iBtniMLAITD. Üfewfjtat. Telegraphische berichten. Kerknieuws, Kunstnieuws. Thermometerstand, Algemeen Overzicht, die school door het aanbouwen van een nieuw lokaal te vergrooten. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is tot leeraar in de Fransehe taal aan het gymna sium benoemd de heer L. Nauta, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool aldaar. 's Meer Hendrikskinderen, 14 Decem ber 1878. Om te doen zien hoeveel er voor het lager onderwijs ook hier nog te wenschen overblijft, behoeven we slechts mee te deelen dat de hoofd- onderwijzer alleen staat voor ruim zestig leer lingen over drie klassen verdeeld! Vorm den de 70 leerlingen éene klasse, éen onderwijzer zou, met alle krachtsinspanning, wellicht nog zeer nuttig werkzaam kunnen zijn; maar wie is in staat aan drie klassen tegelijk onderricht te geven Ieder weet dat de laagste klasse bijna onmoge lijk met schriftelijk werk is bezig te houden. Behoeft 't te worden gezegd dat van goed onder wijs geven hier geen sprake kan zijn De hoofd onderwijzer heeft daardoor eene zeer vermoeiende en ondankbare taak. Zeer vermoeiend, daar hem na die dagtaak nog de avondschool wacht zeer ondankbaar, omdat hij met den meesten ijver, nog op verre na niet zooveel kan doen, dat hij, met het oog op hetgeen er zou moeten gedaan worden, tevreden kan zijn. Wel is slechts in de wintermaanden het aantal leerlingen zoo groot; doch ook des zomers, als 20 a 25 leerlingen de school niet meer bezoeken, kan nog de hoofdonderwijzer niet aan alle eischen voldoen, al is dan bijna de geheele hoogste klasse ontvolkt. Juist omdat ten platten lande het schoolgaan zoo gebrekkig is, wordt daar, in verhouding tot in de steden, meer onderwijzers personeel ver- eischt, opdat gedurende den tijd dat de leerlingen de school bezoeken, zoo mogelijk bijzondere zorg aan hun onderwijs besteed worde. Moge de invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs weldra een betere toestand in het leven roepen. De kosten voor het op te richten gymnasium te Winschoten zijn geraamd op f 21,200 en de ontvangsten op 3200. Het schoolgeld is bepaald op f 80. Cloes, 14 December 1878. Zooals we be richt hebben, heeft het bestuur der Nederland- sche Israëlietische gemeente alhier bij de in gezetenen per circulaire ondersteuning verzocht tot het stichten van een nieuw kerkgebouw, of ten minste tot verbetering van het bestaande. Het bestuur heeft deze week de bijdragen in ontvang genomen en zijne pogingen in zoo verre bekroond gezien, dat het tot verbetering van het kerkgebouw kan overgaan. Berichtten wij reeds dat bij gelegenheid van Vondels sterfdag in den stadsschouwburg te Amsterdam de Leeuwendalers zal worden opge voerd, 't blijkt thans, dat ter eere van den „vorst onzer dichters" nog andere gebeurtenissen zullen plaats grijpen. Den avond van den 4en Februari nl. zal er in het Park een Vondelconcert worden gegeven door de liedertafel Oefening baart Kunst, bij welke gelegenheid dr. Schaepman een gedicht zal voordragen, gewijd aan de nagedachtenis van Vondel. Verder hoopt men den daaraanvolgenden dag een tentoonstelling te kunnen geven in een der zalen van het Oudemannenhuis, van voorwer pen, welke betrekking hebben op den persoon en de werken van Vondel, terwijl de leden der com missie, zoo daartoe het kerkbestuur zijne toe stemming geeft, voornemens zijn een krans te leggen op Vondels graf. Eerstdaags zullen alle leden der bij gelegenheid van het jongste taal- en letterkundig congres te Kampen benoemde commissie en alle belangstel lende letterkundigen, zoowel in Noord- als in Zuid- Nederland, worden uitgenoodigd om de feestviering met hun tegenwoordigheid te vereeren. Het concert gisteren avond door het Har monie gezelschap Accelerando gegeven waarop werd medegewerkt door den jongenheer J. C. Geijp jr. van Kampen, en den heer K. Bekker, alhier, was weinig bezocht, slechts een veertigtal personen waren in de groote zaal van het Schut tershof bijeen. De wijze waarop de solo-nommers en ook de ensemble-stukken werden uitgevoerd, was zeker een drukker bezoek overwaardig geweest. Zonder in bijzonderheden te treden, teekenen wij alleen aan dat den jongenheer Geijp, zoo hij op den ingeslagen weg blijft voortgaan, een goede toekomst als kunstenaar wacht. Ook het solo voor fluit, door een lid van 't gezelschap uitge voerddeed den solist en zijn leermeesterden directeur, alle eer aan, terwijl het accompagnement van den heer Bekker, als altijd, goed te noemen was. We willen hopen dat het morgen, Zondag, met hetzelfde programma te geven concert een veel ruimer bezoek moge ten deel vallen. Mej. Agar komt den 16en dezer te Amster dam aan, waar zij dien avond in den stads schouwburg optreedt, en vertrekt den 26pn weder naar Parijs. Door de leden van de arrondissements-recht- bank alhier wordt heden aan den voorzitter van dat college een diner aangeboden. Vllssingen, 14 Dec. Het ijs heeft hier reeds een offer geëischt. Twee jongens die heden morgen aan de vest speelden, lieten een knikker over het ijs rollen. Zij liepen dien na op het ijs, dat weldra onder hunne voeten wegzonk. Een van hen werd gered, doch de ander, een löjarige knaap, moest er het leven bij inschieten. Tusschen het Haagsche gemeentebestuur en de bewoners van de Lange Pooten bestaat, zoo- als vrij algemeen bekend is, eene sinds lang hangende quaestie. Tengevolge daarvan zien de „Lange-Pootenaars" zich genoopt om niet deel te nemen aan de feestvreugde bij den intocht van den koning en de koningin. Eerbiedig hebben zij zich nu veroorloofd, de redenen daarvoor in een schrijven aan Z. M. den koning te ontwikkelen. Steeds toch waren zij de eersten om van hun vreugde bij voor het vors tenhuis heugelijke gebeurtenissen te doen blijken. „Stellen wij, zoo luidt het sehrij ven verder, daarop hoogen prijs en hebben wij ons immer gelukkig gevoeld, metterdaad te kunnen doen blijken van onze liefde en eerbied voor U. M. en HDs. huis, dubbel treurig stemt het ons, dat wij ditmaal door omstandigheden geheel buiten onze schuld worden gedrongen tot beperking in het deelnemen aan de ontvangst, die U. M. en H. M. onze toekomstige koningin door de inge zetenen der residentie wordt bereid." Doch de teruggang in veler zaken, tengevolge van den treurigen toestand der straat „door een schromelijke onnauwkeurigheid van een ge meente-ambtenaar" dwingt daartoe. Het ver keer door de Pooten is bijna geheel vernietigd, en „de bewoners dier straat zien hun ontvangsten daardoor bij duizenden guldens 's jaars ver- verminderen." Eerbiedig aan Z. M. de vraag onderwerpende, of het te verwonderen is, dat zij thans, in moeie- lijke tijden, gedwongen worden tot beperking, waar zij als getrouwe onderdanen zoo gaarne krachtig en met warmte hun liefde voor HH. MM. zouden hebben betoond, uiten de bedoelde ingezetenen ten slotte de hoop, dat, „als zij dit maal moeten achterblijven, Z. M. de verzeke ring wel zal willen aannemen, dat het slechts noode en met droefheid geschiedt en zij niet minder trouwe en goede onderdanen van Z. M. blijven en zullen blijven als tof heden." Dit schrijven is door al de bewoners der Lange Pooten ondei'teekend. Het is bekend dat sommige stoffen, bijv. gebrande oesterschelpen en andere kalkaardige poeders, de eigenschap bezitten om, na sterke verlichting, nog geruimen tijd na te. lichten. Op dit beginsel steunen de Edisons klokken, die, na over dag in het volle licht gestaan te hebben, des nachts nog lang zichtbaar zijn. In Engeland trekt men daar thans ook partij van voor 't ver vaardigen van naambordjes, op welke men, ook des nachts, nog duidelijk den naam kan lezen. In de jaarlijksche vergadering der steenfa brikanten in de provincie Groningen, werd o. a. voorgesteld den prijs voor het volgende jaar met f 1 per 1000 te verlagen, doch door anderen werd de noodzakelijkheid daarvan bestreden, zoodat het voorstel niet in stemming kwam en besloten werd de prijzen te laten zooals ze zijn, dat wil zeggen, „zooals ieder dat goedvindt." Hierna volgde de bespreking over de werkloonen voor 1873. Ten gevolge van den algemeenen stilstand, die vooral in Duitschland vrij erg heerscht, werd dienaangaande besloten de werk loonen wel met f 1 per 1000 steenen te verlagen. Men schrijft aan het R> tt. Nbl uit IJmuiden Sedert eenige dagen is men bezig met de ver laging van het Zuiderhoofd van het kanaal, over eene lengte van p. m. 2500 M. Het ongunstige weder in aanmerking genomen, gaat het werk dgr uitbaggering van buitenhaven en kanaal vrij geregeld voort. Op de beide vuurtorens zijn de lichtkappen reeds gedeeltelijk geplaatst. De aan het strand staande toren is met roode en witte banden geschilderd. Van de landzijde gezien, leveren de torens een verrassend gezicht op en doen, met de omgeving, aan eene plaats van grooten omvang denken. De lust tot bouwen is nog niet uitgedoofd: een aannemer heeft den bouw van 50 woningen op zich genomen. Het hotel Willem Barends is reeds onder kap en belooft een sieraad van IJmuiden te worden. De zoogenaamde Kanaal straat is bijna geheel bebouwd. IJmuiden wordt langzamerhand van het noodige voorzien; ook een apotheker denkt zich hier te vestigen. Naar bestrating en eene school wordt verlangend uit gezien. Van beiden verneemt men niets. Het comité der Evangelisatie alhier heeft het ernstige plan opgevat, om eene bewaarschool op te richten voor het 60tal kinderen, beneden den leeftijd van 6 jaren, dat hier reeds wordt gevon den. Kinderen boven dien leeftijd bezoeken de school op de Heide. De Protestanten houden geregeld éénmaal des Zondags godsdienstoefening. Ook catechisatien en Zondagsschool worden trouw bezocht. Onze voormalige landgenoot, dr. E. J. P» Jorissen, die door president Burgers was benoemd eerst tot hoogleeraar in de oude talen en de ge schiedenis, daarna tot staats-proeureur in de Transvaal, en die onlangs door de Transvaalsche regeering uit laatstgenoemde betrekking is ont slagen op zeer gezochte gronden, heeft bij de Britsche regeering tegen die willekeurige en on rechtvaardige handelingen geprotesteerd en zich intusschen met twee heeren te Pretoria geasso cieerd als procureur, notaris en agent. Den 10en dezer had te Gotha de eerste lijkverbranding plaats. In eene zaal in den lijk oven staat een ongeveer twee voet hooge katafalk, waarop de lijkkist wordt gezet, die zonder ge luid in de diepte verdwijnt. Zij daalt dan in de verbrandingskamer, die wit gloeiend verhit is en het lijk in korten tijd doet verteren. Men ziet er niets van, dat er een verbrandingsproces plaats heeft. De toestel geeft slechts rook bij het heet maken van den oven, wat eenige uren vóór de verbranding geschiedt. De toestand van de groothertogin van flessen is zeer onrustwekkend. De luchtpijp is door de ziekte aangedaan. Toch telegrafeerde sir William Jenner, de lijfarts van koningin Victoria, die sedert eenige dagen te Darmstadt is, dat de toestand nog niet hopeloos is. De mayor van Euthin in Engelaqd heeft zich eene berisping op den hals gehaald van zijne raadsleden. Niet zonder reden, naar het schijnt. Hij had van den voorzittersstoel uit drukkingen gebruikt als: „Houd je mond", „doe je bek toe", en andere dergelijke liefelijkheden. Eens had hij gedreigd een politieagent te laten halen om een lid van den raad de vergaderzaal uit te laten zetteneen andermaal noemde hij een der verdienstelijkste raadsleden „een geknakt riet". Ook betitelde hij er een als „brutale schoft". Zeven raadsleden, die zijne verkiezing hadden tegengewerkt, noemde hij „een geweten- looze, domme troep, die alle afdoening van zaken tegenhield". De Bredasche burgervader heeft dus aan de overzijde der zee zijn meester gevonden. De statistiek der vreemdelingenbeweging te Parijs wijst aan, dat van 1 Mei tot 1 November aldaar zijn aangekomen 571 792 reizigers, dat is 46.021 meer dan in 1867, en 308.774 meer dan in 1877. Onder het aantal reizigers waren 218.622 buitenlanders, waaronder 64,044 Engel- schen en 36 vorsten en prinsen. Onder deze statistiek zijn niet begrepen degenen, die bij Parijsche families hebben gelogeerd. Ook in Zweden zijn groote faillisse menten voorgekomen, tengevolge waarvan een paniek is ontstaan, die Zaterdag 7 December dreigde over te slaan in een algemeene run op een der voornaamste banken. Men weet wat a run is. In Engeland verstaat men daaronder de algemeene toeloop naar eene bank, of een ban kier, die gewantrouwd wordt, en waar ieder crediteur tracht het zijne zoo spoedig mogelijk te redden en in specie mee naar huis te dragen. Zulk een run kan ook voor solide zaken op een gegeven oogenblik fataal zijn. De koning van Zweden zag dat in en opende dadelijk met de bedreigde bank eene rekening door een zeer hooge som te deponeeren. Het voorbeeld werkte goed, en de bank was gered. BINNENLAND. Eerste kamer. Bij de behandeling dei- Indische begrootiDg constateerde de heer Duymaer van Twist dat de begrootingen van Nederland en Indië tot dusver opgemaakt waren met het oog op den Indischen sluitpost. Nu is een betere toestand aangebrokenmaar men moet geen Indische bijdragen meer verwachten, welke voor eerst onmogelijk zullen zijn. Echter is eene wettelijke regeling goed, om een einde aan het gehaspel te maken. Indië en Nederland zijn een als er daarom op de eene begrooting een tekort is, moet de andere bijdragen. De heer Pincoffs verdedigt de afschaffing der diflerencieele rechten, ook uit een politiek oog punt tegenover Engeland. Hij wil op 't oogenblik geen uitbreiding van den verkoop der koffie op Java, maar hij wil eene verandering in de koffie veilingen hier, en wenscht dat eene staatscom missie de zaak onderzoeke. De heer Bleijdenstein is ook voor afschaffing der diflerencieele rechten, doch had gewild dat die meer geleidelijk had plaats gehad. Hij acht uitbreiding van den verkoop op Java in 't ver volg noodig. De heer van Yoorthuijzen wil eene financieele regeling, zoo dat geen uitgaven voor Indie op de Nederlandsche begrooting voorkomen. Ook hij acht verandering in de wijze van ver koop op Java noodig. De minister van koloniën deelde mede dat eene voordracht omtrent art. 2 van het Indische politie- reglement aan den koning is ingediend. Op 't oogen blik zou het onvoorzichtig zijn uitbreiding te geven aan den verkoop op Java. De minister ziet geen heil in eene staatscommissie voor de quaestie der koffieveilingen in Nederland. Nadere voorstellen omtrent de pakketvaart op China zullen gedaan worden. De begrooting werd vervolgens eenparig aan genomen. Den 23en December is de artsenwet aan de orde Tweede kamer. Het hoofdstuk Nationale Schuld werd aangenomen. Do minister van finan ciën verklaarde dat de definitieve obligation der nieuwe leening in het begin van 1879 uitgegeven zullen worden, waarna de bevoegdheid gegeven zal worden tot converteering in inschrij vingen op het grootboek. Bij de beraadslaging over het hoofdstuk Finan ciën, verklaarde de minister dat de opbrengst der middelen hem geen reden gaf om terug te komen op zijne toezegging dat in het volgende jaar met de herziening der belastbare opbrengst van de grondbelasting voortgegaan zal worden» Bij de afdeeling Eeredienst, betoogden de hee ren De Meijier en Van der Feltz de wenschelijk- heid van de zelfstandigheid der kerkelijke ge meenten met opzicht speciaal tot de traktementen der leeraren. De heeren De Meijier en Lenting erkenden de bevoegdheid der regeering om nieuwe kerkelijke subsidiën toe te kennen, doch de heeren Van der Feltz, Van Delden en Van der Kaay bestreden die opvatting, ter wille der neu traliteit van den staat en der rechtvaardigheid. De minister sloot zich bij eerstgenoemde sprekers aan. De regeering kan eene regeling der finan cieele kerkelijke aangelegenheden niet spoedig beloven. Het amendement van den heer Van den Berch om een memorie-post voor traktementen van christelijk-gereformeerde predikanten uit te trekken werd verworpen met 36 tegen 13 stemmen. De begrootingpost voor nieuwe subsidien werd, na door de heeren Van Delden en Van Heukelom bestreden te zijn, aangenomen met 30 tegen 21 stemmen. Het hoofdstuk financiën werd vervolgens eenparig aangenomen. Bij de beraadslagingen over het hoofdstuk oorlog, betoogde e heer van der Schrieck dat hij wel eene wetenschappelijke opleiding der officieren, en dus ook een krijgsschool wil, maar geen kostbare splitsing. De heeren de Vos en Viruly drongen sterk aan op vermindering van het oorlogsbudget, door wegneming van alle weelde en door vereenvoudiging. De laatstgenoemde zette dit in vele bijzonderheden uiteen. De heer de Bieberstein wii ook spaarzaamheid, benevens legerorganisatie bij de wet. BUITENLAND. Londen. In het Lageihuis werd de motie der oppositie, voorgesteld door den heer Whit- bread, met 328 tegen 227 stemmen verworpen. Washington. De senaat heeft een nieuwe kieswet aangenomen, waarbij eene andere wijze van stemopneming bij de verkiezing van een pre sident werdt ingevoerd. Marmstadt. De groothertogin Alice van Hessen (dochter van koningin Victoria) is aan de gevolgen van diphteritis overleden. 13 Dec. 's av. 11 u. 27 gr. 14 's morg. 8 u. 22 gr. 's midd. 1 n. 29 gr. 's av. 6 u. 29 gr. De beide tijdingen uit Engelsch Indië, die wij gisteren onder Telegraphische berichten mededeel den, klinken zoo schoon, dat zij onwillekeurig wantrouwen wekken, en wij onzen lezers niet kunnen raden er onvoorwaardelijk geloof aan te schenken. De emir van Kaboel zou aan majoor Cavagnari een hooggeplaatst ambtenaar, tevens bloedverwant van Sjier Ali, gezonden hebben om een vrede aan te bieden zonder voorwaarden. De emir zou zich dus op genade en ongenade met zijn land en leger aan de Engelschen willen over géven en zich in de toekomst tevreden stellen, met wat het Engelsch-Indische gouvernement hem wel van zijne glorie zou willen overlaten. Zulk een besluit van een Oostersch vorst, waarschijnlijk door eene groote macht in den rug gesteund en nog geen enkelen slag van groot belang verloren hebbende, is eene ontkuooping van het Engelsch- Afghaansche drama, waarop men niet rekenen kon, en die dan ook wel in tastbaren vorm zal moeten waargenomen worden, wil men er geloof aan kunnen slaan. Zoover echter zijn wij nog niet. Het is nog maar telegramnieuws, en hoe meer men nauwlettend de telegrammen der ver schillende groote nieuwshandelaars volgt, des te minder eerbied krijgt men voor de nauwgezetheid waarmede ze worden neergeschreven. De wellicht wat overprikkelde eisch van het lezend publiek, dat gaarne 's avonds in zijne courant leest wat 's ochtends bij de tegenvoeters gebeurd is, heeft van het nieuwsverspreiden eene zeer winstgevende zaak gemaakt, en de ondernemers van dezen tak van nijverheid schijnen wellicht niet ten onrechte van het publiek te denken, dat dit liever slechte waar ontvangt, dan in het geheel niets. Daarom is volkomen waar, wat dezer dagen een Fransch blad sierlijk uitdrukte, dat on a singuliérement perdu la superstition des dépêches. Het tweede bericht in ons telegram is minder onwaarschijnlijkwat dat betreft kan men alleen op een dwaalspoor geleid worden als men er te veel gewicht aan hecht. Er zou in het Engelsche legerkamp een officier van Sjier Ali gekomen zijn, die den verrader wilde spelen tegenover zijn vorst en met behulp der Engelsche legermacht te Kaboel eene nieuwe regeering wilde stichten, waarvan hij dan zeker zelf het hoofd zou moeten zijn. Zeer mogelijk. Verraad en intrige zijn aan de Ooster- sche hoven te zeer schering en inslag om aa»

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2