst van de ge vangen visch heeft plaats in elf en een half deelendaarvan geniet de sloep zes en de beman ning vijf en een half deelen; 3°. de schipper ontvangt als stuurmansgage bij het einde van elk jaar 2 pet. van de bruto opbrengst, min 2 pet. van de rekeningen ten laste der reederij. Bij een zorgvuldig gebruik van de sloep met inventaris kan door den reeder een zeker deel van het onbruikbaar geworden touw werk aan den schipper worden afgestaan; .4°. deze bepalingen nemen een aanvang met 1 Januari 1879. Volgens de bestaande gebruiken is de beman ning 6 man en 1 jongen en de verdeeling heeft plaats in Hf deelen, waarvan de sloep 5 en de bemanning 6 j deelen genieten, zoodat volgens de genomen besluiten de sloep 1 deel meer en de bemanning per hoofd dezelfde inkomsten behoudt, doch een man minder sterk wordt. Men veron derstelt dat hiertegen geen groot bezwaar zal bestaan, daar dezelfde soort sloepen van Ostende, ook met 5 man en 1 jongen bemand zijn, hetgeen hier vóór 8 jaren ook het gebruik was; doch de ingeslopen gewoonte om 6 man sterk te zijn, was ten slotte wet geworden. De reeders meenen overigens het volste ver trouwen te mogen koesteren dat de schippers met hunne matrozen wel van hun goede bedoelingen overtuigd zullen wezen, aangezien het staken van deze visscherij honderde menschen van Arnemuiden broodeloos zoude maken. Zonder samenwerking van weerskanten is echter het goede doel, de instandhouding der visscherij, niet te bereiken, en men mag verwachten dat ook de bemanningen biertoe van haren kant zullen willen medewerken. Uit een bericht in het Utr. Dagblad maken wij op, dat een sinds eenigen tijd in de lueht hangend plan zijne uitvoering nadert. „Commissarissen en leden der sociteit St. Joris te Mid delburg, zoo wordt gemeld, zouden niet afkeerig zijn van het denkbeeld om den schoo- nen verguld zilveren beker met deksel, van het St. Joris-gilddagteekenend uit de 16e eeuw en tot dusverre in de oudheidskamer alhier be waard, te verkoopen." Met groot leedwezen maken wij van dit bericht melding. Vrij algemeen bestaat in ons land tegenwoordig eene neiging om uit alles geld te willen slaan. Buitenplaatsen worden verwoest om er kool en tarwe op te planten, eerwaardige eiken worden geveld om door appel- en pruimenboompjes vervangen te worden, oude schilderijen en andere kunstvoorwerpen gaan het land uit, tenge volge der verdeeling van erfenissen. Tegenover particulieren valt tegen dit verschacheren van wat aan vroeger geslachten dierbaar was en daarom voor hun nazaten eerbiedwaardig zijn moest, niet veel in te brengen. Eigenbelang is, in veel gevallen, nog altijd het hoogste belang. Even machteloos is men tegenover de besturen van philanthropische instellingen, die met het geld, uit den verkoop van eenig kunststuk voortko mende, haar weldadigen werkkring kunnen uit breiden. Hun zienswijze moge eenzijdig zijn, egoïstisch of gevoelloos is zij niet. Maar iets anders mocht men, meenen wij, ver wachten van eene vereeniging als de Sociëteit St. Joris. Ook zij moge het geld gebruiken kunnen, onmisbare behoefte heeft zij er waarschijnlijk niet aan. Zoo iemand, dan kon eene dergelijke ver eeniging zich verplicht achten tot de taak om het schoone en belangrijke, wat vroeger geslachten ons nagelaten hebben, voor de bewondering van het nageslacht te bewaren en te verzekeren. Wij hopen daarom nog dat het bericht van het Utr. Dbl. onjuist moge zijn en dat althans de leden van St. Joris zich verstaan mogen om den beker niet alleen niet te doen verkoopen, maar hem, door afstand aan een of ander museum, liefst dat der gemeente, voorgoed tegen alle geldzuchtige aanvechtingen te beveiligen. Arnemuiden, 30 December. In den morgen van 25 dezer vertrok van den Calandspolder, gemeente Arnemuiden, om des avonds weder huis waarts te keeren, de persoon van J. K. In den avond van dien dag bevond hij zich in de herberg aan den Schengepolder, van waar hij omstreeks half acht uur vertrok, om door het lager, de slikken, naar zijne woning in eerstge- melden polder terug te keeren. Daar hij tot heden nog niet in de ouderlijke woning is terug gezien, bestaat er alle vermoeden, dat hij, door de duisternis misleid, bij zijn over tocht is verdronken. Croes, 30 December. De collecte door de commissie voor Nieuwjaarsbedeeling heeft opge bracht f 332.53. Wij herinneren gaarne hoe deze commissie eene zoo uitmuntende gelegenheid schenkt om in den waren zin van het woord wel te doen. Wie weldadigheid goed wil betrachten, geve niet dan na voorafgaand onderzoek, of sta zijne bijdragen af aan hen, die van nabij bekend zijn met den persoon, den toestand en de behoefte van de armen. Heden avond geeft de zangvereeniging Al wat lieflijk is en welluidt alhier eene uitvoering in de lokalen der bijzondere school. De opbrengst voor een weldadig doel zijndé, is dit eene reden te meer om der vereeniging en haren ij verigen diree- teur eene talrijke opkomst toe te wenschen. Ter Neuzen, 28 December. In het Ne- derlandsch logement alhier werd gisteren avond door een groot aantal ingezetenen eene bijeen komst gehouden, ter bespreking der belangen van deze gemeente, in verband met het besluit tot hare feitelijke opheffing met 1 Mei a. als garni zoensplaats. Aangezien het bekend was geworden dat Maan dag a. eene vergadering van den raad dezer ge meente gehouden wordt, om de bedoelde aange legenheden te bespreken, werd met algemeene stemmen besloten, een adres aan den raad te verzenden, houdende verzoek, bij de regeering, èfi é'èo hoodig bij dén koning, ds no odige stappen' te doen om het verlies van het garnizoen te voor komen. Zouden de ingezetenen het verlies van het gar nizoen zeer betreuren, zij zijn echter overtuigd, dat tot het besluit van den minister van oorlog geen de minste aanleiding gegeven is door de verschil lende adressen, ingediend zoowel door den ge meenteraad, als door de Vereeniging ter bevorde ring der belangen van Zeeuwsch- Vlaanderente minder, omdat daarbij slechts gevraagd is wat aan zoovele andere plaatsen, welke vesting zijn, bereids verleend was, teneinde daardoor de ont wikkeling van 'handel en scheepvaart, en den bloei en de welvaart van deze gemeente te be vorderen. Bergen op Zoom, 29 December.. Voor de betrekking van onderwijzer aan de gemeente muziekschool alhier zijn gisteren bij het gemeen tebestuur op de voordracht gebracht de heeren L. Heebing uit Zutfen en A. Bruijn uit Winters wijk. Voor die betrekking hadden zich negentien sollicitanten aangemeld, waarvan 9 zich bereid verklaarden aan het examen deel te zullen nemen, dat te Utrecht door den heer Richard Hol zou afgenomen worden. Genoemd examen heeft plaats gehad in tegen woordigheid van drie leden der commissie voor de muziekschool. Vijf van de negen candidaten hebben daaraan deelgenomen, waarvan bovengenoemde heeren het meest in aanmerking kwamen. (Bovenstaand bericht strekt ter verbetering van een, door andere bladen gemeld en ook door ons overgenomen, als zou, uit een 70tal candida ten, de heer Heebing reeds benoemd zijn Axel, 28 December 1878. Van de ter secre tarie alhier opengestelde gelegenheid tot het verkrijgen van bronzen centen tegen verwisseling van andere geldswaardenwordt ruim gebruik gemaakt. Voor het nationaal huldeblijk aan H. M. onze aanstaande koningin is alhier ingezameld de som van 28,26^. Het bericht uit 's Hertogenbosch, in ons vorig nommer onder reserve geplaatst, dat er plan zou bestaan om den BoxtelWezel-spoorweg aan eene Duitsche maatschappij te verkoopen, is, naar wij thans onderricht zijn, onwaar. Bij de directie van den spoorweg is van dat plan niets bekend. (N. E. ct.) De St.-Ct. bevat de wetten tot wijziging van het vierde en negende hoofdstuk der staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1877, en tot be krachtiging eener provinciale belasting in Gro ningen. De St.-Ct. bevat het kon. besluit, waarbij wordt bepaald dat bij den kantoordienst der posterijen en der telegrafie ook vrouwen en meisjes kunnen worden aangesteld, namelijk: bij den postdienst alsdirectrice, commies, sur numerair, brievengaardster, assistent en klerk; bij den telegraafdienst als: directrice, onder directrice, telegrafist, klerk, assistent en leerling. De aanstelling van vrouwen en meisjes geschiedt op dezelfde wijze en onder gelijke 'voorwaarden en bepalingen als voor de beambten der beide diensten in het algemeen zijn vastgesteld, met de beperking, dat geene vrouwelijke beambten op eene hoogere bezoldiging dan van duizend gulden 's jaars zullen worden benoemd, en dat haar aantal beneden het een derde van het aantal mannelijke beambten van gelijke rangen zal blijven. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die eene akte van bevoegdheid als arts of als tandmeester wenschen te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid wenschen verder uit te breiden, zitting zal houden op Vrijdag 3 Januari 1879 en volgende dagen te Leiden. Bij ministerieelë beschikking zijn voor het jaar 1879 benöemd tot lid en voorzitter der commissie van examen ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen J. H. P. E. Knip- horst, gepensioneerd kapitein ter zee, Je 'sGra- venhage tot leden: J. P. J. Lucardie, directeur der zee vaartkundige school te RotterdamD. C. Riet bergen, oud gezagvoerder op de groote vaart te Rotterdam; O. van Slooten, kapitein-luitenant ter zee titulair, inspecteur van het loodswezen in het le district te Groningen J. V. Wierdsma, gewezen luitenant ter zee, werkzaam bij de Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij te Amsterdam; J. C. van de Pol, expert van Veritas te Amsterdam tot lid en secretaris: mr. W. H. K. Mouthaan, secretaris der kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam tot plaatsvervangende leden mr. C. C. Dutilh, te Rotterdam; A. Jongkees, officier-machinist 2e klasse te Willemsoord; L. Janse Bz., hoofd onderwijzer aan de kweekschool voor zeevaart te AmsterdamS. Stapert, ond-gezagvoerder op de groote vaart te RotterdamC. F. Zeeman, oud gezagvoerder, expert der Nederlandsche vereeni ging van assuradeuren te Rotterdam. universiteiten. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniver siteit te Leiden, tot het geven van onderwijs in de heelkunde, de gerechtelijke geneeskunde en tijdelijk in de geneeskundige politie, dr. J. E. van Iterson J.Az. loodswezen. Benoemd tot ontvanger der loodsgelden aan het Noordzeekanaal (IJmuiden) J. van der Burgt aldaar. Overgeplaatst naar het Noordzeekanaal (IJmui den) met opheffing der betrekking te Willemsoord de adjunct-commissaris der loodsen D. H. Dietz. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. W. J. Derx; tot officier van administratie le kl., de off. van admin. 2f kl. F. A. Frederikstot off. van admin. 2e kl., de off. van admin. 3e kl. G. Gallas. pensioenen. Op verzoek op pensioen gesteld ter zake van meer dan 40jarigen dienst de officier van administratie le kl. J. H. C. ten Hove, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1100, en eene verhooging van dat pensioen van /1275 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en kolo niën en tusschen de keerkringen. Op de voordracht voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer te Noordgouwe zijn geplaatst de heeren: M. Walraven van de Garde te Grijps- kerke, J. G. Tuitel te Zevenaar, P. Verhage te Driewegen (Biervliet), F. Köhler te Groede. Oostkapelle, 30 December. Met genoegen vermelden wij dat ook aan de openbare school alhier (hoofdonderwijzer A. de Pagter) sedert 1 Augustus 1878 eene schoolspaarbank is opge richt. De eerste inleg bestond uit 11 premiën a f3, uitgereikt vanwege de provinciale staten van Zeeland en het gemeentebestuur van Oost kapelle, voor getrouw schoolbezoek in 1877. Vervolgens werd in de maanden Augustus tot December nog ingebracht f80.77, tezamen alzoo 113.77. Het aantal deelnemers bedroeg in Augustus 23, in September 25, in October 39, in November 46, in December 46. De minste inleg was aanvankelijk bepaald op 10 cent; met 1 October werd dit bedrag ver minderd tot een cent. Eens in de week bestaat gelegenheid om gelden in te brengen. Zaamslag, 28 December. Naar men ver neemt bestaat bij eenige ingezetenen alhier het voornemen, om ook te dezer plaatse, evenals te Axel en te Ter Neuzen, eene Christelijke school op te richten, waartoe bereids het gebruik van een daartoe dienstig lokaal in de kom der ge meente is toegezegd.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1