BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger Kunstnieuws. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. in de beschaafde wereld, zoodat wij niet moesten nalaten onzen vergeten naam aan de wereld te doen kennen. Was er te weinig geld, dan wenschte men door te gaan op bescheidener schaal. Men stelde de vaan der wetenschap tegenover de pogingen om de expeditie aan het handelsbelang dienstbaar te maken, en wees daarbij op het groote gewicht van meteorologische en magneti sche waarnemingen in de Noordelijke IJszee. Het ondernemen van den tweeden tocht met een stoomschip vond geringen bijval. De luit.-ter-zee le kl. de Bruijne, aangezocht om zijne gedachten mede te deelen, zeide, dat mocht de vergadering tot eene tweede expeditie besluiten, het hoofddoel van de reis zou zijn eene voortzetting van het onderzoek op meteorologisch gebied van de Barentszee, zoomede het plaatsen van den gedenksteen op kaap Nassau, terwijl eene waarneming in de Karische zee, vooral uit een zoölogisch oogpunt van belang, daaraan zou kunnen worden vastgeknoopt. Op die wijze, ondernomen, zou het z. i. eene belangrijke reis worden. Nadat het voor en tegen van het zeil- en stoomschip was in het licht gesteld, heeft de vergadering met overgroote meerderheid besloten tot de uitzending van eene tweede expeditie naar de Noordelijke IJszee, de uitvoering daarvan overlatende aan het hoofdcomitéaan hetwelk de zaak tot dusver zoo uitstekend was toevertrouwd. Ten slotte had nog eene gedachten wisseling plaats over de vraag of de Willem Barents be kwaam is verder in het ijs door te dringen. Uit de beantwoording van den heer de Bruijne bleek dat hij voorzichtigheid in deze aanbeval. Behoudens de meening van een der sprekers, die zich van een vernieuwd beroep op de offer vaardigheid onzer landgenooten geen te groote illusie schiep, was men vrij algemeen overtuigd dat het benoodigde geld tot uitrusting voor den nieuwen tocht zou gevonden worden. (Ril). gezantschappen. Benoemd tot raad van legatie bij het gezantschap te Berlijn jhr. m'. A. L. E. de Stuers, thans raad van legatie op nonactiviteit. kantongerechten. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan jh'. m'. B. M. A. de Marees van Swinderen, als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zuidhorn; en benoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger in het kanton Zuidhorn T. W. P. Hofstede, notaris te Grootegast. schoolopzieners. Benoemd de heeren F. J. Poutsma te Haarlem, en nu. B. J. H. van Blari- cum te Utrecht, tot schoolopziener respectievelijk in het 5' schooldistrict van Noord-Holland en in het 2e schooldistrict van Utrecht. archiefwezen. Benoemd tot archivaris in Utrecht mr. S. Muller Fzn., thans gemeentelijk archivaris van Utrecht, met vergunning laatstge- melde betrekking voorloopig te blijven vervullen. munt. Benoemd tot voorzitter van het munt- college, belast met de werkzaamheden van waardijn, jhp. m'. M. M. van Asch van Wijck, thans lid van het college, zulks met ontheffing der werkzaam heden van secretaris, hem bij Zr. Ms. besluit van 21 Juni 1871, n° 18, opgedragen; tot lid van het muntcollege, belast met de werkzaamheden van secretaris, m'. H. B. Greven, leeraar in de staathuishoudkunde aan de gemeen telijke hoogere burgerschool te Leiden; en aan deD referendaris bij 's rijks munt mr. L. W. A. Besier, toegekend den personeelen titel van referendaris-adviseur bij 's rijks munt- geneesktjndige dienst. Benoemd tot officier van gezondheid 2" kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Ned. Indië, de heer A. A. Grondhout, arts, en tijdelijk tot „Prachtigen wat zei hij daarop „Ik had hem geen tijd gelaten om te antwoor den, maar ik hoorde later dat hij een duren eed gezworen had, dat hij het mij betaald zou zetten en nu moet het ongeluk hem juist hierheen voeren op het oogenblik dat mijne ouders hier komen en hij zal wel zorgen dat zij alles vernemen en het zal zulk een akeligen indruk op papa maken, als Lebrecht die kast niet wil ope nen zou hij het ook niet doen als ik zeg dat ik den sleutel heb De dokter wreef zijn knie en zei: „Het is bedenkelijk; ongetwijfeld heeft Lebrecht uw papa er reeds op voorbereid dat zij van avond niet meer uit den koningsbowl kunnen drinkenhij zou in groote verlegenheid komen en zijne verlegenheid is nu al zoo groot, dat ik ze niet gaarne zou willen vermeerderen. Gij hebt ook, uit een zeer begrijpelijken angst, het geschikte oogenblik laten voorbij gaan, mevrouw. Als wij dien sleutel nu maar eens verloren lieten blijven; hebt gij hem bij u?" „Ja," zei Anna aarzelend. „Ik wil u een voorstel doengeef hem mij." „Hier is hij." Zij greep in haar zak en haalde er den sleutel in den doek uitde dokter, die alleen den sleutel wilde hebben, sloeg den doek uit elkaar en wilde hem Anna terug geven, toen hij opeens zijn hand weer terugtrok en doek en sleutel samen in zijn jaszak stak. „Is dat bloed?" off. van gezond. 23 kl. bij het leger inNed.Indie, de heer dr. M. Hartmann, voormalig off. van gezondh. in 'dienst van den keizer van Oostenrijk^ koning van Hongarije. Zaterdag werd in een der lokalen van de bur geravondschool alhier het examen afgelegd door de kweekelingen bij de lagere scholen in het le schooldistrict dezer provincie, die wenschteu te worden toegelaten tot de normaallessen. Van de 26 mannelijke en 5 vrouwelijke candidaten, die zich hadden aangemeld, slaagden 18 manne lijke en 4 vrouwelijke. Daarna had nog een vergelijkend examen plaats van jongelieden tusschen 14 en 16 jaren, buiten Middelburg woonachtig, die wenschten mede te dingen naar éene openvallende rijkstoelage van f 300 bij bovengemelde inrichting. Aan dit examen werd door 10 jongelieden deelgenomen. Tot leeraar bij de Ned. Israëlietische gemeen|e alhier is benoemd de heer M. Zadoks, van Oud- Beijerland, die deze benoeming heeft aangenomen. De leening van f 140,000, ten behoeve der Vrije Gemeente te Amsterdam, is volteekend. Er werd zelfs aanzienlijk meer aangeboden dan het gevraagde bedrag, zoodat geen verdere inschrij vingen kunnen worden aangenomen. Naar wij vernemen, hebben de garnizoens veranderingen bij het leger ten doel om, voor zoover de beschikbare ruimte tot kazerneering zulks toelaat, door het verminderen der garni zoenen de sterkte van de blijvende garnizoenen te kunnen vermeerderen. Die sterkte-vermeerde ring wordt vooral in het belang eener betere oefening van de troepen noodzakelijk geacht. N. R. Ct. Tegen Mei aanstaande zullen bij het 3 regiment infanterie de volgende garnizoensveranderingen plaats hebben: de 2e en 3e compagnie van het 2e bataljon, thans in garnizoen te Ter Neuzen en het 3,; bataljon, thans te Vlissingen, zullen naar Bergen op Zoom worden overgeplaatst. Het algemeen depót van discipline, thans te Naarden gevestigd, wordt met bovengenoemden tijd overgebracht naar Vlissingen. Zlcrlkzce, 22 Dec. Op 20 dezer gaf de mannen-zangvereeniging Luctor et Emergo en het harmoniegezelschap Kunst en Eer alhier, in de concertzaal een vocaal en instrumentaal concert, ten voordeeie van haren directeur den heer D. H- Ezerman, dat zoo als reeds a priori uit de intee- kenlijst bleek, de algemeene belangstelling op wekte, maar dat ook den algemeenen bijval ver wierf bij de uitvoering, die getuigde dat de concertgevers hunne taak con amore vervulden en tevens eene loffelijke getuigenis gaf van de be kwaamheid en den ijver van den directeur zoowel als van de leden der zangvereeniging en van het harmonie-gezelschap. Tot muziek-directeur te Bergen op Zoom is, uit 70 sollicitanten, de heer L. Hiebink, van Zutfen, benoemd. Naar wij vernemen, heeft in de gevangenis alhier heden middag een poging tot zelfmoord Anna vroeg het zoo zacht, dat het bijna een wonder scheen, dat hij het gehoord hadmaar hij had het ook meer geraden dan gehoord, daar dezelfde vraag hem op hetzelfde oogenblik door de ziel ging. „Dat zou alleen bij een chemisch onderzoek kunnen blijken," zei hij, terwijl hij zijn jas dicht knoopte en opstond. „Het is bloedzei Anna, en viel als verplet terd achterover in haar stoel. De dokter zag vol medeljjden -op haar neêr, en zei langzaam „En al was het bloed, en wat er ook mag ge beurd zijn, dat misschien nooit opgehelderd zal worden, daar zelfs Lebrecht alleen het begin en niet het einde kent, hij kan in de oogen der vriendschap nimmer een misdadiger zijn, zou hij het dan ooit in de oogen der liefde kunnen worden „Nooitnooitriep Anna uit. „Wat er ook gebeurd moge zijn „Ik heb hem lief! ik heb hem lief!" „God zegene u!" Hij liep weder even op en neder en vervolgde „en dat zal Hij, dat weet ik. Houd goeden moed. In de middeleeuwen werd hen, die zich aan den duivel overgaven, het huwelijk verboden, omdat de liefde overal is behalve in de hel, zooals Wolfram von Eschenbach zegt. Doch het hu welijk is de hoogste reinheid der liefde, en wie in haar licht wandelt is op den weg tot heilig heid. God leidt Zijne heiligen evenwel somtijds plaats gehad. Een preventief gevangene, P., in de cel opgesloten, had den riem van het naam plaatje om den hals gewonden, hetgeen echter bij het ophangen aan de krib gebroken is. In half bewusteloozen toestand werd hij aangetroffen, doch is thans weder hersteld. De zilveren tabaksdoozen voor de manschap pen, die met de Willem Barents de reis naar de Barents-zee gemaakt hebben, zijn deze week ge reed gekomen en verzonden. Ze zijn zeer net, gaan met een veer dicht en op het deksel prijkt de Willem Barentsmet matrozen op de plecht en in het want. Binnen in het deksel is geschreven: „Aan Herinnering aan de reis naar de Noordelijke IJszee 6 Blei13 October 1878. Te Amsterdam zijn eea aantal Duitsche spielmarken, geheel zonder waarde, in omloop. Zij hebben de juiste grootte onzer nieuwe centen. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. woont de socialist Hirsch, correspondent van de Frankf. Zeit., die uit Parijswerd verjaagd, thans te Breda te Brussel heeft het eerste nummer het licht gezien van de Lanteme, waarvan Hirsch redacteur is en waarin het Duitsche rijk op Rochefort's manier wordt aangevallen. Tegenover de groote verwachtingendie men koestert van de toekomst van het electriscb lieht is het niet onbelangrijk enkele herinneringen op te halen uit den eersten tijd der gasverlich ting. De heer Winsordie' in 1809 het eerst een gedeelte van Pall Mali te Londen met gas ver lichtte, voorspelde in eene brochure over zijne National Light and Heat company den aandeel houders een jaarlijkschen interest van 570 op iedere 5 aandeel. Alleen de nevenproducten schatte hij op 230 millioen pond jaarlijks. Aan de regeering voorspelde hij door deze productie eene vermeerdering van 10 millioen pond aan belastingen. De eerste keer, dat aau het parlement vergunning gevraagd werd voor het oprichten eener gasfabriek, werd deze geweigerd, terwijl de heer Wilberforce zeide, dat hij de gansche zaak beschouwde als een der grootste bullies, waarvan hij ooit had gehoord. Van de verlich ting eener gansche stad door gas had men geen begrip. Sir Humphrey Davy vroeg sarcastisch of men dan de St. Paulskerk voor gashouder wilde inrichten. In 1814 kwam het gas te Londen meer algemeen in gebruik. De prijs was in 1815 15 shillings de 1000 kub. voet of 32 a 33 cent de kubieke meter. De hoeveelheid werd op den gis berekend, daar men nog geene gasmeters kende. Toen in het Engelsche lagerhuis gas werd aangelegd, bracht de architect de leiding aan vier of vijf duim van de muren af, uit vrees voor brand. De Indépendance deelt mede, dat zij gisteren (Zondag) het officieel kamerverslag van de zitting van Vrijdag nog niet ontvangen had. De samen stelling van dat verslag schijnt dus zeer vlug te gaan, als het als eene bijzonderheid vermeld wordt, dat het den tweeden dag na de zitting nog niet verzonden is. De geschiedkundige afdeeling van den Oos- tenrijkschen generalen staf heeft eene statistiek opgemaakt van de veldslagen, door Oostenrijk- sche legers na 1495 geleverd. Daaruit bleek, dat het gezamenlijk verlies aan manschappen 1,085,931 bedroeg, waaronder 261 generaals en 17,096 offi cieren. Ook de Aetna is aan het werken en werpt stroomen ziltig, dampend slijk uit, dat eene tem peratuur heeft van 40 tot 45 graden Celsius. Er komen daarbij groote massa's gassen los, die ver in den omtrek te ruiken zijn. Te Luik bracht het staangeld voor kramen enz. vóór eenige jaren fr. 10,000 aan de gemeente op. Door groote concurrentie en publieke ver- langs zonderlinge paden. De minnaar zou voor zijne geliefde de Meilucht nog zachter willen ma ken en zij trotseert voor hem najaarsstormen en gaat voor hem, als het zijn moet, door water en vuur. Nog eens, ik hoop dat het niet zoo zal moeten wezen en God zegene u Het dichtslaan der deur bracht Anna eerst tot het besef dat hij haar verlaten had. Zij sprong overeind. Zij had hem dien sleutel niet moeten gevenZij wilde hem terugroepen en liep naai de eene deur, maar die kwam in de eetzaal uit, en toen zij eindelijk die naar het portaal bereikte, was het te laat. Juist viel met donderend ge raas de zware huisdeur dichtdaarna werd alles doodstil en zij stond met knikkende knieën tegen de deurpost geleund, en prevelde voor zich heen „Ik had hem den sleutel niet moeten geven Wordt vervolgd.) pachting trekt de gemeente thans uit die bron van inkomsten fr. 66,100. Prinses Louise Margarethe van Pruisen, de aanstaande echtgenoot van den hertog van Con- naught, krijgt 36 paar schoenen mede ten huwe lijk, die thans in een winkel te Potsdam achter de ramen ter bezichtiging liggen. binnenland. Eerste kamer. Het wetsontwerp, regelende de voorwaarden tot het verkrijgen der bevoegd heid als arts, tandmeester, apotheker enz., werd na korte discussie, met 16 tegen 8 stemmen aangenomen. Morgen zijn de wet op de middelen en eenige kleine wetsontwerpen aan de orde. (Van 1522 December.) Middelburg. Ondertrouwd: H. C. van der Vel den, jm. 26 j., met C. J. Briels, jd. 28 j. J. P. Grootjans, jm. 35 j met J. Wattel, jd. 25 j. BevallenJ. Joosse, geb. van Leersem, d. L. J. Haccou, geb. Zegers, d. M. S. de Eijcke, geb. Langejan, d. H. Borstrok, geb. Blok, z. M. Pou- wer, geb. Davidse, d. C. Over weel, geb. Haaij, d. Overleden: W. Bosdijk, z. 3 j. F. Luk, wed. van C. Zoutewelle, 75 j. R. Gans, z. 6 w. H. van den Berg, wed. van M. Isebout, 78 j. P. J. Heij- liger, z. 2§ m. M. C. Jongepier, d. 8 m. N. van Dreunen, wed', van J. La Brand, 72 j. P. de Soomer, wede. van C. de Hooge, 89 j. W. Hubrech- sen, z. 15 d. C. R. Quist, d. 4| m. J. E. van der Maat, d. 17 m. J. T. de Raadt, z. 11 m. A. A. Papegaaij, d. 8 m. J. Iloostmans, man van J. van Leen, 80 j. C. Boom, z, 3 j. L. A. Schot, z. 8 w. J. France, z. 9 m. J. C. den Hollander, z. 10 m. J. J. Entink, d. 21 m. J. Pikkaart, z. 1 m. M. C. de Vries, vrouw van W. Bloppoel, 72 j. (Van 14—21 December.) Vlissingen. Gehuwd: A. Janse, jm. 29 j., met M. Smit, jd. 25 j. Bevallen: J. P. G. Stoutjesdijk, geb. van der Leije, d. C. E. van der Beijl, geb. van der Eijk, z. M. Murre, geb. van der Harst, d. A. H. H. Bakker, geb. Augustijn, z. P. C. Baart, geb. Halffman, z. J. C. Annokkee, geb. Dekker, z. Overleden: M. Kloosterman, z. 16 j. C. S. Keijser, vrouw van C. J. Nobels, 52 j. P. J. M. Corveleijn, z. 4 m. Goes. Bevallen: M. de Jonge, geb. Verheulen, d. J. P. G. den Boer, geb. Fluijsse, d. H. Kloos terman, geb. Lukaart, d. M. M. Timmerman, geb. de Wagter, z. (levenl.) OverledenJ. F. Brouwer, vrouw van A. Cornu, 44 j. P. Snelleman, vrouw van L. Verheule, 64 j. Zierikzee. Gehuwd: C. Wijt, wed'. 30 j., met C. van den Berge, wede. 36 j. Bevallen: C. de Kok, geb. van der Meer, z. H. C. Hack, geb. Kloet, d. (levenl.) Overleden: J. M. Phaff, jd. 30 j. L. Slager, vrouw van L. van der Valk, 33 j. J. Dekker, z. 2 d. M. Platschorre, man van M. Lagcher, 78 j 21 Dec. 's av. 11 u. 33 gr. 22 's morg. 8 u. 35 gr. 's midd. 1 u. 37 gr. 's av. 6 u, 34 gr. 's av. 11 u. 33 gr, 23 's morg. 8 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 37 gr. 's av. 6 u. 32 gr. De verkiezing van 75 leden in den Franschen senaat, die naar men hoopt en vertrouwt eenheid van richting brengen zal in de_ beide dealen der volksvertegenwoordiging, wordt met ijver voor bereid. De verschillende groepen der linkerzijde de centre gauchede gauche républicaine en de Onion républicaine, hebben aan de leden der kiescolleges een manifest gericht, dat wel geene nieuwe gronden aanvoert ter verdediging der republiek, doch het groote voorrecht heeft om de bekende beweringen in korten en duidelijken vorm te herhalen. Er wordt gewezen op de weusche- lijkkeid van harmonie der staatsmachten, op de voor de republiek pleitende toeneming van Frank - rijks innerlijke kracht en aanzien naar buiten en op de werking van het algemeen stemrecht waaruit voortvloeit, *dat alle verwijten, tegen den republikeinschen regeervorm gerichteigenlijk de meerderheid des volks treffen, die zich onbewim peld voor dat systeem heeft verklaard. „Gij hebt te kiezen, zoo luidt het verder, tusschen twee politiekende constitutioneel-republikeinsche politiek, die zich in het volle licht laat zien en haren naam durft noemen, en die coalitie-politiek zonder naam, zonder openhartigheid, die haar vaandel niet kan toonen, omdat zij er drie heeft, en hare gedachten niet kan uiten, wijl zij aan het land niets kan bieden dan eene revolutie, gevolgd door een oorlog tusschen verschillende pretendenten naar de kroon." De bewoordingen zijn zeker niet zacht; doch het is vooral noodig den toe-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2