N°. 285. 121.® Jaargang. 1878; Dinsdag 3 December. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien; 20 Cent per r8gel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg, 2 December, Benoemingen en besluiten, Kerknieuws, Rechtszaken, Burgerlijke stand. IHIDDELBllRGSCHE Donderdag den 5™ December 1878, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SCHOEEE, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De minister van financien, in aanmerking nemen de dat in eenige streken des lands moeielijk meer kan voldaan worden aan de tot dusver ge stelde voorwaarde, ons bij het aanvragen van bron zen stukken van een cent voor een vierde van het aangevraagd bedrag koperen centen in te leveren, maakt in de St. Ct. bekend, dat voortaan bij de betaalmeesters te 's Hertogenbosch, Breda, Middelburg, Zierikzee, Sas van Gent, Maastricht en Roermond bronzen stukken van een cent, in sommen van niet minder dan twintig cent, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zijn, tegen over gave van een gelijk bedrag in ander wettig betaalmiddel, waarbij desverkiezende Nederland- sche koperen centen gevoegd kunnen worden, zonder dat men tot die bijvoeging gehouden is. Behalve op Zon- en feestdagen worden, gedurende de gewone kantooruren, de kantoren der betaal meesters te 's Hertogenboscb, Breda, en Middelburg, van den 8™ tot en met den 27™ van iedere maand en die der betaalmeesters te Zierikzee, Sas van Gent, Maastricht en Roermond, dagelijks voor de bedoelde verwisseling opengesteld. Aan de overige betaalmeesterskantoren blijft de uitgifte van bronzen centen op den tot dus ver bestaanden voet geschieden. Aardenburg, 1 December. Door de politie te West-Cappelle (België) is heden aangehouden de medeplichtige aan den diefstal eener koe ten nadeele van den landbouwer A. A. de Smet. Hij werd in 't bezit gevonden van nog 130 francs. De Staats-Courant bevat het koninklijk beslui - van den 19en November 1878, houdende nadere vaststelling van de sterkte, samenstelling en in deeling van de dienstdoende schutterij te Amsterdam en zulks met wijziging van den staat A, gevoegd bij het koninklijk besluit van 1 Maart 1868 (Staatsblad n°. 30). Naar aanleiding van het zinken der Pommera- nia en van de veelvuldige ongelukken, door aanvaring in den laatsten tijd veroorzaakt, oppert het Handelsblad het volgende denkbeeld: „De voorschriften van hetgeen schepen, die elkander ontmoeten of voorbijvaren, op zee of op rivieren doen en laten moeten, schijnen niet dui delijk en practisch genoeg te zijn, en het ware wellicht een goed denkbeeld, zoo onze regeering alle zeemogendheden uitnoodigde om te 's Hage een congres te komen bijwonen, waarop the rule of the road besproken en herzien zou kunnen worden. Het schijnt ontegensprekelijk dat er ten laatste iets gedaan'moet worden om de kans op aanvaring te verminderen. Men hoort zelden of nooit dat gezagvoerders, die door grove lichtzin nigheid den dood veroorzaakt hebben van vele menschen hij eene aanvaring, voorbeeldig gestraft worden. "Wij herinneren ons het geval niet dat een kapitein, die geen licht toonde op zee, daar voor vervolgd werd. Het ware een schande zoo een jaar als dit andermaal voorbijging zonder dat de zeemogendheden een vinger verroerden om door doeltreffende maatregelen het gevaar van aanvarin gen voortaan te verminderen. „Een kleine neutrale zeemogendheid, welke niet pogen zou, anderen de wet te stellen, is wellicht het best in staat om zulk een vredes congres bijeen te krijgen, en een der interesting communities van Europa vond daarbij tevens gelegenheid te toonen, dat ze niet dood is, maar nog steeds het levendigste belang heeft bij en toont voor de zeevaart." Men schrijft ons uit den Haag: De oproeping van achttien heeren uit verschil lende maatschappelijke betrekkingen, en op staat kundig en godsdienstig gebied van zeer uiteen- loopende richting, had een vrij aanzienlijk aantal belangstellenden naar Diligentia gelokt. De opkomst was zeker talrijker dan de acht tien heeren hadden verwacht, daar de vergadering plaats had in een kleine zaal, en voor een groot aantal opgekomenen niet eens zitplaatsen aanwe zig waren. De handwerksstand was, zeker tot verbazing van velen, schaars vertegenwoordigd. De vergadering door dr. Egeling geopend zijnde, gaf deze het woord aan den heer Borgesius. Moeilijk zoude het zijn om duidelijker het doel der vergadering, het noodzakelijke van het geen aan de regeering werd gevraagd, en wat het volk is verplicht, in een helder daglicht te stellen. De vergadering gaf dan ook dikwerf en luide blijken van instemming en bijval. De cijfers, door dezen spreker aangevoerd om aan te toonen hoe het drankgebruik hier te lande toeneemt, zijn genoeg bekend; maar wat juist in deze veel afdoet, zijn de bewijzen aangevoerd uit Zweden, Engeland en enkele staten in Noord- Amerika, dat de regeering veel vermag om door wettelijke maatregelen dat kwaad te bestrijden. Een twintigtal jaren geleden was dit onderwerp in de kamer ter sprake gebracht; toen had de regeering weinig beloofd en nog minder gedaan, dat wil zeggen niets. De tegenwoordige minister van financiën, die zijne tegenwoordigheid ter vergadering had toe gezegd, doch verhinderd was te komen, scheen de zaak meer ter harte te nemen, en had zich bereid verklaard om als eerste maatregel der regee ring tegen het misbruik van sterken drank het aantal drankhuizen te beperken. Daarom 'achttè de heer Borgesius het oögenhlik gekomen om door krachtige en vele stemmen uit het volk de regeering in dit goede voornemen te sterken, en' werden dan ook de aanwezigen verzocht om door hunne handteekening, niet zich aan Multapatior's bond aan te sluiten, maar het adres van dezen bond aan den koning te steunen. Yelen der achttien heeren verklaarden zich per soonlijk bereid om in ruimer kring nog meer handteekeningen daarop te winnen. Verscheidene sprekers voerden nog het woord, o. a. de Middelburgsche afgevaardigde de Jonge en het gewezen kamerlid Fabius, wier warme sympathieën voor de zaak der afschaffing bekend zijn en die heiden dan ook vertelden, dat zij 35 jaren lang reeds hadden afgeschaft. Een spreker wees er op dat als men het volk de kroeg ontnam, men het hetere, gezellige lokalen moest geven om zich te verpoozen, waarop een ander zeer terecht aanmerkte dat zulk een gelegenheid hier reeds bestond, t. w. de leesinrichting voor den am bachtsman. Om niet te uitvoerig te worden, zij hier alleen nog vermeld de kernachtige wijze waarop het kamerlid Sickèsz bij voorbaat reeds waarschuwde om, als werkelijk de regeering iets wilde en konde doen, en daardoor de schatkist schade zoude lijden, dan niet, wanneer de minister, bij een vermindering der zoo algemeen als onzedelijk gebrandmerkte belasting op den jenever, eene tegenwicht moest zoeken, op aloude gebruikelijke wijze te pruttelen en te klagen. consuls. Erkend en toegelaten als consul van België te Soerabaija F. W. de Rijk en als vice- consul der Yereenigde Staten te St. Martin (Ne. derlandsch gedeelte) Lewis Percival. kabinet des konings. Benoemd tot directeur van het kabinet des konings mr. J. F. Alewijn, tot dusver secretaris en waarnemend directeur bij dat college. De door diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente alhier op heden gehouden collecte heeft opgebracht f 2504.43. Bedankt voor de beroepen naar Oudewater, Renkum en Heelsum door den heer J. van den Bergen, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Oostkapelle. Zierikzee 1 Dec. In de voormiddag gods dienstoefening der Ev. Luth. gemeente alhier werd aan de gemeente als haar leeraar voorgesteld de heer H. H. Zaalberg, laatstelijk 'predikant bij de hervormde gemeente te Yarsseveld, door den heer Lohrpredikant bij de Ev. Luth. gemeente te RoLerdam, die tot grondslag zijner rede had Romeinen 10 15&. Des namiddags verhond zich de heer Zaalberg aan zijne nieuwe gemeente, predikende over Hand. 28: 15a. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Zaterdag den schipper J. de B., laatst woonachtig te Ter Neuzen, wegens diefstal van steenkolen, veroor deeld tot 3 maanden celstraf; en L. Lvan Mid delburg, wegens het stelen en daarna in 't water werpen van een kachel, tot 45 dagen celstraf. - Het schijnt thans, dat de Amsterdamsche politie-beambten te New-York wel het door A. J. Permentier (niet Parmentier) gestolen geld in beslag namen, maar dat de man zelf niet meê naar huis komt. De heer James Jnch beklaagt zich in de Times, dat hij in de dissmterskerken niets meer van den preekstoel te hooren kan krijgen dan politiek. In plaats van preeken doen de dominé1 s niet anders dan een uittreksel geven van wat ieders courant zooal tegen de regeering heeft aangevoerd. Verleden Zondag liep het in eeD Klier kerken al heel erg. De oorlog der Engel- sohen tegen de Kaffers was niets dan plundering, geweld en rooverij van de ergste soort. De oorlog met Afghanistan was het toppunt van nationale barbaarschheid en despotisme. Sprekende van de uitdrukking in lord Lytton's proclamatie, waar gezegd wordt, dat de oorlog niet tegen het volk, maar tegen Sjier Ali alleen wordt gevoerd, vroeg de dominé: „waarom dan maar niet éen moordenaar gehuurd om hem op te zoeken en te vermoorden, in plaats van 34,000 moordenaars te huren om te vuur en te zwaard ieder dorp en iedere stad in zijn land te verwoesten?" Die dominé lijkt een practisch man. Aan de Times wordt geseindAdelina Patti is voor het eerst te Berlijn. Hare voor stellingen wekken ongekende geestdrift. Pessi misme, nihilisme en andere bromzieke inbeeldingen van dat soort zijn in de vier winden verstrooid door de zoete stem der voortreffelijke kunstenares. Het leven, door populaire wijsgeeren verklaard niets waard te zijn, is op eenmaal verkeerd in dc hoogste zegening, daar het in staat stelt aandoe ningen te genieten, als die door Patti worden opgewekt. De ziel, die nog gisteren twijfelde aan haar eigen bestaan, is heden tot volle zelf bewustheid gekomen door de hetoovering der melodieën van eene ongeëvenaarde zangeres. Er kunnen hetere methodes zijn om het boven zinnelijke te verwezenlijken, doch kunst is er eene. De zaak 't Kint-Fortamps, den 4™ November voor het hof van assises te Brussel aangevangen, zal op zijn vroegst Woensdag, dus 4 December, afgeloopen zijn. Men weet, dat de instructie drie jafen duurde. De volgende cijfers uit dit proces zijn vrij curieus. De voorlezing van het arrest van verwijzing en van de acte van beschuldiging duurde 17 uren, het requisitoir van den advocaat generaal 10 uren, de verdediging van 't Kint door De Rijckraan 6 uren, die van Fortamps door De Becker 10 uren, de repliek van het openbaar ministerie lij uren, de dupliek voor 't Kint door Picard 9 uren. Het getal vragen, aan de jury voor te leggen, bedraagt 595. -r-i In een Engelsch blad vinden wij het vol gende omtrent de geschiedenis van het Ameri- kaapsche oorlogschip Tenen see, waaruit onder meer het bewijs te trekken is, dat het houden eener marine onder zekere omstandigheden duur kan zijn. Het schip was bestemd om een kruiser te worden van groote snelheid en was gebouwd naar een plan van kapitein Ericsson voor 1.340.000 dollars. De Tenessee was klaar in 1866, doch deed in haar oorspronkelijken vorm nimmer dienst, dan in een proeftocht. In 1869 werden twee harer ketels uitgenomen, en de tweebladige schroef door eene vierbladige vervangen. Toen maakte het schip eene reis naar St. Domingo en terug en werd het weder opgelegd.' Achtereenvolgens werden in 1870 en 1875 445,793 dollars aan reparaties en veranderingen en 340,000 dollars aan' nieuwe machinerieën besteed behalve eene aanzienlijke som voor uitrusting. De Tenessee deed toen weder éen kruistochtdoch ligt nu wederom in reparatie, wat ditmaal over de 100,000 dollars kosten zal. Het schip zal nu als het weer klaar is, 2,250,000 dollars gekost hebben, voor welke som de Amerikaansche marine, volgens de Army aud Navy Journalzal hebben „een lang, smal, onhandelbaar schip, duur in onder houd, te zwak om groote snelheid te verdragen, al was de beweegkracht daarvoor aan boord, niet in het bezit van eene batterij om tegenstand te bieden aan een vijand met kanonnen uit den laatsten tijd en ook niet genoeg gang hebben de om te vluchten". Naar aanleiding van het duel van Gambetta is te Parijs door twee Engelschen eene weddenschap aangegaan, die de groote verdienste heeft van dit tweegevecht op flinke wijze in het ware daglicht te stellen. De eene Engelschman beweerde, dat de ander tien malen met een pistool op hem zou schieten onder dezelfde voorwaarden, als Gam betta en de Fourtou op elkander hebben geschoten, en dat hij hem niet zou raken. Voor den vorm nam ook de Engelschman, die zich voor schijf aanbood, een pistool in de hand, om als de politie zich onbescheiden in de zaak mengde, te kunnen voorgeven, dat er geduelleerd werd. De tien schoten werden gedaan, zonder meer verlies dan wat kruit en, lood, en voor den schieter 100 guineas. De pas gepubliceerde begrooting van Rus land geeft welsprekende cijfers. Onder de gun stigste omstandigheden zijn de inkomsten berekend op roebel 548,830,830 en de uitgaven op roebel 585,044,810, met buitengewone militaire uitgaven ter som van roebel 429.328,089. Vermoedelijk tekort dus roebel 465,542,069. Neemt men daarbij in aanmerking, dat Rusland meer dan roebel 1,000,000,000 vlottende schuld heeft, die in het belang van het land zelve zoo spoedig mogelijk althans gedeeltelijk dient ingewisseld te worden, dan krijgt men een levendig besef, dat de toestand niet bepaald rooskleurig is te noemen. (Van 24 November tot 1 December.) Middelburg. Ondertrouwd: J. C. Guiot, jm. 28 j., met H. M. Tenthoreij, jd. 21 j. Bevallen: M. A. Homburg, geb. van Flieren- burg, z. M. C. Verwijs, geb. Vos, d. M. van Peenen, geb. Leenhouts, z. E. J. Y. van de Woestijne, geb. Freeman, z. F. M. Larsen, geb. van Dalsum, z. J. Krijger, geb. Brasser, d. P. J. Bouwense, geb. van de Kop, z. C. Kesteloo, geb. Dingemanse, z. Overleden: S. Guiot, wed", van H. Bosboom, 82 j. M. J. Remigius, d. 20 m. J. Geelhoed, jd. 26 j. C. Willemse, jd. 36 j. J. J. van Miert, geb. Henning, z. (levenl.) L. .7. Homburg, z. 2 d. C. Tazelaar, z. 9 m. E. H. P. Dierikx, d. 3J m. A. A. Frederiks, d. 10 d. J. Breel, man van H. J. de Troije, 35 j. J. F. Vervenne, wed. van L. J. Cornaejj, 52 j. J. A. Scheers, 16 d. F. de Plaa, vrouw van J. Six Dijkstra, 64 j, W. C. Ouwe- lande, wed. van J. de Keij, 89 j. (Van 2330 November.) Vlissingen. Gehuwd: J. van den Berge, jm. 23 j., met S. de Wilde, jd. 22 j. S. M. Polak, jm. 22 j., met H. de Beer, jd. 29 j. J. Barendregt, jm. 22 j., met A. P. Bloeme, jd. 21 j. Bevallen: J. W- Lagaaij, geb. Meertens, z. C. G. Asaert, geb. Loncke, d. C. G.' Kole, geb. van de Ree, d. A. Leeuwenburg, geb. de Heus, z. C. van Gelderen, geb. Her wij ne, d. Overleden: J. P. Lagaaij, d. 10 m. F. van der Steen, wed", van A. Eijke, 54 j. Goes. Bevallen; K. Heinsdijk, geb. van de Pevel, d. C. M. van der Reit, geb. Schluemer, z, H. C. de Vries, geb. Le Clercq, z. J. Passieur, geb van den Ende, z. M C. van der Meulengeb. Hennefruend, d. C. D. de Jonge van Ellemeet, geb. Sprenger, z. H. de Dreu, geb. Tollenaar z. M C. van der Meulen, geb. Hermefruend, d. (levenl.) OverledenJ. L. Larsen, z 15 d. J. L. Kelle- mer, wed", van M. Verniel, 74 j. Zierikzee. Gehuwd: L. Verhulst, jm. 23 j., met T. Hausser, jd. 23 j. A in den Bosch, jm. 38 j., met P. de Looze, wed3, van "C. Rietmeijer, 29 j. Bevallen: K. Scheffer, geb. Minderhoud z. F. A. van Bezooijen, geb. Guinée, d. E. Loenjers, geb. Reedijk, z. J. Jonker, geb. van der Ploèg, d. W. M. van der Have, geb. Pieterse, z. Overleden: L, Kandel, vrouw van J. Schults, 35 j. A. Hartensveld, wed", van P. van Nieuw- land, 87 j. T. M. Guinée, d. 9 m.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1