N°. 381. 131e Jaargang. 1878; Donderdag 38 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien! 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangére G. L. DauBe en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 27 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kunstnieuws. Rechtszaken, Vlissingen, 27 November. De verkiezing van leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, die heden middag plaats had, ter vervulling van vijf periodieke aftredingen en een tusschentijds opengevallen plaats, werd door eene verblijdende belangstelling gekenmerkt. Ter wijl toch veeltijds slechts een dertigtal kiezers opkomen, namen heden 77 van de 164 kiesgerech tigden deel aan de stemming. De uitslag was dat de aftredende leden de heeren F. Wibaut met 65, J. Verkuyl Quakke- laar met 63, P. J. Siegers met 62, M. Pot met 55 en J. Dommisse Cz., met 50 stemmen werden herkozen. De overige uitgebrachte stemmen waren over verschillende personen verdeeld. Voor de vervulling der plaats van een tus- schen tijds afgetreden lid moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren P. G. de Vey Mestdagn die 28 en A. Koppejan die 15 stemmen verkreeg. Een gedeelte van den zeedijk van den Thoorn- polder, ter plaatse van den dijkval van 26 No vember 1877 door stormvloeden van lieverlede afgeslecht, zoodat het nog slechts 0.40 M boven hoogwater verheven was, is jongstleden Zondag zoover weggeslagen, dat thans de nieuwe inlaag- dijk den polder tegen het hoogwater moet be schermen. Bij prov. blad n° 109 wordt door gedeputeerde staten van Zeeland medegedeeld, dat aan den Margarethapolder, bij Stavenisse, door de zorg van het gewestelijk bestuur is aangelegd een steiger of aanlegplaats voor schepen en vaartui gen, tot het innemen of afzetten van reizigers en het laden of lossen van goederen, en dat daarop, te rekenen van Woensdag 27 dezer, van toepas sing zal zijn het reglement op het gebruik van de provinciale steigers in Zeeland van 9 Juli 1852, behoudens de daarin gebrachte wijzigingen. Bij circulaire van ged. staten van Zeeland wordt de aandacht van gemeente en polderbesturen gevestigd op de 1 Januari 1879 in werking tredende wet van 5 Juni jongstleden, Staatsblad n° 90, volgens welke, met afwijking van art. 1236 van het burgerlijk wetboek, alle dan bestaande hypothecaire inschrijvingen binnen twee jaren na eerstgemelde dagteekening moeten worden ver nieuwd. Oostburg, 27 November. Het stelen van beesten in het voormalig 48 district van Zeeland, houdt, niettegenstaande het arresteeren van een der vermoedelijke daders van een onlangs plaats gehad hebbenden diefstal van 2 beesten, nog maar niet op. In den nacht van 25 op 26 November is weder een 3jarige bekalfde vaars ontvreemd, ten nadeele van den landbouwer A. A. de Smet, in de gemeente Oostburg. Ditmaal is het beest niet uit de weide, maar uit den stal gehaald, en vermoedelijk naar België vervoerd. Xierifexee, 26 November. De heer P. Van der Veen, van Alkmaar, opende heden avond de reeks der Nutslezingen alhier met eene aardige novelle getiteld Henriette. Na de pauze droeg de spreker nog een ernstig en een paar luimige gedichtjes voor, die de talrijke aanwezigen tot hartelijke vroolijkheid stemden. De leden van het Pensioenver bond worden her innerd aan de vergadering, welke door het be stuur der afdeeling Middelburg belegd is op Zaterdag den 30™ dezer, des namiddags te 2 uren, in de bovenzaal der sociëteit St. Joris alhier. De punten van behandeling zijnhet jaarverslag met de rekening en verantwoording over 1877—78, en het verslag van den afgevaardigde. inlichten omtrent dé zeven schatrijke huwbare weeskinderen, die te Brussel a prendre zijn, is niet zonder gevolg gebleven. Van een vriendelijke hand ontvangen wij een gedrukt stuk, in 't Fransch, met een paar geschreven woorden aangevuld, afkomstig van een Brusselsch adres, dat wij niet nader zullen aanduiden. In dat stuk leest men zeer treffende dingen. Er wordt o. a. in gezegd dat eene deftige familie slechts van een deftige verbintenis gediend wil zijn, dat een speler of een verloopen persoon (déclassê) dus niets te hopen heeft en dat de onderteekenaar tot geen prijs van deze beginselen afwijkt. Eene samenkomst met den onderteeke naar is zeer wenschelijkook moet men zijn naam opgeven, opdat de onderteekenaar in staat zij een ge trouw verslag omtrent den aspirant uit te brengen. De noodige inlichtingen ten aanzien van het schatrijke zevental zijn te bekomen; doch alleen nadat de inlichtingen van weerskanten voldoende zijn bevonden, zal er een naam genoemd worden. De hoofdzaak zijn echter de kosten. De belang hebbende moet wél weten wat hij doetzich niet laten aantrekken door een schitterend vooruitzicht, waarbij men moet beginnen met onkosten te maken, voor welke de onderteekenaar van het stuk niet de minste verantwoordelijkheid op zich neemt. Nadat men dit interessante drukwerk gelezen heeft, keert men 't blaadje om en ziet het vol gende geschreven Répertoire: 1° 21 jaar, Belgisch, fortuin 1,200,000 franken. 2° 21 800,000 3° 22 3,000,000 4° 23 1,800,000 5» 21 Duitsch, 4,000,000 Mark. 6° 21 2,400,000 7° 23 wede. zonder kinderen 12,000,000 De kosten voor de vier „Belgen" bedragen f 50, welke men in eens te betalen heeft. De „Duitschen" zijn veel duurder. Ze kosten ƒ100 per stuk. Daarvoor is haar fortuin dan ook gemiddeld meer dan eens zoo groot. Men kan wel merken dat het in Duitschland nog maar kort geleden milliarden geregend heeft Er wordt wel eens geklaagd dat er in ons land niet genoeg getrouwd wordt. Nu men echter voor zoo weinig geld millionair worden en nog een jong vrouwtje van „deftige" familie op den koop toe krijgen kan, zal de klacht wel niet lang meer gehoord worden. fiet verzoek, in ons nommer van 22 dezer aan onze lezers gedaan, om ons nader te willen Daar wij onlangs een en ander overnamen uit een ingezonden stuk in de N. Rott. ct. over de door de jachtvereeniging Nimrod op touw gezette parforce-ydtiht op de Barneveldsche heide, rekenen wij ons nu ook verplicht hier te laten volgen wat de heeren J. Leur, C. J. Hacke van Mynden en W. Leur, in antwoord op dat stuk in het Dtr. Dagblad geschreven hebben. Het aange kondigde jachtvermaak heeft namelijk den 21en dezer plaats gehad en de genoemde heeren geven daarvan nu de volgende beschrijving, ten bewijze dat het geenszins barbaarsch of bloedig is toege gaan. „Een hert werd op de Barneveldsche heide (niet in een boseh) losgelaten. Een half uur later ongeveer werden de honden voorgevoerd en vonden het spoor. Een aanzienlijk aantal ruiters, die bij deze gelegenheid in staat waren hun bedrevenheid in de rijkunst te toonen, volgden het spoor der honden, die na circa drie kwartier uur het hert omsingelden. „Toen alsnu het hallali, over de Barneveldsche heide schalde, zag men het hert ongedeerd, aan de hoorns vastgehouden door een der ruiters, omgeven door de bloeddorstige doggen", dusdanig in bedwang gehouden door de Whips, dat zij het niet durfden aanvallen. Misschien werd de bloed dorst der ruiters, om dit vreeselijk schouwspel geschaard, niet ten volle bevredigddaar het arme slachtoffer gezond eh frisch weder vervoerd werd naar de plaats waarvan het gekomen was. „Het geheel was zeer schilderachtig en deed de toeschouwers denken aan de vele teekenachtige tafereelen, die iedereen wel eens in staat is geweest, óf in werkelijkheid of op Engelsche platen te bewonderen." Na deze beschrijving, houden wij 'ter inderdaad voor dat degeheele vertooning op het hert misschien wel geen pleizierigen, maar toch ook geen bijzonder barbaarschen indruk gemaakt zal hebben, 't Beest zalmisschien het amusement van al die te paard zittende, „jagertje spelende" mannen alleen wat kinderachtig gevonden hebben. Met leedwezen verneemt men dat dr. M. Cohen Stuart, te Utrecht, aan typheuse koorts ernstig ongesteld is. Het ^Rott. Nieuwsblad bevat een brief uit Ter Neuzen1, over de invoering der nieuwe bronzen pasmunt in Zeeuwseh-Vlaanderen en de verdrin ging van het vreemde kopergeld aldaar. Aan dien brief is het volgende ontleend: „Zeer wijs zorgde de regeering, dat, ter berei king van het beoogde doel, groote hoeveelheden nieuwe centen het eerst aan de grenzen werden beschikbaar gesteld, en zoo zageu wij ze dan ook in Zeeuwseh Vlaanderen als zoovele goudstukken op tafels en lessenaars flonkeren, lang voor dat het hartje van Nederland zich in den aanblik er van mocht verheugen. „Die centen zouden natuurlijk den weg daar heen wel vinden en, wanneer de aanvoer naar de grenzen met den invoer naar het binnenland gelijken tred hield, zouden ook zachtkens aan de oude koperen centen verdrongen worden en bleven wij tegelijk van de vreemde munten bevrijd. „Maar wat is nu het geval De aanvoer naar de grenzen schijnt opgehouden, of de acti viteit der met de verspreiding belaste rijksambte naren is merkelijk minder geworden. De nieuwe centen trekken hun vaderland binnen, de oude ruimen niet op, en - wat erger is de Belgen importeeren weer zachtkens aan, altijd met hunne Courtage van 6 procent, zonder dat men schijnt te kunnen nagaan, waar ze vandaan komen. „Onwillekeurig rijst nu de vraag: „Is het ernst', wat men dezer dagen in de nieuwsbladen ver telde, dat de 2J cents-stukken alias grooten eerst in omloop zullen worden gebracht, als de oude koperen centen zijn ingewisseld en „zou zulke wijze van handelen iets anders zijn, dan eene acceptatie te trekken op de eeuwigheid „In dezen is geen vooruizicht, dan door toe passing van het spreekwoord„de aanhouder overwint." „Alleen door ruimen aanvoer van nieuwe pas munt en het opruimen der oude centen, zal het mógelijk zijn, hier het vreemde goed te verdrin gen, en wanneer niet alle krachten worden inge spannen om dit te doen, dan blij ven wij bier aan de winzucht onzer naburen overgeleverd." Tot aanvulling van het bericht omtrent de vestiging der Thorbecke-stichting deelen wij nog mede, dat uit de verzamelde gelden, behalve de uitgaven voor het standbeeld en die voor de ver siering van het graf, ook zijn bestreden de kosten van het door den heer Israels geschilderde portret, dat in de senaatskamer der Leidsche universiteit is geplaatst, en die voor de vervaardiging van eene copie van dit portret door mejuffrouw Schwartze. De steen in den gevel van het ge boortehuis van Thorbecke te Zwolle werd door de Zwolsche sub-commissie uit de aldaar verza melde gelden bekostigd. {Hbl.) De gemeenteraad van Doetinchem heeft besloten voortaan in ,de straatlantarens geen gas maar petroleum te gaan branden. Tot toelichting van dit schijnbaar anti-verlichtend besluit, diene dat de gasfabriek, bij het einde van haar contract, f 900 'sjaars meer vroeg. Zij kreeg echter wat meer lieden overkomt, die 't onderste uit de kan willen hebben en blijft voortaan van de lichtleverancie verstoken. Door de Nederlandsche bank is een maatregel genomen, om de geldbeweging te vergemakke lijken. Met ingang van 1 December e. k. zal namelijk van de zoogenaamde kasquitantiën waarbij van het eene bankkantoor op het andere aan bepaalde personen gelden kunnen worden overgemaakt niet meer de provisie van 7» per mille worden geheven. Die provisie zal worden vervangen door eene vaste vergoeding van 50 ets per kasquitantie, in welke 50 ets. ook begrepen zijn de 21 ets. die voor zegelrecht zijn verschul digd. Men houde daarbij in het oog, dat wanneer eene kasquitantie, genomen wordt in voldoening van een geheelen of gedeeltelijken disconto- of beleeningpost, de reeds vroeger door de Neder landsche bank ingevoerde wijze van handelen gehandhaafd blijft, volgens welke in zulk een geval alleen het zegel van 21 cents zond r verdere bijbetaling wordt verlangd. zeemacht. Benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. hij de zeemacht,, de heer C. J. J. Hirschig. rekenkamer. Eervol ontslag verleend aan den heer J. C. A. Jansen, op zijn verzoek, uit zijne betrekking van referendaris bij de algemeene rekenkamer, met dankbetuiging voor de goede diensten door hem gedurende meer dan zestig jaren aan den lande bewezen, en behoudens aan spraak op pensioen. Benoemd tot leeraar in de Fransche en Duitsche talen aan de H. B. school te Warffum, de heer v. Helden, te Rotterdam. De minister van binnenlandsche zaken heeft de reorganisatie van het hooger en middelbaar onderwijs, in de gemeente Deventer goedgekeurd en medegedeeld, dat wanneer de drie nog aan het gymnasium ontbrekende leeraren zullen zijn be noemd, het rijkssubsidie zal worden verleend. Op de aanstaande vergadering der Vereeni ging tot ondersteuning van minvermogende onder wijzers, den 30en dezer te Utrecht gehouden wor dende, zal o. a. deze pikante vraag behandeld worden „Heeft onze vereeniging nog reden van bestaan, met het oog op de nieuwe onderwijswet" Mej. Agar, die gisteren avond in den schouw burg te Amsterdam zou optreden, is door onge steldheid daarin verhinderd. Ook de voorstelling te Rotterdam is uitgesteld. Op 5 Februari a. zal het 200 jaar geleden zijn dat Vondel stierf. In den stadsschouwburg te Amsterdam zal dan een opvoering plaats hebben van een van Vondels werken en van een gelegen heidsstukje van prof. Alberdingk Thijm. Gedurende de eerste vier dagen van Augus tus 1879 zal te Deventer het XlVe Ned. zangers feest worden gehouden. Twee en twintig liedertafels, gezamenlijk onge veer 700 zangers tellende, hebben verklaard aan het feest deel te zullen nemen. Het programma is aldus vastgesteldZonnelied van Frans Coenen Jaargetijden, van Felix Brandts BuysSonntag aufdds Meer, van Heinze Salamis, van Gernsheim le gedeelte van David, van Richard Hol; trio voor sopraan, tenor en bariton uit David, van Richard HolEen stem aan H strand, van Henri F. R. Brandts Buys De roos, van Gheluwe Eendracht, van Verhulst Wij leven vrij enz., vierstemmig gezet door H. Umland. - De vereeniging Het Nederlandsch Tooneel heeft aan haar gezelschap verbonden de dames Hoedt (eene debutante van het vorig seizoen), Sablairolles en Tonia Poolman (van- de Tooneel- school) benevens de heeren D. Haspels (van het Rotterdamsche tooneelgezelschap), F. Bouwmeester (van Judels eu Bouwmeester) en Stevens (vroeger bij Albregt en van Ollefen.) In de openbare zitting voor strafzaken van het kantongerecht te Middelburg van den 26en No vember 1878, zijn de navolgende vonnissen ge wezen H. S. C., te Rotterdam, wegens bet gaan over een openbaren overweg, terwijl deze afgesloten is, onder Middelburg, veroordeeld in eene geld boete van f 10 of een dag gevangenisstraf; J. D. van K., te Doetichem, wegens het te Mid delburg "uittartend en al schreeuwende naloopen van personen, te zamen en in vereeniging, en hoewel geen zestien jaren oud, met oordeel des onderscheids gepleegd, veroordeeld in eene geld boete van f 5 of twee dagen gevangenisstra

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1