Benoemingen en besluiten. U n d e r w ij s. Marine en leger Rechtszaken. voortaan zal duren tot Zaterdagavond daaraan volgende, In plaats van tot en met den volgenden Maandag, zooals vroeger was bepaald. De St.-Ct. bevat een kon. besluit tot wijziging van het koninklijk besluit van 13 Juni 1875 Staatsblad n°. 119), houdende bepalingen tot het voorkomen van aanvaringen op de rivieren, stroomen, kanalen, reeden, havenmonden en zee gaten in het rijk. De St.-Ct. bevat de wetten, houdende bekrach tiging van provinciale belastingen in Utrecht Friesland, Overijssel en Groningen. Bij ministerieele beschikking is aan K. H. Haentjens, directeur der stoombootonderneming Concordiate Arnhem, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Arnhem en de Pruissisehe grenzen, in de richting van Emmerik. Het ontwerp van een wetboek van strafrecht is met het advies van den raad van state jl. Woensdag bij het departement van justitie terug ontvangen. Men mag dus verwachten dat binnen weinige maanden de indiening bij de tweede kamer zal plaats vinden. In het jHandelsblad spreekt een inzender den wensch uit dat de tweede kamer zoo spoedig mogelijk in den toestand der justitiabelen verbe tering brenge, door de hooge kosten onzer rechts- bedeeling te verminderen. Ten bewijze voert hij het volgende aan A. had aan B. een partij goederen verkocht, ter waarde van nog geen 150. B. ontkent den koop. A. biedt subsidiair den eed aanwordt daartoe toegelaten, legt dien af en wint op deze wijze zijn proces. „Een hoogst eenvoudige rechtshandeling dus En toch heeft B. de declaraties van advocaten en procureurs voor meer dan f 500 te Voldoen. „In een dergelijke zaak was onlangs cassatie aangeteekend, en de verliezende partij betaalde aan den advocaat der tegenpartij bij den hoogen raad /275, terwijl vóór de afschaffing der procu reurs bij den hoogen raad de succumbeerende aan den advocaat 250 en aan den procureur nog eens 225 zou moeten voldoen, behalve dat de kosten van zijn eigen raadslieden ook nog het dubbele zouden bedragen. „Dergelijke cijfers spreken 1 „Sapienti Sat!" Volgens de Haagsche correspondent der Zut- fensche courant zal de tweede kamer waarschijnlijk niet vóór half Februari haar werkzaamheid her vatten. Hij meldt voorts dat het vooruitzicht op beterschap van den heer De Roo geheel ongegrond en er dan Ook reeds een nieuwe titularis voor het ministerie van oorlog gevonden, doch nog niet publiek bekend is. Hij gaat daarna aldus voort „Door belangrijkheid hebben de kamerdebatten van de laatste week juist niet uitgemunt. Merk waardig was echter het debat over de Limburg- sche belastingen. Niet omdat er over en weder yjle nieuwe argumenten werden bijgebracht, maar omdat er uit blijkt wat persoonlijke invloed in 't politieke vermag. Het is altijd een liberaal- stokpaardje geweest, dat voor kerkelijke doelein den geen provinciale gelden mogen worden bestemd, en een stokpaardje, dat ook door den afgevaardigde Kappeyne meê bereden is; en toch een enkele speech van den minister Kappeyne in tegenover- gestelden zin is voldoende geweest om niet alleen de meerderheid van de kamer, maar ook de meer derheid van de liberale partij eene beslissing te doen nemen in kerkelijk-Limburgschen geest. „Van alle ministers heeft zeker wel de heer blikje voor dringende dienstzaken bij hem moest komen en daar kwam de dokter juist de deur uit." De dokter had, hoe gaarne hij ook weg wilde, den ouden man bedaard laten uitspreken hij zette nu zijn kraag op, zeggende„Best, Ka- belmann, zeg dat ik over een uur kom nu heb ik volstrekt geen tijd." Hij deed een stap vooruit; maar de ander bleef stil staan. „Doe het niet, dokterhet helpt niets, hij heeft Martens dadelijk naar het station gestuurd, die mag mijnheer Nudel niet uit het oog verliezen, maar zonder dat hij het merktik heb zelf ge hoord welke instructies hij hem gegeven heeft." „Zoo, wacht dan even, ik kom dadelijk terug." De dokter greep naar de schel, maar de politie agent schudde het hoofd. „Doe het niet, dokter. Nebelow is niet thuis, liot zou lang kunnen duren eer er open gedaan werd en ik heb het strengste bevel om den dokter onmiddellijk mede te brengen; het ver wondert mij reeds dat hij niet nog iemand ge zonden heeft." „Zeg dan dat gij mij niet gevonden hebtdat ik al weg was." „Dat kan ik niet, dokter, ik moet er op zweren. Weet ge wat, dokter, kom mede; misschien luistert hij toch naar rede, als gij met hem spreekt en stelt het ten minste tot morgen uit. Die arme, jonge vrouw zoo direct den eersten avond Tab zijn begrooting het mooist verdedigd, zoodat dan ook nagenoeg alle amendementen, waartegen hij zich verzette, zijn afgestemd. Een gunstig voorteeken voor de kanalenwet „De kanalenwet zal nu waarschijnlijk wel in de voorjaarszitting behandeld worden. Behalve die voordracht zullen er waarschijnlijk tegen Februari nog tal van andere ontwerpen vooropen- bare behandelingen gereed zijn. Uit velen wijs ik b. v. op de procureurswet, de auteurswet, de wetjes op middelbaar en hooger onderwijs, de verjaring in strafzaken, enz. Ook voor het sectie onderzoek zal er werk in overvloed zijn. De wet tot regeling van de financieele verhouding tus schen Nederland en Indië is nog niet onderzocht, en de wet tot invoering van een belasting op 't kapitaal in portefeuille zal nu ook wel uiet lang meer op zich laten wachten. „Met de behandeling van het nieuwe strafwet boek zal men dit jaar wel niet ver komenwant daar er in 1879 weer periodieke verkiezingen zijn, z il na het Paaschrecès wel geen bijeenkomst meer gehouden worden. Uit goede bron vernam ik dan ook dezer dagen, dat het plaD bestaat om in dit zittingjaar alleen de wijze van behandeling vast te stellen." verbeteringen. Door een ongeval bij het opmaken van den vorm van ons nommer van Woensdag jl. zijn in het adres der kamer van koophandel alhier aan den minister van waterstaat eenige regels (le bladz. 3« kolom bovenaan) door elkander gescho ven en onverstaanbaar geworden. De zin behoort aldus gelezen te worden „De zeeschepen zouden daardoor Ruhrkolen als uit- vracht kunnen laden in de "Walchersche havens, de ves tiging van kolen-depots te Vlis3ingen zou een groote stap voorwaarts zijn gebrachtzeestoombooten, zouden zoodoende te Vlissingen kunnen binnenvallen om den voorraad aan te vullen, andere schepen om hier hun lading in te nemen. Zeiden wij te veel door te beweren dat het algemeen belang bij dit geschil tusschen de beide maatschappijen betrokken is In het ingezonden stuk van den heer m1. W. C. Borsius, in ons nimmer van Woensdag jl., zijn een paar leesteekens verkeerd geplaatst, waardoor de zin onduidelijk is geworden. Men" leze op de 3e bladz. 2S kolom als volgt „De ombuiging van het kanaal naar Veere was eene foutde minister Geertsema zeide in zijne memorie van antwoord op het verslag der le kamer omtrent de begrooting voor staatsspoor wegen, dienst 1873 {Hand. 1872/3 bl. 160.) „De afwijking van het plan voor het kanaal door Walcheren, zooals dit bij de wet van 31 Dec. 1865 was aangegeven, is zeker geen gelukkig besluit geweest." Met betrekking tot het éenig radicaal middel van herstel, tot het oorspronkelijk plan terug te keeren, daaraan kon, wegens de groote kosten, niet gedacht worden. ridderorden. Verlof verleend aan den heer L. J. A. Hoyack, consul van Duitschland te Amsterdam, tot het aannemen van het ridderkruis der orde van de Wendische Kroon, hem door den groothertog van Mecklenburg-Schwerin ge schonken. Vergunning verleend aan Z. M. adjudant, den majoor F. M. B. Alewijn, van den grooten staf, en aan den majoor J. C. E. graaf van Lynden, van het 4e regiment huzaren, tot het aannemen en dragen van de versierselenaan eerstgenoemden die van kommandeur der Wendische Kroonorde, hem door den groothertog van Mecklenburg- Schwerin toegekend, en aan beiden die van ridder van het Legioen van Eer, hun door den president der Fransche republiek geschonken. dat is te erg; maar dan is het morgen ook achter den rug." „Maar Kabelmannriep de dokter uit, „gij zijt toch een verstandige oude man; gelooft gij dan wezenlijk dat iemand een mensch zonder de minste aanleiding zal dood slaan, en dan kalm op reis gaan om zijn bruiloft te vieren „Nu ja," antwoordde Kabelmann, „aanleiding zal hij wel gehad hebben en kalm, zal hij ook wel niet geweest zijn. Er gebeuren nog wel vreemder dingenmaar kom nu, beste dokter, het is hoog tijd De dokter begreep dat het wezenlijk het beste was om mede te gaan. Al kon hij den advocaat niet overtuigen dat de verdenking ongegrond was en hoe kon hij dat? en hoeveel verzwa rende omstandigheden zou de spitse neus van dien man nog opgesnuffeld hebben in geval van nood had hij een wapenhij kon zeggen ik ken de persoonlijke beweegredenen, die in deze zaak doen handeleninderdaad een zwak wapen tegenover zulk een kwaadaardigen wraalt- zuchtigen mandoch hij moest zien hoe ver hij er mede kwam. Daar sloeg het kwartier voor tienenover een half uur kon Lebrecht met zijne schoonouders terug zijn. „Kom dan, Kabelmannzei de dokter, ging de stoep af, het huis langs, het steegje voorbij, naar het raadhuis. De oude man volgde hem in stilte. Intuaschen was het heengaan van den dokter kantongerecht. Benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Weert P. M. Goijarts, notaris aldaar. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat J. R. Schwarze, van het koloniaal werfdepót, tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71 en aan den milicien J. C. J. van Rijn, van het regiment grenadiers en jagers, tot het dragen van het krnis Fidéï et Firtutihem door den paus geschonken. De gemeenteraad van Deventer heeft benoemd tot leeraar in de Nederlandsehe taal- en letter kunde aan de H. B. S. aldaar den heer J. Ocht- man te Helmond, tot leeraar in de geschiedenis den heer G. J. Landeweer Az. te Harlingen en tot leeraar in de aardrijkskunde den heer D. A. A. Nijen de Hoogewerff te IJselstein. Tot leeraar in de natuurkundige weten schappen aan de H. B. S. voor meisjes te Am sterdam is benoemd de heer dr. L. Posthumus te Dordrecht. Dr. K. Th. Wenzelburger, leeraar aan de H. B. S. te Delft, is benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de openb. handelsschool te Amsterdam. Benoemd tot tijdelijk leeraar in de kennis der natuur aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs te Amsterdam, de heer dr. C. Kerbert, thans adsis- tent bij de anatomie aan de universiteit. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van H Algemeen heeft op voordracht van het dep Duiveland, aan den heer S. de Graaff te Bruinisse toegekend de gouden medaille, wegens 60jarigen onafgebroken en ijverigen schooldienst. Het eereblijk zal hem in een der aanstaande vergade ringen van het dep. worden uitgereikt. De luitenant ter zee 2' kl. H. Slot, dienende aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Zeehond wordt op non-activiteit gesteld, en vervaDgen door den luitenant ter zee 2e kl. J. "A. Kloek. De officier van administratie der 2e klasse F. H. M. Rant, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activi teit gesteld en vervangen door den officier van administratie der 3e klasse J J. van Diemen. Door de arrond.-rechtbank te Leeuwarden zijn twee winkeliers, wonende te Sneek, schuldig verklaard aan het als onbevoegden verkoopen van geneesmiddelen. De een had Urbanus-, de ander slijm- of Brilmanspillen verkocht. Hun beroep op hun onbekendheid met de wet van 2 Juni 1865 (Staatsbl. n° 61) op de artsenij bereid - kunde mocht niet baten. Zij werden wel is waar slechts tot een geringe boete veroordeeld, maar de proceskosten zijn niet onaanzienlijk tengevolge van het op last van den rechter plaats gehad hebbend scheikundig onderzoek der pillen. Het bovenstaande moge velen tot waarschu wing zijn. Het geneeskundig staatstoezicht voor de provinciën Friesland en Groningen blijkt het althans ernst te zijn, om het verkoopen van geneesmiddelen door onbevoegden met kracht tegen te gaan. Fad ook in de keuken opgemerkt en Doortje, die al lang op den uitkijk had gestaan, zei: „Eindelijk! Ga nu ook eens naar boven om te vragen wat ik klaar moet maken en wat niet." „Ik ga geen stap van hier," antwoordde juf frouw Uelzen; „als mevrouw tijd heeft om een uur met den dokter te zitten babbelen, in plaats van zich met haar huishouden te bemoeien, is 'tmij wel." „Nu, daarvoor zijt gij ook de huishoudster, en die dames hebben altijd apartjes met den dokter." „Schaamt ge uniet, Doortje! zoo 'n jong ding „Nu, ik ben ook niet van van daag of gisteren en ik weet best wat er in de wereld te koop is; maar ik moet zeggenzij bevalt mij wel." „Ik koop geen kat in den zak." „Als een kat ziet ze er volstrekt niet uit wat heeft ze mooie oogen en ze is zoo slank. Ze moest alleen wat vroolijker zijn: ze is toch jong, mooi, rijk, heeft een knappen man wat wil ze meer „Ik dank onzen lieven Heer dat ik niet in haar vel steek." „Dat zou ook moeielijk gaan," zei het meisje lachend. „Ik zeg maar," ging juffrouw Uelzen voort en deed alsof ze dit laatste niet gehoord had, „ik zeg maar dat er wat achter moet zitten dat de ouders van mevrouw acht dagen vroeger ko men dan ze van plan waren en dat mijnheer Daar de skating rink op de Balans, ofschoon heden voor het publiek dat zich wenscht te oefenen geopend, nog niet geheel gereed is, deelen wij alleen mede dat eene ruime baan en flinke, volgens eene nieuwe constructie vervaardigde schaatsen aanwezig zijn, terwijl door een daar aanwezig rijder onderricht in het schaatsenrijden wordt gegeven. Gisteren middag is een schaatsenrijder op de Vest, bij de Koepoort alhier, door het ijs gezakt. Bij zijne pogingen om uit het water te komen brak het ijs af, zoodat hij geheel onder raakte en niet zonder moeite door de omstanders, met behulp van een ladder en een bezem, gered kon worden. De rederijkers-vereeniging Oefening en uit- spanning alhier verschafte gisteren avond hare leden en geïntroduceerden een genoeglijken avond door de opvoering van het tooneelspel lwan dt Lijfeigene, gevolgd door het blijspel De dochter van den barbier. Het zeer talrijk publiek, in de groote zaal van het Schuttershof vereenigd, gaf meermalen door luide toejuichingen blijk van zijne ingenomenheid en bleef, niettegenstaande de stukken wel wat te uitgebreid voor een avond mogen genoemd worden, de voorstelling belangstellend volgen. Een druk bezocht bal besloot den avond. In de Nieuwe kerk te Amsterdam zal voor de plechtigheid op 21 Januari, in het midden vóór het koorhek, een rood fluweelen met satijn afgezetten troon met gouden sierselen worden geplaatst, waarboven het naamcijfer van Hunne Majesteiten door een lauwerkrans omgeven, en daarboven de koninklijke kroonaan weerszijden worden banieren aangebracht. Het Nederlandsehe wapen, geheel verguld, zal den achtergrond van den troon tooien. Een vorstelijk ameublement zal op een kostbaar tapijt van rijk patroon, in overeenstemming met het fluweel en goud, voor de hooge gasten der hoofdstad worden geplaatst. Wapenschilden, oriflammen, guirlandes, bloemen en planten met emblemen der beide stamhuizen zullen den troon omgeven, vanwaar, als hoofd punt, het geheele decoratief der kerk zich ver spreidt. Onder elk venster van het schip der kerk wordt een wapen gesteld, en elke boog met groene hangers gesierd, terwijl telkens tusschen twee wapenschilden een banier van kostbare stof zal prijken. In den nok van het kruis der kerk boven voor den troon, verheft zich op dien dag een kolossale gouden koningskroon, vanwaar breede zijden banden in den vorm van een omge keerden koepel aan de pilaren worden bevestigd. In het midden hangen zijden draperieën met fraaie kwasten. Aan het eind der kerk, onder het orgel, wordt een groote tribune opgericht, plaats aanbiedende voor 600 zangeressen en zangers en een voltallig orkest. Rechts en links van den troon worden zitplaatsen getimmerd, terwijl verder in het schip der kerk de gewone regeling der zitplaatsen door eene andere, voor dit doel meer geschikte, zal worden vervangen. - {übl.) De gemeenteraad van Deventer heeft eene verordening vastgesteld op het rijden met veloci- pèdes in die gemeente. Door de werklieden van de firma Eras Zonen te Tilburg, werd voor een tiental jaren een ziekenfonds opgericht, dat thans in zulk een gunstigen toestand verkeert, dat aan elk deelnemer eene uitkeering zal geschieden naar evenredigheid van zijn inleg. Zaterdag 21 dezer had de proef bemaling plaats van het stoomgemaal van den polder Vier Bannen van Duiveland, geplaatst te Stevensluis, zulks geschiedde met het beste gevolg, zoodat het ten deele voltooide werktuig thans rüimschoot3 gelegenheid geeft den polder van het nog over vloedige water te ontlasten. doodsbleek werd toen hij de depêche las, en dat we geen zilver hebben om te dekken en dat hij den sleutel verloren heeft en de kast niet laat opensteken, en dat zegt Nebelow ook." „En ik zeg dat gij u allebei moest schamen want het komt niet te pas, als men zoo lang bij iemand gediend heeft en er gebeurt iets in huis, zonder dat iemand weet wat het is, om dan met de menschen in de. stad meê te praten en een arm meisje dat pas in haar dienst is de haren te bergen te doen rijzen, terwijl mijnheer Flieder- busch doodeenvoudig weggeloopen is. Ik mocht hem graag lijden als hij bij moeder Ihlefeldt de malste grappen uithaaldemaar nu wilde ik toch dat hij evenveel klappen kreeg als hij dagen weg is dan zou hij wel weerom komen." {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2