BUITENLAND. Réclames. Zeetijdinge n Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Prijzen van Effecten. Boer pro ces-verbaal is opgemaakt tegen het week blad Zelandia, op grond van art. 283 van het wetboek van strafrecht. Tweede kamer. De heer van Gennep sprak zijne bezorgdheid uit over de financieele toe komst van Indië, niet tengevolge van het tijdelijk te kort van 15 millioen, maar wegens de wissel valligheid der baten uit de producten, zoodat het dringend noodzakelijk is dat deze vervangen worden door regelmatige belastingen. Na verschillende replieken verklaarde de minister van koloniën nog dat hij volkomen vertrouwen stelt in de leiding van het krijgsbeleid in Atjeh door den landvoogd en den generaal van der Heyden. Het denkbeeld van den heer van Gen nep verdient, volgens den min in liooge mate behartiging; daarin ligt thans de hoofdquaestie. In zake het politiereglement behoudt de minister, ondanks de gedane bedreigingen van wantrouwen zijne volkomen zelfstandigheid van oordeel. Het algemeen debat werd hiermede gesloten. De subsidiepost van een ton voor eene directe stoomvaartlijn van Java op China, werd op voor stel van den heer van der Hoeven verworpen met 36 tegen 35 stemmen, ter afwering van de Chinesche immigratie en uit bezwaar wegens het subsidiestelsel. Het hoofdstuk Uitgaven in Indie werd vervolgens aangenomen met 64 tegen 6 stemmen. In het hoofdstuk Uitgaven in Neder land heeft de minister den bijdragepost voor memorie uitgetrokken teneinde de quaestie ongepraejudicieerd te laten. BUITENLAND. Rome. De instructie van Passamente is af- geloopen. Te Napels wordt het proces tegen de socialisten voortgezet evenals de arrestatiënop vele plaatsen zijn gewichtige documenten in handen der politie gevallen. Londen. Door Argyll wordt de verantwoor delijkheid der vorige regeering, wat betreft den oorlog met Afghanistan tegengesproken, het ka- binet-Gladstone wilde geen verbond met den Emir, omdat deze verlangde dat Engeland hem zoude helpen tegen binnen- en buitenlandsche vijanden. Heden werd in het burgerweeshuis alhier de aanbesteding gebonden van het in de gestichten te Middelburg benoodigd rundvleesch gedurende hot geheele jaar 1879. Ingekomen waren drie biljetten van M. A. de Weerd voor 1.04 van E. Baarnet voor 1.03 en van R. Meerteps voor 0.93 per kilogram. De toewijzing zal later plaats hebben. 27 Nov. 's av. 11 u. 51 gr. 28 's morg. 8 u. 48 gr. 'a midd. 1 n. 47 gr. 's av. 6 u. 44 gr. Staatsbegrooting 18? 9. Regeeringsantwoord. (Vervolg.) De minister erkent, dat vereenvoudiging en betere inrichting van de examens voor het middel baar onderwijs alleszins verdienen in overweging te worden genomen, waarbij dan van zelf de vraag ter sprake zal komen, of het examineeren door de leeraren der school, onder toezicht van regeerings-gecommiteerden zou behooren te ge schieden. De aanvragen voor de landbouwschool verde digend, doet de minister uitkomen het onverwacht schitterend succes dezer inrichting, die nu reeds 120 leerlingen telt, alle klassen bezettend. Doch aan de rijkslandbouwschool wenscht men in geenen deele te doen geven wat onder „practisch" land bouwonderwijs pleegt te worden verstaan. In aanleg en ontwikkeling blijft zij theoretisch, maar in den zin, die daaraan bij een vak als landbouw kunde redelijkerwijze moet worden gehecht. Voor de practische demonstratie-middelen is thans het noodige, zij 'tdan ook niet meer dan het onmis bare, gevraagdvoor het vervolg behoeft op weinig meer dan de instandhouding van dat noodige te worden gerekend. Om de wet op het lager onderwijs behoorlijk te doen werken, moeten allerlei voorbereidende maatregelen worden genomen, collegien en auto riteiten geraadpleegd en verordeningen vastgesteld. Dat de minister geen tijd nutteloos heeft laten voorbijgaan, kan daaruit blijken, dat bij het voorstel tot aanvulling der wet op het middelbaar onderwijs zoo spoedig mogelijk aan de kamer heeft ingezonden en dat hij onmiddellijk na het vaststellen der wet de inspecteurs van het lager onderwijs heeft bijeengeroepen, om met hen over de hoofdpunten der tenuitvoerlegging te beraad slagen. Op zijne uitnoodiging hebben de inspec teurs zich tot commissiën gevormd, die hem zouden prae-adviseeren omtrent het gevolg, te geven aan die bepalingen der wet, welke bij algemeene maatregelen van inwendig bestuur'behooren te worden vastgesteld, en over nog enkele andere punten. Den arbeid dier commissiën hoopt hij tegen de helft van December te ontvangen, om daarna in het begin van het volgende jaar de onderscheidene voordrachten aan den koning bij den raad van state aanhangig te maken, of voor zooveel dit noodig is, aan de gedep. staten der verschillende provinciën de voorstellen, waarover hun advies moet worden ingewonnen, te doen toekomen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat hot onderzoek bij deze collegiën en de nadere over wegingen, die hiervan het gevolg mochten zijn, niet zullen veroorloven de wet met 1 Juli daar aanvolgende in te voeren. Alzoo kan geen stellig uitzicht geopend worden, dat de invoering mogèlijk zal zijn vóór 1 Jan. 1880. Daaraan is wel het voordeel verbonden, dat er eenige tijd beschikbaar zal zijn voor het verkrijgen der noodige gelden tot bestrijding der aanzienlijke uitgaven, daar alleen ter uitvoering van art. 45, naar den tegen- woordigen t oestand, een som van anderhalf millioen gevorderd zal worden doch het is geenszins de vrees daarvoor, welke de regeering zal weer houden. De minister vraagt, naar aanleiding van bij hem sedert het opmaken der begrooting ingeko men voorstellen, 150,000 aan voor de uitbreiding en verbetering van de inrichtingen voor normaal lessen. Langs dezen weg zullen het spoedigst onderwijzers verkregen worden. Het tot stand brengen van kweekscholen vordert meer tijd. Bovendien wordt op vele plaatsen, meer bepaald ten platten lande, op onderwijzers, van normaal inrichtingen afkomstig, geen minder, soms meer prijs gesteld dan op de aan de kweekscholen opgeleiden. Het subsidie voor de kweekschool voor onder wijzeressen te Leiden wordt met 2000 verhoogd. De minister herinnert aan de geschiedenis van het ontstaan der commissie van rijksadviseurs voor de kunst, welke commissie met uitnemenden ijver werkzaam is geweest en aan wier bemoeiin gen veel dat toejuiching verdient, mag worden toegeschreven. Bij de behoefte aan spaarzaamheid intusschen en nu de commissie onvoltallig is geworden ten gevolge van ontstane verdeeldheid onder de mannen van het vak, die aanvulling zeer moeielijk maakt, maakt het bij den minister een punt van zeer ernstig beraad uit, of niet. zonder schade voor hetgeen reeds ondernomen is, tot wederopheffing der commissie zou kunnen worden besloten. Maar de minister wilde op de beslissing van de kamer niet vooruitloopen. Voortzetting van de sinds 26 jaren en dus lang na het verstrijken van het daarvoor oorspronkelijk bepaalde tijdvak verleende ondersteuning voor het woordenboek der Ned. taal, scheen niet te billijken met het oog op de geringe kans, dat deze onderne ming binnen een kort tijdsverloop tot een goed einde zal gebracht worden. Voor de verbetering van het teekenonder wijs, waaromtrent de minister een onderzoek instelt, zal tweeërlei noodig zijn: de instelling van een normaalschool en de ondersteuning van de be staande instellingen voor teekenonderwijs, waarvan sinds 18281830 slechts twee (Groningen en 's Hertogenbosch) zonder eenige controle hulp van rijkswege genoten. Dat voor het eerste nog geen gelden, voor het laatste eene som wordt aangevraagd, is het gevolg hiervan, dat het nog onzeker is of in 1879 de normaalschool tot stand zal kunnen komen, terwijl tot ondersteuning dei- bestaande inrichtingen voor onderwijs zeer zeker de gelegenheid terstond geopend is. Sedert 27 Mei j!., toen de zaak van het rijks museum te Amsterdam door de kamer is behan deld, is niets voorgekomen, dat het vermoeden kan doen geboren worden, als zoude de alstoen medegedeelde raming verhooging moeten onder gaan. Of op dat bedrag een en ander kan worden be spaard, zal bij voorkomende gelegenheden worden nagegaan. De inrichting van de Staats-Ct. moet onveran derd blijven. De tijdingen uit Engelsch Indië blijven het succes der Engelschen melden, die zachtjes aan in des emirs gebied voortrukken, zonder veel vechten. Het eergisteren door den correspondent der Daily Telegraph geseinde bericht, dat Dakka zonder slag of stoot was ingenomen, werd gisteren door een officieel telegram van den onderkoning bevestigd. Ook komen nog dagelijks meer grens- stammen hunne vriendschap en hulp aan het Engelsche leger bieden, volgens de Engelsche bladen uit haat tegen den emir. Wellicht werkt echter op deze lieden, wier hoofden dikwijls slechts over éen of twee dorpen gebieden, het gezicht der goedgewapende en gedisciplineerde Engelsch-Indi- sche legermacht ontzagwekkend, en is het meer hieraan dan aan toegenegenheid te wijten, dat zij zich aansluiten aan wien hun de sterkste schijnt. De Quettah-divisie is gevorderd tot Pishin. Te Dakka zeide msn, volgens den correspondent der Daily Telegraph, dat ook Jellalabad door de Afghanen zou ontruimd zijn. Hiervan blijkt uit het telegram van den onderkoning nog niets terwijl uit Bombay weder wordt gemeld, dat de legermacht van Browne voorwaarts rukt naar Jellalabad, „waar men geen tegenstand wacht." Zekerheid hieromtrent bestaat er dus nog niet hoewel de voorteekenen gunstig schijnen voor het nemen dezer belangrijke plaats, die bijna halfweg tusschen den Khayber-pas en de hoofdstad Kaboel ligt, en eene uitnemende gelegenheid aanbiedt om te overwinteren. De aanvankelijk zeer gelukkig te noemen uit komsten van den oorlog geven de Engelsche bladen, die met de regeering syuipathiseeren, wapenen in de handen tegen meer dan een vijand. De meest voor de hand liggende bewering is natuurlijk, dat de emir nu wel van zijn geduchten vijand een heilzamen schrik zal krijgen, een schrik, die men hoopt, dat tegen het voorjaar bij hem zal verwerkt zijn in eene ootmoedige onderwer ping. Men verkoope echter de huid niet, voor men den beer machtig is. Zoodra men aan het gissen gaat is er immers ook plaats voor de bewering, dat de emir liefst den strijd verplaatst ziet in het hart van zijn eigen land, waar hij niet afhankelijk is van meerdere of mindere medewer king van de grensbevolking. Ook op de aanvoer ders van de Russische legers in Midden-Azië meent de Tall Mall Gazette, dat het snelle voort rukken der Engelschen indruk moet maken, even als op de Russische regeering zelve. „Hun", zegt het blad, „kan het beteekenisvolle en snelle succes, waarop wij ons kunnen beroemen, niet onverschillig zijn. Zij zijn er in alle geval van op de hoogte, wat prestige is, al is dat een Fran3ch woord, dat niet in iedere taal juist door een ander woord is weder te geven. En die Russen denken zooveel over prestige, dat zij in staat zijn met het oog daarop zeer onbezonnen te handelen, ja om een coup de désespoir te doen". Wijzen deze woorden op eene vrees, dat Rusland in Azië feitelijk tegen Engeland zou optreden? Bestaat er aanleiding voor deze vrees Verreweg de meesten gelooven het nog niet. Mocht het waar worden en mocht in het gebied van den emir van Kaboel de plaats gevonden zijn, waar de beer en de walvisch elkander aan het lijf kunnen komen, dan zou een strijd, die thans voor Europa slechts van ondergeschikt belang is, schrikwekkende en onoverzienbare afmetingen aannemen. Ook voor de houders van Russische staatsfondsen. Nog wordt het oorlogsgeluk der Engelschen als wapen gebruikt tegen de beweging, door lord Lawrence en de zijnen op 't touw gezet tegen de politiek van lord Beaconsfield. En zeker is het, dat de parlementaire oppositie, die in de aan staande week te wachten is, vrij wat sterker zou zijn, als de Engelsche troepen minder gelukkig waren geweest en feller tegenstand hadden ge vonden. De Daily Telegraphoorlogzuchtig door dik en dun met lord Beaconsfield, exploiteert deze zaak in den volgenden voor zeker soort polemiek misschien gelukkig gestelden, doch van niet veel waardeering voor tegenstanders getuigenden vol zin: „Het is tevens een harde slag (er wordt gesproken van het succes in Indiëen eene groote ontmoediging in politieken zin voor die ongeluk kige fractie, welke door haren aanval op de nationale regeering in een tijd van ernstig gevaar zich heeit vereenzelvigd met de vijanden des rijks en in het geheim rekenen moest op rampen, die ons vaandel zouden treffen," De verloving van den h ertog van Cumberland! hoofd van het koninklijk huis van Hannover, met prinses Thyra van Denemarken maakt sedert eenige dagen het onderwerp uit van berichten van zeer uiteenloopende strekking. Het feit, dat Denemarken, dat aan de afrondingstheorie van het Duitsche rijk versche en niet zeer aangename herinneringen heeft, zich zoo nauw zou verbinden met den pretendent op de Hannoversche kroon, wekte hier en daar onrust. Officieuse berichten van Deensche zijde verzekeren, dat de koning het huwelijk zijner dochter enkel als familiezaak en buiten alle politiek wil beschouwd hebben. Die gezindheid is in overeenstemming met zijne andere familierelaties; Helpt Christiaan IX zijn aanstaanden schoonzoon niet beter aan Hannover, dan zijn schoonzoon van Wales hem zei ven inder tijd bijstond in het behouden van Sleeswijk en Hol- stein, dan is er voor Duitschland van die zijde niet zooveel te vreezen. De behoudende partij in den Pruisischen land dag heeft bij monde van den heer Schorlemer de herstelling gevraagd van de afgeschafte woeker- wetten. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt naar aanleiding hiervan, dat de vrijheid van interestbepaling een der begrippen is van de Manchesterschool, die haar tijd gehad heeft. Hoezeer de verwezenlijking van dit denkbeeld niet te wachten is van de meerderheid in den land dag, is het opwerpen der quaestie en hare ver dediging door een regeeringsblad een hoogst merkwaardig teeken van de lust tot. reactie in zekere kringen in Duitschland. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) (Porte Bonheur ge- So„ldi v„k„r,s wordt franco verzonden in een mooi juweelkistje van blauw satijn met initiaal. De teekening van dezen Armband komt voor in onzen onlangs verschenen geïllustreerden Cata logus voor St. Nicolaas- en Nieuwjaarsgeschenken, dien wij gratis en franco toezenden aan een ieder, die daarvoor de aanvrage doet aan de Groote Magazijnen van den Printernps ie Parijs. Een ieder weet welk een heerlijk geneesmiddel «Ie teer is in geval van Bronchtis, Tering, Cathar- ren, Verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaas, voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelde om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den heer Guyot, Pharmaceut te Parijs, hebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de teer te om geven met een licht bedeksel van doorschijnende Gelatine en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogenblik dat men gaat etenze hebben volstrekt geen smaak. Zoo dra ze in de maag komen smelt de Gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duurzaam, zoo zelfs, dat de kapsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebrui ken zijn. De teerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bivindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste apotheken te verkrijgen zijn. Uit Kaapstad wordt, onder dagteekening van 29 October, gemeldHet schip Wester-Schelde, gezagv. Ran, is 14 dagen geleden uit het dok gegaan en op de reede geankerd, doch heeft den 23un daaraanvolgende in een N. W. storm beide ankers verloren en zou gestrand zijn, indien het niet bijtijds een anker en tros van den wal had bekomen. Kosten 750. Van de lading zijn nog 145 kn. suiker en 129 b. kapok wegens bescha diging verkocht. Het schip zal thans spoedig vertrekken. Het Engelsche schip King of Algeria, van Vlissingen naar Philadelphia, is 24 Nov. lek en met overgezeilden ballast en onklare pompen te St. Vincent aangekomen. Oostburg, 27 November Van alle artikelen waren beden weder groote hoeveelheden monsters ter markt, doch de kooplust daaraan niet zijnde geëvenredigd, bleef veel onverkocht. De beste tarwe en de wintergerst maakten uit zondering en kondeu goed worden van de hand gezet. De tarwe omtrent alsvoren en de gerst eer iets hooger. Haver bleef alsvoren bij matige vraag, doch boonen en erwten waren weder geheel verlaten. Er is verkocht: Tarwe 9.50, f 9.25 f 9 voorts f 8.50 a 8; rogge f 6.75 a 6.50; wintergerst 7.10, 7 a 6.75zomergerst 6.50, f 6.25 a f 4.50; haver 4.75, ƒ4 50, 4, f 3 a 2; paardenbooncn f 7.75, 7.50 a 7; erwten f 9, 8 a f 7.50; kanariezaad f 9. Middelburg, 28 November. De aanvoer uit Walcheren was heden weder groot. Van buiten was bijna niets ter markt. Nieuwe blanke Walchersche tarwe ondervond minder begeerteen is f 0.25 a ƒ0.50 lager gekocht. Mindere soort zonder kooplust. Nieuwe rogge ƒ0.25 lager. Dito wintergerst f 0.15 minder in prijs. Dito blanke Walchersche zomergerst eender gebleven. Zeeuwsche zomergerst als genoteerd geplaatst. Voor de beste Walchersche nieuwe witte boonen was de vraag levendig en zijn daardoor prijshou dend genomen. Dito bruine boonen niet veel gezocht en 0 75 lager. Dito paarden boonen prijshoudend. Dito goede Walchersche groene erwten op de kook begeerd en onveranderd in prijs betaald. Winterkoolzaad weder als genoteerd geveild. Puike uieuwe Walchersche tarwe 8.75 a 9; rogge ƒ7; wintergerst ƒ7.10; wigtige Walchersche zomergerst f 6.40 a 6.50Zeeuw sche dito 6.10 verkocht; de beste Walchersche witte boonen zijn met graagte van f 10.90 tot /II betaald; dito bruine boonen 12; dito paarden boonen 7.50 betaalddito groene kookerwten 9.50 a 9.75 afgegevenwinter koolzaad 12.50 aangeboden. gemiddelde marktprijzen. Versche boter f 1.06 a f 1.10eieren per 100 stuks 7. Bergen op Zoom, 28 November. Puike witte tarwe f 8.75 a f 9.25, mindere f 7.50 a ƒ8.50; roode f 7.50 a f 9,50 per 70 kilo rogge f 6.80 a 7.10; boekweit ƒ5— a 5.25 per—kilo; nieuwe wintergerst 6.80 a 7.40zomergerst ƒ6.10 a ƒ6.30; haver 8.— a 8.50 per 100 kilo kookerwten 8.60 a 9.— paardenboonen 7.25 a 8.kanariezaad 7.75 a 8.25; bruine boonen 9 a 12.50; witte boonen /8a 11.50; duive boonen 8 25 a 9. Suiker nominaal 24$ op 88 gradenmeiassen niet gevraagd; boter per stuk 0.87$; kilo 0.68eieren per 26 stuks 2.—. Amsterdam, 27 Nov. 28 Nov. STAATSLEEHINGEN, Sfcderl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 62^ 62* dito dito dito. 3 74$ 74$ dito dito dito. 4 97$ 97$ ISelgië. Certificaten2) Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 55$ 54$ Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 70 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 52$ 52^ dito Febr.-Aug. 5 51$ dito Jan.-Juli. 5 52$$ 52$ dito April-Oct.53 53$ dito dito Goud 4 61$ Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 74$ Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49^ 49^ dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 92^ 92$ Cert. Inschr. 5' Serie 1854. 5 55$ 55$ dito dito 6' 1855. 5 72$ 72$ Obligatiën 18625 78 77$ dito 1864 1000 5 87$ 87$ dito 1864 1005 84$ 84$ dito 1877 dito5 81^ 81i$ dito 1872 gecons. dito. 5 dito 1873 gecons. dito. 5 80$ »i$ dito 1850 1« Leening dito. 4$ dito 1860 2* Leuning dito. 4$ 77rir i >t dito 1875 gecons. dito 4$ <2$ to

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3