BUITENLAND. Réclames. Zeet ij dingen Handelsberichten Telegraphists berichten. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. een niet minder uitstekend voordrager of spreker, en de genotvolle uren, die het Haagsche publiek aan hem te danken heeft, was men ook voor een deel aan die zeldzame gave verschuldigd. Eerst schonk hij ons de voordracht van eenige tooneelen uit Shakespeare's Othellodoor hem in Frausche verzen overgebracht. Niet gelijk een maal Alfred de Vigny den Othello verfranscht had, door al het krachtige, soms ruwe, kernach tige der taal met sierlijken omhaal van zinledige woorden te verbloemen, maar door zoo trouw en gewetensvol mogelijk Shakespeare op den voet te volgen. In die meesterlijke voordracht sleepte Aicard zijn gehoor geheel en al mede. Zonder zijn toe vlucht te nemen tot die poppekast-stembuigingen, die Hermann Linde noodig achtte, weet Aicard de stem voldoende te buigen, om ons Desdemoha, Jago en Othello te doen onderscheiden. Evenals Linde op een stoel gezeten, doch ons gelukkig de witte glacés van den Duitscher besparende, die mij nog meer aan de marionetten-draden herin nerden, draagt Aicard zijn vloeiende vertaling geheel uit het hoofd voor en roert zijn publiek zoodanig, brengt het zoo geheel in de gewenschte stemming, dat men het drama voor zich meent te zien ontrollen. Behalve deze prachtige voordracht, gaf Aicard na de pauze hetgeen hij noemde Sa passie person- nelle, a luieeü brok van een nog onuitgegeven gedicht, een soort van heldendicht van Provence, waarin het gansche land in tal van fijngepenseelde stukjes wordt geschilderd. Zijn beschrijvende poëzie, zijn scbildergave en vooral zijn innig ge voel kwamen daarbij heerlijk uit. Die hem 't meisje aan de rivier met den nachtegaal en den jongman aan de overzijde heeft hooren vertellen, heeft daarin èn aan Heine èn aan Hugo gedacht. En dan Aieard's beminnelijke herinneringen uit zijn jeugd: zijn fin du monde, zoo geestig en waar, zoo humoristisch beschreven. In éen woord: Aicard is een waarachtig dichter, een man, die ons weer jong en enthousiast doet worden, een kunstenaar, die de zeldzame gave bezit van zijn eigen kunstwerken het best tot zijn recht te doen komen door eene voortreffelijke voordracht. Tlisslngen, 4 Dec. In den nacht van Zon dag op'Maandag jl. is in het café Maildienst, op den weg van de voormalige Marinehaven naar de groote sluis alhier, hoogstwaarschijnlijk met bet doel om geld te stelen, een der ramen geopend en zijn verscheidene laden doorsnuffeld; daar er geen geld in de laden aanwezig was, heeft men zich met het meenemen van eenige flesschen likeur tevreden gesteld. De bewoner van het café was zoodanig ontsteld dat hij zich niet aan de bin nendringers durfde vertoonen. Tot commies-redacteur bij de afdeeling publieke werken ter secretarie te Amsterdam is} in plaats van uT. G. J. Rive, benoemd de heer mr. J. J. M. Viotta. De vereeniging tot verbetering der Volks gezondheid te Leiden, heeft in Meien Juni jl. de melk van 57 d. i. van bijna alle melkver- koopers aldaar onderzocht, teneinde teconstateeren, wie te veel water en te weinig boter leveren in hun „melk". De uitkomsten/zijn thans, met de namen, vermeld. Er bleken er 3 te zijn, wier melk in beide opzichten aan de eischen voldoet7 leverden genoeg botergehalte, maar te veel water; 15 lieten de boter er in, maar lengden aan de 30 overigen knoeiden in beide opzichten. De analyse in November en December 1877 was, vooral ten aanzien van het botergehalte, gunstiger. De bovenbedoelde drie niet vervalschende melkboeren zijn: D. de Groot, C. Segaar en G. Tieboel. (Dbl.) Op een verzoek der kamer van koophandel te Breda, heeft de Exploitatie-Maatschappij besloten, bij de locomotief, die te 8 uren van Zwaluwe naar Breda vertrekt, eenige wagens voor passagiers te voegen, zoodat thans de reizigers te 6 u. 40 m. nam. van Rotterdam D. P. vertrekkende, te 7 u. 51 m. te Zwaluwe aankomen en van daar te 8 uren vertrekken, om te 8 u. 25 m. Breda te bereiken, Naar men verneemt, heeft de heer Wisse het voornemen, in de volgende week de noordelijke provinciën des rijks te bezoeken, om in de steden, waar men het verlangt, proeven van electrische verlichting te geven en nadere inlichtingen omtrent Edisons uitvinding mede te deelen. Men zal zich herinneren, dat de heer W. in zeer vele plaatsen concessie heeft aangevraagd voor het invoeren der genoemde verlichting, waarop echter tot dusver meerendeels afwijzend is beschikt. Te Windesheiin werd dezer dagen, in eene ver gadering van belangstellenden, de wenschelijkheid besproken der oprichting van een departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen. Een twintigtal uit de opgekomenen traden dadelijk als leden toe, en er werd eene commissie benoemd om een huishoudelijk reglement samen te stellen. De Fransche minister van marine en koloniën heeft eene commissie benoemd om het administra tief stelsel in de koloniën te bestudeeren en voor stellen tot hervorming daarvan te doen, om een einde te maken aan het stelsel van volstrekte willekeur, thans in de overzeesche bezittingen in toepassing. De uitdrukking „volstrekte willekeur" is van den Rappel. Opalle spoorweglijnen, die naar Berlijn voeren, zullen groote pleiziertreinen loopen, den dag, waarop de keizer zijn intocht zal houden. De trouwe Duitschers echter, die hun keizer komen begroeten, zullen moeten zorgen, dat zij behoorlijk voorzien zijn van papieren, om zich te legitimee- renanders komen zij de stad niet binnen. Onder de door de politie verdreven personen behooren verschillende personen, die sedert jaren een eerlijk ambacht uitoefenden of zelfs aan het hoofd eener eigen zaak staan. Velen zijn er onder, wien niets anders te verwijten is, dan dat zij in den verkie- zingstrijd gewerkt hebben voor sociaal-democra tische candidaten. Zij hadden dus slechts een politiek recht uitgeoefend, een recht, waarop de liberale Duitscher trotsch is, doch dat op deze wijze wel wat van zijne beteekenis verliest. Na ontvangenbevel moet men zorgen binnen vier dagen de stad uit te zijnvan het bevel bestaat geen beroep. Men speelt daar met vnur. Tengevolge van het gerechtelijk onderzoek naar de zaken der Glasgoiv Bank zijn reeds eenige lieden gevat, die in geene offieieele betrekking tot de bank stonden maar directeuren toch een handje hielpen om de aandeelhouders te' bestelen. Naar aanleiding van dezelfde zaak verhaalt een Schotsch blad, dat eene oude juffropw, die vóór eenigen tijd 2000 geërfd had, deze op raad van haren dominé door haren zaakwaarnemer in de Glasgow Bank belegde. Zij vreesde nu natuurlijk ook aangesproken te worden voor bijbetaling op hare aandeelen, doch hoorde van niets. In de vrees om doodarm te worden, kreeg zij opeens de blijde tijding, dat zij bestolen was. Haar zaak waarnemer had de 2000 niet in de bank belegd, maar de som ten eigen bate aangewend, en was er mede doorgegaan. De oude juffrouw is nu dat geld wel kwijt, maar behoeft niet bij te betalen. binnenrand. Tweede kamer. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten Z. M. den koning, bij zijne terugkomst, een adres van gelukwensching aan te bieden. Bij de voortzetting van het debat over de be- grooting, betoogde de heer Corver Hooft dat de politiek der regeering meer schijn dan werkelijk heid is, blijkens het vertragen der invoering van de schoolwet en hare houding ten opzichte der hervorming van het kiesstelsel. Hij keurde de partijdige benoemingen af, vooral in den hoogen raad en critiseerde de financieele politiek. Zonder de kanalenwet bedraagt het te kort 14* millioen. Zonder nadere toelichting omtrent de plannen der regeering, kan bij haar zijn vertrouwen niet schenken. De heer van Houten zag daarentegen eenige gunstige financieele verschijnselen, vooral in het cijfer dat voor het krijgswezen is uitgetrokken en in den zichtbaren geest van bezuiniging. Hij sprak daarna over de algemeene politiek. Hij bevestigde dat hij, naar hij hoopte slechts tijdelijk, de liberale partij verlaten had, niet om persoon lijke redenen, maar op grond van het gemis van homogeniteit bij de regeering ten aanzien dei- schoolwet, en vooral omdat geen grondwetsher ziening aangekondigd wordt als middel tot verbetering der kieswet. Deze is noodig en daartoe wordt ontbinding der kamer vereisebt, opdat de meerderheid der kamer ook worde de uitdrukking van de meerderheid der natie, wat zij, blijkens het gebeurde bij de schoolwet, niet is. Hij wil het kiesrecht hervormen vóór dat eene volksbeweging daartoe dwingt. Ten aanzien der belastingen wil hij eene degelijke hervorming, afschaffing vau verkeerde belastingen, invoering van eene inkomsten- met verteringsbelasting, waarvan de gemeenten opcenten kunnen heffen, alsmede herziening der grondbelasting. De heer Mees acht den financieelen toestand ernstig. De middelen tot herstel zijn: losmaking van de Indische baten en tempering onzer eischen. Daarnevens een rationeel belastingstelsel, zonder verdere afschaffing van indirecte heffingen, met een samenstel van belastingen, waarin de inkom stenbelasting niet de hoofdrol moet vervullen. De heer Heijdenryck, instemmende met de financieele beschouwing van den heer Corver Hooft, verwacht dat de algemeene maatschappe lijke toestand zelfs dit ministerie wel op den weg der gematigdheid zal leiden. In die verwachting en in dat geval zou hij het dit ministerie niet te lastig maken. De heer Haffmaus critiseerde nog uitvoerig de rapporten naar aanleiding der petitiën over de schoolwet, welke rapporten hij pamifletten en schot schriften noemde, waarvoor de voorzitter hem tot de orde riep. De heer v. Wassenear verweet aan het kabinet zijn gemis van aandacht voor de ze delijke en maatschappelijke volksbelangen. 2 Dec, 's av. 11 u. 36 gr. 3 's morg. 8 u. 32 gr. 's midd. 1 n. 37 gr. !s av. 6 u. 35 gr. De Engelsche oorlogstijdingen zijn heden vrij gunstig. De geleverde gevechten waren echter nog geen van alle van eenig overwegend belang; terwijl zij zich voornamelijk bepaalden tot het afweren van tegenstand van enkele der grens- stammen en men zich nog niet heeft gemeten met de troepen van den emir zeiven. Uit het noorden blijkt, dat men den Khayber-pas weer meester is; in het zuiden verkent Biddulph de Pisheen- vallèi en vindt hij de beste gezindheid bij de bevolking; de middenkolonne bereikte Habili Kala en had bij Peiwar eene schermutseling met den vijand, waarbij een officier gedood en acht man gewond werden. Zoo melden de Zondag avond door den onderkoning verzonden telegram men, die de Engelsche regeering geschikt acht om aan de dagbladen mede te deelen. Reuter seint in denzelfden geest, met eenige meerdere bijzonderheden. De Standard echter verkondigt eene Jobstijding; volgens den correspondent van dat blad zou Roberts, de kommaudant der mid denkolonne, genoodzaakt geweest zijn naar het for.t Kurum terug te trekken. Op de betrekkelijke waarde van de particuliere berichten van den oorlog valt een eigenaardig licht door een klaaglied, eergisteren door den 1 'im e s - co rr e s p o ri den t uit Lahore aan zijn blad geseind. Volgens hem beklaagt zich de Engelsch- Indische pers bitter over de strenge beperkingen, waaraan de dagbladcorrespondenten bij het leger te velde zijn onderworpen. Zij mogen geen tele gram verzenden, dat niet voor gezien geteekeud is door een ófficier van den staf. In zooverre deze maatregel strekt om hen te verhinderen berichten té verzenden omtrent troepenbewegingen, die voor den vijand dienen te worden geheim gehouden, onderwerpen zij zich gaarne aan deze noodzakelijkheid. De hoofdofficieren schijnen echter deze macht om berichten op te houden in wat ruimen zin te gebruiken. Buitendien klaagt de pers over de herleving van een oud verbod aan stafofficieren om in dagbladen te schrijven, waardoor op het laatste oogenblik de uitgevers van bladen beroofd zijn van correspondenten, met wie ze reeds gecontracteerd hadden, en die uitnemend in staat waren het publiek voor te lichten. Groote bladen blijven hierdoor zonder berichten van het tooneel van den strijd, en de offieieele berichten zijn zeer mager. De vruchten van die vrees voor openbaarheid laten zich niet wachtende Indische bladen oefenen scherpe critiek op de troepenbewegingen uit en overdrij ven de resultaten in goeden en slechten zin. De militaire autoriteiten voeren hiertegen aan, dat zekere geheimhouding noodzakelijk is, daar alle nieuws, dat bekend wordt, onmiddelijk door Russische agenten aan den emir wordt overge bracht. Dat gevaar is zeer gezocht, brengt de pers daartegen in, want de weg, dien het nieuws moet afleggen, i3 zoo lang, dat de emir het toch niet meer tegen ons zou kunnen gebruiken. De waarheid zal hier wel in het midden liggen, en men kan zich zeer goed voorstellen, dat de juiste grens dikwijls voor de officieren, die de berichten moeten contrasigneeren, zeer moeilijk zal zijn vast te stellen, zoodat zij natuurlijk uit den aard hunner betrekking in de eerste plaats op miliraire belangen lettende, eerder te voorzichtig dan te vrijgevig zullen zijn. De discussie in het Engelsche parlement over Afghanistan zal een zeer merkwaardig karakter dragen en grootendeels loopen over de apprecia tie van de Indische politiek gedureude de laatste twintig jaren. Zij was het onderwerp van Cran- brooks depêche, van de brieven van Argyll, Lawrence en anderen, en ook Gladstone's rede voering, die wij thans grootendeels voor ons hebben, loopt daarover. Het eerste blauwboek is door een tweede gevolgd, en de parlementsle- leden, die met kennis van zaken wiileu oordeelen, zullen in enkele dagen de droge lectuur van 400 a 500 pagina's depêches moeten doorworstelen. Zouden velen het doen Sedert dagen herhalen zich de telegrammen omtrent eene mini3terieem crisis in Italië. De redevoeringen, door Cairoli en Zauardelli gedurende de vacantie der kamers gehouden, hebben den angst gewekt der oppositie voor den zeer liberalen geest, die van haar uitstraalde. Daarop is de aanslag op koning Humbert gekomen als een zeker weinig welkom wapen, maar toch een wapen voor de reactie, die aandrong op maatregelenals waarop het staatkundig nog onmondige Duitscbland zijne burgers onthaalt. Men weet nu zeer goed, dat van het ministerie Cairoli in deze richting geene medewerking is te verwachten, en zet daarom een veldtocht op 't touw, waarin de eerste slag te wachten is, als Cairoli genoegzaam van zijne wond hersteld zal zijn om in de kamer te komen. Indien men althans wacht op de beterschap van den 'zieken premier. Dit moet in de zitting van heden blijken. Rusland is, zooals men zich herinnert, steeds blijven aandringen op het sluiten van een definitief vredesverdrag met de Porte, waarvan echter omtrent den inhoud, dien men wenscht, niets met zekerheid bekend is. Lobanoffde Russische ambassadeur te Konstantinopel, schijnt dezer dagen in een onderhond met Safvet te kennen gegeven te hebben, dat het sluiten van dit tractaat eene onmisbare voorwaarde was door het ontruimen van Adrianopel en Thracië door de Russische legers. Dat is een argument, dat niet zonder kracht schijnt; hoezeer de twijfel geoorloofd is, of de Berlijnsche lotsbeschikkers van Europawel aan zulk eene mogelijkheid gedacht hebben. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Slechts goede producten roepen concurrentie in 't leven. De teerkapsules van Guyot, die zulk een heilzame uitwerking hebben ingeval van ver koudheid, catharren, bronchitis en tering, zijn ontelbare keeren nagemaakt. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste apotheken te verkrijgen zijn. Het stoomschip P. Caland is heden in het droge dok alhier binnengeloopen. Vlisslngen, 3 Dcc. Binnengekomen om hier bij te laden het Ned. driemastschip Ster der Hoop, gezagv. Ruhaak, van Rotterdam bestemd naar Java. Goes, 3 December. Middelmatigen aanvoer van alle artikelen. In de prijzen is geene veran dering te melden. Rotterdam, 26 November. Ter markt van heden waren aangevoerd 802 runderen; 152 vette, 2 nuchtere kalveren; 958 schapen; 378 varkens; 202 biggen; runderen le qual. 84, 2e qual. 66, 3qual, 46kalveren le qual. 100, 2e qual. 80, schapen 85 cent. Vlissingen 3 December. Boter per kilogram f 1.20 a f 1.10. Eieren per 104 stuks. Bergen op Zoom, 3 December. Boter per stuk f 0.90, per brio f 0.65. Eieren per 26 2. Amsterdam, 2 Dec. 3 Dec. SIAAISIEENXI6EH, Mederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 België. Certificaten2* Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 öostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli,5 dito April-Oet. dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito „dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 Obligatiën 18625 dito 1864 /1000 5 dito 1864 1005. dito 1877 dito. 5 dito 1872 gecons. dito. 5 dito 1873 gecons. dito. 5 dito 1850 le Leening dito. 4* dito 1860 2' Le ning dito. 4.) dito 1875 gecons. dito 4^ Cert Hope C" 1840 4 dito 2e, 3 4e Leen. 1842/44. 4 Obiigatie-Leening 1867/69. 4 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 dito dito 1876 2 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4* dito dito 1871 5 dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 iNDUSTRIEEIE EN EINAN ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 103 Ned. Ind. Handelsb. Aand. 116 Stoomvaartm. Java Obl. .5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4) BBuitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. SPOORWEG-EEENINGEN. Nederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. Aand Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. N,-Brab. Boxt. Obl! 1875. 5 dito dito 2" Hypoth. Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 Polen. Wars.-Bromb. Aand. 4 Warschau-Weenen dito. Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand pet, 62£ 62* 74* 74* 97* 97# 55* 52* 52* 51* - 53 53 53* 53* 61* 75* 75* 49* 49* 93* 93* 55* 56 73* 78* 87* 88* 84* 84* 82* 82* 79* 80 81* 81* 79 79* 78* 78* 73* 73* 72* 72^ 60 60* 36 36* 14* 14* 32* 32* 13* 30 10& 10* 13* 52* 103* 104* 104*f 105* 95* 90 CIEEEE 103& 100* 113* 108* 134* 62* 16* 44* 53* 114* 108* 103 62* 16 70* 44* 50* 52* 113*

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3