N°. 297. 121* Jaargang. 1878. Dinsdag 17 December. HET SKELET IN HUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de.Xlompagnie générale de publicité étrangère G L. Daübe en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 16 December. FEUILL.BT03ST. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. IDDELBl Epidemische ziekte Mazelen. De burgemeester van Middelburg, Gelet op art. 21 alinea 2 der wet van 4 De cember 1872 Staatsblad n°. 134). Muakt bekend, dat in de week van Zondag 8 tot en met Zaterdag 14 December jongstleden, binnen deze gemeente éen persoon aan de maze len is overleden. Middelburg, den 168n December 1878. De burgemeester voornoemd, SCHO RER. De kamer van koophandel en fabrieken alhier besloot in hare vergadering van heden, op uit- noodiging van de kamer te Ylissingen, hare adhesie te verleenen aan het door die kamer aan den minister van waterstaat gericht schrijven, waarbij zij met aandrang voortzetting der werken aan de voormalige marinehaven te Ylissingen verzoekt. Op de voordracht voor directeur van het vrije Handels-Entrepot, ter vervulling der vacature, ontstaan door het in Maart a. aftreden van den heer J. Luteijn, worden geplaatst de heeren J. Luteijn en B. A. Fokker. Voorts geschiedt voorlezing van een schrijven van den hoofd-ingenieur, waarbij de ingekomen berichten omtrent den toestand te Veere worden wederlegd. Aan dit schrijven zal door de kamer de meest mogelijke publiciteit worden gegeven. Eindelijk wordt door de daartoe benoemde commissie, rapport uitgebracht omtrent het in de vorige vergadering ingekomen schrijven van de heeren van Leeuwen C", betrekkelijk het keuren van voor Indie bestemde steenen en aansluiting met de spoorweglijn Bostel—Wezel. Na langdurige gedachten wisseling is besloten tot het indienen van gemotiveerde adressen omtrent deze zaken aan de ministers van koloniën en waterstaat. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. De collecte, heden door de Pereeniging tot hei bezoeken der armen alhier gehouden (nieuwjaars- collecte), heeft de som van f 513.18 opgebracht. Ten vorigen jare heeft zij f 566 44 bedragen. Vlissingen, 15 December. Naar wij ver nemen is de mailsteamer Prinses Elisabethge- zagv. Stasse, van de lijn VlissingenQueenboro, afgehuurd ten behoeve van de koninklijke familie li dook FRIEDRICH SPIELHAGEN. VIERDE HOOFDSTUK. „Als het u genoegen doet, mevrouw," zei de dokter schielijk„zij zijn bereid om elk oogen- blik te komen." Lebrecht sidderde. Blijkbaar vertrouwde Ber tram hem nog niet en was dat slechts een list om den toestand, die noodzakelijk tot de ontdek king moest lijden en dien hij daarom zoo zorg vuldig vermeden had, in 't leven te roepen. Ber tram wilde hem dus tot een verklaring dwingen, die, zooals van zelf sprak, gedaan moest worden, voordat de jongelieden kwamen, en hij liet zich niet dwingen, hij wilde geen speelbal in de han den van den dokter zijn. „Vergeef mij, mijn vriend," zei hij, „maar ik moet mij daartegen verzetten en zal Nebelow zenden om hen bepaald af te zeggen. Het spijt mij dat ik hen moet te leur stellen, maar het kan niet anderszoo iets heeft alleen zin wanneer het op het geschikte oogenblik geschiedt." van Engeland, om haar Dinsdag morgen naar Vlissingen over: te brengen. De hooge reizigers begeven zich naar den groothertog van Hessen, wiens gemalin dezer dagen overleden is. Men schrijft ons uit het Kanton Oostburg, dd. 15 December: Mijn laatste schrijven heeft hier en daar onder de waterschapsmannen eenige opschudding ver oorzaakt, en heel wat gissingen zijn gewaagd aan den persoon des schrijvers. Zooals in den regel bij dergelijke zaken, dacht men er al heel dicht bij te zijn, toen men er verder dan ooit af. was. Veel is in den laatsten tijd geschreven over het oprichten van spaarbanken bij de posterijen. Ik waag de onderstelling dat bij het vele goede, door de voorstanders daarmede beoogd, ook nog door de oprichting ervan een tegenwicht zou in 't leven geroepen worden tegen praktijken, als wij hier in den laatsten tijd aanschouwd hebben van een agent der firma Carl Brack te Amsterdam. De zucht om wat over te leggen voor den ouden dag is een der gelukkige eigenschappen onzer bevolking; zij werd, helaas! geëxploiteerd door dien liefhebber, op groote schaal. Tegen maande- lijksche betaling van tien gulden kregen de deel nemers na 30 maanden een stapeltje goede premie- loten, ter waarde van ongeveer f 300, zoo was de belofte; en de uitkomst? Ik heb dezer dagen eene afrekening gezien van een geacht effectenhandelaar te Amsterdam, die van dat stapeltje onder de gunstigste omstandigheden had gemaakt f191. Ergo, een verlies van f 109!.... Stel nu eens dat honderd menschen bij den agent in de fuik zijn geloopen, dan maakt dit een kapitaal van meer dan tienduizend gulden, dat in ons kanton voorgoed aan de nij verheid onttrokken is; en bleef het maar daarbij, doch ik noemde stellig het derde gedeelte niet. Zouden postspaarbanken hier niet de rol van bliksem afleiders kunnen vervullen? Maar dan ook flink aangevat, en aan ieder hulppostkantoor, zóo dat de concurrentie tegen „zaakwaarnemers" als de agenten van C. B. vol te houden is. De verpachting der provinciale tollen, onlangs gehouden, heeft over 't algemeen zoo niet meer, dan toch evenveel opgebracht als de voor 3 jaren gehoudene. De pachtprijzen zijn veel te hoog opgevoerd. Voor 't grootste deel een gevolg van het toenemend drankverbruikIn de tolhuizen wordt zonder uitzondering kroeg gehouden; men zegt dat de jenever de kurk is waar Nederland op drijft; maar ook de provincie profiteert er van. Waartoe dat? Waarom niet het tappen in de tolhuizen verboden? De provinciale kas zou er minder goed bij varen, de zedelijkheid er bij winnen. De landsregeering peinst op middelen Lebrecht was opgestaan, had Bertram op zijde geduwd en op den knop der electrische schel gedrukt. „Dus wilt gij niet," zei de dokter zachtdaar op wendde hij zich tot Anna en zei hardop „Op het geschikte oogenblik, dat is de hoofd zaak wee hen, die het geschikte oogenblik laten voorbijgaan „Maar dat is nu toch al voorbij riep Lebrecht gemelijk uit. „Men kan elk oogenblik tot het geschikte maken; als men het slechts waarneemt," zei de dokter met een spottenden lach, „maar 't is waar, daartoe moet men ook de geschikte man zijn." „Misschien ben ik niet de geschikte man." „On dit oogenblik althans niet." „In uwe oogen nooitZeg het maar ronduit, ik ben dergelijke beleefdheden uit uw mond ge woon „Dan zoudt gij het u zoo niet aantrekken, als gij het nu schijnt te doen. Mevrouw, ik heb de eer „Blijf als 'tu blieft!" riep Anna. Zij was opgesprongen en naar den dokter ge gaan. „Gij moogt mij dit verdriet niet aandoen Het is de eerste maal dat ik u met Lebrecht samen zie, en zoudt gij nu in onmin willen schei den Moet ik aannemen dat ik de aanleiding ben dat twee zulke oude vrienden met elkaar twisten ik om het drankmisbruik tegen te gaan en van ver schillende zeer geachte zijden wordt aanbevolen het weren der kleine kroegen; intusschen laat de. prbvincie hare tolhuizen daarvoor gebruiken, èn de drinkebroers vinden het een uitstekende gelegenheid, zoo'n eind buiten het dorp, uit het gezicht van de dorpsgenooten, om aan Bacchus te kunnen offeren Zouden wij dus aan de staten aanbevelen den tolpachters het kroeghouden te verbieden, we zouden tevens wenschen dat het bewonen van het tolhuis streng verplichtend werd gesteld. Drie tolhuizen zullen eerlang onbewoond zijn, omdat de tol gepacht is door een concurrent-kroeghouder in de buurt van de tolpalen; gedurende drie jaren zullen die huizen ledig staan, en wie soms niét weet hoe nadeelig dat is voor een huis, ga den weg eens op van S hoondijke naar IJzendijke en zie den eersten tolhij zal een treffend beeld zien van een „veria en huis". Het voordeel, voor de provincie gelegen in de concurrentie van den naburigen kroeghouder, die natuurlijk hooger pacht belooft dan een ander, wordt geheel geneu traliseerd door het verlies aan kapitaal op het tolhuis. De kamer van koophandel te Rotterdam is in overleg getreden met de Zuid-Hollandsche maat schappij tot redding van schipbreukelingen en bij dat overleg is gebleken dat de geldmiddelen dezer maatschappij zijn uitgeput. Naar aanleiding hiervan is door de kamer een adres gericht aan den commissaris des konings, ten einde aan te toonen dat geldelijke ondersteuning van rijkswege noodzakelijk is, als ook samenwerking van de marine, vooral waar deze in de gelegenheid is personeel beschikbaar te stellen om desgevorderd de manschappen van de maatschappij aan te vullen. De staat behoort zich deze gewichtige aangelegenheden aan te trekken. Hij kan haar in handen van de particuliere maatschappijen laten, die zich zoo verdienstelijk maken en wier onder vinding en hulpmiddelen op prijs behooren te worden gesteld, maar dient haar voortaan mate- rieelen en moreelen steun te verleenen. Omtrent de feestviering bij gelegenheid van het derde eeuwfeest der unie van Utrecht meldt het TJtr. Dagblad het volgende: De inschrijvingen voor het monument zijn over 't geheel verre beneden de raming gebleven. Over het algemeen waren de inschrijvingen luttel, en nergens was de deelneming in de nationale zaak voldoende, als misschien, alleen te Utrecht eeni- germate. Intusschen had het huwelijk plaats van den vorsteüjken voorzitter der hoofdcommissie met al Zij werd donkerrood en streek zich met de hand over de oogen, daarop vervolgde zij op kalmer toon: „Neen, neen, beste dokter, nu moet gij blijven; van avond zou het toch niet gaan en dan Zij had zich naar de tafel gekeerd en trok het kleed recht dat de dokter verschoven had en vervolgde: „En dan zou ik bepaald in verlegenheid raken als er veel menschen kwamen, die ik moest ont halen. Er zou wel eten genoeg zijn en aan wijn zou het ook wel niet ontbreken; maar wel aan zilver, dat verzekerde juffrouw Uelzeu mij ten minste, zij zeide dat mijn anders zoo voorzichtige Lebrecht Zij stond nog altijd aan de tafel met haar rug naar de heeren gekeerd. Bij hare laatste woordea was Bertram vlak tegenover Lebrecht gaan staan en liet zijne brillenglazen met alle kracht op hem fonkelen. Deze beant woordde die stilzwijgende uitdaging met een trot- scben glimlach en viel op kalmen toon Anna in de rede „den sleutel van de kast verloren heeft dat is waar, en ook dat het heel omslachtig zou wezen om die kast open te krijgen. Ik heb daar van avond volstrekt geen lust in. Anna weet het, en nu genoeg daarvan 1 niet waar, Anna „Zeker, zeker 1" zei Anna„zooals gij wilt." „Zeker 1 net zooals hij wil 1" riep de dokter. „Geen twee vlaggen op éen schip 1 Éen moet de baas zijn! zijn gevolgen, van intochten en uitlandigheid. Thans nadert het huwelijk van Z. M. den koning, met hetgeen daarmede weder in betrekking staat, o, a. de, plechtige intocht van- Z. M. den koning en de koningin te Amsterdam, juist in de laatste Januari-dagen. De zaak is dus voorloopig han gende. Ook de plaatselijke commissie voor Utrecht schijnt af te zullen waehten, en moet, zegt men, tevens aan de hoofdcommissie mededeeling heb ben gedaan van 't bezwaar, dat zij er in ziet eenig plan te vormen voor eene redelijke feest viering in Januari, die in dat seizoen moeielijk een algemeen karakter zou kunnen hebben, ter wijl de tijd tot voorbereiding te kort zal worden. Intusschen wordt eene medaille ter herdenking van het derde eeuwfeest der unie op 's rijks munt vervaardigd. De heer Van Kerkwijk is voornemens bij de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1879, onderstaande motie van orde voor te stellen. „De tweede kamer der staten-generaal, kennis genomen hebbende van het door de regeering te kennen gegeven voornemen, om het aan den staat vervallen waarborgkapitaal der Rotterdam- Munstersehe spoorwegmaatschappij van f 400,000 zonder machtiging bij de wet terug te geven; van oordeel, dat over de teruggave van zoodanige aan den staat vervallen kapitalen door de wetge vende macht behoort te worden beslist, gaat over tot de orde van den dag." Men schrijft uit 's Hagé aan den Noordbrabanter dat Z. M. de koning en H. K. H. de aanstaande koningin het voornemen hebben te kennen gege ven, in den aanstaanden zomer alle gewestelijke hoofdplaatsen van Nederland te bezoeken. notarissen. Benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Dokkum, J. Meylink, thans notaris te Ktiinre. telëgraphie. Öp zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen, aan den telegrafist le kl. van de rijkstelegraaf, J. A. van Toorn. Tot leeraar in de oude talen en de Ned. taal aan het gymnasium te Assen is benoemd de heer M. Kreune, vroeger tijdelijk rector te Wageningen en tot leeraar in de geschiedenis en oude talen De dokter scheen geheèl te vergeten dat hij weg had willen gaan en Lebrecht dat hij om den knecht gescheld had. Zij zaten weer bij het vuur doch niemand sprak en geen hunner scheen die lange pauze op te merken, die Anna zulk een drukkenden last toescheen. Het kwam haar voor dat er een eeuwigheid verlocpen was sedert zij al haar moed verzameld had en naar binnen gegaan was, en toch was het nog geen half uur geleden. Hoe zou zij het uit houden. Haar hart klopte hevig en drong haar op de lippen „Lebrechtbeste Lebrecht zeg het mij nu, toornig of beschaamd, zooals gij wilt, maar zeg mij alles, allesdoch telkens gleed die uitroep weer naar haar hart terug. Hier was het geschiedhier binnen deze dikke wanden, die eiken kreet schenen te moeten smo ren maar aan de deur had de luisteraarster toch éen kreet vernomenDoor die andere deur was hij gevlucht, de woedende man hem achterna, door al die kamers die van goud en satijn schit terden, zooals zij nu bij bet heldere kaars licht gezien had tot aan het venster Op eens schrikte zij op door den lang aange houden, lriagenden toon van een groote, ontstemde trompet. „Wat is dat „Een oude kennis van ons, de kapelmeester Nordost.," zei de dokter. „Hij toetert altijd eerst in het smalle steegje om te probeeren of hij goed gestemd isdaarop valt het heele orkest in.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1