N°. 283J 121€ Jaargang. Zaterdag 30 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien; 20yCent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten |nz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 29 November, Benoemingen en besluiten. Kunstnieuws. Landbouw. Naar aanleiding van het jongste spoorweg ongeluk te Eindhoven, schrijft uien ons het volgende: „In uw nommer van den 26™ dezer leest men: de reizigers bekwamen geen letsel, wat daaraan moet worden toegeschreven, dat de passagiers bp dezen trein steeds in de achterste wagens Worden geplaatst. Het personeel was gezeten in de onmiddellijk achter den tender geplaatste bagagewagens, die beide zijn verbrijzeld. „Dat niet al de gewonde conducteurs zich in de onmiddellijk achter de tenders geplaatste ba gagewagens bevonden, maar ook voor een deel in de bagagewagens achter aan den trein, behoeft wel geen betoog. Elf conducteurs in twee baga gewagens is wel wat kras. De oorzaak, dat nu en in het algemeen bp botsingen in den regel het treinpersoneel eerder gewond wordt, ligt meer in de omstandigheid, dat dit personeel meestal niet zit, maar staat of op en neer loopt, vooral is dit het geval bij het naderen van een station. Nu is het duidelpk, dat bp botsingen dat personeel veel meer kans heeft om omver en tegen het een of ander voorwerp geworpen te worden, dan de reizigers die zitten. „De statistiek van de spoorwegongelukken duidt dit ten duidelijkste aan. Zij leert in het algemeen dat, bij botsingen en ontsporingen, de zich in het midden van den trein bevindende rijtuigen de minste kans van gevaar opleveren. Bij botsingen zpn de voorste en achterste wagens het meest aan beschadigingen blootgesteld, bp ontsporingen van de locomotief en hotsing van deze met een anderen trein, hebben de voorste, wanneer daaren tegen een trein door een anderen wordt ingehaald, de achterste wagens het meeste te lijden. „Van de zitplaatsen zijn de terugrydende (dat wil zeggen, wanneer men met den rug naar de locomotief gekeerd zit) veiliger dan de vooruit- rpdende. Onder de 100 botsingen, die op de spoorwegen plaats hebben, leert de ondervinding dat steeds 85 tot 90 in de richting van voren naar achteren plaats hebben, waarbij dan ook de met den rug naar de locomotief gekeerd zittende reizigers alleen tegen het beschot worden gedron gen, terwijl de met het gezicht naar de machine gekeerd zittende reizigers van hunne zitplaatsen worden weggeslingerd. „Bij het uitstrekken der beenen onder de tegenovergestelde plaats, of bij het op de eene of andere wijze beletten van de vrije beweging der ledematen, ontstaat (daar bij iedere buiten gewoon snelle en sterke beweging van het rijtuig, het lichaam voor of achterwaarts wordt geslingerd) al licht beenbreuk. Dit kan vermeden worden, wanneer men zich, door genoegzame breedte der rijtuigen, volkomen vrij op zijne plaats bewegen kan." Gedurende de week van 21 tot 27 November kwamen te Vlissingen aan met de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 144 en vertrokken van daar naar Engeland 227 passagiers. Sluis, 28 Nov. Bij de op heden gehouden verkiezing zijn tot leden der commissie van be oordeeling, betreffende de vereeniging der gemeen ten Sluis, Heille en St. Anna ter Muiden, geko- t zen de heerenJ. Bekaar met 36, J. C. A. Blankert met 32, D. Croin met 27, J. F. Hennequin met 24, mr. P. Hennequin met 19, P. J. Cauwels met 18, J. Noest met 15 stemmen deze laatste als oudste in jaren tegen den heer I. Brevee, die mede 15 stemmen verkreeg. Van de 89 stemgerechtigden werd door 47 aan deze verkiezing deelgenomen. Aardenburg, 28 Nov. Gisteren avond werd alhier een gevaarlijk persoon, P. Loneke, gevankelpk binnen gebracht. Vóór een paar dagen ontslagen uit de gevangenis te Gent, waar hp eenige jaren had doorgebracht wegens het stelen van vee, gaf hp zijn herkregen vrijheid al te veel lucht en bezocht ook het dorp Eede. Onze brigadier der mareehaussée was het echter piet vergeten dat er nog een bevel van aanhou ding van 1874 tegen dien persoon bestond, ook wegens diefstal van vee. Hy nam hem dus mede naar Aardenburg, verschafte hem hier vrij logies, om heden morgen onder behoorlijk geleide te wor den overgebracht naar Oostburg, vanwaar hp naar Middelburg zal worden getransporteerd. Oostburg, 27 November. De zoo gunstig geslaagde eerste uitvoering der muziekvereeniging Apollovan welke gisteren reeds melding werd gemaakt, doet de hoop koesteren dat het deze jeugdige vereeniging, die tot dusverre nog geen moeite heeft gedaan om honoraire of betalende leden te krijgen, in 't vervolg niet aan deelneming en ondersteuning der burgerij zal ontbreken. Het zou echter jammer zijn indien haar bloei eene oorzaak mocht worden van kwijning der fanfaren-sociëteit. Beiden toch konden, zonder elkaar in den weg te treden, blp ven bestaan. Deze sociëteit, die haren kapelmeester M. A. Zegers door den dood heeft verloren, benoemde dezer dagen den heer Erasmus, van Gvoede, tot zijn opvolger, op een jaarwedde van f 130. Uit hoofde de inkomsten der vereeniging zeer beperkt zijn, kan zij zich slechts éen jaar, hoog stens twee jaren, de weelde veroorloven een kapelmeester op genoemde jaarwedde aan te houden, tenzp men haar daartoe door geldelijken steun te hulp kome. Deze omstandigheid heeft de leden genoopt, om den gemeenteraad te ver zoeken met 1880 een subsidie uit de gemeentekas te erlangen. Met het oog op de groote uitgaven, die zoowel voor onderwijs als voor andere openbare aange legenheden van de gemeente gevergd worden, ia er echter weinig uitzicht op een gunstigen uitslag van dit verzoek. Heden avond is deze gemeente gelukkig aan eene groote ramp ontkomen. Terwijl de koster in de Hervormde kerk, tusschen 4§ en 5 uren, bezig was met de lampen te ont steken voor de te houden avond-godsdienstoefening is, naar het schijnt door het loslaten eener schroef, een gedeelte van een lichtkroon met twee bran dende petroleumlampen, in een der zijgangen van de kerk, naar beneden gekomen. De brandende petroleum is gelukkig spoedig gebluscht, doch heeft nog al wat schade veroorzaakt aan het schilderwerk der paneelen voor de manszitplaatsen. De godsdienstoefening kon op het gewone uur aanvangen, terwpl de leeraar begon met dank zegging aan het Opperwezen voor de gelukkige afwending van de ramp, waarmede de gemeente was bedreigd. Amsterdam 28 Nov. De feesten ter ge legenheid van het verblijf van den koning en de koningin in de hoofdstad beloven alle ver wachting te overtreffen. Van stadswege worden daartoe groote toebereidselen gemaakt. De Dam zal met 16 Jablochkoff-kaarsen verlicht worden, en verder met ballons en lampions aan zuilen, obelisken en guirlandes: het Kembrandtplein, het Kattenburgerplein, de Westerstraat, de Nieuw- markt (waar tevens een triomfboog wordt -opge richt) de geheele Blauwe brug tusschen de beide Amstelstraten over den Amstel, het voormalig Beursplein, waar een prachtige tempel zal verrijzen terwijl eindelijk het geheele stadhuis door gas in een zee van licht zal worden gezet. Ook zullen groote vuurwerken ontstoken worden. Z. K. H. prins Frederik zal, als grootmeester- nationaal der Nederlandsche vrijmetselaarsorden, den ÏO™ December a. tegenwoordig zijn bij de opening van een nieuw lokaal in de Eendrachts- straat te Botterdam, ingericht door de loges Frederic Royal en Acacia. Bij beschikking van 27 November 1878 n» 30, afdeeling handel en nijverheid, is de aan A. M. Cnopius en W. Kooy jr., te Arnhem, verleende vergunning voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee, alsmede tot het sleepen van schepen tusschen Arnhem en 's Gra- venhage, overgeschreven op naam der schroefboot- ouderneming Amiuitia. Men schrijft ons uit den Haag: Eindelijk is het oogenblik daaraanstonds I neemt de groote geregelde voorstelling een aan vang. O -neen, we staan niet in Mei voor de tent van Basch of Blanus op het Buitenhof, we staan in het Z. O. hoekje van het Binnenhof, vóór een gesloten ijzeren hek. Het is Maandag middag een uur; de begroo- tingsdiscussiën in de 2e kamer zullen aanvangen. Geruimen tyd houden twee krijgsknechten met ontbloote zwaarden den toegang gesloten. Ein delpk opent zich de deur en te éen uur 28 min. wordt de vergadering geopend; Het is volgens den waren tyd. 'sLands vergaderzaal heeft ten minste een goed loopend uurwerk. Dit schijnt in kleine gemeenten in Zeeland te ontbreken. Dat het die goede lieden aldaar tot troost zij dat de verschillende wijzerplaten van de groote kerk alhier het ook niet onderling eens zpn. De heer van Bees was het eerst aan het woord. Na zijne wederverkiezing hield hij zijn maiden speech. De Nieuwe Rotterdamsche heeft in haar nommer van Dinsdag zqn persoon en voordracht naar waarheid geschetst. Gelukkig dat dit lid der kamer zoo duidelijk spreekt, daar zijn stem geluid niet sterk is. Daarna was de beurt aan den heer de Casembroot, zeer duidelijk verstaan baar, niettegenstaande de leden der kamer gedu rende de rede van dezen spreker zeer beweeglijk, ja zelfs luidruchtig waren. De martiale toon van dit lid, zijne aanhalingen van militaire feiten en beschouwingen geven recht deze rede te noemen „Schetsen uit het dagboek van een krygsman." Gedurende een half uur hield de heer Lenting de aandacht gaande; diens voordracht is ook duidelijk en zaakrijk. Zoo is het allengskens drie uren geworden. De voorzitter spreekt: „de heer Wmtgens heeft het woord", nu weet ieder dat wij niet hij halve, maar by heele uren moeten gaan rekenen. Somber als het Binnenhof daar buiten, is zpn voordracht; donker als de vochtige bedompte najaarslucht, waar geen enkel zonne straaltje, doordringt, zijn de verven waarmede de toestand wordt geschilderd. Bjj den aanvang zijner rede verweet hij het ministerie deze zoo late bijeenroeping, en voegde er bij dat de leden der kamer, om hun gewichtig werk naar waarde te volbrengen, dit niet gehaast of gejaagd moeten doen. Spreker is daarvan een bewijs, de voordracht is langzaam. Sommige zinnen en woorden worden herhaald om ze beter te doen uitkomen. Voor deze rede werd dan ook in de eerste zitting ruim éen uur, in de volgende meer dan éen en een half uur gevorderd. Buiten de onvermijdeiyke citaten is het getal legio der personen en feiten, die de heer Wintgens ons weer in het geheugen roept. De waardigheid der kamer gedoogt het niet, maar zoude zulk een voordracht niet ontzaglijk in waarde winnen wanneer de spreker nevens zich had een zeil, waarop de aangehaalde personen en feiten werden voorgesteld en waarheen dan door den spreker telkens als het te pas kwam met een stokske kon worden verwezen? Is het ook niet een weinigje beneden de waardig heid der geroepenen tot 's lands vergaderzaal, om als er een lid aan het woord is zulke drukke samensprekingen te houden, en wat nog meer zegt, den meer of minder luiden toon, waarop het gesprek wordt gevoerd, te willen zien aan gemerkt als bewijs van instemming of niet? Er is nog iets. Dat gestadige heen en weer patrouilleeren door de zaal van sommige leden, wekt ook bevreemding. In het dagelijksche leven spreekt men van „om gist en kaneelwater loopen". zouden de daaraan zich schuldig makenden ook behooren tot de secte der wandelende geleerden? Ofschoon de vergadering doorgaans lang na het bepaalde uur wordt geopend, zien we na de opening nog wel eens een lid binnensluipen; dan denken we aan onze schooljaren. Aan het einde der zitting werd het voorstel van den voorzitter, om ook Zaterdags te verga deren, in stemming gebracht. Waarom kon daar mede niet samengaan het voorstel van den heer van Eek om de vergaderingen reeds te tien uur te doen aanvangen en dan wat beter op den tijd te passen? Tijd is geld, vooral bij het behande len der begrootingen en tijd te over is daarvoor niet. Ik bad nog niet het genoegen gehad den heer van Eek vroeger te hooren spreken. Nu bracht hq zqn bezwaren tegen het voorstel van den voorzitter in met zulk een verheffing van stem, dat we dachten: zoo zal de burgervader van de stad der kapoenen geschreeuwd hebben toen hij Havard voor ploert uitmaakte. Zoude het eene omwenteling in het wereldstelsel te weeg brengen, wanneer in onze vergaderzalen ook een spreekgestoelte werd opgericht? Voor spreker en hoorders moest dat een aanwinst zpn. Het gesprokene werd er stellig meer hoorbaar door en ook het publiek werd er door gebaat. De tribune, loggia, balcon, of hoe het te noemen, is toch zeker gemaakt, opdat men er zoude kunnen hooren en niet uitsluitend voor den daar binnen wachthebbenden zoon Ma vors, die dikwijls op de eenige daar aanwezige bank gemoedelijk een uiltje zit te knappen. i consuls. Op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Civita-Veecbia aan den heer A. Arata. Op den voet van Nederlandsch onderdaan erkend en toegelaten als vice-consul van Spanje te Groningen, de heer H. Weyland. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Harderwijk e. a. J. F. Schopff, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Woerden c. a.tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Gieten c. a. J. H. H. Eelsingh, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Kerkradetot ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Nieuw-Buinen, voor de gemeente Borger, S. Heyt, thans ontvanger der directe belastingen, -irrvoerrechten en accynsen te Gramsbergen zEEVisscHERiJEN. Benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen jhr. E. de Wendt Alberda van Ekenstein, te Groningen. Door het departement Arnhem der Maatschappij van Nijverheid zal in 1879, hij gelegenheid der aldaar te houden algemeene vergadering, een wedstrijd uitgeschreven worden op het gebied der kunst-nijverheid en wel voor: boetseeren van een fries in Hollandscbe renaissancevoor plateel schildering van een schotel of bord en zes tegels, Delftsch. aardewerk, laatste helft der zestiende eeuwkistjes renaissance voor bijouteriën, siga ren, of zoo iets; boekbinderswerk, lederen band 16e eeuw, en een dito eigen vinding. Het tableau de troupe van de vereeniging Eet Nederlandsch tooneel is voorloopig vastgesteld als 'volgt Administratie: directeur gérant W. Stuuipff, secretaris J. H. Bössing, le regisseur 2e regisseur de Leur, le tooneelmeester T. Stemmerik, 2S tooneelmeester K. Morin. Personeel; dames: mevr. Kleine-Gartman, mej. Jozephine de Groot, mevr. Sophie de Vries, mevr. van Sluiters, mevr. Christine Stoetz, mevr. The odora Frenkel—Bouwmeester, mej. Sophie van Biene, mej. Christine Poolman, mej. Anna Sablai- rolles, mej. Tonia Poolman, mej. D. Hoedt, mej. KottingVos, mej. M. Valois. Heeren D. Haspels, Morin, Spoor, Stevens, de Jong, Frits Bouwmeester, Jacques de Boer, Tourniaire, van Schoonhoven, Jan C. de Vos, Ising, de Leur, van Dommelen, Wensma, A. Hooft. De onderhandelingen met den heer Louis Bouwmeester zijn afgestuit op diens voor ons land veel te hoogen eisck van 3-jarig contract tegen f 8000 per jaar, een geheel vrije beneficcTVOor- stelling, dus ongeveer f 1400, vergoeding als speel-honorarium en bijkomende zaken f 2000? dus een bedrag van f 11,400 per jaar. Rott Nbl.) Bij den uitgever W. Eekhoff en Zoon te Leeu warden is weder verschenen de Almanak voor landbouwers en veehouders, voor 1879. Eene aaubeveling van dit boekje, dat zijn 13e jaargang beleeft en een overvloed van nuttige denkbeelden en wenken voor het landbouw-bed rijf bevat, mogen wij wel overbodig achten. Liever bevor deren wij er de verspreiding van, door er nu en dan iets nit over te nemen. Zoo, voor heden, het volgend opstel, dat op een reeds vroeger

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1