Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, n d e r w ij s. Marine en leger Kunstnieuws, Rechtszaken. Thermometerstand, aan den dag hebben gelegd, daar zij met de middelen, die zij hadden, meer deden dan rede lijkerwijze was te verwachten. Men was het in die vergadering algemeen eens, dat tochten naar de IJzee onder zulke officieren gunstige resultaten moesten opleveren, mits andere middelen daartoe werden aangewend; voorts dat een tweede tocht met een zeilschip moest worden ontraden. De pas verschenen Almanack de Gotha bevat als naar gewoonte, eenige vergelijkende tabellen tusschen de landen van Europa in verschillende opzichten, alle in betrekking staande tot de maatschappelijke welvaart. Het kan zijn nut hebben die statistiek eens na te gaan en te zien welke plaats Nederland daarin bekleedt. In dichtheid van bevolking staat ons land het tweede en volgt het dadelijk op België, dat met 181 inwoners per vierkanten kilometer de kroon spant. Nederland telt er 119; Engeland, Schot land en Ierland 108; Noorwegen slechts 6. Wat het cijfer der bevolking betreft is Neder land de 13e, wat oppervlakte betreft de 18e in Europa. De lijst de staten, die buitenlandsehe bezittin gen hebben, heeft bovenaan natuurlijk Engeland met 21 millioen vierkante kilometer koloniën, bewoond door meer dan 205 millioen menschen. Dan volgt Turkije, welks bezittingen echter ge heel ongelijksoortig zijn aan wat wij in het westen onder koloniën verstaan. Nederland bekleedt de derde plaats, met koloniën ter grootte van 1.713.000 vierkante kilometer en bijna 25 millioen inwoners. De verhouding der beide seksen zoover cijfers die kunnen weergeven doet zien, dat in bijna alle landen van Europa de dames de meerderheid hebben. Bij ons te lande telt men op iedere 1000 mannen 1028 vrouwen. Europa kan dus wat missen en zou een werk der liefde verrichten met eenige dames uit te voeren b. v. naar Hong kong, waar iedere 1000 mannen hunne minnende echtgenooten moeten zoeken, en bovendien zich nog moeten voorzien van keukenmeiden en waschvrouwen uit een aantal van slechts 374 leden van het schoone geslacht. Nu vólgt het spoorwegnet, het net, welks mazen al kleiner en kleiner moeten worden, tot bevor dering van handel en vertier, vooruitgang en verlichting. De maatstaf is het aantal kilometers in exploitatie per 10.000 vierkante kilometer oppervlakte des lands. Het krachtige België staat bovenaan met het cijfer 1237; Nederland bekleedt de zesde plaats met 510, waarop Frankrijk volgt met 454, terwijl Oostenrijk en Italië nog aanmer kelijk lager staan. Het totaal van alle spoorweg- lijnen op de aarde bedroeg den laatsten Decem ber 1877 320,830 kilometer of ruim acht malen den omtrek der aarde. In het aantal postkantoren bekleeden wij eene eervolle plaats; wij hebben er éen op iedere 25 kilometer en doen daarin alleen onder voor Enge land, dat er een telt op iedere 23 kilometer. Op die kantoren werden voor iederen inwoner 15 brieven behandeld, met welk getal wij de vijfde plaats bekleeden en o. a. onderdoen voor Austra lië en de Vereenigde staten. Voor de lengte der telegraafverbinding met betrekking tot de uitge strektheid van ieder land zijn wij de vierde, in het gebruikmaken van de telegraaf de derde in de rij der staten. Per 100 Nederlanders telde men 58 telegrammen in een jaar, en hierin zijn wij zelfs België de baas, waar iedere 100 inwoners slechts 54 telegrammen verzenden. Over het algemeen zijn de cijfers van spoor wegen, posten en telegrafen vrij bevredigend. Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Denemarken staan in alle drie opzichten lager dan ons land Duitsch- land ook wat betreft post- en telegraafwezen, zoowel wat de uitbreiding betreft als het gebruik, dat er van gemaakt wordt. Duitschlands spoor wegennet daarentegen is 10 pet. dichter dan het onze. consuls. Op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Penang, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, aan den heer H. J. D. Paddaij. ridderorden. Vergunning verleend aan m'. W. van der Vliet, te Amsterdam, en W. A. Scholten, te Groningen, respectievelijk tot het aannemen en dragen der versierselen van officier en ridder der orde van het Legioen van Eer, hun door den president der Fransehe republiek geschonken. burgemeesters. Goedgekeurd de benoeming van H. Linssen, burgemeester van Neeritter, tot secretaris dier gemeente. geneeskundige dienst. Bevorderd tot officier van gezondheid 1® kl. bij de zeemacht, de off. van gez. 2* kl. J. A. G. Hulst. pensioenen. Pensioen verleend aan den officier van administratie 1° kl. J. F. J. Mahieu, ter zake van ongeschiktheid voor den militairen dienst, wegens in en door den dienst ontstane lichaams gebreken, onder toekenning van een pensioen van ƒ1100 'sjaars; van een vierde verhooging van dat pensioen ter somma van f 275 'sjaars, wegens het gemis van het gebruik van zijn linkerarm, en van eene verhooging van dat pensioen, ter somma van f 1050 'sjaars, wegens verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. militaire administratie. Bevorderd tot officier van administratie le kl.de off. van admin. 2e kl. G. D. van Werdt en C. H. S. Pastor; en tot off. van admin. 2e kl., de off. van admin. 3e kl. M. C. Hazenberg en J. C. Kluit. polderbesturen. Benoemd tot secretaris van het polderbestuur Bommelerwaard boven den Meidijk, provincie Gelderland, G. Brouwers. In eene buitengewone vergadering van de afdeeling Steen wijk en omstreken van Volkson derwijs, is door eene commissie, belast met het onderzoek naar geschikte middelen om 't school verzuim te weren, gerapporteerd dat er 1° elk jaar een schoolfeest moest gehouden worden2° de ouders maandelijks een opgave moesten ontvangen van verzuimde schooltijden; 3° de ouders moes ten worden opgewekt tot meer belangstelling in de school; 4° bij de gemeentebesturen worden aangedrongen op het instellen van bewaarscholen. Er werd besloten sub 2 't volgende jaar in toe passing te brengen. Behandeld werd ook de vraag: „Is 't gewenscht dat op een schoolfeest de uitreiking plaats hebbe van belooningen Op paedagogische gronden beweerde de heer Veen- stra dat er geen belooning moest plaats hebben, maar onverschillige kinderen van de school moes ten geweerd worden. In dien geest werd beslo ten. Nog is besloten bij het gemeentebestuur aan te dringen op het doen bouwen van een nieuw •choollokaal voor minvermogenden en op het openstellen der bewaarscholen voor niet-betalende kinderen op denzelfden leeftijd als waarop de betalenden worden toegelaten. (Zto. Ct.) Eervol ontheven van het bevel over de instruc tiebrik Zeehond de kapitein-luitenant ter zee H. D. Guyot en vervangen door den kapitein luitenant ter zee N. Mac Leod. De volle schouwburgzaal bewees gisteren avond andermaal, dat de verwachting van iets waarlijk schoons te zien, op het publiek altijd haar aan trekkingskracht blijft uitoefenen. Niet slechts stadgenooten, ook gasten uit Vlissingen, uit Goes, uit Zierikzee en van elders zag men onder de toeschouwers. Werd aan hun verwachting voldaan Wij kunnen niet anders dan onze eigen ervaring op biechten enmoeten dan verklaren dat, wanneer het spel van mej. Agar ons weder den tol der hoogste bewondering afperste en de wijze, waarop zij door hare medespelers werd ter zijde gestaan, ditmaal veel meer bevredigend was dan ten vorigen jare, dit een en ander niet bij machte was om den pijnlijken indruk weg te nemen, odoor Cor- neille's treurspel teweeg gebracht. Van dien indruk willen wij, zoo kort mogelijk, rekenschap geven. Wat in Rodogune ons tegen staat, is het volstrekt gemis van eenig karakter waarvoor bewondering, medelijden of zelfs op den duur belangstelling gekoesterd kan worden. Rodogunedie haar verloofde den voorslag doet om zijne moeder te vermoorden, is weinig minder terugstootend dan Cleopatre. Met de twee broe ders poogt de dichter de belangstelling gaande te houden, doch het lukt niet. Beide verliefd op de verloofde van hun vader, die zij nauwelijks den tijd hebben gehad om te leeren kennen, wor den zij tusschen de twee vrouwen heen en weder geslingerd als ledepoppen, naarmate de invallen harer wraakzucht het haar ingeeft. Misschien ware van de rol van Antiochus, in de handen van een zeer voortreffelijk kunstenaar, iets te maken, ofschoon wij het betwijfelen. Maar een zoodanige was onder de medespelers van mej. Agar niet te vinden. De hoofdpersoon zelve is boosaardig, slecht, terugstootend, zonder iets dat er tegenoverstaat om dien indruk te temperen. Corueille heeft het geheim gemist, waardoor Shakespeare moordenaars tot voorwerpen van afschuw, maar tevens van medelijden weet te maken. Hamlet, Othello, Macbeth vallen, doch al worstelend en in het diepst van hun val blijft er iets over van hun edelen aanleg. Datzelfde is het geval met Phédre, voor wie mej.. Agar ons verleden jaar deed huiveren, maar ontferming koesteren tevens. Cléopatre treedt op als moordenares, met xle eenige begeerte om hare zonen even schuldig te maken als zij zelve. Spreekt zij van moederliefde, men weet dat zij veinst. Laat zij zich verteederen 't is zichtbaar dat zij huichelt. Geen strijd om de natuurlijke gevoelens tot zwijgen te brengen, die zelfs in den slechtsten mensch wonen. Een enkele schampere uitroep aan 't adres dier sotte vertu, die haar een oogenblik komt lastig vallen op 'toogenblik dat zij, in de hand, die rookt van het bloed van haar eenen zoon, het vergift gereed houdt om den ander te dooden. Haar laatste woorden zijn eene vervloeking, ontzettender dan er ooit eene uitgesproken werd, eene duivelin waard, maar voor de menschelijke natuur onteerend. Zelfs de logica der misdaad ontbreekt aan haar handelingen, 'tls niet mogelijk dat de kroon, die haar deel zal blijven na den dood van allen die haar in den weg staan, door haar volk, de Syriërs, of door haar vijanden, de Parthen, in haar onge stoord bezit gelaten zal worden. Weet men zich nu los te maken van al deze indrukken, die het tegenovergestelde zijn van alles, iwaardoor het treurspel ten allen tijde de gemoederen der menschen in beweging gebracht heeft, weet men dan nog de onvolmaaktheden over 't hoofd te zien, door welke dit zwakste van Corneille's werken verder ontsierd wordt, dan blijft alleen bewondering over voor het talent der vrouw, die gedurende eenige oogenblikken de gordijn voor ons oplichtte, waarachter de tempel der kunst met den schoonsten luister schittert. Elke barer standen is een klassiek beeldde plooien van bet antiek gewaad, waarin hare medespelers zich zoo onbeholpen drapeeren, golven in harmoniense lijnen om hare leden ieder woord is welsprekend het rijm, verre van eentonig te zijn, klinkt als mu ziek. Haar gelaat bezit niet veel uitdrukking of bewegelijkheid, en het bezit van een tooneelkijker of een paar scherpziende oogen is daarom voor den toeschouwer eer een voor- dan een nadeel; doch de taal der gebaren is zooveel te indruk wekkender. Haar zwijgend spel in het laatste bedrijf, zeide meer dan haar verschrikkelijke vloek. Mej. Agar deed huiveren. Is het hoogste doel van den kunstenaar, zijn toehoorder te doen gelooven dat hij de werkelijkheid voor zich ziet, dan heeft zij dit bereikt, 't Gaf een gevoel van verlichting, toen de gordijn viel en ons tot het bewustzijn terugbracht, dat deze nachtmerrie slechts aan 't ontstelde brein van een op verkeerde wegen geraakt dichter haar bestaan te danken had. Een bloemruiker, na het einde van 't stuk op het tooneel geworpen, was eeue verdiende hulde aan het talent der kunstenares, met welke het publiek door warme toejuiching en terugroeping toonde in te stemmen. Mevr. Brizard speelde op zeer verdienstelijke wijze de rol van Rodogune. Ook haar viel eene terugroeping ten deel. Voor een „nastukje" waren de vier bedrijven van Beaumarchais' Barbier wel wat lang. Toch werden ze met genoegen gezien. Moge ook veel in het blijspel, dat, toen het in 1775 ter wereld kwam, de kenbare teekenen der naderende omwente ling als 't ware op het voorhoofd droeg, thans zijne actualiteit verloren hebben, niet verouderd is nog menige puntige, eeuwig ware opmerking, niet ver kleurd zijn de trekken van het beeld van den darte len Figaro, den schelmachtigen Basile, de schalke Rosine, den grand-seigneur Almaviva. De uitvoering was zeer voldoende. Bij het zien van de gedaante verwisseling, die mej.Lecomte ondergaan bad, sedert zij uit den groenen zak, die haar als Laonice omhulde, verlost en in het soubrette-pak der be vallige Rosine gestoken was, kwam de waarheid, dat de kleêren niet alleen den man, maar ook de vrouw soms maken, op zeer sprekende wijze aan het licht. Door de rederijkerskamer Ons Genoegen alhier zal op den 26e" dezer voor hare leden en guïntroduceerden in het Schuttershof eene voor stelling gegeven worden van De Vergelding, tooneelspel in vier bedrijven door P. F. Brunings, met nieuwe costumes van J. Durivou, te Rotterdam, Gaarne vestigen wij op deze opvoering, welke bij genoegzame deelneming door een bal besloten zal worden, de aandacht van het publiek. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren G. N., koopman, (vroeger chef der firma A. en c°) aldaar, bij uitvoerig arrest schuldig ver klaard aan tien valschheden en hem veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf en tot 20 boeten van* f 50 elk. ff V> tl q»~< - émw$< Zijn wij goed ingelicht, dan zouden twee der drie Ylissingers, verdacht den diefstal te Melis- kerke gepleegd te hebben en in het huis van arrest alhier gedetineerd, hun misdaad bekend hebben en wel A. P. en P. v. Zde twee hand - langers. Na ijverige nasporingen is het, volgens het Handelsbladaan den adjunct-archivaris van Amsterdam, m'. de Roever, gelukt in een verpon- dingsboek de plaats vermeld te vinden, waar Vondel omstreeks 1648 in de Warmoesstraat te Amsterdam gewoond heeft. Het inmiddels ver bouwde perceel is thans genommerd 110 en wordt bewoond door de heeren Geb'. Asseler. Ten aanzien van de kleeding der dames, die op de cour van voorstelling en gelukwen- sching in het koninklijk paleis te Amsterdam wenschen toegelaten te worden, wordt officieel medegedeeld dat zoowel voor de cour als voor het hofbal de dames zullen moeten verschijnen in toilette de soirée (geeu robe montante). Alleen voor die dames, welke wegens hoogen leeftijd of om gezondheidsredenen mochten verkiezen een hooge japon aan te doen, zal daarop een uitzondering kunnen worden gemaaktzij zullen zich evenwel daartoe moeten wenden tot de grootmeesteres van het huis van H. M. de koningin, mevrouw de gravin van Hogendorp te 's Gravenhage. Bij de volksfeesten, die in de hoofdstad bij gelegenheid van 's koniDgs huwelijk zullen plaats hebben, wordt waarschijnlijk ook een wedstrijd op schaatsen gehouden indien het weder daartoe medewerkt, of indien dit niet geschieden kan, zal op het Jonas Daniël Meijerplein eelt rolschaatsenbaan van planken worden gelegd. Gisteren is aan boord van de Engelsche bark Esperia, voorgaats van het Brouwershaven- sche zeegat, de zich daar aan boord bevindende Goereesche loods van onder de bramzaling op het dek gevallen en kort daarop overleden. De electrieiteit vindt velerlei aanwending. In eene gevangenis in Ohio, zoo meldt een Amerikaanseh blad, worden ongehoorzame gevangenen tegenwoordig electrisch getuchtigd. Geblinddoekt worden zij in eene badkuip gelegd, waarin ongeveer drie duim water staat. De eene pool eener electrische batterij wordt in het water geleid, de andere aan eene spons verbonden met welke men het naakte lichaam aanraakt. Naar de kracht der batterij kan deze aanraking het effect hebben van eene aangename kitteling, maar ook van een flinken stokslag. De geblinddoekte kan niet zien waar men kern zal raken, dus maken verrassing en schrik de straf nog gevoeli ger. De straf werkt zeer gunstig op het lichaam en is met name zeer goed tegen rheumatisme, zoodat ook de meest sentimenteele philantroop er geene aanmerking op kan maken. Bij de verdrijving uit Berlijn van een zeker aantal sociaaldemocraten viel iemand, die aan burgerlijke vrijheid en aan vrijheid van denken gewend is, al dadelijk het hinderlijke op van een maatregel, die een aantal personen van hunne woonplaats en werkkring verwijdert, omdat zij anders denken dan de meerderheid. Dat wekte een gevoel van alkeer van de lieden, die zulke maatregelen nemen. Denkt men echter wat ver der, ziet men, dat bijna al die verdrevenen hand werkslieden zijn, die vrouw en kindereu of ouders te onderhouden hebben, dat deze thans ar moede en ellende lijden, beroofd van hunnen kostwinner, dan paart zich aan dat gevoel van atkeer, medelijden met de slachtoffers. In Zuid-Afrika, diebt bij het Nyassa-meer zijn drie kolenlagen ontdekt. De dikste laag is zeven voet. inxazzsiaesskjbsttzaxxnngrnnafzbs&aakmmisekami i.: viwaea—ipt»ii i iiimww binnenland. Tweede kamer. Bij de beraadslaging over de begrooting van koloniën antwoordde de minis ter op eene vraag van den heer van der Hoeven dat de beslissing over de bekende wijziging van het politie-strafreglement voor inlanders nog aanhangig is. De queastie is intusschen van dringenden aard en de minister van de noodzake lijkheid eener wijziging van het bestaande stelsel overtuigd. Dit antwoord, vooral omdat de minister niet van bepaalde intrekking spreekt, was voor den heer van der Hoeven eene reden om de begrooting af te stemmen. Bij de begrooting voor W.-I. werd de noodzakelijk heid van bezuiniging in Suriname en van inkrimping der subsidie van alle zijden betoogd. Een amen dement van den heer Van der Hoeven strekte om in afwachting der beslissing over het aanhangige wetsontwerp betreffende de immigratie, den post voor den aanvoer van arbeiders voor memorie uit te trekken. Het werd krachtig door den minister bestreden; omdat daardoor de bestaande wet van 1874 zou worden afgebroken. De be doeling daartoe werd door den voorsteller stellig ontkend. Het amendement strekte slechts tot conciliatie en als wapenstilstand. Het werd ver worpen met 46 tegen 11 stemmen. De West-Indische begrooting en het hoofdstuk Koloniën werden daarna aangenomen. Een voorstel van den voorzitter om na het reces over te gaan tot het opmaken eener nomi natie voor den Hoogen Raad, werd verworpen met 30 tegen 22 stemmen. De kamer is op reces uiteengegaan. 's Gravenhage. Op de algemeene vergade ring van Eigen Hulp werden benoemd tot leden van het hoofdbestuur de heeren mr. Van der Hoeven, Van Beyma, De Pinto en Veegens. De volgende algemeene vergadering zal te 's Hage worden gehouden. De voorstellen van 't hoofd bestuur werden alle aangenomen. buitenland. Konstanttnopel. De Porte zal spoedig haar antwoord op den voorslag omtrent het sluiten van een definitief tractaat met Rusland mede- deelen. Weenen. De afgevaardigden hebben het ontwerp tot verlenging van de legerwet aange nomen, doch den wensch geuit, dat eene vermin dering van het staande leger worde voorbereid tegen het begin van het volgende jaar. 's Gravenhage. Benoemd tot aspirant-land meter bij het kadaster: Hildernisse te GoesVo gel te Middelburg; Janssen te Goes. 20 Dec. 's av. 11 u. 33 gr. 21 's morg. 8 u. 31 gr. 's midd. 1 n. 35 gr, 's av. 6 u. 36 gr.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2