Ingezonden Stukken. Réclames. Zeet ij dingen Handelsberichten. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Prijzen .van Effecten. In antwoord aan den heer Wintgens zeide hij dat deze zich nevelbeelden schept. Hij erkende het bestaande financieel tekort, maar dit is 'niet een gevolg van het liberale stelsel, maar van de daling der koffieprijzen, van de afschaffing der suikercultuur en van den Atjehoorlog die even als de oorlog met Afghanistan gerechtvaardigd is. Slechts gezonde beginselen van recht en recht vaardigheid zijn goed. Noch het Europeesch, noch bet Cbineesch element is oproerig, ofschoon de uitbreiding der Chineesche immigratie ook gevaarlijk kan zijn. De heer Heydenrijck wilde door middel van een memoriepost de quaestie der bijdrage onge- praejudicieerd laten. buitenland. Konstantlnopel. De Bulgaarsche nationale vergadering is tegen 27 December bijeengeroepen tot vaststelling der organieke wetten en tot ver kiezing van een vorst. Rome. De wond van Cairoli is verergerd. Londen. De divisie Brown isteDakka aan gekomen, de Afghanen ontruimden het fort. Volgens geruchten is Djelalabad ontruimd en zijn de garnizoenen naar Kaboel gevlucht. St. Petersburg. De keizer heeft Dondukoff ontboden om hem nadrukkelijk voor te houden tegenover de Bulgaren alle dubbelzinnigheid te vermijden en zich strikt te houden aan de instruc ties, die overeenstemmen met het Berlijnsch tractaat. 25 Nov. 's av. 11 u. 49 gr. 26 's morg. 8 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 6 u. 49 gr. Hoezeer graaf Andrassy in de delegaties geene scherpe afkeuring van zijne politiek te vreezen heeft, en in de Oostenrijksche delegatie vooral op eene zekere meerderheid mag rekenen, heeft dit lichaam hem toch doen voelen, dat het de koorden van de beurs iu handen heeft en die niet voor den duren minister van buitenlandsche zaken openen wil, dan wanneer hij het verzoek daartoe doet na vervulling van alle vormen, die hem door de constitutie zijn opgelegd. Andrassy had behalve de reeds toegestane 60 millioen nog 42 millioen gevraagd om in 1879 aan de organi satie van Bosnië-Herzcgowina te besteden. De aanvrage kwam bij de budget commissie, die met 14 tegen 6 stemmen antwoordde, dat zij geen crediet zou openen vóór de Beichsrath zich had uitgesproken over het Berlijnsche tractaat. De commissie 'stelde zich daarbij op het terrein van de zuivere toepassing der grondwet voor de gemeenschappelijke belangen van de monarchie van 21 December 1867, die in art. 1 a uitdrukkelijk voorschrijft, dat de bekrachtiging van internatio nale tractaten voorbehouden is aan de vertegen woordigende lichamen van beide deelen des rijks, d. i. aan den Beichsrath en den Hongaarschen landdag. Zoolang die bekrachtiging nog niet verkregen Is, is dus de delegatie, die zooals haar naam reeds aanduidt, hare wetgevende macht slechts krachtens mandaat van den Beichsrath uitoefent, niet gerechtigd uitgaven toe te staan, die voortvloeien uit het niet bekrachtigde tractaat. De regeering wordt op deze wijze gedwongen zich aan de grondwet te houden, hoewel de grondwetsbepaling op zich zelve niet veel inner lijke kracht schijnt te hebben. Immers wat zouden de gevolgen zijn van eene niet bekrach tiging, van eene verwerping van het tractaat in den Oostenrijkschen Beichsrath of in den Hon gaarschen landdag? Enkel eene aftreding van het ministerie Andrassy; want volkenrechtelijk zou het tractaat ook voor Oostenrijk evenzeer bindend blijven, voor zoover althans de bindende kracht van eene handteekening in het volkenrecht kan geacht worden te bestaan. Het tractaat toch is met al zijne protocollen geteekend door de drie lasthebbers van den Oostenrijkschen keizer, die volkenrechtelijk zijn rijk vertegenwoordigt. Om volkomen constitutioneel te handelen hadden de vertegenwoordigers te Berlijn van mogendheden, in welker grondwet eene bepaling als de boven aangehaalde voorkomt, het tractaat moeten tee kenen onder voorbehoud van de goedkeuring dei- vertegenwoordiging van hun land, die dan en bloc het tractaat zou hebben moeten goedkeuren of afkeuren. Daartegen echter verzet zich eene groote moeilijkheid, nl. dat indien op die wijze een der contractanten zich ter elfder ure aan het traetaat onttrekt, en de voor hem daarin om schreven rechten en verplichtingen dus voor niet geschreven moeten gehouden worden, het geheele systeem uit het tractaat zou kunnen gehaald worden, als er ten minste een systeem in was. Op handels- en uitleveringstractaten tussehen twee staten is de constitutioneele theorie volkomen toepasselijk, daar deze overeenkomsten meestal geen periculum in mora in zich sluiten. De regeling echter, die een einde moet maken aan een oorlog, waarbij verschillende belangen zijn betrokken, kan geen uitstel lijden en dient dus overgelaten te worden aan de vorsten en hunne dienaren of meesters, de leiders der hooge diplo matie, eene noodzakelijkheid die hare eigenaardige nadeelen heeft. Het laatste nieuws van den oorlog uit Engelsch- Indië dateert reeds van eergisteren morgen, toen de regeering te Londen het volgende telegram van den onderkoning ontving„Meer uitvoerig rapport van Cavagnari meldt, dat twee en twintig ka nonnen en de meeste der troepen van den emir in den Khayber zijn genomen. Men gelooft, dat een generaal en eenige officieren onder de gevan genen zijn. Men rukt verder voort naar Dakka". Dat Dakka is een fort in den Khayber-pas, dat nauwelijks verdedigbaar geacht wordt en de laatste is van do versterkingen in dezen bergpas. Men zal dan voortrukken tot Jellalabad, waarbij men, volgens den Twics-corresspoudent het in het noorden voor dezen winter zal laten. De middelste kolonne zal niet verder gaan dan het Knram-fort, terwijl de zuidelijke of Qeuttah-kolonne hare veroveringen slechts tot Kandahar zal voortzetten. Dan zullen de Engelsche troepen in des emirs gebied eene linie bezet hebben, die bijna den vorm heeft van eene halve maan, waarvan de noordelijke punt gevormd wordt door een corps van 16000 man, de zuidelijke door een corps van 12.500 manterwijl de middenkolonne in de vallei van den Kuram de zwakste is en slechts bijna 6000 man telt. Onder deze legermacht van 34 a 35,000 man zijn 12,700 man Europeanen. Verschillende telegrammen houden zich weder bezig met de eandidatuur voor den troon van Bulgarije en beweren, dat er slechts twee ernstige candidaten zijn, Dondoukoff en Ignatieff. De eerste zou de bescherming hebben van den Russischen ambassadeur te Konstantinopel, terwijl Ignatieff door prins Gortschakolf zou gepousseerd worden. Buitendien wordt op denzelfden dag uit Londen geseind, dat Schouwalofi daar door Novikoff zal vervangen worden, wat men bijna beschouwt als eeue breuk tussehen Rusland en Engeland, en uit Berlijn, dat Schouwalotfs terug keer naar Londen beschouwd wordt als een teeken van vreedzame gezindheid tussehen den beer en de walvisch. Dit als een voorbeeld hoe geheel onmogelijk het sommige dagen is om wijs te worden uit den Oosterschen warboel. Aan de Eedactie der Middelburgsche Courant. Het voorstel waarvan een afschrift hierna volgt nam ik de vrijheid aan HH. gedepu teerde staten in te zenden, daarbij te kennen gevende, dat, ofschoon tot mijn leedwezen ver hinderd in de toen aanstaande najaarsvergadering der provinciale staten bij te wonen, ik mij noch tans door het gewicht der zaak en mijne belang stelling om de provincie Zeeland, waarin ik wel niet ben geboren, maar het grootste deel mijner levensjaren heb doorgebracht, genoopt gevoelde aan genoemd college dat voorstel te doen ge worden, met beleefd verzoek om hetzelve in de algemeene vergadering te doen overbrengen. Aan dat verzoek is voldaan door, zooals door u in uw verslag is vermeld, de mededeeling van den zeer geachten heer voorzitter, dat het stuk was ingekomen en ter inzage der leden ter griffie nedergelegd. Daar het voorstel echter in de vergadering verder niet is besproken, althans niet in het open baar, is aan het publiek de inhoud onbekend gebleven, en aangezien het nochtans eene zaak betreft voor de provincie Zeeland van het grootste belang, veroorloof ik mij de vrijheid u beleefde lijk te verzoeken, hetzelve met deze inleiding en de korte toelichting, die volgen zal, in uwe ge achte en veel gelezen courant te willen doen af drukken, waarmede gij mij zeer zult verplichten en waarvoor ik u dus zeer dankbaar zijn zal. Groede, 22 November 1878. Het lid der staten van Zeeland, Hammacher. Aan Heeren Provinciale Staten van Zeeland, in hunne wintervergade ring bijeengekomen. Daar het voorstel van heeren gedeputeerde staten betreffende het waterschap van de Nol van Ouwelek, op de lijst der te behandelen zaken voorkomende onder nommer 32, wederom het gevolg zal hebben, dat, wordt het aangenomen, een bestaand zeewerk, vroeger nuttig geacht, zal vervallen en dit wellicht tot meerdere pol- dersehade zal aanleiding geven, veroorloof ik mi] de vrijheid om nogmaals terug te komen op het gevoelen door mij geuit in de nota, die ik zoo vrij was in de maand Mei 11. in te zenden en die onder de bijlagen tot de gedrukte notulen is op genomen op de bladzijden 9, 10 en 11. Blijkens die nota ben ik steeds van oordeel, dat het onderhoud der calamiteuse polders, voor zoo veel dit niet door de polders zelve kan bestreden worden, geheel behoort te komen tot laste van den staat, en ik ben daarin versterkt door de opmerking, door een geacht medelid dezer vergadering gemaaktdatvolgens de grondwet (zie artikel 51) de koning bij zijne in huldiging behoort te beloven „het grondge bied des rijks met al zijn vermogen te zullen verdedigen en bewaren." Uit deze zinsnede toch, die zoo algemeen, mogelijk; zonder eenige uitzondering spreekt, mag, dunkt mij, onwedersprekelijk worden afgeleid, dat daarbij bedoeld wordt, niet alleen de verdediging tegen eenigen politieken vijand, maar ook tegen de werking der zee of eenige andere natuurkracht, waardoor het grondgebied des rijks zou kunnen worden bedreigd. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat het groote gevaar voor de aan zee gelegen polders eigenlijk eeniglijk ontstaat door het weg slaan, wegzinken, ofdoorden stroom wegvoeren van het strand of den vooroever, zooals onder meer blijkt uit het waterschap Groot en Klein Baar- zande en het herdijkte gedeelte van den Elizabeth polder, grootendeels in de gemeente Groede gelegen, dat vroeger door het verlies van strand en voor oever calamiteus geworden, door het vooruit brengen der havenhoofden van Breskens weder een vasten vooroever heeft verkregen, dien tengevolge zich weder vrij heeft verklaard en niet alleen in eigen onderhoud voorziet, maar ook eene oude schuld heeft afgelegd en zelfs reeds een gedeelte van eene latere geldleening tot ver betering der uitwatering heeft afgelegd, - terwijl ook nog gewezen mag worden op den Hoofd plaatpolder aan het waterschap Baarzande genoegzaam grenzende thans nog calamiteus, die, volgens het gevoelen vau een waterbouw kundig ambtenaar, in staat zou zijn- zijne dijken, die in goeden staat zijn, uit eigen middelen te onderhouden; maar door den zwakkeh staat van zijne vooroevers, die steeds door den Schelde- stroom worden ondermijnd; calamiteus moet blijven. Wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat volgens art. 578 burgerlijk- -wetboek, aan den staat behooren de stranden der 'zee en der be vaarbare en vlotbare rivieren en hunne oevers, de groote en kleine eilanden en de platen, welke in die wateren opkomen, gelijk ook de havens en reeden en volgens, art. 643 van hetzeltde wet boek „al hetgene met eene zaak vereenigd is of met dezelve een lichaam uitmaakt, behoort aan den eigenaar" en dientengevolge de aanwassen en schorren langs de zeeoevers ontstaande, voor zoo veel zij niet om bijzondere redenen door anderen mogen worden genaast, steeds door het rijk zijn in bezit genomen en gewoonlijk, na inpoldering, ten voordeele van het rijk verkocht, waardoor aanzien lijke sommen in zijn kas zijn gevloeid, zoo als onder meer in de laatste jaren gebleken is bij den verkoop van zoodanige poldergronden in het voor malige Staats-Vlaanderen, thans zoogenaamd Zeeuwseh-Vlaanderen, dan kan het ook niet alleen billijk, maar ook plichtmatig geacht worden, dat het onderhoud der vooroevers geheel geschiede voor rekening van het rijk, waardoor de zware kosten, thans door vele polders voor dijk- en oeververdedi- ging gedragen wordende, zeer zouden worden verminderd en dan ook wat thans genoemd wordt bijdrage voot- het onderhoud der calamiteuse polders, geheel zou komen ten laste van het rijk in het algemeen.Wanneer men wijders bedenkt dat het onderhoud van sommige vooroevers en stranden geschiedt in het belang der scheepvaart en als een plicht, door den staat hij overeenkomst op zich genomen, dus onafhankelijk van alle polder- belangen, zoo als vooral het geval is met de Wester-Schelde, een dier vaarwaters, tot wier onderhoud de staat volgens traktaten gehouden is en aan wieroevers de Hoofdplaatpolder grenst, en daarbij nog in aanmerking neemt, dat, tengevolge van de thans bestaande wetgeving op het onderhoud der calamiteuse polders, polders aan zee gelegen, die zelve dijken en vooroevers te onderhouden hebben, nog tot het onderhond van de aangrenzende calamiteuse polders moeten hydragen en dat de last, uit deze wetgeving voor de provincie voortvloeiende, meer en meer bezwa rend wordt, tengevolge waarvan reeds meermalen het verzoek tot onderstand voor andere nuttige werken is moeten opgegeven worden, dan dunkt het mij, dat het meer dan tijd is dat men pogingen aanwende om met den bestaanden, zoo gebrek- kigen toestand te breken en het onderhoud der calamiteuse polders te brengen tot laste van hen die daarin, volgens billijkheid en recht, zouden behooren te voorzien. Wellicht zal hier tegen worden aangevoerd, dat door de aanneming mijner zienswijze, zoude gebroken worden met hetgene sedert eeuwen voor Zeeland wet en regel was; daarop zij echter geantwoorddat de maatschappelijke toestand tegenwoordig geheel anders is dan vroeger, en daarenboven, dat onder die vroegere wetten en regelen geheele streken door de zee zijn verzwol gen, zoodat de toestand toen veel te wenschen overliet. {Wordt vervolgd.) (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) (Porte Bonheur ge- go," vooT"" M GOLDEN wordt franco verzonden in een mooi juweelkistje van blauw satijn met initiaal. De teekening van dezen Armband komt voor in onzen onlangs verschenen geïllustreerden Cata logus voor St. Nicolaas- en Nieuwjaarsgeschenken, dien wij gratis en franco toezenden aan een ieder, die daarvoor de aanvrage doet aan de Groote Magazijnen van den Printemps te Parijs. Vele personen, die hunne bezigheden buiten- 'shuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn of aan bronchitis, catharren of andere aandoeningen van de bran ches of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakke lijker dan 't gebruik der teerhapsules Van Guyot die alle afkooksels, siropen, patés en borstdran- ken vervangen, 't Is voldoende om telkens wan neer men gaat eten twee of drie kapsules in te nemen. Daar elke flacon zestig teerkapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den ge ringen prijs van zes a acht centen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere genees middelen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op het tiquet letten. In de meeste apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. Het barkschip Biga en de stoomboot Wester- schelde hebben gisteren het droge dok alhier weder verlaten. Op het strand te Texel is een zwart scheeps naambord aangespoeld, waarop met witteletters: mithfield. Heden vertrok van Vlissingen naar Gent het Engelsche stoomschip Ironopolis, gez. Dempster. Goes, 26 November. Redelijken aanvoer van alle artikelen, de prijzen bleven in een doen. Rotterdam, 26 November. Ter markt van heden waren aangevoerd 941 runderen; 205 vette, 5 nuchtere kalveren; 847 schapen; 456 varkens; 206 biggen; runderen le qual. 84, 2e qual. 66, 3e qual. 46; kalveren 1° qual. 105, 2e qual. 85, schapen 85 cent. Ylissingen, 26 November. Boter per kilogram f 1.35 a f 1.25. Eieren per 104 stuks. Berger op Zoom, 26 November. Boter per stuk f 0.90, per kilo f 0.68. Eieren per 26 f 2. Amsterdam, 25 Nov. 26 Nov. STAATSLEENINGEN, Nederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 6362* dito dito dito. 3 75 74* dito dito dito. 4 97* 97* SSelgië. Certificaten2* Frankrijk. Origin. Inschr. 3 73 j Hongarije. Obl. Goudleen. 5 52 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 70* ©ostenrjjk. Obl. Mei-Nov. 5 52* 5 Iff dito Febr.-Aug. 5 51j* dito Jan.-Juli.5 52* 52| dito April-Oct.53 52 ff dito dito Goud 4 61* 61^ Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 74* Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49* 49 dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 92* Cert. Inschr. 5® Serie 1854. 5 55ff 551 dito dito 6® 1855. 5 73* 72* Obligatiën 18625 77* dito 1864 11000 5 87* 87* dito 1864 1005 83* 83* dito 1877 dito. 5 81& 81* dito 1872 gecons. dito. 5 79^ 79 dito 1873 gecons. dito. 5 80* 80* dito 1850 le Leening dito. 4* 79 dito 1860 2'Le ning dito. 4* 77* dito 1875 gecons. dito 4* 72* 72* Cert. Hope C» 1840 4 57* dito 2®, 3 4® Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 71* 71* dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 36* 36* Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14* 15* dito dito 1876 2 32* 32* dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 13* 13* dito dito 1876 2 30* Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 9* 9* dito dito 1869 6 13* 13 Egypte. Obl. Leening 1876 6 52 Spoorw. dito 1876 5 71* Vereen. Staten. Obl. 1876 4* 103 103* dito dito 1871 5 104* 104 f* dito dito 1861 6 105* 105^ SSraxilïë. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 INDTJ STRIEELE EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-Y. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rèscontre5 103* Ned. Ind. Handelsb. Aand. 115* Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4* Buitsckland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. SEOOSWEG-LEENINGEN. Nederland. Maats. t. Expl. St.-Spw. Aandpet. 109 Ned. Ind. Spoorw. Aand. 102 102 Ned.Rijn-spw.volgef. Aand. 135 134* N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 61 61 dito dito 2" Hypoth. «=- Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 44* 44* Polen. Wars.-Bromb. Aand. 4 51* 50* Warschau-Weenen dito. 53* 53* Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand. 5 n H2* 112* dito Hypoth. Obligatiën. 4* 85 85 dito dito dito 4 I Baltische Spoorweg. Aand. 3 4o* 4o*

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 4