T9mdjf«a. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Marine en leger Kunst nieuws. zake maten en gewichten, benevens van de weeg werktuigen, alsmede van de vonnissen en vrij spraken. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van de examens van apotheker, zal zitting houden op Maandag 9 December e. k. en volgende dagen te Amsterdam. De hoofdcommissie tot regeling der feestviering te Amsterdam bij gelegenheid van 'skonings in tocht aldaar, heeft tot verwezenlijking harer plannen eene oproeping tot de ingezetenen gericht. Milde giften worden daarin gevraagd, teneinde Amsterdam's rang waardig te kunnen handhaven en aan Neêrland's koningin reeds bij de eerste ontmoeting te toonen, dat de hartader des lands warm klopt voor het doorluchtig stamhuis, waaraan zij zich verbindt. De volgende zinsnede in de oproeping hopen wij dat inderdaad tot vervulling moge komen. „Met het oog, zegt de commissie, op het min gunstige jaargetijde waarin het koninklijk echtpaar Amsterdam komt bezoeken, meent de commissie het programma zoo te moeten inrichten, dat het slagen der feestviering, waaraan alle rangen en standen moeten kunnen deelnemen, niet geheel van wind en weder afhankelijk zij". Een der eersten op den almanakken-stroom is weder de Nederlandsche almanak van H. D Tjeenk Willink, en hij verdient vooraan te gaan, niet slechts wegens zijn behagelijk uiterlijk, maar ook om het belangrijke van zijn inhoud. Portretten van onze toekomstige koningin en van beroemde overledenen in het bijna afgeloopen jaar werken, met een aantal fraaie platen, tot de sierlijkheid van het uiterlijk mede. Wat den inhoud betreft, vindt men hier in een klein bestek eene menigte opgaven bijeen, die men elders vruchteloos zoekt. Eene spoorwegkaart, spoorweg-, telegraaf- en post-tarieven en reglementen, naamlijsten der ministeriën en andere regeeringslichamen, ook wat onze koloniën betreft, opgave van belangrijke wetten en besluiten, in het laatste jaar uitgevaar digd, een aantal opgaven tot de statistiek dien stig, die lange inhoudslijst maakt dezen almanak tot een handboek voor een geringen prijs, dat wij met een gerust hart kunnen aankondigen. onderscheidingen Bij koninklijk besluit is, als blijk van Z. M. goedkeuring en tevreden heid de bronzen medaillealsmede een loffe lijk getuigschrift toegekend aanW. A. Man- neveld, te Amsterdam, wegens de redding van een man uit de Singelgracht aldaarG. van den Broek, te Amsterdam, die op verschillende tijdstippen onderscheidene reddingen volbracht; J. Sluys, timmerman, en G. Meuwsen, matroos, beiden behoorende tot de bemanning van het stoomschip Drenthedie in de haven van Cadix een militair uit het water redden. posterijen. Benoemd tot commies van de posterijen 2" kl. F. A. de Meester, thans commies van de 3e kl.; tot commies van de posterijen 3e kl. R. L. Houwink, G. E. van de Kamer, P. J. Th. Yoet en D. H. van de Werk, thans commiesen van de 4e kl., en tot commies van de posterijen 4e kl. J. Post, F. H. Croes van Thiel, D. van der Hoek, H. J. Messink, J. F. Hennequin en L. C. von Sternbach, thans surnumerairs der posterijen- Tot directeur der hoogere burgerschool met öjarigen cursus te Haarlem i3 benoemd dr. H* Brongersma, te Leiden. haar overal, op de plaats, in huis, even dikwijls het drempeltje opstappend als zij zelve, zijne kleine roode handjes in de waschtobbe stekend, of bij de deur zittende als zij zat te breien. Hier moest men vier verdiepingen hoog klimmen, op een donkeren trap, waarop men licht strui kelde; men zag niets dan schrale vuurtjes in de nauwe schoorsteenen, hooge ramen, een horizont van grijzen rook en natte leien Er is wel een plaats waar hij zou kunnen spelen; maar de concierge wil het niet hebben. Al weer een uitvinding van de stad, die concier ges. Daar ginds, in het dorp, is men baas in zijn eigen huis en ieder heeft zijn hoekje waar voor hij zelf zorg draagt. Den heelen dag staat het huis open, 's avonds sluit men de deur met een groote houten klink en het gansche huis dompelt zich onbevreesd in dien donkeren nacht op 'tland waarin men zoo gerust slaapt. Van tijd tot tijd blaft de hond tegen de maan, maar dat hindert niemand. Te Parijs is in de arme huizen de congierge de eigenlijke eigenares. Het kleintje durft niet alleen naar beneden te gaan, zoo bang is het voor de stoute vrouw die hun heeft gedwongen hun geit te verkoopen, onder voorwendsel dat zij stroohalmen meesleepte en grasjes tusschen de steenen der plaats uitplukte. De moeder weet niets meer te verzinnen om het kind dat zich verveelt wat af te leiden; als zij het middagmaal gebruikt hebben kleedt zij het aan, alsof zij naar het veld gaan en wandelt De Haagsche gemeenteraad heeft behalve tot de inrichting van gymnastiek-lokalen aan de lagere gemeente-scholen, zijne toestemming ge geven tot den aankoop van een belangrijk perceel in de tweede Wagenstraat, om er de hoogere burgerschool voor meisjes te vestigen. De com missie voor het middelbaar onderwijs zal worden uitgenoodigd, voorstellen in te dienen betreffende het leerplan voor die school, opdat zij zoo spoedig mogelijk worde geopend. Voorts heeft de raad besloten dat in plaats van een leeraar voor de Nederlandsche taal, vader- landsche geschiedenis, Grieksch en Latjjn, aan 't gymnasium een tweede leeraar zal worden aangesteld uitsluitend voor Latijn en Grieksch, ook op een jaarwedde van 2000. De luitenants ter zee 2e kl. O. H. Kuyck en C. F. de Kuyter de Wildt en .de officier van administratie 2' kl. W. F. Klompébehoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee 2* kl. C. E. Hummel, die nende aan boord van Zr. M'. wachtschip te Hel- levoetsluis, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee 2f kl. R. Betz. Volgens een door tusschenkomst van Zr. Ms. minister-resident te Lissabon ontvangen bericht, was de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee, W. B. F. Escher, den 8en No vember jl. op 4° 15' N. B. en 31° 50' W. L., door de pakketboot La Gironde der Messageries Mu- ritimesgepraaid, koers stellende naar Rio de Janeiro. Naar wij vernemen bestaat bij het harmonie- muziek gezelschap Accelerando het voornemen op Vrijdag 13 December in het Schuttershof alhier een buitengewoon concert te geven. De heer R. Bekker alhier heeft zijne mede werking toegezegd, terwijl ook de jeugdige, doch reeds gunstig bekende, solo pistonnist en solo violoncellist J. C. Geijp, van het stedelijk muziek korps te Kampen, voor dit concert is geëngageerd. <$ostburg 27 Nov. Dinsdag 26 dezer had door de werkende leden der muziekvereeniging Apolloonder directie van den heer D. F. de Paauw en met medewerking van een drietal dames, eene muziek- en zanguitvoering plaats, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond. Het welslagen der met smaak gekozen nommers, de voordrachten, eu de genoegelijke stemming welke gedurende de opvoering heerschte, maakten den avond voor velen tot een genotvollen; ook bij de werkende leden der verecniging zal de^ uitvoering de aangenaamste herinneringen achter laten. De heer E. Coulon, directeur van den ko ninklijken schouwburg te Antwerpen, heeft zijn ont slag verzocht en verkregen, op grond dat het hem niet mogelijk was zijn troep voor de opera comique voltallig te krijgen en hij dientengevolge groote geldelijke verliezen leed. De gemeenteraad heeft nu den heer Manpas tot directeur benoemd en dezen vergunning gegeven om alleen groote opera's, operettes en comédies te geven, welke beide laatsten door Brusselsche tooneelgezelschappen opgevoerd zullen worden. In Oefening kweekt kennis te 's Hage is Maandag jl. opgetreden een jong Fransch dichter, de heer Jean Aicard, die zich ook eerstdaags te Amsterdam zal doen hooren. Op meesterlijke wijze draagt hij gedeelten uit Shakespeare's Othello voor, door hem in Fran3che verzen over gezet, benevens eenige grootere en kleinere gedich ten van hemzelven, waaronder een, vóór weinige dagen op de Nederlandsche carillons gemaakt. met hem aan een handje door de straten en langs de boulevards. Geduwd, gestooten, verdrongen, kijkt het kind nauwelijks rond. Op de paarden alleen let hij; dat is 'teenige wat hij herkent en hem aan 't lachen brengt. De moeder heeft ook nergens pleizier in. Zij gaat langzaam voort, denkende aan haar goed, aan haar huis, en als men die twee ziet voorbijgaan, zij met haar eerlijk gelaat, haar nette kleeding, haar glanzig haar, het kleintje met zijn rond gezichtje en groote schoenen, raadt men terstond dat zij van buiten gekomen en in ballingschap zijnen dat zij van ganscher harte de heldere lucht en de stilte der dorpswegen betreuren. EINDE, „Aicard, schrijft de Haagsche kroniekschrijver van het Handelsblad, verdient ten volle door de fijn beschaafden in Amsterdam te worden ge hoord, en indien hij in de hoofdstad een publiek vindt, zoo enthousiast en meêgesleept door het feu sacré van den beminnelijken dichter, als in den Haag, dan zal dit inderdaad eene welverdiende hulde aan zijne rijke en veelzijdige talenten wezen." De schilderij, bestemd als geschenk van het personeel der Nederlandsche zeemacht aan haren opperbevelhebber, prins Hendrik, is thans, naar de Standaard meldt, gereed. Zij stelt voor het eskader waarover Z. K. H. het bevel heeft ge voerd, met het admiraalschip de Prins van Oranje voorop. De lucht is bewolkt, het water vrij kalm, aan den horizont klaart de lucht op, waardoor een schoon lichteffect verkregen wordt. De Prins van Oranje voert aan den voortop de admiraals vlag en aan den grooten top wapperen een vijftal seinvlaggen. Het doek is in eene ongeveer 23 centimeters breede, vergulde lijst gevatonderaan in het midden bevindt zich een kussen, waarop staat: „De koninklijke Nederlandsche zeemacht aan haren luiten.-admiraal opperbevelhebber. 24 Aug. 1878." Boven dit kussen, hetwelk omslingerd wordt door een touw met twee onklare ankers, bevindt zich een kroon. De grootte der schilderij is 2 meters bij 1.40 meter. Gisteren werd in het huis van arrest en bewa ring alhier een persoon opgenomen, van wien men de overtuiging had dat hij niet schuldig aan eenig misdrijf was. Eene der vrouwelijke gevan genen, uit Hontenisse, beviel namelijk voorspoedig van een kindje. De oudste ingezeten van Sint Annaland, Abraham Theunisse, is de vorige week in ruim 92jarigen ouderdom overleden. Hij werd in zijne jeugd, tijdens de Fransche overheersching, tot den zeedienst gedwongen, maakte deel uit van de bemanning der vloot, welke in 1804, de Engelsclie kruisers ten spijt, onder den schout-bij-nacht Ver heul van Vlissingen naar Ostende en later naar Boulogne-sur-Mer zeilde, om met de Fransche vloot veréenigd eene landing in Engeland te beproeven. Men weet dat van deze „expeditie van Boulogne" niets kwam. In 1813 uit den Franschen zeedienst ontkomen, vestigde Theunisse zich te Sint Annaland, waar hij overleden is als rustend beurtschipper op Rotterdam, nalatende eene weduwe van 86 jaren, met welke hij bijna 62 jaren is gehuwd geweest en meer dan 80 kin deren, aanbehuwd-, klein- èn achterkleinkinderen. Zijn stoffelijk overschot werd Zaterdag den 23en dezer ter aarde besteld; de vlaggen der in de haven liggende schepen hingen haltstoks, ten teeken van rouw. Te Delft is gisteren nacht het dak van een huis ingevallen, dat door twee gezinnen bewoond werd, die er echter met den schrik zijn afgekomen. Men hoopt dat zij den eigenaar in rechten zullen vervolgen. Te Amsterdam is overleden de gewezen hoofdadministrateur der Billiton-maatschappij, den heer P. J. Maier, vroeger apotheker-majoor van het Ned. Indische leger. Duitscher van geboorte, doch niet alleen wettelijk, maar in zijn hart genaturaliseerd, schreef hij onze taal met buiten gewone zuiverheid. De wetenschap was zijne lievelings bezigheidhij was een der oprichters van de Natuurkundige vereenig ing in Indië en maakte in hare jaarboeken tal van scheikundige onderzoekingen openbaar. Te Heerenveen is eene vereeniging opgericht, die 40 leden telt, onder den naam van Werklieden Bouwlust, met het doel om voor den werkman ruime, gezonde en goedkoope eigen woningen te verkrijgen. In de bosschen nabij het landgoed Rij brugh te Smilde is dezer dagen een groot hert gezien en, zoo men zegt, door eenige Smilders vervolgd, die echter den wedloop moesten opgeven. Men vermoedt, dat het hert uit het Hannover- sche, uit den omtrek van Bentheim, derwaarts is gekomen. De jacht op hazen en patrijzen heeft tot nu toe goede uitkomsten opgeleverd en de poeliers verzonden, vooral naar België, meer dan in het vorige jaar. Patrijzen waren er echter meer dan hazen en er zijn jagers, die tusschen de 100 en 150 schoten. De meening van sommigen, dat het wild in Drenthe jaarlijks vermindert, wordt door anderen niet gedeeld, maar zeker is het, dat de jachtlief- hebberij, die zoo sterk in het Drentsche volk is geworteld, elk jaar sterker spreekt. Dat de zucht, om een haas machtig te worden door ongeoorloofde kunstmiddelen, niet uitsterft, kan men ook te weten komen uit de vonnissen der kantonrechters. Dr. J. T. Bergman, 11. Zondag te Leiden overleden (zooals wij reeds meedeelden), heeft eene levensbeschrijving van zichzelvengeschreven, bestemd om geplaatst te worden in de jaarlijk- sche handelingen der Nederlandsche Maatschappij van letterkunde, waarvan hij meer dan 40 jaren lid was. Aan zijne familie moet hij zijn verlangen hebben te kennen gegeven, dat niemand in 't openbaar iets aangaande zijn leven en werken zou schrijven. Dit verlangen zal zeker geëerbie digd worden, hoe vreemd het ook schijne. De Pall Mall Gazette schrijftIedere week, die voorbij gaat, doet het feit sterker gevoelen, dat wij in een strenge handelscrisis verkeeren. De malaise waarover thans ieder klaagt, duurt reeds vier jaren, zonder dat er eenig spoor te ontdekken is van eene naderende reactie. De armoede in Engeland neemt schrikbarend toe, zoodat de staatsarmeuverzorging hier en daar niet meer voldoende is om haar tegemoet te komen. Van katoen, ijzer en wol, de groote industrieën, is overvloed van fabrikaat, terwijl de prijzen lager staan dan waarvoor men bij de flauwe vraag kan produceeren. In Frankrijk komt tegenwoordig veel voor, wat men daar noemt changement d'inscription religieuse. Een aantal politieke en in andere op zichten invloedrijke lieden zijn in de laatste jaren protestant geworden, niet zoozeer omdat zij dwepen met het protestantsche geloof, doch enkel en alleen om hunne vrouwen en kinderen te onttrekken aan den invloed van den priester. Parjjs schijnt na de tentoonstelling onveilig te worden. Een Italiaan kwam onlangs met den nachttrein aan en nam eene voiture de place om naar het Grand-Hotel te rijden. In plaats daar van bracht de koetsier hem naar eene afgelegen plaats, waar de reiziger aan een boom vastge bonden en uitgeplunderd werd. Iets dergelijks gebeurde onlang3 met eene dame uit Tours. De daders, oude kennissen der justitie, die een rijtuig en paard hadden gestolen, en waarvan een zich als koetsier kleedde, zijn gevat. De Engelsche Economist vestigt de aandacht op de bepaling in de wet van 1867 op de ven nootschappen, volgens welke in de statuten van bankvereenigingen, bij beperkte limitedaanspra kelijkheid van de aandeelhouders, eene onbeperkte aansprakelijkheid van directeuren kan worden opgenomen. Dit gebeurt natuurlijk nimmer, omdat directeuren meestal ook oprichters der banken zijn en zich wel wachten om zulk eene bepaling uit te lokken. Het blad geeft daarom het denk beeld in overweging om bij de wet te bepalen dat de aansprakelijkheid van directeuren steeds onbeperkt moet zijn, zoodat zij staan of vallen met de inrichting, die zij besturen. Een Fransch dagblad inde provincie bevatte vóór eenigen tijd een bericht, dat de pastoor te C. de communie geweigerd had aan een kind, dat zijne offerkaars niet bij hem had gekocht. De bisschop van Nevers vervolgde het blad wegens laster uit naam der geestelijkheid van het ge- heele departement. De rechtbank oordeelde echter den bisschop niet ontvankelijk, daar de klacht moet ingediend zijn door den belasterde, in casu „de pastoor van C." Goede raad was nu duur, doch men vond er wat op. De pastoors van de 50 gemeenten in het departement, welker naam met een C begint, dienden nu eene klacht in, waarop nog geene uitspraak is gedaan. In de zitting van den Duitschen rijksdag bij de behandeling der socialistenwet verweet Bis marck aan de Frankfurter Zeitung, dat dit blad in betrekking stond met de Fransche regeering. De kanselier staafde deze zware beschuldiging niet met bewijzen en liet dit ook na, toen hij door het beleedigde blad daartoe gesommeerd werd. De Fr. Zg bevatte eenige dagen daarna een protest, door de geheele redactie geteekend, waarin de beschuldiging voor onwaar werd verklaard, en waarin geconstateerd werd, dat Bismarck het bewijs zijner woorden was schuldig gebleven. Het protest eindigde met deze woorden: „Op grond van het vorenstaande herhalen wij, dat de be wering, dat de Frankf urter Zeitung in betrekking staat tot de Fransche regeering, laster is; dat iedere voor gerechtelijke vervolging schotvrije toespeling op zulke betrekkingen, iedere toespeling bestemd om bij het publiek het geloof daaraan op te wekken, eene onverantwoordelijke verdacht making is." Die verdediging dunkt ons was het recht der redactie, en Bismarck bleef als fat soenlijk man niets anders over, dan bewijzen voor zijne bewering bij te brengen of openlijk zijne woorden in te trekken en om verschooning te vragen. Niets van dat alhij diende een klacht in wegens hoon. Hem kon de Zg. met dit wa pen niet bereiken, want hij had in den rijks dag gesproken en was dus onschendbaar. Een Italiaansch correspondent meldt, dat koning Humbert op den dag van den tegen hem beproefden moordaanslag letterlijk gezegd heeft: „Indien de heeren moordenaars denken, dat zij er ons toe zullen brengen om reactionnaire wetten te maken, hebben zij het mis. Men kan maar eens sterven, en het huis van Savoye zal nimmer het doodvonnis der vrijheid onderteekenen'De waarheid van dit bericht staat natuurlijk niet onwrikbaar vast, al is de correspondent nog zoo geloofwaardig. In zulk een tijd van opgewon denheid worden den acteurs op het groote staats- tooneel dikwerf woorden in den mond gelegd die ze nimmer hebben uitgesproken. Of de woorden juist zijn doet er ook minder toe, als ze maar dp uitdrukking zijn van den geest, die op het Quirinaal heerscht. —ate—mmm binnenland. Sluis. Uit goede bron verneemt men dat door den wachtmeester der maréchausee L. de

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2