BUITENLAND. Telegraphische berichten. Handelsberichten Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht, Belgische brieven. Graanmarkten enz. Pryzeo van Effecten. hoofden der IX Moekims en vele honderden terug- keerende uitgewekenen, ook van missigit Raja van de VI moekims. Toekoe Kerkoen van de III Moekims eveneens hier aangekomen. De voornaamste hoofden vau XXVI Moekims boden schriftelijk onderwerping aan. Over de regeling daarvan wordt verder onderhandeld. Gezond heidstoestand der ageerende kolonnes gunstig, weersgesteldheid ongunstig." Uit goede bron verneemt de Javabode, dat het 7e bataljon, te Samarang in garnizoen, bevel heeft ontvangen min zich gereed te houden ten einde op de eerste order onmiddelijk naar Atjeh te vertrekken. Dit zou in verband staan met het plan van generaal Van der Heijden om, door krachtig doortasten, de hier en daar reeds begonnen onderwerping ook van de overige deelen des lands af te dwingen. De kommandant der zeemacht in N. I. heeft aan de Indische regeering voorstellen ingediend tot eene volledige reorganisatie van den dienst der hydrographie, waardoor eene afdoende ver betering der Indische zeekaarten verkregen zou worden. Gisteren avond werd door de rederijkersver eeniging Ons Genoegen in de groote zaal van het Schuttershof alhier hare 23e buitengewone ver gadering gehouden, waarin werd opgevoerd De Vergelding, tooneelspel van P. F. Brunings. Het boeiende stuk werd over het geheel zeer goed afgespeeld, zoodat de medewerkers herhaal delijk luide toejuichingen van het talrijk publiek verwierven. Het bal, dat later plaats had, was zeer geanimeerd. Het archief van het hoofdcomité voor het Thorbecke-monument is aan de stad Amsterdam aangeboden en door den raad voor het gemeente archief aanvaard. - In de marine-club te Nieuwediep is een vergadering gehouden om, in navolging van het leger, bij de marine een onderling begrafenisfonds op te richten. Dit vond zoodanige sympathie, dat men dadelijk overging tot het kiezen van een commissie, die zich met de verdere pogingen tot het in stand brengen van deze onderneming zal belasten. De Leeuwarder Courant zal, te beginnen met 1 Jan. e. k., dagelijks verschijnen. De directie der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft aan dr. Andregg te Ros malen een brief van dankbetuiging en een geschenk aangeboden, als blijk van waardcering voor de goede zorgen en de menschlievendheid, door hem bij het jongste spoorweg-ongeluk te Eindhoven aan den dag gelegd. Gisteren avond omstreeks 6 uren had zekere D. v. T., voorman bij de maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen, het ongeluk te Bergen op Zoom tusschen de buffers van twee waterwagens te raken. Tengevolge van de daar bij bekomen verwondingen is hy bijna onmiddelijk overleden. buitenland. Brussel. Door de Belgische regeering is een gezantschap benoemd om Z. M. den koning der Nederlanden bij gelegenheid van zijn huwelijk geluk te wenschen, bestaande uit de heeren baron de Tornaco, onder-voorzitter van den senaat, De Stuers, raad, de Berlaimont, secretaris van legatie, en de Tornaco jr., attaché. Weenen. Er hebben geruchten geloopen van een moordaanslag op den keizer te Gödöllü. Het Tagblatt spreekt ze tegen, doch zegt, dat wel voorzorgsmaatregelen zijn genomen wegens gerezen verdenking tegen een Saksischen schilder. JLakore. Yakoeb Khan is te Jellalabad aangekomen, hetgeen beschouwd wordt als een teeken van onderwerping. Heden werd aan het gebouw van het geweste- lijk bestuur alhier aanbesteed: het onderhouden van den steiger en den toe gangsweg aan den Margarethapolder bij Stavenisse, gedurende twee jaren, ingaande 1 Januari 1879. Yoor dit werk werd het minst ingeschreven door den heer J. de Rijke Jz., te Stavenisse voor f 658. 26 Dec. 's av. 11 u. 39 gr. 27 's morg. 8 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 41 gr, 's av. 6 u. 41 gr. In de redevoering, die Gambetta, zooals wij gisteren reeds aanstipten, gehouden heeft op het hem door handelsreizigers aangeboden diner, heeft de groote volkstribuun natuurlijk over politiek gesproken. Hij gaf ditmaal echter geen pro gramma, doch verdedigde de republiek van een algemeen standpunt en vond daarbij gelegenheid om met de eigenaardige warmte, die kenmerkt al wat hij zegt, zijnen vrienden menige raad, zijn vijanden straffe berisping te doen geworden. Natuurlijk kon hij bij deze gelegenheid ook niet zwijgen van de aanstaande verkiezingen voor den senaat. „Ik heb twintig stemmen meerderheid voorspeld, sprak hij, welnu, mijne heeren, thans, en wijl er lieden zijn, die mij gaarne een valschen profeet noemen, komt het mij niet ongelegen hun spij t en hun bitterheid nog wat te vermeerderen, thans zeg ik niet twintig, ik blijf niet eens staan bij vijfentwintig, neen, wij zullen daarboven nog verrassingen zien" Uit dat resultaat leidt hij af, dat Frankrijk uit zijne wreede beproevingen kracht heeft geput tot verstandige zelfregeering, tot het toepassen van die beginselen van vrijheid, welke het Fransche volk lang vereerd, doch niet altijd even gelukkig in praktijk heeft gebracht. Er valt echter nog veel te doen; beginselen van vrijheid en zeltbe- heersching moeten nog in vele oorden gepredikt worden, en deze taak wil Gambetta voor een deel aan de handelsreizigers opdragen. „Foor wie zou ik liever de voorwaarden en de bezwaren eener volksregeering uiteenzetten, dan voor hen, die zelf uit het volk gesproten, er toe blijven behooren door het dagelijks op te zoeken en er mede om te gaanvoor hen, die uit een politiek oogpunt kunnen zijn wat de onderwijzer is uit een oogpunt van opvoedingvoor hen, die agen ten kunnen zijn op die punten van het grondge bied van den staat, waar geen dagblad doordringt, waar de stem der openbare meening zich niet laat hooren. Gij begrijpt mij, mijne heeren. Gij behoeft deze verwachtingen niet meer te recht vaardigen, want gij hebt reeds getoond wat gij doen kunt. Bekroonen echter kunt gij ze, en dan zullen wij eindelijk in dit land eene regeering gevestigd hebben ten bate van het land zelve en niet van anderen." Met deze woorden droeg Gambetta de heeren handelsreizigers eene nieuwe taak op, den commissiehandel in republikeinsch- vaderlandslievende gevoelens, waarvoor zij bij succes politieke voldoening als provisie kunnen boeken. Wij weten niet of het verstandig gezien is zulk een geloofsbrief als politiek profeet uit te reiken aan eene geheele klasse van lieden, wier drukke bezigheden in hun eigen zaken hen op het politiek terrein nimmer zullen toelaten veel dieper door te dringen dan de oppervlakte, en wier eigenaardige vrijmoedigheid nu in spoorweg- coupé's en aan logementtafels hunnen medereizi gers en medegasten het leven zuur zal maken met politieke propaganda. Het zal steeds op ieder gebied waar blijven, dat men niet wel doet wapenen in de hand te geven aan lieden, die ze niet weten te hanteeren. Dat baart gevaar voor hen en voor anderen. En voorzeker is thans in Frankrijk eene opdracht van Gambetta een wapen. De Duitsche bondsraad heeft den brief van prins Bismarck, welken wij gisteren bespraken, aan de commissie voor do herziening der tarieven verzonden. Deze commissie zal samengesteld zijn uit elf leden, drie door den rijkskanselier aange wezen, door Pruisen en Beieren ieder twee, door Saksen, Hessen, Baden en Wurtemberg ieder een. De kanselier benoemde den bekenden protectionist vrijheer von Varnbüler en twee ambtenaren van zijn ministerie. Met de Pruisische leden hebben deze heerendie natuurlijk Bismarcks inzich ten volgen vijf van de elf stemmen, zoodat slechts éen zieltje behoeft gewonnen te worden om den doorslag te geven. Men twijfelt dan ook niet of het rapport der commissie zal uitvallen in den geest van sluiting der grenzen voor alle vreemde producten. Dit praejudicieert echter nog geenszins op de beslissing van den rijks dag, die menige specialiteit op zijne banken telt, die uitnemend berekend is om het aanstaand economisch debat gewicht en luister bij te zetten. De besprekingen zullen niet alleen in Duitschland, maar op de gansche aarde met de grootste belangstelling worden gevolgd, daar de te behan delen vraag op zich zelve zeer moeilijk en in hare gevolgen van ontegenzeggelijk algemeen belang is. Thans reeds wekt de brief van prins Bismarck een stortvloed van artikelen in de dagbladpers, waarbij echter weinig dank valt in te oogsten, daar 's kanseliers betoog vluchtig is en niet op ,het peil staat van de belangrijkheid der vraag. In Brunswijk doet zich eene niet onbelangrijke moeilijkheid voor. De regeerende hertog is be jaard en heeft geene kinderen. Het naast tot den troon staat de hertog van Cumberland, .zoon van den onlangs overleden koning van Hanover, die echter nog steeds rechten beweert te hebben op den troon zijns vaders en dus moeilijk een vor stenzetel kan innemen in den Duitschen bond. Buitendien houdt de meerderheid in Brunswijk niet van de beginselen dezer Welfische familie. Ook in annexatie door Pruisen heeft men geen lust. Men zoekt thans naar een weg om beide klippen te vermijden. Het doodvonnis van Moncasi, die met een zak pistool op den koning van Spanje vuurde, is door het hof van cassatie bevestigd, zoodat 'smans leven in des lionings eigen hand is. Brussel, 26 December 1879. Onze kamer is op reces uiteengegaan. Zij heeft eenige rustdagen verdiend na de afdoening, soms na vermoeiende discussie, van de begrootingen van financiën, justitie, van dotaties en van de wet tot vaststelling van het contingent voor het leger voor 1879. Deze laatste wet heeft bijna alles in de war gebracht. Generaal Renard, de minister van oorlog, wil wel het cijfer van het jaarlijksch contingent niet verhoogen, maar wil het vastgestelde cijfer dan ook ter zijner beschikking hebben, en vroeg daarom 300 man meer dan de gewone 12.000 om daarmede de gapingen aan te vullen, voortvloeiende uit vrijstelling, verleend aan semi naristen en aan onderwijzers op de lagere scholen. Onze anti-militaristen van de uiterste linkerzijde hebben gevaar gezien in die vermeerdering. Zij hebben hun voornemen te kennen gegeven om tegen dat ontwerp te stemmen, en daar de rech terzijde dat natuurlijk ook doen zou, is er eene vergadering van de linkerzijde bijeengeroepen, die ten slotte een verzoening tot stand heeft gebracht. Na eene vrij geanimeerde discussie men sprak zelfs van ontbinding hebben alle stemmen zich op het ontwerp van generaal Renard vereenigd op twee of drie na, zoodat de wet geen gevaar meer liep. Zij is dan ook aangenomen niettegen staande de krachtsinspanning der rechterzijde, die, uitgezonderd de heer Thonissen, als éen man tegen de wet heeft gestemd. Ook de heerMalou werkte mede aan die manoeuvre, „tot zijn spijt," zooals hij half huilende zeide, terwijl de schalks heid hem de oogen uitkeek. Het ministerie zegevierde. Het had blijk gege ven van zijne eensgezindheid en van die van de linkerzijde, de liberale meerderheid. Alleen de heeren Paul Janson en Lambert hadden zich van stemmen onthouden, wat reeds een groote con cessie was van deze overtuigde tegenstanders dei- staande legers, terwijl de heer Defuisseaux, radicaal afgevaardigde van Mons, met de clericalen tegenstemde. In dezelfde bijeenkomst van de liberale afge vaardigden is men het naar het schijnt eens geworden over de vraag der herziening van de wet op het lager onderwijs van 1842. De regee ring heeft de gematigde oplossing der quaestie doen zegevieren, volgens welke godsdienst on derwijs buiten de schooluren in de school kan gegeven worden aan kinderen, welker ouders dat onderwijs verlangen, door den priester en bij weigering van den priester door den onderwijzer. Dat is een middenweg, die den schijn redt. In werkelijkheid komt deze oplossing op hetzelfde neer, als die welke de lagere school geheel aan de geestelijkheid onttrekt en zegt: de onderwijzer meester op de school, de priester in de kerk. Daar de geestelijkheid weigeren zal aan de uit- noodiging gevolg te geven en er niet in treden zal om onderwijs te geven buiten de schooluren, als men haar niet tevens een recht van toezicht op het enderwijs en op de keuze der boeken toekent, zal de toestand, als eens de wet is tot stand gebracht juist dezelfde wezen, alsof men het radicale wachtwoord had aangenomende priester buiten de school! Vraagt gij mij nu, wat de gevolgen zullen zijn van deze hervorming, dan moet ik u zonder omwegen antwoorden, dat ik twijfel aan hare uitwerking. Aan de eene zijde zal deze wet heel wat menschen aan de liberale partij onttrekken, die nog eenigszins dobberend zijn en wel met de liberalen willen- stemmen, doch tevens den gods dienst hunner vaderen willen blijven uitoefenen. Aan den anderen kant zullen de clericalen al het mogelijke doen om overal op het platteland eene vrije school, door geestelijken bestuurd, naast de openbare school te stichten. Nu moet men onze bevolking niet kennen, om niet te voorspellen, dat de boeren bij voorkeur hunne kinderen zullen zenden naar de scholen van den pastoor of van de petits fréres. De liberalen weten dat zoo goed, dat de heer Laurent, professor te Gent, in een zeer gerucht makend artikel in de Revue de Belgique heeft -voorgesteld om langs een omweg de door de grondwet gewaarborgde vrijheid van onderwijs op te heffen, door aan vreemdelingen het recht te ontzeggen in België onderwijs te geven. De knappe professor in het burgerlijk recht, een der vaders van het liberale doctrinarisme, ontziet zich niet om met beide voeten de vrijheid te vertrappen, alleen maar om de jezuïeten en de petits frères afbreuk te doen. Zoo bevestigt zich wat ik u sedert lang schreef over de vreemde capitulatiën met hun geweten, waartoe onze regeeringsliberalen komen, en over het weinige gewicht, dat zij aan beginselen hechten, zoodra zij de macht in handen hebben. Volgens hen is de vrijheid eene uitste kende zaak om bij te zweren, als men in de minderheid is; doch heeft men eens zelf het kussen beklommen, dan past men wel op zich die welsprekende pleidooien te herinneren, op de tribune gehouden, en bemoeit men zich alleen nog met de vraag hoe men het best in evenwicht blijft, zoo weinig mogelijk praesteerende. Daarom aarzelf nu ook de heer Frère Orban, die in de oppositie tot tweemalen voorgesteld heeft om het crediet voor den gezant bij het Vaticaan te schrappen, en weet hij niet hoe hij het aanleggen moet om die weinig politieke ver bintenis te doen vergeten. Zij is echter te rucht baar geworden om haar te smoren. Tot nu toe heeft hij tijd gewonnen, doch na nieuwjaar bij de behandeling zijner begrooting zal hij toch een besluit moeten nemen. 11 faut quune porte soit out er te ou fermée. Laat hij den post op de be grooting staan, dan moet hij den heer d'Anethan of een ander naar het Vaticaan zenden, 't Is een lastig geval voor hem zijn trots zegt hem, dat hij consequent moet blijven, en zijn belang als minister raadt hem op te passen voor voetangels en klemmen. Tot die valsche posities komen de hoofden van het Belgische liberalisme in alle hooge en gewich tige politieke quaesties. Onbewust of bewust be hooren zij allen tot de vereerders der nuttigheids- leer. Zij kunnen of willen zich niet laven aan de zuivere bron der beginselen, aan het levende water der vrijheid. En toch is die bron nimmer uitgeput. Steeds wil zij den weg wijzen aan wie haar raadpleegt, om de klippen te vermijden en als man uit éen stuk uit die valsche posities te gera ken. Zij kan sterk maken tegen twisten van twijfelachtige beteekenis en tegen oplossingen die slechts levenskracht bezitten voor een oogenblilc- Het hoofd eener politieke partij moet de vrijheid raadplegen en in hare wetten zijne kracht zoeken. Bij het licht dier hemelsche vlam zal hij zijne beschouwing over menschen en zaken eene onver gankelijke helderheid kunnen doen verkrijgen. Middelburg, 27 December. De aanvoer van en de handel in granen en peulvruchten waren heden zeer gering. In de noteering der prijzen is geen verandering. gemiddelde marktprijzen. Versche boter f 1.16 a f 1.20; eieren per 100 stuks 7.50. Gent, 27 December. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 26.rogge ad 100 kilo fr. 19.50; gerst fr. haver fr. 22.boekweit fr. 15.paardenboonen, fr. 18.koolzaad fr. 42.lijnzaad fr. 33.lijnkoeken fr. 24.50; koolzaadkoeken fr. 20.50boter fr 2.90 per kilo gram; eieren fr. 4.per 26 stuks. Vlissingen, 27 December. Boter per kilogram f 1.40 a f 1.30. Eieren 8 per 104 stuks. Amsterdam, 27 December. Raapolie op zes weken f 37$. Lijnolie f 28*. Amsterdam, 24 Dec. 27 Dec. STAATSLEENINGEN, Mederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 62* 62^ dito dito dito. 3 74$ 74,k dito dito dito. 4 97$ 97$ België. Certificaten2* Frankrijk. Origin. Inschr. 3 74 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 55$ Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 52* 52* dito Febr.-Aug. 5 51$ 51$ dito Jan.-Juli.5 52$ 53 dito April-Oct.53$ dito dito Goud 4 61* 62 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 77 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49$ 49$ dito dito 1876. 6 96$ Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 94$ 94* Cert. Inscbr. 5e Serie 1854. 5 55$ 55$ dito dito 6° 1855. 5 74* 74$ Obligatiën 18625 79$ 79$ dito 1864 1000 5 87$ 87$ dito 1864 1005 85* 85* dito 1877 dito5 84 84$ dito Oostersche le serie5 54 53$ dito 1872 gecons. dito. 5 81$ 81$ dito 1873 gecons. dito. 5 82$ 82* dito 1850 le Leening dito. 4* 80$ dito 1860 2" Leming dito. 4* 78& 78$ dito 1875 gecons. dito 4* 74 74$ Cert. Hope C° 1840 4 55* dito 2e, 3- 4" Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 72 72$ dito dito 1859 3 - 59$ Cert. van Bank-Assign. 6 35* Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14$ 14$ dito dito 1876 2 33 33 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 13$$ 11 dito dito 1876 2 30$ 30£ Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 9^ 9* dito dito 1869 6 12$ 12$ Egypte. Obl. Leening 1876 6 48$ 50$ Spoorw. dito 1876 5 69$ Vereen. Staten. Obl. 1876 4* 103 dito dito 1871 5 104$ 104* dito dito 1861 6 105$ Brazilië. Obl. Londen 1865 5 93* 93* dito Leening 1875 5 INDUSTRIEELE EN FINANCIEELE ONDERNEMINGEN. KTederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 103 Ned. Ind. Handelsb. Aand. Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4* Dultscliland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand, Nat. B. 113* 113* SPOORWEG-1EENINGEN. Hf ederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. Aand. Pct>

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3