"lïïfflfLAl^ Telegraphisclie berichten. Benoemingen en besluiten. n d e r w ij s. Kunst nieuws. Rechtszaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS. onderteekening F. N. en de letter van de dag- teekening M. maken het niet moeilijk een geacht stadgenoot als den schrijver te herkennen. Het luidt aldus: *Het schoonste buitenverblijf van het liefelijke Walcheren in de onmiddellijke nabijheid van de bekende zeebadplaats Domburg, loopt gevaar om met het oude maar nog stevige Kasteel Westhoven te worden gesloopt. «Meer dan zes eeuwen lang was die eerwaardige burcht, voor enkele jaren nog van binnen naar de eischen der moderne beschaving ingericht, het middelpunt van een prachtig landgoed. Merkwaardige herinneringen verbinden zich aan dat grijze gebouw, eens het zomerverblijf der Middelburgsche abten en bisschoppen, die er keizer Karei en andere "vorsten te gast ontvingen en waar later de aanzienlijkste Zeeuwsche geslachten gevestigd waren. «Maar wellicht nog betreurenswaardiger dan de vernie tiging van dat overoude slot, zou het slechten zijn van dien schoonen aanleg. En toch is het te vreezen, dat van de prachtige bosschen, de statige eikenlanen, de liefelijke water partijen, grenzende aan het dichte kreupelhout der zooge noemde manteling, welke zich kronkelt langs de wildrijke duinen, eerlang niets meer zal overzijn dan een dertigtal hectaren schraal bouwland en de smartelijke herinnering aan een onherstelbaar verlies. Dan zal ongetwijfeld betreurd worden, wat nu nog te verhoeden is, dat men het heerlijke Westhoven, voor minder dan sloopingswaarde, (want in dien het gerucht waarheid spreekt, is het door bijzondere omstandigheden voor ongeveer een halve ton te koop) heeft laten verloren gaan. «Een samenloop van zaken brengt teweeg, dat in Wal cheren, naar het schijnt, thans geen kooper te vinden is. «Daarom wordt de aandacht van elders wonende kapita listen op dit landgoed gevestigd: misschien gevoelt zich de een of ander opgewekt om eigenaar te worden dezer waarlijk vorstelijke bezitting een eigendom, dat door de verbeterde communicatie en de toekomst van Domburg steeds in waarde klimmen zal. Wie Westhoven voor ondergang bewaart, doet tevens een dienst aan het gehoele vaderland; want het in stand houden van dergelijke land goederen, even rijk aan natuurschoon als aan historische herinneringen, verhoogt, misschien meer dan men opper vlakkig denken zou, de nationale kracht van een volk." burgemeesters. Benoem d tot burgemeester van Valburg, L. van Doesburgh, secretaris dier gemeentetot burgemeester van Lexmond, W. N. J van Slijpe, secretaris dier gemeente. pensioenen. Pensioen verleend aan G. G., zich schrijvende W. G. Hoffmann en J. P. Helmolt, beiden ontvanger der directe belastingen enz., respectievelijk tot een bedrag van ƒ2266 en ƒ2260 'sjaars. leger. Benoemd bij het personeel der militaire administratie: a bij de kwartiermeesters: tot majoor-kwartiermeester, bij het le reg. inf., de kap.-kwartierm. B. A. Egter van Wissekerke, van het korps; tot kapitein-kwartiermeester 2; kl.: bij het 7e reg. inf.. de 1' luit.-kwartierm. J. M. J. van Rijen, van het 3e reg. huz.bij het 1" reg. veld-art., de 1® luit.-kwartierm. J. A. Stuffken, van het 8e reg. inf.; tot l,n luitenant-kwartier meester: bij het 4e reg. huz., de 2B luit.-kwartierm. H. J. Avelingh, van bet korps; bij het le reg. inf., de 2e luit.-kwartierm. J. H. Marckelbaeh, van het korps; b bij de directeurs der militaire hospitalen: tot kapitein, de le luit. A. E, H. Knaap, directeur van het garnizoens-bospitaal te Bergen op Zoom. telegraphie. Benoemd de telegrafist le kl. J. H. Ummels, tot directeur van een der rijks telegraaf kantoren de directeur van een der rijkstelegraaf kantoren W. G. van Hymeren, op zijn verzoek, tot tele grafist le kl. Bij de jongste najaars-examens voor lager onder wijs zijn in 't geheel geëxamineerd 2628 aspiranten, waarvan 1520, dat is 57.8 pet., zijn toegelaten. bedankt voor zijne goede zorgen, voor zijn goed heid, zijn liefde? Had zij tot hem gezegd: uit dankbaarheid daarvoor zal mijn liefde uw somber huis licht en vroolijk maken enik zal u die wolk van het voorhoofd kussen, en gij zult zoo gelukkig zijn als ik zelf ben Neen, niets van dat alles had zij gezegd Hier in dien stoel had zij zich laten neervallen en door haar gedrag voor het eerst sedert zij hem had leeren kennen den goeden man een hard woord ontlokt. En toen hij haar zoo- even verliet was de wolk op zijn voorhoofd veel somberder dan ooit te voren, die wolk die er niet heden opgekomen was, waaraan dus haar gedrag van heden geen schuld had die onheil spellende wolk, die er reeds weken lang op ge weest was en waarvoor hij dus een dieper liggende oorzaak moest hebben, en die kon alleen zijnik heb mij in u bedrogengij zijt niet de vrouw die mij gelukkig kan maken Daar nu al haar peinzen haar ditmaal, evenals haar vroeger getob, weder tot deze droevige slot som bracht, brak de arme Anna in luid geween uit, bedekte het gelaat met de handen en bleef voorovergebogen zitten, terwijl de tranen tusschen hare dunne vingertjes heen vielen. Het was dus heel natuurlijk dat zij de dikke huishoudster niet zag die, nadat ze zachtjes aan geklopt had zonder het woordje „binnen" af te wachten de deur even heel eventjes opende en reeds een halve minuut door de reet keek, daarop de deur weer zacht sloot, hard Voor hoofdonderwijzer werden, van de 272, 96, of ruim 35 pet. toegelaten. Het aantal hulponder wijzers is met 176 en dat der hulponderwijzeressen met 171 vermeerderd. Van de hulponderwijzers werden 50.5 pet. afgewezen. De zangvereeniging te Sluis zal den 27™ Decem ber a. eene tweede uitvoering geven, waarop Romberg's Lied von der Glocke, voor gemengd koor met begeleiding van piano en strijk-quartet Hoi's Vijfde Scheppingslied, woorden van Ten Kate, (vrouwenkoor met piano-begeleiding) en eenige andere nommers, met het koor n" 13 uit het oratorium De Schepping tot slot, zullen uitge voerd worden. Dilettanten en meesters uit verschil, lende plaatsen hebben hunne medewerking toegezegd. In de openbare zittiDg van het kantongerecht te Middelburg van den 3en Déc. jl., zijn de navolgende vonnissen gewezen: J. J., te Souburg, wegeus het buiten noodzaak rijden over een voetpad, veroordeeld in eene geldboete van /0.50 of 1 dag gevangenisstraf. L. D. R., en C. K., te Middelburg, wegens spelen met muutspeciën, ieder veroordeeld in eene geld boete van 1 of 1 dag gevangenisstraf. R. S., te Arnemuiden, S'. V., te Aagtekerke ea J. C. H., te Middelburg, allert wegens dronken schap, de eerste veroordeeld in eene geldboete van 3 of 2 dagen gevangenisstraf, de beide laatsten, na vroegere veroordeeling binnen twaalf maanden, in eene geldboete van 5 of 3 dagen gevangenisstraf. P. v.d. W.,te Vlissingen, wegens het niet binnen 3 dagen na oprichting eener tapperij ken nis geven waar zulks behoort, veroordeeld in eene geldboete van 3 of 1 dag gevangenisstraf. A. d. P. en J. v. d. S., te Vlissingen, wegens het zonder vergunning plukken van vruchten aan een ander toebehoorende, veroordeeld in eene geldboete van 1 of 1 dag gevangenisstraf. C. M., W. M., J. G. en G. G., te Westkapelle, wegens het laten grazen van koeien op een zee dijk en in de duinen, allen veroordeeld in eene geldboete van 1 of 1 dag gevangenisstraf. J. V., wegens het rapen van hout op een zee dijk te Westkapelle, veroordeeld in eene geldboete van 1 of 1 dag gevangenisstraf. J. B., J. W. J., J. A. M., te Middelburg, N. V., te Goes, P. B., L. B., te Middelburg, B. W. en J. L., te Koudekerke, J. B., te Middelburg, wegens het maken van nachtgerucht, allen ver oordeeld in eene geldboete van f 5.50 of 1 dag gevangenisstraf. L, M. S., S. S. en B. B., te Middelburg, wegens bet in vereeniging uitoefenen van het bedrijf van 'muzikant, ieder veroordeeld in eene geldboete van ƒ3 of 1 dag gevangenisstraf. M. K., te Middelburg, wegeus het uitoefenen van het bedrijf van goochelaar in een koffiehuis zonder vergunning, veroordeeld in eene geldboete van ƒ3 of 1 dag gevangenisstraf. J. J. d. R,, te Middelburg, wegens het geven van een openbaar feest zonder vergunning, ver oordeeld in eene geldboete van f 3 of 3 dagen gevangenisstraf; en allen in de kosten. Vlissingen, 6 December. Heden morgen had een man, die zich op eene in de buitenhaven alhier liggende kolenboot begaf, tengevolge van het uitglijden der ladder, welke als loopplank diende, het ongeluk in het water te vallen. tikte als ware het voor het eerst, en nu binnen kwam met een lach op de lippen ea het kopje, dat mevrouw besteld had, op een blaadje. TWEEDE HOOFDSTUK. Anna was overeind gesprongen en trachtte zoo goed mogelijk hare tranen te verbergen. Het scheen onmogelijk dat juffrouw Uelzen niets gemerkt had, al liet zij er niets van blijken, ter wijl zij een klein tafeltje aanschoof, waarop zij de koffie neerzette en mevrouw verschooning vroeg dat het zoo lang geduurd had, en ook wanneer zij mevrouw niet zoo handig bediende, zooals zeker de kamenier zon doen, die de papa en mama van mevrouw over acht dagen zeker medebrachten. „Ik weet niet of mijne ouders zoo spoedig zullen komen," zeï Anna. Wordt vervolgd.) Gelukkig slaagde men er in door middel van reddingboeien en touwen den mandie niet zwemmen kon, aan den dood te onttrekken. Nadat Dinsdag het schip Smeroe in het drijvend drogedok te Amsterdam was gehaald en men bezig was het boven de stapelblokken te brengen, om daarna het dok op te pompen, is het plat op zijde gevallen. Het stuurboord bo ven schip rust nu op de kimbedden, en de onderwanten op de zijdekast van het dok. De groote steng en eenige andere deelen van het tuig zijn gebroken, doch het schip is goed dicht gebleven en vrij van water, niettegenstaande de kiel omstreeks 9 voet bo ven water komt. Men is onmiddellijk begonnen bram en bovenbramra's en stengen weg te nemen en hoopt met behulp van den kiellichter het schip spoedig weder te richten. Te Amsterdam is een Hongaarsch jongeling, Peter Schwarz, van 20 jaren aangekomen, die 450 pond weegt en wiens omvang niet toelaat dat hij in een gewoon spoorwegrijtuig plaats neemt. Hij is dan ook per bagagewagen aange voerd, en ia een huis op den Nieuwendijk ter bezichtiging gesteld. Ofschoon de jongste Amerikaansche storm- voorspelling voor ons land weder niet uitkwam, moge toch worden vermeld, dat uit New-York tegen den 8dezer weder stormvlagen met regen en sneeuw op de Britsche, Noorweegsche en Fran- sche kusten worden aangekondigd. De ex-keizeriu der Franschen en haar zoon heb ben aan baron Hirsch de Gereuta drie huizen in de rue de VLVyséé-' té Parijs'verkocht voorden gezamenlijken prijs van 2",361,500 francs. Volgens de Berïijnsche Post van Dinsdag i3 prins Bismarck nog al ongesteld. Hij is vermoeid, slaapt slecht en kan dus niet veel werken, 's Nachts werkt hij in het geheel niet meerterwijl hij ook niet mag paardrijden. Het Berner blad de Bund bevat de volgende flinke verklaringen antwoord op de aantijgingen van de Madridsche persZwitserland moet het recht van asyl onder alle omstandigheden hand haven en het met al zijne kracht verdedigen, zoover het betreft bescherming te verleenen aan bannelingen en vervolgden. Niettemin moet de republiek krachtig optreden tegen gewetenlooze agitators en die personen, die eenig verderfelijk en strafwaardig handwerk drijven onder den man tel van datzelfde recht. Zij zal het recht van asyl handhaven, maar ook maatregelen weten te nemen, dat het niet misbruikt wordt. Wie zich aan misbruik schuldig maakt, vernietigt zoover hem persoonlijk betreft de bescherming van het recht van asyl. Zoolang Zwitserland strikt in theorie en practijk zich houden zal aan dit. gezichtspunt omtrent zijne plichten en rechten, zal het in staat zijn de overdreven beschuldigingen der diplomatie af te wijzen door de verklaring, dat het de macht en den wil bezit in eigen huis orde te houden zonder vreemde tusschenkomst. binnenland. Tweede kamer. Bij de behandeling der Begrooting wan Justitie werden besproken de quaestiën van'de kerkelijke goederen; de bezui niging in verband tot de' herplaatsing van amb tenaren op wachtgeld het gevangenisstelselde proeessiën; het notariaat; de erfdienstbaarheid? vau voorliggende gronden de wettelijke regeling van het beursspel; de militaire strafwetgeving; de dierenmishandeling; de formule van den eed. Het woord werd over dit een en ander gevoerd dtfor de heeren van der Kaay, Heydenrijek, Mackay, Gratama, Patijn, de Vos, Zylker, Brou wers, Bieberstein, Wintgens, Casembroot en van Baar. buitenland. Londen. In het hoogerkuis werd door lord Granville de politiek der regeering bestreden, terwijl die door lord Beaconsfield verdedigd werd. Het adres werd zonder stemming aangenomen ook in het lagerhuis. De kolonne van Stewart kan, wegens bezwaren bij het transport, vermoedelijk Quettah niet voor het voorjaar bereiken. 5 Dec. 's av. 11 u. 38 gr. 6 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 38 gr. 's av. 6 u. 37 gr. De raadselachtige veldslag in de omstreken van Peiwar, die sedert vier dagen de algemeene nieuwsgierigheid opwekte, beeft zich opgelost in eene victorie voor de colonne van generaal Roberts. Dinsdag schijnt het gevecht geleverd te zijn, en gisteren ochtend verspreidde Daily News in een extra-nommer den uitslag in Londen, die juist bekend werd, toen de parlementsleden 's ochtends ontwaakten in het besef van de gewichtige bezig heden, die hen wachtten. De veldslag is volgens bericht van generaal Roberts zeiven gewonnen door eene omtrekkende beweging, de beweging, die sedert 1870 degeheele krijgswetenschap schijnt te bekeerschen. Men loopt dan liefst achter een berg of achter een bosch om en verschijnt eens klaps op een punt, waar de onergdenkende vijand u niet vermoedt, in de war raakt en zich voor eene zegepraal laat verschalken. De Engelschen maakten 18 kanonnen buit en verloren zelve slechts betrekkelijk weinig menschen, hoezeer hetzelfde telegram meldt, dat de Afghaansche artillerie goed bediend werd. Dat „goed bedienen" bestond dus in den vijand eerst bijna niet te raken en dan, als hij te dicht bij kwam, weg te loopen met achterlating der stukken. Doch hoe het ook zij, en of er in het oorlogs-argot der telegrammen wat meer of wat minder onzin voorkomt, het schijnt vast te staan, dat de Engelsche krijgs macht de bovenhand in den Peiwar-pas heeft gehouden. Dat is eene heele geruststelling voor Beaconsfield en zijne ambtgenooten, die vrij wat gemakkelijker een succes dau eene nederlaag kunnen verdedigen. De parlementaire strijd is geopend naar aan leiding van het adres van antwoord op de korte troonrede. Deze behandelt twee punten, den oorlog met Kaboel in de eerste plaats en ver volgens het Berïijnsche congres. De koningin deelt mede, dat zij alle reden heeft om te ge- looven dat het aldaar gesloten tractaat tot volle en geheele uitvoering zal' komen. Wij hopen het natuurlijk; doch verzekeringen van dien aard zijn reeds zoo dikwerf tot vervelens toe in meer of minder baualen vorm herhaald, dat zij zelfs uit den koninklijken mond niet voor twijfel zijn gevrijwaard. Over Kaboel is de troonrede zeer beknopt. In hoofdzaak worden de feiten genoemdde vijandige houding van den emir, de weigering van het gezantschap, het ultimatum en het niet antwoorden daarop worden in enkele woorden aangegeven als noodzakelijk tot oorlog moetende leiden. Vooraf had de troonrede verontschuldigingen aangevoerd wegens het bijeenroepen van de kamers op een voor vele leden lastigen tijd, d. w. z. den jachttijd. De kamers begonnen onmiddelijk na de openings zitting hare werkzaamheden. In het huis der gemeenten kondigde de heer Stanhope aan, dat hij Maandag aan de kamer zal voorstellen om de oorlogskosten op de Indische inkomsten te ver halen. Dit voorstel zal zeker veel tegenkanting vinden en betreft een punt, waarvan het voor en tegen al sedert het begin der onaangenaamheden met den emir in de Engelsche pers lang en breed besproken is. De Times, in de laatste maanden als ministerieel blad te beschouwen, verzacht den indruk der fiuancieele vraag door de kosten op niet meer dan 4,000,000 te begrooten. Lord Harrington opende den aanval met eene 1 critiek der handelingen van de regeering. Eene grondige behandeling bewaarde hij echter voor later, daar hij voor het oogenblik bet kabinet niet door oppositie wilde bemoeilijken. Deze houding van het hoofd der georganiseerde oppositie schijnt, indien zij althans juist door de telegraaf in het korte bericht is overgebracht, er op te wijzen, dat Harrington en Granville met hunne partij besloten zijn toe te geven aan den wensch, in verschillende gematigde bladen uitgedrukt, dat zoolang de oorlog duurt, Engelands vijanden zich tegenover een eensgezind Engeland mochten be vinden. Is dit werkelijk zöo, dan zal de last van het debat op de schouders rusten van de wilde oppo sitie, allereerst van Gladstone, en van de gouver neurs-generaal in ruste die hunnen door de blauwboeken geknakten roem met hunne beste krachten zullen trachten op te lappen. Er is weder eens eene verandering in het mi nisterie te Konstantinopel gekomen, waarvan de koddige zijde is, dat niemand weet waarom. Khereddine, de vroegere gouverneur van Tunis, is groot-vizier geworden en Osman-pacha, de populaire verdediger van Plewna, minister van oorlog. De andere pacha's, die in den korten duur van een Turksch ministerie den sultan in zijne niet gemakkelijke regeering zullen moeten bijstaan, heeten Said, Kadri, Karatheodori, Savas, Djevdeten Riza, deels bekende, deels ons minder gemeenzame naaien. Zelfs de groote bladen zijn nog niet gereed met gissingen over de beteekenis van het feit. De Temps komt er rond voor uit, dat hij van de politieke beteekenis der verandering niets af weet. De keizer van Duitschland is gisteren middag met grooten praal zijne versierde hoofdstad binnengetrokken en met geestdrift door de be volking ontvangen. In zijn paleis gekomen, tee- kende hij twee besluiten, waarbij hij zelf weder de tengels van het bewind iu handen nam en zijn zoon voor de waarneming bedankte. De keizer moet er goed uitzien. Parijs, 3 December 1878. De nestor der Fransche schilders, de grijze Isabey, die zijn 825 levensjaar reeds is ingetreden, behoorde ook nog tot de inzenders ter groote tentoonstelling. Het was te zien dat de beide stukken die hij gezonden had niet meer behoorden tot zijn grootsten bloeitijd, maar toch zat er nog gloed en leven genoeg in om velen zijner, een halve eeuw jongere, kunstbroeders beschaamd te maken. De meesterhand is en blijft in zijne werken op te merken. Seyé gaf ons eenige uitmuntende schapen te zienschapen waar wol op zit en dat kan men van alle geschilderde schapen lang niet zeggen.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2