Nö. 294. 1878 Vrijdag 13 December. HET SKELET IN HUIS. i Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daube en Cie. te Parijs, en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 12 December. Benoemingen en besluiten, Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger ^cnssïsxgxshffi-ï Z. K. H. prins Hendrik heeft het eerevoorzit terschap aanvaard eener commissie, bestaande uit de hoogste officieren der verschillende korpsen van de zeemacht, met het doel om Z. M. den koning, namens onze marine, een huwelijksgeschenk aan te bieden. Volgens de N. Bott, Ct. zou de regeering zich bij overeenkomst verzekerd hebben van de beta ling der 3,000,000, door de gemeente Amsterdam verschuldigd ter zake van het Noordzeekanaal. Voor een groot deel zou die betaling echter met gesloten beurs geschieden, daar de regeering de hoofdstad ontslagen zou hebben van het betalen eener schuld van ruim twee millioen, ter zake van de weeskamer. De St. Ct. bevat de statuten der Friesche tuin- bouwvereeniging, gevestigd te Leeuwarden en zich ten doel stellende de bevordering van den tuin bouw in zijn geheelen omvang in de provincie Friesland. In de gisteren avond gehouden vergadering van het departement Middelburg der maatschappij Tot nut van 't algemeen zijn herbenoemd, als leden der commissie van de spaarbank, de aftredende leden jhr. mr. W. H. Snouck Hnrgronje en J. A. Zip. Als lid der commissie voor de hulpbank werd herbenoemd de heer J. J. van der Harst Az., en in plaats van den heer m'. W. A. van Hoek, die moest aftreden tengevolge zijner benoeming tot lid van het bestuur van 't departement, de heer D. Jeras, nadat de héér L. L. Woutersen, die de eerste op de voordracht was, te kennen gegeven had dat hij als zoodanig niet benoemd wenschte te worden, dewijl hij als lid van het bestuur der spaarbank bij voorkeur niet in dat der hulpbank zitting meende te moeten hebben. De heer Jeras verklaarde de benoeming aan te nemen. Tot lid der commissie tot bevordering der belangen van den dienstbaren stand werd benoemd, in plaats van den heër L. L. Woutersen, die als zoodanig niet opnieuw benoemd wenschte te worden, de heer W. A. graaf van Lijnden. Door den heer dn. J. J. Couvee, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, werd vervolgens eene voordracht gehouden over het keukenzout, waarin hij eene beschrijving gaf van de scheikundige samenstelling van het keukenzout, 'van de plaats welke het ten opzichte der bewerktuigde en onbe werktuigde natuur inneemt, van zijne werking in IFIBÜXIL, I-ET OUST. 8 door FRIEDRICH SPIELHAGEN. TWEEDE HOOFDSTUK. „Mevrouw moet zich dit alles zoo niet aan trekken als men een goed geweten heeft kan men de menschen laten praten, en het is met mijnheer niet zooals met den baron van Klabe- now, waar ik veertig jaren geleden huishoudster ben geweest toen was ik nog piepjong en later moest ik ook voor het gerecht komen om te zeggen of ik er iets van wist, en wat Maar ik wist wezenlijk niets en dat zoo 'n jonge mijn heer eens in de keuken komt en gekheid met de meid maakt, al heeft hij een mooie jonge vrouw, lieve hemelzoo zijn ze nu eenmaalen Louise ja, mevrouw, de oude Palzow moet het ook gemerkt hebben en daar zullen ze in het b^sch twist over gekregen hebben; en op zekeren dag komt de baron in 't geheel niet thuis en blijft zes weken lang zoek, ondanks alle nasporingen totdat in October de hond van den koeienherder Jochem in een dennen boseh hevig begint te blaffen pn mét een been in den bek terug keert. Zoo 'n het menschelijk organisme; volgens de nog in dit jaar gedane ontdekkingen, van de verschillende wijzen om het keukenzout te verkrijgen, van' zijne geschiedenis, en van een paar der aanzienlijk ste zoutmijnen. Door proeven opgehelderd, werd deze belangrijke voordracht met aandacht dooi de aanwezigen gevolgd en door eene dankbetui ging van den voorzitter besloten. Vlissingen, 11 December. Eene van onze ingezetenen, eene bejaarde dame, die op het ge bied der weldadigheid goede bekendheid bezit, heeft de gelukkige gedachte gehad om het al gemeen armbestuur in staat te stellen aan zijne armen heden eene bedeeling in brandstoffen te doen. Met recht mag dit eene gelukkige gedachte genoemd worden, omdat de bedeelden van het algemeen armbestuur die zijn, die van geen ker kelijke besturen iets krijgen kunnen en uit den aard van hun toestand ook op de particuliere liefdadigheid niet rekenen mogen. Daar het bur gerlijk armbestuur alleen huishuur, geneesmiddelen en enkele kleedingstukken verschaft, was eene aanvulling als de bovenvermelde, bij de heer- schende koude, alleszins welkom. Axel, 10 December. Heden was het voor de afdeeling Axel der Maatschappij Tot nüt van 't algemeen een recht genotvolle avond daar de heer dr. Soetbroot Piccardt van Goes als spreker optrad. Hij had tot onderwerp genomen eene beschouwing over een weelde-artikel en wel Het Photografisch Album. Naar aanleiding dezer beeldenverzameling, sprak hij op zoo boeiende wijze dat de zeer talrijke vergadering als aan den mond des sprekers hing en niets meer be jammerd werd dan dat de begaafde redenaar om des tijds wille moest eindigen. Na de pauze gaf hij nog een keurig schetsje ten beste, overHet geven der hand. Had spreker aan het slot zijner rede gewezen op eene niet inge vulde plaats in het album, bestemd voor ieder die een rechtschapen borst met zich omdraagt, aan het slot zijner bijdrage bracht hij de Genestet's woorden op het geven der hand in herinnering en maakte ook nu op zijn hoorders een indruk, welke dezen avond bij de afdeeling lang in aangename herinnering zal doen blijven. MJoetinge, 12 December. De commissie, benoemd door eene algemeene vergadering der ingezetenen om de leiding der feestviering bij gelegenheid van het 25jarig jubilé van den bur gemeester op zich te nemen, bestaat uit 12 leden, waarvan de wethouder Ms. Krijgsman voorzitter en de heer C. Caboort secretaris is. Ondubbelzinnig ondervindt de commissie de koeienherder die kent alle beenderen en zegt da delijk tegen een gendarme, die juist over den straatweg reed„Dat moet een van de beende ren van den baroh zijn," en ja welAl dien tijd had hijonder die dennen gelegen, slechts éen voet onder den grond en zij zijn tienmaal daar voorbij gegaan zonder iets te vermoeden en altijd ging de oude Palzow voorop, daar men er hem in 't minst niet van verdacht. Nu liepen ze natuurlijk regelrecht naar hem toe om hem te arresteerenwant zijn kruithoren was bij het lijk gevonden; maar zoodra hij hen ziet aan komen, roept hij hen toe„U heb ik reeds lang verwachten schiet zich voor den kop, zoodat hij op de plaats dood blijft." Juffrouw Uelzen had deze geschiedenis, waar ze altijd veel mede ophad, vrij luid verteld maar ze wist toch niet zeker of mevrouw haar wel ge hoord had, want ze stond nog altijd roerloos voorden spiegel, zoodat juffrouw Uelzen eensklaps bang begon te worden dat ze te veel gezegd had en van dingen gesproken had, die zij liever had moeten zwijgen. Maar zij troostte zich met de gedachte dat ze niets op het tapijt gebracht had waarover men haar verboden had te spreken en dat zij het eenige wat mijnheer haar verboden had, ook niet verklapt had. Zij hoestte dus even ten teeken dat zij nu inderdaad heenging rammelde, toen dit niet hielp, een beetje met het koffiegoed en verliet de kamer in de pijnlijke onzekerheid, of mevrouw nu wel gemerkt zou hebben dat ze weg was. bewijzen der algemeene sympathie met bedoeld feestj daar zelfs de mingegoeden door kleine bijdrage» hunne belangstelling doen blijken. Zoo als bekend is valt den heer J. Trimpe die alge meene belangstelling voornamelijk ten deel ten gevolge van zijn zuinig financieel beheer. Men leest in het Handelsblad: „Zaterdag 21 Dec. zal te 's Hage een vergadering plaats hebben in het gebouw Diligentia aldaar, waartoe het comité van uitvoering, dat den eersten verkenningstocht naar de Barendszee leidde, alle plaatselijke comité's en belangstellenden uitnoodigt. „Verslag zal worden uitgebracht van hetgeen gedaan werd, en de vraag zal worden besproken of, en zoo ja, op welke wijze het aangevangen werk zal worden voortgezet. Wij hopen hartelijk op een trouwe opkomst en op de beslissing dat de IJszee-ondernemingen zullen worden voort gezet, opdat die voortreffelijke school voor den zeeman niet gesloten worde. Toen de beroemde Engelsche IJszeevaarder Markham onlangs te Amsterdam was, verklaarde hij„Wij Engelschen kennen Holland en waardeeren het; we weten, dat gij voortzet, wat ge begint en dat ge nederig begint, om des te zekerder te zijn te kunnen voortgaan." „Dit vooral worde niet beschaamd. „Er zijn tal van officieren der Nederiandsche marine die op hun beurt ervaring willen gaan opdoen in de noordelijke zeeën; de wetenschap blijft het grootste belang hebben bij deze ver kenningstochten in het Noorden en wij moeten blijven deelnemen aan die tochten, voor alle zee*- varende volken van zoo groot belang. jjUfis optreden in deze wordt overal gewaardeerd. „Juist op denzelfden dag dat dè commissie vergadert, wordt in het Engelsch Aardrijkskundig Genootschap verslag uitgebracht over den eersten verkenningstocht der Nederlanders naar het Noorden, onder leiding van luitenant de Bruijne.'1 BELASTnröEK. Benoemd: tot ontvanger der 4'irecte belastingen, invoerrechten en accijnsen te Wieringen J. 'ter Haar, thans commies verificateur der eerste categorie voor den actieven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Helder; tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Lith c. a. G. L. L. Motké, thans ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Millingentot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ameide c. a. H. J. J. A. Lulofs, thans ontvanger derzelfde middelen te Toen Anna de deur in het slot hoorde vallen, streek zij zich met de handen over de oogen, als iemand die uit een verdooving ontwaaktzij keek angstig om zich heen, teneinde zich te ver gewissen of ze alleen was, liep naar de deur waardoor de huishoudster verdwenen was, schoof er den grendel voor en deed dit ook aan de tweede deur, die naar de voorkamer leidde. Daarop ging zij naar de tafel, waarop allerlei reisbènoodigdheden door elkander lagen, opende een élégant koffertje, zocht er met bevende handen in en daar was hetzij nam het er uit het was een voorwerp dat in een witten batisten zakdoek gewikkeld was. Zij deed den doek er af, het was een zakdoek van Le- brechter kwam een ouderwetaclie sleutel met éen langen gladden steel, een gekartelden baard en een rond oog te voorschjjn. Die sleutel had bruine vlekken dat had ze vroeger reeds gezien en ook dat die roestvlekken op den doek hadden aigegeven. Maar toen ze nu den doek uit elkaar sloeg en tegen het licht hield groote Godwas dat wel roest Zij kreeg een rilling en liet onwillekeurig sleutel en doek vallen; maar het volgende oogen- blik had ze beiden weer opgeraapt en zag om zich heen om er een betere bergplaats voor te zoeken dan in dat koffertje. „Waren dat voetstappen?" neen maar zak doek en sleutel zitten wellicht het veiligst in den zak, waarin zij beiden in haar schrik heeft laten glijden. Gemert c. a.- tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bommel c. a. J. A. Bentinck, thans ontvanger der directe belastingen,^invoerrechten en accijnsen te Groenlo c. a. Op verzoek eervol ontslag verleend aan O. baron van Dedem, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Valburg c. a.} behoudens aanspraak op pensioen. Aan prof. Jac. Moleschott, te Turijn, zal bij de aanvaarding van het hoogleeraarschap in de physiologie te Eome door de professoren en stu denten der hoogesehool te Turijn eene kunstig bewerkte oorkonde op perkament worden aange boden, als blijk van waardeering voor het gedu rende 17 jaren gegeven onderricht en voor de diensten, door hem aan de wetenschap bewezen. Door den gemeenteraad van Haarlem zijn benoemd: tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan het gymnasium en aan de H. B. S., met 3jarigen cursus, de heer G. Wesseldijk te 's Gravenhagetot leeraar in de Fransche taai en letterkunde aan het gymnasium de heer G. Lammerschap te Haarlem. Door de katholieken van 's Hertogenbosch is eene kroon ten geschenke gegeven aan het beeld van O. L. Vrouw, bij gelegenheid van het jubilé der terugkomst van dat beeld binnen de muren. De kroon is gedreven uit fijn goud, bezet met ongeveer 400 diamanten. Het fatsoen is uitstekend schoon; de band bevat, behalve verschillende diaman ten ,rosetten, twee schildjes met de wapens van Mgr. A. Godschalk, bisschop van 's Herto genbosch, en van de stad. Op den band staan fleurons, die eveneens bijna geheel uit diamanten zijn samengesteld. De kroon is van boven geslo ten door acht fijn gedreven bogen; op den knoop verheffen zich vijf leliën van gedreven goud. Benoemd tot kapelaan van de H. Willebror- dus-kerk te 's Gravenhage de heer Hoogstraten, thans kapelaan te Goes. De heer S. L. van Stein Callenfels heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te St. Laurens c. a. aangenomen. De le luit. J. F. P. Bekkers, van het i' reg. inf., is bij het 3e reg. overgeplaatst en ingedeeld bij het l0 bat. te Vlissingen. De Is luit. D. J. Het veiligst! Waarvoor Zij poogt te lachenmaar dat lachen klinkt zoo zonderling zoo volstrekt niet als haar eigen lach, en barst eensklaps in tranen uit. Dat akelige mensch met hare griezelige ge schiedenissen en Lebrechtdat hij haar nooit een woord daarvan gezegd heeft Zij zit weer in den leuningstoel voor den schoorsteen te peinzen, te peinzen, evenals zoo even neen, neen! Zij verzet zich met alle kracht en geweld tegen de vreeselijke gedachte, dat zij nu den sleutel tot de zwaarmoedigheid van Lebrecht gevonden heeft. DERDE HOOFDSTUK. „Wat was dat?" vroeg de dokter. „Ik hoorde geritsel," zei Lebrecht, terwijl hij de deur weder sloot„het was juffrouw Uel zen maar." „Juffrouw Uelzen maar, 'tis mooi," zei de dokter, terwijl hij zijn glas uitdronk en weer vulde „dat past precies in de rol van iemand met een slecht geweten! Zij kwam zeker van je vrouw „Dat denk ik wel," zei Lebrecht. „HmEn als zij nu je vrouw, zoo geheel en passant zonder er iets mede te bedoelen en wat zou ze er ook mede kunnen bedoelen uw fraai geheju) bad medegedeeld

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1