T&mfytu. Spoorwegdieverij en- Benoemingen en besluiten. U n d e r w ij s. Marine en ieger Kunstnieuws. Rechtszaken. worden, zeer gaarne zou overwegen. Nu ver klaarde hij het eens te zijn met den minister van financiën, wanneer die maatregelen wil nemen, waardoor de fiscale wetgeving de ge breken van het volk niet zal in de hand werken, maar tegengaan. Meer wordt voor het oogenblik niet verlangd. Moge het dan nu niet bij beloven blijven, maar de vervulling der beloften niet lang op zich laten wachten In de zitting van den gemeenteraad van Middel burg op Woensdag a., des namiddags te halt twee uur, zullen de volgende zaken behandeld worden. Ingekomen stukken: adres dr. Meeme- ling, eervol ontslag als gemeente-geneesheer; rekening en begrooting concertzaalbegrooting straatweg MiddelburgVlissingen voor 1879 brief van curatoren over het gymnasium, aanbe veling buitengewoon leeraar voordracht vacature hulponderwijzeres school Bbrief van de plaat selijke schoolcommissie, aanbeveling voorziening vacaturerapport van burgemeester en wethou ders op het adres van den heer van Swers, toe kenning personeele toelage; rapport adres den heer F. J. Kooien, opgelegde boete levering trottoirbanden; vervulling van vacatures bij de gemeente-administratienvoorstel burg. en weth. gymnastiekonderwijs, leerlingen gymnasium. Vlissingen, 9 December. Alhier is aange bracht, door een loodsschoener, als in de Noordzee gevischt, de helft van een fraai beschilderd rond houten bord, waarop twee geheele en twee ge deelten van wapens en de eerste letter (G) en de laatste letter (Y) van een naam. Dit alles is omringd door twee vergulde kabels. Het bord is waarschijnlijk, naar de wapens te oordeelen, van een Spaansch schip afkomstig. Vlissingen, 10 December. Bij de herstem ming voor een lid van de kamer van koophandel en fabrieken die heden plaats vond, waren inge leverd 56 stembiljetten, en waren uitgebracht op den heer P. G. de Veij Mestdagh 29, en op A. Koppejan 27 stemmen, zoodat de eerstgenoemde benoemd is. Vlissingen. In plaats van den heer J. Loois Az., die, om redenen van gezondheid, ontslag heeft aangevraagd, is tot opper-brandmeester benoemd de heer G. F. Kampscheur alhier. Te Borssele is bij de herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heerG. Minderlioud met 36 stemmen, tegen 24 op den heer J. van Wijngen. In de gemeenten Nisse, Ovezand en Driewegen is de heer D. Mulder, de nieuw benoemde burge meester, met de bij zulke gelegenheid gebruikelijke eerbewijzingen en vreugdebetooningen ingehaald. Hetzelfde had plaats te Wemeldinge met den heir J. de Klerk Az". Hier echter had de feestviering een bijzonder luisterrijk karakter, waarbij in 't Oog viel dat een der beide sollicitanten naar de be trekking, die door den benoemde waren voorbij gegaan, op zeer hartelijae wijze aan het feest deelnam. Een klein ongeval dreigde een oogenblik de vreugde te verstoren. Een koopman uit Goes had een zak met voetzoekers medegebracht, in de hoop -die bij deze gelegenheid aan den man te kunnen brengen, en die in een hoek van de ge lagkamer der herberg gezet, zonder iemand van den* inhoud kennis te geven. Deze zak schijnt soenlijke dienstbode betaamt en dat wie „luistert aan den wand, vaak hoort zijn eigen schand" maar ik hoefde niet te luisteren, mevrouw, en Kabelmann, de deurwaarder, die ging juist door het steegje en die heeft het eok gehoord, ofschoon er geen venster open was. Nu het is mogelijk, als hij het bezweren kan, maar de woorden kan hij niet bezweren, zeg ik, want ik stond vlak bij de deur en ik heb niets verstaan, dat kan ik be zweren, als dat mijnheer eens uitriep: „Geefhem mij terugwaarop mijnheer Fliederbusch ant woordde „Neen, ik geef hem niet 1" Daarna was het alsof zij elkaar te lijf gingen, waarbij zij zeker tegen de tafel gestooten hebben, want die tag later omver, met al de glazen en flesschen, die er op stondendaarop volgde er een rauwe kreet en ik denk dat mijnheer hem doodgeslagen heeftwant die kreet kwam van mijnheer Flie derbusch Ik wil naar binnengaan, maar de deur is gesloten, en ik als de wind den gang door naar de eetzaal, waar ook een deur is naar de kamer van mijnheer; maar die was ook ge sloten. Nu werd ik toch zoo doodsbang, me vrouw, dat ik het niet zeggen kanwant alles was doodstil en bleef stilzoo zal ik een paar minuten gestaan hebben, altijd met de kaars in de hand, mevrouw, en het verwondert mij nog dat ik die van den Bchrik niet heb laten vallen toen ging ik weer naar het portaal en Goddankdaar kwam ten minste mijnheer aanmaar hier uit de slaapkamer, en hij had ook een licht in de hand, en hij liep zoo met vuur in aanraking gekomen te zijn; op eens ontploften de voetzoekers, de petroleumlamp werd verbrijzeld, het geroep van brand deed zich hooren; ramen werden stuk geslagen om uit de gelagka mer te komen, en ieder zocht een goed heenkomen. Gelukkig werd de brand spoedig gebluscht en had hij geen ander gevolg dan dat men het feest met gesloten blinden en wat minder licht moest voortzetten. De burgemeester verklaarde echter van dit geïmproviseerde vuurwerk zóo genoeg te hebben, dat hij verzocht het voorgenomen offi- cieele vuurwerk maar liever niet af te steken. Overigens liep het feest in de beste orde af. Aan het Rott. Rbl. wordt gemeld dat bij den ontvanger te Sas van Gent reeds 14 kisten, we gende 1400 kilogrammen, met bronzen pasmunt zijn aangekomen. De correspondent schrijft ver der het volgende* „Het heeft mij verrast, dat spoedig werd be kend gemaakt, dat bij de betaalmeesters bron zen stukken verkrijgbaar zijn, met opheffing zelfs der vroegere bepaling, dat bij de inwisseling een zeker getal koperen centen moest worden bijgepast. „De nieuwe bepaling is, blijkens de bekendma kingen, gegrond op des ministers beweren, (tat in eenige streken des lands waaronder het aardsch paradijs aan deze zijde der Schelde ook zal zijn begrepen moeielijk meer kan worden voldaan aan de tot dusverre gestelde voorwaarde, om bij het aanvragen van bronzen stukken van éen cent, voor een vierde van het aangevraagde bedrag aan koperen centen in te leveren. „Hier nu staat het getal koperen centen tot dat der bronzen als 3 tegen l, en boven het systeem van aanvragen zou dat van in circulatie brengen misschien de voorkeur verdienen." De eerste kamer der staten-generaal heeft Maandag avond, hare werkzaamheden hervat en besloten een adres van gelukwensching aan Z. M. den koning aan te bieden. De dag der behandeling van de zg. artsenwet zal later bepaald worden, evenals het afdeelings- onderzoek van de staatsbegrooting. De overige wetsontwerpenwaaronder de Indische begrooting, zijn ter fine van dadelijk onderzoek, naar de afdeelingen verzonden. Te Kloetinge worden toebereidselen gemaakt .om het 25jarig burgemeesterschap van den heer J. Trimpedeu 24™ dezer aldaar feestelijk te vieren. Terwijl in onze tweede kamer (het laatst nog door den heer De Casembroot) voortdurend wordt aangedrongen op verhooging van de bezoldigingen onzer gezanten, wordt uit Amerika geseind, dat de regeering der Yereenigde Staten aan bet congres heeft voorgesteld de traktementen der gezanten te verminderen en wel die te Londen, Parijs, Berlijn en Petersburg van 17500 tot 15000 dollars, de andere gezantschappen van P2000 tot lOOOO dollars. Ook de traktementen van vele zaakgelastigden en consuls -zullen ver minderd worden. Eindelijk zulien de gezant schappen te 's Gravenhage en te Brussel opgeheven worden. Het hoofdbestuur der maatschappij Tot nut van 't algemeen zal in de volgende aigeraeene vergadering een voorstel doen betreffende maat regelen tot wering van het drankmisbruik. Bij kon. besluit is bepaald dat in het vervolg van hen, die in aanmerking weuschen te komen voor eene benoeming tot opzichter of architect bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië, geen examen meer gevorderd zal |fc?tB 1 hard alsof ze hem op de hielen zaten, naar de trap, en ik hem achterna; want hij had mij niet gezien, zoodat hij reeds op het eerste portaaltje was toen ik nog boven stond, en hij zou zeker doorgeloopen zijn, maar zijn kaars waaide uit en toen zag hij mij, en riep naar boven„Kom gauw hier, juffrouw Uelzen, kom gauwIk liep zoo hard ik kon en hij stak zijn kaars weer aan de mijne aan. Hij zag zoo wit als een doek, zijn hand beefde zoo, dat zijn blaker altijd tegen den mijnen aansloeg. Hij kon de kaars maar niet aankrijgen en ik moest wel driemaal vragen wat is er dan toch gebeurd? Eindelijk ze! hij „mijnheer Fliederbusch" maar eigenlijk zei hij dat niet, hij zei„Hans is uit het raam van de slaapkamer gesprongen en ligt in den tuin." „Dood?' zeg ik. „Ik weet het niet," zegt mijnheer, „ik heb hem geroepen, maar hij geeft geen antwoord." „Wat is er gebeurd vroeg ik nog eens. „Wij hebben woorden gehad," zei mijnheer, „het spijt mij erg heel erg als ik dat had kunnen denken." Zijn tanden klapperden, zijne oogen puilden uit zijn hoofd en hij stond zoo te waggelen dat ik vreesde dat hij zou neêrslaan eensklaps richtte hij zich echter op en zei: „Juffrouw Uelzen, blijf hier en maak Nebelow wakker, ik zal zelf buiten naar hem gaan zien.„Maar buiten zal uw licht weer uitwaaien, mijnheer," zeg ik. „Daar is Chris- tiaan, ik zal zijn lantaren meenemen;" zei mijn heer. Wordt vervolgd.) worden in de vakken genoemd in art. 1 bart. 7 f, art. 10e en art. 13 van het programma, vastge steld bij besluit van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië dd. 3 November 1857, n° 2. Mevrouw S. alhier ontving jl. Zaterdag 7 De cember, uit den Haag een pak, inhoudende o. a. twee in lijst omvatte photographieën, waaraan echter het glas ontbrak. Na onderzoek bleek dat de beide lijsten bij de afzending van glas waren voorzien. Blijkens étiquette op het adres geplakt) was dit pak in den Haag aangenomen door het bestelkantoor van het algemeen bestelgoederen- verkeer. Oostburg10 Dec. De in deze gemeente bestaande commissie tot inzameling van bijdragen om aan onze aanstaande koningin bij hoogst- derzelver komst in het vaderland een nationaal geschenk aan te bieden is samengesteld uit de heeren F. L. Benteijn, voorzitter, M. Luteijn, Mazure, Iz. van Houte, A. J. Fokker, C. Ie Nobel, N. Glinderman, F. B. du Puy, leden, en L Theri Mz., secretaris, Heden is een aanvang gemaakt met de inza meling der bijdrageu, waartoe een inteekeningslijst aan de ingezetenen te huis wordt rondgezonden. hoog militair gerechtshof. Benoemd tot lid in het hoog militair gerechtshof in1*. J. H. Beaujon, vroeger procureur-generaal in de kolonie Curasao. ridderorden. Vergunning verleend aan H. J. Burgers, tijdelijk te Parijs, D. Bles te 's Graven hage, en dr. D. J. Steyn Parvé te Leiden, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van eer, aan ieder hunner door den president der Fransche republiek geschonken. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan W. A. Coolen, als leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Zaltbommel, polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den polder Willem, J. Hoveyn; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Nieuwe-Neuzenpolder, D. Scheele Jz.; tot gezwo renen van den polder Van Lijnden, P. Zegers en W. Scheele Jz.; tot raad in het polderbestuur van Walcheren, P. Pouwer. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Eist, H. van Trojen, thans sur numerair der posterijen. zeevisscherijen. Opnieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot secretaris van het college voor de zeevisscherijen, mr. J. T. Buys. Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken van 6 December 1878, litt. C, afd. onderwijs, is de heer A. de Haas, te Lisse, be noemd tot hoofdonderwijzer bij de leerschool die verbonden zal worden aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Aan verscheidene bladen wordt medegedeeld, dat op de voordracht voor tijdelijk leeraar aan 't gymnasium te Middelburg, die morgen aan den gemeenteraad zal worden overgelegd, geplaatst is de heer W. A. Lehman de Lensveld, doctorandus in de letteren, tijdelijk woonachtig te Dordrecht. Ook ons was deze voordracht bekend. Wij meenden echter dat het niet gebruikelijk was, publiciteit te geven aan officieele stukken vóór dat die aan hun adres bezorgd waren. De luitenant ter zee le kl. H. Quispel, behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit ge steld. Als eene bijdrage tot kenschetsing van de positie der tooneelspelers in ons land, zooals die in de laatste jaren verbeterd is, verdient vermelding dat de heer Louis Bouwmeester thans als „eerste rol" geëngageerd is door het Nederlandsch Tooneel op een jaarwedde van f 8000, behalve de bijko mende voordeelen. Het traktement waarop de heer D. Haspels aangenomen was, bedroeg f 6000, tegen f 4500 bij de Rotter dams che schouwburg- vereeniging. Hierbij was de zonderlinge bepa ling gemaakt, dat het Red. Tooneel, als de heer Haspels dit verlangde, ook diens schoonmoeder, mevrouw Valois-Sablairolles, zou moeten aanne men voor den duur van zijn eigen contract, tegen eene jaarwedde van f 2000. Het traktement eindelijk van mej. Henriette van Engers, die door het Red. Tooneel uit den troep van Judels en Bouwmeester is aangenomen, bedraagt f 2500. Ten l< behoeve van het muziekfeest der Maat schappij tot bevordering van Toonkunst, in Mei van het volgend jaar zal de groote zaal van het paleis voor volksvlijt in die dagen, met het oog op de acoustiek, aanmerkelijke veranderingen ondergaan. De wijzigingen geschieden op raad van den bouwmeester der Tonhalle, te Dusseldorf Voor die werken is een crediet van ƒ7000 uitge trokken. De hooge raad heeft uitspraak gedaan op de voorziening van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Arnhem tegen een vonnis, waarbij M. C. J. te B. is ontslagen van rechts vervolging wegens het toevoegen aan iemand, van Duitsche afkomst, van de woorden „Ieelijke mof". Met het 0. M. heeft de raad beslist, dat door het toevoegen van die woorden hij, tot wien zij gericht waren, in zijn eer en waardigheid kan zijn ge kwetst en het bezigen van die woorden mitsdien als strafbaar moet worden beschouwd. De raad was echter buiten staat ten principale recht te spreken, daar de verdediging, in deze gevoerd, niet was onderzocht, en verwees, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, de zaak naar de arrond. rechtbank te Arnhem. Heden werd naar 's Gravenhage overge bracht, om aldaar op 27 dezer voor het hof terecht te staan, M. M., rustend landbouwer te Camperland (gem. Wissenkerke), beklaagd van in den avond van den 4 October jl. zijne vrouw C. I. met een mes eenige sneden aan den hals te hebben toegebracht, met het doel haar van het leven te berooven. Opgewonden door het gebruik van sterken drank had hij met zijn vrouw twist gekregen en haar op den grond geworpen en verwond. Nadat zijn slachtoffer door eene buur vrouw was ontzet, is hij het huis uitgegaan en later gearresteerd. Gisteren avond omstreeks 8 uren, is zekere M., toen hij aan den Beenhouwerssingel alhier een emmer water wilde scheppen, in de Gracht ge vallen. Hij werd, niet zonder moeite, door een daar in de nabijheid liggenden schipper, met eene boot gered. Een behoeftig gezin te Rotterdam ontving op den jongsten St. Nicolaas avond uit den Haag als surprise een reusachtigen bol breikatoen wegende 17 kilo. Toen die afgewonden was, bleek hij te bevatten twee bankbiljetten, ieder van f 300. Niemand kan vermoeden van wien die gift afkomstig is. Bij wijze van „witte raaf" wordt medege deeld dat te Bierum, een dorp van omtrent 2000 inwoners in Groningen, geen enkele herberg, kroeg of tapperij te vinden is. Terwijl uit eenige plaatsen in ons land minder gunstige berichten omtrent Eigen Hulp worden ontvangen, mag de Zwolsche afdeeling dezer vereeniging zich in een gunstigen toestand verheugen. Naar dezer dagen door het bestuur aan de leden werd bericht, is van de zware korte turf reeds 225,000 stuks aan de leden afgeleverd, tegen 4.40 per 1000 stuks vrij aan buis. (Steenkool werd vroeger geleverd tot een bedrag van 2500 heet., ad ƒ0.65 per heet.) Voorts is voor het jaar 1879 een overeenkomst gesloten voor de levering van kruidenierswaren, waarbij de jaarlijksche uitkee ring thans 6 pet; wordt bepaald op min stens 7 pet. Voor elke y 1000 debiet meer dan /6000, wordt die uitkeering met pet. verhoogd. De overeenkomst met den bakker zal met een o t 1 grooter uitkeering worden vernieuwd. In de geldleening der gemeente Utrecht, groot 66.000 nominaal, is ingeschreven voor ƒ292.000. Bij vergelijking tusschen het aantal bedeel den in Engeland en "Wales in de maanden Octo ber van 1877 en 1878 blijkt, dat het pauperisme met 1.3 percent is toegenomen. In de Katoen districten Cheshire en Lancashire was de toename 12.2 pet, in het noorden (veel ijzerindustrie) 3.4 pet. In Londen en in het zuiden en oosten van het land was de armoede afgenomen ten bedrage van 1.4 tot 3.3 pet. De „oom uit Amerika", die zoovele samen stellers van een zeker soort tooneelstukken aan een goed slot voor hun lapwerk hielp, heeft zich weer eens in werkelijkheid voorgedaan. Een metselaar te Rouen kreeg dezer dagen bericht, dat hij over eene erfenis kon beschikken van 4 millioen, afkomstig van een heuschen „oom uit Amerika". In eene correspondentie uit Berlijn wordt verhaald, dat de politie te Berlijn aan eigenaars van huizen vóór den intocht des keizers heeft laten zeggen, dat allen, die bij die gelegenheid ramen verhuurden, aansprakelijk zouden zijn voor alles wat gedaan zou worden door de personen die ze huurden. Dit nieuwe soort strafrechtelijke aansprakelijkheid is eene vinding der politie, die in den Pruisischen staat langzamerhand eene ge duchte macht begint te worden. Er komen nog al veel Engelsche pleizierrei- zigers in Noorwegen, meest liefhebbers van jagen en visschen, die zich in de bemachtiging van hun buit niet veel schijnen te storen aan rechten der inwoners van het land. De regeering schijut hen ook niet op de vingers te tikken. De Stavanger Post deelt mede, dat dezen zomer een Engelsch reisgezelschap in het graafschap Ryfylke kwam, waar de rivieren rijk zijn aan paarlmossels, en dat zij daar niet alleen vischten, maar met duiker klokken den bodem der stroomen van zijn kost bare vracht ontlastten en karrevrachten schelpen op den oever achterlieten. Zij vonden enkele

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2