BUITENLAND. Réclames. H andelsb erichten. Zeet ij dingen. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Prezen van Effecten. algemeene stemmen besloten de adhesie der kamer aan deze zaak te verleenen. Van den hoofdingenieur in Zeeland is ingekomen een brief, naar aanleiding van het schrijven der kamer aangaande de berichten omtrent de toene mende verondieping van den havenmond te Veere. Uit een bij het schrijven gevoegdeu staat blijkt dat de laatste maanden meer diepte aanwezig was dan gewoonlijk vóór dien tijd werd aangetroffen de hoofdingenieur voegt daar nog bij dat uit de hoeveelheid specie, die gebaggerd moet worden om de diepte te behouden, is gebleken dat ook de mate van aanzanding de laatste maanden is verminderd en dat dus voorloopig meer kans bestaat op verbetering dan op vermindering van den toestand. De voorzitter herinnert dat de diepte, waarmede de haven bij gewoon hoog water kan worden binnengekomen thans is 60 decimeter, en wel over een breedte van 25 m. hetgeen gelijk is aan de diepte van 4.50 A. P. die zij volgens de gedrukte stukken hebben moet. Nog wordt behandeld eene zaak, die sedert langen tijd aanhangig is geweest, namelijk het advies omtrent de ai of niet opheffing van de waag in deze gemeente. Daaromtrent wordt door den heer de Stoppelaar medegedeeld.dat het in eene der vorige vergade ringen, door de commissie van de maand, omtrent de waag uitgebracht rapport luidde om aan B.en W. te adviseeren die inrichting op te heffen. Men heeft de beslissing daarop aangehouden in af wachting op een nader deswege in te stellen on derzoek, daar sommige leden meenden dat de handel zoodanige inrichting hier moeielijk missen kan. Het is gebleken, dat over 1877, voor ver diend arbeidsloon van in de waag gewogen goe deren slechts f 27.76 is uitbetaald. In 1878 voor waag èn arbeidsloon te zamen 115.03$, waarvan f 52.085 in de waag. Op zoodanige belooniDg is het onmogelijk het tot éen verminderd perso neel van bedienden aan te vullen; alleen tegen eene vaste belooning van gemeentewege is dit mogelijk. Het advies kan dus ook nu niet anders luiden dan om de waag als gemeente-instelling op te heffen, maar ten einde te voorzien in zich soms voordoende behoefte aan officieele weging, aan het gemeentebestuur in overweging te geven, de betrekking van beëedigde weger of wegers, o. a. voor koloniale waren, ijzer, koper, en dergelijken waarvan de weging toch buiten het waaggebouw plaats heeft, op te dragen aan zoodanige bedien den als in het belang van den handel blijken zal diénstig te zijn. Deze bediendeu zouden dan het kosteloos gebruik moeten hebben van al de nu gebezigd wordende weegtoestellen. Misschien zou den voor zóódanige betrekking in aanmerking kunnen komen de koren-meters thans ook koren wegers, die den geheelen dag voor den bandel toch moeten beschikbaar zijn. Nadat door den heer Snijders nog was gewezen op de wenschelijkhoid van het behouden van de balans tot het wegen van vee werd, op voorstel van den voorzitter, besloten het advies aan B. en W. in den geest van het hier medegedeelde uit te brengen. Eindelijk komen in behandeling de rapporten uitgebracht door de daartoe benoemde commissie, betrekkelijk het schrijven van de heeren van Leeuwen en O, wat betreft de keuring van steenen en den BoxtelWezel spoorweg. Zie Midd. Ct. van 20 Nov.) Uit de voorlezing van het uitvoerig rapport bleek dat de commissie adviseerde dat de kamer zich adresseere tot den minisier van koloniën, met het verzoek tot wijziging der voorwaarden van aanbesteding van steen, opdat ook de keuring te Middelburg en te Vlissingen kunne plaats hebben en tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid om de ontbrekende aansluiting met de staat3poorwegen en de lijn BoxtelWezel te verkrijgen. De voorzitter stelt voor dit rapport dadelijk te behandelen en herinnert dat de zaak van den BoxtelWezel spoorweg uitstekend is toegelicht in een hoofdartikel der Middelburgsche Courant van de laatste dagen, welk opstel hoofdzakelijk overeenkomt met de gronden in het door de commissie uitgebrachte rapport aangegeven; in dat artikel is zeer te recht betoogd dat de mi nister volgens art. 32 der wet een termijn kan stellen, waarna de betrokken maatschappij ver plicht kan worden zich te onderwerpen. Hij is er van overtuigd dat dit gevoelen niet onbe streden gelaten wordt, er zijn tegenstanders die de macht daartoe betwijfelen en misschien worden die wel in de naaste omgeving van den minister gevonden. Na langdurige beraadslaging van enkele onder deden van het rapport wordt besloten dat de kamer zich, ingevolge het voorstel der commissie, per adres tot de betrokken departementen zal wenden, terwijl de redactie van die adressen aan den voorzitter en den secretaris wordt overgelaten. De openbare vergadering werd daarna gesloten en ging over in eene met gesloten deuren. De Fransche bladen, die de tegenwoordige regeering steunen, zijn niet zeer onbevangen ge weest in hun oordeel over het haastig samen gestelde en slechts gedeeltelijk voor uitvoering vatbare tractaat van Berlijn. Zij hebben, op enkele uitvallen na, dat staatsstuk steeds vergoelijkt, soms wel eens tegen de feiten in. Van een algemeen standpunt laat zich dat zeker niet verdedigen: de pers moet zeker trachten zooveel mogelijk objectief te zijn. Beschouwt men echter de redenen van deze houding meer van nabij, dan vergeeft men het eenzijdige oordeel gaarne aan hen, die er door zoo beminnelijke eigenschappen toe geleid zijn. Wat was toch het geval? Frankrijk had zich in 1870 en 1871 deerlijk gewond. Gansch Europa beknorde het als een roekeloozen knaap, die door onverstand en licht zinnigheid het gevaar niet had gezien, waarin hij liep en nu ook zelf maar de gevolgen moest dragen. Het had reeds te lang de rol gespeeld van den driftigen jongen, die in zijn buurmans ruiten viel en zich zelf wel telkens verwondde, maar buurman ook zelf de kosten van het glas liet betalen. Nu had buurman Duitschland den rakker eens goed beethij zou hem niet loslaten vóór de kosten geheel betaald waren. En het was eene ruit van vijf milliard. Wat nood de jongen tastte even in den zak en gaf het geld. Men liet hem nu los en hij kon eens goed over zijn toe stand nadenken. De groote klap in zijn zakgeld en de diepe wonden, bij zijn val bekomen, hadden minder sterken van geest somber gestemd: hij houdt echter niet van zure gezichten en ging aan het werkwiesch zijne wonden uit en nam zich heilig voor nooit meer eene ruit bij zijn buurman te breken, voordat hij sterk genoeg zou zijn den norschen oude er een pak slagen bij te geven. Over dat Frankrijk meenèn nu eene groep ernstige mannen, waaronder ook de mannen der pers, die een Journal des Débatseen Temps besturen, eene soort van voogdijschap te moeten uitoefenen, daar het werkelijk in vele opzichten nog zoo den raad en bijstand van ouderen in jaren behoeft. Van zijne wonden voor een groot deel hersteld, werd het in den raad der mogend heden geroepen om weder in gelijken rang mede te beslissen over wellicht de gewichtigste inter nationale quaestie in Europa. Het vond een waardig vertegenwoordiger in zijn minister van buitenlandsche - zaken den heer Waddington, wiens stem zoowel in de Berlijnsche salons als op de bijeenkomsten van het congres zelf dra een goeden klank had. In de vergadering van den senaat besprak hij Zaterdag de beginselen naar welke hij zich had voorgenomen op het congres te handelen. Voorop stond de verdedi ging van Frankrijks speciale belangen, waar die ter sprake kwamen; dan, alles te vermijden wat Frankrijks neutraliteit voor het oogenblik in de waagschaal zou kunnen stellen en het land voor het vervolg zou kunnen bindenterwijl hij ten slotte het als zijne taak beschouwde om alle mogelijke pogingen in het werk te stellen om den algemeenen vrede te bewaren. Men zal moeten erkennen, dat het plan de campagne goed gekozen was, en eene nauwlettende lezing van het protocol van de congreszittingen leert, dat het eerlijk en consequent is uitgevoerd. Waddington alleen kon echter den congresarbeid niet reddendeze bleek al spoedig in enkele hoofdpunten geheel mislukt te zijn. De erken ning van dat feit paste echter niet in het kader der redeneering, dat Frankrijks afgevaardigde eene groote rol gespeeld had in het „bevestigen van den Europeeschen vrede", en door dat werk des vredes vele misslagen van vroeger had goed gemaakt, toen het alleen een hoog woord voerde om onrust en verwarring te stichten. Deze conclusie kon alleen big ven staan, wanneer de praemisse van kracht bleef, dat het congres werkelijk zijn doel had bereikt. Dit schijnt ons eene verklaring, waarom, uit een eerbiedwaardig gevoel van vaderlandsliefde en uit de zucht om vertrouwen in de regeering te kweeken, de beide genoemde groote Fransche bladen den congresarbeid door een zeer weiwillenden bril hebben bekeken. Uit hetzelfde oogpunt laat zich verklaren, dat men in Frankrijk met groote belangstelling de vraag der vergrooting van Griekenland ten koste van Turkije volgt, waarvan op het congres aan Waddington het vaderschap toekomt. Omtrent die zaak deed de minister in dezelfde rede, Zaterdag bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in den senaat gehouden, eene mededeeling, die niet van belang ontbloot is, namelijk, dat de mogendheden zich bij Frank rijk hebben aangesloten, om gezamenlijk bij de Porte aan te dringen op het tot stand komen dezer zaak. Wellicht zullen sommigen zeggen, dat zulk een gezamenlijke aandrang wel eens meer op den passieven weerstand der Porte is afgestuit, en dat de zaak dus hiermede nog niet geheel uit isdoch men is er op dit oogen blik in Frankrijk over tevreden, en reeds dit doet ons genoegen voor het land, dat nog niet heel veel buitenlandsche soesah verduren kan. Reeds sedert eenigen tijd is er in verschillende telegrammen sprake van eene overeenkomst tusschen Engeland en de Porte, waarbij de En- gelsche regeering een Turksche leening zou garan deeren tegen afstand door de Porte aan Engeland (want dit is niet gewoon diensten om niet te bewijzen) van de havens Alexandrette (Iskande- roen), die een geschikt uiteinde zou vormen voor den Eupbrates-spoorweg, en Mersina, aan de kust van Klein-Azië ten noorden van Cyprus. Toen dit gerucht voor het eerst bekend gemaakt was kwamen de Russische bladen, zooals men wel eens zegt, op hooge beenen aangeloopen met de bewering, dat van eene gegarandeerde Turk sche leening nooit iets kon komen vóór de afbetaling der oorlogsindemniteit aan Rusland. Immers bepaalt de congresakte, dat alleen de bestaande leeningen prioriteit hebben boven deze schuld; iedere penning, die Turkije na betaling dier vroeger aangegane verbintenissen over heeft, komt Rusland toe, totdat de 300,000,000 roebel zijn betaald. Deze redeneering schijnt juist, doch zal geene toepassing behoeven te vinden, daar de heer Stafford Northcote gisteren in het parle ment heeft verklaard, dat er van die geheele overeenkomst met de Porte geen woord waar is. Wij laten hier het protest volgen der Engelsche Positivistische Maatschappij tegen den oorlog in Afghanistan, waarop wij gisteren in ons Overzicht de aandacht vestigden. Als positivisten veroordeelen wij in beginsel onze heerschappij in Indië. Bijgevolg zouden wij eene uitbreiding daarvan niet kunnen goedkeuren, daar zij niet anders zou kunnen zijn, dan eene herhaling der oorspronkelijke misdaad, en zij het einde van onze heerschappij slechts meer verwij derd en bezwaarlijk maken kan. De tegenwoordige inval in Afghanistan schijnt ons nog meer onverschoonbaar dan vele andere onrechtmatige aanvallen, waardoor ons Indisch rijk langzamerhand grooter is geworden. Thans kan men zelfs, zooals in andere gevallen, niet voorwenden, dat wij door de Afghanen zijn belee- digd, of dat onze tusschenkomst tot hun bestwil dient. Wij voeren oorlog, als wij onzen eersten minister mogen gelooven om eene betere grens scheiding te verwerven. De depêche van lord Cranbrook zegt, dat Afghanistan een vazalstaat worden moet, als andere Indische landen, met wier vorsten wij een verbond hebben, en de ver dedigers der regeering steunen openlijk deze onrechtmatige politiek naar het beginsel, dat wij op niets hebben te letten dan op ons eigen voor deel. Wij zijn bereid rekening te houden met moei lijkheden, die voor staatslieden voortspruiten uit toestanden, welke zij zelve niet in het leven hebben geroepen, maar die zij gecrfd hebben en welker misdadige elementen het werk zijn van voorgaande geslachtendoch alleen op voorwaarde, dat zij die misdaden niet herhalen zullen en op hunne beurt niet aan onze nakomelingen een last zullen nala ten, die op deze nog meer schuld en moeilijkheden zal lajfen. In den tegenwoordigen staat van zaken achten wij ons verplicht om te protesteren èn tegen de onrechtmatige handeling der regeering, èn tegen de cynische argumenten, waarmede men deze verdedigt. Bij het afleggen dezer openbare verklaring, heb ben wij niet het voornemen om ons aan te sluiten bij eenige partijbeweging om het ministerie af breuk te doen. Niets geeft ons de overtuiging, dat de liberale partij op het stuk van interna tionale moraal eenig hooger standpunt inneemt, dan dat, waarmede de conservatieven zich tevreden stellen. Wij handelen enkel en alleen tengevolge der meeningen, die wij als positivisten eenstem mig hebben uitgedrukt betrekkelijk de aanran dingen, door Christenvolken uit het westen ge pleegd op de minder beschaafde volken. Namens de Positivistische Maatschappij E. S. BEESLY. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Yan alle ziekten, die dagelijks de sterflijst ver meerderen, is de longtering zeker de meest alge meene, de meest wanhopende voor de huisge zinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een harts- achtig product is van de denneneen zeer merk- waardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze óm de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De Teerkaksules van Guyot zijn een der meest populaire geneesmidde len voor bovengenoemde ziekten. Gewoonlijk neemt men twee kapsules telkens vóór dat men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op het éti quette letten. In de meeste apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. Jorgensonnaar Rotterdam tot het laden van stukgoederen. Naar Vlissingen vertrokken de stoomboot de Schelde, na reparatie op de werf der Com- mercie-compagnie Gobs, 17 December. Door de weersgesteldheid was er bijna geen aanvoer van granen. De prijzen ondergingen geene verandering. Rotterdam, 17 December. Ter markt van heden waren aangevoerd 862 runderen171 vette, 6 nuchtere kalveren; 610 schapen; 635 varkens; 37 biggen; runderen le qual. 88, 2e qual. 70, 3e qual. 50; kalveren le qual. 105, 2e qual. 85, schapen 90 cent. Vlissingen, 17 December. Boter per kilogram f 1.30 a f 1.28. Eieren per 104 stuks. Bergen op Zoom, 17 December. Boter per stuk f 0.97$, per kilo f 0.55. Eieren per 26 ƒ2.— Heden morgen 5$ uur arriveerde te Vlissingen met het stoomschip Prinses Elisabeth, (maatschappij Zeelandde koninklijke Engelsche familie, die zich per extra trein naar Duitschland begeeft. Vertrokken het barkschip Riga, gezagv. Amsterdam, 16 Dec. 17 Dec. ST A AT SI EEN IN GEN, IVcderl. Cert. N. W. Schr 2$ pet. 62-& 62$ dito dito dito. 3 74$ 74$ dito dito dito. 4 97$ 97$ België. Certificaten2\ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 55 55$ Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 70$ 70 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 52 fj 52$ dito Febr.-Aug. 5 51$ 51$ dito Jan.-Juli.5 53$ 52ff dito April-Oct.53$ dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 76 76$ Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49$ 49$ dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 94$ 94$ Cert. Inschr. 5" Serie 1854. 5 55$ 55$ dito dito 6e 1855. 5 74$ 74$ Obligatiën 18625 79$ 79& dito 1864 1000 5 89 88$ dito 1864 1005 86$ dito 1877 dito5 83$$ 83$ dito Oostersche5 54^ 54 dito 1872 gecons. dito. 5 81$ 81 dito 1873 gecons. dito. 5 82 f$ 82$ dito 1850 1' Leening dito. 4$ dito 1860 2' Le ning dito. 4$ 78$ 78$ dito 1875 gecons. dito 4$ 73$f 73$$ Cert. Hope C" 1840 4 dito 2e, 3" 4" Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 72$ 72$ dito dito 1859 3 60 59$ Cert. van Bank-Assign. 6 36$ Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 141 14$ dito dito 1876 2 32$ 32$ dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 13$ 13f$ dito dito 1876 2 Turkije. Obl. Alg.Sch. 1865 5 10 9$ dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 48ff 48$ Spoorw. dito 1876 5 70 Vereen. Staten. Obl. 1876 4$ 103$ dito dito 1871 5 104$$ dito dito 1861 6 105$ 105$ Brazilië. Obl. Londen 1865 5 94$ dito Leening 1875 5 90$ INDDSTRIEELE EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 104$ 104$ Ned. Ind. Handelsb. Aand. 117$ Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4$ 101 Huitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. B Oostenrijk. Aand. Nat. B. - 114 SPOORWEG-LEENING EN. Nederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. Aandpet. Ned. Ind. Spoorw. Aand. 102$ Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. 134$ N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 61 60$ dito dito 2' Hypoth. 12$ 13 Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 70$ 70f Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 44$ 44$ Polen. Wars.-Bromb. Aand. 4 51 Warschau-Weenen dito. 54$ 54$ Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand5 115$ 115$ dito Hypoth. Obligatiën. 4$ 86$ 86$ dito dito dito 4 Baltische Spoorweg. Aand. 3 46 46} Chark.-Azow Oblig. 100. 5 80$ 80f$ Jelez-Griasi dito5 81 80$ Jelez-Orel dito 1000. 5 Kiew-Brest Aand5 64$ Losowo-Sewastopol f 1000. 5 Morschansk-Sysran. Aand. 5 61$ Mosk.-Jaroslaw Obl. 100. 5 91$ Mosk.-Kursk dito dito .6 97$ Mosk.-Smol. dito dito 5 Orel-Vitebsk Obl. dito .5 81 80$ Poti-Tiflis dito 1000. 5 82$ Riaschk-Wiasma Aand. 5 60$ 60 Vmerlka. Cent. Pac. Obl. 6 104$ 104$ dito California Oregon dito. 6 91ï% 92$ Chic. N.-W. Cert. Aand. „76$ 77 dito Mad. Ext. Obl. 7 99$ dito N.-W. Union, dito 7 92$ 92 dito Winona St. Peter dito. 7 94$ 94$ Illinois Cert. v. Aand. 78 dito Redempt. Obl. 6 102 Union Pac. Hoofdl. dito. 6 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Stad Amst. 3 pet. 104 103 Stad Rotterdam3 102$ 103 Gemeente-Crediet3 88 88$ België. Stad Antwerp. 1874 3 Hongarije. Staatsl. 1870 68 66} Oostenrijk. Staatsl. 1860 5 96} 96 dito 1864 Rusland. Staatsl. 1864 5 137$ 137 dito 1866 5 135$ 135

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3