No. 307. 121e Jaargang. 1878 Maandag 30 December. Een nieuw programma. Dit blad verschijnt dadelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f ^50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien: 20 Gent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, BERICHT. Zij die zich vóór 1 Januari 1879 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg, 28 December. S p o o r w e g d i e v e r ij e n. Benoemingen en besiuitèn. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Rechtszaken. 'r J I middelburgs™ courant. Hoofdagenten voor het Buiteni7r^r(j;^ompagniT"généraIe de publicitéétrangère G L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. II. De hervormingen, gedurende de laatste jaren in Indië reeds tot stand gebracht, vinden bij den oud-directeur van het Binnenlandsch Bestuur billijke waardeering. »Wij brengen, schrijft de heer Bosscher, gaarne hulde aan den milden geest, die, sedert de vaststelling der Indische begrooting aan de wetgevende macht is opgedragen, hij het bestuur der O.-I. bezittingen heeft voorgezeten. Wij erkennen dat vele verbeteringen ingevoerd, vele misbruiken en verkeerdheden afgeschaft zijn, in velerlei behoeften voorzien en aan vele billijke en rechtmatige eischen te gemoet gekomen is." De critiek volgt echter, bij den heer Bosscher, de waardeering op den voet. »Wat men deed, zoo gaat hij voort, deed men ten halve; men handelde stelselloos, zonder leidend beginsel, nu eens hier wat toegevende aan den geest van vooruit gang, dan eens daar concessies doende aan hen die wenschen stil te staan, al naar de drang der omstan digheden medebracht. Men handhaafde een stelsel van gedwongen aanplant en verplichte levering, en voelde daarnevens in een stelsel van vrijen arbeid en vrije cultuur, door de uitgifte in huur of erfpacht van woeste gronden aan Europeanen. Maar getrouw aan den geest van half heid, vorderde men hooge huur of pacht, eischte men verponding en de betaling van hoofdgeld voor de opgezetenen, en verlangde men daarenboven zooveel waarborgen tegen de onttrekking van de gouvernements-koflie aan de verplichte levering, of toonde men zich zoo angstig bezorgd voor de rechten der bevolking, dat er maanden en soms jaren heengingen, voordat eene aanvrage om huur of erfpacht tot uitgifte had geleid. Dat ouder dergelijke gegevens de particuliere nijverheid nimmer tot grooten bloei geraken kan, is duidelijk. Maar dat alles schijnt der regeering nog niet genoeg; zij ondervindt de waarheid van de leer, dat dwangcultuur niet kan bestaan nevens vrijen landbouw en vrijen arbeiden daar zij de eerste niet wil loslaten, worden tegenwoordig, daar waar de gronden goed zijn, geheele districten gesloten vöor koffie-aanplant door parti culieren, om alleen daar gronden uit te geven waar ze slecht zijn en de regeering er dus tegen opziet om de verplichte koffie-cultuur in te voeren of te bestendigen Is dit niet erger dan dwaasheid en is het wonder, dat men door zulke handelingen de ontevredenheid opwekt Dit alles is het noodwendig gevolg van het hinken op twee gedachten, van aarzeling en halfheid, omdat men terugdeinst voor eene beslissende keuze tusschen het sledsel van 'dwang en vrijheid; omdat men niet terug durft naar Van den Bosch en niet vooruit wil aan de hand van Elout of Du Bus, uit vrees voor hersen schimmen, waarmede men in de laatste 25 jaren alle koloniale hervormingen heeft bestreden, zonder dat de vrees ooit bestendigd is geworden. »Hoe langer men aarzelthoe moeilijker het worden zal om, langs geleidelijken weg, het halfslachtige, pseudo- liberale stelsel te verlaten en te komen tot een regeerings- stelsel, dat, brekende met alle willekeur, onder de leiding van een krachtig bestnur, vrije industrie, vrijen arbeid, maar ook eerbied voor de wet, gehoorzaamheid aan de overheid en recht voor allen in zijn programma schrijft." Wij hebben ons dit lange citaat getroost, het nauwelijks wagende hier en daar een volzin weg. te laten, dewijl het eene zeldzaamheid is, een man van zulk een gezag, in zulke heldere, bevattelijke taal, over Indische zaken het woord te hooren voeren. De middelen, waardoor de heer Bosscher het hier in algemeene termen omschreven doel meent te kunnen bereiken, belooft hij meer in bijzonderheden te zullen uiteenzetten in een volgend opstel, waarnaar wij belangstellend uitzien. Nu de Vragen des Tijds in dit opzicht tot dusverre in gebreke blijven, moge de Indische Gids ons geven wat de vrienden van het vooruitstrevend liberalisme in de koloniale politiek verlangen een programma der toekomst. De leuzen, waar onder wij ons tot nu toe vereenigden, zijn aan 't verouderen. De strijd tegen cultuur- en consignatiestelsel is zoo goed als volstreden; wat van dat stelsel nog over is, moge op gronden van utiliteit zich nog eenigen tijd staande houden, in beginsel vindt het geen verdediging meer en het zou, zelfs indien het liberalisme er zich niet meer aan gelegen liet liggen, mettertijd van zelf onhoudbaar blijken. Ook de strijd tegen het batig saldo is, in beginsel althans, beslist. Oud- en jong-liberalen zijn van de verkeerdheid daarvan overtuigd en ook de conservatieven kunnen hunne oogen niet langer sluiten voor de nadeelen van het houwen onzer financieele huishouding op den wissel- valligen grond der Indische baten. Slechts eene worsteling om een paar millioen meer of minder en het kwaad der Indische bijdrage voor Nederlandsche behoeften," dat wij, zelfs in zijn meest bescheiden -vorm, een kwaad blijven noemen, zal tot „het minste der kwaden", tot eene vaste jaarlijksche som te ruggebracht zijn, voor zoo ver de Atjeh- kosten en de stijgende behoeften der Indische huishouding althans ons niet voorgoed van het verder gekibbel over „sluitpost of bijdrage" ontheffen zullen. Andere vragen doen zich thans voor Ge zwegen nog van het ontzaglijk, bijna onont gonnen veld, dat zich op Sumatra voor onze werkzaamheid opent, moet de vraag van den aanleg en de exploitatie der spoorwegen op Java, anders dan langs den weg van op zich zelf staande proefneming, zooals tot dus verre, tot klaarheid gebracht worden. Bij de ontwikkeling der particuliere nijverheid, welke wij wenschen, is het noodig waarborgen uit te denken, welke de wet moet opleveren tegen onderdrukking of benadeeling der inlanders door de eene of andere „planterspartij". Bij de grootere zelfstandigheid, welke wij aan het Indische bestuur gelaten willen zien, dienen middelen beraamd te worden, om de tusschen- komst van het Nederlandseh gezag te verzekeren, wanneer schadelijke invloeden in Indië de over hand mochten dreigen te krijgen. De overgang van gemeentelijk in persoonlijk grondbezit, wat bet beginsel betreft ,ook al voor een deel volstreden, moet, met waarborging van de belangen der inlanders, geregeld worden. De invoering van gemeentebesturen op de hoofdplaatsen vordert overweging. De verbetering van de politie, zoodat veiligheid van persoon en goed niet meer, als thans, in menig gedeelte van Java eene bijna onbekende weelde zal zijn, kan nog menig helder hoofd aan 't denken en nog menige leegte in de, door „een zuinig financieel beheer en het afsnijden van alle weelde", beter gevulde schatkist brengen. De voorziening in de toenemende behoefte aan geschikt ambtenaarspersoneel, de herstelling van het door den Atjeh-oorlog bijna gedésor- ganiseerde Indische leger, de verbetering van het onderwijs voor Europeaan en Inlander, de bestrijding van het op'i urn-misbruik, de maat regelen van verdediging tegen de dweepzucht van het Mohamedanisme, de regeling van het belastingwezen, zoodat, naarmate de regeering ophoudt als fabrikant en koopman geld te verdienen, haar andere bronnen van inkomsten verzekerd worden, dat alles vordert overweging en gedachtenwisseling, ter voorbereiding eener geleidelijke oplossing. Wat al vragenBijna zou onze verbeel ding ons voeren naar die verre toekomst, op de laatste bladzijde der eerste aflevering van De Indische Gids ons voorgespiegeld door C. van Nievelt, op zijne eigenaardige, half fan tastische, half realistische manier. Een nieuw gouverneur-generaal, Tiberius Voorwaarts gehee- ten,„ gesproten uit een Amsterdamsch geslacht van schatrijk geworden geutescheppers", is op een vliegmachine, door de lucht, naar de nieuwe hoofdstad van Java, een uur boven Buitenzorg, gestevend. Zijn oog waart over netten van telegraaf- en telephoondraden, over asphalt- wegen, over prachtige havens, over onmetelijke plantages van suiker en tabak. En verbaasd vraagt de ziener, die ons dat te aan schouwen geeft: „Is dat alles het werk van Nederlanders Is er dan nog eenmaal weder geestkracht ge varen in de Nederlandsche natie Maar ik begrijp hetde coupon-knippende lij zigheid is er eindelijk uitgewrongen, sedert Rusland's en Oostenrijk's bankroet." Mocht die wring-kuur mogelijk zijn, ook zonder een zoo fel middelZoo iets, dan moet de voorlichting van mannen als de heer Bosscher en andere „Indische specialiteiten" in den goeden zin, in staat zijn om die mogelijkheid te bevorderen. Donderdag avond hadden te Domburg eenige ongeregeldheden plaats, tengevolge van de toe passing der verordening op het sluiten der her bergen. Het huis van den burgemeester werd door een dertig of veertigtal personen omsingeld èn hijzelf uitgejouwd en 'gescholden. Een persoon, die in dronken toestand verkeerde, werd uit eene herberg verwijderd en door de politie in arrest genomen, doch door het volk, meestal werklieden, ontzet. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. Aangezien gisteren avond voor eene herhaling der wanordelijkheden werd gevreesd, werd namens den burgemeester de hulp der justitie alhier inge roepen. Daarop vertrokken te ongeveer negen uren van hier een drietal rijks-veldwachters per rijtuig en vier maréchaussees te paard, die te ongeveer tien uren te Domburg aankwamen. De burgemeester deed toen de herbergen ont ruimen en toen tengevolge daarvan samenscholin gen plaats hadden, werd bet volk gesommeerd uiteen te gaan. Na eenig dralen, en nadat de maréchaussees stapvoets door het dorp gereden waren, werd daaraan voldaan. Een der rijksveldwachters en de maréchaussefs zijn heden morgen alhier teruggekeerd, doch daar te Domburg eene zekere spanning blijft heerschen, is heden middag weder eene patrouille der maré chaussees daarheen vertrokken. Vllssingen, 28 December. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft heden eene missive van den minister van koloniën ontvangen, waarin toezegging gedaan wordt, dat voortaan in de bestekken tot levering van voor 's rijks over- zeesche bezittingen benoodigde steenen, de bepaling zal worden opgenomen dat de aanvoer en keuring daarvan ook te Vlissingen en te Middelburg zal kunnen worden voorgeschreven. Kloetinge, 28 December. De nieuwjaarscol lecte alhier heeft f 455 opgebracht, zijnde slechts 6 minder dan in 1877. Met het oog op de bijdragen, die voor het 25jarig feest van den burgemeester pas zijn ingezameld, is deze opbrengst zeer bevredigend. Ct. meldt onder uitdrukkelijk voor op grond eener mededeeling van De N. Rott. behoud, doch eene zijde, die haar volle vertrouwen bezit, dat er plan bestaan zou om den spoorweg Boxtel- Wezel te verkoopen aan eene groote Duitscke maatschappij. Deze zou in staat zijn, de Exploi tatie-maatschappij te dwingen tot het sluiten van contracten van doorloopend vervoer, en wel onder nadeeliger voorwaarden dan haar nu zijn aange boden. De St.-Ct. bevat de koninklijke goedkeuring van de wijziging der statuten van de naamlooze vennootschap Vierde maatschappij ter Assurantie te Amsterdam. In de St.-Ct. zijn opgenomen de statuten der V ereeniging tot bevordering van ffinterwyFs belangen. Uit een doos, verzonden door den heer J. W. U., te Koudekerke, per expeditieonderneming van van Gend en Loos op 5 Dec. jl., zijn, zooals bij ontvangst te 's Hage gebleken is ontvreemd twee kleine voorwerpen, die als cadeautjes moes ten dienen, alsook twee zakje3 met St. Nicolaas- gebak, etc. notarissen. Óp daartoe gedaan verzoek is aan M. Bax, eervol ontslag verleend als notaris te Bergen op Zoom. ministerieels departementen. Benoemd bij het departement van binnenlandsche zakentot commies Augt. Belinfante, thans adjunct-commies en tot adjunct-commies P. E. de Waal, thans le klerk, beiden bij genoemd departement. kabinet des konings. Benoemd tot commies bij het kabinet des konings, jhr. P. J. Vegelin van Claerbergen kamerheer in buitengewone dienst. ridderorden. Vergunning verleend aan jhr. G. J. G. Klerck, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van grootofficier der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken; en aan den heer F. W. Macaré, president der wees- en boedelkamer te Soerabaija, tot het aannemen der versierselen van ridder der eerste klasse van de koninklijke orde van Verdiensten van den Heiligen Michael, hem door den koning van Beijeren geschonken. geneeskundige dienst. Benoemd tot apotheker der 3e kl. bij het personeel van den géneeskun- digen- en hospitaaldienst der landmacht in West- Indië, en wel uitsluitend bij het garnizoen in Suriname, de heer J. M. van der Stempel, apotheker te Paramaribo. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat jl. Dinsdag namiddag onderscheidene R. Kath. kinderen te Zierikzee den schooltijd hebben ver zuimd „om in de kerk de plekke open te houden" voor vader of moeder. Of dit plekke open houden zag op den nacht- of vroegen morgendienst van eersten Kerstdag is ons niet bekendmaar als reden voor schoolverzuim is deze ons geheel nieuw. {Zier. Ct.) Als een klein bewijs van het nadeel, dat door het lang onuitgevoerd blijven der nieuwe schoolwet aan het onderwijs wordt toegebracht, verdient vermelding dat door den gemeenteraad van Barradeel (Friesland) het traktement van twee kweekelingen bepaald is op 200, niettegen staande het gevoelen niet Weersproken werd dat die som veel te laag was, dewijl bij het invoeren der nieuwe wet tóch verandering in het bestaande gebracht zou moeten worden. De beer J. F. Smulders, sedert 38 jaren pas toor te Hontenisse, herdacht den 2(Kn dezer ziju 50jarig priesterschap. Te 9 uren celebreerde hij een plechtig dankoffer, waarin de heer Hessels, pastoor te Ossenisse, eene toepasselijke rede uitsprak. Ofschoon de jubilaris verzocht had dit feest in stilte en alleen in de kerk te vieren, ontving hij niettemin vele prachtige geschenken en tallooze felicitation. Tegen den avond bracht de harmonie St. Cecilia, door eene groote schare belangstellenden gevolgd, hem eene serenade. T. N. Ct.) Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht M. M., landbouwer te Wissekerke in Zeeland, beschuldigd van poging tot moedwil- ligen doodslag op zijn huisvrouw. De beschuldigde was vroeger een zeer welgesteld landbouwer en had met zijn eerste vrouw, die hem niet minder

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1