N°. 298. 121® J aar gait] 1878. W oensdag 18 December. HET SKELET IN HUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adve^tentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-,.doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 1 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 17 December. F EXJULI^BTOnsr. 11 Zij bad gezien hoe Lebrecht verbleekte zoodra - ,f r De politie verzoekt ons in herinnering te bren gen de artikelen 7.2 en 73 van de politie-verorde ning in deze gemeente, luidende aldus „Bij vriezend weder, of wanneer het ijzelt, of de straten met sneeuw bedekt zijn, moeten de bewoners of .gebruikers en bij gebreke van deze, de eigenaars of beheerders der gebouwen en erven zorg dragen, dat door het strooien van asch of zand langs de geheele lengte van het perceel, ter breedte van minstens éen meter, de gladheid geheel worde en blijve weggenomen. Zij zijn eveneens verplicht, de sneeuw of het ijs van de klinkerpaden langs de geheele lengte van het perceel weg te hakken of te doen weghakken, zoodra dit door de politie wordt aangezegd. Zpnder zoodanige aanzegging is dit verboden." Gedurende het tijdvak van 1 tot 16 December werden 175 perceelen in deze gemeente van het kenmerke besmettelijke ziekte (mazelen) voorzien. De mailboot Prinses Elisabethvan de stoom vaart-maatschappij Zeeland, is, na gisteren avond te 10 u. 15 m. van Queenboro vertrokken te zijn, heden morgen te half zes te Vlissingen aangeko men, aan boord hebbende Z. K. H. de prins van Wales, prins Leopold van Engeland, jongste zoon van koningin Victoria, benevens prins Christiaan van SleeswijkHolstein, echtgenoot van prinses Helena van Engeland. In het gevolg der prinsen bevonden zich onder anderen de markies van Hertford, lord-chamberlain van de koningin, kolonel Teesdale, equerry van den prins van Wales en capt. Stephenson R N. De reizigers gebruikten aan boord van de stoomboot het ontbijt en vertrokken, nadat de prins van Wales zijne bijzondere tevredenheid over den overtocht had betuigd, per salonwaggon van den directeur-generaal der staatsspoorwegen, met den gewonen trein van 7.25 naar Duitsehland Gisteren avond werd eene algemeene vergadering gehouden van het district Middelburg en omstreken der vereeniging Eigen Hulp tot herziening der reglementen van dat district, die in overeenstem ming behooren te worden gebracht met de nieuwe statuten der vereeniging. Door den voorzitter werd medegedeeld dat het districtsbestuur, na onderlinge bespreking, eene commissie had benoemd, teneinde hare zienswijze omtrent de eventueele wijziging te willen mede- deelen en daarover rapport uit te brengen. Door de commissie, aan dat verzoek voldoende, DOOB FRIEDHICH 8PIELHAGEN. VIERDE HOOFDSTUK. I „Gij babbelt van daag honderd uit," zei Lebrecht met een gedwongen lach en vervolgde op korze- ligen toon tot den ouden knecht die juist binnen kwam „Waar zit ge toch? Ik heb al een half uur geleden gescheld Gij moet Wat hebt gij daar? „Zooeven afgegeven," zei Nebelow met zijn holle stem en stak bevende zijn heer een telegram toe. .4 „Nu geef hier dan" riep Lebrecht ongeduldig." Hij ging naar de tafel, teekende haastig het re§u. „Hier! en kom dadelijk terug hoort ge, dadelijk „Die oude is al weer beschonken" zei hij, terwijl hij de depêche openscheurde, „ik zal hem nog weg moeten jagen, al spijt „Wat is er gebeurd?" riep Anna. werden als resultaat van haar overleg o. a. de volgende stellingen aangeboden dat de statuten van het district behooren ite worden gewijzigd; dat aansluiting bij de ver eeniging Eigen Hulp noodzakelijk is, daar af scheiding tot opheffing der verbruiksinrichting leiden zou; dat het verlaten van den coöperatie ven vorm wenschelijk is. Uit het verlaten van den coöperatieven vorm zou voortvloeien dat de wijzigingen in de statuten niet meer bij notarieele akte zouden behoeven plaats te vinden, terwijl ook in andere opzichten veel vereenvoudiging en bezuiniging daarvan het gevolg zou zijn, welke vereenvoudiging met het oog op den beperkten werkkring van het district zeer wenschelijk is. De verbruiksvereeniging behoort geheel onaf hankelijk van het districtsbestuur te worden, zegt de commissie verder in haar rapport, en de verbruiksvereeniging zal dan noch een rechts persoon, noch een naamlooze vennootschap, noch een coöperatief werkend lichaam, maar een bur gerlijke maatschap, met zeer eenvoudig huiselijk reglement, worden. Bij aanneming dezer hoofdgedachten meende de commissie, dat het heffen van een lagere contributie mogelijk en vermeerdering van het ledental waarschijnlijk zijn zal. Deze stellingen werden door een lid der com missie nader toegelicht. Het bestuur verklaarde zich volkomen met de strekking van dit rapport te kunnen vereenigen en stelde voor te besluiten: tot ontbinding met ultimo December a. der bestaande coöperatieve vereeniging „district Mid delburg en omstreken van Eigen Hulp tot het verschaffen van benoodigdheden, woningen en crediet aan de leden, zooals die is vastgesteld bij hare statuten, en het bestuur te belasten met de liquidatie. Dit besluit met algemeene stemmen genomen zijnde, vereenigt de vergadering zich met het voor stel van het bestuur, dat bet district Middelburg en omstreken zich zal uitstrekken tot de burgerlijke gemeenten van Walcheren behalve Vlissingen. Eindelijk werd bij acclamatie besloten om de commissie die over de wijziging der statuten rapport heeft uitgebracht, uit te noodigen aan de vergadering ter bekwamer tijd, een voorstel te willen doen omtrent de wijzigingen welke, zoo ten gevolge van het besluit tot opheffing der coöperatie van het district, als tengevolge van de nieuwe statuten van Eigen Hulp, in de reglementen van dit district zullen behooren te worden ge bracht. Verscheidene heeren hebben zich bereid ver klaard om te 's Gravenhage met eene lijst aan de huizen rond te gaan, tot het verzamelen van handteekeningen, als bewijs van instemming met het bekende adres, waarin wordt, aangedrongen hij éen blik op het papier had geworpen. Hij antwoordde niet terstond. „Zeg het mij toch, in Godsnaam Is mama ziek, of papa „Ach wat ziek! ze komen van avond."' Anna slaakte een kreet van blijdschap, greep schielijk de depêche, die Lebrecht had laten val len en las hardop met tranen 'in de oogen: „Mama half dood van verlangen; hoopten u heden te Berlijn te ontmoetenkomen met den sneltrein verzoek voor mama een rijtuig aan het station en voor mij den koningsbowl gereed te houden. Brengen Lisette mee, dat is mijn kamenier, dokter.„Uw oude vader!" O wat hen ik blij! wat ben ik blij!" Zij schreide en kuste herhaaldelijk het blad papier. „Dat geloof, dat geloof ik mevrouw," zei de dokter en toen zacht tot Lebrecht, die als vast genageld met gefronste wenkbrauwen bij de taf. 1 stond: Zeg, zult gij nu eindelijk er mee voorden dag komen?" Anna had de woorden niet verstaan, maar toch gemerkt dat er gefluisterd werd en de zwarte sluier van zooeven begon weer over haar blijd schap neder te dalenzij reet hem met kracht vaneen. „Gauw nu, gauw nuriep ze„gij moet ons niet kwalijk nemen ik rijd ook mee. Neen, dat gaat toch niet en het is ook beter, dat, op het nemen van maatregelen van regeerings- wege, tot het tegengaan van het misbruik van sterken drank. De bereidwilligheid dezer heeren is lofwaardig, maar het doel, dat zij zich voorstellen, boezemt ons geen sympathie in. Handteekeningen langs de huizen ophalen tot ondersteuningvan een of ander beginsel of betoog, stuit ons nu eenmaal tegen de borst. Te veel toevallige omstandig heden, die met het beginsel of het betoog niets te maken hebben, oefenen op die wijze haar invloed uit, dan dat wij aan deze soort van steun veel kunnen hechten. Aan 't eene huis zal de lijst worden afgewezen omdat mijnheer niet thuis is, aan 't andere zal mijnheer zelf haar wegzenden omdat hij denken zal dat het alweer „een bedel partij" betreft, of omdat hij op 't oogenblik geen tijd, geen pen en inkt bij de hand heeft, enz. enz. Daarentegen zal er misschien om allerlei redenen, te veel om hier te noemen, menige naamteekening op de lijst komen, die met het oog op het begin sel der bestrijding van het drank-verbruik, er beter op ge,mist ware: Naar ons gevoelen moeten zij, die van instem ming met eenig denkbeeld willen doen blijken, daartoe komen- uit eigen beweging, aangetrokken door hun overtuiging en opgewekt door de openbaarheid, welke in onzen tijd met het meest mogelijke gemak aan ieder plan tot eenige mani festatie te geven is. Alle andere middelen, alle rondloopen langs de huizen, alle persoonlijk bezoek, of rechtstreeksche mondelinge overreding bij onbekenden, is in ons oog kwakzalverij en doet aan de zuiverheid van het beginsel schade. Njet door een ellenlange namenlijst, maar door de kracht der redeneering moet men overtuigen. De stoomkanonneerboot Balder is te Delfshaven te water gelaten. Balder was een Noordsche god, zoon van Odin en Frigg, gemaal van Nanna en vader van Forseti. Hij was een vijand van Loki en van Hödhur, die hem doodden. Zijn lijk werd vervoerd met het schip Hringhorni, dat door de reuzin Hyrrockin te water gelaten werd. Na Balder's dood kwa men spoedig al de Noordsche goden- in Ragnarö- kur aan hun einde. Door de opneming van al deze welluidende namen in onze marine-lijst hopen wij dat spoedig de kennis van de fabelleer „onzer voorvaderen" in ons land meer en meer bevorderd moge wor den. Meer dan ze opnoemen kunnen wij voor alsnog niet, daar al wat we van hen weten zich bepaalt tot hetgeen ons woordenboek er van vertelt. Schoondijke, 16 Dec. 1. 1. Zondag avond werd een wandelaar van Sasput naar Schoondijke aangehouden door een onbekend manspersoon, die dat Wat wilde ik ook weer zeggen?" De dokter sloeg haar met deelneming gade en vond haar nog veel schooner dan te voren, nu zij van uitgelaten blijdschap, blijkbaar niet wist wat zij zeide. „Gij wildet misschien zeggen of het niet beter zou wezen als ik uwe ouders afhaalde Anna en Lebrecht keken hem gelijktijdig aan. Anna verbaasd, Lebrecht verschrikt. „Zij kunnen mij niet ontgaan," ging hij kalm voort„de avondtrein is nooit zeer vol en zulke voorname lieden zou ook een minder geoefend oog dan het mijne terstond ontdekken. Gij kunt dan met Lebrecht in alle kalmte alles voorbe reiden." „Wat zijt ge goedzei Anna en reikte hem opnieuw de hand. „In geen geval," zei Lebrecht. „Hoe dat in geen geval vroeg de dokter, over zijn schouder. „Wat zouden mijn schoonouders denken On mogelijk en wat zou ik dan nog voor te be reiden hebben „Moeten uwe schoonouders dan met tinnen lepels eten zei de dokter en ging tusschen Le brecht en Anna in staan, zoodat de laatste niet kon zien welk een spotachtig, dreigend gebaar hij tegen Lebrecht maakte, 't geen deze met een trotsch gelaat en de knorrige woorden beant woordde: „Dat zal nog wel gaan hem een gulden vraagde. Ofschoon hij geld genoeg bij zich had, weigerde de aangesprokene aan dieu eisch te voldoen. Een kleine worsteling volgde, waarbij de aangevallene een wond in den palm der hand bekwam, maar door het vallen van den aanrander, tengevolge der gladheid, zijne beenen kon gebruiken 'om spoedig binnen Schoondijke te ko-mejL-'- Voor- eeniigen tijd werd bij Driewegen (IJzen- dijke) ook. aan een meisje om geld gevraagd. Zij gaf al wat zij bezat, maar daarmede was de zaak voor haar nog niet afgeloopen: de schrik bezorgde haaf een hevige ongesteldheid. De vermoedelijke dader is reeds in handen der justitie. Onder' voorzitterschap van den heer G. de Vries werd gisteren te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering van het N"ed. Gymnastieh- verbond gehouden. Uit het verslag bleek dat de vereeniging, zoo in talrijkheid als in financieelen toestand, vooruitgaat. Zij telt nu 45 vereenigingen met 1451 leden. Onder de laatst toegetreden vereenigingen behoort ook die te Zierikzee. Tot voorzitter werd gekozen, uithoofde der aftreding van den heer Stokvis, de heer de Vries; tot commissaris de heer Wijnstroom. Voor de plaats der volgende bondsuitvoering viel de keus op Maastricht. De werkzaamheden der vergadering waren hoofdzakelijk van huishoudelijken aard. Door het eerelid, den heer Dentz, werd het gymnastiek-onderwijs hij het leger ter sprake gebracht. Het schijnt, dat éen luitenant per regi ment in de gelegenheid is gesteld om zich in de gymnastiek te bekwamen, terwijl toch, daarge laten dat op zich zelf éen luitenant voor een heel regiment niets zou beteekenen, de meeste, zoo niet alle regimenten over verschillende garni zoenen verdeeld zijn. Spr. stelde de vraag, of het verbond, dat zich aan die zaak reeds vroeger liet gelegen, liggen, die niet opnieuw moet ter harte nemen. De voorzitter beloofde belangstel lende overweging van dit punt. Z. M. de koning zal aanstaanden Donderdag per rijnspoor van 3.26 in de residentie aankomen. De civiele en militaire autoriteit met de muziek der schutterij zal op het perron den koning ont vangen, waarnain het wachtsalon het comité uit de Bjaagsche burgerij met een toespraak den koning zal begroeten en hem het album met handteekening der ingezetenen aanbieden. Vrijdag zal Z. M. ten paleize ontvangen de commissie uit de tweede kamerbelast met de aanbieding van het adres van gelukwensching. Een inzender, de heer P. Cuypers, doet in het Handelsblad het volgende verhaal, dat op een stand van zaken wijst die onhoudbaar is en die „Zei de kruik, tot dat zij brakriep de dok ter driftig uit. „Wat denkt gij er van, me vrouw „Het zal zeker wel gaan,", zei zij zeer zacht „en in geval van nood zou men in de buurt „Zeer passend voor den koning van Woldom 1" bromde de dokter. „Ik zeg ook: in geval van nood; maar, beste Lebrecht, gij hebt zoo dikwijls met papa over dien bowl gesproken en dat uw eerste dronk uit dien bowl zou zijn en papa vraagt het nu zoo uitdrukkelijk indien het dus mogelijk ware „Hier helpt geen wederstreven!" zong de dok ter op afschuwelijk valschen toon. Lebrecht voelde zich als een gejaagd hert dat geen uitkomst meer ziet ea daarom tot den kamp besluit. Hij wilde het er op aan laten komen of Bertram zou durven. „Er is hier geen sprake van wederstreven," zei hij, „maar van onmogelijkheid. De bowl staat natuurlijk ook in die kast." „Die zich, tusschen twee haakjes, daar in den muur bevindt, mevrouw," zei de dokter, naar een hoek van de kamer naast het tweede venster wijzende; „zend om Peter Hinrich, die maakt het slot in vijf minuten open." „Dat niet, dat weet ik." „Met anderewoorden: gij wilt uw schoonvader dit pleizier niet doeo."

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1