N°. 287, 121e Jaargang. Donderdag 5 December. 1 HET SKELET IN HUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, 'met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien! 20 Cent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère 6. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 4 December. 3?BUILLHTOlsr. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws, Marine en leger St. Laurens, 3 December. In de beden gehouden zitting van den raad dezer gemeente werd in plaats van den heer D. Rooze, die zijn ontslag had verzocht, tot wethouder benoemd de heer D. Gideonse, terwijl tot ambtenaar van den burgerlijken stand de burgemeester, de heer P. J. Davidse, benoemd werd. Tevens werd, in plaats van den heer H. F. Haman, tot gemeente-geneesheer benoemd dr. H. A. de Jongh, arts te Middelburg. BFleuw- en St. «Foosland, 3 Dec. Als een waarschuwend voorbeeld van vergiftiging door kooloxydegas kan het volgende dienen. In den avond van 11. Zondag werd in een kamer alhier een kachel zonder schoorsteen of buis, zooals Jn den laatsten tijd in gebruik zijn gekomen, gestookt en wel met daartoe aanbevolen kolen zonder rook of walm. Bij eene behagelijke warmte begaf zich de familie, bestaande uit man, vrouw, een jongeling vaii 16 en een kind van 2 jaren, ongeveer te 11 uren naar bed. De deur van de kamer was gesloten doch uit voorzichtigheid was een raam op een kier gezet. De man ontwaakte smorgens omtrent half vijf met duizeligheid en braken, evenzoo de hoogst zwangere vrouw. De man ging daarop, of liever kroop, daar het gaan hem onmogelijk viel, naar de wieg van zijn kind, dat hem wezenloos en naar het hoofd wijzend aan staarde, hij nam het op en bracht het naar het open staand raam, waarna het dadelijk begon te vomeeren. De man nu de kamerdeur geopend hebbende, sukkelden vrouw en kind naar buiten, terwijl hij, na veel roepen en schudden, den jongeling, zeer bedwelmd en half bewusteloos, wakker kreeg. Deze laatste, de buitenlucht zoekende, viel geheel bewusteloos op de binnenplaats neer, doch kwam, na eveneens gebraakt te hebben, met hevig klop pende hoofdpijn weder bij. De man, met blauwachtig aangezicht en uit puilende oogen, moest dadelijk aan zijne dage- lijksche bezigheden, terwijl de overigen, na hevige koude, te bed in diepen slaap vielen, waaruit zij veel verlicht ontwaakten. De twee overige huisgenooten, die in eene andere kamer sliepen, bleven ongedeerd. Gelukkig zijn de vier lijders thans weder her steld toch blijft de vrees gewettigd dat, bij een langeren duur der vergiftigende oorzaak, de dood dook FRIEDRICH SPIELHAGEN. EERSTE HOOFDSTUK. Die eenige dagen waren er veertien geworden en de zaken van den heer Nudel duurden zelfs nog tot in de derde week voort, en die arme Arthurhij had zich wel willen doodschieten en hij kon zich ook dood geschoten hebben op zijn woord! als hij dan niet het genoegen verbeurd had om op haar bruiloft te dansen en haar te toonen dat in zijne aderen het echt adel lijke bloed van de von Kliingel Putz vloeide en niet zulk halfslachtig patricisch bloed, dat zoo danig met het burgerlijke der Schmitz 's vermengd was, dat het bijna onkenbaar was geworden, nu het in de aderen zijner nicht was gevloeid. Haar mama was zeer op de hand van Arthur geweestzij had gaarne met het patricische goud der Schmitz's den kalen stamboom der Kliingel- Putz tot vernieuwden bloei gebracht; maar de goede papa had zijne dochter trouw bijgestaan en op zijn kalmen, aangenamen toon gezegd: dat Arthur blij moest wezen een neef te krijgen, door verstikking van een of meer hunner het gevolg zou zijn geweest. Volgens het Padangsah Handelsblad leggen de hoofden in het binnenland van Sumatra eene zoo heslist wantrouwende gezindheid ten opzichte van den wetenschappelijker onderzoekingstocht in-hun gebied aan den dag, dat aan voortzetting daarvan niet te denken is en men in afwachting blijft, wat'in Nederland besloten zal worden. Volgens het Nieuws van den Dag is de inzender van het ontwerp, geteekend Res Dubia, voor de monumentale fonteinen op het buitengoed van Z. K. H. prins Hendrik, de beeldhouwer Stracké te Amsterdam. Men herinnert zich dat dit ont werp door den bouwkundige Godefroy is uitge maakt voor eene copie der „schildpadden-fontein" te Rome. Een ander ontwerp, ingezonden onder de zin spreuk Constantia en behoorende tot het drietal, dat door de jury aanvankelijk is uitverkoren is het werk van den heer Molkenboer, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leeuwarden. Van het derde ontwerp is de maker nog niet bekend. Op de 286 algemeene vergadering der Vereeni- ging van en voor industrieelen, die Woensdag 11 dezer zal gehouden worden, zullen o. a. de vol gende punten behandeld worden. Vaststelling der concept-statuten voor een verbond van gebruikers van stoomtoestellen en der wijze en middelen van uitvoering. De drinkwaterquaestie. De Parijsche tentoonstelling, bepaaldelijk wat betreft de oorzaken harer over het algemeen minder gunstige resultaten voor de Nederlandsche nijverheid, en de vraag: hoe deze in het ver volg te voorkomen. De nieuwe richting der buitenlandsche tarief wetgeving en wat onzen industrieelen in verband daarmede te doen staat. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. Hamer, als notaris te Neede. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Klnndert, aan G. W. Bossers. leger. Voor den tijd van vijf jaren gedeta cheerd bij het wapen der artillerie van het leger hier te lande, de 1® luit. jhr. H. P. Tindal, van het wapen der artillerie in Ned. Indie, thans met verlof hier te lande, en de le luit. C. H. A. R. Schuurman, van de 2e afdeeling vesting-artillerie, die bij gelegenheid een lastig wisseltje voor hem kon honoreeren. Hij was nu eenmaal, ondanks de vermaagschapping met de Klüngel-Putz en zijn echt Keulsch patriciërschap, een eenvoudig hnrgerinan, die juist geld genoeg had om het naar waarde te schatten. Ja, hij kwam er rond voor uit dat de twee millioen van zijn schoonzoon hem bepaald ontzag inboezemden en als Anna den man liefhad ja, God wist hoe gaarne hij haar in zijn nabijheid gehouden had! Maar Woldom lag toch nog niet buiten de bewoonde wereld. Hij hoopte, hoe ongaarne hij ook reisde, zich in persoon daarvan te overtuigen en aan het Oostzeestrand, met echten Rijnwijn, op het ge luk van het jonge paar te drinken, uit den bowl, dien de koning van Pruisen den koning van Woldom ten geschenke had gegeven. Den koning van Woldom Een bankier uit Berlijn, hij wien papa onder de hand geïnformeërd had naar het vermogen van den koopman,, had niet alleen de eensluidende berichten der Londensche en Hamburgsche huizen, die Lebrecht hem opgegeven had, bevestigd, maar er bijgevoegd„Ik hond den man zelfs voor nog veel rijker; hij is inderdaad hetgeen onze geestige overleden koning reeds van zijn vader gezegd heeft. Laat hij u zelf die geschiedenis eens vertellen, zooals zij mij verleden jaar ver haald is door een dokter uit Woldom, dien ik te Heringsdoif heb leeren kennen. En Lebrecht had haar verteld, met neergesla gen oogen, alsof hij er zich over schaamde, en mede voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd hij het wapen der artillerie van het leger in Ned. Indie. Overgeplaatst in zijnen rang bij het reg. grena diers en jagers de kap. D. Aeyelt, van het 7® reg inf. Benoemd tot 2e luit.Bij het wapen der inf. bij het le reg., de sergeanten K. R. L. Koene, van het 6e, en G. Pieters, van het 8e reg.bij het 2® reg., de sergeanten F. C. G. A. A. Schwartz en E. P. van Thiel, beiden van het 6e, G. W. L. Hollenbach, van het 8®, en P. van den Hoonaard, van het le reg.hij het 3® reg., de sergeanten F. H. Tissot van Patot, van het 6e, L. C. W. Defïze, van-het 2«, A. Klontje, van het le, en H. Spruyt, van het 2e, benevens de sergeant-majoor J. C. Frederiks, van het 6» reg.; bij het 4® reg., de sergeanten G. A. van Driel, van het 6e, H. M. Koolhoven, van het 7e, J. G. A. Frommann, van het 2e reg., M. J. L. Oudshoorn, van het instruc tie-bataljon, D. Schoonman, van het reg. gren. en jag., en J. A. Houbolt, benevens, D. H. Ger- dessen, beiden van het 5' reg.bij het 5e reg. de sergeanten J. C. H. A. Quack, van het instructie bataljon, en E. K. Blokzijl, van het 3e reg.; bij het 6® reg., de sergeanten P. A. Sernée, van het 4®, H. C. E. J. Bonemeijer, van het 2e, P. Glerum, van het 3e, J. Boot, van het 2® en J. Rogier, van het 3® reg.; bij het 7e reg., de sergeanten G. van der Reyden, van het 6e, D. J. Ruitenbach, van het 1®, A. J. P. A. de Vries, van het 5®, benevens A. Kniphorst en E. Jacobs, beiden van het 1® reg.; bij het 8® reg., de sergeanten J. S. van Dijk, van het instructie-bataljon, A. Holland, Aan het 6® reg., en L. G. T. W. Fontein, van het instructie-bataillon. Bij het wapen der cavalerie, bij het le reg. huz., de wachtmee^ers A. Geel, van het 4e reg. huz., en A. I. Storm de Grave, van het korps bij het 2e reg. huz., de wachtmeester W. H. Piepers, van het 3e reg. huz. Bij het wapen der artillerie, bij de le afd. vest.- art., de sergeanten W. F. Pop, van de 3® afd. vest.-art., en L. C. van Kuyk, van het korps; hij de 5e afd. vest.-art., de sergeant J. E. Renneft, van de 3„ afd. vest.-art.; bij de 6- afd. vest.-art de sergeanten W. Vosmaer, van de 2e, en G. J. Neizen, van de 1® afd. vest.-art Benoemd tot 2e luit. kwartierm. bij het personeel der mil. adm., bij het 6® reg. inf., de serg.-maj. C. Broeksma, van het 3« reg.bij het 7® reg. inf., de serg.-maj. J. Sneep, van het 1® reg.bij het 8® reg. inf., de serg. C. J. H. J. Schuak, van het 7® reg.hij het 1® reg. veld-art.de serg. W. Woudstra, van het 5e reg. inf geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2® klasse-- bij het personeel van den met een haperende,stem, als iemand die een mis drijf bekent. En toch was het de onschuldigste anecdote van de wereldde overleden koning, die zoo gaarne in Nieuw-Yoorpommeren en op Rügen vertoefde, was ook te Woldom geweest en had welwillend de hem aangeboden gastvrijheid in het ouderwet se! e huis op de Markt aangenomen, en toénZ. M. zich den volgenden morgen door zijn gastheer al de bescheiden merkwaardigheden der stad liet wijzen, moest vader Nudel op alle vragen van den belangstellenden monarchWie beeft deze kade gebouwd aan wie behooren die pakhuizen aan wie die schepen wie heeft deze Promenade aan gelegd wie heeft dit armhuis gebouwd enz. steeds naar waarheid antwoorden mij, Majesteit ik, Majesteit al naardat de vraag was, totdat de koning, die zeer nadenkend geworden was, plotseling bleef stilstaan en uitriep, terwijl hij zich tot de heeren van zijn gevolg wendde„Ik zeg u, mijne heeren, als ik helaas geen koning van Pruisen was, zou ik de koning van Woldom willen zijn." En op den prachtigen bowl van gedreven zilver, die een half jaar later uit Berlijn kwam, prijkte het Woldommer stadswapen, naast het koninklijk Pruisische en onder de ineengestrengelde initialen van den koninklijken naam en van den naam van Nudel, stond met gouden letters„De dank bare koning van Pruisen aan zijn collega van Woldom." Hoe dikwijls had Lebrecht die geschiedenis geneeskundigen dienst der landmacht in Neder- landsch Indie, de heer A. J. Helfrich, arts eu medicinae doctorandus. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Delft de heer J. F. von Söhsten, te Gorinchem. Goes, 4 Dec. Sedert geruimen tijd verkeert het kerkgebouw der Nederlandsche Israëlietische gemeente alhier in een bouwvalligen toestand. Thans is dat zoo verergerd, dat de godsdienst oefening daarin onmogelijk wordt. De leden der gemeente hebben nu ernstig het voornemen opgevat om pogingen aan te wenden, teneinde een nieuw kerkgebouw te stichten. Men acht dit, al was de tegenwoordige toestand van het thans gebruikt wordende lókaal niet on houdbaar, toch zeer wenschelijk, daar dit eene bovenkamer is, van een zeer onaanzienlijk huis, door twee of drie gezinnen bewoond. Mochten de noodige fondsen niet bijeen gebracht kunnen worden, dan zal men trachten het bestaande lokaal te herstellen. De medewerking daartoe is dezer dagen bij circulaire van het bestuur der N. I. gemeente verzocht, ook van die ingezetenen welke geen leden der gemeente zijn. Vllssingen, 3 Dec. Gisteren meldden wij dat tot lid van het college van notabelen der N. H. kerk alhier gekozen is de heer A. Loois Jz. Als men in aanmerking neemt dat dit college de controle uitoefent over het beheer der geld middelen van de gemeente, en medewerkt tot regeling van den hoofdelijken omslag, die alhier geheven wordt, dan staat men verbaasd over de onuitsprekelijke onverschilligheid der Nederlanders waar het de behandeling van hunne eigen zaken betreft. Immers telt de hervormde kerk alhier ruim 900 stemgerechtigde mansledematen, waarvan er toch zoowat 350 in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen, en hiervan hebben er 26 slechts aan de stemming deelgenomen. Moet men met dergelijke cijfers voor oogen niet wanhopen dat Self-government ooit in Ne derland vasten wortel zal schieten? De luit. ter zee 1® kl. W. M. E. Bervoets, be hoorende tot de rol van Zr. M3. wachtschip te Amsterdam, en belast met het bevel over de stoomkanonneerboot Gier, wordt op non-activiteit gesteld. daarna moeten vertellen! en hoe hartelijk had papa er telkens om gelachen, terwijl de trotsche mama glimlachte; en zij zelve zij had haren lieven Lebrecht maar aangekeken zij vond dat hij haar door dien bedeesdheid nog veel dierbaar der werd en zei bij zich zeiven hij koningen ik zijne koningin o, hoe gelukkig zullen wij zijn Zullen wij zijnHeelemaal waren zij het nog niet; althans Lebrecht was het niet en hoe kon zij het dan zijn als hij het niet wasHij voelde zich niet op zijn gemak in haar ouderlijk huis. Met papa kon hij het best vinden, dat sprak van zelf, wie zou niet van dien goeden lieven man houden, die jegens de geheele wereld zoo wel willend gezind was en vooral jegens den aan staanden echtgenoot van zijn lief kindMama meende het ook niet zoo kwaad, zeker niet maar het was voor Lebrecht, wars als hij was van al wat naar grootspraak geleek, een ware beproeving om altijd in gesprekken gewikkeld te worden die steeds op hetzelfde neerkwamen de verheerlijking van het geslacht der von Klüngel- Putz hoe dat eenmaal vijftig burchten aan den Rijn had bezeten, hoe het met de von Sickingens en andere hoogadellijke familiën verwant'was ge weest en zelfs half en half vermaagschapt aan het Huis van Ilabsburg; hoe evenwel die glans van lieverlede was afgenomen, gelijk die van een ondergaande zon, totdat o wreedheid van het noodlot! een von Klüngel-Putz zij zelve, met een burgerman was gehuwd en de dochter uit dit huwelijk zich nu weder aan een burger-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1