282. 29 November. Vrijdag Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 28 November, FEIJILLBTOISr. De landlieden te Parijs gedurende het beleg. MIDDELBIIRGSCHE Op uitnoodiging ran den burgemeester is heden ten stadhuize alhier eene bijeenkomst gehouden van een twaalftal heeren, waarin besloten is, dat een verzoek zal gericht worden aan de ingezetenen om van hunne belangstelling in het huwelijk van Z. M. den koning te doen blijken door het geven van bijdragen voor een nationaal geschenk aan H. M. de koningin. Voor dit doel zullen eerlang lijsten aan de huizen der ingezetenen rondgaan. Heden had door gedeputeerde staten dezer provincie de opening plaats van de inschrijvings- biljetten voor het tweede gedeelte der provinciale geldleening van f 170,000, groot 69.000, tegen eene rente van 4 pet. Ingeschreven werd door de heeren H. Tak, voor 2 obligatiën ad f 960.33 en 10 ad f 940,33van den Broecke, Luteyn Schou ten, voor 10 obligatiën ad f 900 en 10 ad f 951,10 J. A. Zip, voor 8 obligatiën ad 925I. Boasson en Zonen, voor 3 obligatiën ad f 960 en 3 ad f 900J. A. Tak en C0., voor 3 obligatiën ad f 980, 1 ad ƒ970 en 65 ad f 900; van der Leijé en C°., voor 5 obligatiën ad f 951. Het comité voor het volks-petitionnement te Middelburg heeft, volgens Het Zuiden, met groote meerderheid van stemmen besloten, voorloopig, om verschillende redenen, eene afwachtende houding aan te nemen. Datzelfde kan men zeggen dat door geheel Nederland, de regeering incluis, ook al „om ver schillende redenen," ten opzichte van het school- vraagstuk, gedaan wordt. Oostburg, 27 November. Omtrent den gisteren reeds medegedeelden diefstal van vee valt nog het volgende te melden. De landbouwer A. de Smet alhier, miste Dinsdag morgen een zijner beste koeien in zijn stal. Dat die uit den stal ontvreemd was, scheen den eige naar niet twijfelachtig. Onmiddellijk werd het rijtuig ingespannen en met den wachtmeester Flips, der alhier gestationeerde brigade maréchaussée naar Brugge gereden, waar het Dinsdags veemarkt is, en werkelijk vond de eigenaar daar zijne koe, doch reeds in de tweede hand verkocht. Heden verneemt men dat de dief gearresteerd is. Het is zekere P. Gr., geen vreemdeling bij de justitie. Op vermoeden gearresteerd, terwijl hij aan 't zwen- uit de contes du lundi van Alphonse- Daudet. Te Champrosay leefden die menschen heel ge lukkig. Hun stalplein was juist onder mijne vensters en gedurende zes maanden van 'tjaar was hun bestaan eenigszins vermengd met het mijne. Lang voor de dag begon hoorde ik den man den stal binnen gaaD, zijne kar inspannen en naar Corbeil vertrekken, waar hij zijne groen ten ging verkoopen; daarna stond de vrouw op, kleedde de kinderen aan, riep de kippen, melkte de koe, en den heelen morgen was 'teen geklots van groote en kleine klompen op de houten trap. In den namiddag werd alles rustig. De vader was op 't veld, de kinderen naar school, de moe der stil bezig om op de plaats het linnengoed te bleeken te leggen, of zij zat voor de deur te paaien, terwijl zij op het kleintje paste. delen te Maldeghem was, werd hij door den wachtmeester van Brugge, die ontboden was, op grond der aanwijzingen van den kooper der koe, dadelijk herkend als de eerste verkooper. Morgen zal de dief zeker te Middelburg komen. Met behulp van een koewachter schijnt hij den diefstal uitgevoerd te hebben, dien hij reeds volledig bekend heeft. Zoowel aan de Nederlandsche als aan de Belgische policie te Brugge en te Maldeghem komt in deze groote lof toe, daar zonder hare voortvarendheid de dader van dezen diefstal waarschijnlijk even min ontdekt zou zijn geworden als zoovele vroegere veedieven. Door tusschenkomst der politie te Brugge is de eigenaar de Smet weder in 't bezit van zijn beest gesteld, tegen gedeeltelijke vergoeding van de koopsom, welke de bezitter betaald had. Axel28 Nov. Eenige dagen geleden is op eene hofstede, in den Eendragtpolder, gemeente Zaamslag, een hond afgemaakt, zijnde een zoo genaamde schaaphond, welke vermoed werd dol te zijn, dewijl hij menschen en dieren wilde bijten en geen goed voedsel begeerde, ja zelfs een af keer daarvan had. Dezer dagen ontving iemand alhier een zooge naamd bankbillet van 40, dat later bleek een veertigvoudige Nederlandsche wensch te zijn. Door de drukte op het oogenblik van de ont vangst, was het niet bemerkt. Papier en model waren als de bankbiljetten, doch in plaats van „Nederlandsche bank", en „veertig gulden" staat er „Nederlandsche wensch" //veertig-voudig". Aangeboden door In de schilden op de hoeken staat 40 en daar onder „eenige wenschen". Eindhoven, 27 November. In verschillende dagbladen wordt medegedeeld, dat het ongeval alhier waarschijnlijk veroorzaakt is door den machinist Harmsen. Dit is niet juist. Er is wel een Harmsen machinist bij de Exploitatie Maat schappijmaar deze doet dienst op het Noordernet. De treinen, die in botsing kwamen, werden ge reden door den machinist Hermus uit Rotterdam en den machinist de Raaf. Eerstgenoemde reed met zijn trein te ver door. Amsterdam, 27 Nov. Het district Amster dam Nieuwer Amstel van Eigen Hulp hield heden avond eene algemeene vergadering, die door zestig leden werd bijgewoond. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek, dat dit district thans, na de uitbreiding met verschillende kleine gemeenten in den omtrek, 1040 leden telt. De mededeelingen omtrent de afdeelingen: Van tijd tot tijd kwam er iemand voorbij en al voortnaaiende maakte zij een praatje Eens, 'twas tegen het einde der Augustus maand, altijd diezelfde Augustus-maand hoorde ik de vrouw tot eene huur zeggen: „Wat zegt ge, de Pruisen! Zijn die in Frankrijk, och kom „Ze zijn te Chalons, moeder Jeanriep ik haar uit mijn raam toe. Dit deed haar har telijk lachenIn dat hoekje van Seine-et- Oise geloofden de landlieden niet aan den inval. Alle dagen evenwel, zag men wagens vol bagage voorbij rijden. De huizen der burgers werden gesloten, en in die schoone maand, wanneer de dagen zoo lang zijn, stonden de tuinen in vollen bloei, verlaten en somber achter hun geslotene hekken. Langzamerhand begonnen mijne buren zich ongerust te maken. Telkens als weer een gezin het dorp verliet werden zij bedroefd. Zij gevoel den zich zoo eenzaam.Toen werd op zekeren morgen aan de vier hoeken van 't dorp de trom geslagen. Order van den maire. Men moest te Parijs zijn koe en het voeder gaan verkoopen en niets voor de Pruisen achterlaten. De man vertrok naar Parijs en 't was eene droeve reis. Op den straatweg volgde de eene zware verhuis wagen op den anderen, en daartusschen liepen kudden schapen en varkens, die verdwaalden tusschen de wielen; vastgebonden ossen die loeiden op karren; ter zijde langs de slooten kunsten en wetenschappen, levensbehoeften, ge neeskundige hulp en woningbouw waren alle ongunstig en getuigden van zeer weinig sympathie. Alleen de afdeeling „levensbehoeften" had teekenen van leven gegeven, 160 leden hadden nl. gebruik gemaakt van het aanbod om eene overeenkomst met de Amsterdamsehe Verbruiksvereeniging te treffen tot het verkrijgen van goedkoope en deugdelijke kruidenierswaren. De overige afdee- lingen hadden tot nogtoe geen succes, maar de verschillende besturen werden diligent verklaard De hoogleeraar van Pesch hield aan 't slot een warm pleidooi voor eene onderlinge levens verzekering op groote schaal, waarbij alle in Nederland bestaande maatschappijen ten slotte moesten worden ingelijfd. Bij de staatsspoorwegen is benoemd tot sta tionschef te Woensdrecht W. E. van Amstel, 2e klerk te Venlo. Maandag trad in het Utrechtsche departement der Maatschappij van Nijverheid de heer Hartman uit Goës op, als verdediger van meer en beter onderwijs voor de vrouw en als voorstander van haar opleiding tot en optreden in de nijverheid. Ofschoon de redenaar in het laatste deel zijner rede, waarin hij meer en hooger onderwijs voor de vrouw vorderde, om haar tot een waardige levensgezellin voor den man te maken, wel wat afbreuk deed aan het begin, waarin hij een bijna poëtische schilderij gaf van de hooge beteekenis die de vrouw ten allen tijde in den huiselijken kring en het gezellige leven heeft gehad, heelt hij zeker door de warmte en de overtuiging syaarmede hij sprak, zijn hoorders het hooge belang der zaak doen inzien. Zoo hij al geen tegenstanders kon bekeeren, heeft hij zeker menig-' een aan 't nadenken gebracht, en zijn geestver wanten ongetwijfeld ook daardoor versterkt in de overtuiging, dat niet alleen meer en beter onderwijs aan meisjes toekomt, maar dat ook in de nijverheid menige vrouw een eervolle plaats kan innemen, om haar te vrij waren voor veel, waaraan zij, zonder dat, in onderscheidene ge vallen blootstaat. RottNbl.) De heer Henri Havard heeft, naar aanleiding van de fijne manier waarop de burgemeester van Breda zich over zijn persoon heeft uitgelaten, aan het Handelsblad een brief geschreven, welke ons zulk een meesterstuk van fijn vernuft toeschijnt, dat wij ons verplicht achten hem onvertaald hier te laten volgen. Onze lezers mogen ons de be kentenis ten goede houden, dat wij ons huiten staat voelen om eene vertolking te geven, welke de geur van echt Fransche geestigheid en beval- liepen arme lieden achter handwagens vol huis raad uit den ouden tijd, versleten leuningstoelen, ouderwetsche tafels en spiegels, en men gevoelde welk een nood de woningen moest zijn binnen gedrongen om al dat stof in beweging te brengen en al die reliquieën te verplaatsen en ze zoo opeengehoopt langs de straatwegen te vervoeren. Voor de poorten van Parijs was 't om te stik ken. Men moest twee uren wachten. Al dien tijd stond de arme man, tegen zijne koe geleund, met ontsteltenis te kijken naar de monden der kanonnen, de grachten vol water, de verschan singen die hij de minuut hooger werden, en naar de hooge populieren nit Italië, neergeveld en verdord langs den kant van den weg 's Avonds keerde hij verslagen terug en vertelde aan zijne vrouw al wat hij had gezien. De vrouw werd bang; ze wilde den volgenden dag reeds vertrekken. Maar van den eenen dag tot den anderen werd het heengaan steeds uitgesteld Er was nog een oogst binnen te halen, een stukje land dat men nog wilde bebouwen. Wie weet of men geen tijd zou hebben om den wijn binnen te brengen? En dan koesterde men nog de stille hoop dat de Pruisen misschien dien kant niet zouden uitkomen. Op zekeren nacht werden zij wakker geschud door eene vreeselijke ontploffing. Men had de brug van Corbeil laten springen. Mannen liepen rond en klopten aan elke deur: „De ulanen! de ulanenbergt u!" In aller ijl ligheid, die ons uit deze regelen te gemoet ademt, niet zou doen vervliegen. Paris, Novembre 1878. Mon cher Directeur. J'ai appris par Ie Handelsblad de Samedi que mr. Ie Bourgmestre de Bréda avait bien voulu s'occnper de ma modeste personne. Je tiens a l'en remercier ici publi- quement, car rien ne pouvait mieux servir mes interets que la fafon dont il s'est exprimé sur mon compte. Grace a lui, la Neerlande sait maintenant que mes écrits m'aident a vivre, et dès lors, elle a double raison pour accueillir clialeureusement les travaux que je lui consacre. Merci done pour cette reclame parfaite de tous points, sauf peut-être en un mot dont je ne comprends ni le sens ni Ia portee. Ce mot c'estploert. Pendant mon long séjour 'en Hollande, je ne l'ai jamais entendu prononcer. Je le erois inusité dans la société distinguec qui m'a traité en ami et j'en ignore, si bien la significa tion, qu'on me dirait «M. Le Bourgmestre de Bréda est un ploert" que je ne saurais si ce qualificatif est au dessus ou au dessous de sa reputation. Je fais done des réserves pour ce mot. Mais. ceci importe peu; ce qui importe ce sont les archives de Bréda. Ce que je puis affirmer sans crainte d'êt re démenti (et je n'étais pas seul dans ma visite) c'est que ces archi ves, quand je les visitai, étaient sans arebiviste, sans classement. Des paquets de lettres ouverts jonchaient les tables laissant déborder leur oontenudes amas de titres trainaient dans les coins; des registres moisissaient. par terreon marchait sur les documents Un enfant de. dix ans eut vu cela en cinq minutes. J'ai mis, parait-il, un quart d'heure a m'en apercevoir. Ou m'a reproché de n'avoir pas questionné le Bourg mestre. Ah hieu ouiAu premier mot le pauvre magistrat parut si surpris, si étonné, si ahuri, qu'ayant pitié de son trouble et de son embarras, j'écourtai ina visite. Si Bréda était seulement" une ville de ehapons, je com- prendrais qu'ellé Se montrat satisfaite de l'état de ses archives et fiere de l'érudition de son Bourgmestre. Mais c'est une cité célèbre, dont le nom est connu du monde entier, qui a joué dans l'histoire un róle rétentissant, et c'est lui faire une injure douloureuse que de négliger aussi honteusement ce qui raconte sa gloire. Dans la question qui nous oecupeles injures ne sont pas des raisons. Si M. le Bourgmestre de Bréda ignore ce que c'est que des archives bien tenuesqu'il interroge les Ilingman, les Scheffer, les Stoppelaar, les Eecklioff ou le portier du stadhuis de Bergen-op-Zoom. Mais non, il le sait, et pour qu'il soit accouché d'une aussi jolie harangue, il faut que le trait ait porté juste. Les rayons de la verité font seuls eclore de pareilles fleurs d'élo- quenc e. Hixiei nunc gaudeamus Et maintenant, mes amis, rions de bon coeur. HENRY HAVARD. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is aan de verschillende chefs van ijk- kantoren een schrijven gericht, waarin eene juiste opgave gevraagd wordt van de overtredingen in stond men op; spande de kar in, kleedde dc half slapende kinderen aan en vluchtte met eenige buren langs een dwarsweg. Toen zij de helling beklommen hadden sloeg de klok drie uur. Zij keerden zich voor 't laatst om. Het paard en wed; het kerkplein, hunne gewone wegen, de een die naar de Seine afloopt, de ander die tusschen de wijnbergen kronkelt, dat alles scheen hun nu reeds vreemd, en in de witte morgenschemering drukte het dorpje zijne huizen tegen elkaar aan, als sidderde het van angst. Zij bevinden zich nu te Parijs op twee kamers op de vierde verdieping in eene sombere straat... De man is niet zoo heel ongelukkig. Men heeft hem werk gegeven; voorts behoort hij tot de nationale gardehij moet op de wallen zijn, exer- ceeren, hoe meer werk hoe heter om zijn leegen zolder en zijne akkers zonder zaad te vergeten. De vrouw, die somherder van aard is, is bedroefd, I zij- verveelt zich en weet niet wat te beginnen. Zij heeft hare beide- dochtertjes op school gedaan en in dat dompige lokaal zonder tuin kunnen de meisjes het bijna niet uithouden als zij denken aan de "prettige landelijke school, aan 't vroolijk gegons als van een bijenkorf, .aan de halve mijl door het bosch, die zij dagelijks moesten gaan om er te komen. De moeder lijdt er onder dat zij verdriet hebben, maar 't is over het kleintje vooral dat zij zich ongerust maakt. Daar ginds liep hij heen en weder en volgde

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1