N°. 289. 121e Jaargang. 7 December. HET SKELET IN HUIS. Dit blad verschijnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en)Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50./ Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jokes. Pasmunt Middelburg, 6 December, FEUILLETON. i-j0 IIIDDELBU De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in Zeeland, van den 2 December 11. A n° 4646, le afd. (provinciaal blad n° 113) maken bekend: dat voortaan bij den betaalmeester te Middel burg bronzen stukken van éen cent, in sommen van niet minder dan twintig cent, voor ieder, op aanvraag verkrijgbaar zijn, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig betaal middel, waarbii desverkiezende Nederlandsche koperen centen gevoegd kunnen worden, zonder dat men tot die bijvoeging gehouden is dat, behalve op zon- en feestdagen, de gelegen heid tot bedoelde verwisseling zal openstaan ten kantore van den betaalmeester alhier van den 8e tot en met den 27™ van iedere maand. Middelburg den 6™ December 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. Door den commissaris des konings in dit gewest is aan de colleges van B. en W. in Zeenwsch- Vlaanderen (behalve te Sas van Gent) de vol gende circulaire gericht: Ondanks al hetgeen reeds werd beproefd tot wering van de Belgische eenten, blijft die pas munt in Zeeuwsch-Vlaanderen in omloop. Volgens dagbladberichten moet de circulatie in den laatsten tijd zelfs weder yrij sterk toenemen. Men is dan ook steeds bedacht op een middel om haar te stuiten. De uitgifte van een zeer aanzienlijk bedrag aan bronzen centen door den betaalmeester te Sas van Gent heeft blijkbaar niet genoeg gebaat. En ook de maatregel, u dezer dagen bij provinciaal blad no. 113 medegedeeld, zal vrees ik geen doel tr effen. Het komt er toch op aan, het verkrijgen van bronzencentenvoorhet publiek zoo gemakkelijk' mogelijk te maken; en dit kan in Zeeuwsch-Vlaanderen alleen geschie den door in iedere gemeente gelegenheid te geven om bronzen centen te bekomen tegen inwisseling van andere Nederlandsche munt. Tot zoodanigen maatregel nu is slechts te geraken, wanneer de gemeentebesturen daartoe hunne wel-" willende hulp mochten verleenen. Overtuigd van uwe bereidvaardigheid wensch ik daarop een beleefd beroep te doen. Ik heb namelijk de eer n te verzoeken mij te mel den, of, bij wijze van proef, een lid van uw col- door FRIEDRICH SPIELHAGEN. EERSTE HOOFDSTUK. Goddankdaar kwamen nog meer lichtjes, twee, drie, vier, een heele rijde lichten van het station, zet Lebrecht, daarna nog een eind straat weg, zonder populieren dan rechts en links lage, flauw verlichte vensters, afgewisseld met groote donkere blokken de schuren der land bouwers die de voorstad bewoonden een nauwe donkere poort, eenige beter verlichte, breedere straten met, naar het scheen, voornamere huizen eindelijk een klein vierkant plein, dat aan de eene zijde aan de haven lag tusschen het ge huil van den wind door hoorde zij de bruischende zee en zij zag ook, ofschoon onduidelijk, hooge, dobberende masten en recht voor haar een paar gehouwen, die als kasteelen boven de andere, lage woningen uitstakenlinks den hoogen gevel van het raadhuis, rechts daarvan, met een smal steegje er tusschen, een nog hooger huis met een puntgevel z ij n huis, dat nu ook het hare zou wordenhet huis dat hij haar zoo vaak beschreven had en dat haar nu, terwijl zij nog lege dan wel de secretaris of de ontvanger zich zou willen belasten met de bedoelde inwisseling. Na openbare kennisgeving door uw college zou hij, die dit op zich neemt, zooveel mogelijk op iederen werkdag gedurende enkele uren voor de inwisseling beschikbaar moeten zijn. Den voorraad bronzen centen zou hij, tegen inwisseling van ander wettig betaalmiddel (zil veren munt of muntpapier), kunnen opdoen en weder aanvullen ten kantore van den betaal meester; terwijl de kosten, aan het afhalen van de bronzen centen verbonden, hem op zijne verschot-declaratie door het rijk zouden worden vergoed. Uit de gemeenten in het voormalig 5C district zou men zich hebben te wenden tot het kantoor te Sas van Gent. In het voormalig 4e distriet zou men de keus hebben tusschen Sas van Gent en Middelburg. Om geen vertraging te onder vinden, moet men de betaalmeesters telkens vooraf schriftelijk .verwittigen van het bedrag waarvoor en den dag waarop de af ha ling geschieden zal. De minister van financiën meldt mij, dat aan de beide genoemde betaalmeesters reeds de noodige mededeeling is gedaan, zoodat de maatregel des- verkiezende aanstonds in werking zou kunnen treden. Ik zou mij verplicht rekenen, zoo ik zeer spoedig mocht vernemen, welk gevolg in uwe gemeente aan mijn verzoek wordt gegeven. Mochten, tot het bewuste doel, bronzen centen bij een der betaalmeesters worden afgehaald, dan vertrouw ik dat alle onuoodige onkosten zullen worden vermeden, opdat de later in te dienen declaratien niet hooger worden opgevoerd dan streng noodzakelijk is. Gedurende de week van 28 Nov. tot 4 Dec. kwamen te Vlissingen aan met de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 204 en vertrokken van daar naar Engeland 286 passagiers. De gedane collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden in het le district van Zeeland, over 1877 316.11 bedragen hebbende, heeft dit jaar f 310.23) opgebracht. Middelburg droeg daartoe in 1877 143.21), in 1878 f 140.32) bij. Volgens het Sluisch Wbt. is de telegraafkabel tusschen Walzoorden en Hansweert gebroken en moeten de telegrammen van Zeeuwsch-Vlaanderen nu over België, en daardoor tegen hooger tarief, gaan. in het rijtuig zat en er verlegen naar opzag, hij het flauwe schijnsel van een paar lantarens op de Markt, met zijne grootsche afmetingen voorkwam als een duistere, stomme, geheimzinnige steen klomp, die zich tot in de donkere wolken verhief. Daar ging de groote denr langzaam open; Nebelow, de knecht dien kende zij reeds lang bij naam verscheen, doch verdween terstond weder, om dat de wind het licht uitblies, dat hij in de hand hield. Zij had wel willen lachen, want het was net alsof de man slechts even zijn grooten rooden neus had willen vertoonenmaar zij kon niet lachen. Daar was de drempel, dien zij in gedachten reeds zoo vaak aan de hand van haar geliefden Lebrecht overschreden had, en„maar ga toch naar binnen riep Lebrecht ongeduldig, terwijl hij den koetsier betaalde. Hij meende het zeker wel goed maar het klonk haar toch onaangenaam in de ooren. Daarop was hij echter terstond weer vriendelijk aan haar zijde gekomen, toen zij nog slechts een paar stappen in het ruime voorhuis gedaan had, waar juffrouw Uelzen haar reeds verwelkomde, met veel strijkages en uitroepen van verbazing over het onverwachte aankomen van mijnheer en mevrouw. Zij was aan zijn arm de deftige trap op gegaan, die midden in het heneden-voor huis begon en met verschillende kleine portaaltjes, tusschen zware zwarte leuningen in, naar een lange galerij voerde, die eveneens van een zwarte leuning voorzien was, en waarop alle kamers der eerste verdieping schenen uit te komen. Hontenlsse, 3 December. Met zeer veel belangstelling heeft men in deze en omliggende gemeenten in het verslag der jongste zitting van de provinciale staten het voorstel van den heer WaesbergheJanssens gelezen, betreffende eene afzonderlijke stoomboot (concessie met subsidie vanwege de provincie) voor den dienst tusschen WalsoordeYlake vice-versa, én verlangend ziet men uit na$r een concessionaris, die geene al te hooge eischen stelt. Het is er voor deze streek slechts óm te doen, geregelde aansluiting aan het spoorwegnet op Zuid-Beveland te krijgen en vol strekt niet om in een mooie boot met allerlei gemakken, zooals nu, steeds te laat te komen. Kon bovenstaand voorstel werkelijkheid worden, dan was ook Ter Neuzen beter dan nu gebaat, en waren wij hier van het gevaar ontheven om van die zijde te zien aandringen op „loslating" van de Boven-Schelde. Intusschen schijnt „men" de staten onzer pro vincie hang te willen maken door van groote ka pitalen te spreken. Als zoodanig wordt hier door alle deskundigen beschouwd het sprookje, dat een steiger, of wil men liever, eene aanleg plaats te Hansweert f 40,000 zou moeten kosten. Waarheid is, dat zoodanige aanlegplaats geheel overbodig is en hier door niemand wordt verlangd, en zelfs al moest er eene aanlegplaats gemaakt worden, dan zouden de kosten daarvan kwalijk f 3000 a 4000 kunnen bedragen. Dat het vervoer, zoowel van passagiers als van goederen, hij geregelde vaart, spoedig aanmerke lijk zou toenemen, daarvan is hier ieder overtuigd, {lie eenigszins met de behoeften van deze streek bekend is. Dat tot dusverre velen liever eene andere reisroute namen, is volmaakt verklaarbaar door de volslagen onzekerheid, waarin zij zich bevonden ten aanzien van het alles beheerschende punt: „zal ik den trein te Ylake met de provin ciale boot wel halen?" De ervaring heeft geleerd, dat men het wijst deed met die vraag ontkennend te beantwoorden. „Hoe kwamen de Amsterdamsche bladen aan den naam Stracké vroegen wij gisteren a propos van het ontwerp-dubia voor de monumentale fonteinen te Soestdijk. Heden geeft het Nieuws van den Dag het ant woord. De heer F. Stracké, hoogleeraar aan de rijks academie van beeldende kunsten te Amsterdam, verzoekt het Nieuws om aan het publiek mede te deelen dat niet hij, maar zijn zoon, F. Stracké, leerling der academia di S. Luca te Rome, inzen der der Res dubia is. Men zou denken dat hiermede de zaak uit is. Maar neen het Nieuws, dat den naam van prof. Verder was zij aan zijn arm de kamers door gegaan, juffrouw Uelzen met het licht voorop, terwijl Nebelow achter hen aan kwam en op de tafels en consoles lichten opstak. Daar het altijd eerst licht werd in een kamer als ze er uit gingen, had zij het gevoel gekregen alsof zij in een dool hof liep, waarin zij nooit den weg zou leeren; eindelijk had Lebrecht de laatste deur geopend en gezegd„dit is onze slaapkamer" en toen De prachtige pendule op den schoorsteen sloeg acht uren. Anna schrikte op als iemand die eensklaps uit een diepen slaap ontwaakt waarin hij zwaar gedroomd heeft allerlei onmogelijke dingen, waarbij hij altijd naar een ding gezocht heeft, dat hij niet vinden kon. Neen, geslapen had zij niet en het was ook geen droom geweest die haar zoo gejaagd door het hoofd was gegaan, terwijl zij op de blauwe vlammetjes in den haard zat te starenzij had in eenige minuten haar geheele liefdesgeschiedenis nog eens doorleefd, gelijk een wandelaar de tal- looze bijzonderheden van een landschap overziet, terwijl hij toch slechts uitkijkt naar de donkere wolk die zich aan den horizont vertoont en waar van zijn bezorgde gids hem gezegd heeft dat zij, voordat hij zijn doel bereikt heeft, den geheelen omtrek in nevelen zal hullen en met regenstroo- men overgieten. De' bezorgde gids haar angstig kloppend hart deed haar vele verwijten. Zij had de proef s'iecht doorgestaan. Had zij zich vroeger ooit door slecht weder zoo uit haar humeur laten Stracké het eerst genoemd heeft, acht zicli natuur lijk tot verantwoording verplicht en voegt hij des professors briefje de volgende aanteekening „Ofschoon de kiesehheid ons natuurlijk verbiedt twijfel te opperen omtrent de bovenstaande mede deeling van prof. Stracké, en wij evenmin mogen gissen naar de onderlinge verhouding tusschen vader en zoon in deze, zijn wij aan onszelven verplicht nogmaals nadrukkelijk te verklaren, dat bij de commissie niemand anders zich heeft opge geven als de inzender van Res dubia dan prof. Stracké zelf." Nu blijft, tenzij er weder tegenspraak volge, de zaak juist als te voren. De hoogleeraar Stracké heèft dan met zijn naam een ontwerp gedekt, dat slechts eene copie was van een Romeinsch monument en de jury heeft die copie, als iets oorspronkelijks, bekroond! Naar wij vernemen, heeft het ontwerp tot het heffen van een belasting op het kapitaal in por tefeuille den raad van state reeds verlaten. Zijn wij goed ingelicht, dan zal eigen aangifte de grondslag der heffing zijn en stelt men zich voor, uit deze belasting circa drie millioen te trekken. (Vad.) Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1879 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk der maten en gewichten: de letter N in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; - - bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters de koninklijke kroon bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen: eene vijfstralige ster. terwijl het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, wat Middelburg betreft, bestaat in het cijfer 12. Bij beschikking van 4 December, afd. Handel en Nijverheid, is aan de directie der Amsterdam sche droogdokmaatschappij te Amsterdam, tot weieropzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op eenige stroomen, rivieren en kanalen van het rijk, alsmede op de Zuiderzee. De Staats-coürant bevat het verslag van de gedelegeerden der regeering naar het in Juni jl. te Parijs gehouden internationaal congres van landbouw. Het Handelsblad bevat, onder het opschrift Een treurig vooruitzicht, een warm pleidooi voor het behoud van het landgoed Westhoven. De brengen Hoe anders was zij geweest op dien namiddag in het Zevengebergte, toen zij boven op den Löwenbnrg door een ouweder overvallen werden en onder stortregen, te voet en op het laatst geheel in 'tdonker, naar Königswinter terug moesten Maar toen had zij op zijn arm geleund en eiken hinderpaal dien zij ontmoetten was een aanleiding te meer geweest tot scherts en.lach! Was het nu van daag niet haar plicht geweest, toen hij zoo stil en knorrig naast haar zat, om hem met dubbele opgewektheid op te vroolijken? Zij kon toch zoo vroolijk zijn en hij zag haar zoo gaarne vroolijk Had hij wel licht slechts daarop gewacht Zou hij haar stil zwijgen niet voor het bewijs gehouden hebben, dat zijn vrees bewaarheid werd en zij zijn dier baar Pommeren afschuwelijk leelijk vond En toen zij nu het huis betreden had, toen zij door al die kamers liep hij maakte wel een vreese- lijke haast maar waarom had zij zich dat laten welgevallen waarom had zij er niet op aangedrongen, die vorstelijke pracht, waarmede alles ingericht was, op haar gemak te bewonde ren En toen zij eindelijk in deze kamer, waren gekomen, die een tent gelijk, met blauw en zilver behangen en gemeubeld was, zoo sierlijk, zoo rijk en toch zoo huiselijk en gezellig, nét zoo als ze hem eens bij gelegenheid, uit scherts, ver teld had, dat zij het wenschte, dat had hij, die goede man, alles onthouden, begrepen en nog honderdmaal fraaier uitgevoerden was zij hem nu om den hals gevallen Had zij hem

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1