Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Landbo uw. Kunst nieuws, Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg, bij het vrij entrepot te Dordrecht, H. J. Knotten belt en te Rotterdam J. W. Bunge. Tot leeraar en directeur der H. B. Ste Hoorn is benoemd de heer C. H. Tebbenhof, leeraar aan de H. B. S. te Gouda. Axel, 13 December. Tot predikant bij de herv. gemeente alhier is gisteren beroepen de heer J. J. Ploos van Amstel, predikant te Reitsum, Friesland. Een achttal Walchersche landbouwers hebben onlangs eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt het paardenras op het eiland te verbe teren en den handel in paarden te bevorderen. Begin van uitvoering gat de vereeniging aan haar nuttige voornemens door het aankoopen van een schoonen hengst van Vlaamsch ras, die bij den heer J. Riemens te Serooskerke, lid der vereeniging, gestald worden zal. Met genoegen zal men uit achterstaande adver tentie zien dat Mad'e Agar nu werkelijk den 20°n dezer alhier hoopt op te treden in de rol van Cléopatra in Corncilles treurspel Rodogune. Daar ook de actrice die de titelrol vervult, mad. Brizardvan het thé&tre de VOdéon, afzonderlijk genoemd wordt, mag verondersteld worden dat mej. Agar in deze eeue harer niet onwaardige zuster in de kun3t vindt. De Barbier de Séville, het nog niet verouderde geestige blijspel van Beaumarchais zal den avond besluiten, zoodat men niet zal kunnen klagen, te weinig genot voor zijn geld te ontvangen. De komst van mej. Agar mag op zooveel te hooger prijs gesteld worden, daar zij van het ThéAtre Francais slechts een verlof van tien dagen heeft kunnen verkrijgen. Gaarne vestigen wij de aandacht op de Zaterdag en Zondag geopende tentoonstelling van een 70tal teekeningen van het genootschap Pul- chri Studio te 's Gravenhage, in de bovenzaal van het raadhuis alhier. Even als in vorige jaren belooft deze tentoonstelling aan de .liefhebbers der kunst een genot, dat wij, op grond van een kijkje dat wij heden middag in de zaal mochten nemen, gerust durven voorspellen dat hun niet zal tegenvallen. Joseph Joachim, sinds zijn vorig bezoek hier te lande door de hoogeschool te Oxford tot doctor honoris causa benoemd, is op Dili gent ia in den Haag opgetreden en heeft daar weder, gelijk hij gewoon is te doen, zich doen kennen als den uitverkoren vertolker op de viool, van klassieke muziek. Zijne echtgenoote, als kunstenares op gelijke hoogte staande, wordt door ongesteldheid verhinderd hem te vergezellenmen verwacht het echtpaar evenwel in Februari a. terug. De groote gouden medaille des konings voor inzenders op de tentoonstelling van schilderijen, enz. in Arti et Amicitiae is dit jaar niet toegekend. De gouden medaille is toegewezen aan mej. Maria Vos, te Oosterbeek, de zilveren aan jhr. J. F. Berg, te Amsterdam, de bronzen aan den heer J. Vrolijk, te 's Gravenhage. De heer Johs. BastiaanS jr. is definitief benoemd tot organist in de groote kerk te Haarlem. Over eene kunstenares, welke indertijd door ons bij het Nederlandsch publiek het eerst want het mocht niet vernietigd worden, voor geen geld." „Natuurlijk, zooveel piëteit heeft men toch altijd voor een familiestuk „Daarom had ik hem den sleutel gelaten „En heeft hij dien meegenomen.? „Neenhet was juist over dien sleutel dat wij het aan den stok kregen. Hij dreigde mij te zullen verraden; ik wilde den sleutel terug heb ben, hij wilde hem niet gevenik rukte hem uit zijn hand en ik ik sloeg hem met den sleutel „Dood „Zijt gij mal?" „Dat deet hier niets ter zake, gij behoeft ook zoo niet te stampvoeten, dus niet dood en toen?" „Toen gebeurde alles, zooals ik het je verteld heb, ik „Nu „Ik heb den sleutel verloren." „Waar en hoe?" „Dat weet ik niet, ik dacht dat ik hem in een doek gewikkeld en in mijn kofler geworpen had maar op reis heb ik er vergeefs naar gezocht hij is weg." „Beschouw dat als een goed teekenals een bewijs dat gij die kast nooit meer moet openen en, zooals ik straks reeds zeide, er nog een muur voor laten metselen En moet gij, volgens het testament van uw vader, toch zoo 'n ding hebben welnu, neem dan een nieuw: le roi est mort. is ingeleid, deelt het Handelsblad het volgende mede „Naar wij vernemen, is mej. de la Mar Estelle Faustina) van een kunstreis gedurende 3 maan den in Engeland, alwaar zij de meeste lof en toegenegenheid van het publiek ondervonden heeft, alhier teruggekeerd. De heer M. Strakosch, met wien zij eene verbintenis heeft aangegaan, heeft haar een verlof van twee maanden toege staan, hetwelk zij naar haar goedvinden kan doorbrengen. Na al het goede, dat over deze jeugdige kunstenares vernomen wordt, zou haar optreden ook te Amsterdam door menigeen met ingenomenheid worden begroet." Dinsdag is in veiling verkocht het Paviljoen, ook wel bekend onder den naam van de Rotonde, gelegen tusschen Laren en Huizen, op een der schoonste punten van 'tGooi. Het blijft gelukkig bestaan, want het werd gekocht voor 6400, door de heeren gebr. Veerman te Baarn, die het zullen herstellen en tegen het voorjaar van 1879 weer in exploitatie brengen. Te Groningen is eergisteren nacht een droevig' ongeluk gebeurd. De schipper Roelf Eisses Palsma van Marum lag met een lading turf in het Hoendiep, buiten de Apoort, bij den rolpaal. Allen die zich aan boord bevonden (man, vrouw en 5 kinderen) waren in diepen slaap, toen eens klaps het schipzeer waarschijnlijk door den zwaren bovenlast, kantelde, met het gevolg, dat het spoedig vol water liep. Door hulpgeschrei waren spoedig eenige personen aanwezig, doch slechts man, vrouw en drie kinderen werden gered en bijna naakt aan den wal gebracht, zoodat een meisje van acht en een jongentje vaja zes jaren in het schip zijn verdronken. De vader heeft wanhopige pogingen in het werk gesteld om de beide anderen uit het schip te halen. De geredden werden per rijtuig naar het politie bureau vervoerd, alwaar ze werden verpleegd, terwijl hun de noodzakelijkste kleeren werden verstrekt. Des middags werden de beide lijkjes der kin deren uit het schip opgehaald. Een zeer verdienstelijk ambtenaar, mr. A. Uyttenhoven, sinds 1866 hoofdadmistrateur aan het departement van financiën, der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, is in 56jarigen ouderdom te 's Gravenhage overleden. Behalve de diensten, die hij in zijn gewonen werkkring den lande bewees, werden hem ook verschillende zendingen in het buitenland opge dragen, tengevolge waarvan hem een aantal vreemde ridderorden geschonken waren. Het WeeHlad voor Nederland, Algemeen en Industrieëel Volksblad zal (ter onderscheiding van het Amsterdamsche Weekblad, dat met 1 Januari a. s. den naam Weekblad voor Nederland aanneemt) voortaan heeten: Nederland, algemeen Volksblad. Het nut van adverteeren, bij ons te lande nog weinig begrepen, is eene zaak, waaraan in Enge land en Amerika niet meer wordt getwijfeld. Zij is daar een der machtigste wapenen van den handel, en om een denkbeeld te geven op welke schaal aldaar geannonceerd wordt, zijn de volgende cijfers niet onaardig. Holloway betaalde het vorig jaar aan advertentiekosten f 480,000. Dezelfde pillenman gaf van het hoofdzakelijk door zijne advertenties verdiende groote vermogen reeds niet minder dan f 8.000 000 weg aan liefdadige instel lingen. De kleermakers Moses Son, de fabri kanten der bekende Macassar-olie Rowland Son en de man van de gezuiverde levertraan dr de Jonge betalen ieder jaalijks ƒ120.000 aan annonces. Heaf Sons (beddegoed) betalen Hij ruste in vrede, plechtig bijgezet in de gewel ven van zijn eigen paleisen vive le roi t" „Dat kan niet! dat kan niet! de kast moet weer geopend wordenik had er 's morgens al het zilver in geborgen." „Weet niemand daarvan?" „Juffrouw Uelzen." „En weet zij dat de sleutel zoek is „Ik moest het haar zooeven wel zeggen, toen wilde ze lepels hebben. Ik wist dat dat gebeuren zou en daarom heb ik ook willen ver mijden dat de klerken mij plechtstatig ontvingen, want dan had ik ze toch moeten onthalen en dan was er aan alles gebrek geweest „En gij zijt bang om de kast in tegenwoordig heid van anderen, of zelfs door anderen te laten openen het corpus delicti „Staat vlak vooraan." „Dan moet gij het alleen doen." „Dat zal heel moeilijk gaan zonder dien ellen- digen sleutel, en er is geen tweede zoo in huis." „Sla dan de deur inof zijt ge bang dat uw vrouw van het geraas wakker zal worden? Och kom jonge, gezonde vrouwen slapen altijd nog al vast." „Maak toch geen gekheid „Lieve hemelik maak geen gekheid riep de dokter opstaande, „wat doet gij dan, wat hebt gij al dien tijd anders gedaan dan op den vasten slaap uwer vrouw vertrouwendat ze niets ziet, niets hoort, niet nadenkt over uw ver anderde stemming,, dat ze uit een ondoordacht f 72.000, de kleermaker Nicholls f 60.000. Op de grootste schaal wordt geadverteerd door den handelaar in drogerijen en medicamenten Hambold te New-York. Hij betaalt wekelijks f 24.000 en zijne advertentiën staan in 8000 couranten. Hij heeft eens /9000 voor éene annonce betaald. Al de mannen, die wij noemden, zijn in hunne zaken millionair geworden. Holloway wordt geschat op f 24.000.000. Men meent te Berlijn, dat het rapport van de commissie van enquête naar de beste wijze om belasting op de tabak te heffen, niet gunstig zal luiden voor het monopolie van den staat. De algemeene opinie in Duitschland heeft zich reeds van den beginne aan tegen dit denkbeeld verzet, dat de sympathie schijnt te genieten van prins von Bismarck. Deze laatste omstandigheid geeft echter aan het denkbeeld nog groote kans op verwezenlijking, niettegenstaande alle enquêtes en uitingen der publieke opinie. Dinsdag avond even vóór middernacht werd te Keulen, te Aken en op vele tusschen beide steden gelegen plaatsen een vrij hevigen schok van aardbeving waargenomen. Glazen water liepen over, het aardewerk rinkelde in de kasten, en twee katten, die bij een eenzamen burger met elkander speelden, staakten hun spel, bleven zoolang de schok duurde met verwonderde oogen in de lucht staren, en vluchtten toen ieder in een hoek. De lage prijzen der kolen veroorzaken in Engeland eene algemeene verlaging der loonen in de mijnen. De eigenaars van kolenmijnen in het zuiden van Yorkshire en het noorden van Derby shire besloten vóór een paar dagen de loonen met 12$ pet. te verminderen. Deze maatregel treft 30,000 arbeiders. De veepest in Littauwen (Oost-Pruisen) is thans zoodanig beperkt, dat men meent niet meer voor verdere uitbreiding te vreezen te hebben. Intusschen is er veel schade aangericht. Het toe zicht aan de Russische grenzen is nooit zoo scherp toegepast, zegt men, dat er niet gesmok keld wordtdaarom wil men 1° allen invoer uit Rusland, waar voortdurend veepest heerscht, eens voor al verbieden, en 2° dat verbod met de strengste maatregelen handhaven. De waarden der Russische staatsdomeinen wordt op 4,000,000,000 roebel geschat. Zij brengen den staat ternauwernood 1 pet op. Een nieuw bewijs, dat eene Russische regeering wel beter taak kan vinden dan met hare buren oorlog te voeren. BINNENLAND. 's Gravenhage. Den 1" Januari 1879 treedt in werking een nieuw politie-reglement op het kanaal door Zuid-Beveland, heden opgeno men in het Staatsblad n" 172. Tweede hamer. Bij den post voor de commissie van adviseurs voor de monumenten enz., stelde de heer Lenting voor, dien post voor memorie uit te trekken, met de stellige bedoeling om de commissie te reorganiseeren. In dien geest spraken talrijke leden. De minister van binnenl. zaken verklaarde echter het nut van het bestaan der commissie, vooral na den gerezen onderlingen strijd, niet in te zien. Reorganisatie achtte hij onmogelijkhij wilde dus de commissie in den loop des jaars opheffen, hetgeen echter met het voorloopig behoud van den post vereenigbaar was. Voor de regeering is thans de afdeeling „Kunsten" aan het departement voldoende. De regeering moet in kunstzaken hulp verleenen, doch geen initiatief nemen. De heer Van de Putte stelde voor nu 8000 uit te trekken in den geest van het voornemen woord van de dienstboden geen gevolgtrekkingen over uw zwaarmoedigheid zal maken, die haar de haren te bergen doen rijzen Hoe staat gij daar als door den bliksem getroffen, mensch koning van Woldom als een knaap, die bang is voor de spoken welke hij zelf in het leven heeft geroepen. Kan dan niets, zelfs niet de achting voor u zeiven en de liefde voor uw vrouw, niets u bewegen om te doen hetgeen u alleen nog te doen overblijftd. w. z. terstond, nog, eer uw vrouw dezen drempel overschrijdt, naar haar toe te gaanhaar alles te bekennen driftig, onder tranen of u zeiven aanklagend dat is mij hetzelfde maar alles hoort ge tot in de kleinste bijzonderheden „Zwijg in Godsnaam Wordt vervolgd.) des ministers. De minister verklaarde bij aan neming van het voorstel-Lenting zich niet aan de reorganisatie der commissie gebonden, of bij aanneming van het voorstel-Van de Putte zich niet gehouden te zullen achten om anders te handelen dan hij voornemens was. De heer Van de Putte trok daarop zijn amen dement in; dat van den heer Lenting werd ver worpen met 41 tegen 33 stemmen. Onder de tegenstemmers waren er velen, die het behoud der commissie wenschten. De post werd daarna onveranderd goedgekeurd. Daarop werd aangenomen met 47 tegen 25 stemmen het amendement van de heeren de Jong c. s. tot vermindering van den post voor onder houd der historische gedenkteekenen enz. tot /1000, in afwachting dat van regeeringswege nader aanwijzing gedaan zou worden omtrent de bestemming der aangevraagde gelden. Omtrent het rijksmuseum te Amsterdam ver klaarde de minister dat de vroegere opgaven der kosten onveranderd blijven. De verspreide ge ruchten betrekkelijk den gebrekkigen onderbouw werden door den min. bepaald tegengesproken. Indien de kamer een onderzoek naar bepaalde feiten wenschte, dan zou dit geschieden, maar tegenover losse geruchten handhaaft de minister den bekwamen bouwmeester. De begrooting van binnenlandsche zaken werd hierna aangenomen met 70 tegen 5 stemmen. Bij het hoofdstuk marine werd het amendement van de heeren van de Putte c. s. tot schrapping der verhooging van de traktementen der zeeoffi cieren verworpen met 49 tegen 19 stemmen. Het hoofdstuk werd vervolgens eenparig aangenomen. Eerste kanier. Eenige kleinere wetsont werpen werden heden aangenomen. BUITENLAND. Londen. De Advertiser vermeldt een ge rucht, dat een Afghaansch officier in het Engel- sche legerkamp zou gekomen zijn om den generaal aan te sporen naar Kaboel op te rukken en aldaar met de hulp van een algemeenen opstand eene nieuwe regeering te vestigen. De correspondent van de Daily News zegt, dat de emir een bloedverwant naar de Engelschen heeft gezonden, om deze over vredesvoorwaarden te polsen. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed: 1° het aanleggen van werken op het strand aan de Oude Hoeve, noordwestzijde van Schou wen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland minste inschrijver de heer P. van der Wende, te Goedereede, voor ƒ15630; en 2° het leveren en storten van steen tot voortzetting van de oever verdediging vóór Ter Neuzen; minste inschrijver de heer W. F. Willems, te Selzaete, voor ƒ7480. 12 Dec. 's av. 11 u. 30 gr. 13 's morg. 8 u. 23 gr. 's midd. 1 u. 28 gr. 's av. 6 u. 27 gr. (Slot.) "Van de Middelburgsche muziekvereeniging is ingekomen de rekening der concertzaal over het dienstjaar 1877/78 en de begrooting voor 1878/79. Door B. en W. wordt, evenals door de commissie van 'financiën, voorgesteld de rekening goed te keuren' en vast te stellen in ontvang op 972,45^ en in uitgaaf op 811.10, alzoo sluitende met een saldo van 1S1.35|. De begrooting is in ontvang en uitgaaf geraamd op f 8l1,35£. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming, wordt ingevolge het voorstel van B. en W. besloten. Aan de orde is thans de begrooting van den MiddelburgVlissingschen rijweg, in ontvang ad 4351 en in uitgaaf ad 4215, dus met een vermoedelijk goed slot van ƒ136. B. en W. stellen voor die begrooting goed te keuren. De heer Snijders zegt dat het reeds eenige jaren geleden zijne aandacht heeft getrokken, dat op die begrooting eene som van f 3000 voorkomt voor het. bouwen van een tolgaarderswoning; die geldenop prolongatie uitgezetschij nen eene kleine rente op te leveren en hij wenscht de vraag te doen of 't niet beter ware die gelden, als er toch niet gebouwd wordt, uit te keeren aan de betrokken gemeenten, die, door een grooten schuldenlast gedrukt, daarvan eene rente van 5 pet. moeten betalen. Eene tweede opmerking van dat lid is of het wel aangaat, dat de man, die voortdurend met het onderhoud belast is, nog bovendien eene bezoldiging als opzichter geniet. De voorzitter deelt mede dat de bewuste 3000 een provenu is van hetgeen door het rijk is uit betaald voor onteigening van gedeelten van dien weg, en de gemeentebesturen meenen, ofschoon de tolgaardershuisjes niet aan alle eischen vol doen, met het bouwen van nieuwe nog eenigen tijd te kunnen wachten. De 3000 van de be grooting af te nemen en die te verdeelen acht hij /niet wenschelijk, de opbrengst van den weg is tegenwoordig klein en thans wordt steeds geteerd op de goede werken van vroeger, toen de weg ruim in zijne financiën was. Vroeger of later komen echter groote herstellingen, en de commissie acht het wenschelijk daarvoor de f 3000 te be houden. Wat de kleine rente betreft, deze is toe te schrijven aan den lagen rente-standaard van de afgeloopen jaren, nu zal zeker meer. ontvangen worden. Wat het tweede punt, door den heer Snijders aangevoerd, betreft, merkt de voorzitter op, dat

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2